یکشنبه, ۵ بهمن, ۱۳۹۹ / 24 January, 2021
اقتصاد جهانی
۱۲ ساعت قبل
پارامترهای اثرگذار در جذب پول خارجی
با توجه به توسعه اقتصاد جهانی و افزایش ارتباط اقتصادی کشورها طی دو دهه اخیر، جریان سرمایه‌گذاری خارجی در دنیا با سرعت بالایی رشد کرد. سرمایه‌گذاری خارجی در کشورهای در حال توسعه دنیا با سرعت بیشتری نسبت به کشورهای صنعتی افزایش یافت و دلیل این مساله هم تلاش آنها برای توسعه زیر‌ساخت‌ها و جذاب کردن بازار داخلی برای سرمایه‌گذاران خارجی بود. بنابراین اهمیت سرمایه‌گذاری خارجی در تراز تجاری و توسعه اقتصادی کشور امری است که ضرورت آن بر همگان آشکار است.
خوشبینی در بازارهای آسیایی با روی کار آمدن بایدن
۲ روز قبل / توکیو / ایالات متحده آمریکا / پکن
خوشبینی در بازارهای آسیایی با روی کار آمدن بایدن
تهران- ایرنا- فرانس‌پرس در گزارشی به بررسی واکنش بازارهای آسیایی پس روی کار آمدن «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا پرداخته و نوشته است با تصمیم‌های اتخاذ شده مربوط به کنترل بیماری کرونا، سرمایه گذاران آسیایی نسبت به بهبود رشد اقتصاد جهانی خوشبین هستند.
بایدن و اروپا: مسیر سخت اعتمادسازی
۳ روز قبل
بایدن و اروپا: مسیر سخت اعتمادسازی
توماس دوستربرگ- کارشناس سیاست خارجی آمریکا در موسسه هادسون تاکید سیاست خارجی جو بایدن بر اقدامات هماهنگ جهانی برای حل بحران‌های اقتصادی و مسائل زیست‌محیطی جهان و رویکردهای محیط‌زیستی بر کسی پوشیده نیست. تغییر در اقتصاد جهانی بدون حضور چین امکان‌پذیر نیست. در این میان، آمریکا بدون همکاری و همراهی اروپا نمی‌تواند چین را متقاعد کند که مدل حاکم بر اقتصادش را که به اعتقاد بسیاری در واشنگتن مخل اقتصاد جهانی و مسائل آب و هوایی است، تغییر دهد. این در شرایطی است که اروپا و چین طی دوره ریاست‌جمهوری دونالد …
بورس‌های آسیا و آمریکا سبز ماندند
۴ روز قبل / بورس های جهانی / اقتصاد جهانی / وال استریت
بورس‌های آسیا و آمریکا سبز ماندند
در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۴۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۰ هزار و ۹۵۲.۷۴ واحد بسته شد.
حمایت از اقتصادهای نوظهور
۴ روز قبل
حمایت از اقتصادهای نوظهور
رئیس صندوق بین‌المللی پول روز دوشنبه در نشستی مجازی از اقدامات ویژه این نهاد بین‌المللی برای کمک به اقتصاد جهانی پرده برداشت. کریستالینا جورجیوا در صحبت‌های خود تاکید کرد که چشم‌انداز اقتصاد جهانی همچنان با نااطمینانی‌های بسیار زیادی مواجه است و صندوق برای کمک به کشورهای فقیرتر و جلوگیری از افزایش شکاف میان کشورهای ثروتمند و فقیر نیازمند دریافت اعتبارات بیشتر است.
افزایش قیمت نفت با امید به بهبود اقتصاد جهانی
۴ روز قبل / قیمت نفت / اوپک / ویروس کرونا / اوپک پلاس / ایالات متحده آمریکا / نفت / واکسن کرونا
افزایش قیمت نفت با امید به بهبود اقتصاد جهانی
تهران- ایرنا- قیمت نفت در معاملات امروز با توجه به افزایش امیدها به بهبود شرایط اقتصادی جهان با رشد همراه شد.
نفت برنت صعود کرد
۵ روز قبل / قیمت نفت / کرونا در جهان / جو بایدن
نفت برنت صعود کرد
بهای معاملات نفت برنت روز سه شنبه تحت تاثیر خوش بینی سرمایه گذاران به تاثیر مثبت اقدامات محرک مالی دولت آمریکا بر رشد اقتصاد جهانی، بالا رفت.
ارزش ۱۰ برند معروف دنیا
۱۳۹۹/۱۰/۲۹ / اقتصاد جهانی / برند آمریکایی / برند های معروف
ارزش ۱۰ برند معروف دنیا
به گزارش ایسنا به نقل از ویژوال کپیتالیست، سال گذشته تحت تاثیر شیوع کرونا و کاهش تقاضای جهانی ارزش بسیاری از برندهای مطرح دنیا با کاهش محسوسی مواجه شد. ارزش برند به مجموع قدرت اسم برند در جذب مشتری، آینده برند در سال پیش رو و سهم برند از بازارهای داخلی و جهانی اطلاق می شود. ۵۰ برند اصلی جهان در حوزه های مختلفی از جمله خودرو، تجهیزات الکترونیکی، مواد غذایی، خدمات مالی و بانکی و خرده فروشی فعال هستند.
بازار ها در انتظار یک سخنرانی
۱۳۹۹/۱۰/۲۹
بازار ها در انتظار یک سخنرانی
اقتصادنیوز : در آغاز هفته میلادی از دوشنبه، فعالان اقتصادی به امید تصمیمات بهتر بایدن برای اقتصاد جهانی و خوشحالی از رفتن ترامپ چشم به مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا دوختند.
۱۳۹۹/۱۰/۲۹
پیامد بسته بایدن در اقتصاد جهانی
مهم‌ترین خبر اقتصادی هفته گذشته که بازار جهانی و همچنین چشم‌انداز اقتصاد جهانی را تحت‌تاثیر خود قرار داد، رونمایی جو بایدن از بسته حمایتی مدنظر خود بود. درحالی‌که پس از ماه‌ها مذاکرات بی‌نتیجه بسته حمایتی جدید، نمایندگان کنگره بر سر بسته حدود 900 میلیارد دلاری به توافق رسیده بودند، اکنون اقتصاد آمریکا در انتظار بسته محرک مالی با حجمی بیش از دو برابر بسته قبلی است. تحلیلگران بانک‌های بزرگ جهانی از جمله گلدمن ساکس و جی‌پی‌مورگان دست به تحلیل عواقب اقتصادی اجرای چنین بسته‌ای زده‌اند؛ از تاثیرات بر چشم‌انداز رشد بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تا ضرر احتمالی که اجرای این بسته بر اقتصادهای نوظهور و آسیایی تحمیل خواهد کرد.
ادغام دو خودروسازی بزرگ
۱۳۹۹/۱۰/۲۸ / بورس نیویورک / خودرو / اقتصاد جهانی / خودروسازی / اقتصادنیوز
ادغام دو خودروسازی بزرگ
اقتصاد نیوز : شرکت های خودروسازی فیات کرایسلر و پژو سیتروئن بعد از مدت ها مذاکرات بالاخره روز شنبه رسماً با ادغام خود شرکت استلانتیس، چهارمین خودروساز بزرگ جهان را تأسیس کردند.
دلار به روند صعودی اش ادامه داد
۱۳۹۹/۱۰/۲۸ / شاخص دلار / دلار آمریکا / اقتصاد جهانی
دلار به روند صعودی اش ادامه داد
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارز‌های جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۶۲ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۷۷۸ واحد بسته شد.
کاهش شدید فروش شورولت کامارو در سال ۲۰۲۰
۱۳۹۹/۱۰/۲۷ / صنعت خودرو / صنعت خودروسازی / پیامد اقتصادی کرونا / تاثیرات کرونا بر بازارهای اقتصادی
کاهش شدید فروش شورولت کامارو در سال ۲۰۲۰
آمار فروش خودروهای عضلانی در بازار آمریکا طی سال ۲۰۲۰، نشان می‌دهد که فروش شورولت کامارو با کاهش ۳۸ درصدی نسبت به سال قبل، بسیار بحرانی شده است. سال ۲۰۲۰ نه ‌تنها برای جنرال موتورز و به ‌طور خاص شورولت کامارو، بلکه برای تمام صنعت خودرو سال سختی بود. ما در حال دریافت تصویری کلی از شرایط بازار هستیم؛ زیرا تولیدکنندگان خودرو نتایج سه‌ ماهه چهارم و فروش کلی سال ۲۰۲۰ را گزارش می‌دهند. اوضاع پیش از آن‌که ویروس کرونا به دنیا حمله کند و اقتصاد جهانی را تحت‌الشعاع قرار دهد، برای کامارو خوب نبود؛ اما چاره‌ای برای خودروی عضلانی محبوب آمریکایی‌ها وجود ندارد و حتی نمی‌توان تصور کرد که اکنون چقدر اوضاع برای کامارو بد شده است. شورولت در سال ۲۰۲۰ فقط ۲۹,۷۷۵ دستگاه کامارو فروخت. این رقم نسبت به سال قبل از آن، …
صعود ۴ پله‌ای کیفیت سفر و گردشگری ایران در سال ۲۰۱۹
۱۳۹۹/۱۰/۲۵ / گردشگری / جهانگردی / ایران
صعود ۴ پله‌ای کیفیت سفر و گردشگری ایران در سال ۲۰۱۹
تهران- ایرنا- در گزارش مجمع اقتصاد جهانی که ۱۴۰ کشور را بررسی و عوامل و رویه‌های توسعه پایدار سفر و گردشگری را اندازه‌گیری می‌کند، ایران در جدیدترین گزارش این مجمع توانسته است با چهار پله صعود نسبت به سال ۲۰۱۷، جایگاه ۸۹ را در میان این کشورها از آن خود کند.
۱۳۹۹/۱۰/۲۵
جهش دورقمی و قدرتمند صادرات چین در ماه دسامبر
صادرات چین در ماه دسامبر با ریکاوری اقتصاد جهانی و بهبود تقاضا برای کالاهای چینی، جهشی قدرتمند و فراتر از انتظار ثبت کرد.
نوسان دلار محدود شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۵ / تورم / رشد اقتصادی / اقتصاد جهانی / بازار ارز / شاخص دلار
نوسان دلار محدود شد
اقتصاد نیوز : ارزش دلار مقابل بیشتر ارزها تغییرات کمی داشت.
دلار بر مدار کاهش
۱۳۹۹/۱۰/۲۵ / تورم / رشد اقتصادی / اقتصاد جهانی / بازار ارز / شاخص دلار
دلار بر مدار کاهش
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۰۸ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۲۴۳ واحد بسته شد.
هزینه اقتصادی بحران کرونا دست‌کم ۱۰.۳ تریلیون دلار است
۱۳۹۹/۱۰/۲۴
هزینه اقتصادی بحران کرونا دست‌کم ۱۰.۳ تریلیون دلار است
کارشناسان اکونومیست از طریق مقایسه پیش‌بینی اخیر بانک جهانی از نرخ رشد اقتصاد جهانی با پیش‌بینی ارائه شده از آخرین گزارشی که این بانک قبل از همه‌گیری کرونا درباره دورنمای اقتصادی جهان منتشر کرد، خسارات اقتصادی همه‌گیری کرونا در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ را ۱۰.۳ تریلیون دلار برآورد کرده‌اند.
خطرات بزرگی که چین را تهدید می‌کند
۱۳۹۹/۱۰/۲۴ / رشد اقتصادی / اقتصاد جهانی / اقتصادنیوز / آنان / تخمین
خطرات بزرگی که چین را تهدید می‌کند
اقتصاد نیوز : بنا به گزارش بانک جهانی، پس از سقوط رشد در آسیا و اقیانوسیه تا ۹/ ۰ در سال ۲۰۲۰، پیش‌بینی‌ها نشان از رشد ۴/ ۷ درصدی این منطقه در سال ۲۰۲۱ می‌دهد.
خطر در کمین اقتصاد چین
۱۳۹۹/۱۰/۲۴
خطر در کمین اقتصاد چین
بانک جهانی در گزارش اخیر خود، سخن از رشد 4درصدی برای اقتصاد جهانی در سال 2021 گفت. این رشد اما برای همه کشورهای جهان یکدست نخواهد بود. گرچه در این ماراتن اقتصادی، چین در صف اول قد علم کرده اما بسیاری از کشورها مسیری سنگلاخ را پیش روی خود دارند. اقتصاد منطقه شرق آسیا و اقیانوسیه نیز از این قاعده مستثنی نیست و گرچه نسبت به بیشتر مناطق، آسیب کمتری از ویروس دیده است اما این معنای فرار آنان از بحران نیست.
مخالفان FATF هنوز بازتاب آن را مطالعه نکرده‌اند/ به احتمال زیاد رای مجمع تشخیص مصلحت مثبت می‌شود/ باید سهم‌مان را از اقتصاد جهانی بگیریم
۱۳۹۹/۱۰/۲۳ / ایران / جهان / مجمع تشخیص مصلحت نظام / تحریم ها / اتاق بازرگانی ایران
مخالفان FATF هنوز بازتاب آن را مطالعه نکرده‌اند/ به احتمال زیاد رای مجمع تشخیص مصلحت مثبت می‌شود/ باید سهم‌مان را از اقتصاد جهانی بگیریم
ایلنا: مشاور عالی ریاست اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: توصیه می‌کنم بعد از FATF‌ به پیمان‌ها و پروتکل‌های جهانی بپیوندیم، چراکه در غیر این صورت هزینه بیشتری می‌دهیم.…
چرا بازار‌های سهام و مالی از حمله به کنگره شوکه نشدند؟
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ / اقتصاد جهانی / آمریکا / بازار جهانی / حمله به کنگره / هواداران ترامپ
چرا بازار‌های سهام و مالی از حمله به کنگره شوکه نشدند؟
بازار‌های مالی از کنار آشوب و بلوای ترامپ می‌گذرند و مقصد آنان سیاست‌های دولت بعدی است. به عبارتی آنچه اهمیت دارد، بسته محرک اقتصادی است که ممکن است دولت بایدن از آن رونمایی کند. آن‌ها می‌گویند چشم‌انداز‌های رشد اقتصادی کوتاه‌مدت از سخنان بایدن و برنامه‌های وی پدیدار است و این برای ما مهم است.
۱۳۹۹/۱۰/۲۲
حکمرانی هوشمند؛ فراتر از حکمرانی دیجیتال
اما در این دنیای جدید گاهی از بس می‌دانیم چه تغییراتی خواهد آمد و از بس آن واژه‌ها را هر جایی به کار می‌بریم؛ یادمان می‌رود تا به آن فکر کنیم؛ یادمان می‌رود تا عمق تغییرات را در ذهن‌مان تصور کنیم و این هم یک‌جور فراموشی و فکر نکردن به آینده است! در ابتدای ۲۰۱۹ بیش از ۵.۱۱ میلیارد کاربر موبایل، ۴.۳۹ میلیارد کاربر اینترنت و ۳.۴۸ میلیارد کاربر شبکه‌های اجتماعی وجود داشت؛ اما همه‌گیری کرونا روند رشد را چندبرابر کرد تا تعامل اجتماعی، سازماندهی نیروی کار و همکاری اجتماعی تغییرات بنیادین در روزهای آینده پیدا کند. تغییراتی که می‌تواند رابطه میان شهروندان و دولت‌ها را در جهان آینده متفاوت کند. این تغییرات می‌تواند در آینده نزدیک، سلسله مراتب …
رشد مثبت بورس‌های آسیایی
۱۳۹۹/۱۰/۲۱ / بازار بورس / بازار بورس جهانی / بورس آسیایی / شاخص بورس آسیا
رشد مثبت بورس‌های آسیایی
در معاملات بورس‌های آسیایی امیدواری سهامداران به تأثیر مثبت تولید واکسن کرونا باعث شد تا شاهد سبز بودن بازارها باشیم. در واقع سهامداران بر این باورند که به نتیجه رسیدن تولید واکسن کرونا نهایتا به بهبود اوضاع اقتصاد جهانی منجر خواهد شد. بر همین اساس گسترده‌ترین شاخص MSSI آسیا - اقیانوسیه خارج از ژاپن ۰.۸درصد رشد کرد و این در حالی بود که بورس ژاپن به خاطر احتمال بازگشت محدودیت‌های کرونایی منفی بود. بورس کره جنوبی هم ۲ درصد رشد کرد و دلیل رشد آن عملکرد خوب شرکت‌های خودروسازی و الکترونیکی بوده است. شرکت‌های پرطرفدار چینی هم به طور متوسط ۰.۳ درصد رشد ارزش را تجربه کردند. معاملات آتی شاخص S&P۵۰۰ بورس آمریکا هم در بازارهای آسیایی امروز تقریباً ثابت ماند و معاملات آتی بورس اروپا هم تغییری نکرد. وزیر …
دلار سقوط کرد
۱۳۹۹/۱۰/۲۱ / بورس نیویورک / رشد اقتصادی / اقتصاد جهانی / بازار ارز / شاخص دلار
دلار سقوط کرد
اقتصاد نیوز : ارزش دلار در مقابل بیشتر ارزهای مهم کاهش یافت.
گفتگوی بازار با رئیس سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل؛ علل و پیامد تغییر ساختار اقتصاد جهانی| توسعه اقتصادی صرفاً متأثر از شاخصهای اقتصادی نیست
۱۳۹۹/۱۰/۲۱
گفتگوی بازار با رئیس سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل؛ علل و پیامد تغییر ساختار اقتصاد جهانی| توسعه اقتصادی صرفاً متأثر از شاخصهای اقتصادی نیست
«لودوویکو آلکورتا» معتقد است توسعه اقتصادی صرفاً متأثر از شاخصهای اقتصادی نیست و به سایر شاخصهای اجتماعی و فرهنگی نیز وابسته است.
بی تفاوتی بازار سهام به خبرهای بد
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / تورم / بورس / اقتصاد جهانی / نرخ بهره / اقتصادنیوز
بی تفاوتی بازار سهام به خبرهای بد
اقتصادنیوز : به نظر می‌رسد بازارهای سهام به اخبار ناخوشایند واکنش نشان نمی‌دهند، آنچنان که شاخص سهام MSCI( مورگان استنلی) در بازارهای توسعه یافته ۱۰ درصد بالاتر از اوج قبل از بحران کرونا بسته شد.
اعلام پیروزی قطعی بایدن، رفتار‌های هیجانی در بازار‌ها را به اوج می‌رساند؟
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / بازار جهانی / آمریکا / جوبایدن / اقتصاد جهانی / نرخ ارز / اقتصاد ایران
اعلام پیروزی قطعی بایدن، رفتار‌های هیجانی در بازار‌ها را به اوج می‌رساند؟
زمانی که تورم و نقدینگی بر مدار افزایشی باشند، شاید نرخ دلار کاهش‌های جزیی و کوتاه‌مدت داشته باشد، اما فاصله قیمتی نرخ واقعی دلار با نرخ هیجانی بیشتر و بیشتر شده و بر افزایش تورم و نقدینگی دامن می‌زند.
۱۱ اولویت برای تحول اقتصادی
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / اینفوبازار / اینفوگرافیک / تحول اقتصادی / اقتصاد جهانی / اقتصاد
۱۱ اولویت برای تحول اقتصادی
مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی تحت عنوان «رقابت پذیری جهانی» منتشر و هدف از ارائه این گزارش را، پرداختن به این موضوع است که کشورها چگونه می توانند تمرکز خود را بر برگشت به مسیر رشد ضمن توجه به بهبود آن، گسترش دهند. پیشنهادها در این گزارش، در چهار حوزه عملیاتی دسته بندی می شوند: ۱) احیا و تحول محیط توانمندسازی ۲) احیا و تحول سرمایه انسانی ، ۳) احیا و تحول بازارها و ۴) احیا و تحول اکوسیستم نوآوری.
دیپلماسی ورزشی با اروپا از بزرگراه پرمنفعت تا راهکار باری به هر جهت
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / ایران و اروپا / دیپلماسی ورزشی / اتحادیه اروپا
دیپلماسی ورزشی با اروپا از بزرگراه پرمنفعت تا راهکار باری به هر جهت
علی بمان اقبالی زارچ در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: ورزش در هزاره سوم به یکی از محورهای کلان اقتصاد جهانی تبدیل شده و میزان سرمایه در گردش در رشته های ورزش همگانی و تیمی سر به فلک می کشد و کشورهای دارای برنامه منفعت کلانی را از مبحث بسیار مهم لژیونری نصیب خود می کنند.
۲۰۲۱؛ افق کمرنگ رشد اقتصادی جهان
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / ویروس کرونا / سازمان ملل متحد / توسعه اقتصادی / سال ۲۰۲۱ / چشم انداز جهان در ۲۰۲۱
۲۰۲۱؛ افق کمرنگ رشد اقتصادی جهان
تهران- ایرنا- به رغم پیامدهای مخرب اقتصاد جهانی در ۲۰۲۰؛ با انجام کارزارهای واکسیناسون گسترده در مقیاس جهانی، امیدها به کم فروغ شدن این همه گیری افزون شده و بانک جهانی از بهبود و احیای اقتصاد جهانی در ۲۰۲۱ خبر داده که هرچند همچنان متزلزل، شکننده و ناپایدار خواهد بود.
تغییر چشمگیر ارزش دلار در معاملات خارجی
۱۳۹۹/۱۰/۱۹ / اقتصاد / دلار / نرخ ارز / اقتصاد جهانی / قیمت دلار / بازار ارز / صعود دلار
تغییر چشمگیر ارزش دلار در معاملات خارجی
اقتصادنیوز : دلار در بازارهای جهانی صعود کرد و ارزش آن در مقابل بیشتر ارزهای مهم افزایش یافت.
بیت کوین بخریم یا طلا؟
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ / تورم / رکود اقتصادی / اقتصاد جهانی / قیمت طلا / اقتصاد نیوز
بیت کوین بخریم یا طلا؟
اقتصادنیوز : «دیدی بهت گفتم؟» جمله‌ای است که این روزها سرمایه‌گذاران قدیمی و طرفداران ارزهای دیجیتالی استفاده می‌کنند. این جمله نشان از رقابت این دو گروه سرمایه گذار دارد.
پیش‌بینی رشد ۱.۵ درصدی برای سال آینده
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ / اقتصاد ایران / رشد اقتصادی / اقتصاد جهانی / توسعه اقتصادی / اقتصادنیوز
پیش‌بینی رشد ۱.۵ درصدی برای سال آینده
اقتصادنیوز : در بخشی از گزارش بانک جهانی، پیش‌بینی شده اقتصاد ایران در سال آینده رشد مثبت ۱.۵ درصد داشته باشد. عمده دلیل این افزایش رشد اقتصادی به دلیل کنترل شیوع کرونا، افزایش مصرف و بهبود صنعت توریسم خواهد بود.
رشد ۴۵۵ درصدی فروش سکه طلا در آمریکا
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ / طلای جهانی / سکه طلا / اقتصاد جهانی
رشد ۴۵۵ درصدی فروش سکه طلا در آمریکا
جدیدترین آمار فروش ضرابخانه آمریکا نشان داد ۸۴۴ هزار اونس سکه طلای عقاب آمریکایی در سال ۲۰۲۰ فروخته شده است.
صعود بورس‌ها در جهان
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ / بورس / اقتصاد جهانی / وال استریت
صعود بورس‌ها در جهان
در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۰۰ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۰ هزار و ۹۹۹.۶۳ واحد بسته شد.
صعود جهانی دلار
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ / دلار / ارزهای جهانی / اقتصاد جهانی
صعود جهانی دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارز‌های جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۴ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۸۹.۵۳۲ واحد بسته شد.
۱۳۹۹/۱۰/۱۷
برآورد بانک جهانی از رشد اقتصادی کشورهای مختلف
به گفته بانک جهانی، اقتصاد جهانی ‌سال گذشته ۴.۳‌درصد کوچک شده است.به گزارش ایسنا، بانک جهانی در برآورد جدید خود از چشم‌انداز اقتصاد جهانی پیش‌بینی کرد متوسط رشد اقتصادی جهان در ‌سال جاری به مثبت چهار‌درصد برسد. به گفته این نهاد شیوع کرونا و تأخیر در توسعه واکسن باعث شد تا اقتصاد جهانی در ‌سال قبل به‌طور متوسط ۴.۳‌درصد کوچک شود. به گفته این نهاد، پیامدهای منفی همه‌گیری کرونا بر روی اقتصاد جهانی تا سال‌ها ادامه خواهد داشت و در صورت آغاز مجدد قرنطینه‌ها به‌طور گسترده در جهان در پی جهش‌های جدید ویروس کرونا، باید انتظار وخامت اوضاع را داشت.
مس رکورد ۸ ساله زد
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / اقتصاد جهانی / شاخص دلار / فلز مس / قیمت مس
مس رکورد ۸ ساله زد
بهای مس در بازارهای جهانی در این لحظه از معاملات از ۸۱۰۰ دلار عبور کرد و به بیشترین مقدار از سال ۲۰۱۳ تاکنون رسید.
وال استریت بالاخره سبز شد
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / بورس / بازار جهانی / اقتصاد جهانی / وال استریت
وال استریت بالاخره سبز شد
در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۷۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۰ هزار و ۴۴۴.۴۵ واحد بسته شد.
بانک جهانی: در صورت توزیع واکسن کرونا، در سال ۲۰۲۱ اقتصاد جهانی ۴ درصد رشد می‌کند
۱۳۹۹/۱۰/۱۷
بانک جهانی: در صورت توزیع واکسن کرونا، در سال ۲۰۲۱ اقتصاد جهانی ۴ درصد رشد می‌کند
پیش‌بینی می‌شود، در صورت توزیع واکسن کووید-۱۹ در کل سال میلادی کنونی، اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱ رشد ۴ درصدی داشته باشد.
رشد چهار درصدی اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / استانی-اقتصادی / بانک جهانی / همه_باهم_علیه_کرونا
رشد چهار درصدی اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱
پیش‌بینی می‌شود، در صورت توزیع واکسن کووید-۱۹ در کل سال میلادی کنونی، اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱ رشد چهار درصدی داشته باشد.
عباس آخوندی: طی سه دهه آینده اهمیت نفت در اقتصاد جهانی کم می‌شود
۱۳۹۹/۱۰/۱۶
عباس آخوندی: طی سه دهه آینده اهمیت نفت در اقتصاد جهانی کم می‌شود
وزیر سابق راه و شهرسازی در دولت یازدهم و دوازدهم ضمن بررسی انتقادی کتاب "اقتصاد سیاسی مناقشه انرژی اتمی" بیان کرد: دکتر رنانی در کتاب خود گفته‌اند که اهمیت بازار نفت و انرژی به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند و دوره زمانی این اتفاق را ۲۰۲۰ درنظر گرفته‌اند اما لازم است که گفته شود کاهش اهمیت نفت در بازارهای اقتصادی طی سه دهه آینده به تدریج اتفاق می‌افتد.
تست کرونای اقتصاد جهان منفی می شود؟
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ / اقتصاد / تورم / کاهش نرخ بهره / شغل / اقتصاد جهانی / نرخ تورم / کرونا / اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ / واکسن‌های ویروس کرونا / کاهش شغل
تست کرونای اقتصاد جهان منفی می شود؟
اقتصاد نیوز : بر اساس گزارش سی‌ان‌بی‌سی، بیماری همه گیر کرونا اقتصاد جهانی را وارد یکی از بدترین رکودهای اقتصادی کرده است و هنوز مشخص نیست که چه زمانی بهبود پیدا می‌کند. تاکنون ۴ اثر کرونا بر اقتصاد جهان مشهود است.
بورس وال استریت ریخت
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ / بورس / اقتصاد جهانی / وال استریت
بورس وال استریت ریخت
در وال استریت، همه شاخص‌ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایینتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۷۶ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۰ هزار و ۶۸.۰۲ واحد بسته شد.
دورنمای جهان کرونازده
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ / کروناویروس / جهان / اقتصاد جهانی / واکسن کرونا
دورنمای جهان کرونازده
اکنون یک سال از زمانی که پاندمی آغاز شد می‌گذرد و به نظر می‌رسد جهان نه چندان بیش از همیشه خود را در خطر و تحت فشار مسائلی همچون هرج و مرج طلبی، ملی گرایی، جنگ و رقابت‌های امنیتی، ببیند. بشر اکنون تنها خود را در معرض مشکلات و مسائل ناشی از مدرنیته مثل آنچه که علم و فناوری‌های نوین و صنعتی شدن برای او به بار می‌آورند، مشاهده می‌کند.
سرنوشت جبهه‌پایداری بعد از مرحوم مصباح یزدی/معرفی ضربه‌گیر تحریم‌ها/ناخنک ۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ / اقتصاد / تورم / برجام / اقتصاد جهانی / قیمت بنزین
سرنوشت جبهه‌پایداری بعد از مرحوم مصباح یزدی/معرفی ضربه‌گیر تحریم‌ها/ناخنک ۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی
اقتصادنیوز: بررسی روزنامه‌های ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹ را با بررسی عناوین اصلی صفحه اول آنها آغاز می‌کنیم.
فراز و نشیب‌های لایحه بودجه ۱۴۰۰ در گیرودار ایدئولوژی دولت‌ آینده
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ / شرکت ملی نفت / دولت دوازدهم / صندوق توسعه ملی / لایحه بودجه 1400 / جلال محمودزاده / برگزیده‌ها / بودجه 1400
فراز و نشیب‌های لایحه بودجه ۱۴۰۰ در گیرودار ایدئولوژی دولت‌ آینده
علی رغم همه نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه ۱۴۰۰، شاید فراز و نشیب‌های این لایحه به ایدئولوژی دولت بعد گره خورده باشد. اینکه دولت بعدی بخواهد از طریق ورود به عرصه اقتصاد جهانی، درهای کشور را باز کند یا به ظرفیت‌های داخلی تیکه کند و تهدیدها را بدل به فرصت.
اندیشکده روسی|روسیه در سال 2020 برای مهار شوک‌های اقتصادی چه کرد؟
۱۳۹۹/۱۰/۱۵ / ویروس کرونا / اخبار "روسیه"
اندیشکده روسی|روسیه در سال 2020 برای مهار شوک‌های اقتصادی چه کرد؟
اگرچه سال 2020 چالش‌های زیادی برای اقتصاد روسیه داشت، اما آمادگی اولیه این کشور برای مقابله با شوک‌های خارجی به کاهش پیامدهای منفیِ ناشی از رکود اقتصاد جهانی کمک کرد.
تقاضای نفت امسال حدود ۹۶ میلیون بشکه در روز خواهد بود
۱۳۹۹/۱۰/۱۵ / اقتصاد / اوپک / رشد / نفت / اقتصاد جهانی
تقاضای نفت امسال حدود ۹۶ میلیون بشکه در روز خواهد بود
ایلنا: دبیرکل اوپک برآورد کرد که تقاضای نفت در سال ۲۰۲۱، ۹۵ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.
آغاز بکار فستیوال صنایع فلزات غیرآهنی ایران /صنایع فلزی، نماد پیشرفت و صنعتی بودن یک کشور است
۱۳۹۹/۱۰/۱۵ / اقتصاد / اقتصاد جهانی / اقتصادنیوز / غیرآهنی / ملى
آغاز بکار فستیوال صنایع فلزات غیرآهنی ایران /صنایع فلزی، نماد پیشرفت و صنعتی بودن یک کشور است
اقتصادنیوز : سومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار آغاز به کار کرد.
چین‌زدایی توسط ترامپ/ چراغ سبز به صلحِ ابراهیم/ تشدید تقابل با تهران/ صلح مبهم با طالبان/ دامن زدن به اختلاف اروپا‌یی‌ها/ بایکوت کاراکاس
۱۳۹۹/۱۰/۱۵ / پکن / حاشیه خلیج فارس / طالبان / کوبا / ونزوئلا / اسرائیل / اروپا / دونالد ترامپ / برجام / بوریس جانسون
چین‌زدایی توسط ترامپ/ چراغ سبز به صلحِ ابراهیم/ تشدید تقابل با تهران/ صلح مبهم با طالبان/ دامن زدن به اختلاف اروپا‌یی‌ها/ بایکوت کاراکاس
ایلنا: کارشناس مسائل آمریکا گفت: اگرچه کرونا بر دیپلماسی و اقتصاد جهانی تاثیر مستقیم گذاشت اما به هر ترتیب تقابل با چین، ایران، ونزوئلا و حتی کوبا توسط رئیس‌جمهوری…
چهار عامل تعیین کننده قیمت طلا
۱۳۹۹/۱۰/۱۵ / اقتصاد / بورس / اقتصاد جهانی / قیمت طلا / شاخص دلار
چهار عامل تعیین کننده قیمت طلا
اقتصاد نیوز: قیمت طلای جهانی در سال جدید میلادی به چهار عامل بستگی دارد اما مهم ترین عامل در این بازار ویروس کرونا است.
بررسی آثار منفی کرونا بر اقتصاد جهان در شبکه سحر
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / شبکه سحر / عاطفه خالدی / مجله اقتصادی / آثار منفی کرونا بر اقتصاد جهان
بررسی آثار منفی کرونا بر اقتصاد جهان در شبکه سحر
ایلنا: نگاهی اجمالی به اقتصاد جهانی و بررسی مشکلات اقتصادی جهان در سال گذشته میلادی به واسطه انتشار ویروس کرونا، امروز در برنامه «مجله اقتصادی» از شبکه سحر بر روی…
پیش بینی نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر از آینده قیمت طلا
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / طلا / قیمت طلا / قیمت سکه / قیمت طلا و سکه / نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر
پیش بینی نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر از آینده قیمت طلا
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: باتوجه به اعلام سیاست‌های اقتصادی جدید امریکا، قیمت جهانی طلا مسلما تغییر خواهد کرد. اما اکثر تحلیل‌گران پیش بینی کرده اند بعد از واکسیناسیون کرونا اگر سایه کرونا از دنیا برداشته شود، با رشد اقتصاد جهانی مواجه خواهیم شد که همین امر باعث تضعیف قیمت اونس طلا می شود.
ثبات در بازار ارز
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / دلار آمریکا / اقتصاد جهانی / بازار جهانی / ارزهای جهانی
ثبات در بازار ارز
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارز‌های جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۰۲ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۸۹.۸۹۷ واحد بسته شد.
۱۳۹۹/۱۰/۱۴
تنها راه نجات اقتصاد ملی
 از همان سال‌ها بسیاری از تحلیل گران معتقد بودند که این کشور به زودی گوی اقتصاد دنیا را از رقیب اقتصادی سیاسی خود یعنی ایالات متحده امریکا خواهد ربود و تبدیل به بزرگ‌ترین اقتصاد جهان شده و بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایالات متحده به‌شدت به آن نیازمند خواهند شد، این مباحث اتفاقا در اواخر دهه اول قرن بیست و یکم یعنی سال‌های 2008 و 2009 که امریکا از جمله بیشترین تأثیرات را از بحران اقتصاد جهانی دیده بود شدت بیشتری گرفت. قطعاً چین هر سال در حال رشد اقتصادی و رشد درآمد ناخالص داخلی یا همان GDP بود، به گونه‌ای که درآمد ناخالص داخلی این کشور در پایان سال 2019 به حدود 14.3 تریلیون دلار (منبع: بانک جهانی) رسید اما برخلاف ادعاهای مطرح شده نه در سال 2012 نه در 2014 و نه …
۲۰۲۰، آغازی بر کسری بودجه شدید در جهان
۱۳۹۹/۱۰/۱۳ / اقتصاد جهانی / تورم / رکورد / کسری بودجه
۲۰۲۰، آغازی بر کسری بودجه شدید در جهان
با کنار هم قرار دادن وضعیت در اقتصاد‌های بزرگ و نامشخص بودن آینده پاندمی حتی با شروع واکسیناسیون در برخی کشورها، چاپ پول برای جبران کسری‌ها گزینه روی میز خواهد بود؛ گزینه‌ای که می‌تواند برای سال‌ها چرخه معیوبی در اقتصاد ایجاد کند که در آن رشد اقتصادی و درآمد‌ها به دلیل تبعات چاپ پول، تورم و البته کاهش ۳ تا ۴ تریلیون دلاری درآمد‌های مالیاتی، سرکوب شود.
سنجش دقت نفتی دولت خاتمی، احمدی نژاد و روحانی+ نمودار
۱۳۹۹/۱۰/۱۲ / تورم / حساب ذخیره ارزی / رشد اقتصادی / قیمت نفت / اقتصاد جهانی
سنجش دقت نفتی دولت خاتمی، احمدی نژاد و روحانی+ نمودار
اقتصادنیوز: : گزارش رسمی سازمان برنامه می‌گوید: در دو دهه گذشته پیش‌بینی‌های قیمت نفت در لوایح بودجه با واقعیت هم‌خوانی نداشته است.
درس هایی که سال ۲۰۲۰ به اقتصاد جهانی داد
۱۳۹۹/۱۰/۱۱ / اقتصاد کرونایی / سال 2021 میلادی
درس هایی که سال ۲۰۲۰ به اقتصاد جهانی داد
پاندمی ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰، این سال را به سالی عجیب و خاص در تاریخ بشریت تبدیل کرده است. از منظر اقتصادی، سال ۲۰۲۰، جدایِ از نکات منفی که برای جوامع مختلف به دنبال داشت، تا حدی به دلیلِ ایجاد شرایطی جدید و خاص، محرک نوآوری و خلاقیت اقتصادی نیز بود که این مساله را بایستی به نوعی در زمره آثار مثبت اقتصادی این سال به حساب آورد.
سقوط ۲۰ درصدی قیمت‌ نفت
۱۳۹۹/۱۰/۱۱ / اقتصاد / قیمت نفت / اقتصاد جهانی / اقتصادنیوز / خام
سقوط ۲۰ درصدی قیمت‌ نفت
اقتصادنیوز : قیمت نفت خام روز پنج‌شنبه در آخرین روز سال ۲۰۲۰ افت کرد تا سقوط خود در این سال را به ۲۰ درصد برساند.
قیمت جهانی نفت امروز ۹۹/۱۰/۱۱| قیمت نفت سال ۲۰۲۰ را با ۵۱ دلار به پایان رساند
۱۳۹۹/۱۰/۱۱
قیمت جهانی نفت امروز ۹۹/۱۰/۱۱| قیمت نفت سال ۲۰۲۰ را با ۵۱ دلار به پایان رساند
در حالی که مقررات محدود کننده به منظور مهار ویروس کرونا بخش عمده ای از اقتصاد جهانی را فلج کرده است، قیمت نفت در سال ۲۰۲۰ میلادی شاهد افت حدود ۲۰ درصدی بوده، اما به دنبال تصویب بسته های محرک مالی از سوی دولت ها، قیمت ها تا حدودی ترمیم شده است.
۲۰۲۱؛ سال رکود کرونا، رونق اقتصاد تغییر سیاست‌ها و دیگر هیچ…
۱۳۹۹/۱۰/۱۱ / تاثیرات اقتصادی کرونا / کروناویروس / سال2020 / رکود اقتصادی / اقتصاد جهانی
۲۰۲۱؛ سال رکود کرونا، رونق اقتصاد تغییر سیاست‌ها و دیگر هیچ…
تصاویر آخرالزمانی که از خیابان‌های خالی از جمعیت شهر‌های جهان منتشر می‌شد، تنها بیانگر ترس و هراس بابت جان انسان‌ها نبود. این تصاویر بیانگر خوابیدن چرخ‌های اقتصادی در سراسر جهان، البته به استثنای چین، در سال ۲۰۲۰ بود. قرنطینه‌ها، مردم را نه تنها افسرده کرد که جیب آن‌ها را روز به روز خالی‌تر و کمربند‌های آنان را سفت‌تر کرد. اما این یعنی سال آینده هم باید به این ادبار ادامه دهیم؟
لیلاز: فقط ایران و کره شمالی عضو اف‌ای‌تی‌اف نیستند/ بیشترین فشار پس از حمله مغول، حالا به ایران وارد شد
۱۳۹۹/۱۰/۱۱ / اقتصاد / اقتصاد ایران / برجام / اقتصاد جهانی / اقتصاد سیاسی
لیلاز: فقط ایران و کره شمالی عضو اف‌ای‌تی‌اف نیستند/ بیشترین فشار پس از حمله مغول، حالا به ایران وارد شد
اقتصاد نیوز : کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: همه کشورهای جهان غیر از ایران و کره شمالی عضو FATF هستند.
روابط تجاری آمریکا با چین به دوران قبل از ترامپ باز نخواهد گشت|بایدن شوک به اقتصاد جهانی نمی‌دهد
۱۳۹۹/۱۰/۱۱
روابط تجاری آمریکا با چین به دوران قبل از ترامپ باز نخواهد گشت|بایدن شوک به اقتصاد جهانی نمی‌دهد
پروفسور «نادر انتصار» معتقد است که روابط تجاری آمریکا با چین در سال آینده متلاطم خواهد بود و به دوران قبل از ترامپ باز نخواهد گشت.
رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱، ۴.۵ درصد خواهد بود| بایدن امتیازات عمده‌ای به چین نخواهد داد
۱۳۹۹/۱۰/۱۰
رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱، ۴.۵ درصد خواهد بود| بایدن امتیازات عمده‌ای به چین نخواهد داد
پروفسور «حسین عسکری» معتقد است که رشد در نیمه اول سال ۲۰۲۱ بسیار کساد و اما در نیمه دوم با تغییر الگوی تولید افزایش می یابد و رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱ حدود ۴.۵ درصد خواهد بود.
این دو کشور سال آینده میلادی به وضعیت پیش از کرونا بازمی‌گردند
۱۳۹۹/۱۰/۱۰ / ویروس کرونا / بیکاری / درآمد / رشد اقتصادی / رکود اقتصادی / ایالات متحده آمریکا / چین / هند / انگلیس / واکسن
این دو کشور سال آینده میلادی به وضعیت پیش از کرونا بازمی‌گردند
طبق گفته بانک جهانی ۲۰۲۰ سخت‌ترین سال قرن برای جهان بوده است و تخمین زده می شود که در نتیجه شوک سریع و گسترده کرونا و اقدامات کشورها برای مهار آن اقتصاد جهانی در سال گذشته ۵.۲ درصد کوچک تر شده باشد.
۱۳۹۹/۱۰/۱۰
در حاشیه نشست وزرای کشاورزی «دی 8»
اما میزان مبادلات تجاری اعضا در داخل گروه و پس از 23 سال هنوز از 110 میلیارد دلار تجاوز نمی‌کند. اهداف محوری این سازمان بهبود موقعیت کشورهای در حال توسعه در اقتصاد جهانی، تنوع‌بخشی و ایجاد فرصت‌های جدید در روابط تجاری، ارتقای اعضا در تصمیم‌گیری‌های سطح بین‌المللی و ارایه استانداردهای بهتر برای زندگی ذکر شده است. انگیزه اصلی از تشکیل این سازمان ارتقای شاخص‌های کلان اقتصاد کشور مسلمان در حال توسعه با بهره‌گیری از تجارب هشت کشور صنعتی جهان و نیز اتحادیه اروپا به عنوان الگوهای موفق فرامنطقه‌ای بوده است. با مروری گذرا از کارنامه 23 ساله گروه D8 درمی‌یابیم که پیوند‌های پایداری بر اساس وجه اشتراک اسلامی بودن بین اعضای آن کمتر دیده شده و دولت‌ها …
۱۳۹۹/۱۰/۱۰
تیر کرونا بر قلب مصرف‌گرایی
مسعود لاهوت- کارشناس محیط‌زیست پدیده مصرف‌گرایی پس از انقلاب صنعتی و تمایل اقتصاد جهانی به حرکت شتابزده به سوی بی‌نهایت، لطمات جبران‌ناپذیری به طبیعت و محیط‌زیست در سرتاسر دنیا وارد کرد؛ به‌طوری که بسیاری از صاحب‌نظران این پدیده را به‌عنوان دشمن خاموش طبیعت می‌شناسند و آن را الگوی نادرست رفتاری نه‌تنها در قبال طبیعت، بلکه در برابر تعهد نوع بشر در مصرف بهینه منابع انرژی قابل دسترس انسان‌ها می‌دانند. با صنعتی‌ شدن کشورها و دسترسی صاحبان صنایع و تکنولوژی به ابزارهای تبلیغاتی و قدرت اقناع افکارعمومی …
افت و خیز بازارها ناشی از جهش ویروس کرونا
۱۳۹۹/۱۰/۰۹ / اقتصاد ایران / اقتصاد جهان / بیت کوین / رشد اقتصادی / ویروس کرونا
افت و خیز بازارها ناشی از جهش ویروس کرونا
آغاز واکسیناسیون در انگلستان و آمریکا جان تازه به بازارهای جهانی بخشیده بود که انتشار اخبار شیوع گونه جدید و جهش یافته ویروس کرونا، امیدواری ها به بهبود وضعیت اقتصاد جهانی را کم رنگ کرد.
سرزمین اژدها؛ بزرگترین اقتصاد جهان در ۸ سال آینده/ سهم ۱۴ درصدی چین از اقتصاد جهانی در طول ۲۰ سال گذشته
۱۳۹۹/۱۰/۰۹
سرزمین اژدها؛ بزرگترین اقتصاد جهان در ۸ سال آینده/ سهم ۱۴ درصدی چین از اقتصاد جهانی در طول ۲۰ سال گذشته
چین تا سال ۲۰۲۸، پنج سال زودتر از آنچه پیش بینی شده بود، گوی سبقت را از ایالات متحده ربوده و به بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل خواهد شد.
بازار‌ها از ترامپ خسته شده اند؟
۱۳۹۹/۱۰/۰۸ / بازار جهانی / اقتصاد جهانی / دونالد ترامپ / آمریکا / بیت کوین / طلای جهانی
بازار‌ها از ترامپ خسته شده اند؟
سرمایه گذاران بالاخره اخباری مبنی بر امضای بسته‌های حمایتی بیماری همه گیر کرونا توسط دونالد ترامپ را که مدت‌ها انتظار آن را می‌کشیدند، را شنیدند. این خبر با حمایت ضعیف‌تر از طرف دلار، موجب افزایش قیمت طلا در روز دوشنبه شد.
شاخص فلاکت اقتصادی در ایران چگونه است؟
۱۳۹۹/۱۰/۰۸ / اینفوبازار / اینفوگرافیک / شاخص فلاکت / اقتصاد ایران / نرخ تورم / بیکاری
شاخص فلاکت اقتصادی در ایران چگونه است؟
شاخص فلاکت (misery index) شاخصی آشنا در اقتصاد جهانی است که یک انگلیسی به نام «آرتور اکان» تهیه و تبیین کرده است. این شاخص از جمع نرخ بیکاری و نرخ تورم یک کشور به دست می‌آید. البته در همه اقتصادهای دنیا تورم و بیکاری همیشه دو شاخصی است که با هم می‌آید و تقریبا رابطه غیر مستقیم دارد. اصولا با افزایش تورم، بیکاری کاهش پیدا می‌کند. البته در اقتصادهایی که تورم تک رقمی است همیشه این رابطه عکس است، در کشوری مثل ایران که تورم همواره بالا است و شرایط رکود-تورمی ایجاد می‌شود، تورم و بیکاری لزوما رابطه غیرمستقیـم نداشته و شـاخص فلاکت هم در آن اوج می‌گیرد. این شـاخص هم از شاخص‌های کلان اقتصادی است که در آمارهای مهم کشورها محاسبه می‌شود.
سال ۲۰۰۰ طلا
۱۳۹۹/۱۰/۰۸ / اقتصاد / اونس طلا / اقتصاد جهانی / قیمت طلا / اقتصادنیوز
سال ۲۰۰۰ طلا
اقتصاد نیوز: قیمت طلا در سال ۲۰۲۰ از سطح دو هزار دلار نیز فراتر رفت و قله تاریخی را جا به جا کرد اما پس این اوج گیری به سوی کانال های پایین تر سقوط کرد. اما اوج و فرود طلا چگونه رقم خورد؟
۱۳۹۹/۱۰/۰۸
فرود در روابط عربستان و آمریکا ؟
در بهار امسال، همانند اوایل دهه 1970، سعودی ها دوباره از اهرم نفت استفاده کرده و با کاهش عمدی قیمت در زمان فروپاشی اقتصاد جهانی در میان بیماری همه گیر ویروس کرونا به اقتصاد آمریکا آسیب زدند. قانون گذاران در کنگره مدت‌ها است علاقه چندانی به سعودی‌ها ندارند و از ادامه نقض حقوق بشر در پادشاهی سعودی، جنگ وحشیانه به رهبری سعودی‌ها در یمن و از همه بدتر سلاخی وحشیانه روزنامه نگار واشنگتن پست جمال خاشقجی گله‌مند‌اند.کیت جانسون و رابی گرامر در فارین پالیسی نوشتند: در اواخر نوامبر 1973، تنها شش هفته پس از آنکه عربستان سعودی و اوپک تحریم مخرب نفتی را علیه اروپا و آمریکا آغاز کردند، هنری کیسینجر، مشاور امنیت ملی آمریکا در یک نشست مخفی در کاخ سفید، علیه سعودی‌ها اقدام کرد. کیسینجر در این جلسه با عصبانیت گفت: …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •