دوشنبه, ۲۹ دی, ۱۳۹۹ / 18 January, 2021
اسقاط خودرو
۱۳۹۹/۱۰/۲۱
رشد تولید تجاری‌ها
این روزها که آلودگی هوا همچنان گریبان شهروندان ایرانی در کلانشهرها به‌خصوص تهران را چسبیده، اهمیت اسقاط خودروهای فرسوده بیش از پیش خود را نشان می‌دهد، به‌ویژه فرسوده‌های سنگین. این در حالی است که هرچند تیراژ تجاری‌ها در 9 ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد کرده، با این حال تولید زیر ظرفیت انجام می‌شود و به هیچ‌وجه پاسخگوی خیل عظیم فرسوده‌ها نیست. دولت در واپسین روزهای سال 96 از ابرپروژه اسقاط رونمایی کرد، طرحی عظیم که بنا بود طی آن بیش از 202‌هزار خودرو فرسوده سنگین تا پایان عمر دولت، از رده خارج شود. با این حال به دلیل تحریم، مشکلات مالی و تیراژ پایین تولیدکنندگان داخلی، طرح دولت خوب پیش نرفت. خودروهای فرسوده نقش محوری در آلودگی هوا دارند و اسقاط و جایگزینی آنها نقش مهمی در کاهش این …
فقط نیروگاهها مقصر نیستند!
۱۳۹۹/۱۰/۱۹ / آلودگی هوا / اسقاط خودروی فرسوده / خودروسازان / خودروی فرسوده
فقط نیروگاهها مقصر نیستند!
آلودگی هوای کلانشهرها و به ویژه تهران موضوع امروز و دیروز نیست، بلکه قصه تکراری زمستان هر سال است که به نظر می‌رسد عزم جدی برای مقابله با آن هم وجود ندارد. نکته‌ای که شاید کمتر به آن توجه شده این است که وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هم یک سر این کلاف سردرگم است؛ چراکه در سال‌های گذشته در راستای منافع خودروسازان و موتورسیکلت سازان، اجرای چندین بند از قانون هوای پاک را به تعویق انداخت یا لغو کرد.
اسقاط خودروهای فرسوده ۱۰۰۰ سال طول می‌کشد
۱۳۹۹/۱۰/۱۶
اسقاط خودروهای فرسوده ۱۰۰۰ سال طول می‌کشد
با توجه به اینکه در سال گذشته تنها ۸۰۰۰ دستگاه خودروی فرسوده اسقاط شده، اگر همین روند ادامه پیدا کند، اسقاط این هشت میلیون خودروی فرسوده هزار سال طول می‌کشد!
راهکارهای زرد برای حل معضل آلودگی هوا منافعی به همراه دارد/ وارونه جلوه دادن سهم منابع آلاینده
۱۳۹۹/۱۰/۱۳ / آلودگی هوا / آلاینده ها / ذرات معلق / اسقاط خودرو / موتورسیکلت برقی / خودروهای دودزا
راهکارهای زرد برای حل معضل آلودگی هوا منافعی به همراه دارد/ وارونه جلوه دادن سهم منابع آلاینده
یک کارشناس محیط زیست، علت حل نشدن معضل آلودگی هوا در کشور را عدم منشایابی صحیح و در نتیجه ارائه راهکارهای بی اثر دانست و گفت: برخی از این راهکارها سودهای کلانی به همراه داشته است.
۱۳۹۹/۱۰/۱۳
حریق گسترده گاراژ قطعات خودروهای اسقاطی در خاوران
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از وقوع حریق گسترده در یک گاراژ قطعات خودرو اسقاط در جاده خاوران خبر داد.سیدجلال ملکی در گفت‌وگو با ایسنا در این‌باره اظهار کرد: ساعت ٢٢:٢٢ دقیقه پنجشنبه یک مورد آتش‌سوزی گسترده در یک گاراژ قطعات خودرو اسقاط در جاده خاوران بعد از سه راهی سیمان، مجتمع مسعود به سامانه ١٢۵ سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اطلاع داده شد که سه ایستگاه آتش‌نشانی به همراه تجیهزات به محل اعزام شدند. وی ادامه داد: این مجتمع بیشتر در بخش لوازم اسقاط خودرو فعالیت می‌کرد که در یکی از این گاراژ‌ها به وسعت حدود ۴۰۰۰ متر حریق رخ داده بود. بخش‌هایی از این گاراژ فضای باز و بخش‌هایی دیگر بسته بود. ملکی اظهار کرد: در یکی از این گاراژها با ایرانیت و وسایل این‌چنینی …
گاراژ اسقاط خودرو در جاده خاوران سوخت
۱۳۹۹/۱۰/۱۲ / آتش نشانی / جلال ملکی / سازمان آتش نشانی
گاراژ اسقاط خودرو در جاده خاوران سوخت
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران، از وقوع حریق در گاراژ اسقاط خودرو و صندلی در جاده خاوران خبر داد.
۱۳۹۹/۰۹/۳۰
آیین‌نامه جدید فرسودگی خودروها
به‌دنبال ابطال آیین‌نامه ماده ۸ قانون هوای پاک که درباره سن فرسودگی انواع وسایل نقلیه بود، سازمان حفاظت محیط‌ زیست اخیرا پیشنهاد جدید خود را برای اسقاط خودروها به هیات دولت فرستاده است. دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید در آیین‌نامه جدید ملاک اسقاط انواع خودروها معاینه‌ فنی تعریف شده است. حدود پنج ماه گذشته آیین‌نامه ماده ۸ قانون هوای پاک که درباره سن فرسودگی انواع وسایل نقلیه بود، بر اساس استعلام دیوان عدالت اداری از شورای نگهبان ابطال شد. ماجرا از این قرار بود که فردی درباره این آیین‌نامه به دیوان عدالت اداری شکایت کرده و دیوان عدالت اداری نیز در این زمینه از شورای نگهبان استعلام گرفته بود.
درآمد اسقاط خودرو بیش از ۲ برابر شد
۱۳۹۹/۰۹/۱۳ / بودجه 1400 / اسقاط خودرو / دولت
درآمد اسقاط خودرو بیش از ۲ برابر شد
طبق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ که دیروز حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در غیاب رئیس‌جمهور آن را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد، درآمد دولت حاصل از از رده خارج کردن خودرو‌های فرسوده ۵۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.
رونق بازار خودروهای تصادفی / لاشه خودرو خارجی گران‌تر از خودرو صفر داخلی
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / اسقاط / اسقاط خودرو / بازار خودرو / خرید و فروش خودرو / خودروی تصادفی
رونق بازار خودروهای تصادفی / لاشه خودرو خارجی گران‌تر از خودرو صفر داخلی
قیمت خودرو با همه نوساناتش برای مردم گران است و همین باعث شده بازار خرید و فروش خودروهای تصادفی و از کار افتاده داغ شود. بازاری که لاشه خوردرو خارجی در آن گران‌تر از خودرو صفر داخلی خرید و فروش می‌شود. خریداران هم می‌گویند نو کردن لاشه یک خودرو از کار افتاده به صرفه‌تر از خرید نو همان خودروست. نوشته رونق بازار خودروهای تصادفی / لاشه خودرو خارجی گران‌تر از خودرو صفر داخلی اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
آخرین قیمت اسقاط خودرو / اتوبوس اسقاطی 90 میلیون تومان!
۱۳۹۹/۰۹/۰۲ / اسقاط / اسقاط خودرو / بازار خودرو / خودروهای اسقاطی / خودروی اسقاطی
آخرین قیمت اسقاط خودرو / اتوبوس اسقاطی 90 میلیون تومان!
میانگین سن مجاز برای وسایل نقلیه ۲۰ سال است و بعد از آن فرسوده حساب می‌شوند. در این صورت دارندگان این خودروها باید برای اسقاط اقدام کنند. اما محمدجواد نصراللهی، مدیرسامانه ملی اسقاط خودرو می‌گوید: تمایل مردم برای اسقاط خودرو کم شده است. نوشته آخرین قیمت اسقاط خودرو / اتوبوس اسقاطی 90 میلیون تومان! اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
توقف نوسازی تاکسی‌های فرسوده / خودروسازان تاکسی نو ندارند که بدهند!
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / اسقاط خودرو / تاکسی فرسوده / تاکسیرانی / نوسازی تاکسی فرسوده / وام نوسازی
توقف نوسازی تاکسی‌های فرسوده / خودروسازان تاکسی نو ندارند که بدهند!
« الان بدبخت‌تر از راننده تاکسی نداریم!» این جمله شروع درددل راننده‌های سن بالایی است که به قول خودشان نه زانو برایشان مانده و نه کمر و گردن.  نه از تکنولوژی سر درمی‌آورند که جذب تاکسی‌های اینترنتی شوند و نه دیگر خیابان‌گردی صبح تا شب نان‌شان را درمی‌آورد. نوشته توقف نوسازی تاکسی‌های فرسوده / خودروسازان تاکسی نو ندارند که بدهند! اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
اسقاط خودرو در کما
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / خودروهای فرسوده / اسقاط خودرو فرسوده
اسقاط خودرو در کما
در حال حاضر بیش از ۳ میلیون خودروی فرسوده و نزدیک به ۱۰ میلیون موتوسیکلت فرسوده در سطح کشور تردد می‌کنند و هرسال نیز به تعداد این خودرو‌های فرسوده افزوده می‌شود، در صورتی که با برنامه‌ریزی دولت باید حداقل ۸۰۰ هزار خودرو در سال اسقاط می‌شد تا در چند سال آینده این رقم به صفر می‌رسید که متاسفانه این اتفاق با وجود تحریم‌ها رخ نداد.
عملا اقدامی برای کاهش آلودگی هوا نشده است
۱۳۹۹/۰۸/۰۹ / آلودگی هوا / نوسازی تاکسی‌های فرسوده / اسقاط خودروی فرسوده / استاندار تهران
عملا اقدامی برای کاهش آلودگی هوا نشده است
یک متخصص آلودگی هوا ضمن انتقاد از اقدامات و عملکرد دستگاه‌ها در زمینه اجرای طرح‌ها و برنامه‌های کاهش آلودگی هوا گفت: عملا اقدامی در زمینه کاهش آلودگی هوا صورت نگرفته است و تا زمانی‌که اقدام  قاطع و اثربخشی در این زمینه انجام نشود، نمی‌توان انتظار بهبود کیفیت هوا را داشت.
تعلیق قانون اسقاط خودرو در ازای واردات، تهران را خفه کرد/ تلاش خودرو سازان در عدم دسترسی مردم به خودرو ارزان و باکیفیت خارجی
۱۳۹۹/۰۸/۰۶
تعلیق قانون اسقاط خودرو در ازای واردات، تهران را خفه کرد/ تلاش خودرو سازان در عدم دسترسی مردم به خودرو ارزان و باکیفیت خارجی
دادفر، دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو گفت: دولت به عنوان مالک اصلی و تاثیرگذار صنایع خودرو سازی کشور تمام رقبا را به بهانه‌ های متعدد از عرصه رقابت حذف و بازار انحصاری برای خود ایجاد کرده است.
۱۳۹۹/۰۸/۰۵
کدام دستگاه‌ها در اسقاط فرسوده‌ها خوب عمل نکردند؟
دبیر کمیته فنی صدور مجوز‌های خودرویی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: برخی دستگاه‌ها از جمله وزارت صمت و سازمان برنامه و بودجه همکاری‌های لازم و قانونی برای خروج و اسقاط خودروهای فرسوده را نداشته‌اند.
بحران ناتمام خودرو‌هایی که شهر فرسود از او / چرا طرح‌های اسقاط خودرو‌های فرسوده هیچوقت راه به جایی نمی‌برد؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۱
بحران ناتمام خودرو‌هایی که شهر فرسود از او / چرا طرح‌های اسقاط خودرو‌های فرسوده هیچوقت راه به جایی نمی‌برد؟
روزنامه اینترنتی فراز نوشت: مدتی است که کارشناسان سلامت با سرد شدن هوا نسبت به خطر آلودگی هوا مضاف بر کرونا هشدار می‌دهند. با بالا گرفتن بحث آلودگی مانند هر سال جنجالی بر سر حل بحران خودرو‌های فرسوده بالا می‌گیرد. خودرو‌هایی که بر اساس آخرین معیار‌های اعلام شده در سال ۹۹ و در شهر‌های بزرگ همچون تهران بالای ۱۰ تا ۲۰ سال عمر دارند. این رقم برای خودرو‌های سنگین و شخصی ۲۰ سال و برای تاکسی ۱۰ سال تعیین شده است.
صحنه جالب پِرس کردن خودروهای اسقاطی
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / صنعت خودروسازی / اسقاط خودرو / خودروسازان
صحنه جالب پِرس کردن خودروهای اسقاطی
فیلم جالب پِرس کردن خودروهای اسقاطی را مشاهده می‌کنید.
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / آلودگی هوا / اسقاط خودروهای فرسوده
چه مواردی جایگزین «سن فرسودگی» خودروها می شود؟
به گزارش تسنیم، آلودگی هوا مشکل دیرینه تهرانی ها و بسیاری دیگر از کلانشهرهاست و زمانی که صحبت از آن به میان می آید فهرستی از عوامل موثر در ایجاد این معضل مانند منابع متحرک (یعنی خودروها و موتورسیکلت ها)، پیش رویمان قرار می گیرد.
اسقاط خودروی فرسوده و رفع معضل آلودگی هوا، در انتظار تدبیر وزارت صمت
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / آلودگی هوا / اسقاط خودروهای فرسوده
اسقاط خودروی فرسوده و رفع معضل آلودگی هوا، در انتظار تدبیر وزارت صمت
اسقاط خودرو، یکی از موضوعات مهم صنعت در جهت حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوا است. برای ترغیب جامعه به اسقاط خودروهای فرسوده، کشورهای مختلف، مشوق‌های گوناگونی را در نظر می‌گیرند تا از بکارگیری این خودروها، جلوگیری به عمل آید. با توجه به آمار، اسقاط خودرو یکی از به‌صرفه‌ترین روش‌های کنترل آلودگی هوا بوده و از لحاظ اجرا نیز، با یک مدیریت کارآمد، به‌صورتی منطقی، قابل اجرا است. 
اختصاص ۱۰۰ هزار تومان بابت اسقاط هر خودروی فرسوده به وزارت راه
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / تصویبنامه هیئت وزیران / اسقاط خودرو / وزارت راه و شهرسازی / نوسازی ناوگان
اختصاص ۱۰۰ هزار تومان بابت اسقاط هر خودروی فرسوده به وزارت راه
با تصویب هیئت وزیران، مراکز اسقاط خودرو مکلفند از محل اسقاط هر دستگاه خودروی سواری فرسوده، ۱۰۰ هزار تومان به وزارت راه و شهرسازی اختصاص دهند.
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
وضع قیمتی خودرو‌های فرسوده
دولت در حالی مصوبه افزایش هزینه اسقاط خودروهای فرسوده را ابلاغ کرده که عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده کشور می‌گوید دریافت این پول از ابتدا غیرقانونی بوده است. معاون اول رئیس‌جمهوری شنبه مصوبه مربوط به افزایش هزینه اسقاط خودروهای فرسوده را ابلاغ کرد و بر اساس آن هزینه اسقاط خودروهای مذکور از ۵۵۰ هزار ریال به یک میلیون ریال افزایش یافت.
دریافت هزینه اسقاط خودروهای فرسوده از مراکز، قانونی نیست
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / اسقاط خودروی فرسوده
دریافت هزینه اسقاط خودروهای فرسوده از مراکز، قانونی نیست
دولت در حالی مصوبه افزایش هزینه اسقاط خودروهای فرسوده را ابلاغ کرده که عضو هیئت مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده کشور می‌گوید دریافت این پول از ابتدا غیرقانونی بوده است؛ از طرف دیگر در پی ممنوعیت واردات خودرو همچنان رکود بر فعالیت این صنف حاکم است و حدود ۵۰ هزار گواهی اسقاط در این واحدها انباشت شده است.
۱۳۹۹/۰۵/۲۶
هزینه اسقاط فرسوده‌ها افزایش یافت
پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت: معاون اول رئیس‌جمهور، مصوبه مربوط به افزایش هزینه اسقاط خودروهای فرسوده را ابلاغ کرد. در جلسه مورخ ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ هیات وزیران، دولت با افزایش هزینه اسقاط خودروهای فرسوده موافقت کرد. این تصمیم با توجه به لزوم به‌روز‌رسانی مقررات حاکم و ناظر بر اجرای فرآیندهای نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل فرسوده برای اجرا و توسعه طرح از رده خارج کردن خودروهای فرسوده اتخاذ شد و به موجب آن، هزینه اسقاط خودروهای مذکور از ۵۵۰ هزار ریال به یک میلیون ریال افزایش یافت.
معرفی رئیس سازمان هواپیمایی/ موافقت با افزایش هزینه اسقاط خودروهای فرسوده
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / شورای نگهبان / وزارت ارتباطات / سازمان هواپیمایی کشوری / هیئت دولت / علی عابدزاده / هیات وزیران / لبنان / حسن روحانی
معرفی رئیس سازمان هواپیمایی/ موافقت با افزایش هزینه اسقاط خودروهای فرسوده
هیئت وزیران «تورج دهقانی زنگنه» را به عنوان رئیس جدید سازمان هواپیمایی کشوری منصوب کرد.
تکذیب آتش سوزی در زندان قزلحصار/ آتش سوزی مربوط به مرکز اسقاط خودرو است
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
تکذیب آتش سوزی در زندان قزلحصار/ آتش سوزی مربوط به مرکز اسقاط خودرو است
مدیرکل امور زندان های استان البرز با بیان اینکه آتش سوزی مربوط به ساختمان زندان قزلحصار اتفاق نیست گفت: آتش مربوط به انفجار خودروهای اسقاطی بنیاد تعاون است که در پی آتش زدن علف‌های هرز زمین کنار زندان رخ داده است.
نظارت بر معاینه‌فنی سختگیرانه‌تر شود
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / اسقاط خودروی فرسوده / قانون هوای پاک / مسئولان هوای پاک / سازمان محیط زیست ایران
نظارت بر معاینه‌فنی سختگیرانه‌تر شود
درپی ابطال «آیین‌نامه ماده ۸ قانون هوای پاک» درباره «تعیین سن فرسودگی انواع وسایل نقلیه» از سوی شورای نگهبان یک کارشناس آلودگی هوا معتقد است که معاینه‌ فنی می‌تواند ملاک خوبی برای تعیین سن اسقاط وسایل نقلیه باشد اما لازم است که سختگیری‌ و نظارت‌های شدیدی در این زمینه اعمال شود.
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
میز خبر
شورای نگهبان قانون «تعیین سن فرسودگی خودروها» را ابطال کرد ‏ ‏[شهروند] دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌گوید آیین‌نامه ماده ۸ ‏قانون هوای پاک که درباره سن فرسودگی انواع وسایل نقلیه بود، براساس استعلام دیوان عدالت اداری از ‏شورای نگهبان، ابطال شده است‎. بهزاد اشجعی با اشاره به ابطال آیین‌نامه ماده ۸ قانون هوای پاک به ایسنا ‏گفت:  «ماده ۸ قانون هوای پاک، دولت را موظف به تعیین سن فرسودگی انواع وسایل نقلیه کرده بود؛ از این‌رو ‏ما براساس قانون، در آیین‌نامه ماده ۸ قانون هوای پاک سن فرسودگی وسایل نقلیه را تعیین کرده بودیم. ‏حدود یک‌سال است که فردی به دیوان عدالت اداری درباره این آیین‌نامه …
واکنش یک کارشناس به ابطال قانون ۸ هوای پاک
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / خودروهای فرسوده / نحوه اسقاط خودروهای فرسوده / قانون هوای پاک / ماده 8 قانون هوای پاک
واکنش یک کارشناس به ابطال قانون ۸ هوای پاک
در پی ابطال قانون هوای پاک، یکی از کارشناسان صنعت خودرو ابراز کرد که براساس اصول فقهی، زمانی که حقوق فردی منجر به زیان حقوق اجتمامی می‌شود، حکم بایستی به‌نفع اجتماع صادر شود.
انتقاد از ابطال قانون «تعیین سن فرسودگی خودروها» از سوی شورای نگهبان
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / قانون هوای پاک / اسقاط خودروی فرسوده / مسئولان هوای پاک
انتقاد از ابطال قانون «تعیین سن فرسودگی خودروها» از سوی شورای نگهبان
دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید که آیین‌نامه ماده ۸ قانون هوای پاک که درباره سن فرسودگی انواع وسایل نقلیه بود، بر اساس استعلام دیوان عدالت اداری از شورای نگهبان، ابطال شده است.
اجرای طرح کلید به کلید؛ شرکت آریا دیزل استارت نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده‌ای را زد
۱۳۹۹/۰۳/۰۹ / طرح کلید به کلید / نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای / شرکت آریا دیزل / اسقاط خودروهای فرسوده
اجرای طرح کلید به کلید؛ شرکت آریا دیزل استارت نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده‌ای را زد
نیازی با اشاره به اینکه شرکت آریا دیزل با توجه به برنامه‌ریزی که انجام شده ماهانه ۵۰ دستگاه خودروی نو را تحویل مشتریان خود خواهد داد، تصریح کرد: در این طرح خودرو‌هایی با عمر بالای ۲۲ سال اسقاط خواهد شد و در مقابل خودروی نو جایگزین خواهد شد، از سوی دیگر در شرکت آریا دیزل مرحله اول ثبت نام خریداران انجام شده و در مرحله دوم نیز اقدامات مربوط به اسقاط خودرو‌های فرسوده در حال انجام است، در این رابطه ظرف ۱۰ روز آینده خودرو‌های ثبت‌نامی نحویل مشتریان خواهد شد.
تردد ۳ میلیون خودرو فرسوده در کشور | خودروسازها زیر بار نمی‌روند
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
تردد ۳ میلیون خودرو فرسوده در کشور | خودروسازها زیر بار نمی‌روند
افزون بر ۳ میلیون خودرو فرسوده در کشور تردد می‌کنند اما چون خودروسازها به مصوبات دولت تن نمی‌دهند بسیاری از مراکز اسقاط خودرو تعطیل شده‌اند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
مـــــــرور
 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای ضمن معاف کردن واردات خودروهای تمام برقی از دریافت و ارایه ‏گواهی اسقاط خودرو، دولت را موظف کردند زمینه تولید این خودروها در داخل را فراهم کند‎.  سخنگوی گمرک ایران گفت: «پس از گفت‌وگوی روسای کل گمرک ایران و ترکیه مرز بازرگان به صورت محدود ‏بازگشایی و مقرر شد روزانه ۶۰ کامیون از ایران وارد خاک ترکیه شود‎.»  معاون وزیر راه‌وشهرسازی گفت: «استفاده از ماسک در پرواز برای مسافران اجباری است و تمام ایرلاین‌ها موظف به ‏ارایه ماسک رایگان به مسافران در هر پرواز هستند‎.»  با پیگیری صندوق بازنشستگی کشوری و موافقت و ابلاغ دولت، مبلغ ۶۵۰۰‌میلیارد تومان در‌سال ۱۳۹۹ برای …
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / خودرو / دولت / مجلس شورای اسلامی / واردات / واردات خودرو
شرایط واردات خودرو در سال جاری مشخص شد
ایلنا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای ضمن معاف کردن واردات خودروهای تمام برقی از دریافت و ارائه گواهی اسقاط خودرو دولت را موظف کردند زمینه تولید این خودروها…
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / مجلس شورای اسلامی / علی لاریجانی / خودرو
تصاویر | جلسه علنی مجلس و معدود نمایندگانی که ماسک نزدند
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه به ریاست علی لاریجانی برگزار شد. در جلسه امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رای موافق به اصلاح طرح ساماندهی صنعت خودرو، واردات خودروهای سواری تمام‌برقی و تمام‌ترکیبی(تمام‌هیبریدی) در راستای کاهش آلودگی‌های محیط‌ زیستی و کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی تا زمان تولید آنها در داخل، از دریافت و ارائه گواهی اسقاط خودرو را معاف کردند. منبع: ایرنا
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / مهمترین اخبار امروز مجلس / تامین نظر شورای نگهبان
خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۶ اردیبهشت ماه
قرائت گزارش مجلس درباره سیل فروردین ۹۸ و علل وقوع آن/ معافیت واردات خودروهای تمام برقی از دریافت و ارائه گواهی اسقاط خودرو/ شروط مجلس برای تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور به پیمانی/ اصلاح لایحه تجارت و ...از جمله مهمترین اخبار امروز (سه شنبه) شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی
ایرنا - تهران - جلسه علنی مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه به ریاست علی لاریجانی برگزار شد.در جلسه امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رای موافق به اصلاح طرح ساماندهی صنعت خودرو، واردات خودروهای سواری تمام‌برقی و تمام‌ترکیبی(تمام‌هیبریدی) در راستای کاهش آلودگی‌های محیط‌ زیستی و کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی تا زمان تولید آنها در داخل، از دریافت و ارائه گواهی اسقاط خودرو را معاف کردند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / واردات خودرو / خودرو برقی / مجلس شورای اسلامی / ساماندهی صنعت خودرو
تصمیم مهم مجلس برای واردات خودرو‌های هیبریدی
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رای موافق به اصلاح طرح ساماندهی صنعت خودرو، واردات خودرو‌های سواری تمام‌برقی و تمام‌ترکیبی (تمام‌هیبریدی) در راستای کاهش آلودگی‌های محیط زیستی و کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی تا زمان تولید آن‌ها در داخل، از دریافت و ارائه گواهی اسقاط خودرو را معاف کردند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / مجلس شورای اسلامی / وزارت صنعت معدن و تجارت / شورای نگهبان / خودرو
واردات خودروهای سواری برقی و ترکیبی از ارائه گواهی اسقاط معاف شد
تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رای موافق به اصلاح طرح ساماندهی صنعت خودرو، واردات خودروهای سواری تمام‌برقی و تمام‌ترکیبی(تمام‌هیبریدی) در راستای کاهش آلودگی‌های محیط‌ زیستی و کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی تا زمان تولید آنها در داخل، از دریافت و ارائه گواهی اسقاط خودرو را معاف کردند.
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / آلودگی موتورسیکلت / آلودگی هوا / غلظت آلاینده
میزان آلودگی موتورسیکلت ۱۸ برابر خودرو
به گزارش ایسنا، طبق قانون، اسقاط هفت موتورسیکلت به اندازه اسقاط یک خودرو ارزش دارد. از طرف دیگر دولت قیمت گواهی اسقاط خودرو را دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین کرده و با توجه به این‌که اسقاط هفت موتورسیکلت معادل اسقاط یک خودرو است، باید برای اسقاط هر موتورسیکلت حدود ۳۵۰ هزار تومان به مراکز اسقاط داده شود. این در حالی است که فروشندگان خودرو اسقاطی خود را کمتر از شش میلیون تومان و موتورسیکلت فرسوده خود را کمتر از دو میلیون تومان به مراکز اسقاط نمی‌فروشند.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / خودروهای فرسوده / اسقاط خودروها / خودروهای اسقاطی
تحریم‌ها بر خودرو‌های اسقاطی هم تاثیر گذاشت! / مراکز اسقاط به خاطر بی برنامگی دولت تعطیل شدند
سید امیر احمدی دبیر انجمن مراکز اسقاط خودروی کل کشور می‌گوید: ۲۱۶ مرکز اسقاط و بازیافت خودرو به دلیل عدم برنامه از سوی دولت تعطیل شده‌اند و از ۳ سال گذشته تاکنون ۶ هزار نفر بیکار شده اند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / استانی-اجتماعی / نوسازی ناوگان تاکسیرانی / تاکسی فرسوده / وام
خبری از وام ۵۰ میلیونی نوسازی تاکسی‌های فرسوده نیست
رئیس سازمان حمل نقل بار و مسافر شهرداری کرج در خصوص طرح‌های نوسازی ناوگان تاکسیرانی گفت: در حال حاضر تنها طرح فروش نقدی تاکسی قابل اجرا است که طبق آن شرکت‌های اسقاط خودرو تاکسی‌های فرسوده را به قیمت پنج میلیون تومان از تاکسیدار خریداری و راننده باید مابقی مبلغ  خرید تاکسی نو را به صورت نقدی پرداخت کند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / محیط زیست / اسقاط خودروهای فرسوده / موتور سیکلت / تفاهم نامه
باز شدن گره کور اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده
تهران- ایرنا- رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم از انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی برای اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده خبر داد و گفت: نسبت به ارایه تعداد ۱۴۰ هزار گواهی اسقاط موتورسیکلت اقدام می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / آلایندگی / آلودکی هوا / اسقاط خودروهای فرسوده / اسقاط موتورسیکلت
چرا قانون هوای پاک و طرح اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده از دستور کار دولت خارج شد؟
به گفته یک کارشناس، از بین ۱۸ شهرک صنعتی در حال بهره‌برداری در تهران ۱۶ شهرک و از بین ۱۶ هزار و ۸۰۰ واحد تولیدی و صنفی حدود ۸۰۰۰ واحد در شعاع کمتر از ۱۲۰ کیلومتری تهران قرار دارند؛ اما اینها به تنهایی مشکل اصلی آلودگی هوای تهران نیستند!
۱۳۹۸/۱۰/۱۱
ابربحران انباشت فرسوده‌ها
دنیای اقتصاد: هر سال همین روزها که آلودگی هوا به نقل محافل تبدیل می‌شود، بسیاری از کارشناسان از «خودروهای فرسوده» به‌عنوان عامل اصلی سیاهی هوا یاد کرده و تاکید می‌کنند که تا این معضل حل نشود، بحران آلودگی نیز پایدار خواهد ماند. این در حالی است که طی یک دهه گذشته و به‌خصوص چند سال اخیر، اسقاط خودروهای فرسوده در اولویت قرار نداشته و این موضوع، کشور را به سمت خطر انباشت فرسوده سوق می‌دهد. نگاهی به وضع فعلی اسقاط فرسوده‌ها نشان می‌دهد از رده خارج کردن این خودروها، روندی بسیار کند و نزدیک به توقف دارد. شرایط به شکلی است که نه مالکان فرسوده‌ها انگیزه و مشوقی برای اسقاط دارند و نه خودروسازان و نهادهای متولی، اقدامات موثری را در این حوزه انجام می‌دهند. نتیجه چنین روندی این شده که صدها هزار خودرو فرسوده …
۱۳۹۸/۱۰/۰۹
لزوم برخورد با دستگاه‌های دولتی مقصر در آلودگی هوا
یک کارشناس محیط زیست با اشاره به کم‌کاری بیش از حد دولت در اسقاط خودروهای فرسوده گفت: قوه قضاییه باید به‌‌عنوان مدعی‌العموم به این مسئله ورود پیدا کند و همه دستگاه‌های دولتی که در این زمینه کم کاری دارند، باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / اسقاط خودروی فرسوده
خودروی یورو ۵ نیازمند سوخت یورو ۵ است
به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو، ارتقا استاندارهای آلایندگی و انبوه‌سازی…
۱۳۹۸/۱۰/۰۵
بیکاری مراکز اسقاط خودرو
یک مقام مسوول از خسارت 6/ 2 میلیارد دلاری آلودگی هوای تهران در ۱۰ماه امسال خبر داد و گفت: با وجود تعداد زیاد خودروی فرسوده در کشور، مراکز اسقاط با 5 درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند. داوود کریمی عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط خودرو، در نشستی خبری افزود: چهار عامل اساسی شامل خودروهای سنگین با سهم ۲۰ درصدی، موتورسیکلت‌ها، خودروهای سبک و وانت‌بارها با سهم ۳۵ درصدی و عوامل آلاینده ثابت همچون کارخانه‌ها و موتورخانه‌ها در شکل‌گیری آلودگی هوا نقش دارند. وی گفت:وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت (محمد شریعتمداری) در بخشنامه‌ای اعلام کرد خودروسازان نباید در مقابل تولید محصول، خودرویی را از رده خارج کنند، که اقدامی غیرکارشناسی بود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴
خسارت 2.6 میلیارد دلاری آلودگی هوای تهران در سال 98
یک عضو هیئت مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط خودرو از آمار سازمان محیط‌زیست مبنی بر خسارت 2.6 میلیارد دلاری آلودگی هوای تهران در 10 ماهه 98 خبر داد و گفت: با دستور وزیر سابق صنعت، خودروسازان مکلف به از رده خارج کردن خودروهای اسقاطی نیستند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴
کوتاهی خودروسازان در اسقاط خودروهای فرسوده/ فرسودگی 8 میلیون خودرو تا سال 1404
عضو هیأت مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط با بیان اینکه در حال حاضر 3 میلیون دستگاه خودرو فرسوده در کشور داریم، گفت: خودروسازان موظفند معادل 25 درصد ظرفیت تولیدشان، خودرو از رده خارج کنند اما حتی یک درصد هم اجرا نمی‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / آلودگی هوا / خودرو / دلار / سرمایه / واردات خودرو
بیکاری ۵۰۰ هزار کارگر مراکز اسقاط خودرو/ ۲.۶ میلیارد دلار هزینه آلودگی هوا در تهران/ عدم انجام تعهدات خودروسازها در حوزه خودروهای فرسوده
ایلنا: عضو هیات مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده گفت: اکنون با ممنوعیت واردات خودرو و عدم انجام تعدات خودروسازها در این خصوص می‌توان گفت 85…
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / طرح کنترل آلودگی هوا / تهران / آلودگی هوا / حمل و نقل
نفس تنگی کلانشهرها با وسائط نقلیه فرسوده
آلودگی هوا سال‌ها گریبانگیر کلانشهرهاست و هر سال نیز این عرصه تنگ‌تر می‌شود؛ یکی از تدابیر مسئولان برای برون‌رفت از این معضل، اسقاط خودرو و موتورسیکلت‌های فرسوده است. آلودگی یک موتورسیکلت چهار زمانه برابر با آلودگی ۸ خودرو با استاندارد یورو ۴ و ۲۶ خودروی هیبریدی است، ۹۶ درصد موتورسیکلت‌ها کاربراتوری هستند که ۶۱ درصد آنها فرسوده‌اند
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / استانداری تهران / انوشیروان محسنی بندپی / اسقاط خودروهای فرسوده / آلودگی هوا
استاندار تهران: برای تعطیلی مدارس در هفته آینده، پنجشنبه تصمیم می‌گیریم
تهران- ایرنا- استاندار تهران با اشاره به تصمیم به تعطیلی مدارس با توجه به پایداری شرایط جوی گفت:مدل های پیش بینی وضعیت جوی هفته آینده تا پنجشنبه آماده می شود که در آن زمان تصمیم های لازم گرفته خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۷
خروج ابرپروژه اسقاط ازکما
در شرایطی که مدت‌ها خبری از ابرپروژه اسقاط خودروهای فرسوده سنگین نبود و گمان می‌رفت به کما رفته، خبر رسید دولت برای بیش از 42 هزار خودرو ثبت‌سفارش قطعات انجام داده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / وزارت صنعت معدن و تجارت / سازمان گسترش و نوسازی صنایع کشور / اسقاط خودروهای فرسوده
ثبت سفارش بیش از ۴۲ هزار دستگاه خودروی سنگین
تهران- ایرنا- معاون توسعه صنایع سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) از ثبت سفارش ۴۲ هزار و ۳۴۱ دستگاه انواع خودروی سنگین به ارزش یک میلیارد و ۹۹۰ میلیون یورو در چارچوب طرح نوسازی ناوگان حمل ونقل تجاری خبر داد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۱
راهکارهایی برای حل مشکل آلودگی هوای تهران
باتوجه به سابقه طولانی مساله آلودگی هوای تهران و مطرح‌بودن برخی راه‌حل‌ها از جمله فیلتر دوده و اسقاط خودروهای فرسوده لازم است دستگاه‌های مرتبط در حوزه آلودگی هوا از جمله شهرداری و سازمان محیط زیست پاسخگوی عدم انجام مسوولیت‌های خود طی سال‌های گذشته باشند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
تعطیلی قانون درباره عامل ۵۰درصد آلودگی هوای تهران | تاملی در توقف اجرای قانون اسقاط فرسوده‌ها
اسقاط خودرو و موتورسیکلت‌های فرسوده در حالی از سال گذشته تاکنون متوقف شده که بر اساس آمار اعلام شهرداری تهران، ۱۰ درصد آلودگی هوای تهران مربوط به موتورهای دوچرخ کاربراتوری و ۴۰ درصد مربوط به خودروهای شخصی است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / اسقاط خودروی فرسوده / آلودگی هوا / موتورسیکلت‌های فرسوده / اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده
توقف اسقاط خودرو و موتورسیکلت با وجود آلودگی شدید هوا !
در حالی که روزهای گذشته آلودگی هوا دوباره گریبان کلان شهرها و به ویژه تهران را گرفته است، رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط خودرو از اضافه شدن حدود ۵۰۰۰ گواهی اسقاط به گواهی‌های انباشت شده در این مراکز طی یک سال گذشته خبر داد و گفت که تعداد اسقاط انجام شده در سال جاری ناچیز بوده است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۸
مصوبه اسقاط خودروهای فرسوده منتظر امضای معاون رئیس جمهور/85 هزار گواهی اسقاط بدون خریدار
دبیرانجمن صنفی مراکز اسقاط خراسان رضوی با بیان اینکه در حال حاضر 85 هزار گواهی اسقاط بدون خریدار وجود دارد، گفت: مصوبه اسقاط خودروهای فرسوده منتظر امضای وزیر کشور و معاون اول رئیس جمهور است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲
آسمان خاکستری تجاری‌سازان
ابرپروژه اسقاط خودروهای سنگین هر چند با هدف کاهش آلودگی هوای تهران تا پایان دولت دوازدهم کلید خورد، اما آغاز و پایان آن یکسال بیشتر طول نکشید.
۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / محیط زیست / آلودگی هوا / سازمان محیط زیست
انتقاد یک مدیر ارشد دولتی به دولت: به آلودگی هوا توجهی نمی‌شود
فارس نوشت: معاون منابع انسانی سازمان محیط زیست با بیان اینکه برای اسقاط خودرو تقاضا ایجاد کنیم ، گفت: دولت به موضوع آلودگی هوا بی توجه است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۶
برای اسقاط خودرو تقاضا ایجاد کنیم/ بی توجهی دولت به آلودگی هوا
معاون منابع انسانی سازمان محیط زیست با بیان اینکه برای اسقاط خودرو تقاضا ایجاد کنیم ، گفت: دولت به موضوع آلودگی هوا بی توجه است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / موتورسیکلت فرسوده / مراکز اسقاط و بازیافت خودرو / اسقاط خودروی فرسوده / اسقاط موتورهای فرسوده / آلودگی هوا
با ۷ میلیون موتورسیکلت فرسوده در خیابان‌ها چه کنیم؟
عضو هیات‌ رییسه کارگروه صنایع اسقاط از تردد بیش از هفت میلیون موتورسیکلت فرسوده در کشور خبر داد و با بیان این‌که اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده برای مراکز اسقاط صرفه اقتصادی ندارد،‌ از سازمان حفاظت محیط زیست خواست که علت ممنوعیت اسقاط موتورسیکلت در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران را اعلام کند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / آلودگی هوا / مجلس شورای اسلامی / صنعت خودروسازی
طرح ساماندهی صنعت خودرو/ از چاله به چاه!
کارشناسان معتقدند راهکارهای کنونی برای رفع آلودگی هوا کافی نیست و علاوه بر واردکنندگان خودرو، واردکنندگان «قطعات» خودرو نیز باید سهم خود در اسقاط خودروهای فرسوده را ایفا کنند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / مجلس شورای اسلامی / محیط زیست / سازمان حفاظت محیط زیست / اسقاط خودروهای فرسوده / آلودگی هوا
کلید اسقاط ناوگان فرسوده در دستان مجلس
آلودگی هوای کلانشهرها به‌ویژه شهر تهران یکی از معضلات محیط زیستی کشور است که هرساله در ایام سرد سال، مهمان ناخوانده زندگی مردم شهر می‌شود. با وجود اینکه راهکارهای مختلفی در قالب برنامه‌های جامع کشوری درطول سال‌های گذشته درنظر گرفته شده اما توفیق چندانی در کاهش آلودگی هوا حاصل نشده است. هرچند راهکارهای اصلی کاهش آلودگی هوا در تمام دنیا و حتی در کشور شناخته شده است اما اجرای آن‌ها در کشور با مشکلات سیاست‌گذاری و ساختاری همراه است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / ساماندهی بازار خودرو / طرح ساماندهی بازار خودرو / مجلس شورای اسلامی
آیا مجلس طرح ضدمحیط زیستی را تصویب می‌کند؟
«طرح ساماندهی خودرو» منجر به ناپایداری بازار اسقاط خودرو می‌شود، قرار است دوباره این موضوع در مجلس مورد بررسی قرار گیرد و مشخص نیست آیا مجلسی‌ها طرح ضد محیط زیستی را تصویب می‌کنند یا خیر؟
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / خودرو / اسقاط خودروی فرسوده / کرمانشاه / استانی-اجتماعی
ورود ۴۰۰۰ خودرو "نوشماره" به کرمانشاه/ فقط ۵۹ خودرو اسقاط شدند!
رییس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور استان کرمانشاه از ورود ۳۹۲۰ دستگاه خودروی نوشماره به استان در نیمه ابتدای امسال خبر داد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •