چهارشنبه, ۱۵ مرداد, ۱۳۹۹ / 5 August, 2020
جوایز ادبی
پیشنهاد ایجاد تغییرات ساختاری در جایزه ادبی جلال به شورای عالی انقلاب فرهنگی
۲۶ ساعت قبل / جایزه جلال آل احمد / معاونت فرهنگی وزارت ارشاد / کتاب و ادبیات
پیشنهاد ایجاد تغییرات ساختاری در جایزه ادبی جلال به شورای عالی انقلاب فرهنگی
بهروز جلالی، مدیر دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی، از تغییرات در جایزه ادبی جلال و ارائه بسته پیشنهادی برای تغییرات ساختاری در جوایز ادبی خبر داد.
معرفی برگزیدگان جایزه ادبی «هوگو»
۳ روز قبل / جایزه هوگو / کتاب
معرفی برگزیدگان جایزه ادبی «هوگو»
فهرست برندگان جوایز ادبی «هوگو» درحالی اعلام شد که یک نویسنده کتاب اولی موفق به دریافت مهم‌ترین جایزه ادبی علمی – تخیلی جهان شد.
بهترین رمان‌های علمی‌تخیلی سال معرفی شدند
۴ روز قبل / کتاب / جوایز ادبی / ادبیات جهان
بهترین رمان‌های علمی‌تخیلی سال معرفی شدند
ایرنا نوشت: برندگان جایزه «هوگو ۲۰۲۰» به دلیل شیوع کرونا، طی یک مراسم آنلاین معرفی شدند.
قدرشناسی محمود دولت‌آبادی از مردم
۴ روز قبل / جوایز ادبی / ادبیات داستانی / محمود دولت آبادی / ادبیات / رمان
قدرشناسی محمود دولت‌آبادی از مردم
ایرنا نوشت: محمود دولت‌آبادی، نویسنده رمان مشهور «کلیدر» در یادداشتی اختصاصی با آرزوی سلامتی و صحت برای همگان، نوشت: «می‌خواهم آرزو کنم که سبب‌ساز هیچ آسیبی نباشم.»
می‌خواهم سبب‌ساز هیچ آسیبی نباشم
۴ روز قبل / جوایز ادبی / ادبیات داستانی / محمود دولت آبادی / کتاب / ادبیات
می‌خواهم سبب‌ساز هیچ آسیبی نباشم
تهران-ایرنا- محمود دولت‌آبادی نویسنده رمان مشهور «کلیدر» در یادداشتی اختصاصی با آرزوی سلامتی و صحت برای همگان، نوشت: می‌خواهم آرزو کنم که سبب‌ساز هیچ آسیبی نباشم.
نامزدهای جایزه بوکر ۲۰۲۰ معرفی شدند
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / کتاب / جایزه بوکر / جوایز ادبی / نویسنده
نامزدهای جایزه بوکر ۲۰۲۰ معرفی شدند
فهرست بلند نامزدهای دریافت جایزه معتبر ادبی «بوکر» معرفی شدند. در این فهرست آثاری از نویسنده‌های مشهور از جمله هیلاری منتل به چشم می‌خورند.
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
«قول» در بازار کتاب
داستان «قول» نوشته نیکولا دیویس با ترجمه حشمت سادات میرعابدینی منتشر شد. به گزارش ایسنا، این کتاب با تصویرگری لائورا کالین در ۴۶ صفحه در انتشارات مدرسه راهی بازار شده است.در معرفی این کتاب آمده است: داستان قول درباره شهری دلگیر است. شهری خشن، زشت و بد با خیابان‌های خشک و غبارآلود که باران هم در آن نمی‌بارد. وضعیت شهر بر مردم آن شهر تاثیر گذاشته و آنها هم مانند شهرشان خشن و غمگین هستند.راوی داستان دختری نوجوان است که از راه دزدی از کسانی که چیزی بیشتر از او نداشتند روزگار می‌گذراند. یک شب او به زور کیف پیرزنی را از او می‌گیرد. پیرزن از او قول می‌گیرد هرچه در آن کیسه هست بکارد. او هم به گمان این که در آن پول و غذا هست قول می‌دهد. اما کیسه پر از دانه است. دختر نوجوان تصمیم می‌گیرد ...در پشت جلد …
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
روی خط خبر
 جایزه ادبی گنکور به‌عنوان مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه امسال با یک هفته تأخیر و در تاریخ دهم نوامبر (بیستم آبان) برندگان خود ‏را معرفی می‌کند. پیشتر اعلام نامزدهای مرحله نخست این جایزه ادبی نیز به اواسط ماه سپتامبر موکول شده بود. باتوجه به ‏تغییر در تاریخ اعلام برنده جایزه گنگور، برندگان دو جایزه ادبی دیگر فرانسه یعنی فمینا و مدیسی در صورت تغییر نکردن ‏تصمیم برگزارکنندگان این جوایز ادبی، مطمئنا زودتر از گنکور اعلام خواهد شد. هنوز مشخص نیست جایزه ادبی «رنودو» که ‏هر‌سال برنده خود را به فاصله کوتاهی از جایزه گنکور اعلام می‌کند، تاریخ فعلی خود  یعنی چهارم نوامبر (چهاردهم آبان) را تغییر می‌‏دهد یا خیر. جایزه «گنکور» …
مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه به تعویق افتاد
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / ادبیات / جوایز ادبی / فرانسه
مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه به تعویق افتاد
ایسنا نوشت: جایزه ادبی گنکور به عنوان مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه امسال با یک هفته تاخیر و در تاریخ ۱۰ نوامبر برندگان خود را معرفی می‌کند.
هشدار برای پرادعایی نویسندگان عامه‌پسند!
۱۳۹۹/۰۵/۰۳ / کیهان خانجانی / ادبیات عامه پسند
هشدار برای پرادعایی نویسندگان عامه‌پسند!
کیهان‌ خانجانی می‌گوید: در ایران درباره ادبیات عامه‌پسند خلط مبحث شده است. زمانی کسانی که ادبیات عامه‌پسند می‌نوشتند، هیچ ادعایی نداشتند که ادبیات ما ادبیات خلاقه است اما حالا کتاب عامه‌پسند را ویراست می‌کنند، تبلیغاتی در صفحه مجازی  دارند و مدعی جوایز ادبی هم هستند و می‌خواهند به ادبیات روشنفکری و انتقادی سمت و سو بدهند. این خلط مبحث خطرناک است.
چگونه همینگوی بخوانیم؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / جوایز ادبی / نویسندگان / جایزه نوبل / ادبیات داستانی / جنگ جهانی اول / جنگ جهانی دوم / جایزه نوبل / نویسنده / کتاب / ادبیات
چگونه همینگوی بخوانیم؟
تهران- ایرنا- ارنست همینگوی، نویسنده واقع‌گرای آمریکایی، یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان قرن بیستم است. برای خواندن آثار او بهتر است تاریخ جنگ جهانی و زندگی‌نامه شخصی‌اش را بدانید.
دولت به‌جای تصدی حمایت‌گر جوایز ادبی باشد
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / میر شمس الدین فلاح هاشمی نسب / جایزه ادبی / رادیو گفتگو
دولت به‌جای تصدی حمایت‌گر جوایز ادبی باشد
یک‌نویسنده گفت: دولت نباید متصدی جوایز ادبی باشد بلکه باید از آن‌ها حمایت کند چون درصورت تصدی‌گری در این‌زمینه، خود فرهنگ عقب‌نشینی می‌کند.
جوایز ادبی تسلیم کرونا نشدند
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / جوایز ادبی / جایزه مهرگان / احمد محمود / پرسش از خبر / کتاب / ادبیات / طرح های ترویجی کتابخوانی / جایزه ادبی واو / جایزه کتاب سال
جوایز ادبی تسلیم کرونا نشدند
تهران- ایرنا- دوران کرونایی، برگزاری مراسم پایانی چندین جایزه ادبی را با تاخیر مواجه کرد اما با همه مشکلات، کتاب، ادبیات و جوایز ادبی راه خود را ادامه دادند تا نشان بدهند، امید هنوز ادامه دارد.
زبانی چون موجود زنده
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / توکیو / ژاپن / کتاب
زبانی چون موجود زنده
ایرنا - تهران - یکصدوشصت‌وسومین دوره جایزه ادبی «آکوتاگاوا»، که یکی از مهمترین جوایز ادبی ژاپن محسوب می‌شود، امروز (چهارشنبه ۲۵ تیرماه)، طی نشست هیات داوران در توکیو، برندگان خود را شناخت. این جایزه به نام پدر داستان کوتاه ژاپن نام گذاری شده است.
«متغیر منصور»؛ روایتی در آداب بی‌قراری دنیا
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / جوایز ادبی / هوشنگ گلشیری / کتاب / ادبیات / تورق کتابخانه ۹۸
«متغیر منصور»؛ روایتی در آداب بی‌قراری دنیا
تهران-ایرنا- مجموعه داستان «متغیر منصور»، ۶ داستان کوتاه است که روایتی در آداب بی‌قراری دنیا را بازگو می‌کنند.
مراسم جوایز کتاب ملی آمریکا دیجیتال برگزار شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
مراسم جوایز کتاب ملی آمریکا دیجیتال برگزار شد
امسال به‌خاطر اوضاع موجود ناشی از شیوع ویروس کرونا و قرنطینه، مراسم اعطای جایزه کتاب ملی آمریکا به‌صورت دیجیتال برگزار خواهد شد. جایزه کتاب ملی(NBA)  مجموعه‌ای از جوایز سالانه ادبی در ایالات متحده آمریکاست. در مراسم نهایی جایزه کتاب ملی که هر سال در نوامبر برگزار می‌شود، بنیاد کتاب ملی، جایزه کتاب ملی و جایزه یک عمر دستاورد را به نویسندگان اهدا می‌کند. به گزارش لس‌آنجلس‌تایمز، جایزه کتاب ملی که سال۱۹۳۶ به‌دست انجمن کتابفروشان آمریکا بنیاد نهاده شد، در طول جنگ جهانی دوم فعالیتی نداشت و سپس در سال۱۹۵۰ …
درباره نادر ابراهیمی
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / جوایز ادبی / مستندساز / ادبیات کودک و نوجوان / شعر / فیلم / مستند /  نادر ابراهیمی / سیمین دانشور
درباره نادر ابراهیمی
تهران_ ایرنا_ نادر ابراهیمی نویسنده معاصر که نثر ساده و جذابش باعث شد تا شهرتش ماندگار باشد. وی همچنین در فیلمسازی، ترانه سرایی، نمایشنامه نویسی، فیلمنامه نویسی و تدریس هنر نیز به طور فعال فعالیت داشت.
کتاب‌هایی که برای کودکان شادمانی می‌آورند
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / جوایز ادبی / ادبیات کودک و نوجوان / کتاب / ادبیات
کتاب‌هایی که برای کودکان شادمانی می‌آورند
تهران- ایرنا- کودکان به شادی نیاز دارند، حالا که نمی‌توانند در پارک‌ها بازی کنند و با هم‌سالان خود وقت بگذرانند، می‌توانند مشغول کتاب‌ها باشند. کتاب‌هایی که با خود شادی می‌آورند.
نگاه سنتی مانعی بر سر راه پیشرفت ادبیات کودک و نوجوان
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / جوایز ادبی / جبار باغچه بان / ادبیات کودک و نوجوان / قصه‌ های مجید / شعر
نگاه سنتی مانعی بر سر راه پیشرفت ادبیات کودک و نوجوان
تهران_ ایرنا_ فعالان عرصه ادبیات کودک و نوجوان بر این باورند که این بخش از ادبیات لازم است تا پوست بیندازد و چهره دیگری از خود به کودکان نشان دهد که واقعی‌تر، ملموس‌تر و صمیمی‌تر بوده و از شعار، پند، اندرز، باید و نبایدها به دور باشد و در این مسیر بیش از هر عنصری باید بر ادبیات استوار شود.
فراخوان جایزه بهاران منتشر شد
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / جوایز ادبی / ادبیات
فراخوان جایزه بهاران منتشر شد
تهران-ایرنا- سومین جایزه داستان کوتاه بهاران فراخوان داد.
«قوها انعکاس فیل‌ها»؛ روایت یک جدایی از قلب تابلوی دالی
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / جوایز ادبی / صادق هدایت / احمد محمود / هوشنگ گلشیری / کتاب / ادبیات / تورق کتابخانه ۹۸
«قوها انعکاس فیل‌ها»؛ روایت یک جدایی از قلب تابلوی دالی
تهران- ایرنا- «قوها انعکاس فیل‌ها»، یکی از بهترین نمونه‌های ادبیات سورئال فارسی است، اثر وام‌دار از دالی اما با روایتی متفاوت از آنچه تا کنون از تابلوی مشهور این هنرمند دیده شده است.
لیلی گلستان از داوری جایزه ارغوان می‌گوید
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / جوایز ادبی / لیلی گلستان / داستان کوتاه / ادبیات داستانی
لیلی گلستان از داوری جایزه ارغوان می‌گوید
لیلی گلستان، یکی از اعضای هیٔت داوران سومین دوره جایزه داستان کوتاه ارغوان می‌گوید: «من با شکل‌گیری جایزه‌های مختلف عکاسی، قصه و فیلم‌های کوتاه خیلی موافقم، چون باعث کارکردن و تشویق‌شدن جوان‌ها می‌شود و به آن‌ها انگیزه برای کار خوب کردن می‌دهد.»
جمال شورجه: نیمی از بدن من بر اثر سکته از کار افتاده است/ عکس
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / جمال شورجه / کارگردانان سینمای ایران / جوایز ادبی
جمال شورجه: نیمی از بدن من بر اثر سکته از کار افتاده است/ عکس
جمال شورجه، کارگردان پیشکسوت سینما و تلویزیون کشورمان، عصر امروز در حالی که روی ویلچر، برای شرکت در مراسم اهدای جوایز قلم زرین به انجمن قلم ایران آمده بود، مورد تجلیل قرار گرفت.
«لیلی»، بهترین رمان عاشقانه سال را انتخاب می‌کند
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / رمان / ادبیات ایران / ادبیات داستانی / جوایز ادبی / کتاب
«لیلی»، بهترین رمان عاشقانه سال را انتخاب می‌کند
نویسندگان رمان‌های عاشقانه، می‌توانند یکی از آثار منتشر شده خود در سال ۹۸ را برای حضور در رقابت جایزه «لیلی»، به دبیرخانه این رویداد ارسال کنند. این جایزه، برندگان خود را در سه بخش نوقلم (بهترین رمان نویسندگان کار اولی)، بهترین رمان عاشقانه (مخصوص نویسندگان حرفه‌ای و صاحب چند اثر) و نگاه مخاطب، انتخاب و معرفی خواهد کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
دولت‌آبادی رمان تازه‌ای منتشر می‌کند
نشر چشمه از انتشار رمان تازه‌ای از محمود دولت‌آبادی در آینده نزدیک خبر داد.این رمان «اسب‌ها اسب‌ها از کنار یکدیگر» نام دارد و بنا به آنچه در صفحه نشر چشمه اعلام شده، به زودی منتشر خواهد شد.در بخشی از این کتاب آمده است: «ذهن آدمیزاد در هر دوره‌ای از عمر به چندتا گیر و گره دچار می‌شود که می‌خواهد آن گیر و گره‌ها را باز کند. تا به حال ذهن تو در جایی، روی مورد خاصی قفل نکرده؟ شاید قفل کرده و تو متوجهش نبودی، محل نگذاشتی!» «کلیدر»، «جای خالی سلوچ»، «سلوک»، «بنی‌آدم» «میم و آن دیگران»، «قطره محال‌اندیش»، «این گفت و سخن‌ها»، «روزگار …
همشهری آوا | پادکست تهران گفت | قسمت بیست و ششم؛ فصلی خالی از جوایز!
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
همشهری آوا | پادکست تهران گفت | قسمت بیست و ششم؛ فصلی خالی از جوایز!
یاسین نمکچیان: خالی بودن تهران از جوایز ادبی میراث گذشته است ...
«جایزه ادبی واو» فراخوان داد
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / جوایز ادبی / کتاب / جایزه ادبی واو
«جایزه ادبی واو» فراخوان داد
تهران- ایرنا- «جایزه ادبی واو» برای آثار متفاوت داستانی سال ۱۳۹۸ فراخوان داد.
دومین جایزه ادبی بهمن برگزیدگانش را معرفی کرد
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
دومین جایزه ادبی بهمن برگزیدگانش را معرفی کرد
مراسم اهدای جوایز دومین دوره جایزه ادبی بهمن با حضور شماری از نویسندگان کتاب با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اجتماعی ایام کرونا در لایو اینستاگرام خانه کتاب نشر دف برگزار شد.
نامزدهای مرحله نهایی هجدهمین جشنواره قلم زرین معرفی شدند
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / جوایز ادبی
نامزدهای مرحله نهایی هجدهمین جشنواره قلم زرین معرفی شدند
تهران- ایرنا- اسامی نامزدهای بخش داستان بزرگسال و کودک و نوجوان، نقد و پژوهش و شعر هجدهمین جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شدند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
نقش جوایز ادبی
جوایز ادبی می‌توانند نقش‌های متفاوتی در جامعه ایفا کنند که از آن جمله ترویج کتابخوانی، توسعه اقتصاد نشر، نشاط فرهنگی، گسترش فضای انتقادی، ارتقای سلیقه مخاطب عام، تغییر افق انتظارات کلیشه‌ای اهالی کتاب و بسیاری دیگر از رخدادهای خوشایندی که می‌توانند زیرساخت‌های فکری یک جامعه را تقویت کنند که البته تاثیر این جوایز در بسترهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد و لازمه چنین فضایی وجود مطبوعات فعال، پاتوق‌های فرهنگی، فضای گفت‌وگومدار همچنین گسترش حضور موسسه‌های فرهنگی مستقل است. در صورت فقدان چنین شرایطی، اعتماد مخاطب به انتخاب برگزیدگان جوایز آنقدر کاسته می‌شود که به جای نشاط فرهنگی شاهد رخوتی خواب‌آلود در بستر جامعه خواهیم بود. حضور نقشمند جوایز خصوصی …
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
عبور داستان‌نویسی از تک‌صدایی و مرکزگرایی
جوایز ادبی در ایران حالا دیگر بیش از دو دهه سابقه دارند. در این دو دهه پرفراز و نشیب، سه دولت در ایران روی کار آمدند که تلقی‌های‌شان از نسبت دولت و ملت و بالطبع دولت و فرهنگ متفاوت بود. جوایز ادبی مستقل هم از تاثیر این نوسان سیاست‌های فرهنگی برکنار نماندند و گاهی با فشارهایی روبرو شدند که کار را برای‌شان دشوار کرد.
مرغک زرین و سیمین در آسمان کتاب‌های کودک و نوجوان
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / جوایز ادبی / کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان / ادبیات کودک و نوجوان / مصطفی رحماندوست / شاعر کودک و نوجوان / انجمن نویسندگان کودک و نوجوان / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
مرغک زرین و سیمین در آسمان کتاب‌های کودک و نوجوان
تهران-ایرنا- مصطفی رحماندوست دبیر جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با بیان این که فهرستی برای کمک به معلمان و خانواده‌ها معرفی می‌کنیم، گفت: کتاب سال کانون جایزه مرغک زرین و کتاب ماه جایزه مرغک سیمین را دریافت می‎‌کنند.
«قوها انعکاس فیل‌ها» رمان برگزیده جایزه احمد محمود شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / جوایز ادبی / احمد محمود / کتاب / مهدی یزدانی خرم
«قوها انعکاس فیل‌ها» رمان برگزیده جایزه احمد محمود شد
تهران-ایرنا- کتاب «قوها انعکاس فیل‌ها» که پیش از این در نهمین دوره جایزه ادبی هفت‌اقلیم رمان برگزیده شناخته شده بود، در سومین جایزه احمد محمود نیز برگزیده شد.
لوئیجی پیراندلو؛ استاد تلفیق واقعیت و خیال
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / جوایز ادبی / جایزه نوبل / هنرمند تئاتر / جنگ جهانی اول
لوئیجی پیراندلو؛ استاد تلفیق واقعیت و خیال
تهران_ ایرنا_ لوئیجی پیراندلو علاقه زیادی به درونیات افراد داشت و شخصیت‌های داستانی‌اش را بیشتر با قرار دادن آن‌ها در موقعیت‌های خیالی به تصویر می‌کشید. امروزه پیراندلو به عنوان یکی از تأثیرگذارترین نمایشنامه‌نویسان سده بیستم شناخته می‌شود.
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
ایستاده در باد
[ترجمه سپیده سرایی] تامی اورنج نویسنده کتاب «مثل دود در باد»، یکی از تحسین‌برانگیزترین و جنجالی‌ترین کتاب‌ها در ادبیات سرخپوستی طی سال‌های اخیر، خود از بومیان اوکلند کالیفرنیاست. «مثل دود در باد» نامزد نهایی جایزه پولیتزر بود. همچنین جوایز پن همینگوی، انیسفیلد ولف بوک، حلقه‌ منتقدان کتاب ملی جان لئوناردو، کتاب اول مجمع داستان، کتاب اول لس‌آنجلس تایمز، مدال اندرو کارنگی و آسپن وردز را از آن خود کرده است. اورنج عضو قبایل شیین و آراپاهوی اوکلاهما، پسر مادری سفیدپوست و پدری سرخپوست است. مانند بسیاری از شخصیت‌های کتابش، «سرخپوستی شهرنشین» است که در اوکلند متولد و بزرگ شده است. کتاب «مثل دود در باد» با  12راوی خود، …
افزایش قابل توجه اخبار داخلی و خارجی کتاب در اولین هفته تابستان
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / کتاب / معاونت فرهنگی وزارت ارشاد / ادبیات جهان / نمایشگاه کتاب فرانکفورت
افزایش قابل توجه اخبار داخلی و خارجی کتاب در اولین هفته تابستان
افزایش تعداد اخبار داخلی و بین‌المللی حوزه کتاب نشر در هفته‌اولین تابستان مشهود است و می‌توان خبرهایی از نمایشگاه کتاب فرانکفورت و معرفی نامزدهای جوایز ایرانی و خارجی ادبی را در آن شاهد بود.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
منهای سینما
 آن کارسون، نویسنده کانادایی به‌عنوان برنده جایزه پرنس آستوریاس اسپانیا در ‌سال ۲۰۲۰ انتخاب شد. در پیامی ویدیویی که رئیس هیأت داوران جایزه پرنس آستوریاس منتشر کرد از آن کارسون، استاد ادبیات کلاسیک و تطبیقی دانشگاه میشیگان، شاعر، مقاله‌نویس و مترجم به‌عنوان خالق جهانی نفیس یاد شد که آثارش ترکیبی از شعر، پایان‌نامه، غیر داستانی و نمایش است. آن کارسون خالق آثاری مانند «اروس تلخ و شیرین»، «گفت‌وگوهای کوتاه»، «آب صاف»، «مقاله شیشه‌ای»، «سرخ:   رمانی به نظم»، «اگر نه، زمستان: بخش‌هایی از ساپو»، «الهه شب» و «سند سرخ» تاکنون جوایز ادبی متعددی ازجمله جایزه …
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
ماجرای نوید و نگار
مصطفی مستور متولد 1343 در اهواز، داستان‌نویس، نمایشنامه‌نویس، مترجم و برنده جوایز ادبی است. مستور را به واسطه‌ ‏داستان‌های عاشقانه و فلسفی‌اش می‌شناسیم. او در ادبیات داستانی امروز ایران نویسنده‌ای معروف و بحث‌برانگیز است. ‏نخستین داستان او در‌سال ۱۳۷۰ و در مجله «کیان» منتشر شد. در فاصله سال‌های 1370 تا 1376 چند داستان کوتاه دیگر ‏در این مجله از او به چاپ رسید که همه‌ آنها را در‌سال 1377 به‌عنوان نخستین اثرش، «عشق روی پیاده‌رو»، منتشر کرد. آثار ‏مصطفی مستور تاکنون جوایز بسیاری ازجمله جایزه بهترین رمان‌سال از سوی انجمن منتقدان مطبوعات، جایزه ادبی اصفهان و ‏جایزه قلم زرین را کسب …
«پاییز ۳۲»؛ داستان‌هایی از خزان بی‌پایان در دل تاریخ
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / جوایز ادبی / رمان نویس / تاریخ / کتاب / ادبیات
«پاییز ۳۲»؛ داستان‌هایی از خزان بی‌پایان در دل تاریخ
تهران- ایرنا- «پاییز ۳۲»، اثر رضا جولایی، مجموعه داستان‌هایی است که روایتی از یک پاییز به دست‌ می‌دهند. پاییزی سیاسی، اجتماعی و تاریخی که گویی در طول زمان کش می‌آید و متوقف نمی‌شود.
قربانی شدن هنر به‌خاطر جایزه!
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / رویا دستغیب / جایزه واو / تراتوم / جایزه های ادبی
قربانی شدن هنر به‌خاطر جایزه!
رؤیا دستغیب با اشاره به تأثیرگذاری جوایز ادبی بر معرفی آثار می‌گوید:…
«تراژدی خریت» و «پری‌کشی» روانه بازار نشر شد
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / جوایز ادبی
«تراژدی خریت» و «پری‌کشی» روانه بازار نشر شد
تهران-ایرنا- دو رمان «تراژدی خریت» و «پری‌کشی» نوشته علیرضا حسن‌زاده مردم‌شناس ایرانی به بازار نشر رسید.
هریت بیچر استو و مبارزه با تبعیض نژادی
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / جوایز ادبی / جامعه سیاه پوستان آمریکا / برده داری / تبعیض نژادی / ایالات متحده آمریکا / نویسنده / کتاب
هریت بیچر استو و مبارزه با تبعیض نژادی
تهران-ایرنا- هریت بیچر استو یکی از برجسته‌ترین و تاثیرگذارترین رمان‌نویسان سده نوزدهم به شمار می‌رود که با خلق شاهکاری جنجالی به نام کلبه عمو تُم به شهرت جهانی رسید. این رمان روایتی از ظلم و تبعیض علیه سیاهپوستان در آمریکا بود که انتشار آن شوک شدیدی به جامعه آن روز آمریکا به ویژه مخالفان برده‌داری وارد کرد.
جاده جنگ به جلد ۱۲ رسید/پایان تالیف طولانی‌ترین رمان ایرانی
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / منصور انوری / ادبیات / انتشارات سوره مهر
جاده جنگ به جلد ۱۲ رسید/پایان تالیف طولانی‌ترین رمان ایرانی
جلد دوازدهم جاده جنگ، نوشته منصور انوری چاپ شد و به این ترتیب طولانی‌ترین رمان ایرانی و برنده جوایز ادبی جلال و کتاب سال به پایان رسید.
پایان کار خانه کتاب پس از ۲۷ سال در هفته پرخبر جوایز ادبی
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / کتاب / خانه کتاب / فراخوان / جایزه ادبی
پایان کار خانه کتاب پس از ۲۷ سال در هفته پرخبر جوایز ادبی
تعدد اخبار مربوط به جوایز ادبی کشور در کنار خبر پایان کار موسسه خانه کتاب، ازجمله نکات مورد توجه خبرهای حوزه کتاب و نشر در این‌هفته است.
کالا شدن کتاب و آفت جایزه‌های ادبی
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / جایزه مهرگان ادب / کیوان صادقی / داستان ایرانی / جوایز ادبی
کالا شدن کتاب و آفت جایزه‌های ادبی
کیوان صادقی درحالی از هیاهوی کالاواره‌شدن کتاب می‌گوید که معتقد است جوایز ادبی در ایران به این آفت آلوده شده‌اند که سعی می‌کنند ادامه روند تبلیغات یک کتاب باشند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
دستور پخت یک رابطه
[ترجمه فرشاد رضایی] یکتا کوپان، متولد 1968 و نویسنده ترکیه‌ای است که تاکنون از او نزدیک به 20 کتاب به چاپ رسیده و شهرت و محبوبیت فراوانی دارد. «طرز تهیه تنهایی در آشپزخانه عشق» در سال 2002 برنده جایزه ادبی «سعید فائیک»، معتبرترین جایزه ادبی داستان کوتاه ترکیه شد. کوپان جوایز ادبی «هالدون تانر» و «یونس نادی» را نیز در کارنامه دارد. مجموعه داستان «طرز تهیه تنهایی در آشپزخانه عشق» درباره تنهایی در دل روابط آسیب‌دیده انسانی است. نویسنده سعی دارد تصویری از انسان در جهان معاصر ترسیم کند که در چالش مدام با دنیای بیرون و درون به سر می‌برد. برای این منظور شکل خاصی از رابطه انسانی را پی‌ می‌ریزد که مدام در حال تغییر است. …
هیات داوران و انتخاب بخش «داستان کوتاه» جایزه فرشته معرفی شدند
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / جوایز ادبی / موسسه شهر کتاب / کتاب
هیات داوران و انتخاب بخش «داستان کوتاه» جایزه فرشته معرفی شدند
تهران-ایرنا- اعضای هیات داوران و انتخاب بخش «داستان کوتاه» ششمین دوره جایزه فرشته مشخص شدند.
معرفی نامزدهای نهایی سومین دوره­ جایزه­ ادبی احمد محمود
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / جوایز ادبی / احمد محمود / سهم اهالی فرهنگ در مهار کرونا
معرفی نامزدهای نهایی سومین دوره­ جایزه­ ادبی احمد محمود
تهران- ایرنا- داوران سومین دوره جایزه ادبی احمد محمود سه مجموعه داستان را به عنوان نامزدهای نهایی این دوره معرفی کردند.
نادر ابراهیمی در ادبیات ایران، نادر است
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / نادر ابراهیمی / جوایز ادبی / کتاب / ادبیات
نادر ابراهیمی در ادبیات ایران، نادر است
تهران- ایرنا- مدیر نشر روزبهان، ناشر آثار «نادر ابراهیمی»، نویسنده نام‌آشنا معتقد است وی در ادبیات معاصر ایران نادر است و نویسنده‌ای چون او را کمتر دیده‌ایم.
توماس هاردی؛ رمان‌نویس و شاعر طبیعت‌گرا
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / جوایز ادبی / بن / شعر / انگلستان
توماس هاردی؛ رمان‌نویس و شاعر طبیعت‌گرا
تهران- ایرنا- توماس هاردی رمان‌نویس و شاعر جنبش طبیعت‌گرایی بود که در برخی از آثار او رگه‌هایی از ادبیات عصر روشنگری و رمانتیسیسم دیده می‌شود. او تأثیر قابل توجهی بر شعر مدرن انگلیسی گذاشت به طوری که امروزه از او به عنوان یکی از شاعران و نویسندگان مطرح سده بیستم یاد می‌شود.
روزی که تلویزیون را خاموش کردم
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
روزی که تلویزیون را خاموش کردم
[ترجمه فرشاد رضایی]  ژان تولی متولد ۱۹۵۳، کاریکاتوریست، فیلمنامه‌نویس و رمان‌نویس فرانسوی، علاوه بر فعالیت در ‏تصویرسازی و ساخت فیلم، تاکنون ۱۰ کتاب موفق و پرفروش هم نوشته و از جوایز ادبی نیز سهمی داشته‌ است. تولی ‏همچنین در زمینه نوشتن زندگینامه نیز فعالیت دارد. آثار ژان تولی در قالب رمان و داستان مانند «مغازه‌ خودکشی» در‌سال ‏‏۲۰۰۶ و «آدم‌خواران» در‌سال 2009 انتشار یافته است. ماجرای «آدم‌خواران» براساس واقعه‌ای هولناک نوشته شده است که ‏در بحبوحه جنگ 1870 فرانسه با همسایه شرقی‌اش، پروس در دهکده‌ای در جنوب غربی فرانسه اتفاق می افتد. اشراف‌زاده‌ای ‏به نام آلن دو مونی …
«چشم سگ»؛ زیستن رنج، بدون رستگاری
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / جوایز ادبی / افغانستان / کتاب / ادبیات / تورق کتابخانه ۹۸
«چشم سگ»؛ زیستن رنج، بدون رستگاری
تهران- ایرنا- مجموعه‌داستان «چشم سگ»، روایتی از مهاجران افغانستانی است که هیچ امیدواری در آن دیده نمی‌شود، روایت چشمان باز نویسنده‌ای که رنج را زیسته است. 
بیستمین جایزه مهرگان ادب در بخش داستان کوتاه و ویژه برگزیدگان خود را شناخت
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / جوایز ادبی / جایزه مهرگان / احمد حسن زاده / کتاب / ادبیات
بیستمین جایزه مهرگان ادب در بخش داستان کوتاه و ویژه برگزیدگان خود را شناخت
تهران-ایرنا- برگزیدگان و شایستگان تقدیر مجموعه داستان کوتاه و بخش ویژه بیستمین دوره جایزه «مهرگان ادب» (رمان زبان مادری) معرفی شدند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
نام‌ها و نشانه‌ها
معمولا در همه جای دنیا، یکی از ملاک‌های اصلی در انتخاب و خرید کتاب، جوایزی است که هر کتاب برده. به طوری که یک بار برگزارکنندگان جایزه گنکور در انتقاد از ارزش مادی اندک جایزه‌شان (یک چک 10 یورویی، در مقایسه با جایزه یک و نیم میلیون دلاری نوبل) گفته بودند ، خود جایزه چنان اعتباری دارد که فروش موفق کتاب نویسنده را تضمین کند و از این راه او را میلیونر می‌کند. در ایران اما جوایز ادبی، هنوز آنقدر اعتبار و سابقه پیدا نکرده‌اند که بتوانند چنین تاثیرات عظیمی بر بازار نشر بگذارند. دلیل عدم توفیق جوایز ادبی در ایران در چند نکته است: اول اینکه این جوایز، عمر چندانی ندارند. مداومت یک اتفاق ادبی، گاهی حتی از محتوایش هم مهم‌تر است. چنانکه مثلا جایزه نوبل فقط به خاطر انتخاب‌هایش …
جایزه ادبی فرانسه به نویسنده «اشتهای آمریکایی» رسید
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / فرانسه / جایزه نوبل / کتاب / جوایز ادبی
جایزه ادبی فرانسه به نویسنده «اشتهای آمریکایی» رسید
ایرنا نوشت: جایزه ۲۲۰ هزار دلاری «چینو دل دوکای» فرانسه به جویس کارول اوتس نویسنده کتاب «اشتهای آمریکایی» رسید.
«هیچ دوستی به‌جز کوهستان»؛ روایتی از درد که داستان نیست
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / جوایز ادبی / پناهجویان / دانشگاه خوارزمی / کردستان / کتاب / مستند / لیبرالیسم / تورق کتابخانه ۹۸
«هیچ دوستی به‌جز کوهستان»؛ روایتی از درد که داستان نیست
تهران- ایرنا- کتاب «هیچ دوستی به‌جز کوهستان»، بیشتر ناله‌ای از سر درد است تا یک داستان درخشان و تاریخ‌ساز. روایتی از رنج انسانی که با درد متولد می‌شود، آن را می‌فهمد و هرگز تسکین نمی‌یابد.
اونوره دوبالزاک؛ برجسته‌ترین چهره در ادبیات رئالیستی فرانسه
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / جوایز ادبی / فرانسه / پاریس / نویسنده / کتاب
اونوره دوبالزاک؛ برجسته‌ترین چهره در ادبیات رئالیستی فرانسه
تهران-ایرنا- اونوره دوبالزاک یکی از چهره‌های برجسته ادبیات رئالیستی فرانسه به شمار می‌رود که رمان‌ها و داستان‌های کوتاه بی‌بدیلی مانند چرم ساغری، اوژنی گرانده، زنبق دره و بابا گوریو از خود به یادگار گذاشت او به پی‌ریزی فرم سنتی رمان کمک کرد و یکی از نامدارترین رمان‌نویسان تاریخ محسوب می‌شود.
برگزیدگان جشنواره «سرخ نگاران» معرفی شدند
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / کتاب / جوایز ادبی / ادبیات داستانی / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) / شهیدان دفاع مقدس و انقلاب اسلامی
برگزیدگان جشنواره «سرخ نگاران» معرفی شدند
در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی کتاب سال ایثار و شهادت با نام «سرخ نگاران»، نویسندگان و هنرمندان منتخب معرفی شدند.
«روز دیگر شورا»؛ پختگی در فرم، تکرار در محتوا
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / جوایز ادبی / فریبا وفی / تورق کتابخانه ۹۸
«روز دیگر شورا»؛ پختگی در فرم، تکرار در محتوا
تهران- ایرنا- داستان «روز دیگرِ شورا»، جدیدترین اثر فریبا وفی از جهت تکنیک‌های داستان‌نویسی و تمهیدات روایی و به طور کلی جذابیت داستانی و فرم نشان‌دهنده رسیدن او به پختگی در کار نوشتن است؛ اما از جهت محتوا آثار پیشین وی و حتی نویسندگان معاصر زن دیگر را به یاد می‌آورد.
اعلام نامزدهای ایرانی جایزه آسترید لیندگرن
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / ادبیات کودک و نوجوان / جوایز ادبی / ادبیات
اعلام نامزدهای ایرانی جایزه آسترید لیندگرن
نامزدهای شورای کتاب کودک برای جایزه یادبود آسترید لیندگرن (آلما) ۲۰۲۱ مشخص شدند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
چرا ما نوبل نمی‌بریم؟
هفته گذشته اختتامیه جایزه هانس کریستین آندرسن ۲۰۲۰ با تاخیری که به خاطر کرونا اتفاق افتاده به شکل مجازی برگزار شد. اهمیت این جایزه هم از این بابت است که معتبرترین جایزه جهانی ادبیات کودک است و به «نوبل کوچک» شهرت دارد و توسط دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) اهدا می‌شود. اما برای ما ایرانی‌ها این دو سالانه از یک حیث دیگر هم مهم شده. اینکه در دو دوره اخیر، نام فرهاد حسن‌زاده، نویسنده خوب کشورمان در هر دو نوبت به عنوان یکی از کاندیداهای نهایی جایزه اعلام شده است. این از آن موفقیت‌هایی است که کمتر نویسنده ایرانی به آن رسیده. امسال ژاکلین وودسون، نویسنده امریکایی، برنده مدال هانس کریستین آندرسن شد. تعدادی از آثار ژاکلین وودسون مثل «زیر نور ماه شیشه‌ای» …
غلبه اخبار جوایز ادبی در روزهای کرونا/یک درگذشت دیگر در حوزه کتاب
۱۳۹۹/۰۲/۲۶ / کتابفروشی / وزارت آموزش و پرورش / جایزه گنکور
غلبه اخبار جوایز ادبی در روزهای کرونا/یک درگذشت دیگر در حوزه کتاب
هفته‌ای که گذشت، از حیث تعداد مهم اخبار کتاب و نشر، بیشتر دربرگیرنده خبرهایی از اعلام نامزدها، تمدید مهلت‌ یا اسامی برگزیدگان جوایز حوزه کتاب است که متاسفانه یک‌خبر درگذشت را هم همراه دارند.
آثار راه یافته به مرحله نهایی جایزه مهرگان ادب
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / جوایز ادبی / ادبیات جهان / ادبیات
آثار راه یافته به مرحله نهایی جایزه مهرگان ادب
داوران مرحله نهایی جایزه مهرگان ادب، اسامی ۷ رمان و ۷ مجموعه داستان راه‌یافته به مرحله نهایی جایزه مهرگان ادب و دو رمان نامزد بخش ویژه جایزه را اعلام کردند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
کافکا به روایت نمایشنامه‌نویس
نمایشنامه «دام» نوشته تادئوش روژه‌ویچ را نشر بیدگل منتشر کرد. این نمایشنامه که توسط محمدرضا خاکی به فارسی برگردانده شده، آمیزه‌ای است از واقع‌گرایی و فراواقع‌گرایی. ناشر در توضیح نسبت این کتاب با مکاتب و نظریه‌ها هنری، آن را گروتسکی اکسپرسیونیستی توصیف کرده است. در این نمایشنامه، نویسنده لحظاتی تخیلی از زندگی خصوصی فرانتس کافکا، نویسنده آلمانی‌زبان قرن بیستم را جست‌وجو می‌کند. در این اثر ابتدا به دوران کودکی کافکا می‌رویم و با مادر، خدمتکار و خواهرهای او روبرو می‌شویم. بعد روایتی از خشونتِ پدرش می‌خوانیم و تاثیر این خشونت بر روان کافکا. در ادامه جوانی و سال‌های پختگی‌ کافکا را داریم و... ماکس برود، دوست کافکا و نیز فِلیسه، …
فراخوان مسابقه داستان کوتاه موزه انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / جوایز ادبی / دفاع مقدس / موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
فراخوان مسابقه داستان کوتاه موزه انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس
تهران - ایرنا- معاونت فرهنگی موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، یک دوره مسابقه داستانی با موضوع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را در دو بخش داستان کوتاه و داستان کوتاه کوتاه برگزار می‌کند.
«باران‌زاد»؛ روایتی شجاعانه با پایانی کم‌جان
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / جوایز ادبی / جایزه ادبی نوفه / ادبیات / ژانر وحشت
«باران‌زاد»؛ روایتی شجاعانه با پایانی کم‌جان
تهران- ایرنا- کتاب «باران‌زاد»، نوشته «ضحی کاظمی» می‌تواند مخاطب ادبیات ژانری و گمانه‌زن را قانع کند، نویسنده در این کتاب قلمش را شجاعانه و آزادانه حرکت داده است؛ اما با از دست دادن شجاعت شعله سرکش قصه را ناگهان خاموش می‌کند.
برگزیدگان بزرگترین جایزه ادبیات کودک و نوجوان معرفی می‌شوند
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / جوایز ادبی / کرونا / کتاب کودک / شورای کتاب کودک / ادبیات کودک و نوجوان / کتاب / انجمن نویسندگان کودک و نوجوان / طرح های ترویجی کتابخوانی / سهم اهالی فرهنگ در مهار کرونا
برگزیدگان بزرگترین جایزه ادبیات کودک و نوجوان معرفی می‌شوند
تهران-ایرنا- برگزیدگان سه جایزه ادبیات کودک و ترویج کتابخوانی، پس از یک ماه تاخیر روز دوشنبه ۴ آوریل، برابر با ۱۵ اردیبهشت ماه، اعلام خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
«آسترید لیندگرن» از سوی انجمن نویسندگان کودک
انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، اسامی نامزدهای این نهاد برای جایزه «آسترید لیندگرن» (آلما) را اعلام کرد.به گزارش ایسنا، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به عنوان یکی از چهار نهاد ایرانی ادبیات کودک که نامزدهای جایزه آستریدلیندگرن را معرفی می‌کند، اسامی سه نفر کاندیداهای انجمن را برای جایزه ۲۰۲۱ آلما به این شرح اعلام کرد: حمیدرضا شاه‌آبادی به عنوان نویسنده، عبدالحکیم بهار به عنوان مروج کتاب‌ و کتاب‌خوانی، نادر موسوی مروج کتاب‌ و کتاب‌خوانی از کشور افغانستان به عنوان نامزد خارجی انجمن. انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برای برگزیدن نامزدهای آلما، بر اساس شیوه‌نامه‌هایی عمل می‌کند که از سوی هیئت مدیره تصویب شده است. در این شیوه‌نامه، انتخاب بر عهده کمیته‌ای ۱۱ نفره مرکب از پنج عضو هیئت مدیره انجمن و شش …
بیست‌وهشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال فراخوان داد
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / جوایز ادبی / معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / موسسه خانه کتاب ایران / کتاب / جایزه کتاب سال
بیست‌وهشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال فراخوان داد
تهران- ایرنا- فراخوان بیست‌وهشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی منتشر شد.
نورا بوسونگ برنده جایزه ادبی توماس مان شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / جایزه ادبی / آلمان / نویسنده جهانی / ادبیات جهان
نورا بوسونگ برنده جایزه ادبی توماس مان شد
جایزه ادبی توماس مان که از جوایز معتبر ادبی آلمان است، برنده جایزه ۲۵ هزار یورویی خود در سال ۲۰۲۰ را اعلام کرد.
هفت اقلیم، آنلاین به پایان می‌رسد
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / جوایز ادبی / کتاب / ادبیات
هفت اقلیم، آنلاین به پایان می‌رسد
تهران- ایرنا- اختتامیه نهمین دوره‌ جایزه ادبی «هفت اقلیم»، به صورت آنلاین در فضای مجازی برگزار می‌شود.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
نمایشگاه کتاب فرانکفورت با وجود بحران کرونا برگزار می‌شود
هر‏چند ویروس کووید ۱۹ در سراسر جهان بحران ایجاد کرده است، اما مسئولان نمایشگاه کتاب فرانکفورت گفته‌اند‏ این نمایشگاه برگزار خواهد شد.به گزارش مهر به نقل از بوک‌سلر، یورگن بوس رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت گفته که انتظار می‌رود با وجود بحران کروناویروس نمایشگاه در زمان خودش در ماه اکتبر برگزار شود.یورگن بوس گفت: سازمان‌دهندگان هنوز نمی‌توانند با قطعیت بگویند که دقیقاً نمایشگاه در چه فرمتی برگزار خواهد شد، اما سلامت افرادی که در آن شرکت می‌کنند اولویت اول سازمان‌دهندگان خواهد بود. او اضافه کرد که در ماه ژوئن تصویر واضح‌تری از اوضاع آشکار خواهد شد.وی گفت: «بر اساس اطلاعاتی که در حال حاضر در دسترس است، ما انتظار داریم نمایشگاه بین روزهای چهاردهم تا هجدهم اکتبر (۲۳ تا ۲۷ مهر) برگزار شود. هنوز نمی‌توانیم …
چرا کتاب‌ها ما را رها نمی‌کنند
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ / جوایز ادبی / رمان نویس / کتاب / ادبیات
چرا کتاب‌ها ما را رها نمی‌کنند
تهران- ایرنا- کتاب‌ها این روزها شریک لحظه‌های تنهایی ما هستند، شاید نویسندگان بزرگ دنیا بتوانند به ما بگویند چرا کتاب‌ها لحظه‌های خوبی برای ما می‌سازند و چرا ما را رها نمی‌کنند.
ادبیات داستانی پاشنه آشیل سینمای ایران را پوشش می‌دهد؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
ادبیات داستانی پاشنه آشیل سینمای ایران را پوشش می‌دهد؟
خریداری حقوق کتاب‌هایی که برنده جوایز معتبر ادبی مانند جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی، جایزه جلال آل احمد و سایر جوایز مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولویت قرار دارند.
فروش ناامیدکننده نامزدهای بوکر بین‌المللی / اعلام برنده به تعویق افتاد
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / جایزه بوکر / جوایز ادبی / نویسنده / ویروس کرونا
فروش ناامیدکننده نامزدهای بوکر بین‌المللی / اعلام برنده به تعویق افتاد
اعلام برنده جایزه بوکر بین‌المللی تا تابستان به تاخیر افتاد. پیش از این اعلام شده بود که برنده این جایزه ۳۰ اردیبهشت (۱۹ می) معرفی خواهد شد.
داستان‌نویسی در میان متفکران ایرانی؛ سیاحت شرق با حاج آخوند
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / جوایز ادبی / حوزه علمیه / علی شریعتی / یونسکو
داستان‌نویسی در میان متفکران ایرانی؛ سیاحت شرق با حاج آخوند
تهران- ایرناپلاس- در بین روحانیون و نواندیشان دینی هستند کسانی که حرف‌هایشان را به زبان داستان و حکایت گفته و نوشته‌اند که شاید درمیان اولین‌های آنها، نام آقا نجفی قوچانی به چشم بخورد. اما به نظر می‌رسد این شیوه هنوز در بین اهالی فکر و اندیشه ایرانی جدی گرفته نشده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •