شنبه, ۱ آذر, ۱۳۹۹ / 21 November, 2020
شیخ صدوق
۱۳۹۹/۰۸/۱۷
کوتاه از حادثه / دستگیری گورکن فراری با ۱۴۱ سکه عتیقه
گورکنی که هنگام کندن یک قبر در آرامستان شیخ صدوق شهرری به یک کوزه پر از سکه‌های عتیقه رسیده و با برداشتن آنها متواری شده بود دستگیر شد. غلامرضا نوفرستی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ری با بیان این خبر به فارس گفت: در روز ۲۰ شهریور‌ماه سال‌جاری 2 گورکن در آرامستان شیخ صدوق در حال حفاری یکی از قبور بودند که به کوزه سکه‌های قدیمی دست پیدا می‌کنند. آنها سکه‌ها را بین خود تقسیم می‌کنند که فرد اول روز پنجم آبان سکه‌ها را به کلانتری و متولیان شیخ صدوق تحویل داد، اما فرد دوم به همراه سکه‌ها گریخته بود. …
امام جعفر صادق(ع)، میراث‌دار سنت نبوی و پاسدار حریم وحی
۱۳۹۹/۰۸/۱۳ / شیخ صدوق / امام صادق / پیامبر اکرم / قرآن کریم / امام علی / پژوهشکده تاریخ اسلام
امام جعفر صادق(ع)، میراث‌دار سنت نبوی و پاسدار حریم وحی
تهران- ایرنا- هفدهم ربیع الاول سالروز میلاد امام جعفر صادق(ع) میراث دار سنت نبوی و بنیانگذار فقه جعفری است، امام همامی که با نشر آموزه‌های دینی و ترویج تعالیم اسلام ناب محمدی، زمینه پویایی تمدن اسلامی را فراهم آورد و از حریم وحی الهی پاسداری کرد.
حاشیه‌های کشف زیرخاکی در ابن بابویه
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ / شیخ صدوق / کشف / سکه / ابن‌بابویه
حاشیه‌های کشف زیرخاکی در ابن بابویه
عصر دیروز پس از کشف سکه‌های قدیمی در آستان شیخ صدوق، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری از ارائه توضیحات در این رابطه و پاسخگویی به خبرنگاران امتناع کرد.
ولایت قائم آل محمد(عج)؛ بشارت انقلابی حیاتبخش برای رهایی بشر
۱۳۹۹/۰۸/۰۴ / شیخ صدوق / امام باقر / شیعه / حضرت مهدی / قرآن کریم / شیخ مفید
ولایت قائم آل محمد(عج)؛ بشارت انقلابی حیاتبخش برای رهایی بشر
تهران- ایرنا- نهم ربیع الاول نه تنها نخستین روز امامت امام زمان(عج) به شمار می‌رود، بلکه آغاز دوره‌ای حیاتی و مهم در تاریخ شیعیان و روزی برای تحکیم اتحاد و همدلی مسلمان نیز محسوب می‌شود. اینک منتظران آن حضرت در انتظار منجی عالم بشریت هستند تا با آمدنش انقلاب حیات‌بخش خود را آغاز و راه نجات از نابسامانی‌ها را به انسان بیاموزد.
۳ اقدام امام حسن عسکری (ع) برای مواجهه شیعیان با عصر غیبت
۱۳۹۹/۰۸/۰۴ / شیعیان / بنی اسرائیل / امام حسن عسکری / شیخ صدوق / عصر غیبت
۳ اقدام امام حسن عسکری (ع) برای مواجهه شیعیان با عصر غیبت
امام حسن عسکری (ع) در صدد بود شیعیان مسائل فقهی خویش را بدون حضور امام یاد بگیرند و مردم نیز به فقها رجوع کنند تا به این ترتیب با آمادگی وارد عصر غیبت شوند.
آرامستان مشاهیر
۱۳۹۹/۰۷/۳۰
آرامستان مشاهیر
میترا تیموری اسم این گورستان از نام «محمد بن بابویه» معروف به شیخ صدوق گرفته شده که یکی از فقها و دانشمندان شیعه است. شیخ صدوق در این قبرستان دفن هستند و بقعه ایشان ۵ دی سال ۱۳۷۵ با شماره ۱۸۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است. شیخ صدوق قمی سال ۳۰۶ در شهر مقدس قم متولد و سال سال ۳۸۱ در شهرری فوت کردند. از علمای شیعه در قرن چهارم هجری قمری و از بزرگان علم حدیث بودند که پدرش «علی بن حسین بن موسی بن بابویه» از فقهای بزرگ شیعه در زمان امام حسن عسکری(ع) و حجت بن الحسن(عج) زندگی می‌کردند و مورد …
تعصبات بی‌جا مانع تعامل بین‌الادیانی است
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / استانی-فرهنگی و هنری / منطقه قم / آستان‌ قدس‌ رضوی
تعصبات بی‌جا مانع تعامل بین‌الادیانی است
مدیرگروه انساب بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی با تأکید بر پیشگامی شیخ صدوق در تعامل میان ادیان، گفت: صدوق از تعصباتی که امروز مانع بازتاب حقایق دین و مکتب اهل بیت(ع) شده، دور بوده‌ است.
امام رضا(ع)؛ روایت مهربانی و الگوی مهرورزی
۱۳۹۹/۰۷/۲۶ / شیخ صدوق / شیعه / امام رضا / ماه صفر
امام رضا(ع)؛ روایت مهربانی و الگوی مهرورزی
تهران- ایرنا- امام رضا(ع) که به امام رئوف و امام مهربانی‌ها ملقب است در میان اهل بیت(ع) بیش از هر چیز به مهربانی با اغیار و دشمنان خود شهرت دارد؛ چنانکه روایات متعددی از برخورد رئوفانه علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) با غیرمسلمانان، بردگان و افراد فرودستی که در زمانه خود خیلی مورد توجه نبوده اند، وجود دارد.
شیخ صدوق برای جمع آوری منابع به کتابخانه خود بسنده نکرد
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / استانی-فرهنگی و هنری / امام رضا (ع) / کنگره شیخ صدوق
شیخ صدوق برای جمع آوری منابع به کتابخانه خود بسنده نکرد
استاد و محقق حوزه علمیه، گفت: کم‌توجهی به منابع متقدم که ناشی از شتابزدگی در محیط‌های علمی برای توقع حل زودهنگام نیازها است سبب ضعف در تحقیقات شده است.
اولین رساله
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
اولین رساله
  سید محمد حسین محمدی   در دوره‌های متقدم اسلامی، به‌ علت نبود سواد در سطح عموم جامعه، مردم برای تعیین تکلیف مسائل شرعی‌شان توانایی رجوع به متن را نداشتند، آن عده‌ای هم که اهل کتاب و دفتر و خواندن بودند یا مسائل شرعی را از فقیه می‌پرسیدند و یا اگر به فقیه دسترسی نداشتد به کتاب «من لایحضره‌الفقیه» (به معنای کسی که فقیه در نزدش حاضر نیست، نوشته شیخ صدوق) و دیگر کتاب‌های فقهی شبیه به آن رجوع می‌کردند. اوضاع کم و پیش تا دوره صفوی نیز به همین شکل پیش می‌رفت. در دوره صفوی و با میدان‌دار شدن روحانیت، …
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
هرگونه عملیات عمرانی در ابن بابویه زیر نظر میراث فرهنگی انجام می‌شود
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ری گفت: پس از توقف عملیات عمرانی در گورستان تاریخی ابن بابویه در جلسه با رئیس اداره اوقاف شهرستان ری و متولیان امام‌زاده ابن بابویه و امام‌زاده هادی مقرر شد تا طرح پروژه مناسب‌سازی قبور با تایید و زیر نظرکارشناسان میراث فرهنگی انجام شود.به گزارش ایلنا، امیر مسیب رحیم‌زاده (رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ری) گفت: در جلسه با رئیس اداره اوقاف شهرستان ری و متولیان امام‌زاده ابن بابویه و امام‌زاده هادی مصوب شد تا طرح مناسب‌سازی قبور طبق الگو و طرح اولیه امام‌زاده و با استفاده از مصالح آجر انجام شود.رحیم‌زاده ضمن قدردانی از حساسیت رسانه‌ها در پرداختن به موضوع دخل تصرف در گورستان ثبت ملی ابن بابویه خاطرنشان کرد: قطعا تلاش ما …
پرده‌برداری از مافیای فروش قبر در تهران / حقیقت ماجرای همسطح‌سازی قبرستان ابن‌بابویه
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / دستگیری مافیای قبر / فروش قبر / قیمت‌های قبور / مافیای فروش قبر / مافیای قبر
پرده‌برداری از مافیای فروش قبر در تهران / حقیقت ماجرای همسطح‌سازی قبرستان ابن‌بابویه
شفقنا- مدیر آستان شیخ صدوق با اشاره به حقیقت حواشی و موج رسانه‌ای ایجادشده در خصوص از بین رفتن شاکله اصلی این قبرستان، بر حفظ هویت تاریخی، ایرانی و اسلامی قبرستان ابن بابویه در طرح همسطح‎سازی تأکید کرد و...
سوره‌ای که با نام «کربلا» آغاز می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / ماه محرم / شیخ صدوق / کربلا / عاشورا / کهیعص / حسینیه
سوره‌ای که با نام «کربلا» آغاز می‌شود
زکریای نبی خطاب به خداوند فرمود بار الها، چرا هنگامی که حسین را یاد می‏‌کنم اشکم جاری و ناله‌‏ام بلند می‌‏شود؟
درباره محمدباقر مجلسی
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / شیخ طوسی / شیخ صدوق / دانشنامه / شیعه / اختصاصی ایرنا / روز بزرگداشت علامه مجلسی / اصفهان
درباره محمدباقر مجلسی
تهران- ایرنا- علّامه محمدتقی مجلسی گفته است که در دل خود متفکر بودم که کدام چیز از امور اخرویه یا دنیویه را بخواهم که ناگاه آواز گریه محمدباقر را که در گهواره بود، شنیدم. بلاتأمّل عرض کردم: خداوندا! به حق محمد و آل محمد (ع) این طفل را مروّج دین و ناشر احکام سیدالمرسلین گردان و او را موفق به توفیقات بی‌پایان خود بدار.
نَسَب امامزادگان دماوند و منطقه ری به ائمه (ع) می‌رسند
۱۳۹۹/۰۵/۲۰ / امامزادگان و بقاع متبرکه
نَسَب امامزادگان دماوند و منطقه ری به ائمه (ع) می‌رسند
مدیرکل بازرسی مدیریت عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان اوقاف با اشاره به اینکه این سازمان علاوه بر امامزادگان، مزار برخی از شخصیت‌های معنوی و مذهبی که مورد احترام مومنین و مسلمانان هستند، مثل شیخ صدوق و ابن بابویه را مدیریت می‌کند، گفت: نَسَب اکثر امامزادگان مدفون در دماوند و منطقه ری به ائمه (علیهم‌السلام) می‌رسد.
کاروان شادی شمیم ولایت در تهران
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / شادی خیابانی / ویروس کرونا / عید سعید غدیرخم / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا
کاروان شادی شمیم ولایت در تهران
تهران - ایرنا - مدیر آستان شیخ صدوق، گفت: به مناسبت گرامیداشت اعیاد اسلامی کاروان شادی شمیم ولایت از محل آستان شیخ صدوق حرکت و هم اکنون در مکان‌های مختلف شهر تهران در حال اجرای برنامه‌های متنوع و شاد هستند.
عید غدیرخم؛ جشن احیای امامت و نقشه راه مسلمانان
۱۳۹۹/۰۵/۱۸ / شیخ صدوق / شیعه / مکه / پیامبر اکرم / قرآن کریم / امام علی
عید غدیرخم؛ جشن احیای امامت و نقشه راه مسلمانان
تهران- ایرنا- واقعه غدیر که به موضوع امامت امیرمومنان و جانشینی پیامبراکرم(ص) اشاره دارد، موضوع اتصال نبوت به امامت و از مهمترین اعیاد مسلمانان به شمار می‌آید. در احادیث شیعه تعابیری هم چون عیدُاللهِ‌ الاکبر (بزرگ‌ترین عید الهی)، عید اهل بیت محمد(ص) و اشرف الاعیاد (والاترین عید) برای این روز به کار رفته است.
درباره مردِ نجیب و قهرمانِ محجوب سینمای ایران
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / سینمای ایران / هادی اسلامی
درباره مردِ نجیب و قهرمانِ محجوب سینمای ایران
در گورستان تاریخی ابن‌بابِوِیه شهر ری، در جوارِ آرامگاهِ عالم بزرگِ شیعه، حضرت شیخ صدوق یا همان محمد بن علی بن حسین بن موسی بن بابویه قمی (م. سده چهارم هجری)، کمی آن‌سوتر از مزار عارفِ بزرگ، شیخ رجبعلی خیاط (نکوگویان)، سنگ قبری است که رویش نوشته شده: «جاودانگی ویژه خداوند است؛ با نام نیک می‌توان جاوید ماند. پدری صمیمی و مهربان، همسری فروتن و فداکار، آموزگار صمیمیت و راستی، زنده‌یاد روان‌شاد هادی اسلامی، هنرمند وارسته و متعلّق به مردم آرمیده است. ۱۷ آبان ۱۳۱۸ – ۹ مرداد ۱۳۷۲».
افشاگری مدیر آستان شیخ صدوق از مافیای فروش قبر در پایتخت
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / آستان شیخ صدوق / ابن بابویه / سید علی علامه / مافیای فروش قبر
افشاگری مدیر آستان شیخ صدوق از مافیای فروش قبر در پایتخت
شفقنا- ابن بابویه نخستین گورستان شهرری و دومین گورستان بزرگ تهران است؛ مکانی که بسیاری از مشاهیر ایران در آن مدفون هستند و براساس برخی مستندات تاریخی، بنای نخست این گورستان به دوران سامانیان باز می‌گردد؛ اما به دلیل...
سلطان قبر هم رونمایی شد؛ س.ح. امیری کیست؟ | پرده‌برداری از بزرگترین مافیای فروش قبر در تهران
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
سلطان قبر هم رونمایی شد؛ س.ح. امیری کیست؟ | پرده‌برداری از بزرگترین مافیای فروش قبر در تهران
مدیر آستان شیخ صدوق با اشاره به حقیقت حواشی و موج رسانه‌ای ایجادشده در خصوص از بین رفتن شاکله اصلی این قبرستان، بر حفظ هویت تاریخی، ایرانی و اسلامی قبرستان ابن بابویه در طرح همسطح‎سازی تأکید کرد و از ماجرای بزرگترین مافیای فروش قبر در تهران پرده برداشت.
مافیای فروش قبر در تهران
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
مافیای فروش قبر در تهران
مدیر آستان شیخ صدوق، با اشاره به حقیقت حواشی و موج رسانه‌ای ایجاد شده در خصوص از بین رفتن شاکله اصلی این قبرستان بر حفظ هویت تاریخی، ایرانی و اسلامی قبرستان ابن بابویه در طرح همسطح‎سازی تأکید کرد و از ماجرای بزرگترین مافیای فروش قبر در تهران پرده برداشت.
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / قبرستان / ابن بابویه / اوقاف
(تصاویر) سایه تغییر و تخریب بر سر قبرستان ابن بابویه
آرامگاه شیخ صدوق در شهر ری که کم‌کم به قبرستانی بزرگ تبدیل شد، در تاریخ بخاطر حوادثی مثل حمله مغول بارها تخریب شد و سالها زیر خاک ماند. با تبدیل زمین‌های منطقه به کشتزار و یافتن جسد سالم شیخ صدوق در یک سرداب که ۸۰۰ سال قبل‌تر دفن شده بود، مقبره احداث و محوطه دوباره به گورستان تبدیل شد. کم‌کم نشانه‌های قدیمی‌ترِ دفن مردگان در قرون اولیه اسلام در اطراف مقبره حذف شد اما گویا قبرستان ابن‌بابویه قرار است باز هم طعم تغییر و تخریب را بچشد و متولی آن یعنی سازمان اوقاف، در محوطه تغییراتی بدهد و ضمن نابودی سنگ قبرهای تاریخی، اصالت چندصدساله را از بین ببرد؛ این‌بار به بهانه همسان‌سازی و همسطح‌سازی قبور!
ویدئو / همسطح‌سازی، اسم رمز تخریب «ابن بابویه»؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / ابن بابویه / شهر ری / میراث فرهنگی / آثار تاریخی / سازمان اوقاف
ویدئو / همسطح‌سازی، اسم رمز تخریب «ابن بابویه»؟
آرامگاه شیخ صدوق در شهرری که کم‌کم به قبرستانی بزرگ تبدیل شد، در تاریخ بخاطر حوادثی مثل حمله مغول بارها تخریب شد و سالها زیر خاک ماند. با تبدیل زمین‌های منطقه به کشتزار و یافتن جسد سالم شیخ صدوق در یک سرداب که ۸۰۰ سال قبل‌تر دفن شده بود، مقبره احداث و محوطه دوباره به گورستان تبدیل شد. کم‌کم نشانه‌های قدیمی‌ترِ دفن مردگان در قرون اولیه اسلام در اطراف مقبره حذف شد اما گویا باید این قبرستان (ابن‌بابویه) باز طعم تغییر و تخریب را بچشد و این بار متولیان، برای آسایش مردگان، در محوطه تغییراتی بدهند و علاوه بر از بین بردن سنگ قبرهای تاریخی، اصالت چندصدساله را از بین ببرند؛ این‌بار برای همسطح‌سازی قبور!
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
رویداد
اعتراض به تخریب قبور تاریخی ابن‌بابویه [شهروند]  عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران، به تخریب قبور تاریخی گورستان ابن‌بابویه اعتراض کرد. به گزارش مهر، حجت نظری در واکنش به این اقدامات گفت: «در سایر کشورها ساماندهی آرامستان‌های قدیمی انجام می‌شود اما تخریبی صورت نمی‌گیرد و می‌بینیم که با دقت سنگ‌های قبور قدیمی را نگهداری کرده و اگر لازم به جابه‌جایی آنها به موزه باشد، برای حفظ بافت و هویت تاریخی قبرستان مذکور، سنگ‌هایی شبیه به سنگ قبل را طراحی کرده و مجدداً روی قبر می‌گذارند و سنگ‌ها را به واسطه قدمت‌شان حفاظت می‌کنند و اگر قرار باشد برنامه ساماندهی در آرامستان‌های تاریخی کشور نیز انجام شود، باید از این …
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
تیشه به قبرهای ابن‌بابویه
گروه اجتماعی | یکسان‌سازی قبر به ابن‌بابویه رسید، حالا قرار است با همان بهانه‌ها و همان طرح، گورستان ابن‌بابویه نیز به سرنوشت گورستان امامزاده عبدالله شهرری دچار شود.  به گزارش ایرنا، بخش شمالی قبرستان ابن‌بابویه به بهانه طرح ساماندهی در حال صاف شدن است. سنگ‌های طوسی گوشه‌ای انبار شده‌اند و سنگ‌های قبر تاریخی در حال صاف شدن هستند. پیش از این بخشی از گورستان ابن‌بابویه به نام طرح ساماندهی، تخریب شد و ساخت مقبره جدید در اواخر دهه 1380 برای «شیخ صدوق» بخش قابل‌توجهی از قبرهای تاریخی ابن‌بابویه را نابود کرد. سال 1390 تصاویری از سنگ قبرهای تاریخی تخریب‌شده در گورستان ابن‌بابویه منتشر شد. تصاویر نشان می‌دادند …
جعبه حفاظتی دو نسخه خطی «امالی شیخ صدوق» و «ادویه مفرده» ساخته شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / مرمت و حفاظت / نسخه های خطی
جعبه حفاظتی دو نسخه خطی «امالی شیخ صدوق» و «ادویه مفرده» ساخته شد
ایلنا: جعبه های حفاظتی جهت نگهداری بهینه نسخه های خطی نفیس «امالی شیخ صدوق» و «ادویه مفرده» توسط اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران طراحی و…
ماجرای آتش‌سوزی مقبره تختی
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / غلامرضا تختی / آتش سوزی / مقبره / ابن‌بابویه / شیخ صدوق / ستاد کرونا / اخبار حوادث / اداره اوقاف
ماجرای آتش‌سوزی مقبره تختی
رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان ری گفت: آتش سوزی در بقعه شیخ صدوق مربوط به علف های هرز بوده و هیچ سنگ قبری دچار آسیب نشده و هرگونه خبر منتشر شده مبنی بر خسارات کذب و جهت تشویش اذهان عمومی است.
فضائل آسمانی|۱۵ فضیلت برتر عترت در بیان امام صادق (ع)
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / امام صادق (ع) / اهل بیت علیهم السلام
فضائل آسمانی|۱۵ فضیلت برتر عترت در بیان امام صادق (ع)
شیخ صدوق در کتاب "التوحید" خود روایتی را از امام صادق (ع) در بیان فضیلت‌های اهل‌بیت بیان می‌کند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
سیره‌ امیرمومنان علی(ع)*
[زنده‌یاد دکتر صادق آئینه‌وند] آنچه ترجمه شده وصفی است از سجایا و خصایل نیکوی امیرمومنان که در کتاب الدُّرُّالنَّظیم فی مناقب الأئمة اللَّهامیم، اثر جمال‏الدین یوسف بن حاتم شامی مَشْغَری عامِلی که از زبان حَبَّة بن جُوَینِ عُرَنی یکی از اصحاب آن حضرت نقل شده است. به خاطر اشتمال این بیان بر وصف دقیق و جامع از سیره‌ امام(ع) مناسب دیدیم که آن را برای خوانندگان عزیز فارسی‌زبان ترجمه کنیم. مترجم اصل نسخه‌ خطی را نیافت. آنچه مبنای ترجمه قرار گرفته، متنی است که در حاشیه‌ کتاب مقتل الإمام أمیرالمومنین علی بن أبی طالب(ع)، اثر عبدالله بن محمد، معروف به ابن أبی الدُّنیا آمده است و محقق متتبع، شیخ محمدباقر محمودی آن را در تهران به چاپ رسانده است. در کتاب أعیان الشیعه، …
درباره شیخ صدوق
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / شیخ طوسی / شیخ صدوق / شیعه / قم / نویسنده / ری / شیخ مفید
درباره شیخ صدوق
تهران- ایرنا- محمدبن‌علی‌بن‌بابویه قمی مشهور به شیخ صدوق از پیشگامان علم حدیث و یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های جهان اسلام به شمار می‌رود که با خلق تالیفات بی‌بدیلی در علوم و فنون مختلف اسلامی خدمات ارزشمندی به اسلام و عالم تشیع انجام داد و گنجینه‌ای پایان‌ناپذیر از خود به یادگار گذاشت.
بهترین زندگینامه‌های منتشر شده از شیخ صدوق کدامند؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / شیخ صدوق / کتابشناسی / زندگی نامه / شیعه
بهترین زندگینامه‌های منتشر شده از شیخ صدوق کدامند؟
۱۵ اردیبهشت روز بزرگداشت شیخ صدوق است. به همین مناسبت در گزارشی به معرفی چند کتاب مهم در روایت زندگی و شرح منظومه فکری این متفکر برجسته شیعی پرداخته‌ایم.
توزیع بیش از ۱۰ هزار بسته مواد غذایی به نیازمندان
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / ماه رمضان / توزیع مواد غذایی در بین نیازمندان / آرامگاه شیخ صدوق
توزیع بیش از ۱۰ هزار بسته مواد غذایی به نیازمندان
همزمان با ماه مبارک رمضان، هزاران بسته مواد غذایی به ارزش تقریبی هر بسته ۴۰۰ هزار تومان در آستان مقدس شیخ صدوق(ره) شهرری آماده و بین خانوارهای نیازمند استان تهران توزیع شد.
۱۰ توصیه مهم پیامبر در مراقبت از ماه رمضان
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / ماه رمضان / امیرالمومنین / شیخ صدوق / قرآن / پیامبر اسلام
۱۰ توصیه مهم پیامبر در مراقبت از ماه رمضان
پیامبر اسلام (ص) ضمن خطبه‌هایی به ۱۰ توصیه مهم در مراقبت از ماه مبارک رمضان اشاره فرمود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / شیخ صدوق / شیعه / روز مادر / ولادت حضرت فاطمه / محمد اقبال لاهوری
شمّه‌یی از فضایل خاتون قیامت، حضرت فاطمه‌ زهرا (س)
تهران- ایرنا- یکی از فضایلِ ویژه حضرت فاطمه زهرا (س) این است که به هنگام ولادتِ ایشان، چهار بانوی بزرگوار بهشتی بر بالین مادر بزرگوار ایشان، امّ المؤمنین حضرت خدیجه‌ کبری (س)، حاضر شدند تا همسرِ پیغامبر اکرم (ص) را در به دنیا آوردنِ دختر نازنینِ آن حضرت یاری دهند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۹ / شیخ صدوق / مکه / پیامبر اکرم / شهادت حضرت فاطمه زهرا / قرآن کریم
تمسک به آیات الهی شاخصه‌ مهم در اندیشه‌های حضرت فاطمه(س)
تهران- ایرنا- حضرت فاطمه(س) با خطبه‌های متقن و آموزه‌های انسان‌ساز، انس با قرآن و فرهنگ مقاومت را در میان تمامی نسل‌ها نهادینه کردند و ماهیت تفکر و اندیشه جاهلی را به‌خوبی نمایان ساختند. مظلومیت و غربت حیات طیبه ایشان حقیقت بارزی است که در این برهه از زمان می‌تواند، چراغ راه هدایت بسیاری از انسان‌های آزاده باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
تجمع عزاداران فاطمی شهر ری در بقعه شیخ صدوق
اجتماع عزاداران فاطمی شهر ری در آستانه سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / جام جهان پهلوان تختی / شیخ صدوق / سید رضا صالحی امیری / فدراسیون کشتی / قاسم سلیمانی / حسن رنگرز / تشییع پیکر سردار شهید سلیمانی
صالحی امیری: حضور مردم در تشییع سردار سلیمانی از الطاف الهی بود
تهران- ایرنا- رییس کمیته ملی المپیک گفت: حضور گسترده مردم تهران در مراسم تشیع پیکر سردار سلیمانی و یارانش از الطاف الهی بود و از تحلیل خارج است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / ولادت حضرت زینب(س) / نقش زن در جامعه / آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) / تولیت حوزه علمیه مروی / حجت‌الاسلام و المسلمین قمی / سازمان تبلیغات اسلامی
مدیون مجاهدت تبلیغی حضرت زینب(س) هستیم
همایش رهبران نهضت، گردهمایی بزرگ مبلغات استان تهران، به بهانه سالروز ولادت حضرت زینب کبری(س) با حضور و سخنرانی آیت الله تحریری- تولیت حوزه علمیه مروی- حجت الاسلام و المسلمین قمی- رئیس سازمان تبلیغات اسلامی- و حجت الاسلام سهرابی - مدیر کل تبلیغات اسلامی استان تهران- در تالار شیخ صدوق آستان حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار شد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / زن مسلمان / سازمان تبلیغات اسلامی / حضرت زینب کبری(س) / حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) / رهبران نهضت
همایش بزرگ «رهبران نهضت» برگزار می شود
گردهمایی مبلغات استان تهران، با موضوع « رهبران نهضت» با حضور و سخنرانی آیت الله تحریری، تولیت حوزه علمیه مروی و حجت الاسلام و المسلمین قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، روز چهارشنبه 11 دی ماه در تالار شیخ صدوق حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰
برگزاری جشن میلاد پیامبر (ص) باحضور حجت‌الاسلام قرائتی
جشن میلاد پیامبر (ص) و امام جعفر صادق (ع) باحضور حجت‌الاسلام قرائتی مفسر قرآن کریم در آستان شیخ صدوق برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
تجلیل از ۲۶ حافظ کل قرآن در آستان حضرت عبدالعظیم (ع)
مراسم تجلیل از حافظان کل قرآن کریم مرکز آموزش قرآن کریم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السّلام در تالار شیخ صدوق(ره) برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / شیخ صدوق / تازه های نشر / شیعه / کتاب / شیخ مفید
رساله «اعتقادات»؛ تجمیع چهار رساله تاریخی شیعه
تهران- ایرنا- انتشارات کتابستان معرفت چهار رساله اعتقادی مهم تاریخ شیعه را در قالب کتاب «اعتقادات» منتشر کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۵ / شیخ طوسی / شیخ صدوق / امام زمان(عج) / شیعه / شیخ مفید
کتاب‌هایی که درباره دوران غیبت نگاشته شده‌است
تهران-ایرنا- مرور جریانات فکری و عقیدتی دوران قبل و بعد از غیبت نشان می‌دهد باور به غیبت امام معصوم در تاریخ شیعه راه درازآهنگی پیموده است، یکی از بهترین راه‌های شناخت این راه بلند و پر اوج و فرودِ عقیدتی، مرور کتاب‌های حدیثی و کلامی‌ است که در میان امامیه در این دوران نگاشته شده‌است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۶ / محرم 98
تعزیه «شمیم حسینی» در ۵ امامزاده و ۵ میدان استان تهران برگزار می‌شود
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران گفت: تعزیه «شمیم حسینی» در امامزادگان صالح(ع)، یحیی(ع)، سیدجعفروحمیده خاتون(ع)، حسن(ع) و بقعه شیخ صدوق(ره) و همچنین میدان‌های حسن‌آباد، الغدیر، سبزه میدان، فلکه اول تهرانپارس و فلکه اول صادقیه برگزار خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۴
وقایع روز پنجم محرم؛ چهار طفلی که در کربلا به شهادت رسیدند
یوسفی غروی استاد تاریخ اسلام گفت: زوجه مسلم، رقیه نام دارد که دختر امیرالمومنین از همسری غیر از حضرت زهرا(س) است. بنا بر اخبار وقتی به خیمه گاه امام حسین(ع) حمله کردند، دو فرزند مسلم از میان اسرا فرار کردند، اما مجدداً دستگیر شدند و به قتل رسیدند و قاتل آنان شخصی به نام حارث بن زیاد بود. براساس خبر شیخ صدوق در کتاب الامالی وقتی حارث بن زیاد سر این دو طفل که ۱۰ تا ۱۲ ساله بودند را به حضور ابن زیاد بُرد، ابن زیاد که خواست انسانیتی نشان داده باشد، بر قاتل اعتراض کرد و گفت «کسی نگفته است که این دو طفل را قتل برسانی» لذا دستور داد که حارث بن زیاد کشته شود.
۱۳۹۸/۰۶/۰۵ / شهرستان ری / کتاب
۳ جلد کتاب در شهرری رونمایی شد
شهرری- ایرنا- یک جلد کتاب از «آیت‌الله ری‌شهری» و ۲ جلد اثر «حسین ظریف‌منش» دوشنبه‌شب در تالار شیخ صدوق آستان عبدالعظیم(ع) رونمایی شد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷
عضویت ۴۰ هزار بسیجی در سازمان بسیج مداحان/ برگزاری همایش قشر بسیج در ۲ شهریور
مسئول سازمان بسیج مداحان و مدیران هیأت‌های مذهبی کشور گفت: امسال نهمین همایش قشر بسیج مداحان دوم شهریورماه همزمان با ۲۲ ذی‌الحجه همزمان با سالروز شهادت «میثم تمار» در تالار شیخ صدوق آستان حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۴/۱۳ / دهه کرامت / ولادت امام رضا (ع) / ولادت حضرت معصومه(س) / آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)
آغاز جشن‌های دهه کرامت در استان تهران
همزمان با آغاز جشن‌های دهه کرامت در حرم حضرت معصومه (س) و سایر استان‌های کشور با حضور مسئولان کشوری و استانی، جشن‌های دهه کرامت استان تهران در تالار شیخ صدوق حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۰
جشن‌های دهه کرامت تهران از ۱۳ تیر آغاز می‌شود/ افتتاحیه در حرم سید‌الکریم
مراسم افتتاحیه جشن‌های دهه کرامت استان تهران پنجشنبه ۱۳ تیرماه همزمان با ولادت حضرت معصومه (س) در تالار شیخ صدوق حرم عبدالعظیم حسنی برگزار می شود.
۱۳۹۸/۰۲/۱۲
میدانی در شهرری به نام «شیخ صدوق» نامگذاری شد
شهرری- ایرنا- درآستانه پانزدهم اردیبهشت ماه سالروز بزرگداشت ابوجعفرابن بابویه قمی 'ملقب به ˈشیخ صدوق' میدانی در شهرری در جوار بقعه ایشان به نام این محدث والامقام نامگذاری شد.
۱۳۹۸/۰۱/۰۸
نخستین شعر جهان را چه کسی سرود؟
روایتی از کتاب «عیون الاخبار الرضا» اثر شیخ صدوق، نام نخستین شاعر جهان و نخستین بیت شعر او را برای مخاطبان افشا می‌کند.
۱۳۹۷/۱۲/۰۸
رهبری شورایی در تاریخ اسلام سابقه ندارد/ نظر شیخ صدوق درباره زعامت فردی
عرض ما این است که بر همان ملاکی که امام معصوم باید یکی باشد، اگر امام معصوم غیبت کرد و می‌خواست برای ولایت عامه کسی را نصب کند هم یکی را انتخاب کرده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •