سه شنبه, ۱۷ تیر, ۱۳۹۹ / 7 July, 2020
میدان مغناطیسی
تولید ماده‌ای که سبک‌ترین محافظ الکترومغناطیسی جهان است
۳ روز قبل / میدان مغناطیسی / ایروژل
تولید ماده‌ای که سبک‌ترین محافظ الکترومغناطیسی جهان است
محققان سوئیسی مدعی به ساخت سبک‌ترین ماده محافظ الکترومغناطیسی در جهان شدند.
کشفیات جالب درباره شراره‌های خورشیدی
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / شراره های خورشیدی / شفق های قطبی / اتمسفر خورشید / سبک زندگی / پارسی خبر
کشفیات جالب درباره شراره‌های خورشیدی
شراره‌های خورشیدی انفجار انرژی هستند که در اثر درهم تنیده شدن، عبور و یا سازماندهی مجدد خطوط میدان مغناطیسی در نزدیکی لکه‌های خورشیدی ایجاد می‌شوند.
کنترل دارو در بدن با کمک چاپ ۳بعدی و میدان مغناطیسی
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / دارو / چاپ سه‌بعدی / میدان مغناطیسی / دانشمند ایرانی
کنترل دارو در بدن با کمک چاپ ۳بعدی و میدان مغناطیسی
پژوهشگران دانشگاه "ساسکس" با همکاری پروفسور "علی نخودچی" دانشمند ایرانی این دانشگاه، سیستم جدیدی برای دارورسانی ابداع کرده‌اند که در آن از فناوری چاپ سه‌بعدی و میادین مغناطیسی استفاده می‌شود.
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
درمان بیماری عصبی با ایمپلنت میلی‌متری
 محققان برای درمان بیماری‌های عصبی، ایمپلنتی ابداع کرده‌اند که به‌طور بی‌سیم و با انرژی میدان مغناطیسی شارژ می‌شود. به‌گزارش نیواطلس، محققان دانشگاه تگزاس محرکی عصبی ابداع کرده‌اند که با محیطی مغناطیسی شارژ می‌شود. این محرک شبیه یک ورقه نازک مربع‌شکل و به اندازه یک دانه برنج است. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که با استفاده از مواد مغناطوالکتریک می‌توان دستگاه‌های بی‌سیم مختلفی را تولید کرد.  
ایمپلنت عصبی که بی سیم شارژ می شود
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / ایمپلنت / تحقیقات علمی / نوآوری
ایمپلنت عصبی که بی سیم شارژ می شود
محققان برای درمان بیماری های عصبی ایمپلنتی ابداع کرده اند که به طور بی سیم و با انرژی میدان مغناطیسی شارژ می شود.
ستاره‌شناسان ساختار میدان مغناطیسی تاج خورشیدی را اندازه‌گیری کردند
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / تاج خورشیدی / میدان مغناطیسی
ستاره‌شناسان ساختار میدان مغناطیسی تاج خورشیدی را اندازه‌گیری کردند
ستاره شناسان "موسسه اخترشناسی هاوایی"(IfA) در مطالعه اخیرشان موفق…
میدان مغناطیسی زمین به تدریج در حال ضعیف شدن است
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
میدان مغناطیسی زمین به تدریج در حال ضعیف شدن است
پژوهشگران اخیرا با بررسی داده‌های ماهواره سه گانه "سوارم"(Swarm) متعلق به آژانس فضایی اروپا دریافته‌اند میدان مغناطیسی زمین به تدریج در حال ضعیف شدن است.
اختلال در عملکرد ماهواره ها به دلیل کاهش شدت میدان مغناطیسی
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / ماهواره / تحقیقات علمی / زمین
اختلال در عملکرد ماهواره ها به دلیل کاهش شدت میدان مغناطیسی
تحقیقات جدید نشان می دهد شدت میدان مغناطیسی زمین بین آفریقا و آمریکای جنوبی در حال کاهش است و این امر در عملکرد ماهواره ها اختلال ایجاد می کند.
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
هسته درونی زمین در حال چرخش است
محققان دانشگاه پکینگ چین در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند هسته درونی زمین در حال چرخش است. به گزارش تک اکسپلوریست، زمین‌شناسان شیوه عملکرد ژنراتور میدان مغناطیسی زمین را درک نمی‌کنند. با این حال فرضشان بر این است که ژنراتور میدان مغناطیسی زمین به‌طور قطعی با روش‌های دینامیک نزدیک به منطقه مرزی هسته بیرونی- هسته درونی زمین مرتبط است. «ژیا اودونگ سونگ» (XiaodongSong)، استاد زمین‌شناسی و یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه پکینگ گفت: در سال۱۹۹۶ یک تغییر کوچک، اما اصولی و قاعده‌دار از امواج لرزه‌ای …
کاهش میدان مغناطیسی خورشید
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
کاهش میدان مغناطیسی خورشید
خورشید که ۹۳‌میلیون مایل از ما فاصله دارد و منبع اصلی گرما و نور در زندگی ما انسان‌ها‌ست، فعالیتش کاهش پیدا کرده و گویا میدان مغناطیسی آن ضعیف‌تر شده و به همین علت اجازه می‌دهد تا توفان‌های سرشار از رعد و برق به‌وجود آمده و البته اختلال در فعالیت فضانوردان را هم موجب شود. به گزارش توییت پرس، بعضی هم می‌گویند تابستانی مطلوب را پیش‌رو خواهیم داشت و سپس گرما کاهش پیدا کرده و شاید زمستانی بسیار سرد در انتظارمان باشد.  
(ویدئو) ساخت دستگاهی برای تشخیص کرونا از صد متری
۱۳۹۹/۰۱/۲۷
(ویدئو) ساخت دستگاهی برای تشخیص کرونا از صد متری
سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران در مراسم رونمایی از دستاورد جدید تشخیصی کرونا توسط سپاه گفت: اساس کارکرد این دستگاه این گونه است که با استفاده از ایجاد میدان مغناطیسی یعنی استفاده از ویروس دوقطبی که در داخل این دستگاه تعبیه می شود هر نقطه ای از محیط تا شعاع 100 متر که آلوده به ویروس باشد آنتن این دستگاه درست در مقابل این نقطه قرار خواهد گرفت و در مدت حدود 5 ثانیه موفق به کشف محیط آلوده می شود.
جهانپور:هنوز تاییدیه ی اختراع سپاه صادر نشده
۱۳۹۹/۰۱/۲۷
جهانپور:هنوز تاییدیه ی اختراع سپاه صادر نشده
سردارسرلشکر حسین سلامی ، فرمانده کل سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی ایران چهارشنبه 27 ام فروردین ماه سامانه ی هوشمند صد در صد ایرانی تشخیص لحظه ای کرونا را رونمایی کرد و در حاشیه ی این رو نمایی اساس کار این دستگاه را میدان مغناطیسی عنوان کرد که میتواند تا شعاع صد متر در عرض 5 ثانیه نقاط آلوده را مشخص کند.
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
معمای ۱۴۰۰ ساله ژاپنی‌ها حل شد
ستاره‌شناسان ژاپنی‌ معمای ۱۴۰۰ ساله «نشانه قرمز» آسمان را حل کردند. به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، طبق سوابق تاریخی، در ۳۰ دسامبر ۶۲۰ ، «نشانه قرمز رنگی» به شکل «دم قرقاول» در آسمان ژاپن ظاهر شد. در آن زمان ، این علامت یک نشانه شوم و بد محسوب می‌شد. طی این سال‌ها دانشمندان مدرن این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دادند و تصور می‌کردند که این پدیده می‌تواند ناشی از شفق قطبی یا دنباله دار باشد، اما هیچ‌کدام از این‌ها دلایل کاملاً منطقی نبودند.اخیرا ریوو کاتااوکا و همکارانش از موسسه ملی تحقیقات قطبی ژاپن تصمیم گرفتند که آنچه که سبب این پدیده قرمزرنگ در آسمان شده بود را بررسی کنند.آنها مطالعه خود را با مقایسه توصیف تاریخی و درک و توصیف مدرن از شفق‌های قطبی شروع شدند. آنها دریافتند اگرچه شفق‌های …
"ایمپلنت مغزی" که توسط میدان‌های مغناطیسی کنترل می‌شود
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / ایمپلنت مغزی / میدان مغناطیسی
"ایمپلنت مغزی" که توسط میدان‌های مغناطیسی کنترل می‌شود
کاشت یا ایمپلنت‌های عصبی ممکن است گزینه‌های درمانی مناسبی برای بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری پارکینسون و صرع باشند؛ اما یکی از نکاتی که باید ذکر کرد، این است که چنین دستگاه‌هایی می‌بایست برای مدت زمان طولانی در شرایط سخت در جمجمه کار کنند. یکی از چالش‌هایی که پزشکان با آن رو به رو هستند، مسئله تامین نیروی این ایمپلنت‌ها است و مشکل دیگر آنها نیز برقراری ارتباط با این ایمپلنت‌ها برای کنترل عملکرد آنها است.
هرآنچه درباره خورشید باید بدانید
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
هرآنچه درباره خورشید باید بدانید
خورشید ستاره‌ای از جنس گاز یونیده‌شده به‌نام پلاسما است که با داشتن میدان مغناطیسی عجیب، حامل برخی رفتارهای حیرت‌اگیز است.
محقق ایرانی انگشتری برای ردیابی حرکات انگشت ساخت
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / محقق ایرانی / هوشمندسازی / گجتهای پوشیدنی
محقق ایرانی انگشتری برای ردیابی حرکات انگشت ساخت
یک محقق ایرانی سیستم هوشمندی ساخته که شامل یک انگشتر و یک دستبند هوشمند است و می تواند با ایجاد میدان مغناطیسی حرکات انگشت کاربر را ردیابی کند.
در دریای میدان‌های مغناطیسی غوطه‌وریم/دریافت پرتو از "کتری برقی" تا "دکل‌های فشار قوی"
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / میدان مغناطیسی / دانشگاه علم و صنعت / آنتن BTS
در دریای میدان‌های مغناطیسی غوطه‌وریم/دریافت پرتو از "کتری برقی" تا "دکل‌های فشار قوی"
استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه ما بدون آنکه منازل را به فناوری اینترنت اشیا مجهز کنیم، با تجهیزات خانگی فعلی و آنتن‌های BTS در دریایی از میدان‌های مغناطیسی غوطه‌ور هستیم، گفت: علاوه بر آنکه این امواج احتمال بروز بیماری‌هایی چون سرطان را افزایش می‌دهند، گزارش‌هایی نیز از بی‌حس شدن پاها و دست‌ها و سردرد و داغ شدن گوش و مغز به ما ارسال شده است.
انرژی شگرف دقایق اولیه انفجار شراره خورشیدی اندازه گرفته شد
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / شراره خورشیدی / میدان مغناطیسی
انرژی شگرف دقایق اولیه انفجار شراره خورشیدی اندازه گرفته شد
محققان موسسه فناوری "نیوجرسی" موفق شدند انرژی افزایشی دقایق اولیه وقوع یک شراره خورشیدی را که حاصل از یک انفجار بزرگ در اتمسفر خورشید است، اندازه‌گیری کنند.
۷ طرح وسیله نقلیه برای تردد در ماه ارائه شد
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / صنعت خودروسازی / فناوری فضایی / منظومه شمسی
۷ طرح وسیله نقلیه برای تردد در ماه ارائه شد
لکسوس ۷ طرح اولیه برای وسایل نقلیه تردد در ماه ارائه کرده است. یکی از آنها شبیه موتورسیکلت است که با کمک میدان مغناطیسی در فضا شناور می شود.
طوفان‌های خشن خورشیدی نزدیک‌تر از تصور ما رخ می‌دهند
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / طوفان خورشیدی / شفق قطبی / میدان مغناطیسی زمین
طوفان‌های خشن خورشیدی نزدیک‌تر از تصور ما رخ می‌دهند
تحقیقات جدید اخترشناسان نشان می‌دهد طوفان‌های خورشیدی که آسمان قطب را به شکلی زیبا به رنگ سبز و صورتی درمی‌آورند، دارای یک نیمه تاریک نیز هستند.
پژوهش های جدید یک محقق ایرانی درباره میدان مغناطیسی ماه
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / محقق ایرانی / تحقیقات علمی / منظومه شمسی
پژوهش های جدید یک محقق ایرانی درباره میدان مغناطیسی ماه
پژوهش های یک محقق ایرانی و همکارانش نشان می دهد میدان مغناطیسی ماه یک میلیارد سال قبل ناپدید شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / کهکشان / میدان مغناطیسی / تلسکوپ هابل
نیروهای نامرئی اما تاثیرگذار!
دانشمندان موفق شده‌اند با بررسی تصاویر تلسکوپ‌های فضایی، میادین مغناطیسی که عامل شکل‌گیری کهکشان‌های مارپیچی هستند، مشخص کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / استانی-اجتماعی / وزارت بهداشت / میدان مغناطیسی
ملاحظات بهداشتی استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف
رئیس گروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: استفاده از لامپ‌های کم مصرف اگر با رعایت ملاحظات و توصیه‌های بهداشتی و ایمنی همراه باشد، عارضه‌ای برای انسان به دنبال ندارد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۹ / تحقیقات علمی / زمین / خورشید
صدای زمین ثبت شد
محققان برای نخستین بار صدای عجیبی را ثبت کرده اند که میدان مغناطیسی زمین هنگام برخورد با ذرات باردار خورشید به وجود می آورد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۴
تنظیمات گیتار
امید نظامی‪-‬ مورد دیگری که در عرصه‌ نواختن گیتار باید در نظر داشت‌‌، تنظیم «ارتفاع سیم‌‌ها» از فرت ساز است‌‌. اگر چه نواختن گیتار در حالت «ارتفاع کم سیم‌‌ها با فرت» قدری آسانتر‌ است، اما در این حالت سیم‌‌های ساز فضای کافی برای ارتعاش نداشته و لذا چنانچه نوازنده بخواهد در کار‌‌هایش «دینامیکس» به‌کار ببرد‌‌، (نت‌‌هایی را با ولوم بالاتر اجرا کند) این امکان برایش میسر نخواهد بود‌‌. از سوی دیگر اگر چه نواختن ساز با اکشن بالا باعث به‌دست آمدن نت‌‌های برجسته‌تر و پر حجم‌تر‌ می‌شود‌‌، اما در درازمدت‌ می‌تواند برای انگشتان دست آسیب زننده باشد‌‌، از این‌رو نوازنده باید حد وسط را در نظر بگیرد‌‌، به‌طوری‌که نت‌‌ها از حجم و برجستگی لازم برخوردار بوده‌‌، ولی آسیب ناشی از «اکشن بالا» به حداقل برسد‌‌. موضوع …
۱۳۹۸/۰۶/۲۰ / گجت / نوآوری / آب آشامیدنی
گجت کوچکی که آلاینده های آب را شناسایی می کند
دستگاه کوچک و قابل حملی ابداع شده که قابلیت ردیابی مواد آلاینده در آب آشامیدنی را دارد. این دستگاه برای یافتن این مواد از میدان های مغناطیسی استفاده می کند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵
ترمیم غضروف با سلول‌های بنیادی مغناطیسی
تهران- ایرنا- مطالعات جدید محققان دانشگاه هیروشیما نشان می‌دهد افزودن نانوذرات مغناطیسی به سلول‌های بنیادی و هدایت آن‌ها توسط میدان مغناطیسی خارجی راهکار موثری برای ترمیم بافت‌های مختلف به ویژه بافت غضروف است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۲
کوچک‌ترین دستگاه MRI جهان ساخته شد
پژوهشگران کره‌جنوبی دستگاه MRI ساخته‌اند که می‌تواند از میدان مغناطیسی یک اتم منفرد تصویربرداری کند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۶
نانو رباتی برای کمک به رهایش هدفمند دارو
تهران - ایرنا - محققان با الهام از باکتری‌ها، نانو رباتی حاوی نیکل ساختند که می‌تواند به رهایش دارو در سایت هدف کمک کند، این نانو ربات با استفاده از میدان مغناطیسی هدایت می‌شود.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵
ساخت قوی‌ترین آهنربای جهان
براساس نتایج یک پژوهش جدید، دانشمندان دانشگاه فلوریدا رکورد قوی‌ترین میدان مغناطیسی پیوسته را شکستند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۲ / خورشید / شبیه سازی / میدان مغناطیسی
خورشید ۲ روی متفاوت دارد!
فیزیکدانان آمریکایی در شبیه‌سازی رایانه‌ای خورشید دریافتند که این ستاره طبیعت دوگانه و ویژگی‌های متفاوتی دارد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱ / سیاره مشتری / فضاپیمای جونو / میدان مغناطیسی
کشف تغییرات میدان مغناطیسی مشتری با کمک "جونو"
فضاپیمای "جونو"(Juno) ناسا اطلاعاتی را جمع آوری کرده است که به دانشمندان در تعیین علت "تغییرات دیرپای"(secular variation) سیاره مشتری کمک کرده است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱
جابجایی قطب شمال مغناطیسی زمین و تاثیر آن بر نور شمالگان
موقعیت قطب شمال مغناطیسی زمین به‌سرعت در حال تغییر است و به‌علت ارتباط شفق قطبی با میدان مغناطیسی زمین ممکن است این پدیده نیز تحت‌تاثیر قرار گیرد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۵
در مسیــر روشنایی
همه چیز برایش با رویای ساختن یک حباب شیشه‌ای شروع شد. انگار تمام آرزوهای کوچک و بزرگش در این حباب متبلور شده بود و آینده‌اش در پرتوهای شفاف آن، تصویر خود را ساخته بود. سختی‌ها و تلخکامی‌ها به سرعت نور از پیش چشمش گذشته بود و تلالو یک روز باشکوه انتظارش را می‌کشید. نه دلش را به شانس و اتفاقات زندگی گِره زده بود و نه روزها را در زیر سایه خوش‌اقبالی‌های زودگذر سپری کرده بود. او با انگیزه و تلاشی توقف‌ناپذیر، آینده‌اش را از پَس گذشته و اکنون خود بنا کرده بود تا همان انگاره‌ای که اراده‌اش در جست‌وجوی آن بود، در حباب شیشه‌ نمایان شود. او علاقه‌ خود را در وسط یک میدان مغناطیسی بزرگ، در لابه لای حرکت متوازن الکترون‌ها و در تصادف و تصادم جریان‌های مستقیم و متناوب برق پیدا کرد. علاقه‌ای که حاصلش ساخت لامپ‌های …
۱۳۹۸/۰۱/۲۷
سریع‌ترین و کندترین تپ‌اخترها کدامند؟
تپ اخترها(Pulsar) ستاره‌های نوترونی چرخانی هستند که با سرعت بسیار زیادی دوران می‌کنند و پالس‌های مداومی از انرژی تابشی به همراه خطوط میدان مغناطیسی قوی را از خود منتشر می‌کنند. برخی از تپ‌اخترها نیز پرتوهای ایکس تابش می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۱/۲۳ / فضاپیما اسراییلی / فضانوردی / ماهنورد
انفجار فضاپیمای اسراییلی
این فضاپیما که اسم آن از بخش نخستین کتاب تورات، 'برشیت' (به معنی کتاب بزرگ پیدایش) برگرفته شده، قرار بود، دو روز از سطح ماه عکسبرداری کند و آزمایش‌هایی درباره میدان مغناطیسی این کره انجام دهد که با انهدام آن، تمامی این پروژه‌ها شکست خورد.
۱۳۹۸/۰۱/۰۳
برخی از انسان‌ها می‌توانند میدان مغناطیسی زمین را احساس کنند
توانایی درک میدان مغناطیسی زمین در بسیاری از حیوانات به‌خوبی نشان داده شده است اما پژوهشگران در تلاشند که وجود این توانایی را در انسان‌ها نیز ثابت کنند.
۱۳۹۷/۱۲/۱۳
علت چرخش ماه چیست؟
مطالعه داده‌های مأموریت" آرتمیس " (ARTEMIS) ناسا نشان می‌دهد که چرخش ماه، مانند "رینر گاما" می‌تواند نتیجه تعاملات بادهای خورشیدی با بخش‌های جدا شده از میدان مغناطیسی ماه باشد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •