دوشنبه, ۱۳ مرداد, ۱۳۹۹ / 3 August, 2020
شورای کتاب کودک
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
درگذشت نویسنده و مترجم ادبیات کودک
مهین خلیلی استاد دانشگاه و مترجم ادبیات کودک و از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک در هشتادوشش سالگی از دنیا رفت. نوش‌آفرین انصاری درباره مهین خلیلی به ایسنا گفت: «از سال‌های ۱۳۴۰ با خانم میرهادی و کودکستان فرهاد ارتباط داشتم و به همین دلیل از مهین خلیلی دعوت می‌شود تا از بنیان‌گذاران شورای کتاب شود. خلیلی بیشتر درگیر کارهای دانشگاه بود اما  دورادور فعالیت‌های شورا را پیگیری می‌کرد.  همسرش کیکاووس جهان‌داری مترجم برجسته زبان آلمانی بود. خلیلی  افسوس داشت که نمی‌تواند مدام در شورای کتاب باشد و همیشه دوست داشت در گروه بررسی حضور داشته باشد. او بی‌نهایت آدم دلسوز و خیرخواهی بود. آخرین بار پنجم شهریور ‌سال گذشته در مراسمی که …
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / مهین خلیلی / شورای کتاب کودک / _درگذشت
مهین خلیلی درگذشت
مهین خلیلی - استاد دانشگاه و مترجم ادبیات کودک -در سن ۸۶ سالگی از دنیا رفت.
تقدیر از پدیدآوردندگان «دانشنامه محیط زیست»
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / بهرام حسن زاده کیابی / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان / شورای کتاب کودک
تقدیر از پدیدآوردندگان «دانشنامه محیط زیست»
شورای کتاب کودک با اعلام فهرست کتاب‌های برگزیده و شایسته تقدیر سال ۹۷، از جلد اول «دانشنامه‌ی محیط زیست» در بخش کلیات تقدیر کرد.
انتشار فهرست آثار برگزیده شورای کتاب کودک
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / شورای کتاب کودک
انتشار فهرست آثار برگزیده شورای کتاب کودک
شورای کتاب کودک، فهرست آثار برگزیده سال ۱۳۹۷ را منتشر کرد.
پیوند با گذشته در ادبیات کودک و نوجوان نادیده گرفته می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / شورای کتاب کودک / ادبیات کودک و نوجوان / شعر / کتاب
پیوند با گذشته در ادبیات کودک و نوجوان نادیده گرفته می‌شود
تهران- ایرنا- نویسنده و شاعر پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان، گفت: باید با گذشته‌مان پیوند داشته باشد؛ در غیر این‌صورت هر فرهنگی می‌تواند ما را ببلعد؛ این امر در ادبیات کودک و نوجوان نادیده گرفته می‌شود و در ادبیات بزرگسال هم فاجعه است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
فرهنگنامه کودک و نوجوان
مراسم رونمایی از جلد نوزدهم «فرهنگنامه کودک و نوجوان» همزمان با روز ملی ادبیات کودک و نوجوان برگزار می‌شود. نشست رونمایی از جدیدترین فرهنگنامه کودک و نوجوان به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، ساعت ۱۹ امروز چهارشنبه (۱۸ تیرماه) با سخنرانی نصرالله افاضل و علیرضا میرفخرایی به صورت آنلاین توسط اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و با همکاری شورای کتاب کودک در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود. این رونمایی آنلاین به صورت زنده در اینستاگرام اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به آدرس: andishgah.nlai پخش می‌شود. روز کتاب کودک و نوجوان فرصت مناسبی جهت آشنا کردن کودکان با کتاب و بهانه‌ای برای ورود کتاب به زندگانی کودکان است.
گلی امامی؛ مترجم مولف و احیاگر ادبیات کودک و نوجوان
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / نجف دریابندری / شورای کتاب کودک / هریس / آلمان / انگلستان
گلی امامی؛ مترجم مولف و احیاگر ادبیات کودک و نوجوان
تهران- ایرنا- گلی امامی از جمله برجسته‌ترین مترجمان و فعالان فرهنگی ایرانی به شمار می‌رود که پیشینه فعالیت‌های فرهنگی و ادبی او به حدود ۶۰ سال می‌رسد. مخاطبان نسل‌های جدیدتر گلی امامی را با ترجمه و معرفی آثار آلن دوباتن نویسنده و فیلسوف معاصر به یاد می‌آورند.
جوایز شورای کتاب کودک اعلام می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / شورای کتاب کودک
جوایز شورای کتاب کودک اعلام می‌شود
جوایز شورای کتاب کودک در روز ملی ادبیات کودک و نوجوان معرفی می‌شوند.
آغاز تابستان، جشنی برای کتاب‌های کودک و نوجوان
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ / روزنامه اطلاعات / شورای کتاب کودک / دانشگاه تهران / ادبیات کودک و نوجوان / مصطفی رحماندوست / شاعر کودک و نوجوان / صمد بهرنگی / یونسکو / انجمن نویسندگان کودک و نوجوان
آغاز تابستان، جشنی برای کتاب‌های کودک و نوجوان
تهران-ایرنا- برای بچه‌ها تیر ماه مهم است، اما برای کتاب‌های کودک و نوجوان نیز، ماه اول تابستان، بسیار خوش رنگ و نقش است، نویسندگان نام‌آوری هستند که نام‌شان با تیر ماه گره خورده است.
انتخاب جمشید خانیان به عنوان نامزد جایزه جهانی اندرسن ۲۰۲۲
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / شورای کتاب کودک
انتخاب جمشید خانیان به عنوان نامزد جایزه جهانی اندرسن ۲۰۲۲
تهران- ایرنا- شورای کتاب کودک جمشید خانیان رابه عنوان نامزد برای دریافت جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۲ معرفی کرد.
کتاب‌هایی از بانوان علم وخرد
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / شورای کتاب کودک / پرویز ناتل خانلری / فرهنگستان زبان و ادب فارسی / تاریخ / نوش‌آفرین انصاری / کتاب
کتاب‌هایی از بانوان علم وخرد
تهران- ایرنا- روزهایی که گذشت و روزهایی که می‌آیند، زنان شگفت‌انگیزی متولد شده‌اند، بانوانی که علم و دانش و تاریخ کتاب‌ها را تغییر داده‌اند.
توصیه توران میرهادی: بچه‌های خود را در مدارس دولتی ثبت‌نام کنید
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / جبار باغچه بان / شورای کتاب کودک / رخشان بنی اعتماد
توصیه توران میرهادی: بچه‌های خود را در مدارس دولتی ثبت‌نام کنید
تهران-ایرناپلاس- به گفته نوه میرهادی، دو جمله «صلح را باید از کودکی آموخت» و «غم بزرگ را تبدیل کنیم به کار بزرگ» بیشتر در مستندها دیده شده، اما از نظر مامان توران، خوب دیدنِ انسان‌ها خیلی مهم است.
توران میرهادی وجودی سرشار از شاخصه‌های عشق داشت
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / شورای کتاب کودک / دانشگاه تهران / نوش‌آفرین انصاری
توران میرهادی وجودی سرشار از شاخصه‌های عشق داشت
تهران- ایرنا- رئیس شورای کتاب کودک و استاد بازنشسته دانشگاه تهران گفت: آنچه میرهادی را طی این سال‌ها پیش برد و همه ما را در کنارش حفظ کرد و به نهادها و افراد فرهنگی افزود و مشوق مسلم کار داوطلبانه بخصوص حضور زنان در عرصه اجتماعی شد، عشق او به جامعه بود و عشق او به مردم که پایان ناپذیر بود .
توران میرهادی؛ آنسوتر از مادر برای ادبیات کودک و نوجوان
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / کتاب کودک / خمارلو / شورای کتاب کودک
توران میرهادی؛ آنسوتر از مادر برای ادبیات کودک و نوجوان
تهران- ایرنا- توران میرهادی را مادر ادبیات کودک و نوجوان خوانده‌اند اما بسیاری بر این عقیده‌اند این بانو پا را از مادری فراتر نهاده و به نهادگذار در این حیطه مبدل شده، نهادی ماندگار که گرد زمان موجب کمرنگی یا تعطیلی اش نمی‌شود.
توران میرهادی؛ مادری که به فرزندان ایران عشق می‌ورزید
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / شورای کتاب کودک / دانشگاه تهران / ادبیات کودک و نوجوان / نوش‌آفرین انصاری / ادبیات
توران میرهادی؛ مادری که به فرزندان ایران عشق می‌ورزید
تهران- ایرنا- توران میرهادی در فاصله سال‌های ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۸، ابتدا پسرش، کاوه و بعد مادر، پدر و همسرش را از داد. این غم‌های سنگین اما سبب نشد که وی از تعقیب، راهی که در حوزه ادبیات کودک پی گرفته بود، بازایستد. توران بانو تا آن دم که توان داشت، همواره کوشید و یکی از مهم‌ترین جلوه‌های این کوشش عاشقانه او، اهتمام در تدوین و تکمیل فرهنگ‌نامه کودکان و نوجوانان بود.
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
یار مهربان کودکان ایران زمین
 سال 1354 که دانشجوی فوق لیسانس کتابداری دانشگاه تهران بودم، بعضی از کلاس‌های‌مان در ساختمان رستم گیو واقع در نبش کاخ ـ شاهرضا تشکیل می‌شد که امروزه آن ساختمان دیگر به نام مالک زرتشتی‌اش نیست و آن دو خیابان هم به ترتیب فلسطین و انقلاب  خوانده می‌شوند. آن روزها به مشاهده می‌دیدم که مدرسان و کتابداران که عموما بانوان بودند و کمتر مردان در میان‌شان حضور داشتند، پیرامون شمع وجود بانوی نسبتا فربهی پروانه‌آسا  می‌چرخیدند و با او سپاسمندانه و گاه فروتنانه رفتار  می‌کردند.  سخن از شورای کتاب کودک بود و فرهنگنامه کودکان و من درگیرتر از آن بودم که به مسائلی بپردازم که از نگاه من در حاشیه کلاس‌های کتابداری برگزار  می‌شد، …
تابوت شاعری که نامش روی مدرسه بود،در زیرزمین مدرسه چه‌کار می‌کرد!
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / شورای کتاب کودک / کتاب کودک / معرفی کتاب / کتابخانه / کتاب و کتابخوانی
تابوت شاعری که نامش روی مدرسه بود،در زیرزمین مدرسه چه‌کار می‌کرد!
کتاب «مدرسه عجیب و غریب من» نوشته پانته‌آ خرسندی توسط انتشارات یاد مهر و فکر آذین چاپ و منتشر شده است.
بزرگ‌مردی که باید نشانش را از کودکان گرفت
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / شاعر / ادبیات ایران / ادبیات کودک و نوجوان
بزرگ‌مردی که باید نشانش را از کودکان گرفت
ایسنا نوشت: اول خردادماه سالروز تولد عباس یمینی‌شریف، شاعر کودکان و از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک است.
«عباس یمینی‌شریفم/ گیرید ز کودکان نشانم»
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / عباس یمینی شریف / شورای کتاب کودک
«عباس یمینی‌شریفم/ گیرید ز کودکان نشانم»
اول خردادماه سالروز تولد عباس یمینی‌شریف، شاعر کودکان و از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
معرفی نامزدی‌های ایرانی جایزه «آسترید لیندگرن‎»
شورای کتاب کودک جمشید خانیان را در بخش نویسندگان، فرشید شفیعی را در بخش تصویرگران و عبدالحکیم بهار را ‏در بخش ترویج خواندن، برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن (آلما ۲۰۲۱) معرفی کرد. شورای کتاب کودک دلایل انتخاب‌هایش ‏را در اطلاعیه‌ای به این شرح توضیح داد: «در بخش نویسندگان، جمشید خانیان به دلیل نقش پررنگ و تأثیرگذار در روند ‏شکل‌گیری ادبیات داستانی نوجوان امروز، تأکید بر مفاهیم انسانی چون صلح، مدارا، احترام به دیگری، دوستی، عشق، پرداختن ‏به مسائل و بحران‌های انسانی چون انواع تبعیض، جنگ، مهاجرت، تنهایی، مرگ، هویت، ارتباط بین نسل‌ها، زندگی شهری، ‏توجه به فرم و تکنیک در کنار محتوای غنی، بیان نمایشی و تشخص زبانی و هویت داشتن سبک نوشتاری، تأکید بر جنبه‌های …
نامزدهای شورای کتاب کودک برای جایزه آلما ۲۰۲۱ مشخص شدند
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
نامزدهای شورای کتاب کودک برای جایزه آلما ۲۰۲۱ مشخص شدند
تهران- ایرنا- شورای کتاب کودک «جمشید خانیان» را در بخش نویسندگان، «فرشید شفیعی» را در بخش تصویرگران و «عبدالحکیم بهار» را در بخش ترویج خواندن، برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن (آلما ۲۰۲۱) معرفی کرد.
به یاد سوسن باغ کودکی
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
به یاد سوسن باغ کودکی
محمود برآبادی ـ نویسنده‌ کتاب‌های کودکان ادبیات کودک ایران در فاصله کمتر از یک‌ماه 2چهره برجسته خود را از دست داد؛ ثریا قزل ایاغ که عمری را صرف پژوهش و ترویج کتابخوانی کرده بود و از چهره‌های تأثیرگذار شورای کتاب کودک بود و اینک سوسن طاقدیس که از نویسندگان برجسته به‌ویژه در آثار ویژه کودکان و خردسالان بود. متأسفانه به‌خاطر شرایط کرونا از این هردو بزرگ چنان‌که باید یاد و بزرگداشتی نشد. سوسن (معصومه) طاقدیس در بهمن‌ماه1338 در شهر شیراز به دنیا آمد. نخستین کتابش را با نام «دخترهایی به کوچکی یک انگشت» …
سوسن طاقدیس دخترک و فرشته‌اش را تنها گذاشت
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / شورای کتاب کودک / نوش‌آفرین انصاری / انجمن نویسندگان کودک و نوجوان
سوسن طاقدیس دخترک و فرشته‌اش را تنها گذاشت
تهران-ایرناپلاس- با درگذشت سوسن طاقدیس، سال ۹۹ برای نویسندگان کودک و نوجوان همراه با حوادث تلخی آغاز شده است، در کمتر از 40 روز نخست این سال، سه نویسنده این حوزه بچه‌ها را ترک کردند.
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
بوک‌بِرد
نسخه‌های نشریه تخصصی ادبیات کودک «بوک‌بِرد» (BOOKbird) به‌ صورت رایگان در وب‌سایت دانشگاه جان هاپکینز قرار گرفته است. شورای کتاب کودک در اطلاعیه‌ای خطاب به علاقه‌مندان به پژوهش و مطالعه منابع تخصصی ادبیات کودک و نوجوان اعلام کرد: به دلیل شرایط کنونی و گسترش ویروس کرونا در جهان، نشریه تخصصی ادبیات کودک و نوجوان «Bookbird» وابسته به دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان IBBY و نشریات تخصصی و آکادمیک دیگر منتشرشده به وسیله دانشگاه جان هاپکینز (در باب فرهنگ، مطالعات تاریخ زنان، تکنولوژی و ...)، به صورت رایگان در وب‌سایت این دانشگاه قرار گرفت.  تمامی علاقه‌مندان و پژوهشگران می‌توانند این نشریات را تا تاریخ ۳۱ ماه مه ‌(۱۱ …
دوران قرنطینه می‌تواند همه را کتاب‌خوان کند؛ حتی کودکان نابینا را
۱۳۹۹/۰۱/۲۹ / ویروس کرونا / شورای کتاب کودک / طرح های ترویجی کتابخوانی
دوران قرنطینه می‌تواند همه را کتاب‌خوان کند؛ حتی کودکان نابینا را
تهران- ایرناپلاس- کودکان وقتی با لذت به چیزی گوش می‌دهند، این روند باعث تقویت سیستم شنیداری آنها می‌شود. نباید فراموش کنیم که اگر شنیدن با لذت همراه باشد، تبدیل به عادت می‌شود و افراد با گذر زمان تبدیل به یک شنونده فعال و دقیق می‌شوند.
بزرگترها برای کودکان بنویسند
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / شورای کتاب کودک / ادبیات کودک و نوجوان / کتاب / سهم اهالی فرهنگ در مهار کرونا
بزرگترها برای کودکان بنویسند
تهران- ایرنا- فراخوان گروه «دست‌نوشته بزرگسالان برای کودکان» شورای کتاب کودک با هدف شناخت، هدایت و تشویق نویسندگان نوقلمی که آثار منتشر شده ندارند، منتشر شد.
۱۳۹۹/۰۱/۲۵
منهای سینما
  گروه دست‌نوشته بزرگسالان برای کودکان در شورای کتاب کودک که بیش از 30‌سال سابقه فعالیت دارد، برای جمع‌آوری دست‌نوشته‌های بزرگسالان فراخوانی منتشر کرد. در این فراخوان آمده است: «اگر برای کودکان دست‌نوشته‌ای دارید، برای بررسی و هدایت می‌توانید آن را از طریق شماره 09126089325 به واتس‌آپ و تلگرام این گروه بسپارید. این حرکت سرآغاز آشنایی بیشتر شما با فعالیت‌های شورا و به‌ویژه آثار ادبی مناسب کودک و نوجوان و همچنین افق‌های تازه‌ای برای شناخت دنیای آنها خواهد بود.»   هشتمین شب پخش آنلاین تئاتر از تلویزیون تعاملی نمایش‎نت در شب‌های کرونایی به نمایش تعطیلات رویایی با طعم کرونا اختصاص داشت. این تعطیلات رویایی …
فراخوانی برای جمع‌آوری «دستنوشته بزرگسالان برای کودکان»
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / دستنوشته بزرگسالان برای کودکان / شورای کتاب کودک
فراخوانی برای جمع‌آوری «دستنوشته بزرگسالان برای کودکان»
فراخوان گروه «دستنوشته بزرگسالان برای کودکان» شورای کتاب کودک با هدف شناخت، هدایت و تشویق نویسندگان نوقلمی که آثار منتشر شده ندارند، منتشر شد.
تمدید مهلت ارسال اثر برای کودکان‌بانیازهای ویژه از سوی IBBY
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / شورای کتاب کودک
تمدید مهلت ارسال اثر برای کودکان‌بانیازهای ویژه از سوی IBBY
تهران- ایرنا- دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (به انگلیسی و خلاصه IBBY) به دلیل شرایط به وجود آمده تحت تاثیر شیوع کرونا، زمان دریافت آثار برای فهرست آثار و محصولات برای کودکان‌بانیازهای ویژه را تمدید کرد.
فهرستی از کتاب‌های حسی-لمسی برای کودکان با نیازهای ویژه
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / شورای کتاب کودک
فهرستی از کتاب‌های حسی-لمسی برای کودکان با نیازهای ویژه
تهران- ایرنا- کمیته خدمات کتابداری برای کودکان با نیازهای ویژه، گروه کودکان نابینا و کم‌بینا شورای کتاب کودک فهرست توصیفی آثار حسی-لمسی تولیدشده در ایرانطی سال‌های ۱۳۸۹تا ۱۳۹۶ را معرفی کرد.
کنگره بین‌المللی ادبیات کودکان و نوجوانان به تعویق افتاد
۱۳۹۹/۰۱/۲۲ / مسکو / شورای کتاب کودک / خبرگزاری مهر
کنگره بین‌المللی ادبیات کودکان و نوجوانان به تعویق افتاد
برگزاری سی و هفتمین کنگره بین‌المللی ادبیات کودکان و نوجوانان دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان(IBBY)، به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.
دست در دست هم، میهن خویش را کنیم آباد
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / شورای کتاب کودک / کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان / ادبیات کودک و نوجوان / موسسه خانه کتاب ایران / کتاب / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا
دست در دست هم، میهن خویش را کنیم آباد
تهران- ایرنا- شاعر مطرح ادبیات کودک و نوجوان کشورمان که دامنه شهرت او مرزهای جهانی را نیز درنوردیده با تاکید بر آنکه باید با کتاب زندگی کنیم، باید دانا باشیم تا «دست در دست دهیم به مهر، میهن خویش را کنیم آباد» یادآور شد: اگر میهنمان را آباد کنیم، اگر دانش کافی داشته باشیم، اگر ببینیم و بدانیم مشکلمان چیست، آنها را به سادگی حل خواهیم کرد.
ساعات اجباری در خانه‌ماندن را برای کودکانمان لذت‌بخش کنیم
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / ویروس کرونا / شورای کتاب کودک / ادبیات کودک و نوجوان / موسسه خانه کتاب ایران / کتاب / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا
ساعات اجباری در خانه‌ماندن را برای کودکانمان لذت‌بخش کنیم
تهران- ایرنا- مترجم نامدار کتاب‌های ادبی کودک و نوجوان کشورمان توصیه می‌کند: در این روزها و ایام با کودکان بیشتر مهربان باشیم، این روزها که در منزل هستیم و به قولی در منزل گیر افتاده‌ایم، فراموش نکنیم که آنها حوصله‌شان سر می‌رود، برای‌شان کتاب بخوانیم و با آنها بازی کنیم و در نهایت سعی کنیم این ساعات اجباری درخانه ماندن را برای کودکانمان لذت‌بخش کنیم.
ثریا قزل‌ایاغ؛ ماندگار بر بلندای البرز
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / جایزه مهرگان / شورای کتاب کودک / دانشگاه تهران
ثریا قزل‌ایاغ؛ ماندگار بر بلندای البرز
تهران- ایرنا- در روزهای بیم و امید، در بحبوحه هراس از ویروسی مرگبار و در سرزمینی ملتهب، در ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ برابر با ۲ آوریل ۲۰۲۰ در بهت و سکوت پا از این جهان پس کشیدی، عجب بدرقه‌ای کرد دنیا تو را، ثریا قزل‌ایاغ استاد پیشکسوت و مجرب ادبیات ایران ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ دل از دیار فانی کند و به دیار باقی شتافت.
استاد پیشکسوت ادبیات کودک درگذشت
۱۳۹۹/۰۱/۱۴ / شورای کتاب کودک / نویسنده / روز جهانی کودک
استاد پیشکسوت ادبیات کودک درگذشت
تهران- ایرنا- «ثریا قزل ایاغ» استاد پیشکسوت ادبیات کودک صبح امروز (پنجشنبه) در سن ۷۶ سالگی درگذشت.
گرسنه‌ واژه‌ها؛ پیام روز جهانی کتاب کودک
۱۳۹۹/۰۱/۱۴ / کودکان / روز کودک و نوجوان / معرفی کتاب
گرسنه‌ واژه‌ها؛ پیام روز جهانی کتاب کودک
پیامی با عنوان «گرسنه واژه‌ها» به قلم پیتر سِوِتینا از نویسندگان نامدار اسلوانی از سوی شورای کتاب کودک با عنوان «بی‌تاب واژه‌ها» ترجمه و در دسترس علاقه مندان قرار داده شده است.
ناشران کتاب کودک؛ پیشتازان صنعت نشر در ایران
۱۳۹۹/۰۱/۱۴ / روز جهانی کتاب کودک / شورای کتاب کودک / کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان / کتاب / وزارت آموزش و پرورش
ناشران کتاب کودک؛ پیشتازان صنعت نشر در ایران
تهران- ایرنا- توجه به ذهنیت، خلاقیت و توانایی‌های کودکان و نوجوانان از دیرباز یکی از دغدغه‌های دانشمندان علوم انسانی بوده‌است. در همین راستا چه بسیار نویسندگان، هنرمندان و شاعرانی که جهت جهش فکری و روحی این گروه سنی با انتشار کتاب‌های ممتاز و شایسته گام‌های موثری برداشته‌اند.
پیام نوش‌آفرین انصاری برای «روز جهانی کتاب کودک»
۱۳۹۹/۰۱/۱۳ / نوش‌آفرین انصاری / روز جهانی کتاب کودک
پیام نوش‌آفرین انصاری برای «روز جهانی کتاب کودک»
نوش‌آفرین انصاری - دبیر شورای کتاب کودک - در پیامی، چهاردهم فروردین روز جهانی کتاب کودک را تبریک گفت.
راه‌اندازی کتابخانه مجازی بامداد کتابخانه‌ها
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ / کتابخانه مجازی / بامداد کتابخانه ها
راه‌اندازی کتابخانه مجازی بامداد کتابخانه‌ها
طرح بامداد کتابخانه‌ها و ترویج خواندن شورای کتاب کودک برای اوقات فراغت خانواده‌ها در این روزهایی که به دلیل گسترش ویروس کرونا باید در خانه بمانیم کانال کتابخانه مجازی را راه‌اندازی کرده است.
کودک پیش و پس از خواندن زیستی دگرگونه دارد
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / شورای کتاب کودک / نوش‌آفرین انصاری
کودک پیش و پس از خواندن زیستی دگرگونه دارد
تهران- ایرنا- شورای کتاب کودک به مناسبت ۱۴ سالگی خانه کتابدار کودک و نوجوان در متنی نوشت: کودک پیش از خواندن کتاب و پس از خواندن دو شخصیتند، آنها زیستی دگرگونه دارند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۱
حضور پررنگ مدیران آبفا شیراز در آیین پایانی مهرواره آب با عنوان «سلام به آب»
در آیین پایانی مهرواره آب با عنوان «سلام به آب» که به‌منظور معرفی و تقدیر از برگزیدگان این جشنواره در کانون پرورش فکری استان فارس برگزار شد جمعی از مدیران شرکت آب و فاضلاب شیراز در راستای ترویج باهدف توسعه و ترویج فرهنگ آب حضور داشتند. به گزارش روابط عمومی و آموزش همگانی آبفا شیراز، فراخوان آب با عنوان «سلام به آب» باهدف توسعه و ترویج فرهنگ آب، ارتقای مهارت‌های زندگی در مخاطبان و ایجاد فضایی متفاوت در حوزه مصرف صحیح آب برای کودکان و نوجوانان با همکاری شرکت آب و فاضلاب شیراز، خردادماه سال جاری ویژه مخاطبان کودک و نوجوان و مربیان منتشر شد.آیین پایانی این مهرواره با تقدیر از 38 برگزیده، با حضور معصومه دستغیب، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری فارس؛ لیلا دودمان، عضو شورای اسلامی شهر شیراز؛ زهرا …
رونمایی از کتاب فرهاد حسن‌زاده و فریده فرجام در کانون پرورش فکری
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / فرهاد حسن زاده / محمدعلی بنی اسدی / شورای کتاب کودک
رونمایی از کتاب فرهاد حسن‌زاده و فریده فرجام در کانون پرورش فکری
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم‌زمان با آیین نکوداشت فرهاد حسن‌زاده نامزد نهایی دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۰، از دو کتاب جدید خود رونمایی می‌کند.
«هستی» به چاپ هفتم رسید
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / فرهاد حسن زاده / نمایشگاه بین المللی کتاب تهران / شورای کتاب کودک / جایزه آسترید لیندگرن
«هستی» به چاپ هفتم رسید
رمان «هستی» نوشته فرهاد حسن‌زاده توسط انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ هفتم رسید.
درباره یحیی مافی
۱۳۹۸/۱۱/۰۹ / امامزاده طاهر / تاکستان / شورای کتاب کودک / چالوس / تهران / کرج / محمد مصدق / مدرسه سازی
درباره یحیی مافی
تهران- ایرنا- یحیی مافی از پیشگامان آموزش نوین در ایران، بنیانگذار و عضو هیات مدیره شورای کتاب کودک و مدیر مجتمع آموزشی مهران بود که به همراه معصومه سهراب، همسر خود، مدرسه مهران را بنیان‌گذاری کرد و اینگونه به عنوان الگویی مدرن در آموزش و پرورش ایران شناخته شد.
فرهاد حسن‌زاده در فهرست نهایی جایزه آندرسن
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / کتاب کودک / شورای کتاب کودک
فرهاد حسن‌زاده در فهرست نهایی جایزه آندرسن
تهران- ایرنا- «فرهاد حسن‌زاده»، نویسنده نام‌آشنای کودک و نوجوان، به‌ عنوان یکی از شش نویسنده برتر به فهرست نهایی جایزه «هانس کریستین اندرسن» راه یافت.
شکل‌گیری شورای کتاب کودک به روایت «توران خانم»
۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / شورای کتاب کودک
شکل‌گیری شورای کتاب کودک به روایت «توران خانم»
شورای کتاب کودک به مناسبت سالروز تأسیس این سازمان روایتی از ایده شکل‌گیری «شورای کتاب کودک» منتشر کرده است.
درباره عقلانیت و نگاه منطقی او
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
درباره عقلانیت و نگاه منطقی او
‌در 8 آذر ماه 1342 با دکتر مهدی محقق ازدواج کردم. تاکنون راه بسیار طولانی‌ای در زندگی با او طی کردم. یکی از دلایل موفقیت هر دوی ما به‌شکل متقابل این بوده است که به‌همدیگر احترام زیادی گذاشته‌ایم وطی زندگی در مورد کارهایی که هر کداممان انجام می‌دادیم، سعی کردیم که بسیار مشوق هم باشیم. نه هرگز دکتر محقق به من گفتند چرا اینقدر درگیر دانشگاه و شورای کتاب کودک هستی؟ و نه من به ایشان گفتم که چرا درگیر انجمن ترویج زبان و ادب فارسی یا انجمن آثار و مفاخر فرهنگی هستی.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
«فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» محصول کاراکتر خانم میرهادی
همدلی: شنبه ۱۸ آبان سومین سالگرد درگذشت توران میرهادی است. شخصیتی که «مادر ادبیات کودک ایران» لقب دارد. یکی از بنیانگذاران شورای کتاب کودک است و از سال ۱۳۵۸ نیز سرپرستی تدوین و تالیف «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» را برعهده داشت. این شخصیت فرهنگی از سوی موسسه‌ پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به‌عنوان نامزد دریافت جایزه «آسترید لیندگرن» سال ۲۰۱۷ انتخاب شده است.خانم سیمین ضرابی نویسنده«توران میرهادی؛ مادر و خاطرات پنجاه سال زندگی در ایران» در باره او سخن گفته است که به نقل از ایبنا بخش‌هایی از آن را در ادامه می‌‎خوانید. * * * من قبل از انقلاب در مجلات پیک کار می‌کردم. از سوی مجله مامور شدم با خانم میرهادی مصاحبه کنم. از همان موقع آشنایی من با بانو میرهادی شروع شد. ما بارها و بارها از طرف مجله با هم صحبت …
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / شورای کتاب کودک / مدرسه / آموزش و پرورش / کتاب / ایران / مدرسه سازی
درباره توران میرهادی | موسس مدرسه فرهاد که درس زندگی می‌داد
توران میرهادی و همسرش محسن خمارلو، مدرسه فرهاد را بنیان نهادند. این مجتمع یکی از آموزشگاه‌های تجربی و الگووار ایران بود که هدف و کارکردهای آموزش و پرورش مدرن در آن تجربه و ارزیابی می‌شد و انسان هایی با همت والا در آن درس زندگی آموختند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۱
مظاهر مصفا در زادگاه خود، تفرش آرام گرفت
پیکر مظاهر مصفا شاعر برجسته کشور روز گذشته – جمعه-در آرامستان روستای بن‌نسا تفرش آرام گرفت.به گزارش ایسنا، مظاهر مصفا از شاعران و مصحح پیشکسوت و برجسته معاصر کشور و پدر علی مصفا هنرمند سینما که روز هشتم آبانماه در سن 87 سالگی درگذشته بود، روز گذشته در زادگاه خود تفرش به خاک سپرده شد.خانواده مصفا، تعدادی از هنرمندان، حجت‌الاسلام عباس دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان مرکزی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان قم، حسینی نماینده مردم تفرش در مجلس شورای اسلامی، شماری از دانشجویان دانشگاه تهران، تعدادی از دانش‌آموزان مدرسه حکیم نظامی قم و علاقمندان این هنرمند برجسته در مراسم خاکسپاری مصفا حضور داشتند.پیکر مصفا پس از اقامه نماز توسط حجت‌الاسلام غلامحسین کریمی، در آرامستان روستای بن‌نسا تفرش به خاک سپرده شد.مظاهر …
۱۳۹۸/۰۸/۰۵ / موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان / کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان / شورای کتاب کودک / ادبیات کودک و نوجوان / سوئد / ادبیات کودکان / هوشنگ مرادی کرمانی / کتاب / انجمن نویسندگان کودک و نوجوان / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
۱۰ ایرانی نامزد دریافت بزرگ‌ترین جایزه ادبیات کودک و نوجوان جهان
تهران-ایرنا- هیئت داوران جایزه آسترید لیندگرن، بزرگترین جایزه کتاب کودک جهان درحالی نامزدهای سال ۲۰۲۰ برای دریافت این جایزه را معرفی کرد که نام ۱۰ نماینده جمهوری اسلامی ایران برای دریافت این جایزه می درخشد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۲
رقابت ۶۸ کشور برای گران‌ترین جایزه ادبیات کودک
تعداد ۲۳۷ نامزد از ۶۸ کشور جهان برای کسب جایزه ۴۰۰ هزار پوندی ادبیات کودک و نوجوان «آسترید لیندگرن» در سال ۲۰۲۰ با یکدیگر رقابت می‌کنند.به گزارش ایسنا بر اساس اطلاعاتی که سایت جایزه منتشر کرده، در میان ۲۳۷ نامزد این جایزه ادبی که در جریان نمایشگاه کتاب فرانکفورت آلمان معرفی شدند، ۴۹ نفر برای اولین‌بار به جمع نامزدها راه یافته‌اند که از میان نویسندگان، تصویرگران، مروجان کتاب‌خوانی و قصه‌گویان از سراسر جهان انتخاب شده‌اند.بیش از ۱۰۰ نهاد در سراسر جهان نامزدهای خود را برای این جایزه ادبی در سال ۲۰۲۰ پیشنهاد داده‌اند و در نهایت ۴۶ درصد از نامزدهای این جایزه ادبی را زنان، ۴۱ درصد را مردان و ۱۳ درصد را نیز سازمان‌ها و نهادهای ادبی تشکیل می‌دهند.بریتانیایی‌ها با ۲۰ نامزد شامل نویسنده و تصویرگر، پررنگ‌ترین …
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / شورای کتاب کودک / روز جهانی کودک
روز جهانی کودک در فرهنگسرای کتاب شیراز
شیراز- ایرنا- برنامه جشنواره کاغذی به مناسبت روز جهانی کود ک در فرهنگسرای کتاب شیراز برگزار شد. قصه گویی، اکران فیلم، نمایشگاه کتاب کودک، اجرای نمایش با موضوع کتاب ، ساخت کتاب دست ساز و کاردستی از جمله برنامه های این جشنواره بود. عکس: شیوا السادات عطاران
۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / پیشنهادهایی برای گالری‌گردی
نمایشگاهی درباره صلح و با آثاری از ۲۱ کشور جهان 
انجمن تصویرگران ایران و شورای کتاب کودک اولین نمایشگاه بین‎المللی «صلح را باید از کودکی آموخت» را با آثاری از تصویرگران منتخب ۲۱ کشور جهان در نگارخانه لاله برگزار می‎کند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۳ / شورای کتاب کودک / ادبیات / کتاب و کتابخوانی
معرفی آثار ایرانی برای فهرست افتخار IBBY
آثار برگزیده شورای کتاب کودک برای فهرست افتخار دفتر بین المللی کتاب نسل جوان IBBY) ۲۰۲۰) معرفی شد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / جایزه آسترید لیندگرن / هوشنگ مرادی کرمانی / شورای کتاب کودک
مرادی‌کرمانی و کتاب‌خانه‌های سیار نامزد جایزه آسترید لیندگرن
هوشنگ مرادی‌کرمانی و کتاب‌خانه‌های سیار روستایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای سومین بار به عنوان نامزدهای دریافت جایزه آسترید لیندگرن در سال ۲۰۲۰ از سوی کانون معرفی شدند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۰ / شورای کتاب کودک / ادبیات کودکان / کتاب / کتابخانه
درخت بخشنده‌ای در کتابخانه کودک
بزرگداشت نوش آفرین انصاری در آستانه هشتادمین زاد روز او
۱۳۹۸/۰۶/۰۵ / رونمایی کتاب / ادبیات کودک و نوجوان / شورای کتاب کودک
کتاب کودک نویسنده پنجشنبه رونمایی می‌شود
کتاب «مدرسه عجیب و غریب من» نوشته پانته‌آ خرسندی نویسنده کودک روز پنجشنبه ۷ شهریور در کتابفروشی کلک رونمایی می‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۱۶
تاکید بر کاهش بروکراسی اداری در طرح گرنت
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه شورای گرنت بر ضرورت حمایت از ترجمه آثار نخبگان و دانشمندان معاصر ایرانی به زبان‌های دیگر تاکید کرد.به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط‏عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه شورای «گرنت» با حضور محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورا در معاونت امور فرهنگی برگزار شد.محسن جوادی در این جلسه با اشاره به اهمیت طرح گرنت در معرفی آثار ایرانی به زبان‌های دیگر، عنوان کرد: برای این منظور ضروری است تا بروکراسی‌های اداری کاهش پیدا کند. دبیرخانه گرنت می‌تواند به صورت فعال‌تری عمل کند و با ناشران خارجی ارتباط برقرار کند تا از این طریق به گسترش فعالیت‌های خود بپردازد.او ادامه داد: همچنین دبیرخانه گرنت می‌تواند …
۱۳۹۸/۰۴/۱۷ / توران میرهادی / آموزش نوین / آموزش و پرورش / کودکان و نوجوانان
به یاد توران میرهادی؛ مادر آموزش نوین ایران
توران میرهادی را به نوعی بنیان گذار آموزش نوین در ایران می‌دانند. او که به همراه چند تن دیگر یکی از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک است و همچنین سرپرستی تدوین و تألیف فرهنگنامه کودکان و نوجوانان را نیز برعهده داشت. میرهادی را مادر ادبیات کودک و نوجوان در ایران نیز می‌نامند. روحش شاد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۱ / کتاب
سیدآبادی؛ نامزد ایرانی «من می خوانم» ۲۰۱۹
تهران- ایرنا- شورای کتاب کودک ایران سیدعلی اصغر سیدآبادی مروج کتابخوانی در کشور را به عنوان نامزد دریافت جایزه IREAD (من می خوانم) ۲۰۱۹ معرفی کرد.
۱۳۹۸/۰۳/۱۰
مراسمی برای تولد توران میرهادی
مراسمی برای نود و دومین سالروز تولد توران میرهادی برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا، این مراسم توسط شورای کتاب کودک و موسسه پژوهشی کودکان دنیا با همکاری کتابخانه ملی از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۷ روز جمعه ۲۴ خردادماه در تالار قلم کتابخانه ملی برپا می‌شود.بر اساس اطلاعیه شورای کتاب کودک، از آنجا که بخش بزرگی از سازمان‌های فعال در حوزه کودکان وامدار اندیشه‌ها و دیدگاه‌های ایشان هستند، امسال این مراسم با حضور نمایندگان سازمان‌های دولتی و غیردولتی از سراسر کشور برگزار می‌شود که این فرصتی است برای تعهدی دوباره نسبت به زندگی بهتر کودکان در سراسر این آب و خاک.از سازمان‌های فعال در حوزه کودکان در شهرهای مختلف درخواست شده برای شرکت در این برنامه از طریق واتساپ برای موسسه کودکان دنیا با شماره ۰۹۱۲۷۷۸۳۷۵۲ پیام بگذارند.توران …
۱۳۹۸/۰۳/۰۱
انتشار دو کتاب شعر و داستان ویژه کودکان و نوجوانان
دبیر شورای رمان و داستان حوزه هنری کودک و نوجوان از انتشار دو کتاب جدید در حوزه شعر و داستان خبر داد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۳
اعلام جزئیات مراسم پنجاه‌وشش‌سالگی شورای کتاب کودک
جزئیات مراسم پنجاه وششمین سالگرد تأسیس شورای کتاب کودک اعلام شد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۳
برگزاری جشن ۵۶سالگی شورای کتاب کودک
شواری کتاب کودک ۱۹ اسفندماه ۵۶سالگی‌اش را جشن می‌گیرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •