جمعه, ۱۶ خرداد, ۱۳۹۹ / 5 June, 2020
سلول سرطانی
سلول‌های سرطانی‌، خانه امن باکتری‌ها!
۵ روز قبل / سلول سرطانی / باکتری
سلول‌های سرطانی‌، خانه امن باکتری‌ها!
گروهی از پژوهشگران حوزه زیست‌شناسی مولکولی در بررسی‌های خود دریافتند که سلول‌های سرطانی، باکتری‌های متفاوتی را در خود جای داده‌اند.
تعیین میزان اسیدیته سلول با نانوذرات برای کمک به بیماران سرطانی
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / فناوری نانو / سلول سرطانی / سرطان / تحقیقات علمی
تعیین میزان اسیدیته سلول با نانوذرات برای کمک به بیماران سرطانی
محققان نشان دادند که در آینده نزدیک از نانوذرات می‌توان برای کمک به بیمارانی که دچار سکته یا سرطان شده‌اند، استفاده کرد. این نانوذرات قادرند میزان اسیدیته سلول‌ها را تشخیص دهند.
انفجار کنترل شده بمب نانوذره‌ای درون سلول‌های سرطانی
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / سرطان / نانو ذرات / فناوری نانو
انفجار کنترل شده بمب نانوذره‌ای درون سلول‌های سرطانی
محققان از چارچوب‌های آلی فلزی برای تولید ساختارهایی استفاده کردند که حاوی یون آهن هستند. این نانوذرات با ورود به داخل سلول منفجر شده و یون‌های آزاد شده موجب مرگ سلول‌های سرطانی می‌شود.
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
کشتن سرطان با آهن
محققان دانشگاه مونیخ یک استراتژی و مفهوم جدید را برای نابودی سرطان با نانوحامل‌ها نشان داده‌اند که در آن، این نانوذرات هم محموله و هم حامل هستند.به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس نیوز، دانشمندان دانشگاه مونیخ آلمان مفهوم جدیدی را برای نابودی سلول‌های سرطانی با استفاده از نانوحامل‌های آهن ارائه داده‌اند.یک ماده فقط در صورت رسیدن به غلظت سمی خاص مشخص، می‌تواند اثر مضر ایجاد کند. برعکس، این همچنین بدان معنی است که هر ماده پایین‌تر از دوز سمی خود مضر نیست و حتی می‌تواند برای یک سیستم بیولوژیکی از اهمیت حیاتی برخوردار باشد.یون‌ها نمونه‌ای عالی از این اصل هستند. آنها برای حیات و زندگی ضروری هستند، اما مقدار بیش از حد آنها داخل سلول‌ها می‌تواند بسیار سمی باشد. به همین دلیل است که سلول‌ها میزان جذب یون …
دانستنی‌هایی درباره پولیپ‌های مثانه
۱۳۹۹/۰۱/۰۳
دانستنی‌هایی درباره پولیپ‌های مثانه
سلول های موجود در یک پولیپ مثانه غیر طبیعی هستند اما به رغم غیرطبیعی بودن، این سلول ها همواره سرطانی نیستند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۶
نانوذراتی که بدن را فریب می‌دهند
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نانوذرات مهندسی شده‌ای را ابداع کردند که می‌توانند بدن را برای پذیرش بافت جدید فریب دهند.به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌نیوز، پژوهشگران دانشگاه پیتسبرگ آمریکا با الهام از روش حمله سلول‌های سرطانی به سیستم ایمنی، نانوذراتی را مهندسی کرده‌اند که می‌توانند بدن را فریب دهند تا بافت پیوند زده شده را به عنوان بافت خود بپذیرد.پژوهشگران، موش‌ها را با این نانوذرات درمان کردند تا بتوانند علاوه بر سالم نگه داشتن سیستم ایمنی، بافت جدیدی را به بدن آنها پیوند بزنند.ویلیام کپلر، استاد دانشگاه پیتسبرگ و از نویسندگان این پژوهش گفت: ما در این بررسی، راهبردی را که یکی از بدترین دشمنان انسان برای حمله به سیستم ایمنی او مورد استفاده قرار می‌دهند، به کار بردیم تا بدن را برای …
۱۳۹۸/۱۲/۱۹
سلول‌هایی که می‌توانند استخوان جدید بسازند
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، گروهی از سلول‌های بنیادی را کشف کرده‌اند که می‌توانند به تشکیل استخوان جدید کمک کنند.به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، گروهی از پژوهشگران دانشکده دندانپزشکی دانشگاه کنتیکت آمریکا، دسته‌ای از سلول‌های بنیادی را کشف کرده‌اند که می‌توانند استخوان جدید بسازند.پژوهشگران دانشگاه کنتیکت به سرپرستی ایوو کالاجزیک، استاد این دانشگاه، سلول‌های جدیدی را کشف کردند که در مجاری عروقی داخل استخوان وجود دارند و قسمت‌های داخلی و خارجی استخوان را به یکدیگر وصل می‌کنند. کالاجزیک گفت: این کشف جدیدی از سلول‌هایی است که داخل استخوان قرار دارند و می‌توانند سلول‌هایی را شکل دهند که استخوان جدید را به وجود می‌آورند. این سلول‌ها می‌توانند تشکیل استخوان را تنظیم کنند و یا در نگهداری …
امکان پیش‌بینی سرطان سال‌ها قبل از بروز علائم
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
امکان پیش‌بینی سرطان سال‌ها قبل از بروز علائم
طبق جامع‌ترین تحقیقاتی که تا به امروز در مورد جهش‌های ژنتیک سلول‌ها و تبدیل آنها از سلول سالم به بدخیم انجام شده است، برخی علائم سرطان ممکن است بسیار قبل از زمان شناسایی آن بروز کند. یافته‌هایی که براساس بررسی نمونه 2هزار و 500تومور از 38نوع سرطان، به‌دست آمده است، نشان می‌دهد اگر بیماران در مراحل اولیه بیماری مورد معاینه و سپس شناسایی سلول سرطانی قرار بگیرند فرصت بیشتری برای درمان و بهبود دارند. این تحقیق به‌عنوان بخشی از جامع‌ترین مطالعه ژنتیک سرطان تا به امروز منتشر شده است. کلمنسی ژولی، نویسنده …
شنود ارتباطات سلول‌های سرطانی
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / سلول های بنیادی / سرطان
شنود ارتباطات سلول‌های سرطانی
تهران- ایرنا- محققان انگلیسی راهکار جدیدی را توسعه دادند که امکان شنود ارتباطات بین میلیون‌ها سلول سرطانی تشکیل دهنده یک تومور را فراهم می‌کند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
از سرطان بترسیم یا نترسیم؟
 هر روز لاغر و ضعیف می‌شود و بی حالی و رنگ پریدگی، برنامه روزانه و خسته کننده اوست. مطب پزشکان زیادی را به خود دیده و هر کدام احتمال ابتلا به یک بیماری را برای مسعود می‌دادند؛ یکی ناراحتی معده، دیگری کم خونی و آن یکی مشکل عصبی و خلاصه ... تا اینکه متخصص خون و آنکولوژی با انجام آزمایش‌های مختلف نام بیماریش را «سرطان» گذاشت.همان بیماری که وقتی می‌شنوی، اولین تصویر شکل گرفته در ذهنت، مرگ و پایان سریع زندگی است؛ بیماری که از قدیم به عنوان بیماری صعب العلاج در اذهان مردم جا گرفته و شنیدن یا مواجه شدن هرکس با آن، همچون پتک سهمگینی است که بر جسم و روح فرد وارد شده و فرد را زمین‌گیر می‌کند.امروز چهارم فوریه برابر با 15 بهمن، در سراسر دنیا به عنوان روز جهانی «سرطان» نام گذاری شده است.«سرطان» بیماری است …
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
روزانه چقدر میوه مصرف کنیم؟
داشتن تغذیه صحیح و گنجاندن مواد غذایی مفید در سبد غذایی روزانه از جمله میوه‌ها و سبزیجات تازه یکی از راه‌های موثر در جلوگیری از انواع بیماری‌ها به ویژه سرطان است.سید ضیاءالدین مظهری، متخصص تغذیه در گفتگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درپاسخ به این پرسش که «مهم‌ترین غذا‌هایی که می‌توان با استفاده از آن‌ها از بروز سرطان جلوگیری کرد؟»، اظهار داشت: با توجه به گستردگی انواع سرطان‌ها و اینکه بسیاری از آن‌ها در کشور‌ها در حال افزایش است، این موضوع ناشی از آلودگی محیط زندگی توسط افراد، دور شدن از سفره‌های سنتی و روی آوردن به برنامه غذایی وارداتی است.وی ادامه داد: بررسی‌ها و آمار‌هایی که گرفته شده به این صورت است که بین ۳۰ تا ۴۰ درصد سرطان‌ها را می‌توان از طریق تغذیه جلوگیری کرد. تغذیه در ۲ بعد تاثیر …
۱۳۹۸/۱۱/۰۴
کشف یک سلول ایمنی جدید و امیدبخش
محققان دانشگاه کاردیف یک سلول تی ایمنی بدن را با توانایی هدف قرار دادن انواع سلول‌های سرطانی و اجتناب از وارد کردن آسیب به سلول‌های سالم کشف کرده‌اند که می‌تواند منجر به توسعه یک درمان جهانی برای انواع سرطان شود.به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک مطالعه فوق‌العاده از یک گروه بین‌المللی از دانشمندان، نوع جدیدی از سلول‌های ایمنی را با توانایی هدف قرار دادن و از بین بردن اغلب سلول‌های سرطانی کشف کرده است. این کشف قبلاً غیرممکن به نظر می‌رسید، اگرچه هنوز هم روی انسان آزمایش نشده است، اما امکان ایجاد تحول و یک انقلاب در ایمنی درمانی را به عنوان یک درمان جهانی برای سرطان فراهم می‌کند. یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های اخیر در درمان سرطان، توسعه یک روش ایمنی‌درمانی یا ایمونوتراپی موسوم به CAR-T است. این …
کشف روشی جامع برای مبارزه با سرطان
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
کشف روشی جامع برای مبارزه با سرطان
کشفیات تیم دانشمندان از دانشگاه کاردیفا ممکن است به پزشکان برای تنظیم سیستم ایمنی بدن در مقابل سلول های سرطانی کمک کند.
آیا به زودی درمان جهانی سرطان محقق می‌شود؟
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / سرطان / ایمنی‌درمانی / سلول تی
آیا به زودی درمان جهانی سرطان محقق می‌شود؟
محققان دانشگاه کاردیف یک سلول تی(T) ایمنی بدن را با توانایی هدف قرار دادن انواع سلول‌های سرطانی و اجتناب از وارد کردن آسیب به سلول‌های سالم کشف کرده‌اند که می‌تواند منجر به توسعه یک درمان جهانی برای انواع سرطان شود.
نقش نمک در مقابله با سرطان
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / سلامت / سرطان / رژیم غذایی / نمک
نقش نمک در مقابله با سرطان
محققان در مطالعه جدید خود بر روی موش ها توانستند با موفقیت از نانوذرات سدیم کلرید (نمک) برای نابودی سلول های سرطانی استفاده نمایند.
ارتباط هورمون ها با سرطان ( قسمت اول )
۱۳۹۸-۱۰-۱۶
ارتباط هورمون ها با سرطان ( قسمت اول )
ارتباط هورمون ها با سرطان هورمون ها در بدن نقش کلیدی تنظیم فعالیت های فیزیولوژیک و مولکولی دارندو اختلال در این فعالیت ها می تواند منجر به خارج شدن سلول از کنترل رشد شود و ایجاد سرطان کند. دو نوع سیستم هورمونی آگزوژن و اندروژن وجود دارد که هر دو در افزایش تقسیم و تکثیر سلول ها و سرطانی شدن آن ها نقش دارند.
اخبار سلامت ۱۴دی ۹۸
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / ورزش / سرطان / سرطان سینه / بهداشت و سلامت
اخبار سلامت ۱۴دی ۹۸
دراین بخش از اخبار سلامتی( ۱۴ دیماه ۹۸) به نقش کاهش خطر ابتلا به۷ نوع سرطان با ۲۰ دقیقه پیاده روی روزانه، تاثیرات مخرب آلودگی هوا در تضعیف استخوان های بدن ، نقش زردچوبه در توقف رشد سلول های سرطانی و ارایه راهکار جدید در ترمیم قلب آسیب دیده آشنا می شوید.
آجی بادم؛ ۴ روش مختلف در ایمونوتراپی در درمان سرطان
۱۳۹۸/۱۰/۰۳
آجی بادم؛ ۴ روش مختلف در ایمونوتراپی در درمان سرطان
در طول زندگی روزانه بدن ما صدها سلول سرطانی تولید می‌کند. این سلول‌ها از نظر ساختاری، با سلول‌های طبیعی تفاوت دارند. تیم آجی‌بادم در این مقاله به توضیحی در این رابطه می‌پردازد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲
سرطان و ۵ خوراکی مبارز!
مواد غذایی که می توانند به مبارزه با سلول های سرطانی کمک کنند، توانایی خود در پیشگیری از ابتلا به این بیماری را نیز نشان داده اند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۱
نحوه نجات سلول های ایمنی در زمان تهاجم سرطان آشکار شد
یکی از شگفتی های عالم آفرینش نحوه حفظ سلول های ایمنی در زمان حمله تومورهای سرطانی است که یک تحقیق جدید علمی جزئیات این موضوع را مشخص کرده است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۱
دلیل دشواری معالجه سرطان
دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که معالجه سلول های سرطانی به دلیل وجود مولکول های حلقه ای شکل دی دی ان خارج کروموزومی در این سلول ها دشوار است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / ویتامین D / سرطان پوست / سلول سرطانی
تاثیر ویتامین D بر کاهش میزان تهاجمی سلول های سرطان پوست
محققان در مطالعات قبلی دریافته بودند که میزان کم ویتامین D موجود در بدن با پیامدهای وخیمی برای افراد مبتلا به ملانوما (سرطان پوست) مرتبط است اما به مکانیسم دقیق آن پی نبرده بودند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / سلول بنیادی / جهش ژنتیکی / سرطان
سلول های بنیادی جنینی حاوی جهش های سرطانی هستند
محققان دریافتند سلول های بنیادی جنینی که برای درمان بیماری و تحقیقات پزشکی استفاده می شوند، ممکن است حاوی جهش های ژنتیکی باشند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۰
پروتئینی که سلول های سرطانی را هدف می گیرد
تحقیقات نشان می دهد، پروتئین بتاگالاکتوسید که در سیستم ایمنی بدن وجود دارد می تواند با موفقیت سلول های سرطانی را هدف بگیرد و از بین ببرد.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / سرطان مغز / لوسمی / تومور / سلول سرطانی
درمان سرطان مغز در کودکان با کمک داروی لوسمی
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافتند که داروی بیماری لوسمی مزمن مغز استخوان می‌تواند نقش مهمی در مقابله با سرطان مغز در کودکان داشته باشد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۶
محقق ایرانی درمان جدیدی برای سرطان ابداع کرد
گروهی از محققان به رهبری یک محقق ایرانی مولکول های طلا را مهندسی کرده اند که سلول های سرطانی را هدف می گیرد و به سلول های سالم آسیبی نمی رساند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۳ / سلول سرطانی / سیستم ایمنی / سرطان تخمدان / سرطان پستان / دانشگاه استنفورد
"من را نخورید"؛ پیام جدید سلول‌های سرطانی به سیستم ایمنی بدن!
پژوهشگران "دانشگاه استنفورد" در مطالعه اخیر خود دریافته‌اند سلول‌های سرطانی از سیگنالی موسوم به "من را نخورید" برای توقف حمله سیستم ایمنی استفاده می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶ / پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی / طرح های برگزیده / رویداد استارتاپ‌های ستاد نانو فناوری ریاست جمهوری
طرح‌های برگزیده پژوهشکده معتمد
سه طرح "کیت الایزا به منظور تشخیص آنتی ژن سرطانی C‏A15-3" ، "میدان الکترومغناطیس در درمان سرطان" و "کیت جداسازی و شمارش سلول های توموری از نمونه خون بیمار جهت پایش درمان" به‌عنوان سه طرح برگزیده پژوهشکده معتمد در رویداد استارتاپ‌های ستاد نانو فناوری ریاست جمهوری معرفی شدند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶ / سید جلیل حسینی / درمان ناباروری / شیمی درمانی
امکان باروری در بیماران شیمی درمانی به حداقل می رسد
رئیس مرکز تحقیقات سلامت مردان، با اشاره به اینکه درمان بیماران سرطانی ممکن است روی سلول های باروری اثرات مخربی ایجاد کند، از امکان فریز اسپرم و تخمک در چنین افرادی قبل از شیمی درمانی خبرداد.
۱۳۹۸/۰۴/۰۴
بن سرخ ایرانی ضد سرطان سینه است
تهران- ایرنا- محققان دانشگاه خوارزمی با انجام طرحی پژوهشی دریافتند که استفاده از عصاره گیاه «بن سرخ» باعث از بین رفتن سلول های سرطانی می‌شود. آنها در این پژوهش بر روی سرطان سینه کار کردند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۲
روشی شگفت انگیز برای کاهش خطر سرطان پستان
مطالعه ای که در نشریه Cancer Research منتشر شد، نشان داد که بی تعادلی در باکتری های روده می تواند موجب رشد و سازماندهی سلول های سرطانی شود که خطر بیماری را افزایش می دهد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
شناسایی و منفجر کردن سلول های سرطانی شناور در رگ ها ممکن شد
محققان دانشگاه آرکانزاس موفق به تولید ابزاری شده اند که نه تنها قادر به شناسایی سلول های سرطانی در حال گردش در رگ های خونی است، بلکه می تواند آنها را منفجر و نابود کند.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱
ارائه مدل سه‌بعدی سلول سرطانی برای مطالعات دارویی
محققان موفق به ارائه مدل سه‌بعدی سلول سرطانی برای مطالعات دارویی شدند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۹ / روبات / روباتیک / تحقیقات علمی / سرطان
«نهنگ پرنده» در بدن انسان حرکت می کند!
محققان مشغول ساخت ربات کوچک «نهنگ پرنده» هستند که می تواند در بدن انسان حرکت کند و دارو را مستقیما به سلول های سرطانی منتقل کند.
۱۳۹۸/۰۲/۱۳
۹ غذای مخصوص برای جلوگیری از ابتلا به سرطان
مصرف سبزیجات منجر به جلوگیری از رشد برخی از انواع سلول های سرطانی می شود
۱۳۹۸/۰۲/۰۶
ساخت آنتی بیوتیک ویژه برای علاج سرطان
گروه دانشمندان ژاپنی و بریتانیایی ماده ای به نام کدارسیدین (Kedarcidin) را در شرایط آزمایشگاهی ساخته اند که می تواند بطور ثمربخش با سلول های سرطانی مبارزه کند اما ضمناً نسبت به آنتی بیوتیک های باکتری ها واکنش نشان ندهد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۷
جعبه سیاه تومورهای سرطانی کشف شد
دانشمندان با روشی جدید دی ان ای سلول های تومور سرطانی را بررسی می کنند تا عوامل سرطانزا را بیابند.
۱۳۹۸/۰۱/۱۸
چگونه دانه ها و غلات می توانند به سلامتی کبد کمک کنند
خوردن غلات و دانه ها خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می دهند. داشتن رژیم غذایی غنی از غلات کامل و فیبر ضامن سلامتی افراد است و باعث کاهش خطرات مقاومت بدن به انسولین، سطح انسولین بالا در خون و التهاب در بدن- که همه آنها عوامل خطر سرطان سلول های سرطانی کبد هستند- می شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •