جمعه, ۲۸ شهریور, ۱۳۹۹ / 18 September, 2020
روزنامه اطلاعات
۳۵ ساعت قبل
زمزمه کاندیداتوری کدخدایی برای ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰
عصرایران نوشت: عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان روزهای گذشته در گفتگو با روزنامه اطلاعات اعلام کرده دیگر تمایلی برای حضور در شورای نگهبان ندارد و تیرماه نیز از قائم مقامی دبیر شورای نگهبان کناره‌گیری کرده است. شنیده‌ها حاکی است که برخی شخصیت‌های سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا از کدخدایی خواسته‌اند برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ ثبت‌نام کند و وارد کارزار انتخاباتی شود.
آثار متفاوت صادق کرمیار و تابوشکنی در سوژه داستان‌نویسی
۴۶ ساعت قبل / روزنامه اطلاعات / انقلاب اسلامی ایران / نویسنده / کتاب / آبادان / فیلمنامه
آثار متفاوت صادق کرمیار و تابوشکنی در سوژه داستان‌نویسی
تهران- ایرنا- صادق کرمیار یکی از برجسته‌ترین نویسندگان و داستان‌نویسان به شمار می‌آید که بیش از چند کتاب و فیلمنامه در زمینه تاریخ و فرهنگ مقاومت ایران همچون نامیرا و فریاد در خاکستر نوشته است. نوعی تابوشکنی در سوژه داستان نویسی در آثار او مشهود است که مخاطب را به سمت خود جلب می‌کند.
کدخدایی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ کاندید می‌شود؟
۴۷ ساعت قبل
کدخدایی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ کاندید می‌شود؟
کدخدایی روز‌های گذشته در گفتگو با روزنامه اطلاعات اعلام کرده دیگر تمایلی برای حضور در شورای نگهبان ندارد و تیرماه نیز از قائم مقامی دبیر شورای نگهبان کناره گیری کرده است.
۴ روز قبل
امکان حضور؛ وحدت در کثرت
حدود 9 ماه مانده به موعد برگزاری انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست‌جمهوری سیزدهم و همزمان با اینکه سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به اقدامات اخیر مجلس شورای اسلامی در راستای آنچه در فضای سیاسی- رسانه‌ای کشور به «اصلاح قانون انتخابات» معروف شده و به ‌باور بسیاری از ناظران و تحلیلگران بیشتر در مسیر تغییراتی در این قانون جهت افزایش اختیارات و بسط‌ید شورای نگهبان است، از «مخالفت» این شورا با افزایش خلاف قانون اختیارات شورای نگهبان سخن گفته و در بخشی دیگر اظهارات مطبوعاتی خود که در روزنامه اطلاعات منتشر شده نیز در واکنش به تغییر تعریف «رجل سیاسی» در همین طرح پارلمانی، از این گفته که در دوره‌های آتی احتمالا باید منتظر «رییس‌جمهوری زن» …
مقایسه رفتار امام جمعه ملارد با رفتار حدادعادل و پناهیان توسط روزنامه اطلاعات
۵ روز قبل / امام جمعه / بیمارستان / دین / مشکلات / مفاسد اقتصادی
مقایسه رفتار امام جمعه ملارد با رفتار حدادعادل و پناهیان توسط روزنامه اطلاعات
اقتصاد نیوز : رند یا رندانی به امام جمعه ملارد کرج خبر می‌دهند چه نشسته‌اید که فرزند وزیر کنونی بهداشت در منافع پروژه‌های عمرانی و بهداشتی این منطقه دست دارد و یکی از علل تأخیر در اتمام بیمارستان ملارد وجود همین آقازاده است.
محال شدن تنفس در پایتخت
۵ روز قبل
محال شدن تنفس در پایتخت
احسان بهرام غفاری  جریان مردمان پایتخت که از بیماری‌های تنفسی رنج می‌بردند، موضوعی بود که سال‌های سال، بیماران و مردگان زیادی برجای می‌گذاشت و چاره‌ای هم نداشت تا 10سال بعد بیماری تنفسی جدی شد و تهران را شهر سل‌گرفتگان نام نهادند. دکتر مسیح دانشوری که آن ‌زمان در بیمارستان‌های دولتی به‌شکل جدی بر این بیماران نظارت داشت، سال1315 اعلام کرده بود از هر 50نفر بیماری که نزد من می‌آیند، 45نفر قطع به‌یقین بیماری تنفسی دارند و 5نفر مابقی هم سل گرفته‌اند. 10سال بعد، یعنی در سال1325 که خبرنگار روزنامه اطلاعات …
فوق العاده
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
فوق العاده
زمانی که شوروی از خاک ایران خارج شد و ارتش به سوی آذربایجان حمله کرد، بسیاری از روزنامه‌ها لحظه‌به‌لحظه گزارش و اخبار را در تک‌برگ با حروف درشت منتشر می‌کردند. متن اخبار بیشتر تلگرافی است و به‌نظر می‌رسد که از ایستگاه‌های تلگراف در شهرها مخابره می‌شده است. یکی از فوق‌العاده‌های روزنامه اطلاعات را مشاهده می‌کنید.  
روایت روزنامه‌های سال ۵۷ از فاجعه ۱۷ شهریور/ تحریف خواسته‌های مردم با استفاده از گروه‌های مغضوب
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / جیمی کارتر / محمد رضا پهلوی / روزنامه اطلاعات / امام خمینی / انقلاب اسلامی ایران
روایت روزنامه‌های سال ۵۷ از فاجعه ۱۷ شهریور/ تحریف خواسته‌های مردم با استفاده از گروه‌های مغضوب
تسنیم نوشت: بازخوانی روزنامه‌های فردایِ ۱۷ شهریور نشان‌دهنده شدت برقراری حکومت نظامی در شهرهای بزرگ ایران به مدت ۶ ماه است که این اقدام در فضای باز سیاسی مطرح شده از سوی کارتر و دولت شریف‌امامی که با شعار آشتی‌ملی بر سر کار آمده بود، به وقوع پیوست.
دور جدید ماهنامه کتابخوان به صورت مجازی منتشر شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / مجید ملامحمدی / سعید بیابانکی / علیرضا مختارپور / حسین اسرافیلی / اسماعیل امینی / روح الله رجایی / فرهنگ و ارشاد اسلامی / روزنامه اطلاعات
دور جدید ماهنامه کتابخوان به صورت مجازی منتشر شد
نخستین شماره از دوره دوم ماهنامه کتابخوان به همراه آثار و گفتاری صاحب‌نظران حوزه ادبیات ویژه مردادماه ۹۹ منتشر شد.
تظاهرات عید فطر ۵۷؛ ضربه‌ای بر پیکر نیمه جان رژیم پهلوی
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / روزنامه اطلاعات / قم / امام خمینی(ره) / روزنامه کیهان
تظاهرات عید فطر ۵۷؛ ضربه‌ای بر پیکر نیمه جان رژیم پهلوی
تهران-ایرنا- شهریور ۱۳۵۷خورشیدی یکی از پرماجراترین و پرآشوب‌ترین روزهای اواخر حکومت محمدرضا پهلوی به شمار می‌رود در این ماه کشور در تب و تاب اعتراض‌ها گسترده قرار گرفت. یکی از مهم‌ترین این تظاهرات‌ها بعد از برپایی نماز عید فطر به امامت آیت‌الله محمد مفتح به وقوع پیوست که با شرکت میلیونی مردم علیه حکومت پهلوی همراه شد.
ابراهیم امین‌زاده، به‌دلیل ابتلا به کرونا درگذشت
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / روزنامه‌نگاری / روزنامه اطلاعات / روزنامه ایران / مطبوعات
ابراهیم امین‌زاده، به‌دلیل ابتلا به کرونا درگذشت
ایسنا نوشت: ابراهیم امین‌زاده، روزنامه‌نگار قدیمی، بعد از تحمل دوره‌ای بیماری کرونا، روز دوشنبه گذشته (سوم‌شهریور) در سکوت خبری درگذشت. 
متفقین و اشغال ایران
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / ایران / جنگ جهانی / متفقین / اشغال / روزنامه اطلاعات
متفقین و اشغال ایران
متفقین خواسته‌های دیگری هم از دولت داشتند از جمله اینکه ارتش از کلیه نقاطی که از طرف متفقین اشغال شده ترک مقاومت و تخلیه کند، کلیه اتباع آلمان به استثنای اعضای سفارت و چند کارشناس اخراج شوند
المپیک برلن در تهران
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
المپیک برلن در تهران
عبدالرضا نعمت‌الهی   در اردیبهشت1318 بازی‌های المپیک در آلمان و در اوج قدرت نازی‌ها به میزبانی شهر برلن برگزار می‌شود. مردم ایران از طریق رادیو و سینما برای نخستین بار در جریان بازی‌های المپیک قرار‌می‌گیرند. این دو آگهی که در خرداد و مرداد1318در روزنامه اطلاعات چاپ شده، مردم ، جوانان و ورزشکاران را به استفاده از این وسایل ارتباط جمعی به واسطه برگزاری المپیک ترغیب می‌کند. 
حقه بازی
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
حقه بازی
 شروان امیرزاده  ع. راصع، نام مستعاری است که از برعکس‎نوشتن نام «عماد عصار» ساخته شده است. او سردبیر نشریه اجتماعی- فکاهی مشهور «آشفته» بود. احتمالا هر بار گذر شما به میدان انقلاب و دستفروش‌ها افتاده باشد کتاب «باشرف‎ها» نوشته ع. راصع را در بساط کتابفروشی‌ها دیده‎اید. یکی از شیرین‌کاری‌های ع. راصع این بود که سال1317به مخاطبان روزنامه اطلاعات هر روز حقه‎بازی یاد‌می‌‎داد، همان که ما امروزه به آن شعبده‎بازی می‌‌گوییم. این تصویر یکی از همان حقه‌های مشهور با شرح عماد عصار است.
روایت متفاوت شاهد عینی سینما رکس بعد از ۴۲ سال
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
روایت متفاوت شاهد عینی سینما رکس بعد از ۴۲ سال
امیرحسین ناظری کنزق، انصاف نیوز: روزنامه اطلاعات؛ یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۵۷ نوشت «در یک فاجعه ملی که دیشب در شهر آبادان رخ داد ۳۷۷ نفر از مردان، زنان و کودکان زنده زنده در سینما رکس آبادان سوختند. ساعت ۱۰ دیشب در حالی که ۷۰۰ نفر مرد، زن و کودک سرگرم…
روزی که قطار به تهران رسید
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
روزی که قطار به تهران رسید
فرزانه ابراهیم زاده     «یک روز بزرگ پر از شادی و مسرت» این تیتر یک شماره ویژه روزنامه اطلاعات در روز جمعه سی‌ام بهمن۱۳۱۴ شمسی بود؛ روزی که بالاخره آرزوی ایران به ثمر رسید و نخستین قطار در مراسمی ویژه و به ایستگاه پایتخت رسید. از چند روز قبل‌تر محل ایستگاه مرکزی را که هنوز کامل هم نشده بود آب و جارو کردند و گل و روبان بستند و آماده کردند. طاق نصرت بزرگ در ورودی ایستگاه نصب شده بود که مردم هم با وجود سرمای آن روز از ساعت‌های اولیه آمده بودند جا گرفته بودند تا ورود نخستین قطار به تهران را از نزدیک …
9 سال پیش تعطیل بود
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
9 سال پیش تعطیل بود
 شروان امیرزاده  9سال پیش در چنین روزی!؟ مگر چقدر گذشته است که خواندن آن جذاب باشد یا بهتر است اینطور بپرسیم که اصلا دلیلی دارد که 9سال پیش مهم باشد؟ حالا اگر دست از این ستون ثابت سال1315 روزنامه اطلاعات برداریم و از دیگر روزنامه‎ها و مجلات و سایت‎ها بپرسیم که اصلا چه معنی دارد که فلان سال در چنین روزی مهم باشد، جواب آنها شنیدنی است؛ احتمالا می‎گویند برای قشنگی یا مثلا برای اینکه مخاطب با تاریخ آشنا شود. اما وقتی به ستون «در نه سال پیش» نگاه می‎کنیم، یافتن دلیل برای آن بسیار راحت است، دوستانی که …
این دو گروه در باره عزاداری محرم حرف نزنند
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / محرم / عزاداری
این دو گروه در باره عزاداری محرم حرف نزنند
روزنامه اطلاعات در یادداشتی با موضوع اختلاف نظر بر سر برگزاری مراسم عزاداری محرم از دو گروه خواست در این زمینه اظهارنظر نکنند.
۱۳۹۹/۰۵/۲۴
تقسیم سود ۷۰ ریالی به ازای هر سهم و افزایش سرمایه ۷۵ درصدی
مجمع عمومی عادی سالانه و همچنین مجمع فوق العاده بیمه نوین صبح روز چهارشنبه ۱۵ مردادماه برای بررسی و تصویب صورت­‌های مالی سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ با حضور ۵۱.۲۴درصد سهام داران برگزار و  با تصویب مجمع به ازای هر سهم ۷۰ ریال سود نقدی تقسیم خواهد شد.در این مجمع، ابتدا نصراله طهماسبی، رئیس هیئت مدیره بیمه نوین به‌ عنوان رئیس جلسه، معصومه ملاصالحی و همایون باقری طادی؛ به عنوان ناظران جلسه و همچنین شقایق دیلمی پور، مدیر امورمالی بیمه نوین به عنوان منشی جلسه توسط حاضران انتخاب شدند. نرگس پولادی نیز به عنوان نماینده حسابرس مستقل و بازرس قانونی موسسه حسابرسی رایمند و همکاران و نمایندگان بیمه مرکزی ج.ا.ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار در این جلسه حاضر بودند. هم زمان با مجمع عمومی عادی سالانه شرکت، …
واکنش رسانه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب به سخنان فتاح
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / روزنامه اطلاعات / ایلنا / اصولگرایان / بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی / ایالات متحده آمریکا / روزنامه جهان صنعت / سید پرویز فتاح / قوه قضاییه / مجمع تشخیص مصلحت نظام / کمیته امداد امام خمینی (ره)
واکنش رسانه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب به سخنان فتاح
تهران- ایرنا- مصاحبه تلویزیونی اخیر پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان درباره ضرورت بازپس‌گیری املاک این نهاد از برخی افراد یا نهادها واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت.
روایت یک سقوط از زبان آنتونی پارسونز
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / روزنامه اطلاعات / انقلاب اسلامی ایران / قم / لندن / شیراز / تاریخ ایران
روایت یک سقوط از زبان آنتونی پارسونز
تهران- ایرنا- آنتونی پارسونز آخرین سفیر انگلیس در رژیم پهلوی بود که در دهه ۵۰ خورشیدی در ایران حضور داشت و با وجود اینکه ارتباط صمیمی با سیاستمداران آن زمان داشت، روایت‌هایی از آنچه دیده را بیان می‌کند؛ سال‌هایی که برای او تجربه‌هایی را به همراه آورد که بعدها حاصلش کتاب‌هایی شد که همچنان یکی از منابع بررسی یک برهه تاریخی سرنوشت‌ساز در ایران است.
۱۳۹۹/۰۵/۲۲
دفاع روزنامه اطلاعات از شفاف سازی‌های فتاح
اطلاعات/ "کاش همه قبول کنیم که شفافیت چیز خوبی است. البته برای آنکه به یک فرهنگ بدل شود باید بدون ملاحظه و بدون تبعیض و بدون نگاه سیاسی و حزبی و جریانی باشد و البته درباره هر مقام و مسؤول و منصبی که در نظام مسؤولیتی دارد و نیز البته هر نهاد و ارگان و تشکیلات و سازمان و بنیادی که به نوعی به نظام وصل است." این بخشی از یادداشت روزنامه اطلاعات در واکنش به اظهارت رئیس بنیاد مستضعفان است.
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
ناداستان دانشگاه تهران
فرزانه ابراهیم‌زاده  «بعداز ظهر امروز اعلیحضرت همایون شاهی تالار تشریح را در محل دانشگاه تهران اراضی جلالیه بازدید و افتتاح فرمودند. در ضمن نصب لوح تاریخی ساختمان دانشگاه که مرتب از عمارت دانشکده فنی حقوق و طب و ادبیات معمول گردید».  این خبر یک روزنامه اطلاعات در روز ۱۵ بهمن۱۳۱۳ شمسی بود؛ روزی که کلنگ دانشگاه تهران به‌عنوان دانشگاه اصلی ایران در جنوب جلالیه رسما به زمین خورد. به گزارش خبرنگار روزنامه در مراسمی که روز ۱۵ بهمن ۱۳۱۳ در محل سالن تشریح دانشگاه تهران در شمال محوطه دانشگاه با حضور رضاشاه …
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
اخگر انفجار
کتاب اخگر انفجار؛ پیش‌زمینه و پی‌آمد مقاله «ایران و استعمار سرخ و سیاه» به قلم سیدفرید قاسمی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر شناخته شده و شاخص مطبوعات، از سوی انتشارت جهان کتاب منتشر شد. قاسمی در این کتاب به پژوهش و بررسی مدارک متعددی ازجمله نامه‌های ساواک، نقل قول‌های مقامات دولتی پهلوی و... حول محور انتشار مقاله‌ای موهن با نام «ایران و استعمار سرخ و سیاه» پرداخته است؛ مقاله‌ای که بعد از غیرمشروع اعلام شدن سلطنت پهلوی، مستقیما با دستور محمدرضاشاه پهلوی نگاشته و در روزنامه اطلاعات منتشر شد.  پژوهش‌ها حاکی …
پژوهش سیدفرید قاسمی درباره اخگر انقلاب اسلامی چاپ شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / روزنامه اطلاعات / سید فرید قاسمی / انقلاب اسلامی ایران / رضاخان پهلوی / انتشارات جهان کتاب
پژوهش سیدفرید قاسمی درباره اخگر انقلاب اسلامی چاپ شد
کتاب «اخگر انفجار (پیش‌زمینه و پی‌آمد مقاله «ایران و استعمار سرخ و سیاه») نوشته سید فرید قاسمی توسط انتشارات جهان کتاب منتشر و راهی بازار نشر شد.
روزنامه‌نگاری دهه پنجاه؛ وقتی مبنای رقابت، تولید خبر اختصاصی بود
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / روزنامه اطلاعات / روز خبرنگار / روزنامه نگار
روزنامه‌نگاری دهه پنجاه؛ وقتی مبنای رقابت، تولید خبر اختصاصی بود
تهران - ایرنا - «اسماعیل عباسی» روزنامه‌نگارِ پیشکسوت با اشاره به دسترسی‌های محدود خبرنگاران به منابع خبری در دهه پنجاه در مقایسه با امروز، می‌گوید: مبنای رقابت در روزنامه‌نگاری آن دوره، تولید خبر اختصاصی بود.
روایت بهروز بهزادی از خبرنگاری در دهه ۵۰
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / روزنامه اطلاعات / دانشگاه تهران / روزنامه ایران
روایت بهروز بهزادی از خبرنگاری در دهه ۵۰
ایرنا نوشت: روزنامه‌نگار پیشکسوت معتقد است، روزنامه‌نگاران و خبرنگاران دهه پنجاه، روزنامه را اداره فرض نکرده و خود را کارمند نمی دانستد چون عاشق این حرفه بوده و به همین دلیل هم به موفقیت رسیدند.
خبرنگاران دهه پنجاه، خود را کارمند نمی‌دانستند
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / روزنامه اطلاعات / دانشگاه تهران / روز خبرنگار / روزنامه نگار / روزنامه اعتماد / روزنامه ایران
خبرنگاران دهه پنجاه، خود را کارمند نمی‌دانستند
تهران - ایرنا - روزنامه‌نگار پیشکسوت معتقد است، روزنامه‌نگاران و خبرنگاران دهه پنجاه، روزنامه را اداره فرض نکرده و خود را کارمند نمی دانستد چون عاشق این حرفه بوده و به همین دلیل هم به موفقیت رسیدند.
۱۴ مرداد ۱۳۴۴؛ وزارت بهداری: بیماری شبه وبا مهار شده است + عکس
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
۱۴ مرداد ۱۳۴۴؛ وزارت بهداری: بیماری شبه وبا مهار شده است + عکس
روایت روزنامه اطلاعات از نقل قول وزیر بهداری مبنی بر مهار بیماری شبه وبا در 14 مرداد 1344 را در این گزارش بخوانید.
کافه‌ای برای شهر
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
کافه‌ای برای شهر
فرزانه ابراهیم‌زاده     «دیشب مراسم افتتاح هتل بلدی با جشن و ضیافت باشکوهی که از طرف بلدیه طهران تدارک شده بود، معمول گردید. برحسب دعوتی که از طرف آقای رئیس بلدیه بعمل آمده بود از ساعت ۹‌و‌نیم بعد‌از‌ظهر آقایان مدعوین که مرکب از آقای وزیر محترم دربار، هیأت دولت، ریاست مجلس ملی و جمعی از رجال و نمایندگان مجلس سفرا و وزرای مختار و کلیه نمایندگان سیاسی خارجه بودند، متدرجا در عمارت مهمانخانه بلدی حضور یافتند.»  این خبر یک روزنامه اطلاعات عصر سه‌شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۱۱ بود با گراور عکسی از هتل جدیدالتاسیس …
خیاطی برادران درویش
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
خیاطی برادران درویش
 شروان امیرزاده  برادران درویش در سال‎های آغازین قرن چهاردهم شمسی، تقریبا همیشه گوشه کناری از روزنامه اطلاعات را برای خود بر می‎دارد. تصویر اول، اولین آگهی آن‎هاست در سال 1309 که گراوری خوشحال و در عین حال بی‎معنا دارد. تصویر دوم آگهی دیگر آن‎ها در سال 1310 است که به مشکلات اقتصادی برخوردند، پول کارگر ندارند و این مشکل را صادقانه با مشتری در میان گذاشتند! البته تاکید کرده‎اند که فداکارانه، قیمت‎ها را گران نمی‎کنند! این گراور 27 تیر 1310 در روزنامه اطلاعات منتشر شده است. 
حناچی: حضور من در هیات دولت باعث خیر و برکت برای تهران بود
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / برزیل / فیدل کاسترو / گورباچف / پیروز حناچی / شهرداری تهران / ویروس کرونا / شورای شهر / دادستانی تهران / محله جماران / شورای شهر تهران
حناچی: حضور من در هیات دولت باعث خیر و برکت برای تهران بود
شهردار تهران با بیان اینکه هزینه های زیادی به مدیریت شهری به واسطه شیوع کرونا تحمیل شد گفت: برای آنکه بتوانیم منابع جدیدی برای بودجه شهر تهران محقق کنیم ممیزی شهر تهران اصلاح خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
امشی در شرکت نفت ایران و انگلیس
 شروان امیرزاده  کارتون در عصر اختناق کم جان می‌شود، اما هیچ وقت هیچ‌چیز در عصر اختناق از بین نمی‌رود. به قول قدیمی‌ها، «گراورساز»که تصویرسازان مطبوعات‎اند، بیکار نمی‎مانند و به‌کار تبلیغات مشغول می‎شوند. آنها هم گراور می‎سازند، و هم به قول امروزی‎‌ها «برای شرکت‌ها تولید محتوی» می‎کنند. یکی از خلاقیت‎های گراورسازها کار برای تبلیغ محصولات شرکت نفت ایران و انگلیس است، بی‌شک اینها باید ثروتمندترین نهاد آن عصر باشند. این تبلیغ حشره‎کش امشی  از روزنامه اطلاعات، 14خرداد 1309برداشته شده است.  
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
امروز در همشهری سده سنگ و الماس می‌خوانید
شهر بی‌دروازه دستور تخریب 12دروازه تهران صادر شد «امشی» درشرکت‌نفت ایران وانگلیس تبلیغ یک حشره‎کش  در روزنامه اطلاعات  آبی و رابی آوانس نخستین فیلم بلند سینمایی ایرانی به نمایش عمومی در‌آمد چاپخانه‌های نونوار  کتاب از اسلحه مهم‌تر است
روزنامه اطلاعات: سفسطه است اگر بگوییم اماکن مذهبی مصون از بیماری‌اند
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / برگزاری مراسم عاشورا / آیین مذهبی / کووید-19 / کرونا در ایران
روزنامه اطلاعات: سفسطه است اگر بگوییم اماکن مذهبی مصون از بیماری‌اند
روزنامه اطلاعات نوشت: آنچه در این ایام لازم است، دست برداشتن از اعتقادات نیست. آیین‌ها، مقدمه و پوسته حقایق دینی‌اند. دین با عقل کاملاً سازگار است و «من حکم به العقل حکم به الشرع» علاوه بر این حفظ بدن و جان و سلامت، از اوجب واجبات است و حکم صریح آن است که «ولا تلقوا با یدیکم الی التهکله» هیچ‌کس حق ندارد جان خود یا مسلمانان و انسان‌های دیگر را کوچک و بی‌ارزش قلمداد کند.
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
او می‌گوید در یک راه‌پیمایی به نفع برجام در لندن شرکت کردم
صدور حکم برای برخی فعالان سیاسی و مدنی از اعتراضات آبان‌ 98  در حال افزایش است و شرایط به گونه‌ای پیش رفته که بسیاری از ناظران با اشاره به اقدامات مثبت  رییس قوه قضاییه در مسیر مقابله با فساد و تغییر رویه این نهاد در مواجهه با اعتراضات مدنی و صنفی، خواستار اجرای قانون جرم سیاسی و جلوگیری از صدور حکم برای فعالان مدنی و سیاسی شده‌اند. این درخواست‌ها همچنان مطرح می‌شود و با صدور حکم برای بهاره هدایت آن هم به ‌دلیل شرکت در تجمع اعتراضی پس از اعتراف به انهدام هواپیمای مسافربری اوکراینی جان تازه‌ای گرفت ولی در جدیدترین نمونه، نوبت به شکیبا شاکرحسینی رسیده است تا به جرم شرکت در تجمعی اعتراضی به حبس محکوم شود ولی این‌ بار نکته  حائز اهمیت آن است …
اولین سینمای مخصوص خانم‌ها
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
اولین سینمای مخصوص خانم‌ها
سعید مروتی  سینمارفتن، تفریحی مردانه بود و تازه همین هم از سوی بخشی از جامعه برتابیده نمی‌شد. فضای مردانه سینما، عملا نیمی از جامعه را نادیده می‌گرفت؛ نکته‌ای که سینماداران هم به آن پی برده و به فکر اجرای ایده‌ای برای جذب خانم‌ها افتادند. چراغ اول را علی وکیلی در ۱۳۰۶ روشن کرد و به یاری خان‌بابا معتضدی، نخستین سینمای مخصوص خانم‌ها را افتتاح کرد. روزنامه اطلاعات در ۱۹ اسفند ۱۳۰۶ این آگهی را به چاپ رساند:  «سینمای زرتشتیان برای خانم‌های محترمه در مدرسه دخترانه زرتشتیان، بالای خیابان قوام‌السلطنه، …
قرن رسانه؛ رادیو، روزنامه
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
قرن رسانه؛ رادیو، روزنامه
«اطلاعات» در دست مردم  اولین شماره روزنامه اطلاعات با قیمت تک‌نسخه 4شاهی منتشر شد  محمدناصر احدی  در 19تیرماه 1305که هوا از تب‌وتاب زمانه داغ و گر ‌گرفته بود، نخستین روزنامه مدرن ایران متولد شد. بر پیشانی آن نوشته شده بود: «نامه اطلاعات، 19تیر 1305، 30ذیحجه 1344ق، شماره اول، سال اول، ناشر: مرکز اطلاعات ایران، صاحب‌امتیاز و مسئول ع. مسعودی، تک‌نسخه 4شاهی». پدر این نورسیده مطبوعات عباس مسعودی بود که سابقه 4سال حروف‌چینی و کارگری چاپخانه در چاپخانه‌های تهران را داشت و کم‌کم خود را بالا کشید و …
آقای روزنامه‌نگار
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
آقای روزنامه‌نگار
           حمیدرضا محمدی  روزنامه‌نگار نبود، سیاست‌دار هم نبود اما در هر دو عرصه وارد شد و موفق بود. 25ساله بود که مرکز اطلاعات - برای ترجمه اخبار خبرگزاری‌های دیگر - را به روزنامه اطلاعات تبدیل کرد و 9‌سال بعد، وارد عرصه سیاست شد؛ پنج ‌دوره نماینده مجلس بود و بعد، از آن زمان که مجلس سنا ایجاد شد، تا هنگام مرگ، در آن حضور داشت. اما آنچه درباره عباس مسعودی جالب توجه است و کمتر به آن توجه شده، وجه سفرنامه‌نویسی و روایتگری اوست. او رسمش بر این بود، هر سفری که می‌رفت، گزارشی از آن را در روزنامه منتشر …
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
یک عکس یک خاطره
روزنامه اطلاعات، نسخه رایگان به مناسبت مرگ شاه - 1359 چهل‌سال پیش در چنین روزی، برابر پنجم مرداد 1359 خورشیدی، محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران بر اثر عوارض ناشی از بیماری سرطان غدد لنفاوی در شهر قاهره، پایتخت مصر درگذشت. شاه چهارم آبان 1299 خورشیدی در تهران به دنیا آمد و در مجموع 60‌سال عمر و 37‌سال سلطنت کرد. او که بیست‌وششم دی ماه ‌سال 57 و در پی شدت گرفتن اعتراضات مردمی از ایران خارج شده بود، با بی‌اعتنایی اغلب دوستان خود روبه‌رو شد، زیرا هیچ کشوری تمایل نداشت آینده روابط خود با ایران را پای پناه‌دادن به شاه خلع‌شده از قدرت قربانی کند.
نهضت آزادی از مذاکره با آمریکا به دنبال چه هدفی بود؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / نهضت آزادی / مذاکره / ایالات متحده آمریکا / مهدی بازرگان
نهضت آزادی از مذاکره با آمریکا به دنبال چه هدفی بود؟
اعتمادآنلاین نوشت: دبیرکل نهضت آزادی ایران گفت: رئیس وقت سازمان سیا، کتابی دارد که روزنامه اطلاعات هم به فارسی ترجمه کرده و منتشر شده. در آن کتاب می‌گوید، مذاکراتی که با مدیران انقلاب در ایران داشتیم، درس عبرتی برای ما شد که هرگز در هیچ کشور دیگری تسلیم نشدیم؛ مثال می‌زند، در تحولات اندونزی ۵۰۰ هزار نفر کشته شدند و ما تسلیم نشدیم.
۱ مرداد ۱۳۴۲؛ دادستان ارتش: متهمان ۱۵ خرداد به زودی در یک دادگاه نظامی محاکمه می‌شوند + عکس
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
۱ مرداد ۱۳۴۲؛ دادستان ارتش: متهمان ۱۵ خرداد به زودی در یک دادگاه نظامی محاکمه می‌شوند + عکس
روایت روزنامه اطلاعات از نقل قول دادستانی ارتش مبنی بر محاکمه ی متهمان 15 خرداد در دادگاه نظامی در 1 مرداد 1342 را در این گزارش بخوانید.
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
افزایش 48 درصدی تولید سنگ آهن در سال جهش تولید
مدیرعامل شرکت توسعه فرآوری صنایع و معادن ماهان سیرجان اعلام کرد: میزان تولید سنگ آهن در این شرکت طی سه ماه نخست سال جاری به 600 هزار تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 48 درصد افزایش داشت و شعار جهش تولید را محقق کرد.مهدی بهرامی در جلسه مجمع عمومی عادی سالانه شرکت توسعه فرآوری صنایع و معادن ماهان سیرجان افزود: این شرکت در سال گذشته 2 میلیون و 120 هزار تن سنگ آهن تولید کرد. همچنین میزان باطله برداری در سال 98 حدود 22 میلیون تن بود.وی ادامه داد: برنامه تولید سنگ آهن شرکت صنایع و معادن ماهان سیرجان در سال 99 دستیابی به تولید 3 میلیون تن سنگ آهن است که اکنون روند مناسبی را طی می کند.جلسه مجمع عمومی عادی سالانه منتهی به 29 اسفند 1398 شرکت توسعه فرآوری صنایع و معادن ماهان سیرجان (سهامی خاص) …
تمجید سخنگوی وزارت امور خارجه از حجت‌الاسلام دعایی
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / سخنگوی وزارت امور خارجه / روزنامه اطلاعات / سیدمحمود دعایی
تمجید سخنگوی وزارت امور خارجه از حجت‌الاسلام دعایی
سخنگوی وزارت امور خارجه در توییتی نوشت: ‏خبر ۹۵سالگی ‎روزنامه اطلاعات، برای مطبوعات در معرض خطر جوانمرگی، نویدبخش است.
خاطرات شنیدنی یک «اطلاعاتی»
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / روزنامه اطلاعات / روزنامه کیهان
خاطرات شنیدنی یک «اطلاعاتی»
روزنامه‌ اطلاعات ۱۶ سال از کیهان بزرگ‌تر است. اطلاعات از ۱۹ تیر سال ۱۳۰۵ تا الان دارد منتشر می‌شود و انتشار کیهان از سوم خرداد سال ۱۳۲۱ شروع شده است. این دو روزنامه کهن‌سال، سال‌های سال، چه پیش از انقلاب و چه بعد از آن از اصلی‌ترین و مهم‌ترین رسانه‌های ایران بودند.
هم حقوق 31 میلیونی بگیرید،هم ودیعه مسکن 200 میلیونی؛ فقط برای مردم هزینه درست نکنید
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / مجلس یازدهم / حقوق و دستمزد
هم حقوق 31 میلیونی بگیرید،هم ودیعه مسکن 200 میلیونی؛ فقط برای مردم هزینه درست نکنید
روزنامه اطلاعات نوشت:این روزها واریز مبلغ ۲۳۱ میلیون تومان به حساب هر یک از نمایندگان جدید مجلس، بسیار خبرساز شده است. افرادی از هر دو جناح سیاسی، انتقادهایی را به این اقدام روا داشته‌اند و بحث‌های مختلفی در این رابطه در گرفته و تیترهای جالبی هم در رسانه‌ها و مطبوعات حتی رسانه‌های طرفدار جریان فکری و سیاسی حاکم بر مجلس تازه دیده می‌شود از جمله: «مجلس انقلابی و حق مسکن غیرانقلابی» و مواردی از این دست.
انتشار نخستین شماره روزنامه اطلاعات
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / انقلاب اسلامی ایران / ایران / خاورمیانه / مجلس شورای اسلامی / نماینده ولی فقیه
انتشار نخستین شماره روزنامه اطلاعات
نوزدهم تیر 1305، نخستین شماره روزنامه اطلاعات به صورت تک‌برگی به سردبیری عباس مسعودی در تهران منتشر شد.
سفرنامه فرهاد مسعودی؛ دیدار از کشور شورا‌ها (شماره ۱) / مات و مبهوت مانده ام از صف طویل مردم مسکو برای یک نوشیدنی!
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
سفرنامه فرهاد مسعودی؛ دیدار از کشور شورا‌ها (شماره ۱) / مات و مبهوت مانده ام از صف طویل مردم مسکو برای یک نوشیدنی!
سفرنامه فرهاد مسعودی؛ دیدار از کشور شورا‌ها : در تابستان ۱۳۴۴ محمدرضاشاه پهلوی به دعوت هیات‌رئیسه شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به این کشور سفر کرد. سفر شاه ۱۳ روز به طول انجامید، از ۳۱ خرداد تا ۱۲ تیر. در این سفر فرهاد مسعودی (پسر عباس مسعودی موسس روزنامه اطلاعات) مدیر «تهران‌جرنال» و «ژورنال‌دوتهران» نیز همراه با شاه به شوروی رفت و آن‌چه را در این سفر به تماشا نشست تحت عنوان «دیدار از کشور شوراها» به قلم آورد.
روزنامه اطلاعات خطاب به روسای کمیسیونهای مجلس: نامه تان به رئیس جمهور جز زیان برای کشور چیزی ندارد
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
روزنامه اطلاعات خطاب به روسای کمیسیونهای مجلس: نامه تان به رئیس جمهور جز زیان برای کشور چیزی ندارد
روزنامه اطلاعات در یادداشتی نوشت: هنوز ماهی از شروع مجلس جدید نگذشته است که به‌جای پذیرش مسئولیت‌های تعریف شده و قانونی و همکاری و همراهی برای حل معضلات گوناگون کشور که همگان اذعان دارند بخش عمده آن ناشی از اعمال سیاست جنایتکارانه ترامپ و دولت همراه او در اجرای برنامه‌های تحریم و فشار حداکثری علیه ایران است، نامه رؤسای کمیسیون‌های مجلس به رئیس جمهوری تدوین شد و انتشار علنی و رسانه‌ای یافت.
آغاز تابستان، جشنی برای کتاب‌های کودک و نوجوان
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / روزنامه اطلاعات / شورای کتاب کودک / دانشگاه تهران / ادبیات کودک و نوجوان / مصطفی رحماندوست / شاعر کودک و نوجوان / صمد بهرنگی / یونسکو / انجمن نویسندگان کودک و نوجوان
آغاز تابستان، جشنی برای کتاب‌های کودک و نوجوان
تهران-ایرنا- برای بچه‌ها تیر ماه مهم است، اما برای کتاب‌های کودک و نوجوان نیز، ماه اول تابستان، بسیار خوش رنگ و نقش است، نویسندگان نام‌آوری هستند که نام‌شان با تیر ماه گره خورده است.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
«حصریان را صد هزاران یاد باد»
پس از اینکه حزب اعتماد ملی، در اعتراض به شرایط دبیرکل محصورش نامه‌ای خطاب به رییس قوه قضاییه نوشت، روز پنجشنبه دل‌نوشته‌ای نیز از سوی حجت‌الاسلام محمدجواد حجتی کرمانی خطاب به مهدی کروبی منتشر شد که در آن خود را «رفیق شفیقِ قدیمی» مهدی کروبی توصیف و تاکید کرد که همیشه «به یاد شماییم و هم‌حصری‌های شما». همچنین حزب اتحاد ملت نیز دومین حزب اصلاح‌طلب بود که در بیانیه‌ای خواستار رفع حصر به عنوان یک مطالبه عمومی شد. حجتی‌کرمانی دراین نامه کوتاه خطاب به شیخ مهدی کروبی محصور نوشت: «برادر عزیزم آقای کروبی سلام‌علیکم؛ همیشه به یاد شمایم و هم‌حصری‌های شما. من هم با شما زمزمه می‌کنم: گرچه یاران غافلند از حال من/ …
این قرارداد پردردسر! / از پروتکل قسطنطنیه و خلف وعده انگلیس تا تیغ خلخالی بر گردن وزیر خارجه و جنگ تحمیلی ۸ ساله
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
این قرارداد پردردسر! / از پروتکل قسطنطنیه و خلف وعده انگلیس تا تیغ خلخالی بر گردن وزیر خارجه و جنگ تحمیلی ۸ ساله
بر اساس گزارش روزنامه اطلاعات مورخ شنبه ۲۴ خرداد ۵۴، مراسم امضای قرارداد و نسخ‌های متبادله، نزدیک به سه ساعت به طول انجامید و تنها امضای نسخه‌های سه‌گانه عهدنامه اصلی و سه پروتکل ضمیمه آن که به فرانسه نوشته شده بود در حدود ۴۰ دقیقه زمان برد. «در گوشه‌ای از سر میزگرد که وزرای خارجه ۳ کشور در اطراف آن قرار گرفته بودند پرونده‌های شامل علایم مرزی و عکس‌های هوایی از مرز‌های دو کشور و نقشه یک پنجاه هزارم نوار مرزی بر روی هم انباشته شده بود. این پرونده‌ها جمعا بیش از ۴۵۰۰ صفحه تشکیل شده و وزن تقریبی آن یکصد کیلوگرم می‌شد.»
۲۳ خرداد ۱۳۵۸؛ محمد گوریل دستگیر شد + عکس
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
۲۳ خرداد ۱۳۵۸؛ محمد گوریل دستگیر شد + عکس
روایت روزنامه اطلاعات از دستگیری محمد صدفی معروف به محمد گوریل سر اکیپ گشت ساواک در 23 خرداد 1358 را در این گزارش بخوانید.
۲۰ خرداد ۱۳۵۵؛ شیخ الازهر نمایش فیلم
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
۲۰ خرداد ۱۳۵۵؛ شیخ الازهر نمایش فیلم "محمد رسول الله" را تحریم کرد + عکس
روایت روزنامه اطلاعات از تحریم نمایش فیلم «محمد رسوال الله» توسط عبدالحلیم محمود، شیخ الازهر در سال 1355 را در این گزارش بخوانید.
۲۰ خرداد ۱۳۵۵؛ ورود اتومبیلهای شهرستانی به تهران اجازه می‌خواهد + عکس
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
۲۰ خرداد ۱۳۵۵؛ ورود اتومبیلهای شهرستانی به تهران اجازه می‌خواهد + عکس
روایت روزنامه اطلاعات از ورود اتومبیل های شهرستانی به تهران به شرط کسب اجازه در 20 خرداد 1355 را در این گزارش بخوانید.
۲۰ خرداد ۱۳۴۳؛ احداث استادیوم ۱۰۰ هزار نفری لازم است + عکس
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
۲۰ خرداد ۱۳۴۳؛ احداث استادیوم ۱۰۰ هزار نفری لازم است + عکس
روایت روزنامه اطلاعات از درخواست مردم مبنی بر لزوم اخداث استادیوم ۱۰۰ هزار نفری در ۲۰ خرداد ۱۳۴۳ را در این گزارش بخوانید.
روزنامه‌ها فردای ١٥ خرداد ٤٢ چه نوشتند؟/ مقابله تانک‌ها با تظاهرات مردم
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / امام خمینی (ره)
روزنامه‌ها فردای ١٥ خرداد ٤٢ چه نوشتند؟/ مقابله تانک‌ها با تظاهرات مردم
روزنامه اطلاعات که سال ۴۲ وابسته به رژیم پهلوی بود، در گزارش مفصلی که روز ۱۶ خرداد از وقایع روز گذشته‌اش منتشر کرد، به حضور تانک‌های نظامی و تیراندازی به سوی مردم اعتراف کرد.
تماشا کنید: سنگ بنای اتوبان‌های تهران / مرور مصوبه ساخت ۴ شاهراه تهران در سال ۱۳۵۲
۱۳۹۹/۰۳/۱۶
تماشا کنید: سنگ بنای اتوبان‌های تهران / مرور مصوبه ساخت ۴ شاهراه تهران در سال ۱۳۵۲
روزنامه اطلاعات روز ۷ خرداد ۱۳۵۲ از تصویب طرح ساخت ۴ شاهراه تهران خبر داده. این ۴ شاهراه عبارت بودند از: بزرگراه دوگل (بزرگراه صدر)، جاده سوم شمیران (جردن)، سیدخندان به جاده سوم و ایوبی (بزرگراه شیخ فضل الله نوری).
تماشا کنید: طرح «ارشاد» جوانان / ۱۳۴۳؛ طرح دولت برای ارشاد دانشجویان «منحرف» در خارج از کشور
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
تماشا کنید: طرح «ارشاد» جوانان / ۱۳۴۳؛ طرح دولت برای ارشاد دانشجویان «منحرف» در خارج از کشور
در سال ۱۳۴۳ روزنامه اطلاعات از طرح ارشاد جوانان خبر داد که توسط دولت به مجلس شورای ملی فرستاده شده بود. به گفته تیمسار پاکروان این طرح ۲۵ هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور را هدف قرار گرفته بود که به زعم وی در بین آن‌ها افراد منحرفی وجود داشتند و برای جلوگیری از این انحراف این طرح بر اساس ناسیونالیسم شاهنشاهی طراحی شده بود.
۱۲ خرداد ۱۳۴۹؛ حضرت آیت الله حکیم رحلت فرمودند + عکس
۱۳۹۹/۰۳/۱۴
۱۲ خرداد ۱۳۴۹؛ حضرت آیت الله حکیم رحلت فرمودند + عکس
روایت روزنامه اطلاعات از رحلت آیت الله سید محسن حکیم طباطبائی و واکنش ها به این واقعه را در این گزارش بخوانید.
تماشا کنید: زنی که سلطان خاویار بود / سال ۱۳۴۰؛ بازداشت زنی که در ایران ناشناس و در دنیا به «سلطان خاویار» مشهور بود
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
تماشا کنید: زنی که سلطان خاویار بود / سال ۱۳۴۰؛ بازداشت زنی که در ایران ناشناس و در دنیا به «سلطان خاویار» مشهور بود
در خرداد سال ۱۳۴۰ خبری در روزنامه اطلاعات منتشر شد که از بازداشت سلطان خاویار ایران حکایت می‌کرد. به نظر می‌رسد این خانم با امیرهوشنگ دولو قاجار، از دوستان و نزدیکان شاه، ارتباط فامیلی داشته است.با گشت و گذر در میان روزنامه‌های تاریخی می‌توان به سوژه‌های جذابی دست یافت.
۱۳ خرداد ۱۳۵۰؛ آمار جالب درمورد ازدواج، طلاق و مرگ و میر در ایران / پیش بینی جمعیت ایران تا سال ۱۳۷۰ + عکس
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
۱۳ خرداد ۱۳۵۰؛ آمار جالب درمورد ازدواج، طلاق و مرگ و میر در ایران / پیش بینی جمعیت ایران تا سال ۱۳۷۰ + عکس
روایت روزنامه اطلاعات در مورد آمار ازدواج و طلاق و مرگ و میر در ایران سال ۱۳۵۰ را بخوانید.
تماشا کنید: وقتی آیشمن اعدام شد / گزارشی از جزئیات اعدام قاتل ۶میلیون یهودی در ۱۲ خرداد سال ۱۳۴۱
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
تماشا کنید: وقتی آیشمن اعدام شد / گزارشی از جزئیات اعدام قاتل ۶میلیون یهودی در ۱۲ خرداد سال ۱۳۴۱
روزنامه اطلاعات در تاریخ ۱۲ خرداد سال ۱۳۴۱ از اعدام «آدولف آیشمن»، افسر اس‌اس ارتش آلمان و قاتل  ۶ میلیون یهودی در جنگ جهانی دوم خبر داد. روزنامه اورشلیم یونایتد پرس از این اتفاق به‌عنوان اعدام قصاب معروف یاد کرد. آیشمن در ۵۷ سالگی در حالی که فریاد می‌کشید زنده‌باد آلمان در یک قلعه قدیمی،‌نزدیک بیت‌المقدس به دار آویخته شد و به گفته دولت اسرائیل، جسد او سوزانده و خاکسترش برای رفع پلیدی‌ها به دریا ریخته شد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
مصائب خرید اینترنتی
سال 61 که خودرو توسط «کمیته توزیع عادلانه خودرو» قرعه‌کشی می‌شد در غیاب اینترنت و فضای مجازی مردم برای دریافت فرم قرعه‌کشی به دکه‌های روزنامه فروشی مراجعه می‌کردند چراکه فرم ثبت‌نام در دو روزنامه اطلاعات و کیهان آن زمان منتشر می‌شد. اما اسامی برندگان بخت‌آزمایی خودرو هم در این دو روزنامه منتشر و هنگام انتشار این اسامی صف‌های طویلی در کنار دکه‌های روزنامه‌فروشی تشکیل می‌شد.
تماشا کنید: بدون توقف! / روایتی از طرحی برای معکوس کردن مهاجرت به تهران در سال۶۰
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
تماشا کنید: بدون توقف! / روایتی از طرحی برای معکوس کردن مهاجرت به تهران در سال۶۰
روزنامه اطلاعات در روز دوم خرداد 60 گزارشی از ازایش مهاجرت روستاییان به تهران منتشر کرده. نجفی، معاون استاندار تهران گفته که اسلامشهر که پیشتر روستایی در نزدیکی تهران بود، 350 هزار مهاجر را در خود جای داده. بر اساس این گزارش، کمیته ای در استانداری با عنوان «کمیته مراجعت روستاییان به ده» تشکیل شده بود. با این حال، بازگرداندن مهاجران غیرعملی به نظر می رسید؛ بیش از همه به خاطر «جاذبه کار و درآمد»
روزنامه اطلاعات: منحنی آلودگی هوا در اردیبهشت‌، کارآیی طرح ترافیک برای کنترل آلودگی را زیر سوال برده؛ این همه بر اجرای طرح ترافیک برای چیست؟ دریافت عوارض؟ / دستگاه‌های دولتی هر روز دنبال بهانه‌ای برای دریافت هزینه‌های مختلف از مردم هستند
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
روزنامه اطلاعات: منحنی آلودگی هوا در اردیبهشت‌، کارآیی طرح ترافیک برای کنترل آلودگی را زیر سوال برده؛ این همه بر اجرای طرح ترافیک برای چیست؟ دریافت عوارض؟ / دستگاه‌های دولتی هر روز دنبال بهانه‌ای برای …
روزنامه اطلاعات نوشت: در حالی که به خاطر تبعات اقتصادی ویروس کرونا کار و زندگی مردم فشار مالی بر بیشتر افراد جامعه افزایش شدیدی داشته، معلوم نیست چرا دستگاه‌های دولتی و خارج از دولت هر روز به دنبال بهانه‌ای برای دریافت هزینه‌های مختلف از مردم هستند. نمونه‌ها در این باره فراوان است.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / افزایش قیمت / طرح ترافیک
فشار مضاعف اقتصادی به مردم وارد نکنید
روزنامه اطلاعات در یادداشتی نوشت:در حالی که به خاطر تبعات اقتصادی ویروس کرونا کار و زندگی مردم فشار مالی بر بیشتر افراد جامعه افزایش شدیدی داشته، معلوم نیست چرا دستگاه‌های دولتی و خارج از دولت هر روز به دنبال بهانه‌ای برای دریافت هزینه‌های مختلف از مردم هستند.
تماشا کنید: تولد مصدق؛ ۳ ماه پس از انقلاب / در مراسم صدمین سالروز تولد مصدق در اردیبهشت ۵۸ چه گذشت؟
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
تماشا کنید: تولد مصدق؛ ۳ ماه پس از انقلاب / در مراسم صدمین سالروز تولد مصدق در اردیبهشت ۵۸ چه گذشت؟
روزنامه اطلاعات ۳۰ اردیبهشت ۵۸ گزارشی درباره مراسم صدمین سالروز تولد دکتر مصدق در دانشگاه شریف منتشر کرد. جمعیت حاضر به اندازه‌ای بود که حتی تا بخشی از خیابان آزادی هم امتداد داشت.
مواضع علمای شیعه در
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / خاورمیانه / بریتانیا / سازمان‌ملل / سیا / انگلیس / شیعه / عیسی مسیح / تهران / پاکستان / هندوستان
مواضع علمای شیعه در "یوم‌النکبه"
غصب زمین‌های فلسطینیان توسط صهیونیست‌ها در سال ۱۳۲۷ مورد واکنش مردم و علما و مراجع تقلید ایران قرار گرفت و ایران به کانون مبارزات ضد انگلیسی پس از جنگ جهانی دوم تبدیل شد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
ما مسوولیم
کتاب «آیات شیطانی و اسلام‌ستیزی غرب»؛ این کتاب شامل یادداشت‌ها و مقالاتی چند درباره توطئه‌های پدران روحانی به مبشران مسیحی علیه اسلام و عملکرد ستیزه‌جویانه آنان بر ضد مسلمانان در همه بلاد اسلامی و در درون سرزمین‌های خود است که به مناسبت‌های مختلف در سالیانی دراز نوشته شده‌اند. البته بخش عمده کتاب مربوط به کتاب فتنه یعنی «آیات شیطانی» است که در همان بحران پیدایش و نشر کتاب و تبلیغ گسترده برای آن در سطح جهانی و بعد از صدور فتوای تاریخی امام خمینی(ره) نوشته شد یا در گفت‌وگو‌های مطبوعاتی در داخل و خارج مطرح و انتشار یافت که اینک مجموعه آن یادداشت‌ها، مقالات و مصاحبه‌ها یک جا جهت اطلاع نسل جدیدی که در آن دوران «فعال» …
اطلاعات محمدجواد مظفر از اطلاعات
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / روزنامه اطلاعات
اطلاعات محمدجواد مظفر از اطلاعات
بیستم اردیبهشت ماه امسال، ۴۰ سال از صدور دستور امام‌(ره) مبنی بر انتصاب…
«اطلاعات» خطاب به امام: همچنان بر سر پیمانیم
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / روزنامه اطلاعات
«اطلاعات» خطاب به امام: همچنان بر سر پیمانیم
بیستم اردیبهشت، چهلمین سالروز صدور دستور «امام‌خمینی» مبنی بر انتصاب مدیریت و سرپرستی جدید در روزنامه اطلاعات است.
روزنامه اطلاعات: عده‌ای از مدافعان بازگشایی مساجد، به دنبال تسویه حساب سیاسی هستند
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
روزنامه اطلاعات: عده‌ای از مدافعان بازگشایی مساجد، به دنبال تسویه حساب سیاسی هستند
فشارهایی که این روزها برای بازگشایی حرم‌های شریف و اماکن مقدسه در حال شدت‌گیری‌است، مشخصا از دو سو دارای حامیانی‌است: یکی مردمان متدین و سلیم‌النفس و دلداده‌ی نجوا با ذوات مقدسه‌ی معصومین علیهم‌السلام، و دیگری تسویه‌گران حساب‌های معوقه با دولت.
انتقاد روزنامه اطلاعات از یک برنامه تلویزیونی: مجری‌شدن یک روحانی، در شأن روحانیت نیست
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
انتقاد روزنامه اطلاعات از یک برنامه تلویزیونی: مجری‌شدن یک روحانی، در شأن روحانیت نیست
افشین علا، شاعر و نویسنده در روزنامه اطلاعات نوشت: این که به یک روحانی ارجمند نقش مجری برنامه ای عوامپسند بدهیم، در شأن روحانیت نیست. ادبیات و مضامین سخنان یک روحانی است که باید جذاب باشد، نه آن که منبر را به استیج تبدیل کنیم.
شایسته نیست یک روحانی،مجری برنامه عوام پسند تلویزیون شود/ منبر را به استیج تبدیل کرده اید
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / مجری رادیو و تلویزیون / سازمان صدا و سیما
شایسته نیست یک روحانی،مجری برنامه عوام پسند تلویزیون شود/ منبر را به استیج تبدیل کرده اید
افشین علاء در روزنامه اطلاعات در باره برنامه های سحر و افطار رمضان در صداوسیما نوشت: در برنامه‌های مجری محور نیز باید در انتخاب افراد، به فضل و دانش آنان توجه بیشتری شود. مثلا آموزه‌های ناب استاد ساعد باقری کجا و لفاظی‌های ملال‌آور برخی مجریان محترم و مادحان گرامی کجا؟‌
شهیدمطهری در برابر عوام زدگی و دنباله روی خطیبان و مداحان از مخاطب چه می گفت؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / شهید مرتضی مطهری / مداحان / دین
شهیدمطهری در برابر عوام زدگی و دنباله روی خطیبان و مداحان از مخاطب چه می گفت؟
روزنامه اطلاعات نوشت:وقتی در فضای مُجازی و حقیقی به علایق و سلایق و هجوم بی امان به سوی یک خواننده مطرود و زشتگو و فاسدالاخلاق که در خارج از ایران مطامع خود را دنبال می‌کند می‌نگریم، باید از صمیم قلب نگران شویم. انحصار رسانه‌ای در سیما و صدا، محصول شایسته‌ای نپرورده و این منش و روش ناتندرست تا چه زمانی ادامه یابد و چقدر صدمه بزند؟ خدا عالم است و بس
درباره کیومرث صابری فومنی
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / روزنامه اطلاعات / محمد علی جمالزاده / ساری / دانشگاه تهران / فومن / وزارت آموزش و پرورش / شورای عالی انقلاب فرهنگی / بیمارستان مهر تهران
درباره کیومرث صابری فومنی
تهران- ایرنا- «کیومرث صابری فومنی» که در میان توده‌های مردم به «گل آقا» شهرت دارد از برجسته‌ترین نویسندگان و طنزنویسان معاصر به شمار می‌آید. او نویسنده‌ای فرم‌گرا و در نظیره‌سازی از منابع غنی ادبیات فارسی، فوق‌العاده توانا بود. شیوه نگارش صابری، سهل، ممتنع و غیرقابل تقلید بود.
اگر یک زن معاون امور دادم وزارت جهاد بود، صدهاهزار جوجه یک روزه قتل عام نمی شدند!
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / زنان / ویروس کرونا
اگر یک زن معاون امور دادم وزارت جهاد بود، صدهاهزار جوجه یک روزه قتل عام نمی شدند!
روزنامه اطلاعات نوشت:درباره زنان بزرگ و نقش‌آفرینی‌های آنها، و به ویژه فداکاری‌ها و از خودگذشتگی‌ها و عشق‌ورزی‌های زنان در طول تاریخ، سخن‌ها گفته شده اما آنچه کماکان مغفول و برزمین مانده، سهم زنان از مدیریت جهان آشوبناک امروز است.
بهره‌گیری از ظرفیت‌های جامعه برای مبارزه با کرونا، ضرورتی انکارناپذیر
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / ویروس کرونا / روزنامه اطلاعات / انجمن جامعه شناسی ایران / روزنامه صبح نو / روزنامه اعتماد / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
بهره‌گیری از ظرفیت‌های جامعه برای مبارزه با کرونا، ضرورتی انکارناپذیر
تهران- ایرنا- شیوع بیماری کرونا با توجه به ماهیت خطرناک و سرایت بسیار سریع آن ابعاد مختلف زندگی اجتماعی را به‌طور جدی و بنیادین به‌چالش کشیده است. از این رو با همکاری موثر و بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های جامعه برای کنترل انتشار بیشتر این ویروس باید اقدامات لازم مهیا شود تا با این یکپارچگی و مدیریت هدفمند، موفق به جلوگیری از گسترش آن شد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
مورد عجیب سرلشکر انقلابی
[شهروند] «...خبرگزاری‌های خارجی شایعه‌ای منتشر نموده که اخیرا در ایران توطئه‌ای کشف گردیده است و این شایعه منتشر و باعث تفسیرهای گوناگون گردیده است. دولت اعلام می‌دارد فقط پنج‌نفر از ایرانیان خواسته‌اند با توسل به بیگانگان و به وسیله آنان دولتی روی کار بیاورند و تضمین نموده‌اند که به خوبی حافظ منافع بیگانگان در ایران خواهند بود، بدون اینکه توجه داشته باشند که بیگانگان در این امر نمی‌توانند مداخله داشته باشند...» متن فوق بخشی از یک گزارش است که در تاریخ 8 اسفند 1336 خورشیدی در روزنامه اطلاعات منتشر شده و در آن بخش‌هایی از بیانیه رسمی دولت نیز مورد اشاره قرار گرفته بود. گزارشی که خبر از وقوع یک کودتا بر ضد دولت منوچهر اقبال می‌داد و …
روزنامه اطلاعات: در شرایط سخت کرونا، نهادهای ثروتمند غیردولتی درخدمت مردم قرار گیرند
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
روزنامه اطلاعات: در شرایط سخت کرونا، نهادهای ثروتمند غیردولتی درخدمت مردم قرار گیرند
ناگفته پیداست که بخش بزرگی از ثروت اقتصاد ایران در دست نهادهای عمومی غیردولتی، خصولتی‌ها، برخی سازمانها و نهادها است. فشار مالی دولت و کسر بودجه‌اش در کنار تحریمها و بخصوص تغییر توقع افکار عمومی و درخواست تغییر حکمرانی اقتصادی ایجاد می‌کند این ثروت هنگفت، اولاً شفاف می‌شود و ثانیاً با ساز و کار مناسب در خدمت عملی و ملموس مردم و رفاه، عمومی قرار گیرد.
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
سالگرد کشتار اوین
29 فروردین سالگرد کشتار تلخ سال 1354 گروهی از جوانان چریک بود که در زندان اوین با ظاهرسازی و به بهانه اینکه قصد فرار داشته‌اند از پشت به گلوله بسته شدند. این اتفاق در زمانی رخ داد که در واقع اوج اقتدار و ثروت نظام شاهنشاهی بود. تولید و صادرات نفت به بالاترین بها در تاریخ رسیده بود و چشم‌انداز دست یافتن به رویاهای توسعه اجتماعی و سیاسی و جبران عقب‌ماندگی‌های قرون و اعصار و رسیدن به «دروازه تمدن بزرگ» در کمترین زمان، امری دست یافتنی تصور می‌شد. رویای فرمانروا این بود اکنون ثروتی که می‌توانست ابزار کار باشد، موجود است و اکنون با چند برابر شدن ثروت حاصل از نفت، می‌تواند برنامه‌های تنظیمی کارشناسان را با یک فرمان دوبرابر کند. این تصمیم به‌رغم …
چارلی چاپلین؛ نابغه هنر هفتم و اسطوره سینمای صامت
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ / فیلم کمدی طنز / روزنامه اطلاعات / لندن / ایالات متحده آمریکا / لهستان / انگلستان / بریتانیا
چارلی چاپلین؛ نابغه هنر هفتم و اسطوره سینمای صامت
تهران- ایرنا- چاپلین یکی از محبوب‌ترین و بزرگترین هنرمندان سده بیستم میلادی و تاریخ سینما است که در طول دوران فعالیت هنری‌اش، سه بار موفق به دریافت جایزه اسکار شد. از وی به عنوان نابغه سینما و اسطوره سینمای صامت نیز یاد کردند.
ماجرای قتل عجیب سگ اسدالله علم توسط جاسوسان روس برای مخفی ماندن عیاشی اش
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / اسدالله علم / نخست وزیر / ساواک / روزنامه اطلاعات / ماجرای قتل عجیب سگ اسدالله علم / جاسوسان روس / عیاشی / پارسی خبر / سرگرمی
ماجرای قتل عجیب سگ اسدالله علم توسط جاسوسان روس برای مخفی ماندن عیاشی اش
با ورود به سالن تشریح مردگان، کالبدشکاف سالن، دوستانه خبر داد که سگ منزل اسدالله علم (وزیر دربار و نخست وزیر دوره‌های مختلف) را شبانه افراد ناشناسی با خوراندن سم کشته اند و به دستور سازمان اطلاعات و امنیت ساواک لاشه سگ را به پزشکی قانونی انتقال داده‌اند تا روشن شود حیوان با چه نوع سمی کشته شده است. چون گمان می‌کنند جاسوسان «کا. گ. ب» شوروی (روسیه کنونی) به این سگ سم خورانده اند. خبر کشتن سگ منزل نخست‌وزیر در صفحه حوادث روزنامه برای خوانندگان جالب‌تر از هر حادثه‌ای به نظر می‌رسید. انتشار شایعاتی در باره اهمیت این حادثه می‌توانست ماجرا را هیجان انگیزتر جلوه دهد.در این باره پی بردم برخی از مأموران آگاهی این احتمال را هم می‌دهند که ممکن است جاسوسان شوروی برای نفوذ به خانه اسدالله علم و احتمالاً نصب …
۸۶امین سالگرد تغییر نام کشور از «پرشیا» به «ایران» | بازنشر یادداشت سعید نفیسی در روزنامه اطلاعات
۱۳۹۹/۰۱/۰۳
۸۶امین سالگرد تغییر نام کشور از «پرشیا» به «ایران» | بازنشر یادداشت سعید نفیسی در روزنامه اطلاعات
روز اول فروردین ۱۳۱۳ شمسی طبق بخشنامه وزارت امورخارجه نام «پارس» یا «پرشیا» رسماً به «ایران» تغییر یافت. پیش‌تر نام ایران در مجامع بین‌المللی به عنوان «پرشیا» یا «پارس» خوانده می‌شد و هنوز در برخی از کتب قدیمی خارجی می‌توان چنین نامی‌ را در مورد ایران یافت.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •