چهارشنبه, ۲۰ فروردین, ۱۳۹۹ / 8 April, 2020
مغز و اعصاب
۴ روز قبل
راه‌حل جدیدی برای پاک کردن خاطرات آسیب روحی
پژوهشگران ژاپنی در بررسی خود دریافتند که شاید بتوان با کمک برخی عوامل محیطی و مکانیسم‌های مولکولی، راه حل جدیدی برای پاک کردن خاطرات مربوط به آسیب روحی ارائه داد.به گزارش ایسنا و به نقل از نوروساینس‌نیوز، دانشمندان دانشگاه متروپولیتن توکیو در بررسی جدیدی دریافته‌اند که اگر گروهی از مگس‌ها موسوم به «مگس سرکه» پس از یک رخداد آسیب‌زا در تاریکی نگه داشته شوند، حافظه بلندمدت مربوط به آن رخداد را از دست می‌دهند. آنها دریافتند که قرار گرفتن در معرض نور محیطی می‌تواند نقش مهمی در نگهداری حافظه بلندمدت داشته باشد.این گروه پژوهشی در بررسی خود، مکانیسم مولکولی خاصی را کشف کردند که در این موضوع نقش دارد. پاک کردن حافظه بلندمدت، کار دشواری است؛ در‏نتیجه این پژوهش می‌تواند به ابداع راه‌های درمانی جدیدی برای …
فناوری جدید افکار فرد را به جملات تبدیل می کند
۱۳۹۹/۰۱/۱۲ / مغز / هوش مصنوعی / نوآوری
فناوری جدید افکار فرد را به جملات تبدیل می کند
محققان فناوری نوین خوانش مغز ساخته اند که با استفاده از هوش مصنوعی، فعالیت های اعصاب فرد را ردیابی و آنها را به جملاتی کامل به زبان انگلیسی تبدیل می کند.
۱۳۹۹/۰۱/۰۷
تمرینات مغزی، راهی برای مقابله با آلزایمر
یک متخصص مغز و اعصاب گفت: آلزایمر از شایع‌ترین بیماری‌های اختلالات شناختی است که علت دقیق و مشخصی ندارد، از این رو درمان دقیقی هم برای این بیماری وجود ندارد.
کرونا سیستم اعصاب مرکزی را درگیر می کند/ مراقب آلزایمری ها باشید
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / مغز و اعصاب / ویروس کرونا / آلزایمر
کرونا سیستم اعصاب مرکزی را درگیر می کند/ مراقب آلزایمری ها باشید
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به عوارض ویروس کویید ۱۹ بر سیستم اعصاب گفت: بیماری کرونا در ۳۰ درصد مبتلایان می تواند باعث درگیر شدن سیستم اعصاب مرکزی و محیطی شود.
غالب سردردهای این روزها ربطی به کرونا ندارد
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / سردرد / ویروس کرونا / مغز و اعصاب
غالب سردردهای این روزها ربطی به کرونا ندارد
یک متخصص مغز و اعصاب، گفت: غالبا سردردهایی که این روزها تعداد زیادی از مردم دچار آن شده اند ناشی از اسپاسم های عضلانی است و ربطی به کرونا ندارد.
«سردرد» نشانه ابتلا به کروناست؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
«سردرد» نشانه ابتلا به کروناست؟
متخصص مغز و اعصاب با انتقاد از مصرف خودسرانه مردم از برخی داروها با هدف پیشگیری از ابتلا به کرونا،گفت:غالبا سردردهایی که این روزها تعداد زیادی از مردم دچار آن شده‌اند ناشی از اسپاسم‌های عضلانی است و ربطی به کرونا ندارد.
چه ارتباطی بین سردرد و کرونا وجود دارد؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / سردرد / کرونا / پارسی خبر
چه ارتباطی بین سردرد و کرونا وجود دارد؟
متخصص مغز و اعصاب بیمارستان دکتر مسیح دانشوری به ارتباط سردرد با بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: افراد زیادی در طول مدتی که ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرده است با علائمی نظیر حالت تهوع و سردرد مراجعه می‌کنند، علت عمده این سردرد‌ها بیماری‌های زمینه‌ای و عمومی افراد است.
رابطه سردرد با کرونا/ نحوه پیشگیری بیماران مبتلا به ام اس از ابتلا
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / کرونا / سردرد
رابطه سردرد با کرونا/ نحوه پیشگیری بیماران مبتلا به ام اس از ابتلا
ایلنا: متخصص مغز و اعصاب بیمارستان مسیح دانشوری توضیحاتی درباره ارتباط سردرد با بیماری کرونا ارائه کرد.
آنچه بیماران مبتلا به ام‌اس در زمان شیوع کرونا باید بدانند
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
آنچه بیماران مبتلا به ام‌اس در زمان شیوع کرونا باید بدانند
متخصص مغز و اعصاب بیمارستان دکتر مسیح دانشوری گفت: بیماران مبتلا به ام‌اس در مورد مصرف دارو و ادامه درمان باید با پزشک متخصص خود مشورت کنند. 
توصیه‌هایی برای بیماران "ام اس" در اپیدمی کرونا
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / کروناویروس
توصیه‌هایی برای بیماران "ام اس" در اپیدمی کرونا
متخصص مغز و اعصاب بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با تاکید بر اینکه بیماران "ام اس" در دوره شیوع کرونا ویروس آرامش خود را حفظ کرده و در خانه بمانند، گفت: در رابطه با مصرف دارو و ادامه درمان نیز هر بیمار باید بر حسب شرایط خاص خود و طی مشورت با پزشک متخصص اقدام کند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
پرهیز از پرتاب شدن به بحران سلامت روان
   [فاطمه شیرزادی ] «در کتاب‌ها می‌توان دید که با سیل طاعون هرگز نمی‌میرد و از میان نمی‌رود و می‌تواند ده‌ها سال در میان اثاث خانه و ملافه‌ها بخوابد، توی اتاق‌ها، زیرزمین‌ها، چمدان‌ها، دستمال‌ها و کاغذپاره‌ها منتظر باشد و شاید روزی برسد که طاعون برای بدبختی و تعلیم انسان‌ها، موش‌هایش را بیدار کند و بفرستد که در شهری خوشبخت بمیرند.» تا همین چند هفته قبل هر کسی این جملات پایانی رمان «طاعون» را می‌خواند، لابه‌لای واژه‌های آلبر کامو بیشتر به دنبال معنایی نمادین و استعاری برای «طاعون» می‌گشت؛ عموم مردم بر این باور بودند که با پیشرفت دانش پزشکی و توسعه مراقبت‌های …
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
کودکان ۴ ساله فکر دیگران را می‌خوانند
دانشمندان «موسسه ماکس پلانک» در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند کودکان چهار ساله می‌توانند درک کنند که دیگران به چه چیزی فکر می‌کنند.به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، نظریه ذهن(Theory of Mind) که گاه به اختصار ToM نیز یاد می‌شود، در روانشناسی عبارت است از توانایی نمود دادن وضعیت‌های ذهنی از قبیل باورها، مقاصد، خواسته‌ها، وانمود کردن‌ها و دانش و غیره به خود و دیگران و همینطور درک این‌ که دیگران نیز دارای باورها، خواسته‌ها و نیاتی متفاوت از ما هستند. حال دانشمندان دریافته‌اند کودکان در یک سن خاصی قادر به درک و فهمیدن افکار دیگران هستند.تاکنون متخصصان نمی‌توانستند بسیار مطمئن سنی خاص را مشخص کنند که نشان دهند کودکان در این سن این قابلیت را دارند، اما اخیرا دانشمندان «علوم شناختی و مغز انسان …
چگونه از خونریزی وسیع سکته حاد مغزی جلوگیری کنیم؟
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / استانی-اجتماعی / زنجان / سکته مغزی
چگونه از خونریزی وسیع سکته حاد مغزی جلوگیری کنیم؟
متخصص مغز و اعصاب گفت: انتقال سریع افراد دارای علائم سکته مغزی به مراکز درمانی دارای امکانات سکته حاد مغزی، سبب درمان موثر و جلوگیری از خونریزی بیشتر مغزی می شود.
ابداع راهکاری برای ترمیم اعصاب آسیب‌دیده
۱۳۹۸/۱۲/۱۵ / علوم اعصاب / جراحی مغز و اعصاب
ابداع راهکاری برای ترمیم اعصاب آسیب‌دیده
تهران – ایرنا – مطالعات محققان دانشگاه ایندیانا در آمریکا، احتمال می‌دهد افزایش ذخیره انرژی سلول‌های عصبی آسیب‌دیده می‌تواند به رشد مجدد و ترمیم فیبرهای عصبی کمک و عملکرد این فیبرها را بازیابی ‌کند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۶
پروتئینی مهم برای ترمیم آسیب طناب نخاعی
پژوهشگران آمریکایی در بررسی‌های خود دریافتند که نوعی پروتئین فعال در سیستم عصبی مرکزی، نقش مهمی در روند ترمیم پس از آسیب طناب نخاعی بر عهده دارد.به گزارش ایسنا و به نقل از بیزینس‌استاندارد، پژوهشی که در مدرسه پزشکی مانت ساینای آمریکا انجام شده، نشان می‌دهد که پروتئین موسوم به Plexin-B2 که در سیستم عصبی مرکزی فعالیت می‌کند، نقش مهمی در ترمیم زخم و ترمیم عصب پس از آسیب طناب نخاعی بر عهده دارد. شاید این یافته‌ها بتوانند به ارائه روش‌هایی منجر شوند که نقش موثری در درمان بیماران مبتلا به آسیب طناب نخاعی بر عهده دارند.ترمیم بافت پس از آسیب طناب نخاعی، به استفاده از سلول‌های ایمنی و گلیال نیاز دارد تا یک سد محافظتی را برای بستن زخم، پاکسازی آلودگی‌ها و پوشش دادن التهاب‌ها شکل دهند. ساخت این سد محافظتی، …
جراحی مغز یا فرستادن موشک به فضا؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
جراحی مغز یا فرستادن موشک به فضا؟
ساسان شادمان منفرد_خبرنگار جراحی مغز و دانش موشکی هر دو قابلیت قرار گرفتن در زمره دشوارترین کارهای ذهنی را دارند. واقعیت این است که مقایسه این دو کار با یکدیگر به‌صورت مستقیم خیلی سخت است. دانشمندان موشکی روی طراحی، توسعه و آزمایش موتورهای موشک‌ و وسیله نقلیه‌شان کار می‌کنند که می‌تواند یک فضاپیما، موشک یا حتی جت‌پک‌ باشد. از سوی دیگر، جراحان مغز دانش خود در زمینه علوم اعصاب و آناتومی را برای برطرف کردن مشکل مغز به‌کار می‌گیرند. دانشمندان موشکی تحقیقات خود را انجام داده و یافته‌های‌شان را در اختیار …
با طولانی ترین عصب مغزی بیشتر آشنا شوید
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
با طولانی ترین عصب مغزی بیشتر آشنا شوید
یکی از سیستم های قوی بدن سیستم اعصاب است که از مغز به همه ی اندام ها ارتباط دارد و روی همه بخش ها تأثیر می گذارد. در این میان عصب واگ طولانی ترین عصب مغزی است که از ساقه مغز تا اندام های داخلی شکم ادامه می یابد.
استعاره مغز در علم مدیریت
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / علوم شناختی / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
استعاره مغز در علم مدیریت
تهران - ایرنا - علوم و فناوری‌های شناختی همه رشته‌های دیگر را تحت تأثیر قرار داده است و حوزه مدیریت در این میان یک استثنا نیست. رویکرد شناختی به مدیریت سعی دارد با استفاده از یافته‌های علوم اعصاب شناختی در زمینه کارکردهای شناختی مغز، رویکرد جدیدی را در قالب استعاره مغز در علم مدیریت عرضه کند.
بیمارانی که خنده و گریه‌شان مشخص نیست
۱۳۹۸/۱۲/۰۲ / سندروم موبیوس / بیماری
بیمارانی که خنده و گریه‌شان مشخص نیست
یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان توضیحاتی درمورد سندروم «موبیوس» ارائه داد و گفت: درگیری اعصاب جمجمه در مبتلایان به این بیماری سبب می‌شود آنها توانایی خندیدن و گریه کردن را از دست می‌دهند به این صورت که هنگام گریه چهره‌اش احساس او را نشان نداده و هنگام خنده نیز دهانش باز نمی‌شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
دانشمند کانادایی مدعی ساخت قرص درمان قلب شکسته شد
یکی از محققان دانشگاه مونترال ادعا می‌کند به دارویی دست یافته است که در ترکیب با یک درمان برای غلبه بر حوادث تراژدیک و تلخ، می‌تواند قلب‌های شکسته و داغدار را التیام دهد.به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، براساس گزارش بی‌بی‌سی، یک دانشمند از دانشگاه مونترال ممکن است درمانی را برای قلب شکسته شما به شکل یک قرص داشته باشد. آلن برونت معتقد است که با استفاده از یک معالجه و یک مسدود‌کننده بتا که برای کاهش فشار خون استفاده می‌شود، می‌تواند بسیاری از دردهای عاطفی افراد را برطرف کند.این معالجه با دارویی به نام پروپرانولول محقق می‌شود که یک مسدود کننده بتا است که به طور سنتی برای درمان فشار خون بالا و میگرن استفاده می‌شود. برونت به معالجه‌ای رسیده است که شامل مصرف این دارو حدوداً یک ساعت قبل از آغاز یک …
لرزش دست‌ها نشان دهنده کدام بیماری است؟
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / سلامت / مغز و اعصاب / لرزش دست ها
لرزش دست‌ها نشان دهنده کدام بیماری است؟
متخصص مغز و اعصاب گفت: لرزش دست، یکی از علل شایع مراجعه افراد به نورولوژیست است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / لرزش دست / مغزواعصاب / دلایل لرزش دست
علت لرزش دست چیست؟
متخصص مغز و اعصاب گفت: لرزش دست، یکی از علل شایع مراجعه افراد به نورولوژیست است.
کاشتنی‌ها در آستانه ورود به مغز با هدف بازیابی خاطرات
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
کاشتنی‌ها در آستانه ورود به مغز با هدف بازیابی خاطرات
اگر به تحولات چند ساله اخیر دنیای پزشکی به ویژه در حوزه علوم اعصاب نگاهی داشته باشید، به خوبی مشاهده می‌کنید که دانشمندان پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در رابطه با مغز داشته‌اند. به‌طوری که اکنون دانشمندان به دنبال به‌کارگیری کاشتنی‌هایی در مغز هستند که به افراد اجازه می‌دهد بر ناتوانی‌های جسمی خود غلبه کنند. در حال حاضر تمرکز اصلی دانشمندان بر درمان بیماری آلزایمر و صرع است. صرع بیماری است که میلیون‌ها انسان در سراسر جهان به آن مبتلا هستند و در بعضی موارد داروهایی که بیماران مصرف می‌کنند دیگر جواب‌گوی مشکل آن‌ها نیست. از طرفی تصادفات شدید، ضربه‌های سنگین و قرار داشتن در وضعیت‌های سخت و استرس‌زا باعث شده تا افرادی که در چنین محیط‌هایی هستند صدمات شدید مغزی را متحمل شوند.
نکات طلایی برای جلوگیری از درد گردن‌
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / گردن درد / پیشگیری از گردن درد / تمرینات کششی
نکات طلایی برای جلوگیری از درد گردن‌
گردن درد یکی از مهمترین دلایل مراجعه به ارتوپد و متخصص مغز و اعصاب است. این عارضه در تمام افراد با هر سن و شغلی دیده می‌شود.
تأثیرات متفاوت قند‌ها در بدن
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / لاکتوز / قند / کربوهیدرات
تأثیرات متفاوت قند‌ها در بدن
گلوکز بعد از برطرف نمودن انرژی موردنیاز کبد و سیر شدن آن، اجازه ادامه حرکت و خروج از کبد را یافته و در مسیر حرکت جریان خون به تمام بافت‌ها و سلول‌ها سر می‌زند تا احتیاجات آن‌ها را به انرژی در ارگان‌های مختلف مثل عضلات، مغز و اعصاب برطرف نماید.
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
مصرف ماست در چه‌ صورتی باعث بیماری می‌شود
امروزه خوردن "ماست" کنار غذا برای خیلی‌ها تبدیل به یک عادت شده است اما باید دانست که طبیعت ماست، سرد و تر بوده و اسید لاکتیک موجود در آن می‌تواند خطرات زیادی به‌دنبال داشته باشد.متأسفانه برخی از پزشکان طب نوین بدون توجه به مزاج افراد به بیماران بلغمی یا سودایی، مصرف لبنیات را تأکید می‌کنند در حالی که از نقطه نظر طب سنتی این تجویز پزشکان آکادمیک کاملاً اشتباه است.ماستی که چکیده نباشد طبیعتش نسبت به ماست چکیده سردتر است و برای مصرف ماست باید تدابیری مهم در نظر گرفته شود.یک‌چهارم ماست را "اسید لاکتیک" تشکیل می‌دهد، اسید لاکتیک موجود در ماست ایجاد اسیدوز در بدن می‌کند؛ این اسیدوز شدن به سه قسمت از بدنتان آسیب می‌رساند: 1. ریه 2. کلیه‌ها 3. مغز و اعصاب.آسیب به ریه به‌واسطه این اسیدوز باعث به نفس‌نفس …
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
آیا سکته مغزی در کودکان هم رخ می‌دهد؟
البته این موضوع صحت دارد که خطر سکته مغزی معمولا در افراد مسن بسیار بالاتر است، اما باید گفت که کودکان نیز ممکن است به سکته مغزی دچار شوند و حتی این مشکل گاه پیش از تولد کودک به وجود می‌آید. سکته مغزی یکی از علل شایع مرگ در کودکان است و بیش از نیمی از کودکان نجات یافته از آن، مبتلا به نواقص مادام العمر می‌شوند. سکته مغزی در کودکان جزو مشکلاتی است که به دلیل ضعیف و حساس بودن مغز نوزاد می‌تواند با کوچکترین اشتباهی در مراقبت از نوزاد رخ دهد. با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با دکتر بابک زمانی، متخصص مغز و اعصاب و رئیس انجمن سکته مغزی ایران گفتگو کرده است. وی در این باره می‌گوید: با وجود شیوع سکته مغزی در سنین بالا امکان ابتلا به این بیماری حتی در نوزادان هم وجود دارد البته برخی از انواع …
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
خطر بالا بودن ویتامین B۱۲ در بدن چیست؟
ویتامین B۱۲ به دلیل نقش آن در ساخت گلبول‌های قرمز و پشتیبانی از عملکرد مغز و اعصاب برای زندگی انسان بسیار حیاتی است. اگر رژیم غذایی فرد به اندازه کافی ویتامین B۱۲ را تامین نکند، پزشک ممکن است مصرف مکمل‌هایی را توصیه کند که برخی از آن‌ها بیشتر از دوز توصیه شده روزانه است. بدن ویتامین B۱۲ را ذخیره نمی‌کند، بنابراین مصرف اضافی مضر نیست. در ادامه خطر بالا بودن ویتامین B۱۲ در بدن و مقدار توصیه شده روزانه را بررسی می‌کنیم. چه مقدار ویتامین B۱۲ زیاد است؟ براساس گزارش اداره کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها حد بالایی برای این ویتامین وجود ندارد، زیرا افراد معمولا ویتامین B۱۲ را به خوبی و بدون عوارض جانبی ناخواسته تحمل می‌کنند. محققان دریافته‌اند که مکمل‌ها حاوی هزار برابر میزان توصیه شده روزانه هستند. …
لزوم مراقبت از ابتلا به ویروس کرونا در بیماران ام اس
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / استانی-اجتماعی / زنجان / کروناویروس / ام اس
لزوم مراقبت از ابتلا به ویروس کرونا در بیماران ام اس
متخصص مغز و اعصاب گفت: یک عفونت ساده در بیماران مبتلا به ام اس می‌تواند علائم بیماری در آنان را چند برابر کند.
ام. اس، جوانان را بیش از همه تهدید می‌کند
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / سلامت / ویتامین D / بیماری ام اس
ام. اس، جوانان را بیش از همه تهدید می‌کند
متخصص مغز و اعصاب گفت: افراد جوان بیشتر مستعد ابتلا به بیماری ام. اس هستند.
متخصص مغز و اعصاب: از بیماری صرع نترسیم
۱۳۹۸/۱۱/۱۱ / دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / انجمن صرع ایران
متخصص مغز و اعصاب: از بیماری صرع نترسیم
تهران - ایرنا - متخصص مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه نباید از بیماری صرع ترسید، گفت: بیش از ۷۰ درصد بیماری صرع قابل درمان دارویی است و درصدی از بیماران صرع مقاوم به درمان دارویی هم با استفاده از روش‌های جراحی مداوا می‌شوند.
مادر باردار همزمان با زایمان تحت عمل جراحی مغز قرار گرفت
۱۳۹۸/۱۱/۰۹ / زایمان / مغز و اعصاب / عمل جراحی
مادر باردار همزمان با زایمان تحت عمل جراحی مغز قرار گرفت
طی یک عمل جراحی منحصر به فرد در بیمارستان بقیه الله تهران، مادر ۲۴ ساله همزمان با به دنیا آوردن نوزادش، تحت عمل جراحی مغز نیز قرار گرفت.
نقشه سه بعدی و باکیفیت گوگل از ارتباطات مغزی
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / نقشه برداری مغز / گوگل / مغز و اعصاب
نقشه سه بعدی و باکیفیت گوگل از ارتباطات مغزی
گوگل با همکاری یک مرکز تحقیقاتی پزشکی در ویرجینیای آمریکا بزرگترین نقشه سه بعدی از ارتباطات مغزی مگس میوه را تهیه کرده که در آن بیش از ۲۵ هزار سلول عصبی مغز قابل رؤیت است.
بازسازی شبکه عصبی آسیب دیده با نوعی پروتئین
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / تراشه عصبی / مغز و اعصاب / علوم اعصاب
بازسازی شبکه عصبی آسیب دیده با نوعی پروتئین
میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به علت آسیب دیدن شبکه عصبی خود با مشکلات فراوان مواجه می‌شوند، اما نوعی پروتئین می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.
۹۵ درصد نوزادان مادران مبتلا به صرع سالم متولد می شوند
۱۳۹۸/۱۱/۰۴ / بیماری صرع / بارداری / مغز و اعصاب
۹۵ درصد نوزادان مادران مبتلا به صرع سالم متولد می شوند
یک متخصص مغز و اعصاب، در خصوص اهمیت مراقبت های دوران بارداری مادران مبتلا به صرع، توصیه هایی ارائه کرد.
با این روشها قدرت مغز خود را افزایش دهید
۱۳۹۸/۱۱/۰۳
با این روشها قدرت مغز خود را افزایش دهید
دکتر جنی والس ، پزشک متخصص مغز و اعصاب و عضو برنامه بررسی آسیب های مغزی بیمارستان توانبخشی بورک می گوید ، در حالی که هیچ گلوله نقره ای برای تقویت قدرت مغز وجود ندارد ، تنظیم عادات خوب اجتماعی ، جسمی و تغذیه ای ، کلید اصلی ارتقاء سلامت شناختی است.
6 علامت برای تشخیص زودهنگام بیماری «ام اس»
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
6 علامت برای تشخیص زودهنگام بیماری «ام اس»
ام اس به عنوان یکی از شایع ترین اختلالات عصبی در جهان شناخته می شود. این بیماری بر سیستم عصبی مرکزی یعنی مغز ، نخاع و اعصاب در بدن تأثیر می گذارد و این می تواند منجر به انواع مختلفی از مشکلات شود. در حالی که هیچ روش درمانی شناخته شده ای برای این بیماری وجود ندارد ، آخرین تحقیقات نشان می دهد که تشخیص زود هنگام می تواند بیماران را تا حد زیادی تت کنترل قرار دهد.
چه عواملی باعث
۱۳۹۸/۱۰/۲۵
چه عواملی باعث "پارگی دیسک کمر" می‌شود/ بهترین روش‌های درمانی چیست؟
یک جراع مغز و اعصاب به این سؤالات پاسخ داد که چه عواملی باعث "پارگی دیسک کمر" می‌شود؟ و بهترین روش‌های درمانی برای پارگی دیسک چیست؟
سکته مغزی چگونه اتفاق می افتد/توصیه به اطرافیان بیمار
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / سکته مغزی / مغز و اعصاب / فرزاد اشرافی
سکته مغزی چگونه اتفاق می افتد/توصیه به اطرافیان بیمار
یک متخصص مغز و اعصاب، در ارتباط با علل بروز سکته مغزی، توضیحاتی ارائه داد.
سکته مغزی از علل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در جهان است
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / استانی-اجتماعی / اخبار اجتماعی - هرمزگان
سکته مغزی از علل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در جهان است
متخصص مغز و اعصاب بیمارستان پیامبر اعظم (ص) قشم گفت: سکته مغزی از علل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در سراسر جهان است.
مرگ ناگهانی افراد توسط خونریزی ساب اراکنوئید
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / خونریزی مغزی / زنجان / مغز و اعصاب / استانی-اجتماعی
مرگ ناگهانی افراد توسط خونریزی ساب اراکنوئید
متخصص مغز و اعصاب گفت: خونریزی ساب اراکنوئید یا همان زیر عنکبوتیه سبب مرگ ناگهانی می‌شود.
آخرین وضعیت درمان احمدرضا معتمدی از زبان دخترش
۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / احمدرضا معتمدی / سکته مغزی
آخرین وضعیت درمان احمدرضا معتمدی از زبان دخترش
احمدرضا معتمدی هنرمند فیلمساز که به دلیل سکته مغزی در بیمارستان بستری است، این روزها زیر نظر دو پزشک متخصص قلب، عروق، مغز و اعصاب تحت درمان است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۰
حذف تومورهای مغزی با استفاده از دستگاه ساخت متخصصان ایرانی
مدیر گروه جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با خریداری دستگاه نوروناویگیشن ساخت متخصصان ایرانی، برداشتن تومورهای مغزی با روشهای نوین و پیشرفته برای نخستین بار در شمال شرق کشور میسر شد.
پروفسور آلمانی جانبازان و ایثارگران را ویزیت می‌کند
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / بنیاد شهید و امور ایثارگران جمهوری اسلامی ایران / ایثار و شهادت / جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی
پروفسور آلمانی جانبازان و ایثارگران را ویزیت می‌کند
تهران - ایرنا - مدیرکل درمان و توان‌بخشی بنیاد شهید و امور ایثارگران از انجام امور درمانی برای جانبازان و ایثارگران توسط پروفسور «والتر اشتومر» فوق تخصص مغز و اعصاب از کشور آلمان و پروفسور «حسین مهدیان» فوق تخصص ستون فقرات از کشور انگلستان خبر داد.
نکاتی در مورد درمان بیماران مغزی و ستون فقرات
۱۳۹۸-۱۰-۱۴
نکاتی در مورد درمان بیماران مغزی و ستون فقرات
بزرگترین خطا در بیماران مغزی و ضایعه نخاعی، تعلل در درمان و انتقال به شهرهای دیگر صرفا برای مراجعه به بهترین جراح مغز و اعصاب است.
بفرمایید یک نوشیدنی آرامش بخش...
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / استانی-اجتماعی / گیاهان دارویی / کرمانشاه / اسطوخودوس
بفرمایید یک نوشیدنی آرامش بخش...
کارشناس ارشد گیاهان دارویی از عرق اسطوخودوس به عنوان یک نوشیدنی آرامش بخش یاد کرد و افزود: مصرف عرق این گیاه تاثیرات بسیاری در تقویت مغز و اعصاب دارد.
گزارشی هولناک از تأثیر آلودگی هوا بر جسم و روان ایرانی‌ها
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / آلودگی هوا / بیماری / تنفس / نازایی / سرطان
گزارشی هولناک از تأثیر آلودگی هوا بر جسم و روان ایرانی‌ها
رادیکال‌های آزاد شده تحت تاثیر آلودگی هوا، منجر به جهش‌های ژنی و ابتلا به سرطان می‌شود آلاینده‌ها روی سیستم اعصاب مرکزی تاثیر می‌گذارند و منجر به افت عملکرد مغز می‌شوند آلودگی هوا فرد را دچار منگی و کندی در تفکر و تمرکز می‌کند آلودگی هوا ما را به یاد اتفاقات بد می‌اندازد، یادآوری همین خاطرات و اتفاقات منفی، یاس‌آور است و منجر به عصبانیت افراد می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۲
علائم هشداردهنده ابتلا به بیماری قلبی را بشناسید و گوش به زنگ باشید
با علامت‌های هشداردهنده‌ای آشنا شوید که با زبان بی‌زبانی به شما می‌گوید قلب‏تان درست کار نمی‌کند.به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، سالانه حدود ۶۱۰ هزار نفر در آمریکا بر اثر بیماری قلبی جان خود را از دست می‌دهند. این عارضه، که هم در مردان و هم زنان رایج است، به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود که با سبک زندگی خاصی بی‏‏ارتباط نیست. با این حال، علائم و هشدارهای بسیاری زیادی وجود دارند که به ما اطلاع می‌دهند قلب‏مان دچار مشکل شده است و ما باید بیشتر مراقب سلامت خودمان باشیم.دردهایی که در دست پخش می‌شودبسیاری از مردان درد در دست چپ خود دارند، اما زنان همین درد را ممکن است در دست دیگر یا هر دو دست تجربه کنند. برخی زنان قبل از بروز حمله قلبی گفته‌اند درد غیرطبیعی در آرنج خود داشتند. این حالت زمانی …
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
بلای خاکستری
‏   [زهرا جعفرزاده] جهش ژنی، تخریب سلولی، اختلال در اکسیژن‌رسانی به قلب و مغز، کبد و کلیه و آسیب‌رسیدن به کیسه‌های هوایی و تأثیر بر سیستم اعصاب مرکزی تنها بخشی از بلایی است که آلودگی هوا بر سر ما و به‌طور ویژه گروه‌های حساس می‌آورد. ذرات معلق 2.5 میکرون منجر به آزادشدن رادیکال‌هایی می‌شوند که این رادیکال‌ها تأثیر مستقیمی بر سلول‌ها می‌گذارند و آنها را از حالت طبیعی خارج می‌کنند؛ سرطان ریه یکی از نتایج این اتفاق است. ذرات معلق منجر به افت عملکرد مغز می‌شوند و تفکر، تمرکز و دقت را کند و گاهی هم با ایجاد اختلال بر سیستم اعصاب محیطی، عملکرد دست‌ها و پاها را ضعیف می‌کنند. در فرآیند تخریب قلب سهم قابل توجهی دارد؛ …
شبیه ساز کالبدشکافی وارد آموزش جراحی می شود/ صادرات شبیه ساز به کشورهای منطقه
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / جسد / دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / آموزش پزشکی / مهندسی فناوری
شبیه ساز کالبدشکافی وارد آموزش جراحی می شود/ صادرات شبیه ساز به کشورهای منطقه
مسئول تیم شبیه ساز کالبدشکافی «تشریح یار» از ورود این شبیه ساز به حوزه آموزش جراحی به ویژه جراحی مغز و اعصاب خبر داد.
نخستین عمل تهاجمی اندوواسکولار عروق مغز شمال کشور انجام شد
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / مازندران / جراحی مغز و اعصاب / بابل
نخستین عمل تهاجمی اندوواسکولار عروق مغز شمال کشور انجام شد
ساری- ایرنا - نخستین عمل موفقیت آمیز تهاجمی اندوواسکولار عروق مغز دانشگاه‌های علوم پزشکی شمال کشور در بیمارستان آیت الله روحانی بابل انجام شد.
درد را تحمل می‌کنم لطفا قرص مسکن ننویسید!
۱۳۹۸/۱۰/۰۷
درد را تحمل می‌کنم لطفا قرص مسکن ننویسید!
این جمله را مکرر در کلینیک و مطب می‌شنویم زیرا تعداد زیادی از بیماران به دلیل درد در سر، گردن، کمر یا اندام‌ها به جراحان مغز و اعصاب مراجعه می‌کنند.
وقتی فک‌تان اعصاب ندارد!
۱۳۹۸/۱۰/۰۷
وقتی فک‌تان اعصاب ندارد!
فک‌تان درد می‌کند، آنقدر که حتی با لمس کردن آن اذیت می‌شوید و خمیازه کشیدن برایتان عذاب الیم محسوب می‌شود. گاهی این دردها با درد دندان اشتباه گرفته شده و به دیگر قسمت‌های صورت و چشم و سر هم کشیده می‌شود که در این صورت علاوه ‌بر مراجعه به دندانپزشک باید سراغ پزشک مغز و اعصاب هم بروید.
۱۳۹۸/۱۰/۰۷
سگ‌ها هم می‌توانند بشمارند؟
یافته‌های پژوهشگران دانشگاه اموری آمریکا نشان می‌دهد که اگرچه سگ‌ها نمی‌توانند مانند انسان‌ها اعداد را بشمارند اما اگر غذای کم یا اضافه در ظرفشان گذاشته شود، یا تعداد برخی اشیا کم و زیاد شود آن را تشخیص می‌دهند به این معنا که قدرت درک کمیت‌ها را دارند.  به‌گزارش روزنامه کانادایی «نشنال‌پست»، در این تحقیق، گرگوری برنز، از محققان علوم اعصاب دانشگاه اموری به‌همراه ۵نفر از همکارانش ترکیبی از ۱۱نژاد مختلف سگ را مورد بررسی قرار دادند تا ببینند که آیا بخش خاصی از مغز این سگ‌ها به اعداد حساس است یا خیر. …
۱۳۹۸/۱۰/۰۶
نقشه‌برداری از بخش تصمیم‌گیری در مغز
پژوهشگران سوئدی در بررسی جدیدی توانستند نقشه بخشی از مغز را تهیه کنند که در تصمیم‌گیری و گسترش اعتیاد نقش دارد.به گزارش ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی موسسه کارولینسکا، پژوهشگران سوئدی موفق شده‌اند گام دیگری به سوی درک نحوه عملکرد بخشی از مغز بردارند که در تصمیم‌گیری و رشد اعتیاد در سطح مولکولی مغز نقش دارد.پژوهشگران موسسه کارولینسکا در بررسی خود روی موش‌ها، به نقشه‌برداری از سلول‌ها و بافت‌های مغز پرداختند و توانستند شکل‌گیری بخش‌های گوناگون جسم مخطط یا استریاتوم را نشان دهند. شاید این نقشه مولکولی بتواند به درک بهتر سامانه پاداش مغز کمک کند.استریاتوم، بخش داخلی مغز است که به تنظیم عملکردهای مرتبط با پاداش، انگیزه و عملکردهای حرکتی می‌پردازد. این بخش، نقش مهمی در تصمیم‌گیری و رشد اعتیادهای گوناگون …
گسترش استفاده از ربات‌های جراح در چین
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / ربات / چین / جراحی مغز و اعصاب / آمریکا
گسترش استفاده از ربات‌های جراح در چین
پکن- ایرنا- جراحان چین همواره به دنبال روشی برای افزایش دقت، انعطاف‌پذیری و کنترل فرآیند کاری خود بوده‌اند و اکنون ربات‌های جراح به کمک جراحان آمده و سبب تسریع در روند بهبودی تعداد بیشتری از بیماران و کاهش درد و خون‌ریزی آن‌ها شده‌اند.
کمک فوری برای زنده ماندن پسر بچه بیمار
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / بیمارستان / درمان / عمل جراحی / کمک های نقدی / مغز و اعصاب
کمک فوری برای زنده ماندن پسر بچه بیمار
اولین پیوند سر انسان تا سال ۲۰۳۰ انجام می‌شود
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / سلامت / پیوند عضو / انگلستان
اولین پیوند سر انسان تا سال ۲۰۳۰ انجام می‌شود
تهران- ایرنا- یک جراح مغز و اعصاب انگلیسی ادعا می‌کند که اولین پیوند سر انسان در دهه آینده انجام می‌شود؛ وی معتقد است که می‌داند چگونه می‌توان حس آگاهی یک فرد را به بدن فرد دیگر منتقل کرد تا کارآمد باشد.
۱۰ سال تا نخستین پیوند سر انسان | بلندپروازی یا گام بلند سوی جاودانگی؟
۱۳۹۸/۱۰/۰۲
۱۰ سال تا نخستین پیوند سر انسان | بلندپروازی یا گام بلند سوی جاودانگی؟
یک جراح و متخصص مغز و اعصاب ادعا کرد نخستین پیوند سر انسان تا سال ۲۰۳۰ انجام می‌شود و به این ترتیب انقلابی در علم پزشکی و جاودانه شدن انسان شکل می‌گیرد.
علوم اعصاب شناختی میان دانش‌آموزان گسترش یافت
۱۳۹۸/۰۹/۳۰
علوم اعصاب شناختی میان دانش‌آموزان گسترش یافت
با حمایت ستاد توسعه علوم وفناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری "پردیس مغز" من در مجموعه باغ کتاب ایجاد و راه اندازی شد. مجموعه‌ای جذاب که دانش‌آموزان و عموم مردم با فعالیت‌های مغز به طور عملی در آن آشنا می‌شوند.
جامعه باید «صرع» را بشناسد/هنگام تشنج بیمار چه کنیم
۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / بیماری صرع / فاطمه صدیق مروستی / مغز و اعصاب
جامعه باید «صرع» را بشناسد/هنگام تشنج بیمار چه کنیم
معاون آموزش انجمن صرع ایران، در ارتباط با آگاهی و شناخت جامعه از بیماری صرع، توضیحاتی ارائه داد.
سگها مقادیر عددی را درک می کنند
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / سگ های ولگرد / هوش مصنوعی / مغز و اعصاب
سگها مقادیر عددی را درک می کنند
محققان به تازگی دریافته اند که سگ ها قادر به درک مقادیر عددی بوده و می توانند اعداد را شمارش کنند، امری که نشانگر تکامل مغز این حیوانات است.
روزانه ۴۰۰ نفر در کشور دچار سکته مغزی می شوند
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / علوم اعصاب / محمدتقی جغتایی / سکته مغزی
روزانه ۴۰۰ نفر در کشور دچار سکته مغزی می شوند
رئیس انجمن علوم اعصاب ایران، از افزایش بار بیماری های مرتبط با اعصاب و مغز خبر داد.
واقعیت هایی درباره کالری سوزی فعالیت های مغزی
۱۳۹۸/۰۹/۲۵
واقعیت هایی درباره کالری سوزی فعالیت های مغزی
آیا هرچه مغز را بیشتر به کار بگیریم ، انرژی بیشتری از دست می دهد و کالری بیشتری می سوزاند؟اگر بخواهیم از نظر فنی به این موضوع بپردازیم که آیا هر چه کار بیشتری از مغزمان بکشیم، انرژی بیشتری مصرف می کنیم ؟ جواب مثبت است اما به گفته کلود مسیر استاد روان شناختی و علوم اعصاب کانادا آن چه به عنوان یک کار ذهنی «دشوار» شمرده می شود بین افراد متفاوت است .
بیماری ترومبوز سیاهرگ در کمین زنان
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
بیماری ترومبوز سیاهرگ در کمین زنان
یک متخصص مغز و اعصاب گفت: عدم درمان بیماری ترومبوز سینوس‌های وریدی سخت شامه (سیاهرگ) سبب مرگ بیمار می‌شود.
بیماریهایی که می توانند با آلزایمر مرتبط باشند را بشناسید
۱۳۹۸/۰۹/۲۰
بیماریهایی که می توانند با آلزایمر مرتبط باشند را بشناسید
یکی از رایج ترین مشکلات افراد در سنین بالا ابتلا به مشکلات و اختلال مغز و اعصاب مانند آلزایمر است. آلزایمر که بسیاری از افراد آن را به عنوان فراموشی می شناسند، را می توان با برخی نشانه های مکمل شناسایی کرد.
بیرجند میزبان نخستین جراحی مغز در بیداری
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / بیرجند / جراحی مغز و اعصاب / خراسان جنوبی
بیرجند میزبان نخستین جراحی مغز در بیداری
بیرجند - ایرنا - نخستین عمل جراحی مغز در حالت بیداری روز دوشنبه با حضور تیم جراحی دکتر کاظم قائمی در بیمارستان رازی بیرجند انجام شد.
«مرکز مغز» دانشگاه علوم پزشکی ایران ایجاد می شود
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / علوم اعصاب / مغز انسان / دانشگاه علوم پزشکی ایران / محمدتقی جغتایی
«مرکز مغز» دانشگاه علوم پزشکی ایران ایجاد می شود
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با انتصاب دکتر محمدتقی جغتایی به عنوان مسئول برنامه جامع علوم اعصاب و شناختی دانشگاه، وی را مسئول ایجاد مرکز مغز (Brain center) ایران کرد.
رفتار قُلدرمآبانه ریشه در مغز دارد
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / دانشگاه کالیفرنیا / مغز / سلامت روان
رفتار قُلدرمآبانه ریشه در مغز دارد
تهران- ایرنا- نتایج مطالعات اخیر انجام شده در حوزه اعصاب و روان نشان داد که فعالیت آمیگدال یا بادامه مغز با بروز رفتارهای قلدرمآبانه در نوجوانان ارتباط دارد.  
شایع ترین ناهنجاری کروموزومی/علل بروز کم توانی ذهنی
۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / سندروم داون / معلولیت / مغز و اعصاب
شایع ترین ناهنجاری کروموزومی/علل بروز کم توانی ذهنی
یک متخصص مغز و اعصاب، گفت: سندروم داون، شایع ترین ناهنجاری کروموزومی است که با کم توانی ذهنی همراه می شود.
سندروم گیلن‌باره چیست؟
۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / استانی-اجتماعی / زنجان / مغز و اعصاب / سیستم ایمنی
سندروم گیلن‌باره چیست؟
متخصص مغز و اعصاب گفت: بیماری گیلن‌باره سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و قادر است به صورت صعودی فرد را فلج کند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / استانی-شهرستانها / جراحی مغز و اعصاب / شهرستان لامرد
انجام عمل جراحی نادر بر روز مغز یک بیمار در لامرد
رئیس بیمارستان حضرت ولی‌عصر(عج) لامرد از انجام یک عمل جراحی مغز نادر، در این بیمارستان خبر داد و نتیجه این عمل را رضایت بخش اعلام کرد.
ابتلای بیش از 1700 نفر به بیماری ام‌اس در چهارمحال و بختیاری
۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / استانی-اجتماعی / استانی-علمی و آموزشی / منطقه چهارمحال و بختیاری / ام اس
ابتلای بیش از 1700 نفر به بیماری ام‌اس در چهارمحال و بختیاری
بیماری ام‌اس (مولیتپل اسکلروزیس) یکی از شایع‌ترین بیماری‌های سیستم اعصاب مرکزی در مغز و نخاع است و گلبول‌های سفید که نقش دفاع از بدن را به عهده دارند، به دلایل نامشخصی، به اشتباه به غلاف‌های عصبی در سیستم عصب مرکزی، به عنوان یک عامل بیگانه، حمله‌ور شده و بیماری آغاز می‌شود.
مهمترین علت ابتلا به «پارکینسون» چیست؟
۱۳۹۸/۰۹/۰۹
مهمترین علت ابتلا به «پارکینسون» چیست؟
متخصص مغز و اعصاب گفت:مهم ترین عامل خطر ابتلا به پارکینسون سن است؛ ضمن اینکه کمبود ویتانین D، کاهش فعالیت بدنی و قرار گرفتن در معرض سموم کشاورزی احتمال ابتلا به آن را افزایش می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹
شهردار رشت با نماینده تام الاختیار فرماندار بصره دیدار و گفت‌وگو کرد
حاج محمدی هنگام بازدید از نمایشگاه « صنایع غذایی، نان و شیرینی و نوشیدنی » با سیدجلال نعیم موسوی نماینده تام الاختیار فرماندار بصره عراق درباره همکاری های متقابل به بحث و تبادل و نظر پرداخت.ناصر حاج محمدی، در نخستین روز از نمایشگاه « صنایع غذایی، نان و شیرینی و نوشیدنی » در غرفه شهر خلاق خوراک شناسی رشت در دیدار با سیدجلال نعیم موسوی اظهارکرد: رشت از سال ۲۰۱۵‌ به عنوان شهرخلاق خوراک شناسی در یونسکو به ثبت رسیده است.وی در تشریح ظرفیت ها و توانمندی های رشت گفت: رشت بزرگترین ‌پارک جنگلی را متصل به خود دارد و سالانه ۳۰‌ میلیون گردشگر به این شهر سفر می کنند.شهردار رشت با اشاره به وجود اولین داروخانه، کتابخانه و تماشاخانه در این شهر خاطر نشان کرد: از این رو رشت به شهر اولین ها معروف و شناخته شده است.حاج …
مرجع معرفی بهترین پزشکان متخصص شیراز
۱۳۹۸/۰۹/۰۴
مرجع معرفی بهترین پزشکان متخصص شیراز
مرجع معرفی بهترین پزشکان متخصص شیرازیعنی سایت پی جو به شهروندان کمک میکند تا متخصص مورد نیاز خود را از متخصص زنان و پزشک متخصص مغز و اعصاب گرفته تا پزشک متخصص قلب و عروق و ... را بیابند و برای نوبت دهی پزشک در شیراز به راحتی به این سایت مراجعه کنند.
استفاده از هوش مصنوعی برای حل مشکلات عصبی در آینده
۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / هوش مصنوعی / مغز انسان / مغز و اعصاب
استفاده از هوش مصنوعی برای حل مشکلات عصبی در آینده
محققان می گویند در آینده می توان از هوش مصنوعی برای حل مشکلات سیستم عصبی بدن انسان استفاده کرد.
مهم‌ترین دلیل شیوع ام‌اس کمبود ویتامین D است/ تهران بیش‌ترین شیوع را دارد
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / استانی-اجتماعی / ام اس / ویتامین D / مغز و اعصاب
مهم‌ترین دلیل شیوع ام‌اس کمبود ویتامین D است/ تهران بیش‌ترین شیوع را دارد
متخصص مغز و اعصاب گفت: مهم‌ترین دلیل شیوع ام‌اس کمبود ویتامین D است و استرس و زندگی صنعتی نیز از دیگر دلایل مهم ابتلا به این بیماری به شمار می‌رود.
سردرد شایعترین علت مراجعه سرپایی به درمانگاه‌های مغز و اعصاب
۱۳۹۸/۰۹/۰۳
سردرد شایعترین علت مراجعه سرپایی به درمانگاه‌های مغز و اعصاب
ساری - ایرنا - متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: سردرد شایعترین علت مراجعه سرپایی به درمانگاه‌های مغز و اعصاب به شمار می‌آید که باید برای کاهش این مشکل سبک زندگی را تغییر داد.
شیوع بیماری ام اس در ایران رو به افزایش است
۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / ام اس / استانی-اجتماعی
شیوع بیماری ام اس در ایران رو به افزایش است
یک متخصص مغز و اعصاب گفت: در ایران طی سال‌های گذشته میزان شیوع این بیماری رو به افزایش بوده است، البته هر روزه شاهد پیشرفت در درمان این بیماری هستیم.
فیلم | جراح ایرانی که بیماران نیازمند را رایگان عمل می‌کند!
۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / جراحی / جراحی مغز / پزشک
فیلم | جراح ایرانی که بیماران نیازمند را رایگان عمل می‌کند!
بخشی از گزارش بدون تعارف از یک جراح ایرانی مغز و اعصاب را می بینید که نیمی از بیمارانش را رایگان عمل کرده است.
سکته در کمین دیابتی ها/افت قند خون را جدی بگیرید
۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / دیابت / سکته مغزی
سکته در کمین دیابتی ها/افت قند خون را جدی بگیرید
مهر نوشت:‌یک متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات، نسبت به عوارض دیابت هشدار داد و گفت: این بیماری با انجام کارهای ساده، قابل پیشگیری و کنترل است.
نقش دیابت در اختلالات عصبی
۱۳۹۸/۰۸/۲۴
نقش دیابت در اختلالات عصبی
متخصص مغز و اعصاب با اشاره به ضرورت شناسایی افراد دیابتی گفت: بیماری دیابت در بروز برخی اختلالات عصبی نقش مهمی دارد.
تاثیر دیابت بر سیستم عصبی/ پیش‌بینی وجود ۸۰ میلیون دیابتی تا سال ۲۰۴۵ در خاورمیانه
۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / دیابت
تاثیر دیابت بر سیستم عصبی/ پیش‌بینی وجود ۸۰ میلیون دیابتی تا سال ۲۰۴۵ در خاورمیانه
یک متخصص مغز و اعصاب درباره تاثیر دیابت بر سیستم عصبی گفت: دیابت می‌تواند بر اعصاب تاثیر بگذارد و باعث تکرر ادرار، بی‌اختیاری و یا احتباس ادرار شود.
۱۳۹۸/۰۸/۲۳
وجود ۸۰ هزار مبتلا به ام‌اس در ایران/ام‌اس شایعترین علت ناتوانی در جوانان
شفقنا- رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران گفت: ما افزایش ناگهانی ام اس در بیست سال اخیر را داشتیم و اگر ۲.۵ میلیون نفر جمعیت ام اس دنیا باشد در ایران حدود ۸۰ هزار نفر، دچار این بیماری هستند. دکتر حسین پاکدامن، امروز در شانزدهمین کنگره بین‌المللی ام اس که در مجموعه فرهنگی و آموزشی برج سپید برگزار شد، اظهار […]
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •