سه شنبه, ۲۱ مرداد, ۱۳۹۹ / 11 August, 2020
آتش در جنگ
آغاز مذاکرات بین افغان‌ها در روزهای آتی
۱۱ ساعت قبل
آغاز مذاکرات بین افغان‌ها در روزهای آتی
نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان گفت، ایالات متحده انتظار دارد که مذاکرات بین افغان‌ها در روزهای آتی همزمان با تکمیل روند آزادی باقی زندانیان طالبان از سوی کابل آغاز شود. رویترز گزارش داد، زلمای خلیلزاد، در توئیتی نوشت: ما از بیانیه آخر لویه جرگه و تصمیم اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان درباره آزادی باقی زندانیان طالبان استقبال می‌کنیم. در روزهای آتی انتظار داریم که آزادی زندانیان تکمیل شده و مذاکرات بین افغان‌ها با آمدن گروه طالبان از دوحه آغاز شود. وی ادامه داد: یک فرصت تاریخی برای صلح در این کشور جنگ زده خودش را نشان داده است. طرف‌های درگیر برای دستیابی به توافقی بر روی یک نقشه راه سیاسی و یک آتش بس دائمی و جامع به منظور پایان جنگ در افغانستان به زودی تشکیل جلسه می‌دهند. …
۳۵ ساعت قبل
آزادی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان تایید نهایی شد
لویه جرگه در قطعنامه‌ای اعلام کرد: با هدف رفع موانع و اجازه برای آغاز روند صلح و پایان درگیری‌ها در افغانستان، لویه جرگه با آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان موافقت کرد.افغانستان روز یکشنبه رسما با آزادی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان موافقت کرد که به این ترتیب راه برای آغاز مذاکرات صلح با هدف پایان جنگ ۱۹ سال در این کشور هموار می‌شود.به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، لویه جرگه افغانستان تحت فشار از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای توافقی که به وی اجازه می‌دهد تا نیروهایش را به کشور بازگرداند، با آزادی این تعداد زندانی طالبان موافقت کرد؛ شرطی مناقشه برانگیز که از سوی طالبان برای پیوستن به مذاکرات صلح با دولت کابل مطرح شده است.لویه جرگه در قطعنامه‌ای اعلام کرد: با هدف رفع موانع و اجازه برای آغاز …
گزارش تاریخ|حمله عراق به کویت؛ استانداردهای دوگانه غرب و اعتراف صدام به شکست در برابر ایران
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / دفاع مقدس
گزارش تاریخ|حمله عراق به کویت؛ استانداردهای دوگانه غرب و اعتراف صدام به شکست در برابر ایران
حمله صدام به کویت که به‌نوعی پیامد جنگ علیه ایران شمرده می‌شود، گرچه آتش جنگ را دوباره شعله‌ور کرد، اما در همین گیر و دار بود که صدام به شکست در برابر ایران اعتراف کرد و استانداردهای دوگانه شورای‌‌ امنیت نیز آشکار شد.
تشدید جنگ لفظی میان امارات و ترکیه؛ قرقاش آتش تنش را شعله‌ورتر کرد
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / ترکیه / اخبار "امارات"
تشدید جنگ لفظی میان امارات و ترکیه؛ قرقاش آتش تنش را شعله‌ورتر کرد
انور قرقاش وزیر جنجالی اماراتی به تازه ترین اظهارات وزیر دفاع ترکیه که امارات را حامی تروریسم و عامل آشفتگی در لیبی و منطقه توصیف کرده بود، واکنش نشان داد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
بازی «تاج و تخت» در تاریخ
تابستان سال 1996 میلادی در چنین روزی اولین جلد از مجموعه رمان‌های ترانه یخ و آتش، با عنوان بازی تاج و تخت منتشر شد. نویسنده آن جرج مارتین کار نوشتن این رمان را که البته هنوز هم تمام نشده از سال 1991 شروع کرد و تا به امروز حداقل 90 میلیون نسخه از کل این مجموعه به فروش رفته. ترانه یخ و آتش را در ژانر داستان‌های تخیلی و حماسه‌های فانتزی دسته‌بندی می‌کنند اما به قول مارتین آثار این ژانر سرچشمه‌های مشترکی با رمان‌های تاریخی دارند و فراتر از همه تفاوت‌های ظاهری، به یک ریشه برمی‌گردند. این ریشه و سرچشمه مشترک «تاریخ» است و بررسی برخی مصادیق آن در رمان ترانه یخ و آتش، درستی گفته‌های مارتین را به ما نشان می‌دهد؛ خط داستان که به رویارویی …
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
شمایل
تسلیم‌شدن سربازان عراقی در برابر نیروهای ائتلاف - 1991  30‌سال پیش در چنین روزی، برابر یکم آگوست 1990 میلادی، ارتش عراق با حمله به کویت این کشور را به اشغال خود درآورد. اقدامی که درنهایت به شعله‌ورشدن آتش یکی از بزرگ‌ترین جنگ‌های قرن بیستم مشهور به «جنگ اول خلیج فارس» منجر شد. بغداد در ادامه اخطارهای شورای امنیت سازمان ملل متحد را نادیده گرفت و باعث شد ایالات متحده آمریکا در ژانویه 1991 با تشکیل ائتلافی از کشورهای مختلف عملیات «طوفان صحرا» را برای بیرون‌کردن عراق از کویت کلید بزند. «طوفان صحرا» را بزرگ‌ترین نبرد قرن بیستم پس از جنگ جهانی دوم از لحاظ تعداد تجهیزات و متحدان برآورد کرده‌اند.
۶۷ سال آتش بس؛ فراز و فرود روابط دو کره
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / کره‌ جنوبی / کره شمالی / پکن
۶۷ سال آتش بس؛ فراز و فرود روابط دو کره
پکن- ایرنا- علیرغم گذشت ۶۷ سال از جنگ دو کره و برقراری آتش بس در این منطقه، کره شمالی و جنوبی هنوز نتوانسته اند به صلح پایدار برسند و روابط دو کشور تقریبا در ۷ دهه گذشته فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته است.
سوزان رایس پاشنه آشیل بایدن می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / سوزان رایس / جو بایدن / دموکرات ها / جمهوری خواهان / انتخابات آمریکا
سوزان رایس پاشنه آشیل بایدن می‌شود؟
انتخاب رایس شاید آتش توپخانه جمهوری‌خواهان را قدرتمندتر کند. رایس در جایگاه مشاور امنیت ملی باراک اوباما هدف انتقاد‌های زیادی بود؛ جمهوری‌خواهان او را به دروغ‌گویی درباره دلایل حمله سال ۲۰۱۲ به کنسولگری آمریکا در بنغازی لیبی متهم کردند که در نهایت به مرگ سفیر آمریکا در لیبی و سه آمریکایی دیگر منجر شد. همچنین انفعال واشنگتن در قبال جنگ داخلی سوریه هم از دیگر موضوعاتی است که جمهوری‌خواهان مسئولیت آن را به گردن رایس و کلینتون می‌اندازند.
ممکن است جنگ سوپرایز ماه اکتبر شود؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / خطر جنگ در خاورمیانه / اقدامات خرابکارانه / اسرائیل / دشمنی اسرائیل با ایران / تاسیسات نطنز / انفجار در نطنز / مشکلات اقتصادی ایران / بحران کووید-19
ممکن است جنگ سوپرایز ماه اکتبر شود؟
ایران در چند هفته گذشته یک سری آتش سوزی ها و انفجارهای مشکوک در تاسیسات غیرنظامی و نظامی از جمله تاسیسات موشکی و هسته ای را شاهد بود و زمان بندی این حوادث سبب شد برخی درباره خرابکاری های احتمالی اسرائیل دست کم در برخی از آنها گمانه زنی کنند. این اقدامات تحریک آمیز خطر بروز درگیری مارپیچ در خاورمیانه را در شرایطی افزایش می دهند که می تواند به یک مساله در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده تبدیل شود. اگر ترامپ و نتانیاهو چنین اتفاقی را برای منافع سیاسی خود لازم بدانند، آنگاه جنگ محتمل تر می شود.
وحشت از حزب الله،ارتش اسرائیل را به جنگ با سایه‌ها کشاند/ اشغالگران مجددا در مرز لبنان آتش گشودند
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
وحشت از حزب الله،ارتش اسرائیل را به جنگ با سایه‌ها کشاند/ اشغالگران مجددا در مرز لبنان آتش گشودند
ارتش رژیم صهیونیستی ادعا کرد تحرکاتی را در نزدیکی دیوار مرزی با جنوب لبنان رصد کرده است.
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
جشن شصت و هفتمین سالگرد آتش بس بین دو کره
رهبر کره شمالی مراسم شصت و هفتمین سالگرد پایان جنگ دو کره را با حضور در یک گورستان جنگی و اهدای تپانچه به افسران ارتش جشن گرفت.
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
تبادل آتش میان اسراییل و حزب‌الله
برخی منابع خبری از درگیری در مرز لبنان و فلسطین اشغالی و رسانه‌های رژیم صهیونیستی از وقوع «حادثه امنیتی» در مرز خبر می‌دهند. به گزارش فارس، رسانه‌های رژیم صهیونیستی از قبیل شبکه «کان» در پیام‌هایی توییتری از تبادل آتش در مرز لبنان و فلسطین اشغالی خبر دادند. پیش‌تر رسانه‌های رژیم صهیونیستی به نقل از سخنگوی ارتش این رژیم از وقوع یک «حادثه امنیتی» در مرز لبنان خبر دادند. «اسکای نیوز» گزارش کرد، بین رزمندگان حزب‌الله و نظامیان صهیونیست در «مزارع شبعا» تبادل آتش صورت گرفته است. شبکه الجزیره از شنیده شدن صدای انفجارهایی در نزدیکی مرز لبنان - فلسطین اشغالی خبر داد. بنا بر گزارش این شبکه ارتش رژیم صهیونیستی …
پشت پرده حمله منافقین به ایران؛
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
پشت پرده حمله منافقین به ایران؛ "تهران" ۳۳ ساعت بعد!
بعد از قبول قطعنامه از سوی ایران بود که مسعود (رجوی) سریعا جلسه‌ای گذاشت و گفت باید تا یک هفته دیگر به ایران حمله کنیم چرا که قبول قطعنامه از سوی جمهوری اسلامی نشان دهنده ضعف نیرو‌های ایرانی در جبهه‌های جنگ است و گفت که ما مقصر بودیم که ایران قطعنامه را قبول کرد، چون وقتی ما در عملیات چلچراغ، مهران را تصرف کردیم، شعار «امروز مهران، فردا تهران» سر دادیم و رژیم ایران ترسید که ما بتوانیم وارد تهران شویم و به همین خاطر سریعا آتش بس را پذیرفت.
آمریکا - ایران؛ سریال برخوردها ادامه دارد
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
آمریکا - ایران؛ سریال برخوردها ادامه دارد
با وجود گذشت زمان هنوز ایرانی‌ها حادثه تعرض به هواپیمای مسافربری خود در مسیر فرودگاه بین المللی دبی که در سال ۱۹۸۸، آتش گشودن نیرو‌های دریایی آمریکا منجر به سقوط و کشته شدن تمام ۲۹۰ سرنشین آن شد را فراموش نکرده اند. آن حادثه نیز یک تراژدی بود که در بحبوحه تنش جهانی که بسیار شبیه تنش فعلی در منطقه بود و در حین جنگ ایران و عراق اتفاق افتاد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
مرگ رضاشاه پهلوی
بهار دو سال پیش، خبر متفاوتی توجه افکار عمومی کشور ما را به خودش جلب کرد. هنگام اجرای پروژه توسعه بخش غربی حرم عبدالعظیم بیل‌های مکانیکی، اتفاقی جسد رضاشاه را هم از زیر خاک بیرون کشیدند و موضوع جالبی برای بحث ایجاد کردند. این جسد مومیایی‌شده به مردی تعلق داشت که 16 سال پادشاه ایران بود و دو، سه سالی هم قبل از آن مرد اول اداره کشور شناخته می‌شد. تا اینکه زبانه‌های آتش جنگ دوم جهانی دامن کشور ما را هم گرفت و همزمان با هجوم تجاوزکارانه متفقین، دوره حکومت او هم به پایان رسید. رضاشاه مردی بلندبالا و پرطاقت بود و از عیاشی و هرزگی که همچون عادتی فراگیر میان اعضای طبقه حاکم رواج داشت ،پرهیز می‌کرد. سرباز شجاع و لایقی بود و در فرماندهی هم کفایت و کاردانی داشت. اما نه محترم بود …
واکنش ایران به دستور ترامپ برای حمله سایبری به ایران
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
واکنش ایران به دستور ترامپ برای حمله سایبری به ایران
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه آتش سوزی‌های اخیر در کشور ربطی به حملات سایبری نداشته، تصریح کرد: ممکن است در دفاع از خود در مقابل حملات سایبری از هر وسیله‌ای اعم از فضای سایبری یا سایر جنگ افزارها استفاده کنیم.
وزیر خارجه ارمنستان: جنگ راه حل رفع مشکلات نیست
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
وزیر خارجه ارمنستان: جنگ راه حل رفع مشکلات نیست
وزیر خارجه ارمنستان در مصاحبه با یک شبکه فرانسوی ضمن تاکید بر لزوم برقراری آتش بس در نقاط مرزی با آذربایجان گفت که جنگ راه برطرف کردن مشکلات نیست.
آتش‌سوزی‌های آمریکا خبر از جنگ سایبری می‌دهند؟ / اتهام‌زنی‌های تل‌آویو علیه تهران
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / آتش سوزی در آمریکا / آتش سوزی ناو آمریکایی / المیادین / ایران و آمریکا / جنگ سایبری
آتش‌سوزی‌های آمریکا خبر از جنگ سایبری می‌دهند؟ / اتهام‌زنی‌های تل‌آویو علیه تهران
به گزارش خبرگزاری آنا، پایگاه خبری المیادین در گزارشی به موضوع آتش‌سوزی‌های اخیر در آمریکا پرداخت و نوشت: آتش‌سوزی‌های متوالی در آمریکا باعث شد تا انگشت اتهام واشنگتن به سوی چین و ایران نشانه رود، زیرا تأسیسات آمریکا که در آتش سوختند، در تقابل با چین استفاده می‌شدند. همچنین اسرائیل در آن تأسیسات با هدف ضربه زدن به ایران سرمایه‌گذاری کرده بود. با توجه به روند تحولات و افزایش اتهام‌زنی‌ها، سؤالات و ابهامات زیادی به وجود آمده است که بر افزایش تنش‌ها در عرصه بین‌الملل می‌افزاید. 
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
چین، ایران و برجام
یک شب نشاط‌آور پرغرور بود که جواد ظریف به بالکن هتل مذاکرات برجام آمد و دستی تکان داد و با لبخندش، پیامی به زیر سطر روزنامه‌ها فرستاد. در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ همه کاندیداها به مساله برجام که رسیدند یک البته گفتند و تایید کردند‌ از رییسی تا قالیباف. اما بعد‌ها مخالفت با برجام خودش هویتی شد.  راستش را بخواهید ما زورمان همین ‌قدر بود که ایران را از زیر نعش‌کش فصل هفتم منشور که حمله به ایران را اجازه می‌داد، بیرون بکشیم.  باقی‌اش مکانیسم‌های قرارداد بود‌ از جمله همین لغو موانع خریدهای تسلیحاتی که امریکا، خود را به در و دیوار می‌زند که دوباره مانعی بتراشد.  از سر حکایت روزگار، حالا تفاهمنامه و زیرساخت قرارداد ۲۵ ساله با …
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
شخصیت دشمنی!
بارسلونا اولین باشگاه اسپانیایی بود که قهرمانی رئال مادرید در لالیگا را رسما از طریق توئیتر تبریک گفت. این اولین بار نیست که بارسلونا دست به چنین کاری می‌زند اما خیلی‌ها انتظار داشتند که با توجه به مسائل هفته‌های گذشته بین این دو تیم، دیگر چنین اتفاقی رخ ندهد. کاتالان‌ها پیش از تعطیلات طولانی‌مدت به خاطر ویروس کرونا، صدرنشین رقابت‌های لیگ برتر بودند. آنها در بازگشت مسابقه‌ها شانس اول بردن جام به نظر می‌رسیدند اما چند تساوی بدموقع با سویا، سلتا و آتلتی مقابل پیروزی‌های متوالی رئال مادرید، موجب شد کهکشانی‌ها یک هفته زودتر از پایان رسمی رقابت‌های لیگ جشن قهرمانی‌شان را برگزار کنند. این هفته‌های لالیگا یک جنجال بزرگ و تمام‌نشدنی …
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
یک عکس یک خاطره
نگاره‌ای از مقاومت چینی‌ها در برابر سربازان انگلیسی 178 سال پیش درچنین روزی، برابر نوزدهم جولای 1842 میلادی، در پی شکست چین از انگلستان در جنگ نخست «تریاک»، لندن به عنوان طرف پیروز در جنگ شرایط سنگین خود را به پکن تحمیل کرد. این میان چین که بنادر خود را زیر آتش سنگین توپ‌‌های نیروی دریایی انگلستان می‌دید، یک‌ماه بعد ذیل «پیمان نانجینگ» هنگ‌کنگ را به بریتانیا واگذار کرد و بنادر خود را به روی تجار انگلیسی گشود.
یادداشت|سرنوشت 10 بند قطعنامه 598/ نتیجه اولین اعتماد ایران به مجامع بین المللی چه شد؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / دفاع مقدس
یادداشت|سرنوشت 10 بند قطعنامه 598/ نتیجه اولین اعتماد ایران به مجامع بین المللی چه شد؟
"تنها نتیجه آنی و مستقیم قابل ذکر از قطعنامه 598 برای ایران، برقراری آتش بس در جبهه‌های جنگ بود. سایر توقعات اصلی ایران، عمدتاً تحت تاثیر عواملی خارج از قطعنامه و سازمان ملل متحد به اجرا درآمد."
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
مثل راه رفتن روی تیغ
آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس تاکنون جان 5 تن از فرزندان پاک نهاد این سرزمین را ستانده است. افرادی که نه از نیروهای دولتی که همگی در زمره داوطلبان مردمی و محیط زیستی به دل آتش زده‌اند. هنوز تابستان در ابتدای راه است و دغدغه این است که نیروهای بومی و محیط زیستی به عنوان بازیگران مهم اطفای حریق جنگل‌ها با تجهیزات و امکاناتی همچنان کم‌فروغ به‌رغم جانفشانی‌های‌شان در مصاف با شعله‌های بی‌رحم آتش باز هم قربانی دهند. سال‌هاست کشور ما با کمبود‌ نیروهای آموزش‌ د‌ید‌ه و مجهز برای اطفای حریق جنگل‌ها و مراتع روبه‌رو است. با این حال هر بار که آتش‌سوزی رخ می‌دهد، مرد‌م محلی و د‌اوطلب بدون در اختیار داشتن تجهیزات …
تاسیسات آبرسانی رژیم صهیونیستی زیر آتش حملات سایبری
۱۳۹۹/۰۴/۲۷ / اسرائیل
تاسیسات آبرسانی رژیم صهیونیستی زیر آتش حملات سایبری
شکنندگی ساختار امنیتی سامانه آبرسانی رژیم صهیونیستی یا قدرت و توانمندی هکرها در جنگ سایبری هر چه که باشد دو مرکز دیگر از سامانه آبرسانی اشغالگران در معرض حمله سایبری قرار گرفته است.
آینده نامعلوم یمن: بلبشوی جنگ قدرت‌های منطقه‌ای
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
آینده نامعلوم یمن: بلبشوی جنگ قدرت‌های منطقه‌ای
در حالی که بنا به گزارش بانک جهانی بالغ بر 66درصد از مردم یمن دسترسی به غذا ندارند، نیروهای داخلی در یمن بیش از پیش از یکدیگر فاصله می‌گیرند و قدرت‌های منطقه در پی منافع خود هستند. در روزهای گذشته آتش بازی میان صنعا و ریاض شدت گرفته و چشم انداز صلح بیش از پیش مبهم است.
فیلم| آتش سوزی جنگل های دمچنار در بویراحمد ادامه دارد
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / آتش / آتش در جنگل های ایران / تبدیل به خاکستر / ثروت طبیعی / جنگل های ایران / جنگل های منطقه دمچنار بویراحمد / منطقه دمچنار بویراحمد / میراث ملی ایرانیان
فیلم| آتش سوزی جنگل های دمچنار در بویراحمد ادامه دارد
شفقنا- آتش، جنگل های منطقه دمچنار شهرستان بویراحمد را به خاکستر تبدیل کرد. مهر نوشت: آتش سوزی جنگل‌های منطقه دمچنار بویراحمد در حوالی روستاهای علی کرمی و چشمه دزدک از اوایل هفته آغاز شد. بخش زیادی از مراتع و درختان منطقه...
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
تیپ ۴۸ فتح کهگیلویه و بویراحمد پیشتاز در مدیریت بحران ها
فرمانده تیپ ۴۸ فتح کهگیلویه و بویراحمد گفت: این تیپ در صحنه ها گوناگون و مدیریت بحران هایی همچون سیل، زلزله، آتش سوزی و موارد دیگر آتش به اختیار، ورود می کنند و با تمام توان همراه و همیار مردم خواهد بود.سردار حسین حکمتیان روز سه شنبه در جمع خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به برخی دستاوردهای بزرگ تیپ سرافراز ۴۸ فتح چه در عرصه جنگ سخت نظامی و یا در مدیریت بحران‌های گوناگون اظهار داشت: کشور در سال های اخیر دچار بحران های متعددی شد که از جمله این اتفاقات شامل سیل، زلزله، کرونا، سقوط هواپیما و آتش سوزی بوده است.وی افزود: در زلزله کرمانشاه یگان تیپ ۴۸ این استان نخستین یگانی بود که منطقه اعزام شد و افتخار آفرید.فرمانده تیپ ۴۸ فتح کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: سال گذشته نیز در زمان وقوع سیلاب …
رسانه آمریکایی: مشخص نیست کشتی حادثه‌دیده آمریکا قابل تعمیر باشد
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
رسانه آمریکایی: مشخص نیست کشتی حادثه‌دیده آمریکا قابل تعمیر باشد
یک رسانه آمریکایی به نقل از مقام‌های نیروی دریایی این کشور احتمال اینکه امکان تعمیر کشتی جنگی سانحه‌دیده آمریکا وجود داشته باشد را ضعیف برآورد کرده است. شامگاه یکشنبه به وقت تهران از انفجار و آتش سوزی در عرشه این کشتی جنگی آمریکایی در بندر سن دیه‌گو در جنوب غربی ایالات متحده خبر دادند. به نوشته روزنامه «نیویورک تایمز»، این یکی از بدترین آتش‌سوزی‌هایی است که تاکنون یک کشتی جنگی آمریکایی را خارج از میدان جنگ در بر گرفته است
گزارش| آیا آتش جنگ قره‌باغ دوباره شعله خواهد کشید؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / ارمنستان / اخبار "جمهوری آذربایجان" / قره‌باغ
گزارش| آیا آتش جنگ قره‌باغ دوباره شعله خواهد کشید؟
در حالیکه جمهوری آذربایجان موکداً از گرفته شدن انتقام خون شهدای خود خبر می‌دهد اما شب گذشته گروهی از راهپیمایان معترض با حمله به ساختمان مجلس ملی این کشور و اشغال چند ساعته ساختمان مجلس خواستار اقدام جدی دولت در خصوص مساله قره باغ شدند.
پرونده فروپاشی اسرائیل از درون| آیا آتش جنگ داخلی در مناطق اشغالی شعله‌ور می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
پرونده فروپاشی اسرائیل از درون| آیا آتش جنگ داخلی در مناطق اشغالی شعله‌ور می‌شود؟
صرف نظر از پرداختن به مسئله فروپاشی رژیم اشغالگر قدس از منظر بیرونی، انتشار نگرانی تحلیلگران صهیونیست که در رسانه‌های مختلف عبری زبان منتشر می‌شود نگاهی واقع بینانه می‌نماید که می‌تواند عمق بحرانی را نشان دهد که تلاش ‌می‌کنند بر آن سرپوش بگذارند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / افغانستان / طالبان
طالبان درخواست آتش بس را رد کرد
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توئیتی نوشت، تحقق توافق امضا شده بین این گروه و آمریکا در ۲۹ فوریه در دوحه قطر و آغاز مذاکرات بین افغان‌ها برای کاهش تنش و پایان آن ضرورت دارد. اما اگر کسی به دنبال آتش‌بس پیش از مذاکرات است، این رویکردی غیرمنطقی است. جنگ شدت گرفته است. ما هنوز جایگزینی پیدا نکرده‌ایم.
قطعنامه ۲۵۳۲؛ آزمون شورای امنیت دربرابر جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / شورای امنیت سازمان ملل / تحریم های دارویی آمریکا / ایالات متحده آمریکا / محمد جواد ظریف
قطعنامه ۲۵۳۲؛ آزمون شورای امنیت دربرابر جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران
تهران - ایرنا - تصویب قطعنامه ۲۵۳۲ شورای امنیت سازمان ملل متحد برای آتش بس در جهان با هدف مقابله با شیوع جهانی کرونا، این شورا را در برابر آزمونی تاریخی برای رویارویی با یکجانبه گرایی و جنگ و تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران قرار داده است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
‏«شیردل» یا مغلوبی هزینه‌ساز
[شهروند] هشتصدوسی‌ویک سال پیش در چنین روزی، برابر ششم جولای 1189 میلادی، ریچارد اول، ملقب به «ریچارد شیردل»، تاج ‏پادشاهی انگلستان را بر سر گذاشت. از ریچارد اول هرگز با عنوان منشأ اثر در تاریخ انگلستان یاد نشده است، اما او از ‏چند جهت، حکمرانی مهم محسوب می‌شود. ریچارد تنها چند ماه پس از تکیه زدن بر تخت پادشاهی راهی سومین جنگ ‏صلیبی شد تا رودرروی یکی از باکفایت‌ترین سرداران جبهه مسلمانان یعنی صلاح‌الدین ایوبی قرار گیرد. در نبود او ‏برادرش «جان» یا آن طور که طرفداران انیمیشن معروف «رابین هود» می‌شناسندش «پرنس جان»، زمام امور انگلستان را ‏در دست گرفت که با وضع مالیات‌های سنگین مردم کشور را بر علیه خود …
نخست وزیر اتیوپی: توطئه جنگ داخلی در کشور را خنثی کردیم
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / اتیوپی
نخست وزیر اتیوپی: توطئه جنگ داخلی در کشور را خنثی کردیم
نخست وزیر اتیوپی از ناکام ماندن تلاش‌ها برای شعله‌ور کردن آتش جنگ داخلی پس از حوادث خشونت‌بار اخیر در این کشور که به کشته شدن ۸۷ تن انجامید، خبر داد.
کرونا آتش زیرخاکستر جنگ تجاری چین و آمریکا را شعله‌ور تر کرد
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / ویروس کرونا / چین / ایالات متحده آمریکا / جنگ تجاری
کرونا آتش زیرخاکستر جنگ تجاری چین و آمریکا را شعله‌ور تر کرد
تهران - ایرنا - جنگ تجاری بین پکن و واشنگتن تحت تاثیر پیامدهای شیوع کرونا و نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا در حال تشدید است.
رعایت نکردن مسائل ایمنی؛ علت حادثه کلینیک سینا مهر
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / سردار جلالی / رئیس سازمان پدافند غیرعامل / حادثه کلینیک سینا اطهر
رعایت نکردن مسائل ایمنی؛ علت حادثه کلینیک سینا مهر
رییس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه با هماهنگی وزارت کشور تمام شهرهای هسته‌ای را به تجهیزات رفع آلودگی مجهز کردیم، گفت: همچنین در ۵۱ شهر، آتش نشانی‌ها با کمک شهرداری‌ها به تجهیزات مقابله با جنگ نوین(CBRNE) تجهیز شده اند.
واشنگتن آتش لیبی را شعله ور می کند؛ منطقه در آستانه جنگ
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / فرانسه / عربستان سعودی / مصر / ایالات متحده آمریکا / لیبی / ترکیه
واشنگتن آتش لیبی را شعله ور می کند؛ منطقه در آستانه جنگ
تهران- ایرنا- لیبی یک دهه است که درگیر جنگ داخلی و متعاقبا نبرد نیابتی گسترده بین نیروهای منطقه ای و فرامنطقه‌ای است که در این عرصه، کشورهایی نظیر روسیه ، مصر ، فرانسه ، عربستان سعودی ، امارات و یونان در برابر ترکیه، ایتالیا و قطر قرار گرفته اند، اما اکنون با سیاست های مزورانه آمریکا، به نظر می رسد، مصر و ترکیه در بحران لیبی، وضعیت جنگی به خود گرفته اند و احتمال بروز یک جنگ ویرانگر در منطقه را افزایش داده اند.
شورای امنیت قطع نامه آتش بس در زمان پاندمی را تصویب کرد
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
شورای امنیت قطع نامه آتش بس در زمان پاندمی را تصویب کرد
شورای امنیت سازمان ملل متحد از درخواست دبیر کل سازمان آنتونیو گوترش برای خاتمه جنگ در مناطق درگیر جهان در زمینه پاندمی کروناویروس حمایت می کند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
نقض غرض
چند روز پیش در یکی از خبرگزاری‌ها، یکی از برجسته‌ترین و نام آشناترین مولاناپژوهان ایرانی که شرحی مفصل و چند جلدی بر مثنوی معنوی نوشته، در گفت‌وگویی، یکی دیگر از شارحان مثنوی را که اخیرا کتابش مشهور و پر مخاطب شده، با ادبیاتی تحقیرآمیز و پر از طعنه و کنایه نواخت و مدعی شد که اثر او چیزی نیست جز خلاصه‌ای از شرح جامع خودش که البته بدون اجازه نویسنده اخذ شده و مصداق «کار تکراری و پخته خواری» است. آن نویسنده دیگر هم متنی نوشت و در آن ضمن پاسخ به انتقادات شارح اول، با لحنی محترمانه، در نهایت مدعی شد که او (یعنی شارح نخست)، از انتشار هیچ اثری در ارتباط با مثنوی خوشحال نمی‌شود.  پیشاپیش به دلیل ابهام ناشی از عدم ذکر اسامی عذر می‌خواهم، علت نام نبردن از …
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
گفتند یا می‌سوزیم یا خاموش می‌کنیم
 [مهتاب جودکی] در جنگل‌هایی که مختار، یاسین و بلال در آن سوختند، هنوز آتش وحشی شعله‌ور است. باد می‌آید و آتشی که از پنجشنبه در جنگل به پا شد، هنوز زنده است و بی‌رحمانه پیش می‌رود و سر راه همه‌چیز و همه‌کس را می‌سوزاند. 40 نفر از نیروهای سازمان محیط‌زیست و گروه‌های مردمی ناباورانه در بلندی‌های منطقه حفاظت‌شده «بوزین و مرخیل» ایستاده‌اند. شعله‌ها چنان قدکشیده‌اند که کاری از هیچ‌کس برنمی‌آید. پیکرهای مختار خندانی و یاسین کریمی از اعضای انجمن ژیوای پاوه و بلال امینی از افراد بومی که به جنگ آتش رفته بودند یکشنبه شب، ساعاتی پس از جان‌باختن‌شان به خاک سپردند؛ غریبانه و در سکوت. آنها در دره …
آتش سوزی در جنگل‌های پاوه/ سه ایرانی جان باختند
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / آتش در جنگل / آتش سوزی / آتش سوزی جنگل‌های پاوه / ثروت ملی / جنگل های ایران / جنگل‌های پاوه / میراث طبیعی
آتش سوزی در جنگل‌های پاوه/ سه ایرانی جان باختند
شفقنا- مدیرکل مدیریت بحران استان کردستان از جان باختن سه نفر از دوستداران محیط‌زیست بر اثر آتش‌سوزی در ارتفاعات و جنگل‌های پاوه خبر داد. جلیل بالایی مدیرکل بحران استان کردستان درباره وقوع آتش‌سوزی در ارتفاعات و جنگل‌های پاوه گفت:...
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
امیدوارم دستان مهربان نهال صلح را در خاک ملل بکارند
 [شهروند] دکتر کریم همتی، رئیس جمعیت هلال‌احمر به مناسبت هفتم تیر، روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی در پیامی نوشت: «ریختن هفت بمب خردل توسط هواپیماهای رژیم بعث عراق بر سر هموطنان بی‌دفاع در شهر سردشت استان آذربایجان‌غربی در هفتم تیر 1366  که موجب شهادت 130 شهروند غیرنظامی شد، نمونه‌ای کامل از نقض حقوق بین‌الملل بشردوستانه و جنایت جنگی بود که جمع زیادی از مردم را به کام مرگ کشید و بیش از 8‌هزار نفر را مصدوم کرد.در سالروز این تهاجم غیرانسانی که در تقویم کشورمان به نام «روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی» نام‌گذاری شده است، یاد شهدای عزیز شیمیایی را گرامی می‌دارم و از خداوند متعال برای روح آنان رحمت و رضوان …
آتش زدن پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی در لبنان
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / اسرائیل / ایالات متحده آمریکا / لبنان
آتش زدن پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی در لبنان
عده ای از جوانان لبنانی در واکنش به دسیسه های آمریکا و رژیم صهیونیستی در راه انداختن جنگ اقتصادی علیه کشورشان و مقاومت و همچنین اظهارات سفیر آمریکا در بیروت، پرچم های آنان را آتش زدند.
کره جنوبی خواستار پایان رسمی «جنگ کُره» پس از ۶۷ سال شد / رئیس جمهور کره جنوبی: قصد نداریم نظام حکومتی خود را به زور به همسایه شمالی تحمیل کنیم
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
کره جنوبی خواستار پایان رسمی «جنگ کُره» پس از ۶۷ سال شد / رئیس جمهور کره جنوبی: قصد نداریم نظام حکومتی خود را به زور به همسایه شمالی تحمیل کنیم
رئیس جمهور کره جنوبی خواستار پایان رسمی جنگ میان دو کره شد و تاکید کرد که سئول قصد ندارد نظام حکومتی خود را به کره شمالی تحمیل کند. رئیس جمهور کره جنوبی به جنگ سه ساله بین دو کره در سال 1950 و آتش بس و عدم انعقاد توافق صلح اشاره کرد و تاکید کرد که این شرایط دو کره را از نظر فنی در جنگ نگه داشته و تنشهای نظامی را افزایش داده است.
آتش دوباره به جان جنگل‌های شمال دزفول افتاد/ آتش در جنگل های لوداب مهار شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / آتش در جنگ / آتش سوزی جنگل / آتش‌سوزی / جنگل‌های شمال دزفول
آتش دوباره به جان جنگل‌های شمال دزفول افتاد/ آتش در جنگل های لوداب مهار شد
شفقنا- جنگل و مراتع روستای ابوالحسن بخش سردشت در شمال دزفول ظهر امروز بار دیگر دچار آتش سوزی شدند. رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دزفول گفت: آتش سوزی در ۲ نقطه از جنگل و مراتع روستای بوالحسن...
لیبی در مسیر بحران منطقه ای
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / درگیری / خلیفه حفتر / طرابلس / مصر
لیبی در مسیر بحران منطقه ای
تهران- ایرنا- آیا پیش نویس قطعنامه اتحادیه عرب، هشدار سازمان ملل، درخواست وزیر خارجه روسیه، هشدار عمان و آمریکا و همراهی کشورهای منطقه در حل و فصل سیاسی بحران لیبی می تواند آتش جنگ و تخاصم را در این کشور خاموش کند؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
انقلاب نارنجی در اعتراضات امریکا
جنبش سیاه در امریکا از دهه 40 و 50 میلادی تحت تاثیر مبارزه بدون خشونت مهاتما گاندی، مهم‌ترین جنبش اعتراضی دموکراتیک در این کشور است. این جنبش الهام‌بخش مبارزات ضد نژادپرستی، ضد امپریالیستی، ضد جنگ در ویتنام و در تقاضا برای برابری حقوقی به موفقیت‌هایی رسیده و رهبرانی چون مارتین لوترکینگ و مالکوم ایکس و صدها فعال سیاهپوست را فدا کرده است. مبارزه برای برابری‌های حقوقی و از بین بردن نژادپرستی در امریکا هیچ‌گاه متوقف نشده و قتل جورج فلوید، جرقه‌ای دیگر برای فعال شدن جنبش سیاه بود. مهم‌ترین ویژگی جنبشی که مارتین لوتر‌کینگ و مالکوم ایکس آن را رهبری می‌کردند تاکید بر مبارزه مدنی و بدون خشونت و از مجرای قانونی بود. همین روش منجر به موفقیت‌هایی در کسب برابری‌های …
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
فرمانده سپاه: دشمن هوس جنگ نظامی با ما را نمی‌کند
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه دشمنان دیگر هوس راه انداختن جنگ نظامی با ما را نمی‌کنند، گفت: دلیل اینکه امروز جنگ نظامی نسخه دشمن برای به‌دست آوردن موقعیت سیاسی نیست، آمادگی‌ها، رشد قدرت دفاعی و اعتبار این قدرت است.  سردار سرلشکر حسین سلامی در آیین تکریم و معارفه جانشین قرارگاه ثارالله سپاه گفت: آتش زدن پرچم آمریکا مدلی از نشان دادن روح مبارزه با ظلم و جنایت است که امروز حتی در سرزمین مادری آمریکا در حال رخ دادن است؛ این اتفاقات به‌طور قطع الهام گرفته از روح عمومی جهاد علیه آمریکاست که در سرتاسر …
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
افزایش پالس‌های آمریکا در مورد مذاکره با ایران
مذاکراتی که در سوئیس انجام شده و منجر به توافق بر سر تبادل دو زندانی شد، به صورت غیر مستقیم بود. اما این بار، فرستاده آمریکا فراتر رفته و در جریان یک ویدئو کنفرانس تصریح کرد که ترامپ می‌خواهد سر میز مذاکره بنشیند، نه فقط برای اجرای مبادلات بیشتر اسرا، بلکه برای گشودن کانال مذاکره مستقیم با ایران در خصوص مسائل و پرونده‌های مختلف.ویکتور شلهوب در وبسایت روزنامه عرب زبان «العربی الجدید» متعلق به قطر که دفتر آن در لندن قرار دارد، نوشت: اخیرا اشاره‌های آمریکا در مورد آغاز مذاکره بین واشنگتن و تهران افزایش یافته است. طغیان مثلث بحران‌های آمریکا در زمینه‌های بهداشتی، اقتصادی و نژاد پرستی، تا حد زیادی نگاه‌ها را از موضوع مذاکره، منحرف کرده است، هر چند که این اتفاق در صورت عملی شدن، یک روزنه بزرگ در دیوار …
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / آمریکا و چین / ایالات متحده و چین / دونالد ترامپ / سازمان بهداشت جهانی / هنگ کنگ
ترامپ به جان روابط امریکا و چین افتاده است
دو کشور چند سالی است وارد جنگ تجاری شده اند اما بحران شیوع ویروس کرونا همانند بنزینی بر آتش این اختلافات افزوده است. کارشناسان در گفت وگو با نشریه آتلانتیک ضمن بررسی این موضوع درباره تحولات اخیر روابط آمریکا و چین از جمله انتقاد ترامپ از پاسخ چین به همه‌گیری کروناویروس و آنچه نقض حاکمیت هنگ کنگ توسط پکن از سوی امریکا بیان می شود را بررسی کرده اند.
آتش جنگل های ایران دوباره شعله ور شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / آتش / آتش در جنگل / آتش سوزی جنگل های ایران / جنگل های ایران / شعله ور شدن آتش
آتش جنگل های ایران دوباره شعله ور شد
شفقنا- بخشدار مرکزی باشت گفت: آتش سوزی جنگل ها و مراتع منطقه پیچاب در این شهرستان که بامداد روز چهارشنبه با تلاش نیروهای مردمی و مشارکت ستاد بحران مهار شده بود دوباره شعله ور شده است. این آتش سوزی...
۱۳۹۹/۰۳/۲۳
نمی توانم نلرزم
امیر حسین ذاکری ‪-‬ یکی از اعضای شورا با حالتی عجیب در حالی که بدنش به شدت می‌لرزید و رعشه داشت وارد جلسه شد.عرق ترس و اضطراب بر پیشانی چروک شده نیاز به بوتاکسش نمایان بود عین بید مجنون یا نهالی باریک در باد می‌لرزید گفتیم چه شده رعشه گرفتی؟ با شاعرانگی خاصی گفت: این لرزش‌های من، بدنم را مثل خوشه‌های گندم در گندمزار در برابر باد می‌لرزاند. به قول کافکا:" در دشتی لرزان، میان زمین و آسمان مدام در تب و تاب و تکانم" این لحن لرزان و آشفته این زیاده گویی‌ها این هجو نویسی‌ها حاصل از آشفتگی و از تکانه‌های وحشتناکی است که بر من عارض شده. تکانه برای تکان دادن ما زیاد است مثل سوژه‌هایی که برای چاپ بسیارند اما گاهی قابل چاپ نیستند! دیشب همسرم یاد‌آوری کرد که سالگرد ازدواجمون را فراموش کردیم هیچ کادویی بین …
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
درمان و دارو باید از تحریم‌ معاف باشد
 [راضیه زرگری] قرارمان برای اوایل اردیبهشت‌ماه بود. بنا بود با رئیس دفتر نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ در تهران قرار حضوری برای مصاحبه داشته باشیم و به مناسبت هشتم می، روز جهانی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر گفت‌وگو با خانم ریتزولی را در روزنامه منتشر کنیم. اما کووید-19 همان کاری را با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های ما کرد که با همه معادلات و برنامه‌ریزی‌های کل دنیا در این ماه‌ها کرده است؛ همه چیز به هم خورد. تصمیم گرفتیم گفت‌وگوی کتبی انجام دهیم که البته اصلا با دیدار و گفت‌وشنود رودررو قابل مقایسه نیست و درواقع لطفی ندارد؛ اما در شرایط سخت فاصله‌گذاری اجتماعی و تحت‌تأثیر قرار گرفتن همه فعالیت‌ها، تنها گزینه بود. …
دولت وفاق ملی لیبی آتش‌بس پیشنهادی مصر و ژنرال حفتر را رد کرد
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
دولت وفاق ملی لیبی آتش‌بس پیشنهادی مصر و ژنرال حفتر را رد کرد
ارتش دولت وفاق ملی لیبی پیشنهاد آتش بس مصر و نیرو‌های شرق لیبی را ردّ و بر تصرف همه مناطق این کشور تأکید کرد. سرتیپ خلبان «محمد قنونو»، سخنگوی رسمی ارتش مذکور امروز شنبه در واکنش به کنفرانس مشترک رئیس جمهور مصر و ژنرال حفتر در قاهره که طی آن پیشنهاد آتش‌بس دادند، گفت: «ما نبودیم که جنگ [در لیبی]را آغاز کردیم، ولی قطعا ما زمان و مکان پایان این جنگ را اعلام خواهیم کرد».
ناکارآمدی بیل و کلنگ در جدال آتش‌ و جنگل‌/ کاهش غرق‌شدگی‌ با حصارکشی سدها و استخرها
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / استانی-اجتماعی / غرق شدگی / استان سمنان / معاون استاندار سمنان / آتش‌سوزی در جنگل‌ها
ناکارآمدی بیل و کلنگ در جدال آتش‌ و جنگل‌/ کاهش غرق‌شدگی‌ با حصارکشی سدها و استخرها
معاون عمرانی استاندار سمنان ضمن انتقاد از رویه های سنتی در مقابله با آتش سوزی جنگل ها و مراتع، معتقد است که دیگر با بیل و کلنگ‌ و بدون استفاده از تجهیزات روز و فناوری‌های نوین، ‌نمی توان به جنگ با آتش سوزی احتمالی و مهار آن در جنگل‌ها و مراتع استان سمنان رفت.
عاملان آتش‌سوزی جنگل‌های خائیز دستگیر شدند
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / آتش در جنگل / آتش سوزی جنگل ها / ثروت ملی / جنگل های خائیز / دستگیری عاملان آتش / میراث طبیعی
عاملان آتش‌سوزی جنگل‌های خائیز دستگیر شدند
شفقنا- عاملان آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع منطقه حفاظت شده خائیز شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی شدند. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: دو نفر از دامداران ساکن ارتفاعات خاییز به عنوان عاملان آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع...
آتش‌نشانان تهرانی به یاری جنگل‌های زاگرس رفتند
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / آتش در جنگل های زاگرس / آتش سوزی جنگل / آتش سوزی زاگرس / آتش‌نشانان تهرانی / جنگل های زاگرس
آتش‌نشانان تهرانی به یاری جنگل‌های زاگرس رفتند
شفقنا- سید جلال ملکی اظهارکرد که با هماهنگی‌های انجام شده و اخذ موافقت شورای شهر تهران و شهرداری تهران امروز نخستین گروه از آتش نشانان تهران برای امدادرسانی در اطفای حریق جنگل های زاگرس به یاسوج اعزام شدند تا...
اطلاعیه سازمان جنگل ها: مردم در طبیعت آتش روشن نکنند
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / آتش در جنگل / اطلاعیه سازمان جنگل ها / جنگل‌ها و مراتع / سازمان جنگل ها / گردشگران / مسافران
اطلاعیه سازمان جنگل ها: مردم در طبیعت آتش روشن نکنند
شفقنا- سازمان جنگل ها در اطلاعیه‌ای از مردم خواست با حضور مسئولانه در طبیعت، از بروز حریق در جنگل‌ها و مراتع پیشگیری کنند. براساس اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، با توجه به افزایش حضور مردم در...
نمایندگان مجلس: برای اطفای آتش سوزی زاگرس به مردم امکانات داده شود/ دولت جدی تر ورود کند
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / آتش در جنگل های ایران / آتش در زاگرس / آتش سوزی در زاگرس / جنگل های ایران / نمایندگان مجلس
نمایندگان مجلس: برای اطفای آتش سوزی زاگرس به مردم امکانات داده شود/ دولت جدی تر ورود کند
شفقنا- نایب رییس مجلس گفت: مجلس امروز جلسه‌ای را برای موضوع آتش سوزی‌های اخیر برگزار کرد که در جمع‌بندی مقرر شد ۴ نماینده از مناطق زاگرس‌نشین از طرف مجلس موضوع آتش‌سوزی‌های اخیر را پیگیری کند و تذکرات لازم به دستگاه‌های...
نشریه آلمانی: ترامپ آتش جنگ داخلی را در آمریکا برمی‌افروزد
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / دونالد ترامپ / اعتراضات / ایالات متحده آمریکا / خشم مردم آمریکا و تهدیدات ترامپ
نشریه آلمانی: ترامپ آتش جنگ داخلی را در آمریکا برمی‌افروزد
تهران- ایرنا- با برخورد تبعیض‌آمیز دستگاه حاکم ایالات متحده با رنگین‌پوستان علاوه بر اینکه زخمی کهنه سر باز کرده، خطر وقوع جنگ داخلی در شرایط بحرانی این کشور نیز افزایش یافته ‌است.
ثروت های ملی که می سوزند/ ۵۰ هزار اصله درخت و نهال جنگل کرخه در آتش سوخت
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / آتش در ثروت ایرانیان / آتش در جنگل های ایران / آتش سوزی جنگل ها / ثروت ملی ایران / ثروت های ملی / جنگل های کرخه / درختان جنگل
ثروت های ملی که می سوزند/ ۵۰ هزار اصله درخت و نهال جنگل کرخه در آتش سوخت
شفقنا- رییس پارک ملی کرخه گفت که حدود ۵۰ هزار اصله درخت و نهال در آتش‌سوزی جنگل کرخه شهرستان شوش در آتش سوخت. محمد الوندی افزود که بخشی از جنگل‌های حفاظت‌شده کرخه در محدوده روستای مالحه و شهر فتح‌المبین...
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
خسارتی معادل هزار بالگرد
گروه اجتماعی | جسد سوخته روباه‌ها و کبک‌ها، جسد سوخته درختان بلوط و آتش پرشعله‌ای که جای‌جای زاگرس را می‌سوزاند. حالا چند روزی می‌شود که زاگرس در آتش می‌سوزد و هنوز چگونگی اعزام بالگردها و آبپاش‌ها برای مقابله با آتش‌سوزی در این منطقه محل چالش است. روز شنبه، 10 خرداد با دستور محمدباقر نوبخت،  15 میلیارد تومان برای اطفای حریق جنگل‌ها اختصاص داده شد، اما گفت‌وگو با فعالان محیط‌زیست نشان می‌دهد که این 15 میلیارد تومان، بخشی از بودجه‌ای است که پیش از این سازمان برنامه و بودجه باید به سازمان‌جنگل‌ها برای اطفای حریق پرداخت می‌کرد، حالا با بدهی سنگین این سازمان به وزارت دفاع بابت هزینه سوخت بالگردها، این بالگردها …
نسخه نجات اقتصاد ایران چیست؟ /علی لاریجانی و انتخابات ۱۴۰۰‏/پیشنهادی برای رئیس مجلس
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
نسخه نجات اقتصاد ایران چیست؟ /علی لاریجانی و انتخابات ۱۴۰۰‏/پیشنهادی برای رئیس مجلس
پاراف‌های پوپولیستی احمدی نژاد، قالیباف سیاست را دوقطبی می‌کند؟، پایان اصلاح‌طلبان در مجلس، رشد عجیب بورس زیر ‏سایه کرونا، ایراد شورای نگهبان به حذف ۴ صفر از پول ملی، دلایل افزایش آتش سوزی در زاگرس، جنگ ترامپ علیه شبکه‌های ‏اجتماعی، انقلاب علیه ترامپ، دام مالیاتستانی پیش ر وی سوداگران و افساد فی الارض برای «اختاپوس‌های تحصیل کرده» از ‏مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است. ‏
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
مرگ بوریس پاسترناک
مهم‌ترین نوشته‌اش، یعنی دکتر ژیواگو را اثری در حد جنگ و صلح تولستوی می‌دانند و خودش را صدای حقیقی کشوری که نفس‌هایش زیر بار تبلیغات رسمی و فشار اختناق به شماره افتاده بود. یکی از هم‌دوره‌ای‌هایش در نامه‌ای برای او نوشت: «شما همچون تولستوی در زمانه خودش، وجدان بیدار نسل مایید... زمانه ما فقط از این ‌رو موجه است که شما در آن زندگی می‌کنید.» بوریس پاسترناک زمستان 1890 در مسکو متولد شد و به واسطه شغل و ارتباطات پدرش، در جمع مردان بافرهنگ و فرهیخته رشد کرد. نوجوان که بود از اسب افتاد و پایش شکست. استخوان شکسته جوش خورد اما پاسترناک لنگ شد و این نقص چنان آشکار بود که او را از خدمت اجباری در ارتش معاف کرد. نوجوانی‌اش در دوره انقلاب 1905، …
حضور نجاتگران هلال‌احمر در ۳ جبهه آتش‌سوزی در جنگل‌های خوزستان
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / علی خدادادی / هلال احمر خوزستان / آتش سوزی جنگل ها
حضور نجاتگران هلال‌احمر در ۳ جبهه آتش‌سوزی در جنگل‌های خوزستان
اهواز - مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان گفت: نجاتگران هلال‌احمر خوزستان به جنگ با آتش در سه منطقه شیخ تنگ بهبهان، مگران ۳ شوش و بیشه‌زار جنت‌مکان گتوند شتافته‌اند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
آنها فوج‌فوج از راه می‌رسند
اسماعیل کهرم _ بوم‌شناس ملخ و هجوم آن، از بلاهایی است که از قدیم مورد هراس مردم بوده است. بلاهایی مانند زمین‌لرزه، آتش و سیل و نیز جنگ و در قدیم،‌ هجوم اقوام غارتگر مانند مغول و تیمورلنگ، در یک ردیف شمرده می‌شدند. شاید اگر دقیق‌تر نگاه کنیم، هجوم ملخ‌ها صدمات مهیب‌تری به محیط‌زیست و حتی انسان‌ها، وارد می‌کند. به قحطی و گرسنگی که  هجوم ملخ‌ها، برای انسان‌ها بوجود می‌آورد فکر کنیم و حتی اگر برای انهدام آنان از سموم مهلک استفاده شود. فکر کنیم که این سموم، چه تأثیرات مخربی بر هوا، خاک و آب خواهند …
فرمانده سپاه: دشمنان روزی آتش اصلی‌ ایران را در دریا و آسمان خواهند دید | جزء خطرناک قدرت نظامی دریایی ایران ناشناخته است
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
فرمانده سپاه: دشمنان روزی آتش اصلی‌ ایران را در دریا و آسمان خواهند دید | جزء خطرناک قدرت نظامی دریایی ایران ناشناخته است
فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: جمهوری اسلامی صاحب اراده‌ است در برابر هیچ دشمنی کرنش نمی‌کنیم و عقب نمی‌نشینیم پیشروی ذات کار ماست، دفاع منطق ما در جنگ است اما دفاع به مفهوم انفعال در برابر دشمن نیست.
سرلشکر سلامی هشدار داد: به‌روزی دشمنان آتش اصلی نیروهای مسلح ایران را در دریا و آسمان خواهند دید
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
سرلشکر سلامی هشدار داد: به‌روزی دشمنان آتش اصلی نیروهای مسلح ایران را در دریا و آسمان خواهند دید
فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: جمهوری اسلامی صاحب اراده‌ است در برابر هیچ دشمنی کرنش نمی‌کنیم و عقب نمی‌نشینیم پیشروی ذات کار ماست، دفاع منطق ما در جنگ است اما دفاع به مفهوم انفعال در برابر دشمن نیست.
انیمشین کوتاه آتش فروزان
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
انیمشین کوتاه آتش فروزان
انیمیشن «آتش فروزان / Blazing Fire» به کارگردانی مشترک مدریک پروست، روخ تاست، آئورال کادرت، الکساندر نارت و ماکسیم لاکمب است. سربازی در صحنه جنگ با کمک دشمن زنده می‌ماند و حالا خاطرات این اتفاق را به یاد می‌آورد... . این انیمیشن کوتاه را در تابناک تماشا می‌کنید.
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
آتش 4 روزه در بلندی‌های «خامی»
[شهروند] آتش‌سوزی کوه‌های خامی، بعد از خاموشی و شعله‌ورشدن دوباره، به چهارمین روز رسید. بعد از چهار روز و شبی که نیروهای مردمی و محلی، تشکل‌های محیط‌زیستی و نیروهای منابع طبیعی کهگیلویه‌وبویراحمد با دست خالی به جنگ آتش رفتند، دیروز بالاخره چهار هواپیما و بالگرد به منطقه فرستاده شد. مسئولان منابع طبیعی می‌گویند دلیل ادامه این آتش‌سوزی در جنگل‌های گچساران، راه سخت‌گذر و صخره‌ایِ خامی و وزش باد شدید و گرمای هواست. روز گذشته همزمان سومین روز آتش‌سوزی در ارتفاعات و مراتع کوهستانی دهرود سفلی در دشتستان بود و سرانجام با تلاش 100نفر از نیروهای منابع طبیعی بوشهر، مردم، عشایر و دهیاری، شعله‌های آتش، بعد از سوزاندن 100هکتار از مراتع مهار شد. …
عواقب وخیم پشت کنکور ماندن هیتلر!
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / آدولف هیتلر
عواقب وخیم پشت کنکور ماندن هیتلر!
هیتلر دو بار دیگر هم برای ورود به این مرکز آموزشی تلاش کرد اما هر بار در کنکور رد شد. نتیجه این شکست، به حاشیه رانده شدن نقاشی در زندگی هیتلر بود. او از آن به بعد تفننی نقاشی می‌کشید اما به صورت جدی آرزوهایی در سر می‌پروراند که بعدها دنیا را در آتش جنگ فرو برد.
خاطرات تکان دهنده فرمانده تکاوران ارتش از ۳۴ روز جنگ در خرمشهر /سر یک سرباز جلو چشمم از تنش جدا شد و با بدن بی سر می دوید
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / خرمشهر / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) / ارتش جمهوری اسلامی ایران
خاطرات تکان دهنده فرمانده تکاوران ارتش از ۳۴ روز جنگ در خرمشهر /سر یک سرباز جلو چشمم از تنش جدا شد و با بدن بی سر می دوید
ناخدا صمدی، از فرماندهان گردان تکاوران نیروی دریایی می گوید: در ۳۴ روز جنگ خرمشهر ۱۰۳ نفر از همرزم‌های من شهید شدند، وقتی سریال کیمیا را می‌دیدم و بعد مسئولینی که به تهیه‌کننده آن سریال جایزه می‌دهند جگر من آتش می‌گرفت. به حال آن شهدا گریه می‌کنم و می‌گویم این آقایان نمک‌نشناس هستند.
چرا هیچ کس این میلیون‌ها کودک و زن و مردِ مظلوم در جهان اسلام را شمارش نکرد؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / مقام معظم رهبری / روز قدس / روز قدس در ایران
چرا هیچ کس این میلیون‌ها کودک و زن و مردِ مظلوم در جهان اسلام را شمارش نکرد؟
رهبر معظم انقلاب فرمودند: امروز دنیا یک به یک تعداد قربانیان کرونا را در سراسر جهان میشمارد، امّا هیچ کس نپرسیده و نمیپرسد قاتل و مسئول صدها هزار شهید و اسیر و مفقود در کشورهایی که آمریکا و اروپا در آن آتش جنگ را روشن کرده‌اند کیست؟ چرا هیچ کس این میلیون‌ها کودک و زن و مردِ مظلوم در جهان اسلام را شمارش نکرد؟
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
روزی اداره صادرات و روزی دیگر سنگر جنگ
   [امیرحسین احمدی]‌ سال چهل که ساخته شد، دیوارهای آبی‌رنگ، پنجره‌های کشیده و هیبت غول‌آسایش به آسمان رفت، بنا شد ‏که نقش کارهای اداری بندر را بگیرد که کار صادرات پیش برود. در ساختمان قدیمی اداره بندر و کشتیرانی خرمشهر  هر روز ‏کارمندان، ناخداها، ملوانان و تجار می‌آمدند و می‌رفتند. سه طبقه دارد، طبقه همکف اول و دوم. در هر طبقه بخشی از ‏کارهای اداری بندر در آمدوشد کشتی‌ها رفع می‌شد تا روزگار چرخید. اینک ساختمان نه در مرز صادراتی بلکه وسط میدان ‏جنگ جای داشت. کارمندان و تجار رفتند و جایشان را به رزمندگان دادند، به دیده‌بانانی که آن سوی اروند را رصد کنند و به ‏مردانی که 45روز برای خرمشهر مقاومت کنند.‏شهر هم که آزاد …
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
رفیق عشق چه غم دارد از نشیب و فراز
در تنگناهای اقتصادی و بحران‌های سیاسی و اجتماعی و حتی این روزها در قرنطینه‌های خانگی و فاصله‌گذاری اجتماعی و دورادوری اجباری می‌شود گهگاهی صدای عشق را از گوشه کنار دل‌های بی‌رمق شنید، شاید در دل‌تان بگویید حالا چه وقتِ صحبت کردن درباره‌ عشق است وقتی ترسِ جان و سلامتی داریم و نگرانِ نان و آبرو هستیم، ولی راست این است که در سخت‌ترین روزها و سال‌های تاریخِ ایران «عشق» مانند پناهگاهی نجات‌بخش مردمان بوده و «شعر فارسی» به عنوان شاهدِ تاریخی و فرهنگی و ادبی گواه این موضوع است. چنانچه پربسامدترین مفهوم در هزار سال شعر فارسی «عشق» است و گویا رسالتِ اصلی شعر نیز «اشاعه‌ عشق» است و غزل عاشقانه فارسی …
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
گانتس: معامله قرن را با تمام جزئیات اجرا می‌کنیم
وزیر جنگ رژیم صهیونیستی گفت: در سایه کرونا اسرائیل در مرحله سختی به سر می‌برد و تمام توان خود را برای اجرای معامله قرن می‌گذارد. به گزارش ایسنا،‌ به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، بنی گانتس، وزیر جنگ جدید رژیم صهیونیستی متعهد به تلاش برای حمایت از اجرای طرح به اصطلاح صلح آمریکا موسوم به «معامله قرن» شد. وی در اولین اظهارات خود پس از مراسم انتصابش در پست وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مدعی شد: من قول می‌دهم هر آنچه در توان دارم و از دستم برمی‌آید برای پیشبرد حل و فصل سیاسی و برقراری صلح انجام دهم. گانتس افزود: ما برای پیشبرد طرح صلح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تلاش خواهیم کرد. وزیر جنگ جدید رژیم صهیونیستی گفت‌:‌ صلح رویای الهام بخش صهیونیسم …
گیر پدرسون: خطر از سرگیری جنگ در ادلب همچنان پابرجاست
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / شورای امنیت / ادلب / گیر پدرسون
گیر پدرسون: خطر از سرگیری جنگ در ادلب همچنان پابرجاست
ایلنا: فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه نسبت به وخامت اوضاع سوریه به رغم آتش بس موجود ابراز نگرانی کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
فاشیسم در قلب سارایوو
برگزاری مراسم یادبود قربانیان بلایبورگ در کلیسای جامع قلب مقدس مسیح در سارایوو در روز شنبه با پوشش پلیس و تظاهرات وسیع ضدفاشیستی در این شهر برگزار شد. این مراسم بار دیگر رخدادهای تلخ جنگ جهانی دوم، قتل عام مسلمان‌ها، صرب‌ها و یهودی‌ها را به دست اوستاشا، دولت تحت حمایت آلمان نازی زنده کرد. در بیرون از کلیسا فردی در اعتراض به برگزاری مراسم، چشمان مجسمه پاپ ژان پل دوم را بسته بود. برخی شهروندان موفق شدند با پلاکاردهای اعتراض‌آمیز وارد کلیسا شوند. در این پلاکاردها نوشته شده بود، اوستاشاها فاشیست هستند.  تصمیم برای برگزاری مراسم بلایبورگ در سارایوو امسال به خاطر کرونا گرفته شد. در سال‌های گذشته این مراسم در شهر بلایبورگ اتریش، زاگرب و چند شهر دیگر کرواسی انجام می‌شد. …
اشتهای سیری ناپذیر آل سعود از کشتار مردم یمن
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
اشتهای سیری ناپذیر آل سعود از کشتار مردم یمن
تهران– ایرنا – در حالی که بیش از یک ماه از اعلام آتش بس دروغین رژیم سعودی در جنگ یمن می گذرد، وزارت دفاع آمریکا از خرید دو میلیارد دلاری موشک‌های کروز (SLAM- ER) توسط عربستان خبر داده، اقدامی که نشان می دهد آل سعود پشت نقاب آتش بس طرح ها و نقشه های خود را برای ادامه کشتار مردم یمن با کمک یانکی ها ادامه می دهد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
مجازات جمعی در دیکتاتوری ناصر دوم
هنگامی که یک وبلاگ‌نویس مشهور مصری ویدئویی دهشتناک از یک افسر نظامی مصری را منتشر کرد که انگشت دست یک انسان ناشناس را برید و جسدش را در آتش سوزاند، این فیلم تبدیل به یکی از دلهره‌آورترین و شوک‌آورترین فیلم‌هایی شد که از صحرای سینا بیرون می‌آمد؛ همان جایی که ارتش مصر در نبردی پنهان، درحال جنگ با اسلام‌گرایان افراطی است. «عبدالله الشریف»، مخالف تبعیدی، آن‌قدر جسور و شجاع بود که این فیلم را در ماه مارس منتشر سازد. اما چند روز بعد، نیروهای امنیتی وارد خانه بستگان او در شهر ساحلی اسکندریه شدند و دو برادر او را به اتهامات تروریستی بازداشت کردند. اکنون الشریف در قطر است و از دسترس نیروهای امنیتی مصر به دور، درحالی‌که برادرانش در زندانی در خارج از قاهره تحت شدیدترین فشارها هستند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
وای بر مغلوب
 «حاضر بودم خاک و سنگ بجوم، تپاله ببلعم، مادر را لو دهم تا انسان یا حیوانی از درد رها شود.» رمان پوست، شاهکار کورتزیو مالاپارته نویسنده ایتالیایی است. تجربه‌ای، تکان‌دهنده از دوران جنگ و اشغال ایتالیا توسط امریکایی و رهایی از فاشیسم است. مالاپارته در رمان «پوست»  نقش نیروهای اشغالگر را در ویرانی و بدبختی ایتالیا با طنز سیاه خود به بهترین وجهی تصویر کرده است. مالاپارته از آن نویسندگانی بود که همه‌ نحله‌های سیاسی را آزموده بود و رمان ماندگار همه اعصار را نوشت. پوست نخستین‌ بار در ایران به ترجمه بهمن محصص منتشر شد. ترجمه حاضر از این رمان را که در انتشارات نگاه منتشر شده قلی خیاط از زبان ایتالیایی ترجمه کرده است. ترجمه نخست این کتاب با عنوان …
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
درگیری مجدد نیروهای وابسته به امارات و عربستان در جنوب یمن
گزارش‌های میدانی حاکی از مبادله آتش توپخانه‌ای بین نیروهای دولت مستعفی و نیروهای شورای انتقالی در استان ابین در جنوب یمن است.به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، منابع رسانه‌ای یمن اعلام کردند که نیروهای دولت مستعفی بامداد دیروز وارد مرکز استان ابین شدند و نیروهای شورای انتقالی جنوبی عقب‌نشینی کردند. شورای انتقالی جنوبی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای دولت مستعفی صبح امروز در تشدید تنشی جدید به نیروهای این شورا در استان ابین حمله کردند.عیدروس الزبیدی، رئیس شورای انتقالی جنوبی دیروز با ارسال پیامی به اهالی جنوب یمن آنان را به دفاع از دستاوردهای ملی خود و کمک به جبهه‌های جنگ تشویق کرد.
ارائه پیش‌نویس قطعنامه توقف درگیری‌های جهانی در شورای امنیت
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / کروناویروس / کرونا در جهان / شورای امنیت
ارائه پیش‌نویس قطعنامه توقف درگیری‌های جهانی در شورای امنیت
فرانسه و تونس از شورای امنیت سازمان ملل خواستند قطعنامه‌ای با درخواست آتش بس فوری در مناطق درگیر جنگ در جهان برای مقابله با پاندمی کروناویروس تصویب کند. این درخواست به دنبال هفته‌ها مذاکره که قدرتمندترین نهاد سازمان ملل را فلج کرده بود، اعلام شده است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
تبادل آتش میان دو کره در مدار 38 درجه
کره جنوبی از تبادل آتش بین سربازان کره شمالی و جنوبی در مرز دو کشور خبر داده است. این منطقه مرزی اگرچه غیرنظامی است، اما تحت کنترل شدید ارتش دو کشور قرار دارد. تیراندازی از سوی کره شمالی رخ داده است.به گزارش دویچه وله، ارتش کره جنوبی صبح روز گذشته اعلام کرد که در مرز کره شمالی و کره جنوبی تبادل آتش رخ داده است. این در حالی است که کره جنوبی و کره شمالی دو سال پیش برای کاستن از تنش میان دو کشور گام‌های مهمی برداشتند که شامل برچیدن بسیاری از پست‌های کنترل مرزی نیز می‌شود.گفته می‌شود، تیراندازی از سوی کره شمالی صورت گرفته و با واکنش متقابل نظامیان کره جنوبی مواجه شده است. بنابر گزارش‌‌ ستاد کل ارتش کره جنوبی تیراندازی دو طرف به یکدیگر تلفات جانی نداشته است. فرمانده نظامی کره جنوبی اعلام کرده که در …
طالبان: اظهارات ژنرال میلر به معنای شعله‌ور کردن آتش جنگ است
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / طالبان
طالبان: اظهارات ژنرال میلر به معنای شعله‌ور کردن آتش جنگ است
طالبان با اشاره به اظهارات فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان درباره افزایش حملات این گروه گفت که این اظهارات به معنای پاشیدن نفت روی آتش جنگ است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
کرونا و تاثیرات آن بر جهانی‌‏سازی
یکی از پرکاربردترین واژه‌ها و اصطلاحات سیاسی جهانی‌سازی است واژه‌ای که به زعم بسیاری از کارشناسان ممکن است پس از کرونا موضوعیت نداشته باشد.به گزارش ایرنا، جهانی شدن محصول ویژگی‌های گسترده‏ای از مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است در اثر آن فاصله‌های فکری و ارتباط جهانی کاهش می‏یابد و شبکه جدیدی از ارتباطات شکل می‏گیرد. در این چارچوب مردمی که در هر گوشه کره خاکی زندگی می‌کنند در جهانی مشترک از ارتباطات و اطلاعات ادغام می‌شوند.قرن‌ها مردم در مناطق مختلف با سرزمین‌های دور تجارت می‌کردند اما در دهه‌های اخیر در اثر جهانی‌سازی، میزان و سرعت تجارت بین‌المللی به حد بی‌سابقه‌ای رشد کرده است. یکی از عوامل تسریع در پاندومی کرونا در شیوع‌ آن در اقصی نقاط جهان همین مسئله است.بسیاری معتقدند که شیوع …
خروج انگلیسی‌ها از ایران
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / ایران / جنگ / جنگ جهانی / شعله / مسلمانان
خروج انگلیسی‌ها از ایران
وقتی آتش جنگ جهانی اول شعله‌ور شد، در ایران احمد شاه قاجار تازه به ۱۸ سالگی رسیده و قبول مسوولیت رسمی پادشاهی خود را با مراسم تاجگذاری جشن گرفته بود.
آینده جنگ یمن در میانه همه گیری کرونا و آتش بس شکست خورده
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / جنگ یمن / شکست عربستان در یمن / آتش بس در یمن / ویروس کرونا / حوثی ها / رقابت عربستان و ایران
آینده جنگ یمن در میانه همه گیری کرونا و آتش بس شکست خورده
جنگ دقیقا چقدر می تواند طول بکشد وقتی که قدرتمندترین جنگاور آن به دنبال راهی برای پایان است؟ پاسخ این سوال در یمن حتی در شرایطی که عربستان سعودی راهی برای حفظ وجهه و بیرون کشیدن نیروها یافته، می تواند «برای مدتی نسبتا طولانی» باشد. یمن به اندازه ای دچار چنددستگی و اختلافات داخلی است که قبایل و گروه‌ های مسلح آن می‌ توانند تا مدت ها بعد از مداخله عربستان سعودی به درگیری های خود ادامه دهند.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
۵ نقطه جنگ‌خیز ۲۰۲۰
احتمال شعله‌ور شدن آتش جنگ در 2020 پایین است. همه به انتظار نشسته‌اند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه خواهد شد، انتخاباتی که مسیر سیاستی چهار سال آینده ایالات متحده را مشخص خواهد کرد. به هر حال بحران‌ها برای بروز منطق خود را دارند، و هر یک از کشورها چین، آمریکا، هند، پاکستان، روسیه، ترکیه و ایران ممکن است خود را ناگزیر به واکنش به حادثه‌ای خاص ببیند.
ائتلاف سعودی آتش بس اعلام شده در یمن را یک ماه تمدید کرد
۱۳۹۹/۰۲/۰۵ / سازمان ملل متحد / یمن / ریاض
ائتلاف سعودی آتش بس اعلام شده در یمن را یک ماه تمدید کرد
تهران-ایرنا –با پایان یافتن موعد دو هفته ای آتش بس اعلام شده از سوی ائتلاف سعودی جنگ علیه یمن، این ائتلاف امروز (جمعه) اعلام کرد که به مدت یک ماه دیگر آتش بس را تمدید می کند. این در حالی است که یمنی ها بارها ائتلاف سعودی را به نقض آتش بس متهم کرده اند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •