یکشنبه, ۹ آذر, ۱۳۹۹ / 29 November, 2020
کرمچاله
اسراری که از سیاهچاله‌ها نمی‌دانید
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / سیاهچاله / سبک زندگی / پارسی خبر / اخترشناسی / پرتوی گاما
اسراری که از سیاهچاله‌ها نمی‌دانید
کرمچاله‌ها تونل‌هایی در فضا-زمان هستند که بر پایه‌ی نظریه، سفر به هر جایی در فضا و زمان، یا حتی به جهان دیگر را امکان‌پذیر می‌کنند. نظریه‌ی نسبیت عام اینشتین وجود کرمچاله‌ها را شدنی می‌داند، ولی اینکه واقعا وجود دارند یا نه موضوع دیگری است. یک کرمچاله از بسیاری جهات مانند یک سیاهچاله است. هر دوی این اجرام بی‌اندازه چگالند و کشش گرانشی‌ای بسیار نیرومندتر از اجرام هم‌اندازۀ خود دارند. تفاوت بزرگشان این است که از دید نظری، هیچ جرمی پس از گذشتن از افق رویداد یک سیاهچاله دیگر توان بازگشت نخواهد داشت (افق رویداد حدی است که در آن، سرعت گریز از کشش گرانشی سیاهچاله به اندازۀ سرعت نور می‌رسد)، اما اگر جرمی وارد یک کرمچاله شود از دید نظری می‌تواند از آن بیرون برود. پژوهشگران با فرضِ وجود داشتنِ کرمچاله‌ها …
اسراری جدید از سیاهچاله‌ها؛ آیا پشت هر سیاهچاله، کرمچاله قرار دارد؟
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / سیاهچاله / کرمچاله
اسراری جدید از سیاهچاله‌ها؛ آیا پشت هر سیاهچاله، کرمچاله قرار دارد؟
یک کرمچاله از بسیاری جهات مانند یک سیاهچاله است. هر دوی این اجرام بی‌اندازه چگالند و کشش گرانشی‌ای بسیار نیرومندتر از اجرام هم‌اندازۀ خود دارند. تفاوت بزرگشان این است که از دید نظری، هیچ جرمی پس از گذشتن از افق رویداد یک سیاهچاله دیگر توان بازگشت نخواهد داشت
طبق نظریه‌ای جدید می‌توان از کرمچاله‌ها عبور کرد
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
طبق نظریه‌ای جدید می‌توان از کرمچاله‌ها عبور کرد
کرمچاله‌ها به‌عنوان پلی بین فضا زمان عمل می‌کنند؛ اما پایدار و عبورکردنی نیستند؛ اما طبق یافته‌های جدید، این اجرام در وضعیت‌هایی خاص عبور‌پذیر می‌شوند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۳
پوستر فیلم «کرمچاله» رونمایی شد
تهران - ایرنا - پوستر فیلم کوتاه «کرمچاله» (WORMHOLE) ساخته وحید داوودی که توسط امین دایی طراحی شده است جهت شرکت در فستیوال های بین المللی رونمایی شد.
۱۳۹۸/۰۱/۳۰
کرمچاله‌ها وجود دارند ولی سفر فضایی انسان در آنها ممکن نیست
دانشمندان دانشگاه هاروارد به تازگی دریافتند که سفر در کرمچاله‌ها در فضا شاید از نظر تئوری ممکن باشد اما برای انسان مناسب نیست.
۱۳۹۸/۰۱/۲۸
روایت جهان‌های موازی و احتمالات بی‌پایان در زندگی
با آماده شدن فیلم کوتاه کرمچاله (WORMHOLE) ساخته وحید داوودی جهت شرکت در فستیوال‌های بین‌المللی، از پوستر بین‌المللی این فیلم با طراحی امین دایی رونمایی شد.
 •  •  •  •  •  •