جمعه, ۲۸ شهریور, ۱۳۹۹ / 18 September, 2020
علی امینی
برپایی سمپوزیوم مجسمه‌سازی «هفت سنگ» در کیش
۵ روز قبل / سمپوزیوم مجسمه سازی / مجسمه سازی / مرتضی شعبانی / مرتضی محسنی / علی امینی / مهدی سلحشور
برپایی سمپوزیوم مجسمه‌سازی «هفت سنگ» در کیش
سمپوزیوم مجسمه‌سازی «هفت سنگ» با حضور ۷ مجسمه‌ساز از ۲۵ شهریور در کیش برگزار می‌شود.
کارگران ایران متحد می‌شوند
۵ روز قبل
کارگران ایران متحد می‌شوند
علیرضا احمدی فروردین1325 که با اعلام اولتیماتوم ترومن، رئیس‌جمهور آمریکا، به شوروی برای تخلیه ایران آغاز شد، با یک تحول مهم در حوزه اقتصاد کشور همراه بود؛ اولین جلسه شورای عالی اقتصاد به ریاست قوام در دهمین روز از این ماه برگزار و علی امینی به عنوان دبیرکل این شورا انتخاب شد. تاسیس بانک صنعتی و معدنی ایران از سوی هیأت وزیران با هدف اداره هرچه بهتر امور کارخانه‌ها و موسسات صنعتی و معدنی و بهره‌برداری مناسب از آنها را می‌توان از پیامدهای تشکیل شورای عالی اقتصاد ارزیابی کرد. درحالی که قوام در عرصه …
تشکیل کابینه کودتا
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / دولت / صنعت نفت / کشاورزی / کودتای ۲۸ مرداد / نفت
تشکیل کابینه کودتا
یکم شهریور 1332 برابر با 23 آگوست 1953، سرلشکر زاهدی، کابینه خود را تشکیل داد که در آن علی امینی وزیر دارایی بود. بسیاری دولت زاهدی را کابینه کودتا می‌خوانند. او به کسانی که به او در رسیدن به قدرت یاری داده بودند
۱۳۹۹/۰۵/۳۱
شمایل
فضل‌الله زاهدی در حال خروج از ساختمان رادیو پس از ایراد نطق موفقیت کودتا - 1332 شصت‌وهفت سال پیش در چنین روزی، برابر یکم شهریور 1332 خورشیدی، سرلشکر زاهدی با تشکیل کابینه کودتا به اغلب کسانی که او را در جریان سرنگون‌کردن دولت دکتر محمد مصدق یاری داده بودند، مقام و منصب داد. همچنین در نخستین حکم زاهدی، روزنامه‌هایی که پس از فرار شاه مطالبی بر ضد سلطنت نوشته بودند، توقیف شدند و دستگیری و برکناری مقامات دولتی طرفدار مصدق ادامه یافت. وزیران کابینه کودتا عبارت بودند از:   علی امینی وزیر دارایی، جهانشاه صالح وزیر بهداری، علی‌اصغر پورهمایون وزیر اقتصاد، علی‌اصغر حکمت وزیر مشاور، جمال اخوی وزیر دادگستری، احمدحسین عدل وزیر کشاورزی، مهندس میکده وزیر راه، سرتیپ عباس …
اعتراض به قرارداد کنسرسیوم در محیط خفقان و تهدید
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / مجلس سنا / علی امینی / لندن / مهدی بازرگان / ایالات متحده آمریکا / بانک جهانی / کودتای ۲۸ مرداد / علی اکبر دهخدا / محمد مصدق / مجلس شورای ملی
اعتراض به قرارداد کنسرسیوم در محیط خفقان و تهدید
تهران- ایرنا- قرارداد کنسرسیوم نفت در حکم نوعی امتیازگیری بود که با تدارک و توطئه قبلی در محیطی خفقان‌آور و تهدیدآمیز به ملّت ایران تحمیل شد و زمینه سلطه شرکت‌های نفتی غرب بر منابع نفتی کشور را فراهم آورد. به همین دلیل در ۱۸ مرداد ۱۳۳۳ خورشیدی شماری از شخصیت‌های روحانی و سیاسی در نامه‌ای به مجلسین به این قرارداد اعتراض کردند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
پایان هویدا
هویدا حدود 13 سال، از زمستان 1343 تا تابستان 1356 رییس دولت ایران بود که طولانی‌ترین دوره نخست‌وزیری در تاریخ معاصر کشور ما محسوب می‌شود. البته این ثبات به لیاقت خود او چندان ارتباطی نداشت و به خواست محمدرضاشاه این همه سال در مقام رییس دولت دوام آورد و بعد هم به اشاره و دستور خود پهلوی از نخست‌وزیری کنار رفت. هویدا حتی پیش از نخست‌وزیری هم خادم وفادار دربار بود و در فشار به جبهه ملی و تحدید فعالیت‌های احزاب و جریان‌های مخالف و نیز خالی کردن زیر پای دکتر علی امینی و عقیم ساختن برنامه نوسازی او نقش‌آفرینی موثری داشت. در دوران طولانی نخست‌وزیری‌اش دست‌کم 10 بار با تغییر برخی وزیران، کابینه خود را بازسازی کرد و چند بار هم تشکیلات دولت را با ایجاد …
یک مرد و نیم قاجاریه
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
یک مرد و نیم قاجاریه
رضاخان قبل از رسیدن به مسند سلطنت، در محافل می‌گفت: «قاجاریه یک مرد و نیم داشت، مردش فخرالدوله و نیم مردش آغامحمدخان بود». اشرف‌الملوک فخرالدوله- دختر مظفرالدین‌شاه و سرورالسلطنه، خواهرزاده عبدالحسین میرزا فرمانفرما، دخترخاله محمد مصدق و مادر علی امینی نخست‌وزیر پهلوی دوم- بود. از زنان کوشا و ساعی که نامی نیک دارد؛ اولین مؤسسه تاکسیرانی تهران به نام اوست. مسجد فخرالدوله را بازسازی کرد و در کار خیر شهره بود.  مجلس درس آیت‌الله‌میرزا‌خلیل‌کمره‌ای درمسجد فخرالدوله تهران
استبداد و خودکامگی پهلوی؛ مانعی در مسیر تحقق اصلاحات آمریکایی
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / علی امینی / ایالات متحده آمریکا / امام خمینی(ره) / تاریخ ایران
استبداد و خودکامگی پهلوی؛ مانعی در مسیر تحقق اصلاحات آمریکایی
تهران-ایرنا- پیش‌بینی افزایش خطر وقوع انقلابی اجتماعی در ایران باعث شد تا امریکایی‌ها، محمدرضا پهلوی را برای آغاز اصلاحات مورد نظر خودشان تحت فشار قرار دهند اما استبداد و خودکامگی، اقدامات سرکوبگرانه و سیاست‌های ضد استقلال و توسعه فساد و افزایش شکاف طبقاتی، همه باعث شد تا یک ائتلاف بزرگ اجتماعی، سیاسی، فراقومی و فراطبقاتی علیه رژیم شکل بگیرد و این اصلاحات ابتر بماند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / رژیم پهلوی
استعفای علی امینی
در بهار ۱۳۴۱، هنگامی که شاه به واشنگتن رفته و امینی در مکه به زیارت خانه خدا مشغول بود، کندی تصمیم خود را گرفت و میان شاه و نخست‌وزیر، اولی را برگزید. انتخاب کندی موضع و روحیه شاه را تقویت کرد و او جبهه‌ای از دشمنان امینی و کسانی که از او زخم‌خورده و متنفر بودند، تشکیل داد. امینی که حمایت امریکا را از دست داده بود و اداره کشور را با وجود فشارهای داخلی دشوار بلکه ناممکن می‌دید، تابستان ۱۳۴۱ در چنین روزی از مقام خود کناره‌گیری کرد.
قالیباف درگذشت پدر شهیدان امینی‌‌نور را تسلیت گفت
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / رئیس مجلس / قالیباف
قالیباف درگذشت پدر شهیدان امینی‌‌نور را تسلیت گفت
ایلنا: رئیس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی درگذشت حاج علی امینی‌ نور پدر شهیدان والامقام امینی‌ نور را تسلیت گفت.
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / علی امینی
مروری بر زمینه تاریخی روی‌ کار آمدن علی امینی
پس از کودتای ۲۸ مرداد، دولت علی امینی شاید تنها فرصت احیای دوباره قانون‌گراییِ میراث مشروطه بود که بر اساس آن اختیارات شاه محدود شده و نخست‌وزیر زمام امور دولت را در اختیار داشت. بااین‌حال دولت امینی به دلیل مشکلات اقتصادی و سیاسی و هم‌چنین سنگ‌اندازی‌های مکرر دربار نتوانست دوام بیاورد و امینی در نهایت پس از ۱۴ ماه از مقام نخست‌وزیری استعفا داد.
مورد عجیب سرلشکر انقلابی
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / سپهبد محمدولی قرنی
مورد عجیب سرلشکر انقلابی
در میان همه اسامی مطرح‌شده در صدر و ذیل این توطئه، نام یک‌ نفر بیش از بقیه تکرار می‌شد و آن کسی نبود جز مغز متفکر کودتا سرلشکر سیدمحمدولی قرنی، فرمانده ستاد اطلاعات ارتش (معروف به «رکن ۲») که ظاهرا قصد داشت با حمایت آمریکایی‌ها دولت منوچهر اقبال را سرنگون کرده و دکتر علی امینی را به جای او بر مسند نخست‌وزیری ایران بنشاند.
چشم‌های آقا نمره یک بود!
۱۳۹۹/۰۱/۱۳ / علی امینی / احسان اقبال سعید
چشم‌های آقا نمره یک بود!
در این روز‌های صعب که هم سهل است وهم ممتنع شاید سپری نمودن لختی از وقت با جادوی تاریخ در داستانواره‌ای کوتاه کمترین پیشکش صاحب قلم باشد. باشد که مقبول افتد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۳
علی امینی؛ نماد ناکامی اصلاحات در دیکتاتوری +تصاویر
علی امینی از خانواده‌های سلطنتی قاجار و از رجال عصر پهلوی بود که در دهه ۴۰ به نخست وزیری ایران رسید. او نماد یک چهره تکنوکرات و اصلاح طلب در ایران است که می‌خواسته پروژه گام به گام اصلاحات در ایران را پیش ببرد؛ با این حال استبداد روزافزون آن دوران نشان داد نه چهره‌های تکنوکرات می‌توانند کاری از پیش ببرند نه فضای دیکتاتوری اجازه اصلاحات می‌دهد. رویداد۲۴ زندگی علی امینی و اندیشه‌های سیاسی او را بررسی کرده و نشان داده چگونه اصلاحات در اوج دیکتاتوری به بن بست خورده است.
یادداشت‌های علم، سه‌شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۵۳: 
۹ روز پس از تشکیل حزب رستاخیز: «دو هزار نفر در حزب جدید اسم نوشته‌اند»!
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
یادداشت‌های علم، سه‌شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۵۳: ۹ روز پس از تشکیل حزب رستاخیز: «دو هزار نفر در حزب جدید اسم نوشته‌اند»!
شمه‌ای راجع به دانشگاه تهران عرض کردم که «دو هزار نفر در حزب جدید اسم نوشته‌اند، کاملا بر خلاف انتظار بود.» تلگراف علی امینی را که داوطلب عضویت حزب شده بود به عرض رساندم. فرمودند: «جواب بده: از شما غیر از این انتظاری نبود.»
۱۳۹۸/۱۲/۰۹
یادداشت‌های علم، جمعه ۸ اسفند ۱۳۴۶ / به شاه نوشتم: در محاکمه علی امینی باید دقت شود که او را قهرمان معرفی نکنند
 عریضه مفصل ده‌صفحه [ای] به شاهنشاه عرض کردم، من‌جمله این‌که «در محاکمه و توقیف [علی] امینی باید دقت شود که او را یک هرو [قهرمان]معرفی نکنند. الا توقیف او شاید مصلحت نباشد»
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / آستان قدس رضوی / مهمانسرای حضرتی امام‌ رضا(ع)
چگونه دعوتنامه غذای حضرتی امام رضا(ع) بگیریم؟
به گزارش تسنیم به نقل از آستان نیوز، علی امینی گازار با تشریح نحوه دریافت دعوت‌نامه مهمانسرای حضرت توسط زائران بارگاه منور رضوی، اظهار داشت: آستان قدس رضوی در راستای ایجاد فرصت برابر جهت بهره‌مندی تمامی زائران امام رئوف علیه‌السلام از مهمانسرای حرم مطهر، با طراحی نرم افزار «نعیم رضوان» تلاش کرده تا تحولی در توزیع عادلانه دعوت‌نامه مهمانسرای حضرتی ایجاد کند.
۱۳۹۸-۱۰-۲۶
چالش بیکاری و حکمرانی اشتغال در ایران؛ کمتر از ۸ درصد منابع بانکی اشتغال فراگیر جذب شد
به گزارش مهر، علی امینی در نشست تخصصی «چالش بیکاری و حکمرانی اشتغال در ایران» در سومین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی گفت: اقتصاد ایران بیش از دو دهه است که نرخ بیکاری دو رقمی را تجربه می‌کند و در برخی از حوزه‌ها مانند جوانان، دانش‌آموختگان دانشگاهی و زنان با نرخ‌های بیکاری بسیار بالا مواجه و به نوعی با بحران روبه‌رو است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اشتغال / علی امینی / بیکاری / اشتغال فراگیر
کمتر از ۸ درصد منابع بانکی اشتغال فراگیر جذب شد/ناهماهنگی دستگاه‌های سیاستگذار اشتغال
پژوهشگر بازار کار یکی از دلایل اجرای ناموفق برنامه‌های اشتغال را ناهماهنگی بین دستگاهها در سیاستگذاری بازار کار عنوان کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵
روزی که امام خمینی، گول تشکیل شورای سلطنت را نخورد
علی امینی نخستین کسی بود که به شاه پیشنهاد تشکیل شورای سلطنت داد، اما با مخالفت شاه روبه‌رو شد. البته در نهایت شاه پس از تظاهرات مردم در تاسوعا و عاشورا به تشکیل شورای سلطنت رضایت داد که آن هم با اقتدار امام، هیچ وقت شکل نگرفت.
۱۳۹۸/۱۰/۲۳
نتیجه مشورت با نوه مظفرالدین شاه
با سقوط دولت نظامی ارتشبد غلامرضا ازهاری در آغازین روزهای زمستان 1357 خورشیدی، دربار پهلوی به‌عنوان ‏آخرین راه چاره دست به دامن یکی از عقلای قدیمی قوم یعنی دکتر علی امینی شد. در کارنامه سیاسی امینی یک دوره ‏نخست‌وزیری و چند بار تکیه زدن بر پست‌های وزارتی را می‌توان مشاهده کرد، هرچند مستندات تاریخی حکایت از آن ‏دارند که شاه از خیلی قبل به این نوه دختری مظفرالدین شاه قاجار اعتماد نداشت. به ‏هر روی امواج انقلاب اسلامی مردم ایران محمدرضا پهلوی را مجبور کرد نخست‌وزیر مغضوب را بعد از سال‌ها ‏خانه‌نشینی به دربار احضار کرده و از او راه چاره بطلبد. دکتر امینی که در این ایام نیمه نخست دهه هفتم عمر خود را ‏سپری می‌کرد نیک می‌دانست کار …
۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / آمریکا / فساد / کاخ سفید / پهلوی / محمدرضا پهلوی / رژیم پهلوی / انقلاب اسلامی / حکومت پهلوی / ایران
وقتی شاه، زیرآب نخست‌وزیر را پیش آمریکایی‌ها زد
علی امینی با دخالت مستقیم آمریکا نخست وزیر ایران شد تا از رشد فزاینده کمونیسم در ایران جلوگیری کند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / علی امینی / محمدرضا پهلوی / دولت / کودتای 28 مرداد / محمد مصدق / جمعیت فدائیان اسلام
درباره حسین آزموده | دادستانی که محمد مصدق را محاکمه کرد
حسین آزموده دادستان ارتش رژیم پهلوی بود که بازجویی از محمد مصدق در دادگاه نظامی انجام داد و پس از جلسه های متعدد بازجویی در کیفرخواستش از رییس دادگاه درخواست کرد که برای مصدق حکم اعدام صادر کند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / استانی-عکس / اخبار عکس - هرمزگان / استانی-سیاسی / اخبار سیاسی - هرمزگان
بازدید امام جمعه اهل سنت شهرستان قشم از دفتر ایسنا هرمزگان
شیخ محمد علی امینی، امام جمعه اهل سنت شهرستان قشم، مدیر مدرسه دینی سلطان العلماء اهل سنت بندرلنگه و عضو هیات فتوای اهل سنت جنوب کشور با حضور در دفتر ایسنا استان هرمزگان از روند فعالیت خبرنگاران و عکاسان این خبرگزاری بازدید کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / محمد علی امینی / مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان مرکزی / سانحه تصادف
تصادف در محور قدیم ساوه-همدان ۳ تن را به کام مرگ فرستاد
اراک- سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌ های پزشکی ساوه گفت: بر اثر وقوع یک سانحه جاده ای در محور قدیم ساوه-همدان در محدوده شهرستان ساوه، ۳ تن در دم جان خود را از دست دادند.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰
دادگاهی برای اتمام حجت با شاه
همدلی| فاطمه مرادخانی: روز 30مهرماه 1342، محاکمه موسسان و اعضای ارشد نهضت آزادی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور در دادگاهی نظامی در تهران برگزار شد. محاکمه نیروهای سیاسی از جمله نهضت آزادی در دادگاه نظامی به این علت بود که یا قضات غیر نظامی حاضر به محاکمه نیروهای سیاسی نبودند و یا شاه و دستگاه مطمئن نبودند قضات غیر نظامی رای به محکومیت این نیروها خواهند داد. بنابراین تقریبا اکثر نیروهای سیاسی را در دادگاههاهای نظامی محاکمه می کردند تا از نتیجه و رای محکمه به نفع دستگاه مطمئن باشند.در یکی ازاین دادگاهها که با وجود اعلام فضای باز سیاسی از سوی شاه و علی امینی نخست‌وزیر برگزار می‌شد، اعضای نهضت به چندین سال زندان محکوم شدند. محمدمهدی جعفری از جمله افراد بازمانده از این محاکمه، خود به 4سال زندان محکوم …
۱۳۹۸/۰۶/۲۸
امضای کنسرسیوم نفتی
بیست و هشتم شهریور 1333، علی امینی وزیر دارایی دولت زاهدی متن توافقنامه با کنسرسیوم بین‌المللی نفت را امضا کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
گفت‌وگو با "امینیان" مهندس ایرانی شاغل در "گوگل" و "ادوبی"؛ شرایط استارتاپ‌ها در ایران خوب است
علی امینیان دانش‌آموخته مقطع دکتری از یکی از دانشگاه‌های مطرح آمریکایی که پس از کار در "گوگل" هم‌اکنون در شرکت "ادوبی" فعالیت می‌کند، شرایط استارتاپ‌ها در ایران را گاه بهتر از کشورهای دیگر و آمریکا دانست و گفت: حمایتی که دولت ما از استارتاپ‌ها انجام می‌دهد، در دولت آمریکا دیده...
۱۳۹۸/۰۶/۰۲ / گوگل / دانشجویان ایرانی خارج از کشور / مهاجرت نخبگان / مهاجرت
شرایط استارتاپ‌ها در ایران خوب است/هوش مصنوعی جایگزین اکثر مشاغل می‌شود
علی امینیان دانش‌آموخته مقطع دکتری از یکی از دانشگاه‌های مطرح آمریکایی که پس از کار در "گوگل" هم‌اکنون در شرکت "ادوبی" فعالیت می‌کند، شرایط استارتاپ‌ها در ایران را گاه بهتر از کشورهای دیگر و آمریکا دانست و گفت: حمایتی که دولت ما از استارتاپ‌ها انجام می‌دهد، در دولت آمریکا دیده نمی‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۲۴ / علی امینی / حکومت پهلوی
ژست ناکام نخست‌وزیر!
«از میان این بازیگران سیاست شاید نام دکتر علی امینی، نسبت به بسیاری، پر آوازه‌تر باشد. واقعا او چه کسی بود؟ آیا امینی شخصیت با اصالتی داشت یا آن که با سایر درباری‌ها چندان فرقی نمی‌کرد؟ چرا شاه، با این نخست‌وزیرش خوب تا نمی‌کرد؟ اگر به او خوش‌بین نبود پس چرا از اول برای چنین سمت حساسی انتخابش کرد؟»
۱۳۹۸/۰۵/۱۵
ماجرای قرارداد جنجالی کنسرسیوم نفتی در ۱۳۳۳ / روایت علی امینی از چرایی پذیرش این قرارداد را بخوانید
پس از کودتای ۲۸ مرداد، در دوران نخست‌وزیری فضل‌الله زاهدی، مذاکرات نفت با سرپرستی وزیر اقتصاد و دارایی، دکتر علی امینی، آغاز شد و سرانجام در ۱۱ مرداد 1333 به سرانجام رسید. در ۱۴ مرداد این سال اعلاميه مشترک هيئت نمايندگي ايران و کنسرسيوم نفت در تهران، واشنگتن، لندن، پاريس و لاهه انتشار يافت. بر اساس این قرارداد شرکت نفت ایران و انگلیس با ۴۰ درصد، شرکت‌های آمریکایی با ۴۰ درصد، شرکت شل با ۱۴ درصد و شرکت نفت فرانسه با ۶ درصد در منافع کار سهیم شدند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۱ / سکته مغزی / علی امینی هرندی / بیمارستان شهدای تجریش
زمان طلایی درمان سکته مغزی حاد زیر ۴.۵ ساعت است
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با تاکید بر مراجعه سریع افراد مشکوک به سکته مغزی به مراکز درمانی منتخب، گفت: زمان طلایی نجات بیماران سکته مغزی ایسکمیک زیر ۴ ساعت و نیم است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۲ / علی امینی / بنیاد شهید و امور ایثارگران / مدارس / آموزش و پرورش
آمادگی سازمان املاک کوثر برای هر نوع همکاری در حل مشکل مدارس
معاون حقوقی سازمان اموال و املاک کوثر از آمادگی این سازمان برای هر نوع همکاری با آموزش و پرورش برای حل مسئله مدارس خبر داد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۸
در امتداد قوام/ بررسی زندگی سیاسی علی امینی در سال‌روز انتخابش به نخست‌وزیری
با این‌که محمدرضا پهلوی میانة خوبی با علی امینی نداشت، اما با حمایت و اصرار دولت دموکرات کندی مجبور شد با نخست‌وزیری او موافقت کند و به این ترتیب امینی در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۴۰ به نخست‌وزیری رسید. او در دورة ۱۴ ماهة نخست‌وزیری‌اش دست به تغییرات زیادی زد که اصلاحات ارضی مهم‌تر از همه بود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •