دوشنبه, ۵ آبان, ۱۳۹۹ / 26 October, 2020
تجارت جهانی
علائم بهبود
۱۷ ساعت قبل
علائم بهبود
چشم‌انداز اقتصاد جهان در وضعیت بهتری قرار دارد، زیرا نشانه‌هایی مشاهده می‌شود که ثابت می‌کند تجارت جهانی سریع‌تر از حد انتظار درحال رشد است. تازه‌ترین گزارش‌ها حاکی است واردات کالاهای مصرفی به آمریکا در پایان تابستان به سطوح قبل از همه‌گیری کرونا بازگشته است. رئیس صندوق بین‌المللی پول چند روز پیش، قبل از نشست سالانه مشترک این نهاد و بانک جهانی گفت: «سال‌جاری میلادی میزان کاهش تولید ناخالص داخلی جهان کمتر از حدی است که ماه ژوئن پیش‌بینی شده بود. در واقع تصویری که امروز پیش چشم ماست کمتر نگران‌کننده است و ما اکنون معتقدیم تحولات در سه ماه سوم و چهارم سال‌جاری میلادی بهتر از انتظار است.»
شکاف بزرگ در هزینه‌های پیشگیری
۱۷ ساعت قبل
شکاف بزرگ در هزینه‌های پیشگیری
در سه ماه سوم سال‌جاری میلادی، حجم تجارت جهانی در مقایسه با سه ماه سوم سال گذشته، پنج درصد کاهش یافت. در گزارش آنکتاد، یعنی کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، همچنین آمده است، افت حجم تجارت در سه ماه سوم در مقایسه با سقوطی که این شاخص در سه ماه دوم داشت، بسیار کمتر بوده است. در سه ماه دوم، تحت‌تاثیر بحران کرونا، حجم تجارت جهانی در مقیاس سالانه ۱۹ درصد کاهش یافته بود. در چند ماه اخیر وضعیت مبادلات تجاری در جهان کمی بهبود یافته و تحلیلگران آنکتاد معتقدند در سه ماه کنونی در مقایسه با سه ماه چهارم سال گذشته، کاهش حجم تجارت جهانی تنها ۳ درصد خواهد بود. البته وضعیت همه‌گیری کرونا در ماه‌های آینده تاثیرزیادی بر تجارت جهانی خواهد داشت.
تجارت جهانی ضربه سختی از همه‌گیری ویروس کرونا خورده است
۲۹ ساعت قبل
تجارت جهانی ضربه سختی از همه‌گیری ویروس کرونا خورده است
تجارت جهانی در سه ماه تابستان 4.5 درصد نسبت به سال قبل در همین دوره کاهش یافته است. این رقم در سه ماهه دوم یعنی زمانی که اکثر کشورهای جهان قرنطینه های سختی جهت مهار گسترش ویروس کرونا وضع کرده بودند، برابر با 19 درصد بود.
اینستاگرام در ۱ دهه آینده چه تغییراتی را تجربه خواهد کرد؟
۴۳ ساعت قبل / اینستاگرام / شبکه های اجتماعی / پارسی خبر / سبک زندگی
اینستاگرام در ۱ دهه آینده چه تغییراتی را تجربه خواهد کرد؟
 ۱۰ سال از روزی که اینستاگرام وارد زندگی انسان‌ها شده، می‌گذرد و این پلتفرم اخیرا به ویژگی‌های جدیدی مجهز شده‌، اما در طی یک دهه آینده باید منتظر چه قابلیت‌های جدیدی در آن باشیم؟ این احتمال وجود دارد که اینستاگرام به یک شرکت تریلیون دلاری در آینده تبدیل شود و تعداد کاربران آن از شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند فیسبوک نیز پیشی بگیرد. در ادامه نگاهی به قابلیت‌های احتمالی این پلتفرم طی ۱۰ سال آینده داشته ایم، البته تصور کنید که در سال ۲۰۳۰ در حال خواندن این مطلب هستید. ۲۰۲۱ اینستاگرام به یک تب مخصوص خرید و فروش مجهز شده که پیش درآمدی برای شبکه تجارت جهانی آن خواهد بود. این سرویس در هنگام عرضه اولیه، امکان مشاهده محصولات، فروشگاه‌ها و تصاویر تگ شده را برای شما فراهم کرده و می‌توانید اقلام موردنظر خود …
روز خوب بورس آمریکا و اروپا
۲ روز قبل / تورم / رئیس جمهور آمریکا / سازمان تجارت جهانی / کانادا / ماسک
روز خوب بورس آمریکا و اروپا
اقتصاد نیوز : شاخص های مهم بورس جهان روز جمعه را در حالی به پایان رساندند که روند صعودی خود را ادامه دادند.
۲ روز قبل
ریکاوری آهسته تجارت جهانی
گزارش سازمان ملل متحد نشان داد تجارت جهانی قرار است تا پایان امسال با سقوطی ۷ تا ۸ درصدی روبه‌رو شود هرچند در سه ماه سوم نشانه‌هایی از ریکاوری آن با پیشتازی چین دیده شد.
ریکاوری تجارت جهانی بسیار کند است / چشم‌انداز نامشخص!
۳ روز قبل / سازمان ملل متحد / تجارت جهانی / ویروس کرونا
ریکاوری تجارت جهانی بسیار کند است / چشم‌انداز نامشخص!
گزارش سازمان ملل متحد نشان داد تجارت جهانی قرار است تا پایان امسال با سقوطی ۷ تا ۸ درصدی روبرو شود هرچند در سه ماهه سوم نشانه‌هایی از ریکاوری آن با پیشتازی چین دیده شد. 
گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور قزاقستان و کره جنوبی
۳ روز قبل / قزاقستان / کره جنوبی / سازمان تجارت جهانی / انتخابات ریاست جدید
گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور قزاقستان و کره جنوبی
رئیس جمهور کره جنوبی در تماس تلفنی از همتای قزاقی خود خواست تا از نامزدی این کشور در انتخابات ریاست جدید سازمان تجارت جهانی حمایت کند.
معاون وزیر: قیمت مسکن در تهران منهای منطقه یک زیر ۲۰ میلیون است/ پشت‌پرده صادرات میلیاردی ۷۰ کارتن خواب/ پیش بینی بورس در هفته آینده/  علت ریزش مجدد ارزش لیر ترکیه چیست؟
۳ روز قبل
معاون وزیر: قیمت مسکن در تهران منهای منطقه یک زیر ۲۰ میلیون است/ پشت‌پرده صادرات میلیاردی ۷۰ کارتن خواب/ پیش بینی بورس در هفته آینده/ علت ریزش مجدد ارزش لیر ترکیه چیست؟
این پیمانه تیتر‌هایی همچون علت اصلی افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن، رزم‌حسینی: شرایط برای افزایش صادرات فراهم است، ارزش تجارت جهانی امسال ۹ درصد سقوط می‌کند، از بازار مرغ و تخم مرغ چه خبر؟، استیضاح وزیر اقتصاد کلید خورد و ایجاد پنجره واحد برای واردات کالا از طریق صادرات نفت را در بر دارد.
ارزش تجارت جهانی امسال ۹ درصد سقوط می‌کند
۳ روز قبل / بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان / تجارت جهانی / سازمان جهانی تجارت / صادرات چین
ارزش تجارت جهانی امسال ۹ درصد سقوط می‌کند
کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (انکتاد) پیش‌بینی کرد که ارزش تجارت جهانی با وجود نشانه‌هایی از بهبود در سه ماهه سوم، بین هفت تا ۹ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا می‌کند. نوشته ارزش تجارت جهانی امسال ۹ درصد سقوط می‌کند اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
کاهش ۹ درصدی ارزش تجارت جهانی در پی شیوع کرونا
۴ روز قبل
کاهش ۹ درصدی ارزش تجارت جهانی در پی شیوع کرونا
کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (انکتاد) پیش‌بینی کرد که ارزش تجارت جهانی با وجود نشانه‌هایی از بهبود در سه ماهه سوم، بین هفت تا ۹ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا می‌کند.
سازمان ملل: چشم انداز تجارت جهانی نامشخص است
۵ روز قبل / ویروس کرونا
سازمان ملل: چشم انداز تجارت جهانی نامشخص است
سازمان ملل در گزارشی پیش بینی کرد که با وجود نشانه هایی از بازگشت شکننده وضعیت اقتصاد جهانی به روند عادی در سه ماهه سوم با رهبری چین، میزان ارزش تجارت جهانی در سال 2020 از 7 تا 9 درصد کاهش خواهد یافت.
عقب نشینی دلار ادامه دارد
۵ روز قبل / انتخابات ریاست جمهوری / دلار / سازمان تجارت جهانی / مشکلات / یوان
عقب نشینی دلار ادامه دارد
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳۶ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۰۹۳ واحد بسته شد.
اقداماتی که شانس پیروزی ترامپ را افزایش می‌دهد
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / انتخابات ریاست جمهوری / حبس / سازمان بهداشت جهانی / سازمان تجارت جهانی / مشکلات
اقداماتی که شانس پیروزی ترامپ را افزایش می‌دهد
در فاصله دو هفته تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا جو بایدن در نظرسنجی ها از ترامپ پیش است و در آن سو شکاف در بین حزب جمهوری خواه افزایش یافته است. پرسش اصلی این است که ترامپ در این مدت کوتاه آیا می تواند برگ برنده ای را رو کند و نتایج را تحت تاثیر قرار دهد؟
شاخص دلار عقب نشینی کرد
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / دلار / رشد / سازمان تجارت جهانی / عقب نشینی / یارانه
شاخص دلار عقب نشینی کرد
اقتصاد نیوز : ارزش دلار در برابر رقبای اروپایی اش کاهش یافت.
 نقش سیاست‌های اقتصادی در همبستگی چرخه‌های تجاری کشورها
۱۳۹۹/۰۷/۲۸ / قطر / سازمان تجارت جهانی / چین / کویت / تجارت / شورای همکاری خلیج فارس / خلیج فارس / دانشگاه مازندران
 نقش سیاست‌های اقتصادی در همبستگی چرخه‌های تجاری کشورها
تهران - ایرنا - استادیار گروه اقتصاد دانشگاه مازندران با بیان اینکه قراردادهای تجاری مانند اتحادیه‌های پولی و هماهنگی سیاست‌های پولی و مالی نیز نقش مهمی در حرکت‌های چرخه‌های تجاری دارند، گفت: از این رو، علاوه بر عامل تجارت، تشابه سیاست‌های اقتصادی نیز در همبستگی چرخه‌های تجاری کشورها دخیل هستند.
بلومبرگ: اقتصادی که ترامپ تلاش کرد نابود کند با «ساخت ایران» رونق می گیرد
۱۳۹۹/۰۷/۲۸ / دونالد ترامپ / دونالد ترامپ / ساخت ایران / تحریم / تولید داخل
بلومبرگ: اقتصادی که ترامپ تلاش کرد نابود کند با «ساخت ایران» رونق می گیرد
بلومبرگ طی گزارشی نوشت درحالی که ترامپ سعی کرد با حملات خود، اقتصاد ایران را نابود کند، «ساخت ایران» روزنه‌ای از امید است که در میانه مشکلات مالی ناشی از طرد شدن از بازار نفت و تجارت جهانی همزمان با شیوع کرونا بروز پیدا کرده و در حال رشد است.
۱۳۹۹/۰۷/۲۷
خط و نشان تجاری ترامپ برای اروپا
روز پنج‌شنبه دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران اعلام کرد در صورتی که اتحادیه اروپا تعرفه‌هایی که هفته گذشته «سازمان تجارت جهانی» برای اجرای آن به این اتحادیه چراغ سبز نشان داد را به اجرا درآورد، با مواضع بسیار سخت‌تر دولت آمریکا مواجه خواهد شد. او پیش از آنکه کاخ‌سفید را به مقصد یکی از گردهمایی‌های انتخاباتی خود ترک کند به خبرنگاران گفت: «اگر آنها مقابله به مثل کنند، آنگاه ما پاسخ حمله آنها را بسیار سخت‌تر خواهیم داد. من می‌توانیم این را به شما بگویم که آنها نمی‌خواهند هیچ‌کاری را انجام دهند.»
تهدید جدید ترامپ علیه اروپا بعد از رای سازمان تجارت جهانی به نفع بروکسل
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / اتحادیه اروپا / اخبار "آمریکا"
تهدید جدید ترامپ علیه اروپا بعد از رای سازمان تجارت جهانی به نفع بروکسل
بعد از رای سازمان تجارت جهانی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا لحن خود در برابر اتحادیه اروپا در مناقشات گمرکی در این باره را شدیدتر کرده است.
کیانشهر صاحب مجموعه چندمنظوره می‌شود
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / همشهری محله / منطقه ۱۵ / شهردار / شهر / پایتخت
کیانشهر صاحب مجموعه چندمنظوره می‌شود
پروژه مرکز تجارت جهانی «ری‌فورت» با هدف تأمین زیرساخت‌های منطقه و با رویکرد بازآفرینی محور فداییان اسلام با موافقت کمیسیون ماده ۵ در منطقه ۱۵ ساخته می‌شود.
صعود دوباره دلار
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / انتخابات ریاست جمهوری / دلار / سازمان تجارت جهانی / مکزیک / دلار آمریکا
صعود دوباره دلار
اقتصاد نیوز : شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۵۴ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۸۷ واحد بسته شد
تحکیم نقش برتر چین در تجارت جهانی
۱۳۹۹/۰۷/۲۴
تحکیم نقش برتر چین در تجارت جهانی
چین با به دست آوردن سهم بی سابقه ای در صادرات جهانی ، وضعیت خود را به عنوان کشور برتر در صحنه تجارت در دنیا تثبیت می کند.
۱۳۹۹/۰۷/۲۴
وضع تعرفه تلافی‌جویانه اتحادیه اروپا بر واردات آمریکا
سازمان تجارت جهانی حکم کرد که اتحادیه اروپا می‌تواند به تلافی یارانه‌های دولتی‌ که به هواپیماسازی بوئینگ داده می‌شود به ۴میلیارد دلار از واردات آمریکا تعرفه وضع کند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شین‌هوا، سازمان تجارت‌جهانی اعلام کرد که میزان این تعرفه‌های تلافی‌جویانه 99/ 3 میلیارد دلار است که برابر با میزان ضرری است که رقیب اروپایی بوئینگ، ایرباس، از یارانه‌های داده‌شده به بوئینگ متحمل شده و بخشی از فروش خود را از دست داده است. نماینده تجاری آمریکا، رابرت لایتهایزر در واکنش به این رای گفت: اتحادیه اروپا هیچ مبنای معتبری برای وضع تعرفه‌های تلافی‌جویانه بر هیچ کالای آمریکایی ندارد. به‌جز معافیت مالیاتی‌ که توسط ایالت واشنگتن به بوئینگ داده شده بود و در اوایل امسال لغو شد، سازمان تجارت‌جهانی …
پیشروی اروپا در جنگ تجاری با ایالات متحده؛ دریافت مجوز وضع تعرفه تنبیهی بر کالاهای آمریکایی
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / اروپا / ایالات متحده آمریکا
پیشروی اروپا در جنگ تجاری با ایالات متحده؛ دریافت مجوز وضع تعرفه تنبیهی بر کالاهای آمریکایی
اتحادیه اروپا با صدور رای سازمان تجارت جهانی، حق اعمال تعرفه بر واردات ۴ میلیارد دلار از کالاهای ایالات متحده را به تلافی اعطای یارانه دولتی‌ به شرکت بوئینگ به دست آورد؛ رخدادی که سه هفته مانده به برگزاری انتخابات آمریکا می‌تواند به افزایش دامنه جنگ تجاری میان دو طرف دامن بزند. رابرت لایتایزر، نماینده ایالات متحده در سازمان تجارت جهانی صدور این حکم را با توجه به لغو تخفیف مالیاتی شرکت بوئینگ فاقد وجاهت قانونی خوانده و تهدید کرده که در صورت اصرار دو طرف بر اجرای این حکم، آمریکا اقدام متقابلی را انجام خواهد داد.
تنش تجاری اروپا با آمریکا عمیق‌تر شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / اتحادیه اروپا / آمریکا / اروپا / سازمان تجارت جهانی
تنش تجاری اروپا با آمریکا عمیق‌تر شد
سازمان تجارت جهانی در موضوع شکایت از اتحادیه اروپا به خاطر کمک‌ دولت آمریکا به بوئینگ به نفع اتحادیه اروپا حکم داد.
اروپا و آمریکا وارد جنگ می شوند؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / اتحادیه اروپا / تجارت / جنگ / فرانسه / واشنگتن
اروپا و آمریکا وارد جنگ می شوند؟
اقتصاد نیوز : سازمان تجارت جهانی به اروپا اجازه داده است تا با آمریکا جنگ تجاری را شروع کند.
جدی شدن تغییر سیاست حذف نفت از بودجه/ راهبرد اقتصادی توسعه صادرات است
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / استانی-اقتصادی / آمریکا / ایران / مجلس شورای اسلامی / اروپا / برجام / اقتصاد
جدی شدن تغییر سیاست حذف نفت از بودجه/ راهبرد اقتصادی توسعه صادرات است
یک اقتصاددان گفت: راهبرد اقتصادی توسعه صادرات و اتکا به سیاست صادرات غیرنفتی و افزایش سهم آن در تجارت جهانی برای رهایی از وابستگی اقتصاد کشور به نفت تنها راه قابل اعتنا برای عبور از وضعیت موجود است.
دلار دوباره اوج گرفت
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / انتخابات ریاست جمهوری / دلار / سازمان تجارت جهانی / مسکن / شاخص دلار
دلار دوباره اوج گرفت
اقتصاد نیوز : شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۵۳ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۵۷۳ واحد بسته شد.
اعداد و ارقام اقتصادی در هفته دوم مهرماه ۹۹
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
اعداد و ارقام اقتصادی در هفته دوم مهرماه ۹۹
پیش‌بینی سازمان تجارت جهانی از نرخ رشد تجارت کالایی در سال جاری و سال آینده میلادی، نرخ رشد اقتصادی انگلیس در ماه آگوست، رکوردشکنی کسری بودجه در آمریکا و استرالیا و پیش‌بینی نرخ رشد اقتصادی هند و ایتالیا در سال جاری جزو مهم‌ترین آمارهای اقتصادی و تجاری منتشر شده طی این هفته بوده‌اند.
ریزش سنگین دلار
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / حبس / دلار / سازمان تجارت جهانی / صندوق بین المللی پول / یوان
ریزش سنگین دلار
اقتصادنیوز : شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۶۳ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۰۶۷ واحد بسته شد.
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
احیای متزلزل در پساکرونا
«سازمان تجارت‌جهانی» تازه‌ترین چشم‌انداز تجارت جهانی خود را منتشر کرد. یافته‌های این گزارش حاکی از آن است که تجارت‌جهانی در حال بازگشت از فروپاشی عمیق ناشی از طاعون «کووید-19» است. با این حال اقتصاددانان این سازمان هشدار می‌دهند اثرات ادامه‌دار این بیماری می‌تواند روند رو به بهبود تجارت را مختل کند. بر اساس تحلیلی که در تارنمای «سازمان تجارت‌جهانی» منتشر شده، این سازمان اکنون پیش‌بینی می‌کند حجم تجارت کالایی جهان در سال2020 با کاهش 2/ 9 درصدی مواجه شود، کاهشی که البته در 2021 به رشد مثبت 2/ 7درصدی تبدیل خواهد شد. البته با توجه به اینکه تحول بیماری به واکنش سیاستی دولت‌ها بستگی دارد، این برآوردها تا حدی زیادی به نااطمینانی‌ها بستگی دارد.
هدایت سازمان تجارت جهانی برای اولین بار توسط یک زن
۱۳۹۹/۰۷/۱۷
هدایت سازمان تجارت جهانی برای اولین بار توسط یک زن
برای اولین بار یک زن به عنوان رئیس سازمان تجارت جهانی انتخاب می شود و ریاست این سازمان را بر عهده می گیرد.
چین از آمریکا شکایت کرد
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / چین / دولت آمریکا / سازمان تجارت جهانی / سازمان ملل / سیاسی و اقتصادی
چین از آمریکا شکایت کرد
اقتصاد نیوز : نمایندگان چین در دو نهاد بین المللی سیاسی و اقتصادی جهان یعنی سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی، بطور جداگانه از دولت آمریکا شکایت کردند.
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
چین: آمریکا با تحریم تیک تاک قوانین سازمان تجارت جهانی را نقض کرد
دولت چین ایالات متحده را به نقض قوانین تجارت جهانی در مورد ممنوعیت برنامه های چینی، از جمله "تیک تاک" و "وی چت" متهم کرد.
هشدار جدی رهبران تجارت جهانی به گروه 20 درباره بحران اقتصادی کرونا
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / ویروس کرونا
هشدار جدی رهبران تجارت جهانی به گروه 20 درباره بحران اقتصادی کرونا
جامعه تجارت جهانی به کشورهای عضو گروه 20 هشدار داد که به منظور کاهش تأثیر شیوع کرونا بر اقتصاد جهانی که از بدترین بحران یک قرن گذشته رنج می برد نیاز به اصلاحات فوری دارند.
۱۳۹۹/۰۷/۱۵
برگزاری دهمین دوره رقابت بین‌المللی در زمینه حقوق تجاری
موسسه حقوق تجارت جهانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) در نظر دارد دهمین دوره رقابت بین‌المللی خود را در زمینه حقوق تجاری و حکمیت برگزار کند. علاقه‌مندان می‌توانند، رساله‌ها و مقالات خود را حداکثر تا تاریخ 5 آوریل 2021 میلادی برابر با 16 فروردین‌ 1400 ارسال کنند. دهمین دوره رقابت بین‌المللی زمینه حقوق تجاری و حکمیت از سوی موسسه حقوق تجارت جهانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) برگزار می‌شود.
اعتراض شدید چین به آمریکا در سازمان تجارت جهانی
۱۳۹۹/۰۷/۱۴ / اخبار "آمریکا"
اعتراض شدید چین به آمریکا در سازمان تجارت جهانی
چین در سازمان تجارت جهانی از سیاست‌های اقتصادی و زورگویانه آمریکا انتقاد کرد.
۱۳۹۹/۰۷/۱۳
تمدید ماموریت ائتلاف اروپایی در خلیج فارس تا سال ۲۰۲۱
فرانسه از تمدید ماموریت ائتلاف دریایی اروپا در خلیج فارس و تنگه هرمز تا سال ۲۰۲۱ خبر داد. به گزارش ایلنا، وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای در مورد ائتلاف دریایی اروپا در خلیج فارس اعلام کرد:  حضور این ائتلاف در خلیج فارس و تنگه هرمز برای توسعه و تقویت همکاری و هماهنگی در منافع مشترک و بهره‌مندی از تجارت جهانی بوده و بسیار ضروری و مهم است.
تنش جدید در روابط ترکیه و عربستان
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / ترکیه / سازمان تجارت جهانی / عربستان / فرش / گردشگری
تنش جدید در روابط ترکیه و عربستان
اقتصادنیوز: تنش در روابط ترکیه و عربستان که پس از کشته شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد آل سعود در ۱۰ مهرماه ۹۷ در ساختمان کنسولگری ریاض در استانبول ترکیه شدت گرفته بود، اکنون به حوزه بازرگانی کشیده شده است.
حذف تیک تاک توسط آمریکا، تجارت جهانی را به خطر می‌اندازد
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / اخبار "آمریکا" / اخبار "چین"
حذف تیک تاک توسط آمریکا، تجارت جهانی را به خطر می‌اندازد
رویکرد آمریکا نه تنها بر عملکرد قانونی شرکت‌های خارجی در آمریکا تأثیر می‌گذارد بلکه حق استفاده کاربران آمریکایی از خدمات اینترنتی را نیز محدود می‌کند.
۱۳۹۹/۰۷/۱۰
حکم تجارت جهانی علیه آمریکا
«سازمان تجارت جهانی» به اتحادیه اروپا اجازه داد بر 4 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه وضع کند. این اقدام در تلافی یارانه‌هایی است که دولت آمریکا به غول هواپیماساز خود، «بوئینگ» می‌پردازد. به عقیده صاحب‌نظران، این حکم دیرهنگام می‌‌تواند عاملی جدید برای تشدید تنش‌های تجاری میان دو طرف باشد، آن هم چند هفته پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر آمریکا. سال گذشته نیز دولت آمریکا در تلافی یارانه‌هایی که اروپا به هواپیماساز خود، «ایرباس»، می‌پردازد، 5/ 7 میلیارد دلار از واردات از اتحادیه اروپا را هدف تعرفه قرار داد.
خاورمیانه، مقصد بزرگترین صادرکنندگان اسلحه جهان
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / استانی-اجتماعی / اسلحه / خاورمیانه / صلح
خاورمیانه، مقصد بزرگترین صادرکنندگان اسلحه جهان
سازمان صلح جهانی تجارت جهانی اسلحه را به‌عنوان اساسی‌ترین مشکل در جهت ایجاد صلح برشمرده است. از طرفی حکومت‌ها دم از تلاش برای ایجاد صلح می‌زنند اما از طرفی دیگر با تجارت اسلحه راه را برای استمرار جنگ و خونریزی باز می‌گذارند.
سنگاپور خواستار همکاری سازمان های بین المللی برای اعمال اصلاحات در عصر دیجیتال شد
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / سازمان ملل / سازمان‌های بین‌المللی / اصلاحات / سنگاپور
سنگاپور خواستار همکاری سازمان های بین المللی برای اعمال اصلاحات در عصر دیجیتال شد
وزیر امور خارجه سنگاپور از سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی خواست تا برای اعمال اصلاحات در عصر دیجیتال پیش قدم شوند.
فرصتی جذاب برای تولیدکنندگان ایرانی
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ / صنایع غذایی
فرصتی جذاب برای تولیدکنندگان ایرانی
امروزه بازار حلال به عنوان یکی از سودآورترین و اثرگذارترین عرصه‌های بازار در تجارت جهانی مواد غذایی در حال‌ظهور است. بازار مواد غذایی حلال طی یک دهه گذشته به شدت رشد کرده است.
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
شکایت تسلا و مرسدس بنز از ترامپ
در مقابل ایالات متحده اعلام کرد که اقدام‌های سازمان تجارت جهانی در مقابله با تخلف‌های تجاری چین «بسیار ناکافی» بوده و به همین دلیل این کشور حق دارد در برابر شیوه‌های ناعادلانه تجاری از منافع ملی خود دفاع کند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
افزایش دو برابری تجارت کالاهای کشاورزی
«سازمان غذا و کشاورزی ملل‌متحد (فائو)» تازه‌ترین گزارش وضعیت بازارهای کالاهای کشاورزی جهان خود را برای سال 2020 منتشر کرد. براساس این گزارش، تجارت محصولات کشاورزی-غذایی جهان از سال 1995 با بیش از دو برابر شدن، به حدود 5/ 1 هزار میلیارد (تریلیون) دلار در 2018 رسید. در این افزایش، صادرات اقتصادهای نوظهور و درحال‌توسعه روندی صعودی و سهمی بیش از یک‌سومی از مجموع تجارت جهانی داشته است. به اعتقاد کارشناسان این سازمان، تجارت جهانی و بازارهای کارآمد از آنجا که در قلب فرآیندهای توسعه قرار دارند، منجر به ایجاد رشد اقتصادی، توسعه پایدار و تقویت انعطاف‌پذیری در برای شوک‌های اقتصادها می‌شوند.
اصلی‌ترین شریک تجاری اروپایی ایران کدام کشور است؟
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / تجارت خارجی / تجارت جهانی
اصلی‌ترین شریک تجاری اروپایی ایران کدام کشور است؟
اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به ارائه آمار‌هایی از وضعیت تجارت ایران با کشور‌های اروپایی در هفت ماهه سال میلادی جدید پرداخته است.
جزئیات تجارت ایران با ۲۷ کشور اروپایی | اصلی‌ترین شریک ایران را بشناسید
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / اتحادیه اروپا / تجارت جهانی
جزئیات تجارت ایران با ۲۷ کشور اروپایی | اصلی‌ترین شریک ایران را بشناسید
اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به ارائه آمارهایی از وضعیت تجارت ایران با کشورهای اروپایی در هفت ماهه سال میلادی جدید پرداخته است.
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / هفتادوپنجمین مجمع عمومی سازمان ملل / شی جینپینگ
رئیس‌جمهوری چین: سازمان تجارت جهانی باید سنگ بنای تجارت جهانی باشد
رئیس‌جمهوری چین به عنوان سومین رهبر جهان در هفتاد و پنجمین نشست مجازی مجمع عمومی سازمان ملل به سخنرانی پرداخت.
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
عقب‌گرد ارز به صادرات
خدیجه نوروزی- روزنامه‌نگار برآوردهای اقتصاددانان سازمان تجارت جهانی نشان می‌دهد که این سازمان عقب‌گرد 15ساله را تجربه خواهد کرد و حجم تجارت جهانی به‌مراتب کمتر خواهد بود. اما فعالان اقتصادی کشور کاهش صادرات ایران در سال99 را از متوسط کاهش صادرات جهانی هم بیشتر می‌دانند. گمانه‌زنی‌های اولیه هم حکایت از افت 30درصدی ارزش صادرات ایران طی امسال دارد و پیش‌بینی‌ می‌شود در سال 99حجم صادرات ایران به میزان 10تا 12میلیارد دلار در مقایسه با سال قبل کاهش یابد. در چنین اوضاعی باید دید تشدید سیاست پیمان‌سپاری …
نیجریه خواستار حفظ همکاری‌های دوجانبه با ایران شد
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
نیجریه خواستار حفظ همکاری‌های دوجانبه با ایران شد
دولت نیجریه خواستار حفظ همکاری‌های دو جانبه در زمینه تجارت و سرمایه‌گذاری با ایران شده و همچنین نسبت به رای تهران برای کسب کرسی مدیر کل سازمان تجارت جهانی اعلام نیاز کرده است.
وزارت خارجه چین: آمریکا قبل از سرزنش دیگران اشتباه خود را مورد بررسی قرار دهد
۱۳۹۹/۰۶/۲۸
وزارت خارجه چین: آمریکا قبل از سرزنش دیگران اشتباه خود را مورد بررسی قرار دهد
وانگ ون بین سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت که ایالات متحده باید قبل از سرزنش دیگران، اشتباه خود را مورد بررسی قرار دهد: چرا ایالات متحده از سازمان بهداشت جهانی خارج شد؟ چرا ایالات متحده از "توافق پاریس" و برجام خارج شد؟ چرا ایالات متحده تهدید می کند که از حکم سازمان تجارت جهانی پیروی نمی کند؟ چرا ایالات متحده به قطع نامه مجمع عمومی سازمان ملل درمورد اپیدمی کروناویروس جدید به تنهایی رای مخالف داد؟
بازداشت معترضان مقابل مرکز تجارت جهانی در نیویورک+فیلم
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / اخبار "آمریکا"
بازداشت معترضان مقابل مرکز تجارت جهانی در نیویورک+فیلم
ده‌ها نفر که مقابل مرکز تجارت جهانی در نیویورک به انجام عمل جراحی اجباری عقیم سازی زنان مهاجر در مرز اعتراض داشتند، توسط پلیس آمریکا بازداشت شدند.
ترامپ معطل تعطیلی دادگاهی که خودش آن را فلج کرده است
۱۳۹۹/۰۶/۲۸
ترامپ معطل تعطیلی دادگاهی که خودش آن را فلج کرده است
سازمان تجارت جهانی یعنی همان هیئت کارشناسی به غیرقانونی بودن اقدامات عوارض گمرکی آمریکا علیه چین رای داده است.
معاون وزیر‌بهداشت: واکسن کووید۱۹ مجوز گرفته
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
معاون وزیر‌بهداشت: واکسن کووید۱۹ مجوز گرفته
معاون وزیر بهداشت از اخذ مجوز واکسن کووید۱۹ خبر داد و گفت: این واکسن مجوز گرفته است و به مدت شش ماه ایمنی ایجاد می‌کند، اما تجارت جهانی توزیع آن را کُند کرده است.
واکسن کرونا مجوز گرفته است اما…
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
واکسن کرونا مجوز گرفته است اما…
رضا ملک‌زاده، معاون وزیر بهداشت از اخذ مجوز واکسن کووید۱۹ خبر داد و گفت: این واکسن مجوز گرفته است و به مدت شش ماه ایمنی ایجاد می‌کند، اما تجارت جهانی توزیع آن را کُند کرده است. به گزارش فارس، ملک‌زاده ظهر امروز در نشست مقدماتی این کنگره با حضور اندیشمندانی…
جزییات توزیع واکسن کرونای مجوزدار در جهان
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / سلامت / واکسن کرونا / واکسن / تولید واکسن / بیماری / ویروس کرونا
جزییات توزیع واکسن کرونای مجوزدار در جهان
معاون وزیر بهداشت از اخذ مجوز واکسن کووید۱۹ خبر داد و گفت: این واکسن مجوز گرفته است و به مدت شش ماه ایمنی ایجاد می‌کند، اما تجارت جهانی توزیع آن را کُند کرده است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / بورس های خارجی
سردرگمی بورس های جهانی
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، تنش ها بین آمریکا و چین کماکان یکی از اصلی ترین دلایل نگرانی معامله گران در جهان است. وزارت بازرگانی در اقدامی جدید، ورود برخی از محصولات ساخت چین را به آمریکا ممنوع کرده است چرا که طبق ادعای طرف آمریکایی، چین این محصولات را بیگاری کشیدن از نیروی کار ارزان تولید می کند. از سوی دیگر سازمان تجارت جهانی پس از رسیدگی به شکایت چین اعلام کرد اقدام دولت آمریکا در اعمال تعرفه اضافی روی محصولات وارداتی چینی در سال ۲۰۱۸ نقض مقررات این سازمان بوده و به آمریکا ۶۰ روز برای بازگشت به اجرای قوانین این سازمان مهلت داده شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
وعده‌های اقتصادی در کمپین انتخاباتی «بایدن»
هر روز که می‌گذرد هیجان انتخابات امریکا نیز بیشتر می‌شود. یک سوی این انتخابات، دونالد ترامپ قرار دارد که جنگ تجاری با چین و مشکلات ناشی از کرونا و صدمه‌ای که به اقتصاد امریکا زده، از محبوبیتش کاسته و تلاش می‌کند با راهکارهای دیگری مانند توافق با ایران وجهه خود را بازیابی کند. اما حکم به غیرقانونی بودن تعرفه‌های وضع شده بر 200 میلیارد دلار کالاهای چینی در سال 2018 از سوی سازمان تجارت جهانی (WTO) اوضاع را برای ترامپ در کارزار انتخاباتی‌اش سخت‌تر خواهد کرد. WTO معتقد است امریکا در وضع تعرفه روی کالاهای وارداتی چین، قوانین جهانی را زیر پا گذاشته است. در چنین شرایطی که وجهه انتخاباتی ترامپ خدشه‌دار شده و برخی گمانه‌زنی‌ها از پیشی گرفتن رقیب دموکرات …
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / پکن / تجارت / چین / سازمان تجارت جهانی / واردات
اخبار کوتاه
ایرنا | آسیاتایمز نوشت: سازمان تجارت جهانی روز سه‌شنبه شکایت پکن در مورد تعرفه‌های تجاری امریکا بر واردات کالاهای چین را تأیید کرد و این تعرفه‌ها را نقض قوانین تجارت بین‌المللی خواند.
آمریکا با اعمال تعرفه روی کالاهای چینی مقررات را نقض کرده است
۱۳۹۹/۰۶/۲۶
آمریکا با اعمال تعرفه روی کالاهای چینی مقررات را نقض کرده است
سازمان تجارت جهانی (WTO) اعلام کرد که واشنگتن با اعمال تعرفه روی بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی از مقررات تجارت جهانی تخطی کرده است.
واشنگتن سازمان تجارت جهانی را به ناتوانی در برابر چین متهم کرد
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / سازمان ملل متحد / واشنگتن / دولت ترامپ / سازمان تجارت جهانی / ایالات متحده آمریکا / یونسکو / پکن
واشنگتن سازمان تجارت جهانی را به ناتوانی در برابر چین متهم کرد
تهران – ایرنا – دولت آمریکا روز چهارشنبه پس از آنکه سازمان تجارت جهانی تصمیم واشنگتن را برای اعمال تعرفه‌ها و عوارض بازرگانی و گمرگی بر کالاهای چینی، غیرقانونی دانست، با حمله به این نهاد، آن را در برابر چین کاملا ناتوان خواند.
سازمان تجارت جهانی: تعرفه‌های آمریکا علیه چین غیرقانونی است
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / دولت ترامپ / سازمان تجارت جهانی / چین / جنگ تجاری
سازمان تجارت جهانی: تعرفه‌های آمریکا علیه چین غیرقانونی است
تهران - ایرنا - آسیاتایمز نوشت: سازمان تجارت جهانی روز سه شنبه شکایت پکن در مورد تعرفه‌های تجاری آمریکا بر واردات کالاهای چین را تأیید کرد و این تعرفه ها را نقض قوانین تجارت بین المللی خواند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •