شنبه, ۱۴ تیر, ۱۳۹۹ / 4 July, 2020
شبه علم
۱۳۹۹/۰۳/۲۳
مدارسِ کتابفروش
[لیلا مهداد] کتاب‌های درسی تمام مقاطع دیگر از کتابفروشی‌ها توزیع نمی‌شود. این مسئولیت بعد از این به دوش سامانه  « irtextbook» قرار گرفته تا در ‌سال تحصیلی پیش ‌رو فروش و توزیع مواد آموزشی از طریق سامانه الکترونیکی و ثبت سفارش کتب درسی صورت بگیرد؛ تصمیمی که یکی از مهم‌ترین اهدافش به گفته محمدمهدی کاظمی، معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، هزینه کمتر خانواده‌ها برای تهیه کتاب‌هاست. صرفه‌جویی در مصرف کاغذ، کاهش تعداد کتاب‌های درسی منسوخ‌شده، کاهش توزیع کتاب‌های درسی چاپ سال‌های قبل، کاهش تعداد کتاب‌های درسی مرجوعی، اعمال نظارت دقیق‌تر بر نحوه توزیع و جلوگیری از هر گونه اعمال …
تفکر نقادی اصل تمایز علم از شبه علم است
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / ویروس کرونا / رضا منصوری / وحید احمدی / مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور / علمی / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
تفکر نقادی اصل تمایز علم از شبه علم است
تهران- ایرنا- رییس مرکز تحقیقات و سیاستگذاری علمی کشور گفت: آموزش راه‌های شناخت به مردم در کنار فرهنگ‌سازی و ایجاد تفکر نقادی در بین دانش‌آموزان و دانشجویان مهترین رکن کمک کننده برای تمایز علم از شبه علم است.
بودجه‌هایی که برای شبه علم هدر شد
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / کروناویروس / مقابله با شبه‌علم در بحران کرونا
بودجه‌هایی که برای شبه علم هدر شد
استاد دانشگاه صنعتی شریف درباره نقش اجتماع علمی در مقابله با شبه علم گفت: نمونه‌های زیادی در ۴۰ سال اخیر داشتیم که کسانی مفاهیمی را کنار یکدیگر گذاشته‌اند تا بتوانند بودجه بگیرند و این بودجه را هدر دهند.
وقتی طرفداران شبه علم خود را قربانی حق‌کشی می‌خوانند/ تفاوت علم و شبه علم
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور / مقابله با شبه‌علم در بحران کرونا
وقتی طرفداران شبه علم خود را قربانی حق‌کشی می‌خوانند/ تفاوت علم و شبه علم
رئیس مرکز تحقیقات سیاست‌ علمی کشور معتقد است: طرفداران شبه علم در…
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
کرونا اعتماد عمومی به علم را کاهش می‌دهد
[سوگل دانائی] بشر تواناست. این باور دیروز ما بود. تصور چیرگی و تسلط انسان بر تمام جنبه‌های زندگی‌اش باعث شده بود تا ما تصور کنیم که علم بشر حتی می‌تواند از پس نابود کردن ویروس چند نانویی کرونا هم برآید. مشاهدات امروز ما اما خلاف این باور را نشان می‌دهد، امروز بشر دوباره به همان باور «ناتوان بودن» خود ایمان آورده است. باوری که مشخص نیست چه تبعاتی برایش داشته باشد. کیوان الستی، عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در جایی گفته است علم در دو شاخه پیش‌بینی وقایع و دانستن وضعیتی که در آن قرار داریم، می‌تواند به بشر یاری برساند. اما به نظر می‌رسد کرونا بسیاری از مناسبات را بهم زده و علم جدید یارای این را ندارد که به ما بگوید، امروز چه در انتظار ماست …
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
کویر وحشت کرونا
شبیه‌سازی جهان پس از کرونا صعب است و دشوار و بسیار سخت‌تر از آن است که بتوان از حالا مانیفستی برای آن صادر کرد و آن را متفاوت‌تر از گذشته دانست حتی اگر سیاره آبی مغموم و مظلوم این روز و شبان مرگبار منظومه شمسی به سلامت از این بحران عبور کند که دور از ذهن نیست . اکنون دیگر بحث از کرونا برای همه کسالت‌بار و مشمئزکننده است چون دستش برای بشر رو شده و پژوهشگران و دانشمندان هم خوب دستش را خوانده‌اند و نسخه ژنتیکی آن را دانشمندان روسی و چینی استخراج کرده و توالی‌یابی کرده‌اند و احتمال می‌رود یک باز آن مثل تیمیدین جابه‌جا شده باشد که باعث این همه تلفات شده و تا کنون۲۵۰هزار نفر در جهان را بی‌صدا به کام مرگ کشانده است، اما روی دیگر بیماری که مثل روی دیگر …
علم و شبه‌علم: مروری بر صدقیت ضرب‌المثل" نمک را خوردن و نمکدان را شکستن"
۱۳۹۹/۰۱/۲۲ / پویش #علمی_شو / کرسی یونسکو در ترویج علم / شبه علم
علم و شبه‌علم: مروری بر صدقیت ضرب‌المثل" نمک را خوردن و نمکدان را شکستن"
دانشجوی دکتری پژوهش هنر دانشگاه هنر اصفهان و مدرس دانشگاه در یادداشتی با بیان اینکه جهان حاضر به واسطه برخورداری از دستاوردهای علمی، بُرهه‌ای شاخص در تاریخ جهان یا حتی ادوار زمین‌شناختی است، به نزاع علم و شبه علم اشاره کرد و متذکر شد: شوربختانه شبه‌علم در کشور ما طرفداران زیادی دارد و تجلیات آن را می‌توان در اختراعات و اکتشافاتی (!) چون اسفنددودکن برقی، فال کامپیوتری یا امثال آن دید.
فاصله اجتماعی، پلاسبو یا قرنطینه کاذب
۱۳۹۹/۰۱/۱۱ / حسین آخانی / دولت دوازدهم / ویروس کرونا
فاصله اجتماعی، پلاسبو یا قرنطینه کاذب
در علم داروسازی برای آنکه اثر یک دارو را بدون آگاهی بیمار تحقیق کنند، به بخشی از بیماران شبه دارو یا داروی کاذب و یا به اصلاح علمی پلاسبو می‌دهند. فقط پژوهشگر و پزشک از آن آگاه است.
در روزهای کرونایی قربانی "اخبار گمراه کننده" نباشیم
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ / کروناویروس / مقابله با شبه‌علم در بحران کرونا / شبه علم / پویش #علمی_شو / همه_باهم_علیه_کرونا
در روزهای کرونایی قربانی "اخبار گمراه کننده" نباشیم
نایب رییس انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران با تاکید بر اینکه در روزهای کرونایی قربانی اخبار گمراه کننده نباشیم، گفت: فورواردکردن خبر و اطلاعات جعلی و غلط، هنگامی که حقیقت برملا شود، موجب شرمساری و از دست رفتن اعتبار در نزد دیگران می‌شود.
در علم هیچ‌گونه مراد و مرجعیت وجود ندارد
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ / علم چیست / /مقابله با شبه علم درباره کرونا/ / پویش #علمی_شو / کرسی یونسکو در ترویج علم / مقابله با شبه‌علم در بحران کرونا / همه با همه علیه کرونا / کروناویروس
در علم هیچ‌گونه مراد و مرجعیت وجود ندارد
یک مروج علم معتقد است: در علم هیچ‌گونه مراد، مرجعیت، و رهبری وجود ندارد. اگر ادعای برجسته ترین پژوهشگر با مدرک تجربه و آزمایش همراه نباشد رد می شود. برهمین بنیان است که نظریات دانشورزان عمده ای نظیر نیوتون در زمینه کیمیاگری و لینوس پاولینگ در زمینه اهمیت ویتامین ث در افزایش طول عمر پذیرفته نشده است.
ایران نیازمند «بسط ید» برای استقلال نهادهای علمی است
۱۳۹۹/۰۱/۰۶ / شبه علم / استقلال نهادهای علمی / پویش #علمی_شو / کرسی یونسکو در ترویج علم / همه_باهم_علیه_کرونا / کروناویروس
ایران نیازمند «بسط ید» برای استقلال نهادهای علمی است
یک جامعه شناس در یادداشتی با عنوان "در ارجمندی دانش" گفت: ایران نیازمند «بسط ید» برای دانش، استقلال نهادهای علمی و آزادی دانشمندان و متفکران است.
شبه علم همانند یک مکتب و فرقه مذهبی عمل می‌کند/تجارت چند بیلیون دلاری از شبه علم در امریکا
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / پویش #علمی_شو / کرسی یونسکو در ترویج علم / مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور / مقابله با شبه‌علم در بحران کرونا / همه_باهم_علیه_کرونا / کروناویروس
شبه علم همانند یک مکتب و فرقه مذهبی عمل می‌کند/تجارت چند بیلیون دلاری از شبه علم در امریکا
یکی از مروجان علم با اشاره به چیستی "شبه‌علم" گفت: شبه علم همانند یک مکتب و فرقه مذهبی عمل می‌کند و طرفداران آن به علت ایمان به حقانیت باورهای خود سرسختانه از آنها دفاع می‌کنند. شبه علم به ویژه در کشور آمریکا، پیشرفته‌ترین کشور دنیا از نظر دانشورزی و فناوری، رواج بسیاری دارد و سازمان‌ها، انجمن‌ها، ناشرین و مطبوعات مختلف ویژه‌ای برای تبلیغ آن وجود دارد، به طوری که یک تجارت چند بیلیون دلاری را تشکیل می‌دهند.
شبه‌علم، بحران مضاعف است و قربانی می‌گیرد
۱۳۹۹/۰۱/۰۱ / پویش #علمی_شو / کرسی یونسکو در ترویج علم / مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور / همه_باهم_علیه_کرونا / مقابله با شبه‌علم در بحران کرونا
شبه‌علم، بحران مضاعف است و قربانی می‌گیرد
استاد دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به مرگ تعداد قابل توجهی از هموطنان در اثر مصرف الکل برای به اصطلاح مبارزه با ویروس کرونا با بیان این که شبه‌علم، بحران مضاعف است و قربانی می‌گیرد، تاکید کرد: شبه علم و خرافات از یک جنس هستند، جامعه ما نیازمند توسعه عقلانیت و خردورزی برای زندگی بهتر است.
راه‌اندازی پویش "علمی_شو" با هدف اشاعه تفکر علمی درباره ویروس کرونا
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / انجمن ترویج علم / کرسی یونسکو در ترویج علم / پویش #علمی_شو / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا
راه‌اندازی پویش "علمی_شو" با هدف اشاعه تفکر علمی درباره ویروس کرونا
رئیس کرسی یونسکو در ترویج علم از راه‌اندازی پویش "#علمی _شو" با هدف مقابله با اخبار شبه علمی ایجاد شده در رابطه با ویروس کرونا خبر داد و از همه متخصصان، مروجان علم و صاحب‌نظران دعوت کرد با هدف اشاعه تفکر علمی در جامعه، به این پویش بپیوندند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / شبه علم
کرونا، طب سنتی و شبه‌علم
این روزها دقت کنید که شبه‌علم با پوشیدن لباس و رویه طب سنتی یا اسلامی، در دستان و بر زبان عده‌ای جاری است.
پیش‌بینی‌ بارش‌های بهار ۹۹ در فضای مجازی بر اساس شبه‌علم است/پیش‌بینی‌های هواشناسی ۱۰روزه هستند
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ / پیش بینی آب و هوا / دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران / شبه علم / اقلیم شناسی
پیش‌بینی‌ بارش‌های بهار ۹۹ در فضای مجازی بر اساس شبه‌علم است/پیش‌بینی‌های هواشناسی ۱۰روزه هستند
اخیرا مطالبی از پیش‌بینی‌ بارش‌های سنگین در کشور از طریق فضای مجازی منتشر می‌شود، ولی به گفته محققان حوزه مخاطرات و اقلیم‌شناسی پیش‌بینی‌های هواشناسی ۱۰ روزه هستند و هر چه این بازه زمانی بیشتر شود، پیش‌بینی‌ها به صورت کیفی و حدودی خواهد بود.
رقابت در عرصه جهانی علم و فناوری رقابت در شرایط شبه جنگی است
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / ثبت اختراع / مالکیت فکری / دانشگاه‌های علوم پزشکی / وزارت بهداشت
رقابت در عرصه جهانی علم و فناوری رقابت در شرایط شبه جنگی است
معاون حقوق مالکیت فکری وزارت دادگستری ضمن تاکید بر برندسازی برای محصولات دانش‌بنیان، گفت: ابتدا باید یک بازار منطقه‌ای و سپس یک بازار جهانی برای محصولات ترسیم کنیم. 
۱۳۹۸/۰۹/۳۰
داوری‌های اجباری
در ادامه بحث داوری در پیمان 1، موضوع ماده ۵۳ شرایط عمومی پیمان، که آن ‌را اختیاری دانستیم، لازم است مواردی را که طرفین حتی بدون توافق و علم به وجود شرط داوری، مکلفند اختلاف خود را از طریق داوری یا شبه داوری حل‌وفصل کنند و دادگاه قبل از مداخله داور حق رسیدگی نخواهد داشت بیان کنیم.
۱۳۹۸/۰۸/۲۳
هشدار به روزنامه‌نگاران درباره ظهور سلبریتی علمی
یک روزنامه‌نگار علم ضمن تشریح ویژگی‌ها و پیش‌نیازهای روزنامه‌نگاران علم نسبت به ظهور سلبریتی علمی در رسانه‌ها هشدار داد و گفت: علم به ذات خود قابل دفاع است، در حالی که این افراد شبه علم تولید می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / علم باز، برای همه / ترویج علم / مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور
نسبت به ظهور "سلبریتی علمی" هوشیار باشیم!
یک روزنامه‌نگار علم ضمن تشریح ویژگی‌ها و پیش‌نیازهای روزنامه‌نگاران علم نسبت به ظهور سلبریتی علمی در رسانه‌ها هشدار داد و گفت: علم به ذات خود قابل دفاع است، در حالی که این افراد شبه علم تولید می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / علم باز، برای همه / ترویج علم / شبه علم
مبارزه با "شبه علم" اولویت اول مروجان علم نباشد/واقفان نهاد "ترویج علم" راه‌اندازی کنند
یک مروج و روزنامه‌نگار علمی با تاکید بر این‌که مبارزه با شبه علم نباید اولویت اول مروجان علم باشد، گفت: خود علم، اگر درست فهمیده شود، بیماری شبه‌علم را چون سرماخوردگی ساده‌ای درمان خواهد کرد و توجه دشمنان شبه‌علم، بهتر است معطوف حوزه‌هایی از شبه‌علم باشد که می‌توانند منجر به فریب و آسیب به مردم شوند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
ایرانی‌ها علمی فکر نمی‌کنند
مشاور وزیر علوم و رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور بیان کرد: مردم ما علمی فکر نمی‌کنند و خرافه پرستی و شبه علم در میان آنها کم نشده است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / واکسن / شبه علم
«به کودکانتان واکسن نزنید، اوتیسمی می‌شوند!»
این روزها در فضای مجازی مطالبی مختلفی ضد واکسن‌ها استفاده می‌شود، مطالبی که به نظر می‌رسد طرفداران زیادی هم پیدا کرده‌اند. بر اساس پژوهشی در سال ۲۰۱۸ که در انگلستان با پرسشگری از ۲ هزار نفر انجام شد، ۴۱ درصد از والدین دارای کودکان زیر ۱۸ سال در این کشور، در معرض پیام‌های منفی درباره واکسیناسیون در شبکه‌های اجتماعی بوده و ۵۰ درصد والدین با کودکان زیر ۵ سال نیز این نوع تبلیغات را دیده‌اند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / روانشناسی / شبه علم / علم
مثبت‌اندیشی واقعا برای سلامت روان مفید است؟
یکی از دلایل روی آوردن افراد به این روانشناسی‌ها ساده و عامه پسند بودن محتوای این کتاب‌هاست. افراد به سمت این کتاب‌های عامیانه می‌روند مانند زمانی که به سراغ کتاب‌های فالگیری می‌روند. این کتاب‌های عامیانه مانند کتاب‌های فالگیری نیازهای مردم را پاسخ می‌دهند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۲ / بهداشت و درمان
باورهای غلط در مورد رژیم های غذایی
تهران- ایرنا- این روزها که همه به دنبال لاغری و کاهش وزن هستند، مطالب زیادی در مورد رژیم غذایی و لاغری منتشر می‌شود. اما تمایز قائل شدن میان اطلاعات علمی و تاییدشده از سوی منابع معتبر، شبه علم و باورهای علمی غلط دشوار است. تلاش برای کاهش وزن به منظور تناسب اندام و سالم بودن باید طبق اصول و منطق درست باشد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵
معمای جنگ و صلح اتمی در شبه جزیره کره
محمدرضا ستاریدر حالی که کارشناسان معتقد بودند سومین ملاقات دونالد ترامپ با کیم جونگ اون در مدار 38 درجه، افق جدیدی را در محور مذاکرات خلع سلاح اتمی در شبه جزیره کره خواهد گشود، پیونگ یانگ با آزمایش مجدد دو موشک میان‌برد به سمت دریای ژاپن، بار دیگر موجب پیچید‌گی معادلات جنگ و صلح اتمی میان کره‌شمالی و ایالات متحده شد.در همین راستا روز پنجشنبه کره‌شمالی با آزمایش دو موشک میان‌برد از سواحل شرقی خود که توسط سکوهای متحرک پرتاب شده‌اند، از زبان رهبر خود به همسایه جنوبی هشدار داد که اقدامات بی‌ثبات کننده کره‌جنوبی و برگزاری مانور مشترک آنها با ایالات متحده، موضوعی کاملاً امنیتی برای پیونگ یانگ محسوب شده و به همین دلیل این آزمایش‌ها پیامی جهت مقابله با این سیاست‌ها است. رهبر کره‌شمالی همچنین به سئول …
۱۳۹۸/۰۵/۰۴ / رسول جعفریان
از دانش تا شبه‌دانش در تمدن مسلمانی
شماری از شبه دانشها در تمدن مسلمانی بوده و هست که نقش موثری در کاهش تأثیر مفهوم علم و ایجاد ممانعت برای عمومی کردن آن در میان مسلمانان داشته است.
۱۳۹۷/۱۲/۰۴
دست برتر جریان فقاهتی در نزاع 200 ساله علم و «شبه علم» در ایران
رئیس سازمان بسیج اساتید گفت: از شبه روشنفکری خام زمانۀ فتحعلی آخوندزاده تا علم گرایی پوزیتیویستی زمانۀ سروش و ملکیان و در دعوای ساختگی «علم و دین» و طرح دروغین دوگانگیِ «تخصص و تعهد» و ادّعای ناشیانۀ مغایرت مدیریت علمی با مدیریت فقهی، پیروز نهایی و مولّد واقعی علوم، روش شناسی حکیمانۀ ولایت فقیه بوده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •