پنجشنبه, ۸ اسفند, ۱۳۹۸ / 27 February, 2020
الگوهای خواب
تقویت حافظه هنگام خواب
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / علمی و آموزشی
تقویت حافظه هنگام خواب
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافتند که الگوهای تحریک مغز هنگام خواب می‌توانند در تقویت حافظه موثر باشند.
  مغز  حافظه  تحریک الکتریکی  خواب
5 دلیل که بدخوابی شما می تواند باعث چاقی شود
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / وبگردی
5 دلیل که بدخوابی شما می تواند باعث چاقی شود
کاهش وزن یکی از رویاهای همیشگی افراد مختلف تبدیل شده است. اما گاهی امکان کاهش وزن از طریق رژیم و ورزش چندان ممکن به نظر نمی رسد. درواقع گاهی الگوهای خواب و بیداری نیز روی چاقی افراد تاثیرگذار خواهند بود.
سلول‎‌های روده تحت تأثیر الگوهای خواب
فارس / ۱۳۹۸/۰۷/۱۹ / علمی و آموزشی
سلول‎‌های روده تحت تأثیر الگوهای خواب
محققان دریافتند، التهاب روده در بین افرادی که الگوی خواب نامنظم دارند بسیار شایع است و این مسأله نیز به این دلیل است که میان الگوهای خواب و سلامت روده ارتباط وجود دارد.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۵/۱۵ / اقتصادی
رصد خواب با «گوگل فیت»
اپلیکیشن گوگل فیت با توجه به اطلاعات جمع آوری شده توسط برنامه‌های دیگر الگوهای خواب کاربر را تعیین و مشخص می‌کند آیا او به خواب بیشتری نیاز دارد یا خیر. اپلیکیشن Google Fit اکنون با توجه به اطلاعاتی که برنامه‌های دیگر به اشتراک می‌گذارند، الگوهای خواب کاربر را رصد می‌کند و با دقت بالاتری تعیین می‌کند کاربر به خواب بیشتر نیاز دارد یا خیر. اگر اپلیکیشن‌های دیگر اطلاعات کاملی از مدت زمان خواب کاربر فراهم نکنند، خود او می‌تواند تاریخچه خوابش را ادیت کند. این اصلاحات به فرد کمک می‌کند برنامه‌های روزانه خود را بهتر انجام دهد. علاوه بر آن کاربران iOS این اپلیکیشن نیز اکنون می‌توانند نقشه برای پیاده روی و دوچرخه سواری خود را در اختیار داشته باشند. این آپدیت‌ها طی هفته آتی عرضه می‌شوند.
«گوگل فیت» خواب کاربر را رصد می کند
مهر / ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ / علمی و آموزشی
«گوگل فیت» خواب کاربر را رصد می کند
اپلیکیشن گوگل فیت با توجه به اطلاعات جمع آوری شده توسط برنامه های دیگر الگوهای خواب کاربر را تعیین و مشخص می کند آیا او به خواب بیشتری نیاز دارد یا خیر.
  گوگل  اپلیکیشن موبایل  نوآوری  خواب
پوشک هوشمند هم به بازار آمد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ / علمی و آموزشی
پوشک هوشمند هم به بازار آمد
تهران- ایرنا- محققان «پوشک هوشمندی» ابداع کرده‌اند که الگوهای خواب و خوراک کودک و نیاز وی به تعویض پوشک را کنترل می‌کند.
تکامل الگوهای خواب از 450 میلیون سال پیش آغاز شده‌ است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۴/۲۳ / علمی و آموزشی
تکامل الگوهای خواب از 450 میلیون سال پیش آغاز شده‌ است
پژوهشگران "دانشگاه استنفورد" در بررسی گورخرماهی دریافتند که آغاز تکامل…
  الگوهای خواب  گورخرماهی  دانشگاه استنفورد
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ / ...
تشخیص اختلالات خواب تنها با یک پیشانی‌بند
اخیراً یک شرکت فرانسوی پیشانی‌بندی طراحی کرده است که با نظارت بر مغز نه‏تنها می‏تواند میزان کیفیت خواب کاربران را مشخص می‌کند بلکه اختلالات خواب را نیز شناسایی می‌کند.به گزارش ایسنا، تاکنون شرکت‏های بسیاری فناوری‌های نظارت بر کیفیت خواب افراد توسعه داده‏اند اما در این میان شرکت فرانسوی دریم (Dreem) پیشانی‌بند موسوم به «دریم» طراحی کرده است که با جمع‏آوری اطلاعات امواج مغز، اختلالات خواب کاربران را شناسایی می‌کند.دیگر نیازی نیست افراد برای تشخیص اختلالات خواب خود به پزشک مراجعه کنند چراکه با پیشانی‌بند دریم خود همانند نوعی پزشک برای کاربران عمل می‌کند و با الکترودهای داخلی و فناوری هوش مصنوعی اطلاعات امواج مغز را جمع‏آوری می‌کند.پیشانی‌بند دریم طراحی منحصر به فردی دارد و از آنجا که در اطراف سر …
کمبود خواب می تواند از کاهش وزن جلوگیری کند
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۴/۱۸ / بهداشت و سلامت
کمبود خواب می تواند از کاهش وزن جلوگیری کند
وزن ناسالم می تواند به شیوه های مختلف بر سلامت فرد تاثیر بگذارد. به همین دلیل است که بسیاری از مردم برای از دست دادن وزن بیش از حد خود تلاش می کنند. اما، در یک تحقیق جدید مشخص شد که یک عامل مخفی – الگوهای نا مناسب خواب – می تواند به راحتی این تلاش ها را خنثی کند.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۴/۱۶ / ...
«افسردگی تابستانی» چیست؟
حتما تا به حال درمورد افسردگی زمستانی شنیده‌اید اما شاید تعجب کنید اگر بدانید افسردگی تابستانی هم وجود دارد. از هر ۱۰ مورد ابتلا به افسردگی فصلی یا همان اختلال خلقی فصلی که نوعی افسردگی مرتبط با تغییرات آب و هوا است، یک مورد در تابستان رخ می‌دهد. شاید شما هم تابستان‌ها بی‌دلیل روحیه چندانی خوبی ندارید اما نمی‌دانید که علت این مسئله افسردگی تابستانی است. اما این افسردگی چه علائمی دارد؟علائم افسردگی تابستانی شبیه به نشانه‌های نوع عادی افسردگی است با این تفاوت که این علائم در پاییز و زمستان کمتر می‌شوند و در بهار و تابستان دوباره بروز پیدا می‌کنند. افسردگی تابستانی مانند نوع زمستانی آن، هر سال در همان زمان همیشگی دوباره به سراغ شخص می‌آید.تفاوتی ندارد ژنتیکی باشد یا اکتسابی (یعنی در دوران کودکی …
درمان بیخوابی بدون دارو هم ممکن است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۳/۲۱ / علمی و آموزشی
درمان بیخوابی بدون دارو هم ممکن است
یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران توانستند برای تغییر الگوهای خواب افراد شب‌زنده‌دار، برنامه‌ای پیشنهاد دهند که به دارو نیازی ندارد.
  استرس  افسردگی  خلاقیت  خواب