سه شنبه, ۲۱ مرداد, ۱۳۹۹ / 11 August, 2020
آتش در جنگل
۳۶ ساعت قبل
ویروس‌های‌ هیرکانی
 سید محمد فخار- خبر‌نگار  آتش و قاچاق چوب در حال نابود کردن میراث 3میلیون ساله بشر در شمال ایران هستند. براساس آمار ارسال شده به روزنامه همشهری، در 4ماهه نخست امسال که تنها 10درصد آمار ابتدای سال تاکنون است، 1700هکتار از منابع طبیعی 3استان شمالی کشور شامل جنگل و مرتع در آتش خاکستر شد. اما این همه بخش از دست رفته جنگل‌های هیرکانی کشور نیست. قاچاقچیان چوب هم در قلب جنگل‌های گیلان و مازندران همچون یک ویروس نابودگر مشغول قطع درختان ارزشمندی هستند که از دوره سوم زمین‌شناسی باقی‌مانده و جایگزینی در …
۸۰ درصد آتش سوزی در جنگل های ارسباران خاموش شد
۳۶ ساعت قبل
۸۰ درصد آتش سوزی در جنگل های ارسباران خاموش شد
فرماندار خداآفرین با اشاره به حضور همه جانبه مردم و نهادهای مسوول اعلام کرد: ۸۰ درصد آتش سوزی در جنگل های ارسباران خاموش شد. وی اظهار کرد: ۲۰ درصد باقیمانده از آتش سوزی در جنگل های ارسباران نیز به صورت جزیی و لکه ای است.
ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌های اندیکا / ۲ مصدوم در عملیات اطفای حریق
۲ روز قبل
ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌های اندیکا / ۲ مصدوم در عملیات اطفای حریق
رئیس گروه بلایای جوی و حریق مدیریت بحران خوزستان گفت: عملیات مقابله با آتش سوزی در مناطق حفاظت شده محیط زیست قله شوایی و سبزآب شهرستان اندیکا که از جمعه شب شروع شده، همچنان ادامه دارد. حدود ۱۵۰ هزار هکتار جنگل در شهرستان اندیکا وجود دارد که از ابتدای سال تاکنون چندین نوبت دچار حریق شده اند.
ببینید |  آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های لس‌آنجلس
۴ روز قبل / آتش سوزی / جنگل
ببینید | آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های لس‌آنجلس
خبرگزاری صدا و سیما منتشر کرد: آتش سوزی گسترده که در جنگل های لس آنجلس رخ داده و تلاش آتش نشان ها برای مهار آتش.
زیباترین عکس جهان
۴ روز قبل
زیباترین عکس جهان
این عکس در کشور کنیا گرفته شده و اسمش را "بخشش حیوانات" گذاشته‌اند ؛ وقتی جنگل آتش گرفت شیر از حمل بچه خودش عاجز می‌ماند و فیل با خرطومش اون را حمل می‌کند. / خبرآنلاین
تصاویر: سوزِ کاه ، کوهِ آه
۴ روز قبل
تصاویر: سوزِ کاه ، کوهِ آه
بوی دود، سردرد، تنگی نفس، سوزش چشم، مه گرفتگی در جاده‌ها و افزایش خطر تصادف و بی حالی، هر ساله در این فصل چاشنی زندگی مردم مازندران است. در کوچه و خیابان و حتی درون خانه‌هایشان به علت آتش زدن کاه و کلش مزارع است. این آتش، چهره زیبای سبز جنگل و زرد شالیزار را زشت کرده و سلامتی مردم بومی به مخاطره انداخته است. این آتش نَه به جان مردم و نَه به خاک حاصل‌خیز این گوشه از بهشت خدا رحم نمی کند.
عامل آتش سوزی ارتفاعات جنگل بناب دستگیر شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
عامل آتش سوزی ارتفاعات جنگل بناب دستگیر شد
فرمانده انتظامی ارسنجان از شناسایی و دستگیری عامل آتش سوزی ۵۰ هکتار از ارتفاعات جنگل بناب که روز گذشته دچار آتش سوزی شده بود در کمتر از ۲۴ ساعت خبر داد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
دستگیری ۳۰ متهم آتش‌افروزی در جنگل‌ها
عزیز قلاوند فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی خوزستان گفت:۲۰ پرونده قضایی برای عاملان آتش سوزی در مراتع و جنگل‌ها تشکیل شده و ۳۰ نفر از متهمان تاکنون بازداشت شده‌اند. این پرونده‌ها مربوط به چهار ماهه نخست امسال است که برای آتش سوزی‌های سهوی یا عمدی در یک هزار و ۲۱۵ هکتار از منابع طبیعی شامل جنگل و مرتع تشکیل شده است.
آتش‌سوزی جنگل‌های کالیفرنیا هزاران نفر را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرد
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / آتش سوزی / تغییرات اقلیمی / کالیفرنیا
آتش‌سوزی جنگل‌های کالیفرنیا هزاران نفر را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرد
تهران- ایرنا- آتش سوزی‌های گسترده در جنگل های کالیفرنیای جنوبی که از روز جمعه آغاز شده سبب تخلیه ۲ هزار و ۵۰۰ منزل مسکونی در برخی مناطق این ایالت شده است.
(تصاویر) آتش زدن زمین‌های کشاورزی
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / آتش زدن / مزارع کشاورزی / برداشت برنج
(تصاویر) آتش زدن زمین‌های کشاورزی
هرساله با فرا رسیدن فصل برداشت برنج عده‌ای از کشاورزان برای سود بیشتر و کشت دوم اقدام به آتش زدن زمین‌های کشاورزی می‌کنند که با این کار هم عمر خاک را کم کرده و هم سلامتی مردم را به خطر می‌اندازند. بر اساس قانون حفظ و احیای منابع طبیعی، آتش زدن نباتات در مزارع و باغات، داخل یا مجاور جنگل بدون اجازه و نظارت مأموران جنگلبانی ممنوع اعلام شده است. بقایای گیاهی منافع فراوانی دارد که از آن جمله می‌توان به ایجاد پناهگاه برای موجودات ریز خاکزی، موانعی در مقابل قطرات باران، تأمین غذای دام، اصلاح خاک و... اشاره کرد.
جزئیات حادثه آتش سوزی در جنگل لویزان
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
جزئیات حادثه آتش سوزی در جنگل لویزان
ملکی درباره جزئیات حادثه آتش سوزی در جنگل لویزان توضیحاتی داد.
اینفو گرافیک | غرب در آتش | جنگل‌ها و مراتع ایران از فروردین تا مرداد ۱۳۹۹چندبار و چقدر سوختند؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
اینفو گرافیک | غرب در آتش | جنگل‌ها و مراتع ایران از فروردین تا مرداد ۱۳۹۹چندبار و چقدر سوختند؟
آتش‌سوزی جنگل‌ها امسال از همیشه پرخبرتر بوده؛ چند فعال محیط زیست و امدادگری که در جریان این آتش‌سوزی ها جان‌سپردند، حریق جنگل‌ها و مراتع ایران را درماتیک‌تر کرد، هرچند که به خودی خود، آتش سوزی جنگل ها و مراتع، اتفاق ناراحت‌کننده‌ای است، اما آتش‌سوزی های امسال حداقل در یک سم نخست سال در استان‌های غربی و جنوب غربی بیشتر بوده است.اینفوگرافیک را ببینید
گردش در پورتلند
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
گردش در پورتلند
«پورتلند / Portland» بزرگ‌ترین شهر ایالت «اورگان / Oregon» در ایالات متحده آمریکا است. این شهر، یک شهر با معماری زیباست که به علت آتش سوزی که در سال 1866 اتفاق افتاد، بازسازی شده است. اولین خانه های آجری نه تنها از آتش سوزی جان سالم به در بردند بلکه از سال 1901 به موزه تاریخی زیبا تبدیل شده اند. «پارک جنگلی پورتلند / Forest Park of Portland» یکی از بزرگ‌ترین ذخایر جنگل شهری در سراسر آمریکا به‌شمار می‌رود. فانوس های دریایی، موزه هنر، دنلود پورتلند، جزیره کروز و موزه سن ویکتوریا از جمله نقاط دیدنی پورتلند است. پورتلند را از نمای نزدیک در قاب 4K می‌بینید.
سه میلیارد حیوان قربانی جنگل سوزی های استرالیا
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / آتش سوزی / تغییرات آب و هوا / استرالیا / صندوق جهانی حیات وحش
سه میلیارد حیوان قربانی جنگل سوزی های استرالیا
تهران- ایرنا- سازمان حفاظت از طبیعت استرالیا با انتشار نتایج جدیدی از تحقیقات در مورد تبعات آتش سوزی در جنگل ها و مراتع این کشور بر حیات وحش اعلام کرد: آتش سوزی جنگل ها و بیشه زارهای استرالیا که در اوایل سال جاری پس از چندین ماه خاموش شد ،جان قریب به سه میلیارد حیوان را از گونه های مختلف دراین کشور گرفت یا سبب فراری دادن آنها شد.
تلاش صدها آتش‌نشان برای اطفای حریق جنگلی در پرتغال
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / آتش سوزی جنگلی در پرتغال / آتش سوزی جنگلی
تلاش صدها آتش‌نشان برای اطفای حریق جنگلی در پرتغال
صدها مامور آتش نشان در پرتغال در عملیات مقابله با حریق جنگل های مرکز این کشور شرکت کردند.
آتش سوزی هولناک در جنگل های یونان + عکس
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
آتش سوزی هولناک در جنگل های یونان + عکس
عکسی از آتش سوزی جنگل در حومه روستای آتیکیا، در نزدیکی کورنتین، در یونان را می بینید.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
الگوی مطالبه گری مستند محور در دستور کار سمن های استان
دبیر شورای هماهنگی تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی خوزستان در تشریح عملکرد این شورا در مدت تصدی یک ساله بیان داشت: طی یکسال اخیر تاکید نمودیم تا اعلام نقد، ارائه راهکار، پیگیری مطالبه ها و ... بر اساس مستندات کارشناسی و متناسب با ماهیت و ساختار سازمانی صورت دهند. از این رو می توان گفت الگوی مطالبه گری مستند محور در دستور کار سازمان های مردم نهاد استان قرار گرفته است.ایمان کاهکش دبیر شورای هماهنگی تشکل ها افزود: با توجه به سیر تکامل سمن ها در تبیین رویکردها و برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف مدنظر اقدامات منسجم تری در حوزه محیط زیست شاهد بوده ایم. خوشبختانه سمن های نوپا در کنار دیگر تشکل هایی که سالها از فعالیت آن ها می گذرد توانسته اند همگرایی خوبی با هم افزایی و تقویت توانمندی های خود ایجاد …
آتش‌سوزی‌های اخیر ربطی به حمله سایبری ندارد / در چندماه اخیر چند حمله سایبری گسترده با پشتیبانی دولت‌ها انجام شده اما به اهداف خود نرسیده اند / آتش سوزی محدود در جنگل و پالایشگاه و غیره در فصول تابستان نه عجیب است و نه مختص امسال بوده
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
آتش‌سوزی‌های اخیر ربطی به حمله سایبری ندارد / در چندماه اخیر چند حمله سایبری گسترده با پشتیبانی دولت‌ها انجام شده اما به اهداف خود نرسیده اند / آتش سوزی محدود در جنگل و پالایشگاه و غیره در فصول تابستان …
سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به ادعاها در باره خرابکاری و حملات سایبری علیه کشورمان، گفت: آتش سوزی‌های اخیر ربطی به حملات سایبری نداشته است.
دستگیری ۲ نفر حین آتش زدن عمدی جنگل در گرگان
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
دستگیری ۲ نفر حین آتش زدن عمدی جنگل در گرگان
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گرگان از تعقیب و گریز نیروهای جنگلبانی با متخلفین حین آتش زدن جنگل در قرق خبرداد و گفت: در درگیری با نتخلفان ۲ نفر از نیروهای منابع طبیعی مصدوم شدند.
«کوسالان»درآتش می سوزد/بسیج ظرفیت های دولتی و مردمی برای مهارحریق
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / شهرستان سروآباد / آتش سوزی جنگل ها / منابع طبیعی
«کوسالان»درآتش می سوزد/بسیج ظرفیت های دولتی و مردمی برای مهارحریق
سنندج - آتش سوزی در جنگل ها و مراتع منطقه «کوسالان» در شهرستان سروآباد که از ساعت ۹ صبح امروز یکشنبه آغاز شده بود، باوجود تلاش های صورت گرفته همچنان ادامه دارد.
تامین اعتبار ۶۵ میلیاردی برای حفظ جنگلها/ فرماندهی مهار آتش سوزیها با سازمان جنگل هاست
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / اسماعیل نجار / آتش سوزی جنگل ها / اطفای حریق / بالگرد / سازمان جنگل‌ها ، مراتع و آبخیزداری کشور / سازمان مدیریت بحران
تامین اعتبار ۶۵ میلیاردی برای حفظ جنگلها/ فرماندهی مهار آتش سوزیها با سازمان جنگل هاست
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید بر وجود هماهنگی میان دستگاهها در آتش سوزیهای اخیر، از تامین اعتبار ۶۵ میلیاردی به منظور روان تر شدن عملیات اطفا حریق جنگل ها از سوی این سازمان خبر داد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
داستانی درازدامن و دنباله‌دار
آتش‌سوزی در منابع طبیعی کشور (جنگل‌ها و مراتع)، تاریخچه‌ای طولانی دارد. اخبار آن را حتی می‌توان در روزنامه‌های سال‌های دور هم دنبال کرد. البته چند دهه قبل، آتش‌سوزی جنگل‌ها توجه افکار عمومی را به خود جلب نمی‌کرد؛ مثلا در آن سال‌ها حتی بعضی دامداران جنگل‌نشین شمال کشور، هنگام ترک دام‌سرا، پوشش علفی و بوته‌ای کف جنگل را آتش می‌زدند تا سال دیگر که برمی‌گردند علوفه‌های بیشتر و تازه‌تری بروید اما این اقدام چندان سر و صدایی نداشت این در حالی است که آتش‌سوزی در جنگل حتی اگر سطحی هم باشد؛ به درختان جنگل آسیب وارد می‌کند. هنوز پس از قطع یا افتادن درختان توخالی و کهنسال جنگل، می‌توان سیاهی‌های حریق …
علف تراشی۱۳۶ هکتار از اراضی شمال تهران برای جلوگیری از آتش سوزی
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
علف تراشی۱۳۶ هکتار از اراضی شمال تهران برای جلوگیری از آتش سوزی
عملیات علف تراشی سطوح فضای سبز به ویژه جنگل کاری ها با توجه به شروع فصل گرما و افزایش دما با هدف کاهش آتش سوزی، به مساحت ۱۳۶ هکتار در شمال تهران انجام شد .
زنان با شاخه درختان به نبرد شعله های آتش در بویراحمد رفتند
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / آتش سوزی جنگل ها / مهار آتش سوزی / حفاظت از محیط زیست
زنان با شاخه درختان به نبرد شعله های آتش در بویراحمد رفتند
یاسوج- زنان کهگیلویه و بویراحمد با شاخ و برگ درختان به نبرد با آتش سوزی جنگل های دمچنار بویراحمد رفتند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
آتش نشانان و نجاتگران هلال احمر در حوادث مختلف و کنار همدیگر ایفای نقش می کنند
تبریز – فلاح: مدیران و مسئولان سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز با مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی دیدار و پیرامون افزایش همکاری به تبادل نظر پرداختند .به گزارش خبرنگار ما در تبریز، در این دیدار مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی، با تجلیل از خدمات نیروهای آتش نشانی در حوادث و سوانح گوناگون شهری و برون شهری، گفت: سازمان آتش نشانی و جمعیت هلال احمر دو نهاد امدادرسان غیرانتفاعی بوده که سعی و تلاششان این است بهتریت خدمات را به آسیب دیدگان از حوادث ارائه دهند .دکتر حمید حسین پور افزود: نیروهای آتش نشانی تبریز در جریان آتش سوزی های بازار مسقف و تاریخی تبریز و اطفا حریق جنگل های ارسباران و رهاسازی اجساد افرادغرق شده در سدها و سایر حوادث اقدامات ارزشمندی انجام داده اند و با توجه …
فیلم| آتش سوزی جنگل های دمچنار در بویراحمد ادامه دارد
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / آتش / آتش در جنگل های ایران / تبدیل به خاکستر / ثروت طبیعی / جنگل های ایران / جنگل های منطقه دمچنار بویراحمد / منطقه دمچنار بویراحمد / میراث ملی ایرانیان
فیلم| آتش سوزی جنگل های دمچنار در بویراحمد ادامه دارد
شفقنا- آتش، جنگل های منطقه دمچنار شهرستان بویراحمد را به خاکستر تبدیل کرد. مهر نوشت: آتش سوزی جنگل‌های منطقه دمچنار بویراحمد در حوالی روستاهای علی کرمی و چشمه دزدک از اوایل هفته آغاز شد. بخش زیادی از مراتع و درختان منطقه...
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
توزیع فرآورده های نفتی با زیرساخت بانکی در آذربایجان شرقی
تبریز – فلاح: مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان شرقی از توزیع فرآورده های نفتی با زیرساخت بانکی در این منطقه خبر داد و گفت: این اقدام گامی دیگر در راستای تحقق دولت الکترونیک می باشد.علی روح اللهی با اشاره به عملیاتی شدن توزیع نفت سفید با زیرساخت بانکی از تیرماه سال جاری گفت: با برنامه ریزی بعمل آمده توزیع نفتگاز مصرف کنندگان جزء نیز از مرداد ماه ۹۹ با درخواست الکترونیکی سوخت و شارژ در کارت بانکی به مرحله اجرا درخواهد آمد.وی افزود: اجرای این طرح گامی دیگر در راستای تحقق دولت الکترونیک خواهد بود و مصرف کنندگان جزء فرآورده نفتگاز همانند خانوارهای نفت سفید سوز روستایی و شهری می توانند بدون مراجعه حضوری، جهت ثبت و درخواست حواله سوخت از خدمات سوخت رسانی از طریق فروشندگی های منطقه بهره …
آتش زدن جنگل‌ها و بوستان‌ها؛ قوانین چه می‌گویند؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / مراتع / جنگل / شهر تهران / آتش سوزی / قانون اساسی
آتش زدن جنگل‌ها و بوستان‌ها؛ قوانین چه می‌گویند؟
تهران- ایرناپلاس- در یک ماهه اخیر آتش‌سوزی‌های سریالی در مناطق مختلف کشور از جمله بوستان‌های تهران، توجه شهروندان را به خود جلب کرده است. برخی این آتش‌سوزی‌ها را عمدی و برخی غیرعمدی می‌دانستند. باید پرسید ایا آتش‌ زدن پارک، جنگل یا فضای سبز دستمایه خودنمایی عده‌ای شده است؟ آیا این رفتارهای مخرب، جرم‌انگاری شده؟ مجازات آتش زدن فضای سبز پارک‌ها چیست و آیا مجازات‌های آن بازدارنده است؟
نبود پایگاه دائمی اطفاء حریق و طرح صیانت از جنگل، بلای جان ریه‌های سبز آذربایجان
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / استانی-اجتماعی / ارسباران / جنگل های ارسباران / آتش سوزی جنگل‌های ارسباران / منابع طبیعی / محیط زیست / مدیریت بحران
نبود پایگاه دائمی اطفاء حریق و طرح صیانت از جنگل، بلای جان ریه‌های سبز آذربایجان
یک ماه مانده به سالگرد آتش سوزی سال گذشته در جنگل‌های ارسباران، آتش باز هم به جان جنگل افتاد و خطایی انسانی و نه چندان اخلاقی، باعث سوختن بخش‌هایی از جنگل در «قره تکانلو»، «مسجدلو» و «احمدلو» در شهرستان خداآفرین به مدت سه روز شد.
سازمان جهانی بهداشت: ممکن است کشورها مجبور شوند بار دیگر «قرنطینه کامل» را اجرا کنند
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
سازمان جهانی بهداشت: ممکن است کشورها مجبور شوند بار دیگر «قرنطینه کامل» را اجرا کنند
با افزایش دوبرابری مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در ۶ هفته گذشته در جهان، سازمان جهانی بهداشت هشدار داد کشورها ممکن است مجبور شوند «قرنطینه کامل» را اجرا کنند. دکتر مایکل رایان مدیر اجرای برنامه فوریت های بهداشتی این سازمان شیوع ویروس کرونا را به آتش سوزی در جنگل ها تشبیه کرد و گفت شعله های آتش کوچک را به آسانی می توان خاموش کرد اما تشخیص آنها دشوار است.
آتش این‌بار در قلب ارسباران
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
آتش این‌بار در قلب ارسباران
 سیدمحمد فخار- خبر‌نگار  آتش تعمدی این‌بار 50 هکتار از جنگل‌های ارسباران را سوزاند. هرسال ۴۵ تا ۵۰ هزار هکتار جنگل در ایران می‌سوزد. اما هنوز هم عامل انسانی مهم‌ترین تهدید برای منابع طبیعی کشور است. با گذشت 114روز از سال‌جاری، آتش در جنگل‌های زاگرسی و عرصه‌های طبیعی استان‌های کردستان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و حالا جنگل‌های هیرکانی آذربایجان شرقی در ارس خودنمایی کرده و پیش‌بینی می‌شود مراتع و جنگل‌های بیشتری طعمه حریق شوند. درپی شروع آتش‌سوزی در بخشی از جنگل‌های ارسباران که از عصر دوشنبه …
سکوت دو سازمان محیط زیست و جنگل ها در مقابل آتش سوزی زاگرس
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / شورای عالی استان‌ها / آتش سوزی جنگل ها / کهگیلویه و بویراحمد
سکوت دو سازمان محیط زیست و جنگل ها در مقابل آتش سوزی زاگرس
نماینده استان کهگیلویه و بویر احمد، گفت: نفس های قلب زاگرس و طبیعت بکر آن به شماره افتاده در حالی که دو سازمان محیط زیست و جنگل ها ساکت مانده اند.
اعزام ۳ اکیپ از آتش نشانی تبریز برای کمک به اطفاء حریق در مراتع مشرف به جنگل های ارسباران
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / استانی-اجتماعی / ارسباران / آتش سوزی ارسباران / آتش‌نشانی
اعزام ۳ اکیپ از آتش نشانی تبریز برای کمک به اطفاء حریق در مراتع مشرف به جنگل های ارسباران
سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز از اعزام سه اکیپ از آتش نشانی تبریز برای کمک به اطفاء حریق در مراتع مشرف به جنگل‌های ارسباران خبر داد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
قدر جنگل‌ها را بدانیم
آتش‌سوزی‌هایی که این روزها شاهدیم منشأ انسانی دارد. انگیزه این آتش‌سوزی‌ها زمانی سهوی است و گاه عمدی. خاطرم هست در منطقه رینه در پای کوه دماوند روزی چوپانی را دیدم که برای تهیه چای‌دودی آتشی روشن کرده بود، بعد از اینکه چای خود را خورد آتش را به حال خود رها کرد و رفت. آن روز‌ بادی که می‌وزید به راحتی می‌توانست آتش را شعله‌ور کند. در اشتران‌کوه و مناطق دیگر هم بارها دیده‌ام که خانواده‌ها به طبیعت رفته و آتشی که روشن کرده‌اند را به امان خدا رها می‌کنند و می‌روند. اما علاوه بر آتش‌سوزی‌های سهوی، ما شاهد آتش‌سوزی‌های عمدی هم هستیم. در این حالت تعارض‌هایی که بین مردم و دولت پیش می‌آید باعث می‌شود …
آتش سوزی جنگل های بلوط بلند چهارمحال و بختیاری
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
آتش سوزی جنگل های بلوط بلند چهارمحال و بختیاری
ایرنا – شهرکرد – جنگل های بلوط بلند در شهرستان اردل و 180 کیلومتری شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری و هم مرز با استان خوزستان واقع شده است. آتش سوزی اخیر برای ششمین بار در این یک ماه است که رخ داده و از روز دوشنبه تا امروز توسط بسیج همگانی تمام دستگاه ها ، جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد در حال خاموش کردن و مهار شدن است. این آتش سوزی در نزدیک سد کارون 4 رخ داده و وسعت آن در این دو روز هنوز برآورد نشده است.
۱۵۱ هکتار از جنگل‌ها و مراتع بهمئی در آتش سوخت
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
۱۵۱ هکتار از جنگل‌ها و مراتع بهمئی در آتش سوخت
فرماندار شهرستان بهمئی از طعمه حرق شدن ۱۵۱ هکتار جنگل و مرتع در این شهرستان خبر داد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
ماجرای شوک آور قتل یک دختر ۱۰ ساله
آخرین آمار مبتلایان «کووید-۱۹»/ دستگیری سارق حرفه‌ای خودرو در پیشوا/ ۸ توریست در کویر قم گرفتار شدند/ ماجرای شوک آور قتل یک دختر ۱۰ ساله/ راننده تاکسی در یک قدمی چوبه دار/ فرجام شلیک برای انتقام!/ دستگیری سه سارق لوازم داخل خودرو/ آتش به جان ۱۰۰ هکتار جنگل بوئین‌زهرا افتاد/ دستگیری وکیل قلابی با ۲ میلیارد کلاهبرداری/ برخورد ۱۲ خودرو در بزرگراه فتح
فوت یک جوان دیگر برای خاموش کردن آتش جنگل در ممسنی فارس
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
فوت یک جوان دیگر برای خاموش کردن آتش جنگل در ممسنی فارس
محمدجوادمختاری، جوان ۳۱ ساله داوطلب مدافع طبیعت که برای فرونشاندن آتش‌سوزی به بلندی‌های منطقه فهلیان رفته بود، دچار سوختگی شدید از نوع درجه ۲ (حدود ۸۵ درصد) شد و شامگاه گذشته (شنبه چهاردهم تیر) در یکی از بیمارستان‌های شیراز جان سپرد.
وقوع ۴۹فقره آتش سوزی در کردستان/شمار آتش سوزی ها ۲۳درصد کاهش یافت
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / آتش سوزی جنگل ها / منابع طبیعی کردستان / مراتع
وقوع ۴۹فقره آتش سوزی در کردستان/شمار آتش سوزی ها ۲۳درصد کاهش یافت
سنندج – مدیرکل منابع طبیعی استان کردستان با اشاره به وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع این استان، گفت: از ۹ خرداد ماه آتش سوزی در جنگل های استان شروع شده و تاکنون به ۴۹ مورد رسیده است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
مجازات حبس در انتظار عاملان آتش‌سوزی‌های جنگلی
مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به تشکیل پرونده برای سه نفر از عاملان آتش‌سوزی‌های اخیر گفت: مجازات حبس در انتظار عاملان آتش‌سوزی‌های عمدی و سهوی در جنگل‌ها و مراتع کشور است.به گزارش ایسنا، رضا افلاطونی با اشاره به اینکه تاکنون برای سه نفر از عاملان آتش‌سوزی‌های جنگلی و مرتعی اخیر در کشور پرونده قضایی تشکیل شده، اظهار کرد: البته تعداد افرادی بیشتری در این زمینه دستگیر شده‌اند که هنوز برای آن‌ها تشکیل پرونده صورت نگرفته است.وی ادامه داد: این سه نفر از جمله مقصران آتش‌سوزی در استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد و پارک چیتگر در تهران بودند که در مورد اول افراد محلی به دلیل اختلافات بین خود اقدام به آتش زدن زمین یکدیگر کرده بودند و به دلیل عدم توانایی در کنترل …
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
50 آتش سوزی با مشارکت شرکت نفت و گاز آغاجاری مهار شد
شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در بیش از50 عملیات مهار آتش در روستا ها، جنگل ها و مراتع همجوار تاسیسات مشارکت داشت.سرپرست ایمنی، بهداشت و محیط زیست این شرکت اظهار داشت: در راستای مسئولیت های اجتماعی و با هدف حفاظت از محیط زیست همجوار تاسیسات، بیش از ۵٠ عملیات مهار آتش با حضور گسترده و فعال آتش نشانان این شرکت و پشتیبانی ناوگان ترابری انجام شد.علی شکیبا کیا افزود: با توجه به گرمای شدید هوا و و قوع آتش سوزی های گسترده در جنگل ها و مراتع همجوار تاسیسات، آتش نشانان این شرکت به همراه ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز با هماهنگی مسئولین شهرستانی به محل حادثه اعزام شدند.وی عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از ۵٠ مورد آتش سوزی در نقاط مختلف شهرستان از جمله روستاهای بخش مرکزی، روستاهای بخش …
دولت‌ها و داوطلبان اطفای حریق جنگل‌
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
دولت‌ها و داوطلبان اطفای حریق جنگل‌
سیدمحمد فخار- خبرنگار جنگ آتش و جنگل هیچ‌وقت تمامی ندارد. سال‌هاست که منابع طبیعی کره زمین عامدانه و غیرعامدانه با آتش‌سوزی تهدید می‌شوند و در برابر سوختن هر درخت نیز هر شهروند مسئول است. بدین‌ترتیب هربار که وسعت آتش‌سوزی جنگل‌ها افزایش می‌یابد، تنها یک عامل در موفقیت اطفای حریق جنگل‌ها مؤثر می‌شود و آن هم ورود داوطلبان مردمی برای خاموش کردن آتش جنگل‌هاست. روزنامه همشهری در این گزارش تجربه‌های جهانی حمایت از داوطلبان اطفای حریق جنگل‌ها را در 4کشور بررسی کرده است. در 2 سال اخیر، 4حریق گسترده جهانی …
کاربردهای تصاویر ماهواره‌ای در پایش آتش سوزی/ ۴۱ هزار هکتار از جنگل ها در خرداد سوخت
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
کاربردهای تصاویر ماهواره‌ای در پایش آتش سوزی/ ۴۱ هزار هکتار از جنگل ها در خرداد سوخت
مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران، کاربردهای تصاویر ماهواره ای در پایش آتش سوزی را تشریح کرد و گفت: برای آمادگی در مقابل آتش‌سوزی‎های مکرر و شدید جنگل ها، هشدارهای لازم را داده بودیم.
پیام تسلیت کلانتری به خانواده‌های داغدار پاوه‌ای 
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / سازمان حفاظت محیط زیست
پیام تسلیت کلانتری به خانواده‌های داغدار پاوه‌ای 
تهران- ایرنا- معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست در پیام‌های جداگانه‌ای درگذشت سه نفر از فعالان محیط‌زیست شهرستان پاوه را که در اطفای آتش سوزی جنگل جان خود را از دست دادند، به خانواده آنها تسلیت گفت.
سوختن در آتش زاگرس با دست خالی
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
سوختن در آتش زاگرس با دست خالی
مختار خندانی، سرپرست انجمن سبز ژیوای در پاوه، یکی از سه شهید جنگل های مره خیل بود. مردی که عمرش را صرف فعالیت های مدنی و انسانی در راستای حمایت از گروه های فرودست و آسیب‌دیده و همچنین حیوانات و محیط زیست کرد. مختار را دود غلیظی که به گلویش چنگ انداخته بود خفه کرد چون او لباس مخصوص نداشت، مکنده نداشت، ماسک اکسیژن نداشت.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
سازمان جنگل‌ها «آتش‌سوزی ۴۰ هزار هکتاری» را رد کرد
گروه اجتماعی | مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور می‌گوید که اطلاعات اخیر منتشر شده درمورد آتش‌سوزی در ۴۰ هزار هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی کشور اطلاعات خامی است که وجهه تخصصی ندارد، چراکه برای تحلیل تصاویر ماهواره‌ای باید آنها را با نقشه‌های جنگل و مرتع تطبیق دهیم. به گزارش ایسنا، سازمان فضایی ایران گزارشی از وضعیت آتش‌سوزی‌های جنگلی و مرتعی در کشور طی یک ماه اخیر منتشر کرده است. بر اساس این گزارش در خرداد‌ماه سال جاری بیش از ۴۰ هزار هکتار از جنگل‌ها و مراتع درگیر آتش‌سوزی بودند. گزارش سازمان فضایی ایران در حالی وسعت آتش‌سوزی‌ها طی یک ماه را ۴۰ هزار هکتار اعلام کرده است که سازمان جنگل‌ها می‌گوید …
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
کوهستان تنهاست
نمی‌دانم این حس را تجربه کرده‌اید یا نه. پدرم در اواخر دهه شصت خانه‌ای در خرم‌‌آباد ساخت. سال‌ها پیش این خانه را فروختیم اما بخش مهمی از خاطرات نوجوانی‌ام در آن خانه رقم خورده بود. پارسال این خانه را خراب کردند. وقتی بیل ‌مکانیکی داشت اتاقم را خراب می‌کرد، گریه‌ام گرفت. ۲۰ سال می‌گذشت و چند خانواده‌ در آن خانه زندگی کرده بودند اما آن اتاق، اتاق من بود و هنوز می‌دانستم کجای کمدم به ‌رمز چه نوشته‌ام و روی دیوارهایش چه پوستر‌هایی چسبانده بودم.  بیل‌ مکانیکی درست جایی ضربه می‌زد که پوستر مارادونا بود و صحنه‌ای از مبارزه کلی و جو فریزر و روبه‌روی آنها عکسی از سیلوستر استالونه در مجموعه راکی و …
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
«ابتکار» از روزهای سخت طبیعت ایران در آتش‌سوزی‌های پی‌درپی و فداکاری نیروهای مردمی گزارش می‌دهد
زاگرس در سوگ سیاوشانزهرا داستانیبراساس گزارش‌های منتشر شده از سوی مقامات شهر پاوه، در طول یک هفته اخیر جنگل‌های زاگرس در استان کرمانشاه 2 بار طعمه حریق شده‌اند. یک بار پنجشنبه هفته گذشته، که گویا در عصر روز شنبه یعنی 2 روز بعد آتش به همت فعالان محیط‌زیست و متولیان آن به طور کامل اطفاء شده است و بار دیگر آتش در روز یکشنبه هفته جاری در نقطه‌ای دیگر به نام بوزین مرخیل در دره ژاله به جان جنگل‌های زاگرس افتاده است. آتشی که اگرچه به گفته فرمانداری پاوه یک روز بعد به طور کامل اطفاء شده اما شعله‌‌هایش در دل خانواده‌های 3 فعال محیط‌زیست که هنگام خاموش کردن آتش در منطقه حفاظت‌شده در محاصره آتش گرفتار شدند، شعله‌ور خواهد ماند. همان‌هایی که در نیمه‌های شب به استقبال آمبولانس حامل جسد‌های این 3 فعال محیط‌زیست …
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
3 جوان دیگر فدای جنگل شدند
آفتاب یزد- گروه شبکه: هنوز هم از گوشه و کنار کشور خبر آتش سوزی جنگلها و مراتع به گوش می‌رسد. آتش سوزی‌هایی که علاوه بر نابودی محیط زیست، جان هم می‌گیرد. مدت زیادی از مرگ جانسوز البرز زارعی، جوانی که در پی خاموش کردن آتش جنگل‌های منطقه حفاظت‌شده روستای دیل دچار سوختگی شد و بعد از چند روز جان باخت، نمی‌گذرد که خبر فوت سه فعال محیط زیست آنهم به خاطر آتش سوزی در جنگل‌های پاوه، بار دیگر این غم را تازه کرد. آنها هم رفتند تا جنگلها بماند. جنگل‌هایی که عده‌ای به عمد یا سهوا آتش به جان آنها می‌اندازند و در نبود امکانات اطفای حریق این چنین حادثه می‌آفرینند.> آتش سوزی جنگل‌های پاوهماجرا از این قرار است که از روز پنجشنبه آتش به جان منطقه حفاظت شده «بوزین و مرخیل» کرمانشاه می‌افتد. نیروهای امدادگر و مردمی …
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
گفتند یا می‌سوزیم یا خاموش می‌کنیم
 [مهتاب جودکی] در جنگل‌هایی که مختار، یاسین و بلال در آن سوختند، هنوز آتش وحشی شعله‌ور است. باد می‌آید و آتشی که از پنجشنبه در جنگل به پا شد، هنوز زنده است و بی‌رحمانه پیش می‌رود و سر راه همه‌چیز و همه‌کس را می‌سوزاند. 40 نفر از نیروهای سازمان محیط‌زیست و گروه‌های مردمی ناباورانه در بلندی‌های منطقه حفاظت‌شده «بوزین و مرخیل» ایستاده‌اند. شعله‌ها چنان قدکشیده‌اند که کاری از هیچ‌کس برنمی‌آید. پیکرهای مختار خندانی و یاسین کریمی از اعضای انجمن ژیوای پاوه و بلال امینی از افراد بومی که به جنگ آتش رفته بودند یکشنبه شب، ساعاتی پس از جان‌باختن‌شان به خاک سپردند؛ غریبانه و در سکوت. آنها در دره …
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
خرابکاری در جنگل های ایران
 زهرا رفیعی- خبرنگار  نقاط مختلفی از جنگل‌های زاگرسی کشور در یک هفته اخیر در آتش سوخته است. برپا شدن 200آتش در پهنه وسیع و صعب‌العبور زاگرسی لذت روزهای پرباران دو سال اخیر را به کام طبیعت تلخ کرد و آتش‌سوزی‌های یک هفته اخیر در عرصه‌های طبیعی حدود هزار هکتار از جنگل‌ها و مراتع کشور را به خاکستر تبدیل کرد. به گزار ش همشهری،‌عمده دلیلی که برای آتش‌سوزی‌ها عنوان شده، «عامل انسانی» است. عامل انسانی تا پیش از این چوپانان، زنبورداران، گنج‌یابان، شکارچیان، زمین‌خواران، قاچاقچیان زغال و البته گردشگران …
آتش بدون دود بر دامان جنگل‌های ارسباران/ بلوط ها این بار اسیر آفات شدند
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / ارسباران / جنگل / سازمان جنگل‌ها / آفات گیاهی / بلوط
آتش بدون دود بر دامان جنگل‌های ارسباران/ بلوط ها این بار اسیر آفات شدند
اگر چه مدتی است که جنگل‌های کشور طعمه حریق شده‌اند و در حال نابودی‌اند اما آن طور که در خبرها آمده است تنها مشکل جنگل ها، حریق نیست و دخالت انسان، تعرضات و قطع درختان و... به این منابع ارزشمند طی سال‌ها باعث طغیان و ظهور برخی آفات شده است. آفاتی که اگر برای مقابله با آنها تدابیری اتخاذ نشود، می‌توانند همانند آتش این منابع ارزشمند را نابود کنند.
توسعه ردیابی برای شناسایی آتش سوزی‌ جنگل‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / آتش‌سوزی در جنگل‌ها / جنگل
توسعه ردیابی برای شناسایی آتش سوزی‌ جنگل‌ها
دانشمندان "دانشگاه ایالتی میشیگان"(MSU) در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه ردیابی برای شناسایی آتش سوزی‌های جنگل شده‌اند و ردیاب مذکور توسط حرکت درختان قادر به تشخیص این موضوع است.
تصاویری از زبانه‌های آتش در قلب درختان بویراحمد
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / آتش سوزی جنگل ها / کهگیلویه و بویراحمد / یاسوج
تصاویری از زبانه‌های آتش در قلب درختان بویراحمد
یاسوج- آتش قلب بلوط های شهرستان بویراحمد را نشانه گرفته و در جنگل های مشرف بر منطقه سرآبتاوه ده ها درخت سوخته است.
آتش دوباره به جان جنگل‌های شمال دزفول افتاد/ آتش در جنگل های لوداب مهار شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / آتش در جنگ / آتش سوزی جنگل / آتش‌سوزی / جنگل‌های شمال دزفول
آتش دوباره به جان جنگل‌های شمال دزفول افتاد/ آتش در جنگل های لوداب مهار شد
شفقنا- جنگل و مراتع روستای ابوالحسن بخش سردشت در شمال دزفول ظهر امروز بار دیگر دچار آتش سوزی شدند. رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دزفول گفت: آتش سوزی در ۲ نقطه از جنگل و مراتع روستای بوالحسن...
جهانگیرى: آتش سوزی در جنگل برای مردم قابل پذیرش نیست
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
جهانگیرى: آتش سوزی در جنگل برای مردم قابل پذیرش نیست
برخی خودشان توانایی مدیریتی ندارند، تصور می‎کنند مدیران کشور نیز توانمند نیستند.
آتش سهل‌انگاری دامن‌گیر مراتع
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / استانی-اقتصادی / آتش سوزی / منابع طبیعی / مراتع
آتش سهل‌انگاری دامن‌گیر مراتع
هر ساله با آغاز فصل تابستان و خشک شدن گیاهان مرتعی دوستداران محیط زیست، نگران وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگل ها هستند.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / شهرداری / شهرداری تهران
"ایجاد خط آتش بر" در عرصه‌های جنگل کاری منطقه سه تهران
به منظور پیشگیری از وقوع آتش سوزی و حفظ درختان و فضای سبز از آسیب، "خط آتش بر" در عرصه‌های جنگل کاری منطقه سه تهران ایجاد شد.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
سوختن در آتش کمبود‌ها
شیوا نوروزی ـ روزنامه نگار فراوانی بارندگی‌های ابتدای امسال موجب افزایش پوشش گیاهی علفزارها در مراتع و جنگل‌ها شده و انتظار می‌رود با گرم شدن هوا و ورود افراد در طبیعت و بعضاً بی‌احتیاطی در روشن و خاموش کردن آتش، همچنان با آتش‌سوزی‌های گسترده مواجه باشیم؛ آتشی که در فقدان امکانات و تجهیزات سازمان منابع طبیعی کشور به جان جنگل‌ها افتاده و موجب کاهش ارزش حفاظتی آنها شده است؛ آن هم در کشوری که سرانه‌ جنگل برای هر نفر، کمتر از دو‌دهم هکتار و یک‌چهارم سرانه‌ جهانی است. در ادامه به امکانات، تجهیزات و …
آتش به سیاه‌بیشه مازندران رسید
۱۳۹۹/۰۳/۲۹
آتش به سیاه‌بیشه مازندران رسید
این نخستین آتش سوزی در جنگل ها و مراتع استان مازندران در سال جاری است که در یک اراضی حفاظتی ۵۳۰ هزار هکتاری سیاه بیشه هراز رخ داده است.
طغیان آفت پروانه دُم قهوه‌ای در ارسباران/ درختان بی‌برگ شدند
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / ارسباران / جنگل های ارسباران / جنگل
طغیان آفت پروانه دُم قهوه‌ای در ارسباران/ درختان بی‌برگ شدند
تبریز- آتش در سال های اخیر به تنها تهدید جنگل های ارسباران تبدیل شده بود ولی امسال نوبت پروانه های دم قهوه ای رسیده تا این آفت باعث نابودی درختان این جنگل های بزرگ شوند.
ببینید | در آتش سوختن جنگل های روستای سنگده بالا گیلان
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / آتش سوزی / جنگل / استان گیلان
ببینید | در آتش سوختن جنگل های روستای سنگده بالا گیلان
جنگل‌های روستای سنگده بالا در محدوده بخش پره سر شهرستان رضوانشهر (استان گیلان) ۳ روز است که در آتش می‌سوزد.
انتقام؛ عامل آتش سوزی عمدی در جنگل های سوزنی پره سر
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / استانی-اجتماعی / آتش‌سوزی در جنگل‌ها
انتقام؛ عامل آتش سوزی عمدی در جنگل های سوزنی پره سر
رئیس منابع طبیعی رضوانشهر، از مهار آتش سوزی جنگل های پره سر خبر داد و گفت: در این فقره حریق عامل انسانی شناسایی و تحویل مراجع قضایی شده است.
۹۵ درصد حریق های جنگل ناشی از سهل انگاری است
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / استانی-اجتماعی / آتش‌سوزی در جنگل‌ها
۹۵ درصد حریق های جنگل ناشی از سهل انگاری است
مدیرکل منابع طبیعی گیلان، با بیان اینکه شهروندان از روشن کردن آتش در مراتع و جنگل ها خودداری کنند، گفت: ۹۵ درصد حریق های جنگل ناشی از سهل انگاری است.
آتش سوزی ۵ هکتار از مراتع ورامین در روز گذشته
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / آتش سوزی
آتش سوزی ۵ هکتار از مراتع ورامین در روز گذشته
‌رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان های ورامین و قرچک گفت: چنانچه مورد آتش سوزی در جنگل ها و مراتع مشاهده شد مردم عزیز می توانند با شماره ۱۵۰۴ گزارش بدهند که مامورین منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست به آن منطقه اعزام شوند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •