پنجشنبه, ۶ آذر, ۱۳۹۹ / 26 November, 2020
طاهره صفارزاده
بانوی مترجم قرآن به انگلیسی
۲ روز قبل
بانوی مترجم قرآن به انگلیسی
ستایش یگانه     در شش‌سالگی، قواعد تجوید و قرائت قرآن را در مکتب آموخت و در سیزده‌سالگی نخستین شعرش را سرود. طاهره صفارزاده در سال1315 در کرمان به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهر گذراند. در دانشگاه، در رشته زبان و ادبیات انگلیسی تحصیل کرد و سپس در انگلستان و آمریکا ادامه تحصیل داد. در خارج از کشور علیه حکومت پهلوی فعالیت سیاسی داشت که همین موضوع در بازگشت به ایران کارش را برای استخدام در دانشگاه کمی سخت کرد، ولی کمبود استاد مترجمی برای رشته‎‌‎های زبان خارجی باعث شد که درنهایت …
رهیار بیدار
۵ روز قبل
رهیار بیدار
 مرتضی کاردر   جامعه در آستانه انقلاب اسلامی است. می‎‌‎خواهد نظام سلطنتی را کنار بزند و انقلاب کند. اما انقلاب حقیقی پیش‎‌‎تر درون آدم‎‌‎ها اتفاق افتاده است. ارزش‎‌‎های طاغوتی رنگ می‎‌‎بازند و همه‎‌‌‎چیز صبغه اسلامی می‎‌‎گیرد. بازگشت به گذشته‎‌‎ای که چند دهه است فراموش شده رویکرد اصلی شماری از نخبگان و روشنفکران مذهبی است. طاهره صفارزاده در «سفر پنجم» ترجمان چنین وضعیتی به زبان شاعرانه ساده است. اگر اقتدار مؤلف را یکی از دلایل مقبولیت متن‎‌‎هایی بدانیم که شاعر به‎‌‎عنوان شعر ارائه می‎‌‎کند، طاهره …
از کسب رضایت خانواده مریم میرزاخانی تا نام‌گذاری معبری به نام طاهره صفارزاده
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / نامگذاری معابر تهران / شورای شهر تهران
از کسب رضایت خانواده مریم میرزاخانی تا نام‌گذاری معبری به نام طاهره صفارزاده
اعضای شورای شهر تهران با اکثریت آرا با ۱۳ نام‌گذاری معابر پایتخت موافقت کردند.
امشب طاهره صفارزاده به «شب ادبیات» می رود
۱۳۹۹/۰۸/۰۵ / مشرق نیوز / شبکه چهار / شبکه چهار سیما / کتاب
امشب طاهره صفارزاده به «شب ادبیات» می رود
«شب ادبیات» که دوشنبه شب‌ها میزبان دوست‌داران ادب و اندیشه خواهد بود، شامل دو میز شعر و روایت است که به ترتیب علیرضا بهرامی و محمدرضا شرفی‌خبوشان عهده‌دار اداره آن هستند.
طاهره صفارزاده، پایه‌گذار شعر نیمایی دینی
۱۳۹۹/۰۸/۰۴ / طاهره صفارزاده / شاعر / نیمایی / مذهبی / دینی
طاهره صفارزاده، پایه‌گذار شعر نیمایی دینی
در ٢٠٠٦ میلادی از سـوی سازمان نویسندگان آفریقا و آسیا به عنوان شاعر مبارز و زن نـخبـه و دانـشمند مسلمان برگزیده شد.
محمد دانشور و کتاب‌های یک عاشق در وصف زادگاه خویش
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / محمدجواد باهنر / کرمان / طاهره صفارزاده / ادیب / هوشنگ مرادی کرمانی / محمد ابراهیم باستانی پاریزی
محمد دانشور و کتاب‌های یک عاشق در وصف زادگاه خویش
تهران- ایرنا- بخشی مهم از فعالیت‌های فرهنگی استاد محمد دانشور به نگارش و تألیف کتاب‌هایی بازمی‌گردد که وی درباره فرهنگ و تاریخ و ادب کرمان نگاشته است؛ کتاب‌هایی که از لابه‌لای سطر سطر آنها می‌توان خاطره‌هایی را یافت که امروز در فضای زیر و زبرشدۀ شهریِ کرمان (مانند همه شهرهای ایران) کمتر اثری از آنها به چشم می‌خورد.
پیشنهادهای ویژه هفته
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
پیشنهادهای ویژه هفته
تو آن راز رشیدی   گنجشک و جبرئیل شعر آیینی در ایران با اشعار موسوی گرمارودی و طاهره صفارزاده، وارد فضایی جدید شد؛ فضایی که باید آن را نوعی بلوغ می‌دانستیم. اشعاری که هم شعریت داشتند، هم محتوایی جدید برای بیان کردن. «گنجشک و جبرئیل» کتابی است که در همین مسیر متولد شده و حتی برخی منتقدان شعرهای آیینی، آن را صورت تکامل‌یافته این مسیر می‌دانند. سیدحسن حسینی در این کتاب، از قالب شعر نو و سپید در بازخوانی واقعه عاشورا سود برده و توانسته یکی از بهترین آثار اشعار آیینی را در این زمینه شکل بدهد. این کتاب …
معرفی برگزیدگان فراخوان طرح فیلمنامه زندگی زنده‌یاد طاهره صفارزاده
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده / معرفی فیلم / حقوق زنان
معرفی برگزیدگان فراخوان طرح فیلمنامه زندگی زنده‌یاد طاهره صفارزاده
تهران- ایرنا- معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده برگزیدگان فراخوان طرح فیلمنامه مستند زندگی زنده‌یاد طاهره صفارزاده را معرفی‌کرد.
فرهنگستان زبان و ادب فارسی؛ ستونی سترگ برای اشاعه و حفظ فرهنگ و ادب ایران زمین
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / احمد آرام / مجلس شورای اسلامی / غلامعلی حداد عادل / محمد علی جمالزاده / جنگ تحمیلی / محمد علی موحد / طاهره صفارزاده / بدیع‌ الزمان فروزانفر / فرهنگستان زبان و ادب فارسی / سیمین دانشور
فرهنگستان زبان و ادب فارسی؛ ستونی سترگ برای اشاعه و حفظ فرهنگ و ادب ایران زمین
تهران- ایرنا- حفظ و اشاعه زبان فارسی به‌عنوان یکی از ارکان هویت ملّی ایران و یکی از موجبات فرهنگسازی برای نسل های جدید امری ضروری و انکارناپذیر است. از این رو لزوم تشکیل و تداوم محفلی فرهنگی و ادبی در این حوزه با نام فرهنگستان ادب و زبان فارسی نیز بیش از هر زمانی برای تداوم این حوزه مفید فایده به شمار می‌رود.
چرا «شعر انقلاب» زبان به ستایش امام باز کرد؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / طاهره صفارزاده / مهرداد اوستا / شعر / امام خمینی(ره) / ادبیات / سلمان هراتی
چرا «شعر انقلاب» زبان به ستایش امام باز کرد؟
تهران- ایرنا- رضا اسماعیلی شاعر انقلاب نوشت: شعر انقلاب به اقتضای تعریف و ماهیتی که دارد، شعری آرمان گرا، معترض و مطالبه گر است. به این معنا که شاعران انقلاب پیش و بیش از آن که به افراد و شخصیت‌ها متعهد باشند، به آرمان‌های انقلاب متعهدند.
بررسی ارتباط شعر طاهره صفارزاده با قرآن
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / ماه رمضان / قرآن کریم / شعر / طاهره صفارزاده
بررسی ارتباط شعر طاهره صفارزاده با قرآن
ارتباط شعر طاهره صفارزاده با قرآن بررسی شد.
فراخوان مسابقه فیلمنامه‌نویسی با موضوع بانوی قرآن پژوه
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / طاهره صفارزاده
فراخوان مسابقه فیلمنامه‌نویسی با موضوع بانوی قرآن پژوه
تهران - ایرنا - معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده براساس زندگی­نامه بانوی شاعر، مترجم و قرآن پژوه معاصر مسابقه طرح و ایده فیلمنامه­ نویسی برگزار می‌کند.
درباره پروین دولت‌آبادی
۱۳۹۹/۰۱/۲۷ / ادبیات کودک و نوجوان / شاعر / ادبیات فارسی / شعر / ادبیات / سیمین بهبهانی / طاهره صفارزاده / پروین اعتصامی / فروغ فرخزاد / سعید نفیسی
درباره پروین دولت‌آبادی
تهران- ایرنا- سیمین بهبهانی درباره روحیات پروین دولت‌آبادی گفته است که پروین بسیار آرام و باوقار بود. هرچه من پُرشور و مردم‌آمیز بودم، او کم‌تظاهر و گوشه‌گیر بود. افراد معاشر با او بیشتر از نخبگان ذوق و ادب به شمار می‌آمدند و پروین در این معاشرت‌های گزین‌شده، نهایت دقت را به کار می‌برد. مغرور نبود اما مستوری را خوش می‌داشت.
۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / طاهره صفارزاده / شعر / شاعر
روایت شاعران از زنده یاد طاهره صفارزاده
شما در این ویدئو روایت علیرضا قزوه، مصطفی محدثی خراسانی، موسی بیدج و مصطفی علیپور از زنده یاد طاهره صفارزاده،شاعر، پژوهشگر و مترجم ایرانی را مشاهده می‌کنید.
۱۳۹۸/۰۸/۰۴
هدیه استاد «باستانی پاریزی» به «طاهره صفارزاده» چه بود؟
طاهره صفارزاده از دانش آموزان خوب و با استعدادی بود که باستانی پاریزی معلمش بود و به واسطه هوش و استعدادش توانست از معلم خود هدیه دریافت کند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / احمد مسجد جامعی / انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
مسجدجامعی:برابری‌خواهی صفارزاده و فروغ متفاوت است
تهران-ایرنا- عضو شورای شهر تهران گفت: طاهره صفارزاده در اشعارش به دنبال یک عدالت اجتماعی است، این برابری‌خواهی البته با برابری‌خواهی کسانی نظیر فروغ فرخزاد متفاوت است‌،‌ فروغ به واقعیتِ موجود نامطلوب نظر دارد، درحالیکه صفارزاده بر آینده مطلوب.
۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / طاهره صفارزاده / حسن بلخاری / معصومه ابتکار
از قول ساخت فیلم زندگی صفارزاده تا دقت خانم شاعر در ترجمه قرآن
معصومه ابتکار در مراسم بزرگداشت مرحومه طاهره صفارزاده گفت: من به عنوان معاون رئیس جمهور در امور زنان قول می‌دهم برای ساخت فیلم زندگی طاهره صفارزاده نیز اقدام کنم.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / طاهره صفارزاده / تازه های نشر / معرفی کتاب
کتاب زندگینامه و خدمات علمی‌وفرهنگی طاهره صفارزاده منتشر شد
کتاب زندگینامه و خدمات علمی و فرهنگی مرحومه طاهره صفارزاده با تدوین و تنظیم نادره جلالی از سوی انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / طاهره صفارزاده / انجمن آثار و مفاخر فرهنگی / ادبیات
«بچه‌های صحرا» به ایران رسید
کتابی دیگر از واریس دیری با عنوان «بچه‌های صحرا» با ترجمه محمدعلی مهمان‌نوازان روانه بازار کتاب ایران شد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / طاهره صفارزاده
بزرگداشتی برای طاهره صفارزاده
مراسم بزرگداشت طاهره صفارزاده - شاعر، ادیب و مترجم - برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / استانی-فرهنگی و هنری / سلمان فارسی / طاهره صفارزاده / مجسمه / منطقه اصفهان
سفرِ سلمان
افشین علاء، با تکیه بر شعر «سفر سلمان»، سروده طاهر صفارزاده، تصویر روشنی از چهره این ایرانیِ بیدار بیم‌دار ارائه و سلمان فارسی را سمبل همه ایرانیان حقیقت‌جو معرفی کرد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۲
یادی از «طاهره صفارزاده» ‎در «‎چمدانت چه قدر جا دارد»/ جشن امضای اینترنتی
‎«چمدانت چه قدر جا دارد» جدیدترین مجموعه شعر نغمه مستشار نظامی است که به تازگی توسط انتشارات شهرستان ادب منتشر شده است. جشن امضای اینترنتی این کتاب از ۲۰ تا ۲۳ خردادماه در سایت ادب بوک در حال برگزاری است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •