دوشنبه, ۱۶ تیر, ۱۳۹۹ / 6 July, 2020
انرژی بادی
نجات جهان با انرژی‌های کاملاً تجدیدپذیر
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
نجات جهان با انرژی‌های کاملاً تجدیدپذیر
بزرگ‌ترین چالش بحث‌برانگیز تمدن در قرن21، کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای توسط انسان است؛ به‌خصوص اینکه جمعیت جهان درحال افزایش است و همراه با آن تقاضا برای انرژی نیز بیشتر می‌شود. در این بین ایده استفاده از برق تجدیدپذیر برای تجزیه آب و تولید هیدروژن که می‌تواند در سلول‌های سوختی ذخیره و استفاده شود به کورسوی امید تبدیل شده است. هم‌اکنون منابع انرژی بادی و خورشیدی، برای تجزیه آب، برق تولید می‌کنند. استفاده از برق تجدیدپذیر به ما این اجازه را می‌دهد که انرژی را برای زمانی که منابع تجدیدپذیر در دسترس …
انرژی‌های تجدیدپذیر بستر جدید بازارهای صادراتی است
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / انرژی تجدیدپذیر / انرژی برق / وزارت نیرو
انرژی‌های تجدیدپذیر بستر جدید بازارهای صادراتی است
«محمد ساتکین» روز یکشنبه در نخستین نشست خبری خود با اشاره به اینکه‌ کارشناسایی ظرفیت انرژی بادی شرق کشور از سال ۱۳۸۳ انجام شده و میدان بادی مشترکی با کشور افغانستان شناسایی شد،گفت: ‌انرژی‌های تجدیدپذیر بستر جدید بازارهای صادراتی است
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
اولین مزرعه توربین‌های بادی ایران
مزرعه بادی کهک نام اولین مزرعه تولید برق با استفاده از انرژی باد در ایران می‌باشد؛ که در سال ۱۳۹۲ در ۵ کیلومتری شهر تاکستان در استان قزوین راه‌اندازی گردید. این مزرعه در مرحله اول با ظرفیت ۲٫۵ مگاوات به بهره‌برداری رسیده‌است؛ و در حال حاضر توان تولید ۵۵ مگاوات برق با بکار گیری ۲۲ عدد توربین ۲/۵ مگاواتی را دارا میباشد./عکاس :محمد حسین دانیالی
طرح تجدیدپذیر بلندپروازانه دانمارک برای احداث جزایر انرژی بادی
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
طرح تجدیدپذیر بلندپروازانه دانمارک برای احداث جزایر انرژی بادی
دانمارک به‌‌تازگی طرح تازه‌‌ای را برای احداث جزایر انرژی در دست بررسی قرار داده است که درصورت پیاده‌‌سازی، ظرفیت نیروگاه‌‌های بادی فراساحلی این کشور را به سه برابر خواهد رساند.
آشنایی با تنها غول نفتی طرفدار واقعی انرژی پاک
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / سرمایه گذاری در تجدیدپذیرها / کرونا در جهان / شرکت اکوئینور
آشنایی با تنها غول نفتی طرفدار واقعی انرژی پاک
از ۱۷.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در پروژه‌های انرژی بادی و خورشیدی که قرار است تا پنج سال آینده توسط غولهای نفتی جهان انجام شود، حدود ۱۰ میلیارد دلار معادل ۵۷ درصد توسط یک شرکت انجام می‌شود.
هزار و ۹۰ نیروگاه کیلوواتی در کشور در دست ساخت است
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
هزار و ۹۰ نیروگاه کیلوواتی در کشور در دست ساخت است
بیرجند - ایرنا - وزیر نیرو گفت: ایران از حیث انرژی خورشیدی و بادی ظرفیت بالایی دارد و اکنون هزار و ۹۰ نیروگاه کیلوواتی برق در کشور در دست ساخت است.
فناوری جالب در این توربین بادی را ببینید! + ویدئو
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
فناوری جالب در این توربین بادی را ببینید! + ویدئو
یک توربین بادی جدید ساخته شده که می تواند در ارتفاع ۲ هزار فوتی زمین معلق بماند و برق تولید کند. شرکت Altaeros این توربین را برای روستاهای دورافتاده، مقرهای نظامی و مناطق بحران زده طراحی کرده که BAT نام دارد. توربین مذکور پوسته ای شبیه یک بادکنک دارد که با هلیوم پر می شود و آن را به آسمان می برد. ‌BAT با استفاده از سیمی رسانا جریان برق رابه زمین می فرستد. همچنین BAT می تواند ۲ برابر یک توربین عادی انرژی تولید کند. به عبارت دیگر این توربین قابلیت تامین برق ۱۲ خانه با ظرفیت ۳۰ کیلووات را دارد. علاوه برآن به گسترش سرویس های اینترنت و موبایل نیز کمک می کند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
پلت‌فرم جدید گوگل برای کاهش آلایندگی سرورهای رایانش ابری
شرکت گوگل در قالب بخشی از تلاش مداوم خود برای کاهش تاثیرات مخرب سرورهای رایانش ابری بر محیط زیست اعلام کرد پلتفرم جدیدی را توسعه داده است که با وجود پراکنده شدن هرچه بیشتر تعداد مراکز داده، میزان استفاده منابع انرژی جایگزین را به حداکثر می‌رساند. مدیران گوگل با انتشار یک مطلب وبلاگی در مورد سیستم جدیدی به نام «پلت‌فرم پردازشی هوشمند کربن» توضیح دادند. این سیستم به‌منظور تحلیل سریع و اولویت‌بندی تعداد زیاد فعالیت‌هایی ساخته شده است که به‌صورت بالقوه می‌توانند با تاخیر در سرورهای ابری صورت گیرند تا بر این اساس بتوان از منابع انرژی جایگزین از جمله سیستم‌های بادی یا خورشیدی برای انجام آنها بهره برد. این خبر درحالی از سوی شرکت گوگل منتشر شده است که دیگر بزرگان عرصه فناوری ضمن افزایش درخواست بازار …
توربین بادی که در هوا معلق می ماند
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / انرژی‌ های تجدیدپذیر / نوآوری / توربین بادی
توربین بادی که در هوا معلق می ماند
یک توربین بادی ساخته شده که پوسته ای شبیه بادکنک دارد و با هلیوم پر می شود. این توربین می تواند در ارتفاع ۲ هزار فوتی زمین معلق بماند و انرژی ۳۰ خانه را تامین کند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۳
رشد جهانی انرژی بادی و خورشیدی مقهور کرونا شد
آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در گزارش جدیدی پیش‌بینی کرد رشد ظرفیت نیروی بادی و خورشیدی جهانی در سال ۲۰۲۰ به دلیل بحران شیوع ویروس کرونا کمتر از برآورد قبلی خواهد بود. به گزارش «ایسنا» آژانس بین‌المللی انرژی اکنون انتظار دارد مجموع ظرفیت نیروی بادی و خورشیدی جهانی ۱۴۳ گیگاوات در سال ۲۰۲۰ رشد کند که ۲۶ گیگاوات کمتر از میزان برآورد شده در گزارش اکتبر این سازمان است و برآورد رشد ظرفیت تقریبا ۱۶ گیگاوات برای خورشیدی و ۱۰ گیگاوات برای بادی کمتر است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
ایران و ترکیه در ساخت پره توربین همکاری می‌کنند
رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی ایران اعلام کرد به‌دنبال یک قرارداد بین‌المللی، طراحی، ساخت و تست پره نوین توربین بادی با همکاری پژوهشگران ایرانی و کشور ترکیه انجام می‌شود. علیرضا خاوندی افزود: در پی فراخوان طرح‌های پژوهشی مشترک ایران و ترکیه در چارچوب برنامه TUBITAK-MSRT Joint Call 2020 تعداد ۱۶۴ طرح مورد بررسی قرار گرفت که از بین آنها ۲۲ طرح توسط پژوهشگران دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد پذیرش قرار گرفت. از مجموع ۲۲ طرح مورد پذیرش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، انجام یک طرح به پژوهشگاه مواد و انرژی ایران محول شد که با مشارکت محققان این پژوهشگاه و ترکیه انجام خواهد شد. رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی ایران گفت: عنوان این طرح‌ که با داوری مشترک کارگروهی متشکل از نمایندگان …
تا چه میزان با انواع کمپرسور باد آشنا می‌باشید؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / انواع کمپرسور باد
تا چه میزان با انواع کمپرسور باد آشنا می‌باشید؟
اگر بخواهید با ابزارآلات بادی کارکنید به‌احتمال‌زیاد به کمپرسور هوا نیاز دارید چرا که این نوع از کمپرسور از قدرتمندترین ابزار مورد نیاز برای تأمین انرژی و نیروی لازم برای این نوع از کارها هستند!
انقلاب زیست محیطی در صنعت فولاد استرالیا
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / انرژی / زیست محیطی / سلامت / صنعت فولاد / استرالیا
انقلاب زیست محیطی در صنعت فولاد استرالیا
استرالیا می‌تواند عقب ماندگی چندین ساله خود در صنعت فولاد را با استفاده از انرژی ارزان و فراوان بادی و خورشیدی جبران کند.
استفاده از چوب در ساخت برج توربین‌های بادی
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / انرژی / برج / برق / توربین بادی / سوئد
استفاده از چوب در ساخت برج توربین‌های بادی
در سواحل صخره‌ای Bjorko در جنوب سوئد یک توربین بادی با Tower(برج) سفید در نگاه اول مشابه سایر توربین‌های بادی در حال تولید انرژی برق پاک و تجدیدپذیر است. اما در داخل این توربین بادی قضیه کاملا متفاوت است .
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
انگلیس به عربستان نیازی ندارد
خودکفاتر شدن انگلیس در زمینه انرژی، بهترین زمان برای دور شدن از حکومت عربستان است. با توجه به کاهش بهای نفت به‌دلیل کاهش تقاضا و همچنین افزایش تولید، استفاده از انرژی آبی، بادی و خورشیدی به‌شدت درحال گسترش است و پایان دوران سوخت‌های فسیلی نزدیک‌تر به‌نظر می‌رسد. انرژی‌های تجدیدپذیر در سال‌جاری میلادی ۳۰ درصد از تقاضای جهانی نیروی برق را به خود اختصاص خواهد داد.
۲۵۰۰ مگاوات ظرفیت تولید انرژی تجدید پذیر در استان قزوین وجود دارد
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / سعید بهادیوند چگینی / شرکت های توزیع برق / قزوین
۲۵۰۰ مگاوات ظرفیت تولید انرژی تجدید پذیر در استان قزوین وجود دارد
قزوین- مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین گفت: با وجود تونل بزرگ بادی در تاکستان ظرفیت ۲۵۰۰ مگاوات انرژی تجدید پذیر در استان قزوین وجود دارد که می تواند به بهره برداری برسد.
ارزانترین منابع تولید برق جهان کدامند؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / ارزانترین منابع تولید برق جهان / انرژی خورشیدی / انرژی بادی
ارزانترین منابع تولید برق جهان کدامند؟
انرژی خورشیدی و نیروی بادی در خشکی، اکنون ارزانترین منابع جدید تولید برق در حداقل دو سوم از جمعیت جهان هستند و تهدید جدی‌تری برای زغال سنگ و گاز طبیعی محسوب می‌شوند.
نفت، فرهنگ مصرف را از ما گرفت/ برای نسل آینده انرژی‌ای می‌ماند؟
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / برق / بودجه / درآمد / سرمایه / نفت و گاز / نیروگاه / تجدیدپذیر / برنامه ریزی
نفت، فرهنگ مصرف را از ما گرفت/ برای نسل آینده انرژی‌ای می‌ماند؟
ایلنا: در ایران ما با ظرفیت بالای 60 تا 70 هزار مگاوات برای تولید از تجدیدپذیرها، زیر یک درصد از انرژی خورشیدی و بادی استفاده می‌کنیم
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
صنعت برق، تعطیل ناپذیر است
شرکت برق منطقه‌ای گیلان با تمام توان خود و با بسیج همه امکانات نسبت به تامین انرژی برق مطمئن و پایدار مراکز حساس اقدام خواهد« بهمن داراب زاده » سرپرست شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان با بیان این مطلب افزود: صنعت برق، صنعتی استراتژیک، زیرساختی و تخصصی است که توانسته است افتخارات زیادی را در سال های متمادی کسب کند.وی افزود: این افتخارات بخصوص بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، بسیار چشمگیرتر بود بطوری که توانست بسیاری از نیازهای خودش را برآورده کند و بسیاری از وابستگی هایی را که در قبل از انقلاب و در حوزه صنعت برق به خارج از کشور وجود داشت، از بین ببرد. هم اکنون صنعت برق در بسیاری از زمینه ها به مرز خودکفایی رسیده است و می توانیم بسیاری از نیازهای صنعت را در داخل ایران تامین کنیم و این توانایی …
شرکت‌های نفت و گاز در جستجوی فرصت در انرژی بادی فراساحلی
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ / انرژی / برق / جهان / سرمایه گذاری / نفت و گاز
شرکت‌های نفت و گاز در جستجوی فرصت در انرژی بادی فراساحلی
شرکت‌های نفت و گاز در هفته‌های اخیر با عرضه بیش از اندازه نفت و شیوع بیماری در جهان روبه‌رو شده‌اند. این موضوع نیاز به واکنش سریع به بازار انرژی را بیش از پیش نمایان می‌کند. نکته مثبت این موضوع افزایش سرمایه گذاری در بخش انرژی های تجدیدپذیر به ویژه برق بادی فراساحلی است.
۱۳۹۹/۰۱/۰۷
انرژیهای نو بالاخره دیده شد!
ایران ظرفیت های زیادی در حوزه انرژی های تجدیدپذیر دارد و تخمین زده می‌شود با شرایط فعلی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت قابل نصب نیروگاه‌های بادی که صرفه اقتصادی دارند، در ایران وجود داشته باشد.
قراردادهای ازبکستان با عربستان برای توسعه بخش انرژی
۱۳۹۸/۱۲/۱۷ / ازبکستان / انرژی برق / عربستان سعودی
قراردادهای ازبکستان با عربستان برای توسعه بخش انرژی
تهران – ایرنا – وزارت انرژی ازبکستان اعلام کرد با امضای سه قرارداد به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار با شرکت "اکوا" عربستان از جمله برای ساخت نیروگاه بادی ، قصد توسعه تولید انرژی را دارد.
ویدیو/ حقایقی در مورد کرونا +زیرنویس فارسی
۱۳۹۸/۱۲/۰۹
ویدیو/ حقایقی در مورد کرونا +زیرنویس فارسی
کرونا خانواده ای از ویروس‌ها هستند که می‌تواند سرماخوردگی ساده تا سارس را ایجاد کند.برخی ویروس ها میخک هایی هستند که یه بینی می‌چسبند و صرفا سرماخوردگی ساده ایجاد می‌کنند. اما ویروس سارس و این ویروس جدید میخک هایی دارند که به ریه می‌چسبند و ویروس جدید میسازد/ پس از ابتلا به ویروس کرونا نشانه هایی شبیه به سرماخوردگی عادی ایجاد می‌کند مثلا بینی تان می‌گیرد یا شبیه به این اما به محض این که در ریه شروع به بازتولید خودش کند سلول های ریه را می‌کشد. این یعنی نمی‌توانید تبادل انرژی کنید، به همین دلیل یکی از اولین نشانه ها تنگی نفس است/ سیستم ایمنی بدن ما نمی‌داند چه کاری باید انجام دهد. و کاری که معمولا انجام می‌دهد این است که آنتی بادی تولید می‌کند و ویروس را از بین می‌برند، سالمندان و نوزادان که سیستم …
آلفابت پروژه تولید برق با استفاده از کایت را متوقف کرد
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
آلفابت پروژه تولید برق با استفاده از کایت را متوقف کرد
پروژه پرنده‌های تأمین‌کننده‌ی برق از انرژی بادی Makani، یکی از برنامه‌های بلندپروازانه‌ی آلفابت بود که به‌خاطر چالش‌های متعدد طراحی و اجرایی، تعطیل شد.
باتری گرانشی؛ چگونه می‌توان باکمک جاذبه بزرگترین مشکل منابع تجدیدپذیر را حل کرد؟
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
باتری گرانشی؛ چگونه می‌توان باکمک جاذبه بزرگترین مشکل منابع تجدیدپذیر را حل کرد؟
مدل‌های خلاقانه‌ی سامانه‌های ذخیره‌سازی گرانشی می‌تواند انرژی مازاد تولیدی منابع خورشیدی و بادی را ذخیره کرده و در هنگام نیاز دوباره به شبکه‌ی سراسری برق تزریق کند.
"آلفابت" برنامه بادبادک‌های تولید انرژی را کنار می‌گذارد
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / الفبت / گوگل / ماکانی / بادبادک تولید انرژی
"آلفابت" برنامه بادبادک‌های تولید انرژی را کنار می‌گذارد
شرکت "آلفابت" که شرکت مادر گوگل و حامی شرکت "ماکانی"(Makani) برای تولید توربین‌های بادی هوابرد است، دست حمایت خود را از پشت این شرکت برداشته است.
نیروگاه بادی منجیل
۱۳۹۸/۱۱/۱۷
نیروگاه بادی منجیل
کشور ایران، بر اساس آمار‌ها ظرفیت تولید ۴۰ هزار مگاوات برق پاک را از انرژی باد دارد.  
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
اتصال 38 نیروگاه خورشیدی در حوزه‌ خدماتی شرکت توزیع برق تبریز
تبریز – ماهان فلاح: مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز گفت: این شرکت در راستای ترویج فرهنگ بکارگیری نیروگاه‌های تجدیدپذیر و تسهیل فرآیندهای احداث آنها از سال 94 تاکنون اقدام به عقد قرارداد با سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) متولی اصلی امور مربوط به نیروگاه‌های تجدیدپذیر کرده است.عادل کاظمی افزود: در این راستا کلیه‌ی مراحل عقد قرارداد، نظارت و اتصال به شبکه در حوزه‌ خدماتی شرکت توزیع نیروی برق تبریز برای احداث‌کنندگان نیروگاه‌های خورشیدی زیر 100 کیلووات و بادی پایین تر از یک مگاوات و محدود به ظرفیت انشعاب توسط این شرکت به نمایندگی از سازمان ساتبا انجام می‌پذیرد و نیازی به مراجعه‌ی متقاضیان به آن سازمان نیست.وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد 38 نیروگاه خورشیدی با ظرفیت …
دانمارک رکوردار جهانی تولید انرژی بادی در سال 2019 شد
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / استانی-اقتصادی / انرژی بادی / دانمارک
دانمارک رکوردار جهانی تولید انرژی بادی در سال 2019 شد
نیروی باد در سال 2019 توانسته 47 درصد از نیازهای برق دانمارک را تامین کند.
امکان انجام تست پره‌های توربین بادی در کشور فراهم شد/راهکاری برای کاهش مصرف سوخت بالگردها
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / بالگرد / توربین بادی / انرژی تجدید‌پذیر / دانشگاه فردوسی مشهد / دانشگاه شریف
امکان انجام تست پره‌های توربین بادی در کشور فراهم شد/راهکاری برای کاهش مصرف سوخت بالگردها
محققان دانشگاه‌های فردوسی مشهد و صنعتی شریف سامانه‌ای برای تست پره‌های توربین‌های بادی و همچنین بالگردها عرضه کردند که به گفته‌ها انجام تست‌های این سامانه موجب کاهش مصرف انرژی در بالگردها و افزایش راندمان در توربین‌های بادی خواهد شد.
باد؛ منبع تازه انرژی در شهرها
۱۳۹۸/۱۰/۰۸
باد؛ منبع تازه انرژی در شهرها
محمود مولایی _ خبر‌نگار برای عبور از انرژی‌های تجدیدناپذیر و رسیدن به انرژی‌های تجدیدپذیر انرژی «باد» یکی از مسیرهای مناسب به‌نظر می‌رسد. انرژی باد معمولا در دسترس است و هیچ نوع آلودگی نیز از خود به جای نمی‌گذارد. باد سازگار با محیط‌زیست است و استفاده از ظرفیت برای تولید انرژی برق می‌تواند در کشور از نظر اقتصادی هم مناسب باشد. یکی از مهم‌ترین پروژه‌های انجام شده در زمینه انرژی بادی تهیه «اطلس بادی» کشور است که براساس اطلاعات دریافتی از 60ایستگاه در مناطق مختلف میزان انرژی قابل استحصال بادی کشور …
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / استانی-اجتماعی / گاز گلخانه‌ای
"هیچ"؛ سهم انرژی خورشیدی از 300 روز آفتابی در ایران
عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست کشور گفت: ایران ۳۰۰ روز در سال هوای آفتابی داشته که موقعیت خوبی برای انرژی‌های خورشیدی و بادی فراهم می‌کند اما متاسفانه برای این سوخت‌های ارزان قیمت و تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری نشده اما کشوری همانند آلمان ۱۵۰ روز در سال هوای آفتابی داشته که ۳۰ درصد انرژی این کشور انرژی خورشیدی و بادی است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / استانی-اقتصادی / تولید برق / نیروگاه بادی
افزایش ۸۰ درصدی دریافت انرژی برق از نیروگاه بادی منجیل
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان گفت: انرژی برق دریافتی از نیروگاه بادی منجیل نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد افزایش یافته است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲
مدیرعامل برق منطقه‌ای گیلان اعلام کرد
دریافت 8.676.088 مگاوات ساعت انرژی برق از نیروگاه های استان گیلان8.676.088.000 کیلووات ساعت انرژی برق از نیروگاه های مختلف منطقه گیلان در هفت ماهه نخست سال 98 دریافت شد.« عظیم بلبل آبادی» مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان گفت: نیروگاه های؛ سیکل ترکیبی پره سر، سد آبی تاریک، سد سفید رود، برق آبی سینه هونی تالش، شهید بهشتی لوشان، مقیاس کوچک گیل و آذر ایرانیان، سیکل ترکیبی گیلان، برق آبی شهر بیجار، بادی منجیل و مقیاس کوچک کاسپین وظیفه تولید انرژی برق در استان گیلان را برعهده دارند.وی افزود: از 10 نیروگاه فعال منطقه در هفت ماه نخست سال جاری 8.676.088 مگاوات ساعت انرژی برق دریافت شده است که از این مقدار 4.572.067 مگاوات ساعت در استان گیلان به مصرف رسید و مقدار 4.104.021 مگاوات ساعت به استان های همجوار …
۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / انرژی بادی
تاکید دولت بر نیروگاه‌های بادی
پتانسیل ایران برای انرژی‌های تجدیدپذیر باعث شده است سهم این انرژی‌ها در سبد تامین انرژی ایران روز به روز بیشتر شود، در این راستا آمارها حاکی از آن است که برای احداث نیروگاه‌های بادی در کشور ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت مطالعه شده وجود داشته و در حال حاضر حدود ۳۹ درصد نیروگاه های تجدیدپذیر به نیروگاه‌های بادی اختصاص دارد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / آذربایجان شرقی / انرژی برق / افتتاح طرح / حسن روحانی / سفر رئیس جمهور به تبریز
نیروگاه بادی «آق کند»، طلیعه جهش در تولید انرژی‌های نو
تبریز- ایرنا- افتتاح نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی «آق کند» شهرستان میانه همزمان با سفر رییس جمهوری، نقطه عطفی در مسیر تولید انرژی های نو توسط شرکت برق منطقه ای آذربایجان است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵
حال و روز تجدیدپذیرها در ایران
ایران کشوری است که از لحاظ انرژی‌های نو همچون خورشیدی و بادی پتانسیل‌های بالایی داشته و پرونده استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر از سوی دولت به صورت جدی درحال پیگیری است و تخمین زده می‌شود با شرایط فعلی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت قابل نصب نیروگاه‌های بادی که صرفه اقتصادی دارند، در ایران وجود داشته باشد.بر این اساس تاکنون از منابع تجدیدپذیر حدود چهار میلیارد و ۴۰۵ میلیون کیلووات ساعت، انرژی تولید شده که این میزان تولید برق توانسته از انتشار سه میلیون تن گاز گلخانه‌ای در کشور بکاهد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / ژاپن / انرژی خورشیدی
فوکوشیما به قطب انرژی‌های تجدیدپذیر ژاپن تبدیل می‌شود
تهران- ایرنا- گروهی از سرمایه‌گذاران ژاپنی برنامه جدیدی را برای استفاده از اراضی متروکه فوکوشیما برای ساخت مزارع انرژی بادی و خورشیدی طراحی کرده‌اند که برای ارسال برق به توکیو مورد استفاده قرار می‌گیرند. 
۱۳۹۸-۰۸-۰۴
آینده تریلیون دلاری در انتظار نیروی بادی فراساحلی
آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد نیروی بادی فراساحلی با کاهش شدید هزینه‌ها و بهبود فناوری که امکان بهره‌برداری بیشتر از منابع انرژی پاک را فراهم کرده است، می‌تواند به صنعتی به ارزش یک تریلیون دلار تبدیل شود.
۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) / نیروی بادی فراساحلی
نیروی بادی فراساحلی صنعت یک تریلیون دلاری می‌شود
آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد نیروی بادی فراساحلی با کاهش شدید هزینه‌ها و بهبود فناوری که امکان بهره‌برداری بیشتر از منابع انرژی پاک را فراهم کرده است، می‌تواند به صنعتی به ارزش یک تریلیون دلار تبدیل شود.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / قم / افتتاح طرح / انرژی پاک / وزارت نیرو
انرژی‌های پاک تولیدی به یک هزار مگاوات افزایش می‌یابد
قم – ایرنا - معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، گفت: انرژی بادی و خورشیدی در کشور تا پایان سال ۹۸ به بیش از یک هزار مگاوات و تا پایان دولت تدبیر و امید به ۴ هزار مگاوات افزایش می ابد.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰
رشد ۵۰ درصدی انرژی تجدیدپذیر تا پنج سال دیگر
آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرد ظرفیت نیروی تجدیدپذیر جهانی تحت تاثیر نصب تاسیسات فوتوولتائیک خورشیدی در خانه‌ها، ساختمان‌ها و صنعت، تا پنج سال دیگر ۵۰ درصد رشد خواهد کرد.به گزارش ایسنا، مجموع ظرفیت تولید نیرو از منابع تجدیدپذیر در مقایسه با ۲.۵ تراوات در سال گذشته، به میزان ۱.۲ تراوات تا سال ۲۰۲۴ رشد خواهد کرد که معادل مجموع ظرفیت نیروی نصب شده در آمریکا است.طبق گزارش سالانه IEA  از انرژیهای تجدیدپذیر جهانی، فوتوولتائیک خورشیدی حدود ۶۰ درصد و نیروی بادی در خشکی ۲۵ درصد از این رشد را تشکیل خواهد داد.سهم تجدیدپذیرها در تولید نیرو از ۲۶ درصد فعلی به ۳۰ درصد در سال ۲۰۲۴ رشد خواهد کرد.کاهش هزینه‌های فناوری و سیاستهای موثرتر دولتی، باعث شده است از زمان گزارش سال گذشته IEA، پیش‌بینی‌های بالاتری …
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / توربین بادی / شارژ / نوآوری / موبایل
توربین آبی و بادی موبایل را شارژ می کند
یک توربین مخصوص ابداع شده که می تواند انرژی آب یا باد را به الکتریسیته تبدیل کند تا افراد در سفر بتوانند موبایل های خود را شارژ کنند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / انرژی تجدیدپذیر / محیط زیست / مزرعه خورشیدی
به‌کارگیری باتری‌های دوستدار محیط‌زیست در مزارع خورشیدی
تهران- ایرنا- در آینده نزدیک انرژی موردنیاز برای مزارع خورشیدی و بادی با استفاده از باتری‌های آلومینیومی سازگار با محیط زیست، تامین خواهد شد.  
۱۳۹۸/۰۷/۰۵ / مزارع بادی / الکتریسیته / مدل رایانه ای / دانشمند ایرانی
پیش‌بینی انرژی تولیدی مزارع بادی با کمک یک مدل رایانه‌ای
پژوهشگران "دانشگاه پنسیلوانیا" با همکاری "مهدی شهریار" دانشمند ایرانی، مدلی ابداع کرده‌اند که می‌تواند بهترین مکان را برای احداث مزارع بادی مشخص کند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۱
برق بازار خودرو جهان را می‌گیرد
یک شرکت مشاوره‌ای پیش‌بینی کرد فروش خودروهای برقی در جهان تا ۱۳ سال آینده به ۵۰ درصد از کل فروش خودروهای جدید در جهان می‌رسد. بر این اساس و تا سال ۲۰۵۰ نیز ۷۳ درصد مردم با خودروهای الکتریکی سفر می‌کنند.بنابر گزارش رویترز، شرکت مشاوره انرژی «دی‌ان‌وی» در جدیدترین پیش‌بینی خود اعلام کرد فروش خودروهای برقی در 2032 به 50 درصد از کل فروش خودروهای جدید در جهان می‌رسد، این در حالی است که پیش‌بینی سال گذشته این شرکت اواسط دهه 2030 بود. تا اواسط قرن جاری نیز 73 درصد مسافران در جهان با خودروهای الکتریکی سفر خواهند کرد، حال آنکه این رقم در حال حاضر تنها 5/ 2 درصد است. در نروژ مقر شرکت «دی‌ان‌وی»، بیش از 40 درصد تمام خودروهای جدید فروخته شده در 8 ماه اول سال‌جاری میلادی برقی بوده‌اند که بیشترین حد در کل …
۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / انرژی تجدید‌پذیر / انرژی بادی / انرژی خورشیدی
ارمغان ۳۰ هزار مگاواتی باد برای کشور
جهان به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر گام برمی‌دارد و ایران کشور پر پتانسیلی از لحاظ انرژی‌های نو مانند انرژی‌های خورشیدی و بادی است. در این میان درحالی که انرژی‌های تجدیدپذیر سیاست قطعی مجلس و دولت است، طبق بررسی‌های انجام شده در بخش باد حدود ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت مطالعه شده وجود دارد که بسیار قابل توجه است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
یک قهرمان ملی و یک برند ملی؛ مهدی جلوه در برند مای
قهرمانی تیم ملی والیبال جوانان کشورمان در مسابقات جهانی، یک شور و هیجان بزرگ برای همه‌ی ایرانیان بود. بازیکنانی که جنگیدند و پیروز شدند و همه‌ی ما را شاد کردند. حالا یکی از قهرمانان ملی، مهدی جلوه‌ دوست‌داشتنی و عزیز پس از آن قهرمانی دلچسب در شرکت بزرگ آریان کیمیاتک حضور پیدا کرده است. دیداری که با حضور مدیران هولدینگ آریان کیمیاتک انجام شد و کارکنان و مسئولین و مدیران این مجموعه بزرگ استقبالی گرم از این والیبالیست کشورمان داشتند. داستان چه بود؟مهدی جلوه والیبالیست تیم ملی جوانان که بعد از مسابقات جهانی روزهای خوبی را پیش رو دارد، در برند مای و مجموعه‌ی بزرگ آریان کیمیاتک حضور یافته است و یا به قول خودش در برند محبوب ملی‌اش حضور دارد. برند مای به تازگی یک لاین جدید و مختص محصولات آقایان راه‌اندازی …
۱۳۹۸/۰۶/۰۱
اروپا می‌تواند انرژی کل جهان را با باد تامین کند
اروپا، به‌عنوان رهبر انرژی بادی در جهان در تلاش است تا با بهره‌گیری از شرایطی اقلیمی خود، استفاده از انرژی بادی را توسعه دهد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۹
قیمت انرژی بادی اکنون کمتر از بهای گاز طبیعی است
در کشور آمریکا، ساخت و بهره‌برداری از مزارع انرژی بادی از خرید سوخت‌های فسیلی ارزان‌تر است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۳ / انرژی‌ های تجدیدپذیر / اتحادیه اروپا / تولید برق
اروپا برای تامین برق کل دنیا با توربین بادی زمین خالی دارد
نتایج یک بررسی علمی نشان می دهد در قاره اروپا به اندازه کافی زمین خالی وجود دارد که بتوان با نصب توربین های بادی در آنها انرژی برق مورد نیاز کل جهان را تامین کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۹
اردکانیان: ایران و افغانستان ظرفیت‌های خوبی برای تولید انرژی بادی و خورشیدی دارند
وزیر نیرو در دیدار رییس‌جمهور افغانستان گفت: ایران و افغانستان ظرفیت‌های بسیار خوبی برای تولید انرژی بادی و خورشیدی دارند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵ / انرژی تجدیدپذیر
ساخت باتری الکتروشیمیایی برای ذخیره انرژی تجدیدپذیر
تهران-ایرنا- محققان باتری کم هزینه پرقدرتی ساخته‌اند که با ذخیره انرژی تجدیدپذیر بادی و خورشیدی، از وابستگی بشر به سوخت‌های فسیلی می‌کاهد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۷
افزایش ۲۵ درصدی کارایی توربین‌های بادی با کمک نانو پوشش‌ها
تهران- ایرنا- یک شرکت فعال در حوزه مواد هوشمند و فناوری‌های انتقال لرزش، فناوری نانوپوشش گرمایی را برای استفاده در توربین‌های بادی ارائه کرده است که با این نانوپوشش‌ها، میزان یخ‌زدن پره‌ها کاهش یافته و می‌توان کارایی تولید انرژی را ۲۵ درصد افزایش داد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵
توربین‌های بادی اسکاتلند دو برابر نیاز خانگی برق تولید کردند
تهران- ایرنا- به گزارش موسسه WeatherEnergy توربین‌های بادی اسکاتلند بین ماه‌های ژانویه و ژوئن امسال میلادی بیش از ۹.۸ میلیون مگاوات ساعت برق تولید کرده‌اند، این میزان الکتریسیته برای تامین انرژی موردنیاز ۴.۴۷ میلیون منزل مسکونی کافی است که تقریباً معادل دو برابر منازل موجود در اسکاتلند است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۷ / نیروی بادی فراساحلی
رشد نیروی بادی فراساحلی جهان به ۱۹۰ گیگاوات
شورای جهانی انرژی بادی در گزارشی اعلام کرد ظرفیت نیروی بادی فراساحلی از ۲۳ گیگاوات فعلی تا سال ۲۰۳۰ به ۱۹۰ گیگاوات رشد خواهد کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۰۳
سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون پوندی بریتانیا برای توسعه نیروگاه‌های بادی
ایلنا: نیروگاه‌هایی بادی به عنوان انرژی پاک و بدون آلودگی، چشم‌انداز اقتصاد انرژی بریتانیا را تشکیل داده است. این کشور در حال سرمایه‌گذاری بیشتر در این بخش است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۳
سهم ۵۰ درصدی انرژی خورشیدی، بادی و باتری‌ها در چشم‌انداز برق سال ۲۰۵۰
گزارش تازه‌‌ی NEO نشان می‌‌دهد چشم‌‌انداز سهم ۵۰ درصدی انرژی منابع تجدیدپذیر در تأمین برق جهان تا ۳۰ سال دیگر محقق خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۳/۱۹
کایت‌های انرژی؛ رویکردی نوآورانه برای تولید برق از باد
گروهی از شرکت‌‌های نوآور درحال‌آماده‌‌‌شدن برای عرضه‌‌ی تجاری نسل جدیدی از تجهیزات مهار انرژی بادی هستند که در آن‌‌ها از دکل و توربین‌‌های عظیم خبری نیست.
۱۳۹۸/۰۳/۰۶ / انرژی بادی / چین / نیروی بادی / یارانه
پایان دست و دلبازی بزرگترین بازار دنیا برای انرژی بادی
چین تصمیم گرفت از آغاز سال ۲۰۲۱ به یارانه برای پروژه‌های جدید نیروی بادی که در خشکی ساخته می‌شوند، پایان دهد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۸
تاخیر وزارت نیرو برای افزایش نرخ خرید برق تجدیدپذیرها به دلیل محدودیت مالی
رئیس انجمن علمی انرژی بادی ایران با تأکید بر اینکه سازمان برنامه و بودجه قانون اختصاص ۱۰ درصد از فروش برق برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و توسعه برق روستایی را اجرا نمی‌کند، گفت: وزارت نیرو عمداً افزایش خرید تضمینی برق تجدیدپذیرها را به تأخیر می‌اندازد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۲
برق در لوله گاز
اورستد (Orsted)، بزرگ‌ترین شرکت انرژی دانمارک، ماه گذشته اعلام کرد مزرعه‌های بادی که قرار است در دریای شمال نصب کند بخشی از برق اضافه‌شان را به گاز تبدیل خواهند کرد. برقی که از آب‌های ساحلی جریان می‌یابد واحدهای الکترولیزی را در ساحل تغذیه می‌کند که آب را به سوخت پاک...
۱۳۹۸-۰۱-۲۲ / برق / انرژی / گاز / هیدروژن / الکتریسیته پاک / هیدروژن سبز
برق در لوله گاز/ اروپایی‌ها باد و نور اضافه‌شان را به شکل هیدروژن در خطوط انتقال گاز ذخیره می‌کنند
اورستد (Orsted)، بزرگ‌ترین شرکت انرژی دانمارک، ماه گذشته اعلام کرد مزرعه‌های بادی که قرار است در دریای شمال نصب کند بخشی از برق اضافه‌شان را به گاز تبدیل خواهند کرد. برقی که از آب‌های ساحلی جریان می‌یابد واحدهای الکترولیزی را در ساحل تغذیه می‌کند که آب را به سوخت پاک هیدروژن تجزیه می‌کنند و محصول جانبی این فرایند نیز اکسیژن است.
۱۳۹۸/۰۱/۲۱
تا ۳۰ سال آینده انرژی تجدیدپذیر می‌تواند نیاز جهان به برق را تأمین کند
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده یکی از معدود رهبران جهان است که دولتش را از معاهده پاریس بیرون کشیده است. او به تغییرات اقلیمی ناشی از دخالت بشر باور ندارد و در روزهای اخیر به ایده استفاده از توربین‌های بادی برای تولید برق حمله، و به دروغ ادعا کرده است که سروصدای این توربین‌ها «سرطان‌زا» است.
۱۳۹۸/۰۱/۱۲
کدام کشورها صاحب بزرگترین ظرفیت نیروی بادی هستند؟
آمریکا با ۹۶.۴ گیگاوات ظرفیت نصب شده و ظرفیت بالای نیروی بادی در خشکی، در رتبه دوم قرار گرفته است. شش نیروگاه از ۱۰ نیروگاه بادی بزرگ جهان، در آمریکا واقع شده‌اند که شامل مرکز انرژی بادی آلتا در کالیفرنیا است.
۱۳۹۸/۰۱/۰۵
تجدیدپذیرها طلای پاک خواهند شد
ایران کشور پر پتانسیلی از لحاظ انرژی‌های نو مانند انرژی‌های خورشیدی و بادی است. تخمین زده می‌شود با شرایط فعلی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت قابل نصب نیروگاه‌های بادی که صرفه اقتصادی دارند در ایران وجود داشته باشد. این ظرفیت در رابطه با انرژی خورشیدی به مراتب بالاتر است، چون نیروگاه‌های خورشیدی محدودیت‌ نیروگاه‌های بادی را ندارند و در بیشتر نقاط کشور قابلیت نصب نیروگاه خورشیدی وجود دارد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۹
تازه‌ترین اقدامات وزارت نیرو برای تامین برق
براساس اعلام وزارت نیرو، درحال‌حاضر ۳۲۰ قرارداد خرید تضمینی برق با سرمایه‌گذاران منعقد شده و حدود ۷۰۰ مگاوات ظرفیت نصب‌شده وجود دارد که تا پایان امسال به ۸۰۰ مگاوات می‌رسد؛ در این میان، وزیر نیرو وعده داده که تا پایان دولت دوازدهم این میزان ظرفیت به ۴هزار مگاوات افزایش می‌یابد. به‌گزارش «ایسنا» ایران از حیث انرژی خورشیدی و بادی ظرفیت بسیار بالایی دارد، چراکه وجود تونل‌های باد مناسب، روزهای آفتابی و شدت تابش قابل توجه، ظرفیت خوبی برای ساخت توربین‌ها و تجهیزات لازم برای نیروگاه‌های بادی و خورشیدی فراهم کرده است. بر این اساس، وزیر نیرو از بهبود وضعیت خرید تضمینی برق و بهبود سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه خبر داده و می‌گوید تا این مرحله، مجلس به درخواست دولت پاسخ مثبت داده و برای خرید تضمینی در سال …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •