دوشنبه, ۲۳ تیر, ۱۳۹۹ / 13 July, 2020
فضاپیمای کاسینی
حل معمای گرمای جو زحل به دست "کاسینی" فقید
۱۳۹۹/۰۱/۲۹ / زحل / اتمسفر / شفق قطبی / فضاپیمای کاسینی
حل معمای گرمای جو زحل به دست "کاسینی" فقید
ناسا با انتشار یک تصویر ترکیبی رنگ کاذب که توسط فضاپیمای کاسینی ثبت شده است، با پرده برداری از شفق قطبی جنوب سیاره زحل، معمای گرم بودن جو غول‌های گازی که بسیار از خورشید دور هستند را فاش کرده است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۰
دریاچه‌های تایتان با انفجار نیتروژن شکل گرفته است
بررسی‌های جدیدی که با استفاده از داده‌های ارائه شده توسط فضاپیمای کاسینی انجام شده، نشان می دهد برخی از دریاچه‌های کوچک متان در قمر تایتان زحل حاصل انفجار نیتروژن است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۰
ماموریت انقلابی بعدی ناسا مشخص شد: کشف یکی از اقمار زحل
روز پنجشنبه ناسا اعلام کرد که ماموریت مهم بعدی آن برای کشف منظومه خورشید، فرودگری به نام دراگونفلای یا سنجاقک است که مانند یک پهپاد بر فراز سطح تایتان یا بزرگ‌ترین قمر زحل به پرواز در خواهد آمد. از آنجایی که جو پیرامونی تایتان با هیدروکربن پر شده (آن هم با ضخامتی بیشتر از جو زمین) به محیطی بسیار جذاب برای اکتشافات فضایی دانشمندان بدل شد و حالا ناسا طی یک کنفرانس خبری بسیار مهم اعلام کرده که می‌خواهد طی یک ماموریت دو ساله به بررسی شیمی پیچیده این قمر بپردازد. دانشمندان ناسا از مدت‌ها قبل بر سر یک دوراهی بسیار مهم برای انتخاب ماموریت بعدی خود قرار داشتند و نهایتا تصمیم خود را گرفتند؛ ماموریت دیگری که توجه آنها را به خود جذب کرده بود اکتشافات فضایی در دنباله‌داری به نام 67P/Churyumov–Gerasimenko …
۱۳۹۸/۰۴/۰۴
تولید کریستال‌هایی که روی زمین به طور طبیعی شکل نمی‌گیرند
محققان ناسا با استفاده از اطلاعات فضاپیمای کاسینی و شبیه‌سازی اقیانوس مایع موجود روی سطح یکی از قمرهای زحل موسوم به "تایتان" موفق به تولید مولکولی شدند که در زمین به شکل طبیعی شکل نمی‌گیرد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۷
شباهت بیش از حد تصور دریاچه‌های قمر تایتان با دریاچه‌های زمین
یک تصویر موزاییکی رنگی نزدیک به مادون قرمز از فضاپیمای کاسینی ناسا دریاچه‌های قطبی شمال تیتان را به خوبی نشان می‌دهد و اخترشناسان دریافته‌اند که بیشتر از چیزی که تاکنون تصور می‌شد با دریاچه‌های موجود روی کره زمین شباهت دارند.
۱۳۹۸/۰۱/۱۰
ماه‌های سیاره زحل در حال رشد هستند
بررسی داده‌های به دست آمده توسط فضاپیمای کاسینی نشان می‌دهد برخی ماه‌های سیاره زحل با جذب موادی از حلقه‌های سیاره مذکور در حال رشد و بزرگ‌تر شدن هستند.
 •  •  •  •