سه شنبه, ۳۰ دی, ۱۳۹۹ / 19 January, 2021
آشویتس
روایت رهایی از آشویتس | رنج ناتمام آدمی در رمان اگر این نیز انسان است
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / کتاب - داستان و رمان / کتاب - معرفی و نقد
روایت رهایی از آشویتس | رنج ناتمام آدمی در رمان اگر این نیز انسان است
رمان «اگر این نیز انسان است» داستان ۱۰ ماه از زندگی پریمو لوی، شیمیدان و نویسنده ایتالیایی است که آن را پس از رهایی از اردوگاه آشویتس نوشته است.
جیزلا پرل؛ پزشکی که شاهد نسل‌کشی نازی‌ها بود
۱۳۹۹/۰۹/۱۱ / جیزلا پرل / پزشک / آشویتس / کوره / آدم سوزی / سقط جنین / فجایع
جیزلا پرل؛ پزشکی که شاهد نسل‌کشی نازی‌ها بود
یک روز در کنار کوره آدم‌سوزی گروهی از زنان حامله را دید که با باتوم کتک می‌خوردند و سگ‌ها به آن‌ها حمله می‌کردند. وقتی روی زمین می‌افتادند، سربازان آلمانی آن‌ها را زنده داخل کوره آدم‌سوزی می‌انداختند.
«من پزشک آشویتس بودم»
۱۳۹۹/۰۹/۱۰ / پزشک / آشویتس
«من پزشک آشویتس بودم»
پرل یکی از چند پزشک زندانی بود که دستور داشتند بیمارستانی در آشویتس راه‌اندازی کنند. او فقط متولی مشکلات مربوط به زنان و زایمان نبود، بلکه تلاش می‌کرد تا آثار هرگونه آزار وارد شده به همبندان خود را درمان کند. از پانسمان زخم‌های خون‌آلود گرفته، تا کشیدن دندان‌های عفونی و بانداژ دنده‌های شکسته.
۱۳۹۹/۰۷/۱۰
زندگی یوزف ولسکی
یوزف وُلسکی لهستانی که سال 2008 در چنین روزی درگذشت برای علاقه‌مندان به تاریخ ایران باستان نام ناشناخته‌ای نیست، هرچند کمتر کسی است که از جزییات زندگی او باخبر باشد. مارس 1910 در تارنو واقع در جنوب غربی لهستان کنونی که آن زمان در قلمرو امپراتوری اتریش- مجارستان جای می‌گرفت متولد شد. خانواده‌اش پیش از شروع جنگ اول جهانی به کارکو، دومین شهر بزرگ لهستان مهاجرت کردند و او از آن پس تا پایان عمر همان‌جا مقیم شد. زمان تحصیل در مدرسه، چند زبان مختلف مثل یونانی و لاتین و فرانسوی را یاد گرفت، اما هنگامی که آلمانی را از روی فرهنگ 22 جلدی مایر می‌آموخت به تاریخ، به آنچه در گذشته در سرزمین‌های دوردست روی داده است دل بست. تحصیلات دانشگاهی‌‌اش را با فلسفه کلاسیک …
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
در اردوگاه زنان
[ترجمه زهرا نوروزی]  هدر موریس نویسنده اهل نیوزلند است که حالا در استرالیا زندگی می‌کند. در طول سال‌ها کار در بیمارستانی در ملبورن به مطالعه و نوشتن نمایشنامه می‌پردازد و پس از مدتی نویسندگی را به صورت تمام‌وقت دنبال می‌کند. کتاب «سفر سیلکا» نوشته هدر موریس خالق رمان معروف «خالکوب آشویتس» است که در این اثر نیز به جنگ جهانی دوم و جنایات انسانی رخ‌داده در آن ایام می‌پردازد. این رمان سرنوشت دختر شانزده ساله‌ای به نام سیلکا را روایت می‌کند. او به اردوگاه آشویتس اعزام  و فرمانده اردوگاه مجذوب زیبایی‌اش می‌شود. این دختر نوجوان به‌رغم میلش از زندانیان زن دیگر جدا می‌شود و به سرعت می‌فهمد که قدرت حتی …
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / فیلم تئاتر / علی صفری / تئاتر ایران
سه فیلم‌تئاتر در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت/ در خانه تئاتر ببینید
سه فیلم‌تئاتر «آشویتس زنان»، «فرمالیته» و «کرونوس» با توجه به ادامه دار بودن بحران کرونا و لزوم در منزل ماندن مردم در اختیار علاقه مندان به تئاتر قرار گرفت.
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / استانی-فرهنگی و هنری / کتاب / کتاب‌خوانی / کتابخوانی
«خالکوب آشویتس»؛ داستان زندگی دو شخص معمولی در دورانی غیرمعمولی
«خال‌کوب آشویتس» داستان زندگی دو شخص معمولی‌ است که در دورانی غیرمعمولی زیستند؛ نه‌تنها از آزادی محروم بودند بلکه شأن، نام و هویتشان نیز از آنها گرفته شده بود.
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
کار مسکو برای ایجاد موازنه بین تهران و تل‌آویو دشوار خواهد بود
در 23 ژانویه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای شرکت در بزرگداشت 75امین سالگرد آزادسازی اردوگاه کار اجباری آشویتس توسط نیروهای شوروی، عازم اسرائیل شد. بعد از سال‌های 2005 و 2012 این سومین سفر رسمی وی به اسرائیل از زمان به قدرت رسیدن در سال 2001 بود.
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
روسیه چگونه توانست همزمان از نزدیکترین شرکای ایران و اسرائیل باشد؟ / پوتین به 3 دلیل خواستار ادامه نخست وزیری نتانیاهوست
در 23 ژانویه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای شرکت در بزرگداشت 75امین سالگرد آزادسازی اردوگاه کار اجباری آشویتس توسط نیروهای شوروی، عازم اسرائیل شد. بعد از سال‌های 2005 و 2012 این سومین سفر رسمی وی به اسرائیل از زمان به قدرت رسیدن در سال 2001 بود.
۱۳۹۸/۱۱/۱۵
روابط اسراییل و روسیه
سفر دو هفته قبل پوتین به اسراییل برای شرکت در هفتاد و پنجمین سالگرد آزادسازی اردوگاه آشویتس؛ آزادی ناما ایساهار، متهم اسراییلی برای تجارت مواد مخدر از زندان با دستور پوتین دو نماد مهم از روابط روسیه با رژیم اشغالگر قدس است. روسیه به دلیل بیش از 700 هزار روس یهودی ساکن اسراییل به خاطر روابط نظامی و تامین فناوری‌های خاص از تل آویو همواره نشان داده که حاضر به ایجاد و حفظ تعادل در سیاست خاورمیانه‌ای‌اش با کشورهای مسلمان و اسراییل است. شکی نیست در تمامی حملاتی که توسط جنگنده‌های اسراییلی بر مواضع نظامی ارتش سوریه و یا حزب‌الله و ایران انجام شده از قبل روسیه از این حملات مطلع بوده و این مساله به خوبی سطح روابط نظامی و اطلاعاتی بین دو کشور را نشان می‌دهد. آزادی ناما ایساهار …
۱۳۹۸/۱۱/۰۹
برگزاری مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد آزادی اردوگاه آشویتس در لهستان
مراسم هفتاد و پنچمین سالگرد آزادی اردوگاه آشویتس به دست ارتش اتحاد جماهیر شوروی روز دوشنبه با حضور تعدادی از رهبران جهان و بازماندگان هولوکاست در محل این اردوگاه در جنوب لهستان برگزار شد.در میان رهبران سیاسی که در این مراسم شرکت داشتند، آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان، فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهوری آلمان، ولودیمیر زلنسکی،‌ رئیس جمهوری اوکراین، رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل حضور داشتند.همچنین حدود ۲۰۰ نفر از بازماندگان اردوگاه مرگ آشویتس - بیرکناو برای شرکت در این مراسم به جایی بازگشتند که تمام خانواده و نزدیکانشان را از دست دادند. این بازماندگان در این مراسم نسبت به رشد یهودستیزی و نفرت در جهان هشدار دادند.این بازماندگان سالخورده یهودی و غیریهودی آشویتس از کشورهایی چون اسرائیل، ایالات …
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / اردوگاه آشویتس / آشویتس
عکس‌های تاریخی از اردوگاه آشویس
اردوگاه آشویتس بزرگترین و مجهزترین اردوگاه کار اجباری آلمان نازی بود که در طول اشغال لهستان توسط نازی‌ها ساخته و تجهیز شده بود. سالروز آزادی این اردوگاه توسط سربازان اتحاد جماهیر شوروی به عنوان روز بین‌المللی یادبود هولوکاست برگزیده شده‌است. آشویتس شامل سه اردوگاه اصلی است. اتاق‌های گاز و کوره‌های آدم سوزی برای اولین بار در این اردوگاه به‌طور گسترده راه‌اندازی شدند. این مجموعه اردوگاه‌ها تقریباً در ۳۷ مایلی غرب شهر کراکوف لهستان، نزدیک به مرز آلمان- لهستان (پیش از جنگ) در سیلسیا قرار دارند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / لهستان / اردوگاه / آشوویتس / مسلمانان / یهودیان / عربستان
(تصاویر) بازدید مسلمانان از اردوگاه آشویتس
چندین شخصیت مذهبی عربستان در بازدید از اردوگاه آشویتس در لهستان نماز جماعت بر پا کردند و به کشته‌شدگان در این اردوگاه زمان آلمان نازی ادای احترام کردند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۳
وزیر دادگستری سابق عربستان در مراسم هولوکاست حضور یافت
یکی از وزرای سابق عربستان سعودی و دبیر کل نهاد دولتی این کشور همزمان با برگزاری نشست جهانی هولوکاست در فلسطین اشغالی، در اردوگاه آشویتس حاضر شد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / رایزنی فرهنگی ایران در آلمان / جنگ جهانی دوم / هولوکاست
یک مقام اتحادیه جهانی اسلامی از آشویتس دیدار می‌کند
دبیرکل اتحادیه جهانی اسلامی هفته آینده از اردوگاه آشویتس در لهستان دیدار می‌کند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶
داستان‌های واقعی؛ از قهرمان اردوگاه آشویتس تا شناگران آب‌های رادیواکتیو چرنوبیل
برخی قهرمانان به خاطر حقوق کودکان می‌جنگند، برخی خدمات پزشکی رایگان به نیازمندان ارائه می‌دهند. بسیاری از قهرمانان یک نقطه مشترک دارند: آنها نه برای معروف شدن، بلکه به خاطر درست بودن یک کار، آن را انجام می‌دهند. در این مطلب داستان‌های واقعی از قهرمانانی را می‌خوانید که شاید کسی آنها را نشناسد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / پردیس تئاتر شهرزاد / آشویتس / جنگ جهانی دوم / علی صفری
در مواجهه با گروه‌های نمایشی جوان انصاف داشته باشیم
تهران- ایرنا- نویسنده نمایش آشویتس زنان گفت: در مواجهه با اجرای نمایش‌های گروه جوان و نسل نو اعتدال و انصاف داشته باشیم.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴
ذره ذره می‌میریم
ذره ذره می‌میریم! نوعی آشویتس که به جای «اصلاح‌نژاد»، این‌بار با شعار «کاهش جمعیت» پیش می‌آید. در واقع دیگر قرار نیست آدم‌ها را به بند بکشند و به زور اسلحه به اتاق‌های گاز ببرند.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / تئاتر / پردیس تئاتر شهرزاد / بازیگران تئاتر
روایت مرگ سه زن در «آشویتس زنان»
نخستین تصاویر از نمایش «آشویتس زنان» به نویسندگی علی صفری و کارگردانی رها حاجی زینل رونمایی شد. 
۱۳۹۸/۰۷/۳۰
نخستین تصاویر نمایش آشویتس زنان رونمایی شد
نخستین تصاویر از نمایش «آشویتس زنان» به نویسندگی علی صفری و کارگردانی رها حاجی زینل رونمایی شد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / رها حاجی زینل / تئاتر ایران / تماشاخانه شهرزاد
«آشویتس زنان» گروه موسیقی خود را شناخت
گروه موسیقی، نمایش «آشویتس زنان» که قرار است به زودی در تماشاخانه شهرزاد به صحنه برود، معرفی شدند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۳ / گئورگی کنراد / جامعه‌شناس / مجارستان
گئورگی كنراد، نویسنده نامدار مجار درگذشت
گئورگی کنراد در بچگی اسیراردوگاه آشویتس بود و شماری از بستگانش از این اردوگاه جان سالم به در نبردند. او با آثارش به منتقد نظام کمونیستی حاکم بر کشورش بدل شد و در عین حال تمرکز ویژه‌ای بر نقد فاشیسم داشت.
۱۳۹۸/۰۶/۲۰ / آشویتس / جنگ جهانی دوم
مصائب انسانی در اردوگاه مرگ
تهران- ایرنا-‌ کتاب «اگر این نیز انسان است» اثر «پریمو لِوی» نویسنده ایتالیایی (۱۹۷۸-۱۹۱۹) شرحی از دوران اسارت نویسنده در اردوگاه آشویتس است. این کتاب را که به تازگی انتشار یافته، «سپاس ریوندی» ترجمه کرده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۲ / رها حاجی زینل / تماشاخانه شهرزاد / تئاتر ایران
معرفی گروه بازیگران نمایش «آشویتس زنان»
بازیگران نمایش «آشویتس زنان» به کارگردانی رها حاجی زینل معرفی شدند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۷
واکنش های بین المللی به تقاضای پناهندگی یهودیان در جریان جنگ جهانی چه بود؟
صحبت از وضعیت یهودیان در جریان جنگ جهانی که می شود بسیاری از ما به یاد اردوگاه کار اجباری آشویتس خواهیم افتاد اما یکی از مسائلی که کمتر به آن توجه می شود مسئله فرار عده ای از یهودیان به کشورهای دیگر و تلاش برای دریافت پناهندگی است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶
فرشته نجات نوزادان در زندان آشویتس / مامایی که بیش از 3 هزار کودک را در اردوگاه نازی ها به دنیا آورد
زندان آشویتس یکی از سیاه ترین زندان های تاریخ جنگ جهانی دوم محسوب می شود. زندانی که به قتلگاه بسیاری از یهودیان تبدیل شد و بازماندگان این اردوگاه ماجراهایی به شدت رعب انگیز از این زندان روایت می کنند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۹
وقتی اردوگاه کار اجباری «آشویتس» تبدیل به کانادا می شود
 آشویتس یا اردوگاه کار اجباری زندانیان یهودی که توسط آلمان های نازی دستگیر شده بودند را می توان یکی از مخوف ترین نقاط دنیا دانست. جایی که هزاران کودک، زن و مرد و پیر و جوان جان باختند.
۱۳۹۸/۰۴/۰۷
راه‌آهن هلند دهها میلیون یورو به بازماندگان هولوکاست غرامت می‌دهد
شرکت راه‎آهن هلند در دوران جنگ جهانی دوم مبلغی معادل ۲.۵ میلیون یورو دریافت کرده بود تا یهودیان و دیگر زندانیان نازی‌ها را به کمپ وستبورگ منتقل کند تا این زندانی‌ها از آنجا به اردوگاه‌های کار اجباری در لهستان و آلمان مانند آشویتس و برگن بلزن فرستاده شوند.
۱۳۹۸/۰۲/۲۷
بزرگترین تضاد تاریخ غذا در جهان / ارتباط نازی‌ها و آشویتس با مک دونالد چیست؟
اقتصادنیوز: شاید باورکردنی نباشد که وقتی در یک بخش از جهان مردم شادند در نقطه‌ای دیگر از کره زمین مردمانی در حال سوگواری و ناامید از زندگی به سر می‌برند.
۱۳۹۸/۰۲/۱۲
توافق یک «انجمن» سعودی با «کمیته یهودی آمریکا»
وزیر دادگستری پیشین عربستان سعودی و دبیرکل کنونی نهاد موسوم به «انجمن اسلامی» که با «کمیته یهودی آمریکا» توافق امضا کرده، قرار است از اردوگاه «آشویتس» آلمان نازی در لهستان دیدن کند.
۱۳۹۸/۰۱/۲۵
«آشویتس زنان» در نمایشگاه کتاب رونمایی می‌شود
کتاب نمایشنامه «آشویتس زنان» نوشته علی صفری همزمان با برگزاری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی می‌شود.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷
اتهام بی‌اساس مایک پنس علیه ایران
معاون رئیس جمهور آمریکا پس از نافرجامی نشست ضد ایرانی ورشو در بازدید خود از آشویتس اتهام بی اساس نوعی سامی‌ستیزی(یهود ستیزی) مشابه نازی‌ها را علیه ایران مطرح کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •