پنجشنبه, ۹ بهمن, ۱۳۹۹ / 28 January, 2021
منواکسیدکربن
در روزهای سرد سال از قاتل خاموش غافل نشوید
۲ روز قبل / استانی-اجتماعی / منواکسیدکربن / مسمومیت با مونوکسیدکربن / گازگرفتگی / قاتل خاموش / سرما / سیستم گرمایشی / دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
در روزهای سرد سال از قاتل خاموش غافل نشوید
حوادث مسمومیت با گاز منواکسید کربن که به قاتل خاموش معروف است از تلخ ترین اخباری است که  هر سال در فصل سرما می شنویم.
همه متهمان آلودگی
۱۳۹۹/۱۰/۲۴ / تهران / شاخص آلودگی هوا
همه متهمان آلودگی
در این زمینه می‌توانیم به مثال‌های متعددی در ارتباط با آلودگی هوا اشاره کنیم. کاهش بسیار قابل ملاحظه سرب از هوای تهران، کاهش الیاف آزبست و کاهش آلاینده منواکسیدکربن نتیجه اقدامات دهه ۸۰ شمسی است.
فوت ۹۱ نفر براثر مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن در استان تهران
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / مسمومیت با گاز منوکسید کربن
فوت ۹۱ نفر براثر مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن در استان تهران
ایلنا: درنه ماهه سالجاری۹۱مورد فوت ناشی از مسمومیت باگاز منواکسیدکربن به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده‌اند.
۱۳۹۹/۱۰/۱۵
مساله گریزی در آلودگی هوا
فصل سرد سال است و وارونگی و تداوم روزهای آلوده هوا، امسال تهران کرونا‌زده محبوس در لایه‌ای از دود به استقبال فصل زمستان رفت. عدم فعالیت حضوری مدارس و محدودیت و تعلیق بسیاری از مشاغل نیز نتوانست از غلظت ذرات آلاینده هوا بکاهد. با وجود آنکه از نخستین برنامه جامع کاهش آلودگی هوای تهران در سال 1379 بیش از 20 سال می‌گذرد همچنان برنامه‌های اصلی کاهش آلودگی هوای پایتخت همان 7 محوری است که در نخستین برنامه مطرح بوده است. طی 20 سال علاوه بر قوانین بالادستی در حوزه آلودگی هوا، آیین‌نامه‌های متعددی با تمرکز بر موضوع آلودگی هوای تهران به تصویب رسید و با این حال بخش زیادی از مصوبات عقیم ماند.  با وجود برخی اقدامات برای بهبود کیفیت هوای تهران در طول این مدت همچون توسعه نسبی …
نجات ۳ شهروند ورامینی در دقیقه ۹۰ بر اثر گاز گرفتگی
۱۳۹۹/۱۰/۰۸ / ورامین / مرگ / گاز منواکسیدکربن / گاز گرفتگی / مسمومیت / اخبار حوادث
نجات ۳ شهروند ورامینی در دقیقه ۹۰ بر اثر گاز گرفتگی
مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات امینی شهرداری ورامین با اشاره به حادثه گاز گرفتگی در این شهرستان، گفت: خوشبختانه حال عمومی این ۳ نفر از طریق اورژانس مساعد اعلام شده است.
۱۳۹۹/۱۰/۰۳
کوتاه از حادثه / نشت گاز جان زن و شوهری را گرفت
نشت گاز از بخاری خانه‌ای در اهر به قیمت جان زن و شوهری میانسال تمام شد. به‌گزارش همشهری، این حادثه در یکی از محله‌های شهر هوراند اهر واقع در استان آذربایجان شرقی اتفاق افتاد. ماجرا از این قرار بود که به پلیس خبر رسید زن و مردی میانسال در خانه‌شان دچار مسمومیت شده‌اند. زمانی که مأموران در محل حاضر شدند گروه‌های امداد و نجات در آنجا حضور داشتند و بررسی‌ها نشان می‌داد که زن 50ساله و مرد 55ساله به‌دلیل نشت گاز منواکسیدکربن از وسیله گرمایشی خانه‌شان دچار مسمومیت شده و جان خود را از دست داده‌اند. سرهنگ …
قاتل خاموش ۱۶۷ مسمومیت و ۸ مرگ رقم زد/اصفهان در صدر مسمومیت با CO۲
۱۳۹۹/۰۹/۰۴ / استانی-اجتماعی / حوادث / گازگرفتگی / منواکسیدکربن / co2 / اورژانس / اورژانس اصفهان
قاتل خاموش ۱۶۷ مسمومیت و ۸ مرگ رقم زد/اصفهان در صدر مسمومیت با CO۲
مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان با اعلام اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۶۷ مورد مسمومیت با گاز منواکسیدکربن اتفاق افتاده و ۸ نفر فوت کردند، گفت: بیشترین آمار مسمومیت ها مربوط به شهر اصفهان و پس از آن لنجان و فلاورجان بوده است.
افزایش ۱۰ درصدی حوادث گازگرفتگی در استان اصفهان
۱۳۹۹/۰۹/۰۱ / استانی-اجتماعی / حوادث / گازگرفتگی / منواکسیدکربن / سرما / نصب وسایل گرمایشی / مدیریت بحران
افزایش ۱۰ درصدی حوادث گازگرفتگی در استان اصفهان
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از افزایش ۱۰ درصدی حوادث گازگرفتگی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در استان اصفهان خبر داد و گفت: از ابتدای مهرماه تاکنون براثر گازگرفتگی ۵ نفر جان باختند و ۲۴ نفر مصدوم شدند.
علائم مسمومیت با گاز چیست؟ + راه های پیشگیری
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / منوکسید کربن / مسمومیت / سبک زندگی / پارسی خبر
علائم مسمومیت با گاز چیست؟ + راه های پیشگیری
سال هاست که نام «مرگ خاموش» یا مرگ توسط «قاتل نامرئی» را می‌شنویم. در واقع انتشار گاز بی بو و بی‌رنگ منوکسید کربن باعث خفگی و مرگ بسیاری از خانواده‌ها می‌شود. با سرد شدن هوا و استفاده خانواده‌ها از وسایل گرمایشی باید نکاتی را رعایت کرد مانند استفاده از دودکش به شکل H که همه ما بار‌ها آن را شنیده ایم. اما نکات دیگری هم وجود دارد از جمله:سردرد، گیجی و خواب آلودگی از علایم تماس طولانی با گاز منواکسیدکربن است. فرد در تماس طولانی با منواکسید کربن، دچار تهوع، استفراغ و تپش قلب و کاهش هوشیاری می‌شود. برای جلوگیری از مسموم شدن با منواکسید کربن، از نگهداری کودک در داخل خودروی روشن خودداری و به محض رسیدن به پارکینگ کودک را از خودرو خارج کنید و به فضای آزاد ببرید. در دود سیگار مقادیری از گاز منواکسید کربن …
انتشار اسامی خودروهای آلاینده از سوی محیط زیست
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / خودرو / سازمان محیط زیست ایران / آلاینده ناکس / منواکسیدکربن
انتشار اسامی خودروهای آلاینده از سوی محیط زیست
سازمان حفاظت محیط زیست با انتشار کتابچه سالانه آلایندگی خودرو و موتور سیکلت به تشریح خودروهایی پرداخت که کمترین و بیشترین میزان مردودی در آزمون آلایندگی را دارا بوده اند.
گره آلودگی هوا و سلامت فردی در رکاب دوچرخه‌ است
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
گره آلودگی هوا و سلامت فردی در رکاب دوچرخه‌ است
مریم نخعی‌پور- کارشناس حمل‌ونقل و ترافیک شهری چند سالی است که آلودگی هوا یقه برخی از روزهای بهار و تابستانی تهران را می‌گیرد که عامل مهم آن پدیده‌ای به نام اُزن است. اگرچه اُزن مثل ذرات منواکسیدکربن چندان رنگ خاکستری بر آسمان نمی‌زند اما تأثیرات نامطلوبی که بر سلامت شهروندان می‌گذارد، دست کمی از آن ندارد. در این میان خودروها اصلی‌ترین علت تولید ذرات معلق در هوا به شمار می‌روند و تجربه‌ نشان داده راه‌حل آن در گرو توسعه حمل‌ونقل عمومی از یک‌سو و استفاده از وسایل نقلیه پاک همچون دوچرخه است. بی‌تردید …
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / سلامت / سیگار / ترک سیگار / منواکسیدکربن / سرطان دهان / سرفه / رژیم غذایی
راهکارهای طب سنتی برای ترک سیگار
به گفته متخصصان طب سنتی افراد پس از ترک سیگار با مصرف برخی مواد غذایی می‌توانند روند پاکسازی بدنشان را بهبود ببخشند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / گازگرفتگی
فوت مادر و فرزند بر اثر گازگرفتگی در پاکدشت تهران
در بررسی‌های ماموران مشخص شد زن ۱۸ ساله‌ای به همراه پسر یک ساله‌اش در منزلی مسکونی، به علت انتشار گاز منواکسیدکربن از دودکش، دچار مسمومیت شده و جان خود را از دست دادند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / استانی-اجتماعی / اورژانس / منواکسیدکربن / گازگرفتگی
قاتل خاموش در ۱۰ ماهه امسال ۲۱ نفر را به کام مرگ کشید
مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان از مرگ ۲۱ نفر بر اثر مسمومیت با منواکسید کربن در ۱۰ ماهه امسال در استان اصفهان خبر داد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
فوت پدر در حادثه گازگرفتگی اعضای یک خانواده در شیراز
یک خانواده 4 نفره در شیراز با گاز منوکسیدکربن مسموم شدند و متاسفانه پدر خانواده در این حادثه کشته شد. سخنگوی آتش‌نشانی شیراز با اشاره به وقوع گازگرفتگی برای چهار عضو یک خانواده در شیراز، گفت: متاسفانه پدر خانواده براثر مسمومیت با گازمنوکسیدکربن جان باخت.علیرضا عدلو اعلام کرد: ساعت ۱۶ و ۴۵ دقیقه عصر شنبه، وقوع یک حادثه گازگرفتگی به سامانه ۱۲۵ اعلام شد و بلافاصله ماموران به محل حادثه اعزام شدند. عدلو گفت: در این حادثه چهار عضو یک خانواده شامل پدر، مادر و ۲ فرزند، دچار مسمومیت با گاز منوکسیدکربن شده بودند. او با بیان اینکه علت وقوع حادثه استفاده از لوله آکاردئونی و تخلیه نشدن گاز منواکسیدکربن از وسیله گرمایشی اعلام شده است، گفت: متاسفانه در زمان رسیدن ماموران آتش‏نشانی، پدر خانواده به دلیل گازگرفتگی …
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / حوادث گازگرفتگی
گاز منواکسیدکربن جان خانواده ۳ نفره را گرفت
واحد مرکزی خبر نوشت: اعضای خانواده ۳ نفره در روستای دشتروم براثر استنشاق گاز منواکسیدکربن مسموم شدند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / مرگ
کرسی زغالی جان مرد روستایی در ساوه را گرفت
ایرنا نوشت: سرپرست فرماندهی انتظامی ساوه گفت: استفاده از کرسی زغالی و استنشاق گاز منواکسیدکربن در یک روستای ساوه باعث مرگ مردی ۵۵ ساله شد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۲
‌مسمومیت 58 دانش آموز قرچکی ‌با ‌مونوکسیدکربن
فرماندار شهرستان قرچک گفت: مسمومیت دانش‏آموزان قرچکی بر اثر احتراق ناقص در موتورخانه مدرسه و انتشار گاز مونوکسید‏کربن بوده است.‌بهمن خطیبی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص گازگرفتگی تعدادی از دانش‌آموزان در یکی از مدارس شهرستان قرچک‌، خاطر‌نشان کرد: مسمومیت جزئی دانش‌آموزان مدرسه‌ای در یکی از روستاهای شهرستان قرچک بر اثر احتراق ناقص در موتورخانه مدرسه و انتشار گاز مونوکسید‏کربن بوده است. نماینده عالی دولت در شهرستان قرچک ادامه داد: دانش‌آموزان بلافاصله با هماهنگی صورت‏گرفته به بیمارستان منتقل شدند و هم اکنون حال عمومی همه آنها خوب است و با نظر پزشک ترخیص می‌شوند.براساس این گزارش‌، این حادثه در ساعت ۱۰:۳۸ صبح سه‌شنبه ۱۰ دی‏ماه اتفاق افتاده است که سریع به اورژانس اطلاع داده می‏شود که بلافاصله تکنسین‌های …
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
توضیحات مدیرکل آموزش وپرورش تهران درخصوص مسمومیت دانش آموزان قرچک
مدیرکل آموزش وپرورش شهرستان های استان تهران ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص حادثه مسمومیت دانش آموزان مدرسه ابتدایی قرچک با منواکسیدکربن گفت: همه دانش آموزان از بیمارستان مرخص شدند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / سازمان اورژانس کشور / مسمومیت با منوکسیدکربن / امداد و نجات / بیجار
گاز یک خانواده ۹ نفری در بیجار را مسموم کرد
سنندج - ایرنا - رئیس مرکز فوریت های پزشکی بیجار از مسمومیت یک خانواده ۹ نفره در روستای هشتادجفت این شهرستان براثر استنشاق گاز منواکسیدکربن خبرداد.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / استانی-اجتماعی / گازگرفتگی / بخاری
مرگ 38 نفر با گازمنوکسید کربن در آذربایجان شرقی طی 8 ماه+ توصیه‌ها
طی هشت ماه سال‌جاری، 38 نفر بر اثر مسمومیت با گاز منواکسیدکربن در آذربایجان شرقی جان خود را از دست دادند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، افزایش بیش از سه برابری داشته است.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / گازگرفتگی / حوادث / سازمان پزشکی قانونی کشور
رشد بیش از ۳ برابری فوتی‌های گازگرفتگی در آذربایجان‌شرقی
تبریز- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی گفت: در مدت سپری شده از امسال ۳۸ نفر بر اثر مسمومیت با گاز منواکسیدکربن در استان جان خود را از دست داده‌اند که در مقایسه با پارسال رشد بیش از سه برابری را نشان می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / استانی-اجتماعی / گازگرفتگی / منواکسیدکربن / بخاری / تهویه / نشت گاز / فوریت‌های پزشکی / اورژانس 115 / نکات ایمنی / مسمومیت با مونوکسیدکربن
وسایل گرمایشی باید متناسب با اندازه محیط باشند
کارشناس فوریت‌های پزشکی تاکید کرد که استفاده از وسایل گرمایشی متناسب با اندازه محیط، از نکات مهمی است که نادیده گرفته می‌شود و می‌تواند در جلوگیری از نشت گاز به محیط نقش ایفا کند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۱
رکاب زدن بی‌وقفه
زهرا رستگارمقدم: منواکسیدکربنی که از اگزوز خودروها خارج می‌شود، پس از ورود به بدن انسان، به گلبول‌های قرمز خون چسبیده و جایی برای اکسیژن نمی‌گذارد، در نتیجه این گلبول‌ها دیگر قادر نیستند اکسیژن را به سلول‌های دیگر رسانده و پس از مدتی از بین می‌روند.
۱۳۹۸/۰۳/۳۰
خوراکی‌هایی برای بهبود سلامت ریه‌ها
یه‌ها مسئول توزیع اکسیژن موردنیاز در بدن هستند ضمن اینکه منواکسیدکربن را از بدن خارج می‌کنند. عملکرد موثر ریه‌ها، از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. ریه‌ها مسئول فیلترکردن سموم از بدن هستند.در این میان غذاهای خاصی وجود دارند که به لطف مواد مغذی موجود در آنها به بهبود...
۱۳۹۸/۰۳/۱۹
قاتل خاموش جان ۱۷ نفر را در آذربایجان شرقی گرفت
تبریز- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی گفت: درفروردین ماه سال جاری ۱۷ نفر در اثر مسمومیت با گاز منواکسیدکربن در استان جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۷ نفر زن بودند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۱
مرگ دو نفر در آستارا به علت خفگی ناشی از گاز منواکسید کربن
آستارا - ایرنا - معاون برنامه ریزی فرماندار آستارا گفت: نشت گاز منواکسیدکربن باعث مرگ دو مسافر در این شهرستان شد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۵
طراحی برگ های مصنوعی با قابلیت جذب دی اکسید کربن
تهران- ایرنا- گروهی از محققان راهکاری برای استفاده از برگ های مصنوعی خارج از محیط آزمایشگاهی با قابلیت جذب و تبدیل دی اکسید کربن به منواکسیدکربن و اکسیژن یافته اند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •