جمعه, ۲ آبان, ۱۳۹۹ / 23 October, 2020
دانشنامه
درباره میرزا جوادآقا تهرانی
۱۲ ساعت قبل / جنگ تحمیلی / مشهد / دانشنامه / دفاع مقدس / حسن رحیم پور ازغدی / قانون اساسی / ایران
درباره میرزا جوادآقا تهرانی
تهران- ایرنا- «میرزا جوادآقا تهرانی» از فقهای مبارز و از نزدیکان امام‌خمینی(ره) بود که نقش مهمی در سرنگونی رژیم طاغوت داشت. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، عضو مجلس خبرگان قانون اساسی شد و در دوران دفاع مقدس نیز اگرچه بیش از ۸۰ سال داشت اما حضوری فعال و موثر از خود نشان داد.
شهید سید مصطفی خمینی در مقابل نفوذ به حوزه حساس و قاطع بود
۳۰ ساعت قبل / استانی-فرهنگی و هنری / نفوذ / سیدمصطفی خمینی
شهید سید مصطفی خمینی در مقابل نفوذ به حوزه حساس و قاطع بود
رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی، به تشریح ابعاد شخصیتی و سیاسی شهید سید مصطفی خمینی پرداخت.
درباره آیت‌الله سیدمصطفی خمینی
۳۶ ساعت قبل / انقلاب اسلامی ایران / دانشنامه / نجف اشرف / قم / امام خمینی(ره) / جمهوری اسلامی / ترکیه
درباره آیت‌الله سیدمصطفی خمینی
تهران- ایرنا- یکم آبان سالروز شهادت آیت‌الله سیدمصطفی خمینی یار و مشاور امین بنیانگذار جمهوری اسلامی است. او از روحانیان و علمای شاخص حوزه‌های نجف و ایران محسوب می‌شد که در جریان تثبیت نظام و تصمیم‌گیری‌های کلان انقلاب نقشی اساسی ایفا کرد و در همه حال مصالح ملت را اولویت‌ اصلی نظام می‌دانست.
مهلت ارسال مستندات در دو دانشنامه پزشکی تمدید شد
۲ روز قبل / دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی پزشکی / دستیاران تخصصی
مهلت ارسال مستندات در دو دانشنامه پزشکی تمدید شد
مهلت بارگذاری مستندات آموزشی و پژوهشی دستیاران دو آزمون دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی پزشکی از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی تمدید شد.
درباره بهاءالدین خرمشاهی
۲ روز قبل / دانشنامه / فرهنگستان زبان و ادب فارسی / پرویز ناتل خانلری / حافظ / قرآن کریم / نویسنده
درباره بهاءالدین خرمشاهی
تهران- ایرنا- بهاءالدین خرمشاهی از جمله برجسته‌ترین مترجمان و نویسندگان معاصر به شمار می‌رود که تألیفات و ترجمه‌های فراوانی دارد و بخش عمده آنها در چهار حوزه دین، حافظ پژوهی، قرآن و فلسفه متمرکز هستند. این چهره ماندگار با نثری شیرین، شیوا و خواندنی قرآن کریم را بی آنکه دچار تکلف و تصنع شود به فارسی ترجمه کرده است.
درباره «دانشنامه مختصر اقتصاد»
۵ روز قبل / اقتصاد / جایزه نوبل / zwnj / دانشنامه / مختصر
درباره «دانشنامه مختصر اقتصاد»
کتاب «دانشنامه مختصر اقتصاد» نوشته دیوید هندرسون، در واقع نوعی جمع‌آوری برترین نظریه‌های اقتصادی به شمار می‌رود. این کتاب به کمک حدود 150 تن از اقتصاددانان مطرح دنیا نوشته شده است.
درباره اکبر عالمی
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / مستندساز / دانشنامه / فرهنگستان هنر / فرهنگستان زبان و ادب فارسی / دانشگاه تربیت مدرس / سینما / مهرداد اسکویی / دانشگاه تربیت مدرس / انگلستان
درباره اکبر عالمی
تهران- ایرنا- اکبر عالمی استاد دانشگاه، مدرس و تحلیلگر سینما در حالی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت که جامعه منتقدان و دوستداران هنر هفتم به طور مستقیم یا غیرمستقیم خود را شاگرد و درس آموخته جلسات تحلیل فیلم او می‌دانند. این شیفتگی به اندازه‌ای بود که بسیاری از مخاطبان نسل‌های جدید، «سینما» را با برنامه هنر هفتم عالمی در اوایل دهه ۷۰ خورشیدی شناختند و مشتاقانه دنبال کردند.
استفاده از ظرفیت دانشنامه‌نگاری برای ساماندهی دانش سلامت‌ودین
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / دانش سلامت / کمیسیون قرآن و سلامت / معاونت فرهنگی وزارت بهداشت
استفاده از ظرفیت دانشنامه‌نگاری برای ساماندهی دانش سلامت‌ودین
رییس پژوهشکده دانشنامه نگاری با تأکید بر این‌که حرکت در مسیر دانشنامه‌نگاری مطالعات «اسلام و سلامت» در راستای سازماندهی دانش و ارتقای سطح آگاهی عمومی یکی از اقدامات اساسی است گفت: روشمندی در برداشت از آموزه‌های دینی در موضوع سلامت و توجه به تمام ابعاد و جوانب این موضوع بین رشته‌ای، در استنتاج صحیح و کاربردی از این مطالعات، تعیین کننده است.
آماده‌سازی کتاب به‌جامانده از شهمیرزادی
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / صادق ملک شهمیرزادی / دانشنامه کاشان / "هشت هزار سال سفالگری" / بنیاد فرهنگ کاشان / حسین محلوجی
آماده‌سازی کتاب به‌جامانده از شهمیرزادی
مدیر بنیاد فرهنگ کاشان از آماده‌سازی کتاب به‌جامانده از صادق ملک شهمیرزادی با عنوان «هشت‌هزار سال سفالگری» خبر داد.
نتایج کتبی آزمون دانشنامه دندانپزشکی اعلام شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / آزمون / دندانپزشکی / دانشگاه های علوم پزشکی / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
نتایج کتبی آزمون دانشنامه دندانپزشکی اعلام شد
تهران- ایرنا- نتایج آزمون کتبی سی وششمین دوره آزمون دانشنامه رشته های تخصصی دندانپزشکی اعلام شد.
غلامحسین مصاحب؛ پدر ریاضیات نوین و مبتکر دانشنامه نویسی مدرن
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / غلامحسین مصاحب / ریاضیات / نوین / دانشنامه / دایره المعارف
غلامحسین مصاحب؛ پدر ریاضیات نوین و مبتکر دانشنامه نویسی مدرن
انتشار دایره‌المعارف فارسی شاهکاری بود که مصاحب برای نخستین بار با ضوابط دقیق دایره‌المعارف نویسی آن را پایه‌گذاری کرد. از لحاظ حروف‌چینی، صفحه‌بندی و تنوع قلم‌ها بی‌مانند است و از این نظر با نمونه‌های فرنگی خود به‌خوبی قابل قیاس است.
درباره محمود شجاعی
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / سوسیالیسم / دانشنامه / شاعر / دوره قاجار / ایالات متحده آمریکا / شعر / نویسنده / نقاشی
درباره محمود شجاعی
تهران- ایرنا- محمود شجاعی نویسنده، نقاش و شاعری که از ۲ جهت، چهره ماندگاری در ادبیات و هنر ایران به شمار می‌رفت؛ نخست به جهت احیای «شعر دیگر» به عنوان یکی از مشتقات شعر موج نو و دوم به جهت توجه و نگاه ویژه‌ای که به عرفان اسلامی و مولانا در اوج هیپی‌گری و آنارشیست دوران خودش داشت.
فراخوان ارسال مقاله برای فصلنامه علمی تخصصی دانشنامه های حقوقی
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
فراخوان ارسال مقاله برای فصلنامه علمی تخصصی دانشنامه های حقوقی
فراخوان ارسال مقاله برای فصلنامه علمی تخصصی دانشنامه های حقوقی؛ جهت دریافت اطلاعات بیشتر به وب سایت www.lawmagazine.ir مراجعه و یا به شماره ۶۳۸۷۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
نافرمانی مدنی
کار با هیات امنای مجتمع مسکونی‌مان به جاهای باریک کشید. گفتم که تشویق به ائتلاف کردیم و انتخابات کردیم و هیات امنای تازه راه انداختیم به امید تغییر و بهبود. هیات امنای تازه شارژ را دو برابر کرد و موجب اعتراض شد. با هم نساختند و به تنش و درگیری رسیدند. ما گروه فشار راه انداختیم و سعی کردیم به راه بیاوریم‌شان. نشد؛ گوش نکردند و درصدد جبران بر نیامدند. در نهایت ما چند تا همسایه با هم جلسه کردیم و زدیم به سیم آخر. البته بی‌خشونت. تصمیم گرفتیم بی‌دعوا و بی‌عصبانیت شارژ ندهیم. به هیات امنا اعلام کردیم تا روندهای خطای‌شان را اصلاح نکنند از شارژ خبری نیست. به این می‌گویند «نافرمانی مدنی.» نافرمانی مدنی را «مهاتما گاندی» برای استقلال هند از امپراتوری …
۱۳۹۹/۰۷/۱۴
تهیه تاریخ جامع تا جغرافیای جامع برای حفظ فرهنگ ایران
سی‌وهفت سال دانشنامه‌نگاری کم نیست اما او چنین کرده و در کنار آن، مشایخ فرهنگ ایران را کنار هم جمع کرده تا آنچه به ثمر می‌رسد، بیشترین اثر را بر جای گذارد. آنچه در ادامه می‌خوانید، گفت‌وگو با «کاظم موسوی بجنوردی»، رییس مرکز دایرة المعارف اسلامی است که یکی از مهم‌ترین کارهایش در این سال‌ها، مجموعه پنج‌جلدی «جغرافیای جامع ایران»، امروز، رونمایی می‌شود.
۱۳۹۹/۰۷/۱۴
جایگاه سیاسی ایران
مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی که از سال 1362 فعالیت خود را در تهران آغاز کرده است با همکاری صدها نفر از پژوهشگران و صاحبنظران ایرانی و بین‌المللی با تدوین و انتشار آثار گرانسنگی همچون دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، دانشنامه ایران، دانشنامه فرهنگ مردم ایران، تاریخ جامع ایران، دانشنامه تهران بزرگ و... خدمات بزرگی به سرزمین کهن پارسی و ملت ایران داشته است. علاوه بر تدوین آثار علمی، کتابخانه و آرشیو اسنادی این مرکز مجموعه گرانبهایی است که آثار علمی و فرهنگی مهمی را جمع‌آوری و از دسترس تاراج‌کنندگان سرمایه‌های معنوی این مرز و بوم خارج کرده است. مهم‌تر اینکه وسع نظر، سعه‌صدر و نگاه بلند مدیریت این نهاد علمی باعث شده است که طی این سال‌ها مرکز دایره‌المعارف …
۱۳۹۹/۰۷/۱۴
در ستایشِ یک انتزاع به‌ هم ‌پیوسته
دایره‌المعارف بزرگ اسلامی که از سال‌ها پیش (1362) به پایمردی آقای کاظم موسوی‌بجنوردی آغاز گشته و با تلاش و همت چشم‌گیر شماری از فرهیختگان ایران زمین به درختی تنومند و سایه‌گستر بدل شده است، اثری گرانبها و در نوع خود یکتاست. اهمیت این کارِ کارستان و سترگ تنها محدود به محتوای مجلدات آن نیست که پیش‌بینی می‌شود به 40 جلد برسد. فراتر از ارزش والای آن باید از فرهنگ‌سازی ‌زاده آن نیز یاد کرد. فرهنگ‌سازی، انگیزه‌ای شگفت می‌آورد و زمینه کار جمعی پایدار، این دُردانه کم‌رمق در جامعه ایران را فراهم آورده، محقق می‌سازد که به بهترین وجه در دانشنامه یادشده آشکار است. کار جمعی که به راه افتاد سرمشق می‌شود و در حیطه‌های دیگری …
دانشنامه‌ها، پیش‌نیازی برای برنامه‌ریزی توسعه بلندمدت است
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / توسعه روستایی / برنامه توسعه / کتاب / ایران
دانشنامه‌ها، پیش‌نیازی برای برنامه‌ریزی توسعه بلندمدت است
تهران- ایرنا- «عبدالحمید نظری»، عضو هیئت‌علمی و دانشیار جغرافیای انسانی دانشگاه پیام نور و یکی از مؤلفان مجموعه پنج‌جلدی «جغرافیای جامع ایران»، دانشنامه‌ها را پیش‌نیازی برای برنامه‌ریزی توسعه بلندمدت دانست و تأکید کرد این آثار می‌توانند ترسیم‌گر چشم‌انداز آتی ایران باشند.
لزوم توجه به دانشنامه‌ها از مقاطع ابتدایی تحصیل
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / اسماعیل شهبازی / جغرافیای جامع ایران
لزوم توجه به دانشنامه‌ها از مقاطع ابتدایی تحصیل
اسماعیل شهبازی دانشنامه‌ها را به‌مثابه شناسنامه یک سرزمین می‌داند و معتقد است: باید نوعی از این آثار برای دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی فراهم شود، آن هم نه برای حفظ کردن و امتحان دادن بلکه برای این‌که مطالعه کنند و بدانند که مملکت‌شان چه چیزهایی دارد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۹
امیر کویت درگذشت
دیوان پادشاهی کویت رسماً درگذشت صباح الاحمد الصباح امیر این کشور را تایید کرد.به گزارش گروه بین‫الملل خبرگزاری تسنیم، تلویزیون کویت خبر درگذشت امیر این کشور را اعلام کرد.دفتر امیری کویت رسما خبر درگذشت شیخ الصباح امیر این کشور را اعلام کرد.اخیرا گزارش‌هایی از وخامت وضعیت جسمانی امیر کویت به گوش می‌رسید.وی چهاردمین امیر کویت است که در سن 91 سالگی درگذشت.کویت یکی از کشورهای عربی خاورمیانه است. این کشور دارای مرزهای زمینی با عراق و عربستان سعودی و مرزهای آبی با ایران از راه خلیج فارس است.خاندان صباح در کویت از سال 1760 حکومت خود را بر این کشور آغاز کردند. کشف و استخراج نفت در این کشور از سال 1938 به عنوان مهم‫ترین درآمد ملی این کشور آغاز شد.ارتش عراق در زمان حکومت صدام حسین و حزب بعث عراق در تاریخ …
عملیات خیبر و موفقیت در نخستین تجربه آبی خاکی
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / مهران / عملیات خیبر / اکبر هاشمی رفسنجانی / دانشنامه دفاع مقدس / محسن رضایی / چهلمین سالگرد دفاع مقدس / بغداد / چهلمین سال دفاع مقدس
عملیات خیبر و موفقیت در نخستین تجربه آبی خاکی
تهران- ایرنا- عملیات خیبر نخستین عملیات آبی و خاکی و نخستین عملیاتی است که پس از انتصاب آیت‌الله هاشمی به عنوان فرماندهی کل قوا و با همکاری ارتش و سپاه موجب بازپس‌گیری خاک ایران از بعثی‌ها شد. محمد ابراهیم همت فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله و حمید باکری جانشین فرمانده لشکر ۳۱ عاشورا در این عملیات به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.
درباره شهید محمدرضا دستواره
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / جنگ تحمیلی / دانشنامه / عملیات بدر / دفاع مقدس / شهید محمدرضا دستواره / لبنان / دانشنامه دفاع مقدس / هفته دفاع مقدس
درباره شهید محمدرضا دستواره
تهران- ایرنا- سید محمدرضا دستواره از جمله شهدا و فرماندهان ارشد دوران دفاع مقدس به شمار می‌رود که با رشادت‌ها و دلیری‌هایی که از خود نشان داد در میان رزمندگان شاخص قرار گرفت، برای نمونه تا زمان شهادت ۱۱ بار مجروح شدن را به جان خرید اما  هرگز لحظه‌ای از پای ننشست که دشمن بخواهد دین و کیان کشورش را به خطر بیاندازد.
فتح الفتوح رزمندگان اسلام در طریق‌القدس
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / عملیات ثامن الائمه / عملیات طریق القدس / سوسنگرد / بستان / دانشنامه دفاع مقدس / خوزستان / صدام / چهلمین سالگرد دفاع مقدس / فلسطین
فتح الفتوح رزمندگان اسلام در طریق‌القدس
تهران-ایرنا- عملیات طریق‌القدس، دومین عملیات موفقیت‌آمیز ایران پس از عملیات ثامن‌الائمه(ع) به شمار می‌رود که با هدف آزادسازی بستان و ۷۰ روستای منطقه طراحی و اجرا شد. پیروزی در این عملیات به اندازه‌ای ارزشمند بود که امام(ره) آن را فتح الفتوح نامیدند.
شکست حصر آبادان، نقطه عطفی در تاریخ هشت سال دفاع مقدس
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / عملیات ثامن الائمه / جنگ تحمیلی / خرمشهر / سپاه پاسداران انقلاب اسلامی / دانشنامه دفاع مقدس / رودخانه کارون / هفته دفاع مقدس / شهید یوسف کلاهدوز / چهلمین سال دفاع مقدس
شکست حصر آبادان، نقطه عطفی در تاریخ هشت سال دفاع مقدس
تهران- ایرنا- عملیات ثامن الائمه، نماد اقتدار و ابتکار عمل رزمندگان اسلام در شکست حصر آبادان و نقطه عطف تاریخ هشت ساله دفاع مقدس به شمار می‌رود. نبردی که در آن دلیرمردان با فرمان‌برداری از امام خمینی(ره) توانستند، تمامی نقشه‌های رژیم بعث را درهم بشکنند و بدین ترتیب قدرت و نبوغ خود را به جهانیان نشان دهند.
درباره شهید علی نبی‌پور انگجی
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ / جنگ تحمیلی / دانشنامه / دفاع مقدس / تبریز / عملیات رمضان / دانشنامه دفاع مقدس / هفته دفاع مقدس / جمهوری اسلامی / چهلمین سال دفاع مقدس
درباره شهید علی نبی‌پور انگجی
تهران- ایرنا- شهید علی نبی‌پور انگجی از جمله شهدای عرصه اطلاع‌رسانی است که در جنگ هشت ساله تحمیلی با حضور در جبهه‌های حق علیه باطل به رویارویی با تجاوزگران خاک وطن پرداخت و در راه دفاع از ولایتمداری و مام وطن به درجه رفیع شهادت نایل آمد.
خانه‌تکانی ویکی پدیا بعد از ۱۰ سال؛ نسخه دسکتاپ این دانشنامه آزاد بازطراحی می‌شود
۱۳۹۹/۰۷/۰۳
خانه‌تکانی ویکی پدیا بعد از ۱۰ سال؛ نسخه دسکتاپ این دانشنامه آزاد بازطراحی می‌شود
ویکی‌پدیا قصد دارد نسخه‌ی دسکتاپ خود را بعداز مدت‌ها بازطراحی کند و نمایش منوها را برای دسترسی بهتر بهینه کند.
جزئیات مرحله شفاهی آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی پزشکی
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / آزمون دانشنامه پزشکی / مرکز سنجش آموزش پزشکی / دانشگاه های علوم پزشکی / آموزش پزشکی
جزئیات مرحله شفاهی آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی پزشکی
جزئیات مرحله شفاهی شصت و هفتمین دوره آزمون دانشنامه تخصصی و سی و چهارمین دوره آزمون دانشنامه فوق تخصصی پزشکی اعلام شد.
همدلی و انسجام؛ رمز موفقیت عملیات بیت‌المقدس
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / جنگ تحمیلی / سوسنگرد / خرمشهر / عملیات فتح المبین / هویزه / دانشنامه دفاع مقدس / رودخانه کارون / عراق / اهواز
همدلی و انسجام؛ رمز موفقیت عملیات بیت‌المقدس
تهران- ایرنا- عملیات بیت‌المقدس که با عنوان طرح عملیات کربلا ۳ طرح‌ریزی شد، یکی از طولانی‌ترین نبردها در طول جنگ‌ تحمیلی به شمار می‌آید که با شرکت یگان‌های عمده از ظفرمندان ارتش، دلاورمردان بسیج و سپاه، سنگرسازان بی‌سنگر جهاد سازندگی و دیگر نیروهای مردمی از دهم اردیبهشت تا سوم خرداد ۱۳۶۱ خورشیدی در جنوب غربی اهواز انجام گرفت و سرانجام با همدلی، هماهنگی و انسجام رزمندگان اسلام و پشتیبانی خوب ملت به پیروزی رسید.
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
دانشنامه‌های مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی
به مناسبت رونمایی از نسخه برخط دانشنامه‌های مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی مراسمی در روز سه‌شنبه، یکم مهر ماه 1399، ساعت 10 الی 12 برگزار می‌شود. این مراسم به صورت زنده از طریق صفحه آپارات و اینستاگرام مرکز به نشانی اینترنتی زیر پخش خواهد شد. اهالی علم و فرهنگ برای مشاهده این مراسم می‌توانند به لینک‌های www.instagram.com/cgie.org.ir و www.aparat.com/cgie62/live مراجعه کنند. 
۱۳۹۹/۰۶/۳۰
دوگانه رقابت - حمایت
علی لاریجانی سیاستمداری اصولگراست که حتی - به ‌دور از نگاه مبتنی بر جانبداری و ارزشگذاری-  بهتر باشد او را به ‌معنای دقیق کلمه و آن ‌طور که دانشنامه‌های علوم سیاسی می‌خوانیم، «سیاستمداری محافظه‌کار» توصیف کرد. سیاستمداری که پایگاه فرهنگی و هویتی مذهبی دارد، از شهری مذهبی و خانواده‌ای روحانی برخاسته و دوران سیاست‌ورزی‌اش را هم به ‌دقت و با نوعی جزیی‌نگری و ریزبینی سیاسی و نیز با رعایت ملاحظات و اصول حاکم بر روابط قدرت سپری یا به بیان دقیق‌تر «مدیریت» کرده است. حالا اما چند سالی است که تعیین محل و محدوده سیاست‌ورزی این سیاستمدار کارکشته - که علاوه بر سابقه مدیریت ارشد در حوزه فرهنگ (وزارت ارشاد و صدا و …
نحوه برگزاری آزمون های شفاهی علوم پزشکی تغییر کرد/ اعلام شرایط جدید
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / سعید هاشمی نظری / ویروس کرونا / آموزش مجازی / آزمون دانشنامه پزشکی / آزمون دکتری تخصصی گروه پزشکی / مرکز سنجش آموزش پزشکی / دانشگاه های علوم پزشکی
نحوه برگزاری آزمون های شفاهی علوم پزشکی تغییر کرد/ اعلام شرایط جدید
رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی با اشاره به شرایط شیوع کروناویروس در کشور گفت: این شرایط موجب شد که شیوه آزمون های شفاهی برای آزمون دکتری و دانشنامه گروه علوم پزشکی تغییر کند.
صفحه ویژه دفاع مقدس ایرنا آغاز به کار کرد
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / سید عباس صالحی / جنگ تحمیلی / دفاع مقدس / دانشنامه دفاع مقدس / هفته دفاع مقدس / ایران / چهلمین سال دفاع مقدس
صفحه ویژه دفاع مقدس ایرنا آغاز به کار کرد
تهران- ایرنا- صفحه ویژه دفاع مقدس در آستانه چهلمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی به پاس هشت سال مقاومت و جانفشانی فرزندان این مرز و بوم در برابر دشمن متجاوز، با هدف اشاعه مفاهیم ارزشی و فرهنگی این گنجینه ارزشمند، از امروز شنبه فعالیت خود را در خبرگزاری ایرنا آغاز کرد.
شورای آموزش پزشکی تخصصی حقوق دستیاران را پیگیری می کند
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / ارزشیابی آموزشی / آزمون دانشنامه پزشکی / وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی / آموزش پزشکی
شورای آموزش پزشکی تخصصی حقوق دستیاران را پیگیری می کند
شورای آموزش پزشکی و تخصصی اعلام کرد: تمام حقوق متعلق به دستیاران با توجه به شرایط چند ماه اخیر به صورت شفاف و با سرعت مناسب و در چارچوب قوانین موجود پیگیری می شود.
آزمون‌های گواهینامه و دانشنامه پزشکی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / آزمون / دانشگاه های علوم پزشکی / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
آزمون‌های گواهینامه و دانشنامه پزشکی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد
تهران- ایرنا- معاونت آموزش پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: آزمون های گواهینامه و دانشنامه تخصصی سال ۹۹ با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.
درباره محمدحسین بهجت تبریزی (شهریار)
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / دانشنامه / تبریز / مقام معظم رهبری / شعر / هوشنگ ابتهاج / ادبیات
درباره محمدحسین بهجت تبریزی (شهریار)
تهران- ایرنا- محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار از برجسته‌ترین شاعران معاصر ایرانی به شمار می‌رود که اشعارش در وصف اهل بیت(ع)، ایران و انقلاب اسلامی شهرت فراوانی در میان اهالی شعر و ادب دارد. مهم‌ترین اثر شهریار منظومهٔ حیدربابایه سلام از معروف‌ترین آثار ادبیات ترکی آذربایجانی محسوب می‌شود که به بیش از ۸۰ زبان زندهٔ دنیا ترجمه شده‌است.
کارت ورود به جلسه آزمون‌های دانشنامه پزشکی منتشر شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / کنکور
کارت ورود به جلسه آزمون‌های دانشنامه پزشکی منتشر شد
مهر نوشت: کارت ورود به جلسه آزمون‌های دانشنامه تخصصی پزشکی و دانشنامه فوق تخصصی پزشکی در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی منتشر شد.
پاسخ وزارت بهداشت به حاشیه های آزمون گواهینامه دستیاری
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / آزمون دستیاری / وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی / دیوان عدالت اداری / آموزش پزشکی / آزمون دانشنامه پزشکی
پاسخ وزارت بهداشت به حاشیه های آزمون گواهینامه دستیاری
آغاز انتخاب حوزه امتحانی ۲ دانشنامه پزشکی وزارت بهداشت
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / آزمون دانشنامه تخصصی پزشکی / زمان برگزاری آزمون دانشنامه تخصصی
آغاز انتخاب حوزه امتحانی ۲ دانشنامه پزشکی وزارت بهداشت
امکان انتخاب حوزه امتحانی در شصت و هفتمین دوره آزمون دانشنامه تخصصی و سی و چهارمین دوره آزمون دانشنامه فوق تخصصی از امروز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه سال جاری آغاز شد.
شمایل
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
شمایل
جلال در جوانی 51‌سال پیش در چنین روزی، برابر هجدهم شهریور 1348 خورشیدی، جلال آل احمد، نویسنده سرشناس ایرانی در 45سالگی درگذشت. او پسرعموی آیت‌الله طالقانی و برخاسته از خانواده‌ای مذهبی و روحانی بود. او که در کنار کار ادبی به فعالیت‌های سیاسی نیز می‌پرداخت، در ‌سال 1322 به حزب توده پیوست، اما در ‌سال 1326 از این حزب جدا شد. جلال در رشته ادبیات فارسی، موفق به اخذ دانشنامه لیسانس شد و در ‌سال 1326 به استخدام وزارت فرهنگ درآمد. از نوشته‌های او که بیش از دیگر آثارش مشهورند می‌توان به «مدیر مدرسه»، «زن زیادی»، «سنگی بر گوری»، «غرب‌زدگی» و «خسی در میقات» اشاره کرد. جلال در‌ سال 1327 …
گفتاری درباره رسالت دانشمند
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
گفتاری درباره رسالت دانشمند
مرتضی کاردر- روزنامه نگار اسماعیل سعادت از نسل بزرگ‌مردان جامع‌الاطرافی بود که بیشترشان درگذشته‌اند. مثل عباس زریاب‌خویی، ابوالحسن نجفی، رضا سیدحسینی و کمتر از انگشتان یک دست از ایشان باقی مانده‌اند، مثل فتح‌الله مجتبایی،  احمد سمیعی‌گیلانی و محمدعلی موحد. نسلی که پیش از رواج ویکی‌پدیا و عمومی شدن بسیاری از دانسته‌ها، معلومات خود را از طریق دایره‌المعارف‌هایی مثل فرهنگ آثار یا مجلدات نخست دایره‌المعارف بزرگ اسلامی و دانشنامه جهان اسلام و پیش‌تر دایره‌المعارف فارسی (مصاحب) آموخته‌اند، می‌دانند …
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / اسماعیل سعادت / فلسفه
اسماعیل سعادت به خاک سپرده شد
اسماعیل سعادت سال ۱۳۰۴ در خوانسار متولد شد. او نویسنده، زبان‌شناس و مترجم آثار فلسفی، عضو شورای عالی ویرایش سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مدیر گروه دانشنامه تحقیقات ادبی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و عضو پیوسته فرهنگستان بود.
رونمایی از دانشنامه صحیفه سجادیه
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
رونمایی از دانشنامه صحیفه سجادیه
«دانشنامه صحیفه سجادیه» به صورت مجازی رونمایی می‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •