جمعه, ۴ مهر, ۱۳۹۹ / 25 September, 2020
سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم
ایران با امریکا تا زمان انتخابات مذاکره نمی کند
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / ایران و امریکا / مذاکرات ایران و امریکا / انتخابات ریاست جمهوری امریکا / دونالد ترامپ
ایران با امریکا تا زمان انتخابات مذاکره نمی کند
. ایران به دلیل اوضاع سخت اقتصادی اش و تحریم های سختی که دائما در حال تشدید است و ترامپ وضع کرده و بیشتر هم خواهد شد مجبور است به میز مذاکره برگردد. اما قبل از پایان دور اول ریاست جمهوری ترامپ مذاکره ای صورت نخواهد گرفت.
ترامپ می خواهد در دور دوم نظام امریکا را عوض کند
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / ایالات متحده امریکا / دونالد ترامپ / ویروس کرونا / رئیس جمهوری امریکا / لبنان / بحران اقتصادی لبنان
ترامپ می خواهد در دور دوم نظام امریکا را عوض کند
شاید برای دور دوم اگر انتخاب شود نظام امریکا را تغییر دهد به گونه ای که به یک اتوکرات تبدیل شود. او از وزرا و معاونین و همه مسئولینی که با او کار می کنند می خواهد که برایش کار کنند نه این که با او کار کنند. تنها پمپئو است که حرفی برای گفتن دارد و همچنان هم خیلی کارها را با تصمیم خودش می گیرد برای این که می خواهد بعدا رئیس جمهوری ایالات متحده شود.
طرحی که امریکا برای لبنان داشت!
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / لبنان / حزب الله لبنان / امارات متحده عربی
طرحی که امریکا برای لبنان داشت!
قبل از کشته شدن جبران توینی طرحی بود که مورد حمایت امریکا بود، این طرح را روزنامه ای که در آن کار می کنی، النهار، که مرکز عربی رسانه ای مدرن و جایی برای آموزش روزنامه نگاران عرب است، منتشر کرد. امریکا آماده بود برای این طرح بودجه مالی هنگفتی اختصاص دهد. کشته شدن توینی خسارت بزرگی بود.
ارتش و حزب الله متحدند
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / لبنان / حزب الله لبنان
ارتش و حزب الله متحدند
رتش و حزب الله به روی زمین با هم هستند و بر بخش های مهمی از سرزمین لبنان مسلطند. البته حزب الله قویتر از ارتش است. بارها خیلی ها خواستند که میان این دو تسویه حساب شود تا وضعیت امنیتی کنترل شود و ثبات حاکم شود، و فضا برای طبقه سیاسی فراهم شود تا خودش با تدبیر امور را مدیریت کند و به تدبیر و درایتی که سالها در اداره کشور نبوده است پایان دهد، باید همانها بشینند و عملا مشکلات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی کشور را حل کنند. این هم ممکن است برای این که سلاح حزب الله در حال حاضر اصلا مطرح نیست. بلکه مساله این است که کسی به مطالبات پاسخ نمی دهد.
ایران امارات را مسئول تیرگی روابطش با عربستان می داند
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / امارات متحده عربی / یمن / ایران و امارات / ایران و عربستان سعودی / لیبی / ژنرال خلیفه حفتر
ایران امارات را مسئول تیرگی روابطش با عربستان می داند
مشکلات عربستان با ایران روشن است، همه می دانند چیست. اما درباره امارات متحده عربی، و به طور خاص ولیعهد آن، شیخ محمد بن زاید، او را مسئول تنش روابط عربستان با ایران و تلاش برای تیره تر کردن روابط می دانند.
اخوانی ها باز هم به قدرت بر می گردند
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / ایران و امریکا / ایران و غرب / اسرائیل / ایران و اسرائیل / اخوان المسلمین / عربستان سعودی / امارات متحده عربی / قطر
اخوانی ها باز هم به قدرت بر می گردند
میان حرفمان پرانتزی باز کرد و گفت که جنبش طالبان به امریکایی ها در مذاکراتی که در دوحه میانشان انجام شد، گفت که شما ساعت های سوئیسی دارید اما ما زمان داریم. 
امریکا می خواهد از خاورمیانه برود و آن را با NGO ها اداره کند
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / ایران و امریکا / ایران و سوریه / ایران و اسرائیل / ایران و روسیه / خاورمیانه / عقب نشینی امریکا از خاورمیانه
امریکا می خواهد از خاورمیانه برود و آن را با NGO ها اداره کند
خروج امریکا از خاورمیانه یعنی این که توجهش به محیط پیرامونی خود یعنی امریکای جنوبی و لاتین و مناطق دیگری از جهان بیشتر خواهد شد، البته به خاورمیانه توجه خواهد کرد اما از راه ها و ابزارهای دیگر. البته برای امریکا ابزار کار در این کشورها مثل عراق و لبنان و مصر و جاهای دیگر زیاد است، دشمنانش آن را دخالت می نامند از جمله فعالیت NGO ها را.
چرا ترامپ تصمیم به ترور «حاج قاسم» گرفت؟/عواقب این تصمیم را به زودی درک خواهد کرد
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / ترور سردار سلیمانی / دونالد ترامپ / انتقام سخت / واکنش ایران به ترور سردار سلیمانی / انتخابات ریاست جمهوری امریکا / ایران و اسرائیل
چرا ترامپ تصمیم به ترور «حاج قاسم» گرفت؟/عواقب این تصمیم را به زودی درک خواهد کرد
ریکایی هایی که مخالف تصمیم ترامپ برای ترور ژنرال سلیمانی بودند، می گویند که این اقدام او خیلی چیزها را به ترامپ یاد داد. او فهمید که به راحتی نمی تواند یک تصمیمی را بگیرد و هزینه های سنگین آن را متقبل نشود. شخصیتی با این حجم از حمایت ملی و منطقه ای بزرگ که نمی توان به راحتی کسی را به جای او تصور کرد که همان مسئولیت های بزرگ را فرماندهی کند و خود شخصا طرحی طراحی کند و پیشنهاد دهد و اجرا کند. تاثیر ترور سلیمانی در آینده خود را به شکل عمیقی نشان خواهد داد. ترامپ و همفکران او خواهند فهمید که ترور او چه هزینه هایی داشته است و چه اشتباه بزرگی مرتکب شده اند.
اردوغان ندانست چگونه رفتار کند!
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / رجب طیب اردوغان / ترکیه / ایالات متحده امریکا / اخوان المسلمین
اردوغان ندانست چگونه رفتار کند!
اردوغان مردمی است، بر امور کاملا مسلط است و رویای عثمانی گری دارد، ندانست بعد از آن که دنیا روی او قمار کرد و از این قمار جواب گرفت، چه کند.
ترامپ دوست دارد پوتین امریکا شود!
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / ایالات متحده امریکا / ولادیمیر پوتین / دونالد ترامپ / انتخابات ریاست جمهوری امریکا / امارات متحده عربی / عمان
ترامپ دوست دارد پوتین امریکا شود!
او دوست دارد پوتین امریکا شود. اما در این باره اشتباه کرده است. روسیه روزی نظام دموکراتیک نخواهد شد، هیچ گاه دموکراسی را نشناخته یا تزاری بوده است یا کمونیستی. چین و کره شمالی هم که ترامپ به حاکمانشان حسودی می کند، یک روز هم با دموکراسی آشنا نبوده اند. امریکا کره جنوبی را بعد از "تجزیه" شناخت برای این که در آن بوده و هنوز هم برای حمایت از آن در برابر بردار شمالی اش در آنجا حضور دارد. اما ایالات متحده از مدت ها پیش بلکه از زمان تاسیسش دموکراتیک بوده است.
امارات دیر وارد گفت وگو با ایران شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / امارات متحده عربی / ایران و امارات / عمان / محمد بن زاید / دبی
امارات دیر وارد گفت وگو با ایران شد
یکی از افراد رسانه ای معروف امریکایی که جهان عرب را خیلی خوب می شناسد و در آنجا کار کرده است و همچنان به آن اهمیت می دهد، گفت: «آخرش گفت وگو را با ایران از طریق مقاماتی که دارد آغاز کرد.» در اینجا گفتم: «دیر وارد گفت وگو با ایران شد، ایران او را راس جنگ می داند نه عربستان، در حالی که در گذشته برعکس بود، ایران عربستان را در راس جنگ می دانست.»
«معامله قرن» به درد تبلیغات انتخاباتی می خورد
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / معامله قرن / سوریه / ایران و امریکا / بنیامین نتانیاهو / دونالد ترامپ
«معامله قرن» به درد تبلیغات انتخاباتی می خورد
در این معامله بی شک جنبه انتخاباتی هم هست. اما بعد از انتخابات این موضوع ضعیف خواهد شد. هدف از آن تحریک وضعیت و پایان دادن به همه تلاش های مسالمت آمیز سابق و لغو نتایج آنها و آغاز دوباره بحث و جدل ها بر سر درگیری فلسطینی – اسرائیلی بود. برای همین عملیات صلحی که از ابتدای دهه نود قرن گذشته شروع شد، شکست خورد. ابومازن یا محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطینی امروز آن چیزی را می خواهد که قبلا مرحوم یاسر عرفات رد کرده بود.
عمر البشیر محاکمه خواهد شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / سودان / بهار عربی / سرکیس نعوم / اخوان المسلمین / عمر البشیر
عمر البشیر محاکمه خواهد شد
سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف خواهد شد و البشیر در برابر دادگاه جنایت های بین المللی محاکمه خواهد شد. اما نمی دانیم که این محاکمه در هلند که مقر رسمی دادگاه جنایت های بین المللی است برگزار خواهد شد یا جای دیگر.
اسرائیل حمله کند، حزب الله «محوش» خواهد کرد
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / سرکیس نعوم / حزب الله لبنان / اسرائیل / حزب الله و اسرائیل
اسرائیل حمله کند، حزب الله «محوش» خواهد کرد
گفته می شود حزب الله به اسرائیل حمله نمی کند اما اگر اسرائیل حمله کرد، واکنش حزب الله سخت خواهد داد و واقعا آزارش خواهد داد. این صحیح است. اما مثال حزب الله مثال انسانی خواهد بود که درگیر جنگ است و تفنگش یک گلوله بیشتر ندارد که آن یک گلوله پیشرفته، سهمگین و کشنده است. بنابراین اگر اسرائیل حمله کرد حزب الله در واکنش آن را «محو»خواهد کرد.
تفاهم ارتش و حزب الله، راه حل پایان بحران لبنان
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / لبنان / حزب الله لبنان / ارتش لبنان / تظاهرات لبنان
تفاهم ارتش و حزب الله، راه حل پایان بحران لبنان
شاید راه حل موقتی که بتواند به راه حل نهایی در لبنان ختم شود، تفاهم حزب الله با ارتش برای سامان دادن به وضعیت امنیتی – اقتصادی – اجتماعی بدون کودتا باشد.
لبنان راه حل ندارد، ایران و حزب الله همه کاره اند
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / لبنان / حزب الله لبنان / تظاهرات لبنان / ایران و لبنان / ایران و حزب الله / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم
لبنان راه حل ندارد، ایران و حزب الله همه کاره اند
لبنان هیچ راه حلی ندارد. ایالات متحده به خصوص در دوره ترامپ به هیچ سیاستمدار و دولت و حاکم و حزبی اعتماد ندارد. هیچ کمک مالی هم نمی کند، در حالی که در وضعیت فعلی دولت لبنان خیلی به این کمک ها نیاز دارد. در دنیا کشورهای زیادی هستند که به این پول ها نیاز دارند. لبنان از کجا پول بیاورد. کشورهای عربی از جمله کشورهای عرب خلیج ] فارس[ بهشان پول نمی دهند. امریکا هم از هر گونه کمکی دریغ می کند برای این که می گوید هر گونه کمکی حزب الله و نفوذ ایران در لبنان را قوی می کند.
معامله قرن و فرار نتانیاهو از زندان
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / بنیامین نتانیاهو / محمود عباس / فلسطینیان / فلسطین / اسرائیل / فلسطین و اسرائیل / مذاکرات صلح فلسطین و اسرائیل / معامله قرن
معامله قرن و فرار نتانیاهو از زندان
از اهداف معامله قرن گذر از قانونی داخلی اسرائیل است که امکان دارد نتانیاهو را با وجود انتخابات سوم و نتایج آن به زندان بیندازد.
پاسخ عجیب به این که چرا امریکا به ایران هسته ای معترض است اما به پاکستان و هند و اسرائیل نیست!
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / ایران هسته ای / ایران و امریکا / خروج امریکا از برجام / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / توافق هسته ای
پاسخ عجیب به این که چرا امریکا به ایران هسته ای معترض است اما به پاکستان و هند و اسرائیل نیست!
«امریکا نتوانست مانع کره شمالی شود. با وجود مواضع جهانی اش با این وضعیت هم‌زیستی کرد یا اگر مذاکرات ترامپ و  کیم جونگ اون (یا عزیزش، آن طور که در برابر رسانه های جهان او را نامیده است) موفق شود خود را آماده هم‌زیستی با آن می کند. پس چرا در آینده با ایران هسته ای همزیستی نکند؟»
ترامپ دوباره رئیس جمهور می شود و امریکا را کاملا منزوی می کند
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / سرکیس نعوم / دونالد ترامپ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / لبنان / حزب الله لبنان / ارتش لبنان / اسرائیل / یونیفیل
ترامپ دوباره رئیس جمهور می شود و امریکا را کاملا منزوی می کند
به احتمال بسیار زیاد ترامپ دوباره برای بار دوم رئیس جمهور خواهد شد اما این بار امریکا را به انزوا خواهد برد. امریکا خاورمیانه را رها خواهد کرد، اما بعد چه خواهد شد؟ چه بر سر منابع و انرژی هایی که در دل این منطقه هست و دنیا به آنها نیاز دارد خواهد آمد؟
شیعیان لبنان از همه قویترند
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / حزب الله لبنان / لبنان / شیعیان لبنان
شیعیان لبنان از همه قویترند
اکنون شیعیان قویترین گروه در کشور هستند به پشتوانه های بسیاری که همه می دانند، آنها بیشترین جمعیت و فعالترین مردمان با همه نهادهایشان در کشور هستند.
اگر همه دنیا مثل یک کشور به رهبری چین علیه امریکا شوند، چه خواهد شد؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / چین / ایالات متحده امریکا / نوار غزه / فلسطینیان / اسرائیل / معامله قرن / اروپا / امریکا و اروپا
اگر همه دنیا مثل یک کشور به رهبری چین علیه امریکا شوند، چه خواهد شد؟
اگر همه دنیای خارج مثل یک کشور بزرگ به رهبری چین علیهش شوند چه خواهد کرد؟ در مقابلش راهی جز جنگ نخواهد بود. این چیزی است که در نیمه اول قرن گذشته اتفاق افتاد. آیا چنین چیزی را امریکایی ها می خواهند؟
شاید اردن به عربستان ملحق شود!
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / اردن / فلسطینیان / فلسطین و اسرائیل / اسرائیل و فلسطین / معامله قرن / اراضی فلسطینی / بیت المقدس
شاید اردن به عربستان ملحق شود!
کوچ و مهاجرت اجباری اگر رخ دهد به سمت اردن خواهد بود. اساسا فلسطینی ها در اردن اکثریت هستند، انتقال اهالی کرانه باختری اگر ضرورت یابد یا اجباری شود احتمال وقوع چنین اتفاقی ممکن است. این را هم بگویم که احتمال دیگری هم وجود دارد و آن الحاق اردن به عربستان سعودی است.
ترامپ به ریاست جمهوری مادام العمر فکر می کند/راز قدرت ترامپ چیست؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / ایالات متحده امریکا / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / دونالد ترامپ / ایران و سوریه / ایران و عراق / مقتدی صدر
ترامپ به ریاست جمهوری مادام العمر فکر می کند/راز قدرت ترامپ چیست؟
دونالد ترامپ فقط به دور دوم ریاست جمهوری اش فکر نمی کند بلکه به دوره های متعدد ریاست جمهوری به شکل مادام العمر فکر می کند. و اگر در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو پیروز شود شاید به سراغ تعدیل قانون اساسی برای این هدف پیش برود یا حداقل برای آن تلاشش را بکند. این که این کارهای او چه واکنشی در داخل امریکا خواهد داشت نمی دانم کما این که کسی هم به آن اهمیت نمی دهد.
ترامپ فقط می خواهد عکس بگیرد!
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / دونالد ترامپ / ایالات متحده امریکا / انتخابات ریاست جمهوری امریکا
ترامپ فقط می خواهد عکس بگیرد!
رئیس جمهور یا رهبر اعظم کره شمالی، کیم جونگ اون چه کرد؟ از او خواست که با او عکس بگیرد تا بتواند برای پیروزی در تبلیغات دور دوم انتخابات ریاست جمهوری از آن استفاده کند. کیم او را فریب داد و مطالباتی که از او خواست را اجرا نکرد. همین سیاست را می خواهد با ایران اسلامی پیش بگیرد. او می خواهد با حسن روحانی در یک جلسه شرکت کند یا لااقل اگر جلسه نشد در برابر رسانه ها با او دست بدهد و عکس بگیرد، اگر این هم نشد بدش نمی آید با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه عکس بگیرد. هدفش دور دوم ریاست جمهوری است.
دو رازی که ممکن است مانع رسیدن دوباره ترامپ به کاخ سفید شود
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / دونالد ترامپ / ایالات متحده امریکا / انتخابات ریاست جمهوری امریکا
دو رازی که ممکن است مانع رسیدن دوباره ترامپ به کاخ سفید شود
دو "راز" وجود دارد که در صورتی که فاش شود چه بسا او را از دور دوم ریاست جمهوری اش باز دارد. این دو راز درباره اموال ترامپ و خانواده او و اماکن متعلق به او و منافع مالی و فساد اوست.
چین یا روسیه، کدام یک برای قدرت امریکا خطرناکترند؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / چین / ایالات متحده امریکا / جو بایدن / روسیه / روسیه و امریکا / چین و امریکا / دونالد ترامپ
چین یا روسیه، کدام یک برای قدرت امریکا خطرناکترند؟
روسیه از چین موذی تر است با وجود این که نمی تواند پولی که لازم دارد تا طرح های منطقه ای و بین المللی اش را اجرا کند و پیش ببرد، اختصاص دهد، در نتیجه نمی تواند جاه طلبی هایش برای رهبری بزرگ جهانی را محقق کند. الآن هدفش این است که به نظام بین المللی فعلی ضربه بزند. در حالی که چین کشوری است که ابرقدرت شده است و برای آن هم کار می کند. شاید هم بخواهد بزرگترین ابرقدرت جهان به جای امریکا شود.
امریکا آماده جنگ داخلی می شود؟!
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / ایالات متحده امریکا / نژادپرستی / سیاست های نژادپرستانه / دونالد ترامپ / سفیدبرترپندارها / انتخابات ریاست جمهوری امریکا / جو بایدن / حزب جمهوریخواه امریکا / حزب دموکرات امریکا
امریکا آماده جنگ داخلی می شود؟!
از ناظر امریکایی که به طور دقیق اوضاع کشورش و مداخلات آن در خاورمیانه را چه از زمانی که عضوی از دولت امریکا بود چه از زمانی که از آن خارج شد، پیگیری می کند، درباره دلایل تمایل شهروندان امریکایی به ویژه سفیدپوستان به خرید سلاح را پرسیدم، جواب داد: «شاید آماده جنگ داخلیِ بعدی پس از سال ها پایان جنگ داخلی می شوند. شاید این بار وضعیت به جدایی ایالت های سفیدپوستان از ایالت های "رنگین پوستان" که حجم قابل توجهی از جمعیت امریکا را تشکیل می دهند، منجر شود.»
ترامپ چگونه رهبر سفیدبرترپندارها شده است؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / دونالد ترامپ / انتخابات ریاست جمهوری امریکا / سفیدبرترپندارها / حزب جمهوریخواه امریکا / جو بایدن / حزب دموکرات امریکا
ترامپ چگونه رهبر سفیدبرترپندارها شده است؟
او توانست به نمایندگان مجلس و سنا مسلط شود، برای این که ببین جمهوریخواهان مجلس سنا اکثرشان شاید به استثنای فقط یک نفرشان، سفید پوست هستند. آنها از شهروندان "سبزه" یا سیاه و کسانی که از امریکای جنوبی و خاورمیانه و دیگر مناطق آمده اند، می ترسند. دلیلش این است که این احتمال وجود دارد که بعد از بیست سال اکثریت جمعیت امریکا را تشکیل دهند.
مقام امریکایی: ایران، ترکیه و اسرائیل رهبران آینده خاورمیانه/جنگی میان ایران و امریکا و اسرائیل نخواهد شد
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / ایران و امریکا / ایران و اسرائیل / ایران و امریکا و اسرائیل / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / سرکیس نعوم / سوریه / روسیه در سوریه / ایران و روسیه در سوریه / ایران و روسیه و سوریه / ترکیه
مقام امریکایی: ایران، ترکیه و اسرائیل رهبران آینده خاورمیانه/جنگی میان ایران و امریکا و اسرائیل نخواهد شد
به هر حال به نظر می رسد که سه کشوری که آینده خاورمیانه را با موافقت بین المللی رهبری خواهند کرد، اسرائیل، ترکیه و ایران خواهند بود.
عراق هرگز به ایران از پشت خنجر نمی زند
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / عراق / ایران و عراق / ایران و عراق و امریکا / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم
عراق هرگز به ایران از پشت خنجر نمی زند
ایران نمی پذیرد که عراق از دایره نفوذش خارج شود برای این که گذرگاه حیاتی برای آن مسحوب می شود. علاوه بر آنها دشمنان ایران، در راس آنها امریکا، از این موضوع خبر دارند و به آن معترفند و برای همین مانعی از نفوذ یا نقش آفرینی آن در عراق نمی شوند.
مقام امریکایی: ایران به جنگنده نمی رسد مگر این که همه مشکلاتش را حل کند/مواضع امریکا چه با ترامپ چه بی ترامپ ثابت است
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / ایران و امریکا / پایان تحریم تسلیحاتی ایران / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم
مقام امریکایی: ایران به جنگنده نمی رسد مگر این که همه مشکلاتش را حل کند/مواضع امریکا چه با ترامپ چه بی ترامپ ثابت است
مواضع امریکا ثابت است، چه ترامپ برای دور دوم ریاست جمهوری انتخاب شود چه نامزد جمهوریخواه دیگری به جای او بر سر کار آید، هیچ کس نمی تواند با ایران پشت میز مذاکره برگردد بدون این که درباره پروژه موشک های بالستیک و وضعیت منطقه یا خاورمیانه و تجدید نظرش در غنی سازی اورانیوم که قرار است بعد از ده سال از امضای توافق هسته ای دست ایران برای غنی سازی را باز بگذارد، مذاکره کند. این موضع اروپا هم هست. به هر حال امریکا جز مذاکرات مستقیم با ایران هیچ چیزی را نمی پذیرد حالا چه بخواهد ایران رد کند چه بخواهد زیر نظر سازمان ملل مذاکره کند چه هر چیز دیگر.
توهم لبنانی ها
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / لبنان / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / نفت و گاز لبنان / استخراج گاز / استخراج نفت
توهم لبنانی ها
اگر لبنانی ها معتقدند یا به عبارتی به این باور رسیده اند که "حفاری" برای استخراج نفت و گاز می تواند از مشکلات سخت اقتصادی لبنان بکاهد، اشتباه می کنند و شاید اصلا بشود گفت در توهم به سر می برند. آنها به هفت سال زمان نیاز دارند تا بتوانند از این دو کالای حیاتی پول به دست آورند.
همه طیف های عراقی به تسلط ایران بر کشورشان تن داده اند/آنچه در سوریه برسر اردوغان آمد حقش بود
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / عراق / ایران / ایران و عراق / ایران و عراق و امریکا / عراق و امریکا / روسیه / ترکیه / رجب طیب اردوغان
همه طیف های عراقی به تسلط ایران بر کشورشان تن داده اند/آنچه در سوریه برسر اردوغان آمد حقش بود
عراقی ها، از شیعه و سنی و کردشان، به تسلط ایران بر کشورشان تن داده اند. ما (یعنی امریکا) عراق را ترک نمی کنیم. ۴۰۰ میلیون دلار صرف آن کردیم، حالا آن را از دست بدهیم؟/اردوغان حقش بود که شاهد آن اتفاق باشد تا یاد بگیرد که نمی تواند به روسیه یا به عبارت دیگر به رئیس جمهوریشان پوتین اعتماد کند. با او در آستانه بر سر منطقه ای که تحت تصرف حکومت سوریه با روس هاست به توافق رسید. نه او به این توافق احترام گذاشت نه اسد.
آنچه امریکای سه سال اخیر را متفاوت کرده است
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / ایالات متحده امریکا / دونالد ترامپ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم
آنچه امریکای سه سال اخیر را متفاوت کرده است
به دلایل مختلف سفر این مرتبه من به امریکا با دفعات قبل متفاوت بود، مهمترین آن به «دوره ترامپ» بازمی گشت، با وجود دوستان مهمی که در حزب جمهوریخواه دارم تعدادی از آنها گفتند به دلیل ارتباطاتی که با ترامپ دارند و مسئولیت هایی که از او گرفته اند نمی توانند با من ملاقات کنند.
نگرانی از تاثیر کرونا بر پیروزی ترامپ در انتخابات امریکا
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / دونالد ترامپ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم
نگرانی از تاثیر کرونا بر پیروزی ترامپ در انتخابات امریکا
شیوه اداره دولت امریکا برای درمان شیوع "کرونا" به دلیل این که رئیس جمهور ترامپ در چهار یا پنج هفته اول انتشار این ویروس مبارزه با آن را جدی نگرفته بود، پرسش های بسیاری را در داخل پایتخت امریکا برانگیخت. او در جلسه توجیهی اش (Briefing) با خبرنگاران کاخ سفید گفته بود این ویروس با معجزه (miracle) غیب خواهد شد. بسیاری از کارشناسان سیاسی و رسانه ای اشاره کردند که ایالات متحده متفاوت از کشورهای مختلف درگیر با کرونا رفتار کرد. برخی حتی ابراز نگرانی کردند که چنین مشکلاتی می تواند بر روند تبلیغات ریاست جمهوری او تاثیر بگذارد و رقیبش از این فرصت برای خروج او از کاخ سفید بعد از پایان دوره اولش استفاده کند، به ویژه اگر آثار منفی آن روی اقتصادی که انتظار داشت او را به دور دوم برساند، بسیار …
ترامپ حاضر است برای ماندن در قدرت همه چیز به اسرائیل بدهد/ایران نمی تواند تسلیم ترامپ و نتانیاهو شود
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / ایران و امریکا / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / فلسطین و اسرئیل / ایران و اسرائیل / تنش در منطقه
ترامپ حاضر است برای ماندن در قدرت همه چیز به اسرائیل بدهد/ایران نمی تواند تسلیم ترامپ و نتانیاهو شود
البته ما انتظار داریم به این سرعت راه حلی برای این مشکلات که هر روز در حال تشدید شدن است، به دلایل مختلف از جمله انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال ۲۰۲۰ یافت شود. ترامپ قرار است در این انتخابات وارد شود و برای دور دوم ریاست جمهوری اش پیروز شود و برای همین حاضر است به اسرائیل هر چه بخواهد بدهد، حتی در یهودیت آن اغراق کند، صرفا برای این که برای دور دوم رئیس جمهوری امریکا شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / سوریه / اسرائیل / بلندی های جولان / جولان / ایالات متحده امریکا / بشار اسد / حافظ اسد
وقتی که اسد فریب امریکایی ها را بر سر جولان نخورد
چهره روس بارز مقیم نیویورک گفت: «به هر حال این کارها نیاز به زمان دارد و اعراب با وجود پراکندگی و چنددستگی که دارند، و چه بسا به خاطر همین چنددستگی میانشان جنگ های داخلی و خارجی رخ داد و تقسیم بندی هایی را متحمل شدند، نیاز به زمان دارند تا به مشکلاتشان فکر کنند، ایران وارد اراضیشان شده و به یک عامل ثابتی در سیاست هایشان تبدیل شده است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / معامله قرن / دونالد ترامپ / اسرائیل / فلسطین / اسرائیل و فلسطین / بنیامین نتانیاهو / روسیه / ایران و روسیه در سوریه
اعراب چاره ای ندارند جز این که منتظر انتخابات ۲۰۲۰ امریکا باشند
در چنین فضایی نمی توان انتظار حل یا تسویه یا هر گونه فرایند سیاسی خوب برای حل نزاع فلسطینی – اسرائیلی داشت. باید حداقل منتظر سال ۲۰۲۰ ماند. در این سال ترامپ با انتخابات ریاست جمهوری امریکا مواجه است و می خواهد دور جدیدی را در ریاست جمهوری اش تجربه کند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / دونالد ترامپ / انتخابات ریاست جمهوری امریکا / معامله قرن / فلسطین و اسرائیل / اصلاحات در خاورمیانه
باید بیل کلینتونی بیاید و ترامپ را شکست دهد/ هیچ کدام از کشورهای منطقه دنبال اصلاحات نیستند
جو بایدن، نامزد دموکرات ها، فرد قدرتمندی است اما از لحاظ سنی بزرگ است. دموکرات ها، جوان ها و زنانشان به چپ گرایش دارند. برای همین شانس این دموکرات ها پایین است برای این که کلا چپ ها از اکثریت خارج و مردودند کلا واژه چپ مردود است. شاید از میان خیل نامزدهای دموکرات کسی پیدا شود و مردم را به یاد رئیس جمهوری اسبق، بیل کلینتون، بیندازد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / جمال خاشقجی / عربستان سعودی / قطر
شیوه قتل خاشقجی غلط بود، بن سلمان می توانست بدهند او را زیر بگیرند
او در "کشتن" یا به عبارتی دست داشتن در قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار مطرح عربستانی اشتباه کرد و این رفتارش غیرقابل قبول است. می توانست او را با کامیون "زیر کند" یا عده ای را اجیر کند که او را با گلوله بکشند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / رجب طیب اردوغان / ترکیه / سوریه / لبنان / حزب الله لبنان
اردوغان، چهره‌ای مردمی، متعصب و اخوانی است
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه چهره ای مردمی، متعصب و «اخوانی» است، اما روابطش با روسیه و سوریه خوب نیست. روسیه به او اعتماد ...
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / حزب الله لبنان / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / ایران و لبنان
آیا حزب الله و اسرائیل آماده جنگیدن هستند؟
اگر وجود کارگاه موشک سازی در بقاع مهم است یا به عبارتی واقعا وجود دارد، چرا اسرائیل آن را ویران نمی کند در حالی که ...
۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / ایران و امریکا / مذاکره ایران و امریکا / برجام / فلسطین و اسرائیل
ترامپ با وجود تحریم ها می خواهد با ایران مذاکره کند
من معتقدم که امریکای ترامپ طرفدار آغاز جنگ نظامی مستقیم با ایران مثل جنگ افغانستان و عراق نیست. همه تلاشش این است که حکومت اسلامی ایران را پای میز مذاکره بکشاند. اوباما این کار را کرد که نتیجه اش توافق هسته ای بود. ترامپ امریکا را از آن خارج کرد برای این که باور داشت توافق ضعیفی بود و بابی را می گشاید که بعد از چند سال ایران به یک کشور هسته ای مدنی و نظامی تبدیل می شود، و برای این که این توافق به هیچ وجه به طرح موشک های بالستیک ایران نپرداخته است. او تحریم های سابق را برگرداند و تحریم های شدید و بسیار سخت دیگری را نیز علیه آن اعمال کرد و همچنین تلاش می کند تا ایران را به میز مذاکره بکشاند. این چیزی است که همیشه می گوید.
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / معامله قرن / جرد کوشنر / اسرائیل / فلسطین / بنیامین نتانیاهو
مخاطرات معامله قرن جرد کوشنر
دو کشوری که شما می گویید نه از لحاظ قدرت و نه نفوذ و استقلال و تمامیت ارضی برابر نیستند. بر این اساس اسرائیل می خواهد بخش بزرگی از کرانه باختری را که شامل شهرک هایی است که نزدیک به ۶۵۰ هزار اسرائیلی در آن ساکن هستند ضمیمه خاک خود کند و می خواهد شهرک های جدیدی را در همین زمین ها ایجاد کند برای این که دولت قصد دارد شمار شهرک نشینان را به یک و نیم میلیون نفر افزایش دهد. علاوه بر این کسی نمی داند قرار است نوار غزه جزئی از کشور فلسطینی باشد یا نه!
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / دونالد ترامپ / ایوانکا ترامپ / جرد کوشنر
کارشناس امریکایی از ناگفته های زندگی ترامپ، دامادش و دخترش ایوانکا می گوید
او بازرگان (Businessman) نیست در هیچ معیاری تاجر محسوب نمی شود. دامادش، جرد کوشنر یک ساختمان گران قیمت و عظیم در منهتن را مالک بود که به خاطر آن وام های بسیاری را به بانک ها بدهکار شد. بعد از این که این بدهی ها به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسید می بایست آنها را تسویه می کرد. شبه ورشکسته بود. ترامپ که رئیس جمهور امریکا شد او را به سمت مشاور رئیس جمهور منصوب کرد. او هیچ کاری نمی کند و در ظاهر هیچ فعالیتی ندارد و حتی یک سخنرانی هم در یک موسسه یا مرکز پژوهشی انجام نداده است، اما او مشاور ترامپ در امور خاورمیانه است، خواست به این ترتیب یا شاید هم به واسطه ثروتمندان عرب با خاورمیانه آشنا شود. هدفش کسب پول برای پرداخت بدهی هایش بود. عملا هم موفق شد و توانست آن ساختمان را به قطری ها بفروشد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۱ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / ایران و امریکا / دونالد ترامپ
شاید روسیه بتواند میان ایران و ترامپ میانجیگری کند
شاید روسیه از ایران بخواهد کمی در توافق هسته ای نرمش نشان دهد مثلا در زمینه غنی سازی اورانیوم یا طولانی کردن مدت زمان جلوگیری ...
۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / فلسطین / اسرائیل / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / معامله قرن
هر تصمیمی درباره فلسطین برای امریکا و اسرائیل عواقب خواهد داشت
دوباره نظرم را برایش تکرار کردم و گفتم که این کارها می تواند اعراب و مسلمانان را به سمت اموری ببرد که نمی خواهند اما ...
۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / دونالد ترامپ / ایالات متحده امریکا / حزب دموکرات / اسرائیل / انتخابات اسرائیل / بنیامین نتانیاهو / آویگدور لیبرمن
آویگدور لیبرمن در رویای جانشینی نتانیاهو
لیبرمن همیشه فکر می کند که به جمع حزب لیکود با هدف این که رهبر آن شود باز می گردد و به واسطه آن نخست ...
۱۳۹۸/۰۸/۱۵ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / دونالد ترامپ / دور دوم انتخابات ریاست جمهوری امریکا / انتخابات ریاست جمهوری امریکا
شانس کم ترامپ برای دور دوم ریاست جمهوری با وجود طرفداران پروپا قرص
ترامپ پایگاه مردمی سرسختی دارد که به او رای می دهند و برآورد می شود که نسبت آنها ۴۰ درصد باشد. اما این مقدار برای پیروزی او کافی نیست. من فکر می کنم شانس او برای دور دوم کم است، اما نمی شود هم با قاطعیت از الآن چیزی گفت. بعضی ها می گویند که نظرسنجی ها درباره پایگاه ثابت مردمی او (۴۰ درصد) تصویر صحیحی از وضعیت او نمی دهد. باید به نظرسنجی هایی که بازتاب فکر کسانی است که از عملکرد او راضی نیستند نگاه کرد، نسبت آنها از ۵۵ درصد پایین تر نیامده، یا به عبارتی حداقل تا الآن این طور است. و این مهم است برای این که نشان می دهد او پیروز نخواهد شد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / دونالد ترامپ / مایک پمپئو
ترامپ همه کار است کسی پمپئو را جدی نمی گیرد
پمپئو، وزیر امور خارجه فعلی باهوش است و می داند چگونه امور را سر و سامان دهد. اما وقتی که با همتایانش در دیگر کشورها ملاقات می کند امور را به رئیس جمهورش، ترامپ واگذار می کند تا هر چه مد نظر اوست اعمال شود، روسای جمهور بر این اعتقادند که هیچ بحثی جدی به نتیجه نمی رسد مگر با ترامپ.
۱۳۹۸/۰۸/۰۲ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / ایران و امریکا / مذاکرات ایران و امریکا / مصر / اردن / کره شمالی
ایران تلاش می کند «دموکراسی اسلامی» را دنبال کند
کشوری مثل ایران که کشورها نهادهاست، تلاش می کند «دموکراسی اسلامی» را دنبال کند که دیگر مردمِ غیرمسلمانش نیز می توانند از آن بهره ببرند. ...
۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / ایران / ترکیه / روسیه / ایالات متحده امریکا / دونالد ترامپ / عربستان سعودی / محمد بن سلمان / مصر / اسرائیل
ایران و ترکیه پایه های اصلی قدرت در منطقه
ترکیه یکی از سه کشور غیر عربی است که بر آینده منطقه «حکمرانی» می کند، در کنار ترکیه دو قدرت دیگر اسرائیل (به همراه غرب و امریکا و اروپا) و ایران هستند. ترکیه سنی است و ایران شیعی است
۱۳۹۸/۰۷/۱۹ / جمهوری اسلامی ایران / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / منطقه / خاورمیانه / حزب الله لبنان
ایران شایستگی رهبری منطقه را دارد
صحیح است که ایران مشکلاتی دارد و مشکلاتش هم فراوان است. اما کشور منطقه ای مهم و قدرتمندی است که ملتش به آن افتخار می کنند و نهادهایی دارد که بر اساس معیارهای شما غربی ها دموکراتیک نیست. در روزهای شاهنشاهی از سوی دیگران مسئولیت داشت اما اکنون خودش مسئولیتش را تعریف می کند و بیش از هر زمانی بااهمیت و قدرتمند شده است تا جایی که شما از آن احساس خطر می کنید. حکومت اسلامی و توانایی نظامی قدرتمندی دارد که قطب شیعیان است که جمعیت بزرگی را در جهان عرب و اسلام تشکیل می دهند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۹ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / عربستان سعودی / هند / ایالات متحده امریکا / دونالد ترامپ / محمد بن سلمان
اوضاع عربستان در امریکا خوب نیست / شرکت های امریکایی در حال ترک عربستان هستند
یکی از شرکت های بزرگی که با آن کار می کنیم از توافق اجرای پروژه بزرگ در عربستان خارج شد و دیگر نمی خواهد در ...
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / سودان / ایران / سوریه / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / مصر / تونس
غنوشی اول مخالف تروریسم نبود اما بعدا نظرش عوض شد!
بعد از من درباره تونس و به خصوص درباره ثبات آن بعد از بهار عربی یا "انقلاب یاسمن" در مقایسه با دیگر کشورهای عربی پرسید. ...
۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / ایالات متحده امریکا / انتخابات ریاست جمهوری امریکا / مایک پمپئو / دونالد ترامپ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم
مایک پمپئو در سودای ریاست جمهوری امریکا
آنچه پمپئو تلاش می کند قانع کردن ترامپ برای انتخاب او به سمت معاونت ریاست جمهوری در انتخابات ۲۰۲۰ است. یعنی مایک پنس کنار برود و او به عنوان معاون رئیس جمهور معرفی شود. و اگر پیروز شد، دوباره خودش را برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد می کند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۰ / عربستان سعودی / قطر / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / حزب الله لبنان / لبنان / جبران باسیل
اصلاحات عربستان هیچ گاه به مسائل سیاسی تسری نمی یابد
درباره عربستان باید بگویم که به نظر من جوانان آن که تعداشان نسبت به جمعیت این کشور بالاست از اقدامات و گشایشی که محمد بن ...
۱۳۹۸/۰۶/۰۴ / ایران / برجام / تحریم ایران / دونالد ترامپ / باراک اوباما / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / سوریه / لبنان / حزب الله / بشار اسد
ترامپ از مقاومت ایران در برابر تحریم ها شوکه شده است
پرسیدم: تحریم های جدید چه تاثیری بر ایران خواهد گذاشت؟ جواب داد: «باعث تغییر موضعش نخواهد شد. شاید ترامپ شوکه شود، من مخالف او هستم، برای این که دنیا در حال مذاکره با ایران است.»
۱۳۹۸/۰۵/۲۴ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / بشار اسد / سوریه / روسیه / ایران / ایران و سوریه / سوریه و روسیه
بشار اسد میان ایران و روسیه
هم زمان وقتی که اسد می بیند که روسیه بیش از آن چه در توانش است از آن می خواهد ترجیح می دهد به سمت ...
۱۳۹۸/۰۵/۱۳ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / سعد حریری / محمد بن سلمان
اطلاع از توطئه ای علیه محمد بن سلمان، راز دستگیری سعد حریری در عربستان
از دو منبع مطلع که یکی دیگری را نمی شناسد اما هر دو خیلی مطلعند، به طور جداگانه شنیدم. هر دو می گویند که بعضی ...
۱۳۹۸/۰۵/۰۴ / سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم / ایران / ایالات متحده امریکا
واشنگتن فرقی میان تندروها و میانه روهای ایران نمی گذارد/ترکیه می تواند از ناتو خارج شود
تحرکات اخیر امریکا در برابر ایران بخشی از طرح های احتیاطی ای است که امریکا بعد از لغو تسهیلاتی که به کشورهای واردکننده نفت ایران داده بود در پیش گرفته است. نمی دانم واکنش تهران چه خواهد بود. اما اراده نظام ایران بر این است که خود را تا انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ در همین وضعیت حفظ کند
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •