دوشنبه, ۵ آبان, ۱۳۹۹ / 26 October, 2020
محیط زیست جهان
نیمی از دیواره بزرگ مرجانی استرالیا نابود شده است
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / محیط زیست جهان
نیمی از دیواره بزرگ مرجانی استرالیا نابود شده است
بر اساس یک مطالعه تازه، تغییر اقلیم زمین که باعث گرمایش شده از سال ۱۹۹۵ بیش از نیمی از دیواره بزرگ مرجانی استرالیا را از بین برده است.
مصرف برق در تهران معادل مصرف تبریز، شیراز، مشهد و اصفهان است
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / شهرداری تهران
مصرف برق در تهران معادل مصرف تبریز، شیراز، مشهد و اصفهان است
شهردار تهران گفت: استفاده از سوختهای فسیلی، محیط زیست جهان را به خطر انداخته و اگر فکری به حال آن نشود، زندگی بشر در آینده روی کره زمین مختل خواهد شد. چین، آمریکا و هند سه کشور اول در استفاده از سوختهای فسیلی هستند و ایران در بین کشورهای جهان در رده یازدهم قرار دارد.
ویدئو | حمله باورنکردنی اختاپوس به کوسه
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / حیوانات - حیات وحش / محیط زیست جهان
ویدئو | حمله باورنکردنی اختاپوس به کوسه
حیات وحش هر روز ابعاد تازه‌ای از خود را به بشر نشان می‌دهد؛ ابعادی که البته در بین گروه وسیعی از مردم طرفداران بی‌شماری دارد. در این ویدئو حمله باورنکردنی اختاپوس به کوسه را می‌بینید.
یک خط خبر | جایزه بهترین عکس سال برای فیل‌های زباله‌گرد سریلانکا
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / حیوانات - حیات وحش / یک خط خبر / محیط زیست جهان
یک خط خبر | جایزه بهترین عکس سال برای فیل‌های زباله‌گرد سریلانکا
تصویر تکان‌دهنده از زباله‌گردی یک گله فیل در سریلانکا برنده جایزه ۱۰۰۰ پوندی عکاسی جامعه سلطنتی زیست‌شناسی شد. تیلاکسان تارماپالان این عکس را از فیل‌های زباله‌گرد و زباله‌خوار منطقه آمپارا گرفته است. جایزه بهترین عکاس نوجوان هم به آشوین گیرتان از سریلانکا برای باکلان‌های منتظر ماهی رسید.
یک خط خبر | ۱۴ میلیون تُن زباله پلاستیکی در کف اقیانوس‌هاست
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / اقیانوس / محیط زیست جهان
یک خط خبر | ۱۴ میلیون تُن زباله پلاستیکی در کف اقیانوس‌هاست
همشهری آنلاین: بیش از ۱۴ میلیون تن زباله پلاستیکی به ابعاد پنج میلیمتر یا کمتر در کف تمام اقیانوس‌های جهان جا خوش کرده است؛ ۳۰ برابر بیش از همه زباله‌های شناور روی آب.
عکس روز| فیل‌ها در زباله‌ها
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / زباله / محیط زیست جهان / عکس روز / سریلانکا
عکس روز| فیل‌ها در زباله‌ها
فیل‌ها در حاشیه بندر الوویل در سری‌لانکا در میان انبوه زباله‌ها در میان زیستگاه‌هشان قرار دارد، به دنبال غذا می‌گردند.
شی: چین سهم خود را در حفاظت از محیط زیست جهانی ادا خواهد کرد
۱۳۹۹/۰۷/۱۱ / سازمان ملل متحد / دی اکسید کربن / چین / تخریب محیط زیست
شی: چین سهم خود را در حفاظت از محیط زیست جهانی ادا خواهد کرد
پکن- ایرنا- «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین در نشست بین المللی «تنوع زیستی» با یاداوری تعهد چین مبنی بر صفر کردن تولید گازهای کربنی تا سال ۲۰۶۰ اظهار کرد کشورش سهم خود را در حفاظت از محیط زیست ادا خواهد کرد.
رهبر چین: پکن در بهبود محیط زیست جهان دارای سهم است
۱۳۹۹/۰۷/۱۱ / محیط زیست / چین / ایران و چین / دوستداران محیط زیست
رهبر چین: پکن در بهبود محیط زیست جهان دارای سهم است
شی جین پینگ رئیس جمهوری چین ۳۰ سپتامبر/۹ مهر در نشست سران سازمان ملل درباره تنوع زیستی سخنرانی ویدیویی ایراد کرد.
کدام کشورها با بیشترین تهدیدات زیست‌محیطی مواجهند؟ | آوارگی بیش از یک میلیارد نفر تا سال ۲۰۵۰
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / محیط زیست جهان
کدام کشورها با بیشترین تهدیدات زیست‌محیطی مواجهند؟ | آوارگی بیش از یک میلیارد نفر تا سال ۲۰۵۰
موسسه اقتصاد و صلح اخیرا گزارشی در خصوص تهدیدات زیست‌محیطی ارائه کرده که ۱۵۷ کشور سراسر جهان را که با مشکل تهدیدات زیست‌محیطی مواجه هستند، مورد بررسی قرار داده است.
۹ هشدار صندوق جهانی حیات وحش
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / محیط زیست جهان
۹ هشدار صندوق جهانی حیات وحش
صندوق جهانی حیات وحش در گزارش اخیر خود آمارهای نگران‌کننده‌ای از وضعیت تنوع زیستی در کره زمین منتشر کرده است که از بین رفتن ۸۵ درصد تالاب‌های جهان و آلودگی عمده اقیانوس‌های دنیا از جمله آن‌ها است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
تهدیدی به نام تجارت باله کوسه‌ها
برنامه کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF/SGP, Global Environment Facility/Small Grants Programme) که زیر نظر برنامه توسعه ملل متحد (United Nation Development Programme, UNDP) دنبال می‌شود، طرحی را جهت بهبود وضعیت کوسه ‌ماهیان و سپرماهیان خلیج فارس تایید و در دستورکار قرار داده که به واسطه فعالیت‌های گسترده میدانی و مطالعاتی می‌تواند، کورسوی امیدی برای بقای کوسه‌ها در آب‌های ساحلی کشورمان باشد. «فهیرا مشایخی‌سوزایی» مدیرعامل موسسه کولی‌کر خلیج فارس و عضو تیم بین‌المللی الاسمو پراجکت (Elasmo Project) در ایران یکی از معدود محققانی است که وضعیت کوسه‌ها را جدی گرفته و مطالعه روی آنها را آغاز کرده است. آنچه در ادامه می‌خوانید، …
چند برنامه شهریِ سازگار با محیط زیست در آمریکای لاتین
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / شهرسازی / سازگار با محیط زیست
چند برنامه شهریِ سازگار با محیط زیست در آمریکای لاتین
داشتن شهر سازگار با محیط ‌زیست حق همه افراد است اما نگرشی گذرا بر وضعیت محیط زیست جهان در دو دهه گذشته نشان می‌دهد که به‌رغم سیاست‌گذاری‌های اخیر در زمینه محیط زیست نه تنها اثرات مخرب انسانی در این حوزه کاهش نیافته بلکه مسایل حاد و دشواری مانند آلودگی شدید جو، نازک شدن لایه ازن، بروز پدیده گلخانه‌ای و گرم شدن کره زمین و پیامدهای متعدد ناشی از این پدیده‌ها نیز مطرح شده است.
رونمایی از شاخص عملکرد محیط زیست جهانی کشورها
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / سازمان محیط زیست ایران / شاخص عملکرد محیط زیست جهانی
رونمایی از شاخص عملکرد محیط زیست جهانی کشورها
سرپرست مرکز امور بین الملل و کنوانسیون ها گفت: به مناسبت روز جهانی محیط زیست، از رتبه بندی وضعیت محیط زیست جهانی کشورها بر اساس شاخص عملکرد محیط زیست طی مراسمی آنلاین رونمایی شد.
محیط‌زیست در جهان پساکرونا
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
محیط‌زیست در جهان پساکرونا
شینا انصاری _ مدیرکل محیط‌زیست شهرداری تهران نزدیک به 5دهه از زمانی که روز پنجم ژوئن (شانزدهم خرداد) از جانب سازمان ملل متحد به‌عنوان روز جهانی محیط‌زیست انتخاب شد، می‌گذرد. با وجود تمامی اقداماتی که طی این نیم‌قرن برای توجه به محیط‌زیست انجام شده، شوربختانه وضعیت محیط زیست جهان هرسال بدتر و اسفبارتر از قبل شده است. با وجود کنوانسیون‌ها و پیمان‌های متعدد منطقه‌ای و بین‌المللی، نابودی جنگل‌ها، تخریب زیستگاه‌ها و انقراض گونه‌ها، آلاینده‌های محیط‌زیست، انتشار گازهای گلخانه‌ای و گرمایش زمین همچنان …
کرونا زنگ تفریح موقت زمین بود/ضدعفونی نقاط پرتماس شهری ضروری است
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / روز زمین پاک / شیوع کرونا / شینا انصاری
کرونا زنگ تفریح موقت زمین بود/ضدعفونی نقاط پرتماس شهری ضروری است
مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اثرات مثبت موقت شیوع کرونا بر محیط زیست جهانی گفت: تغییر سبک زندگی، دور شدن از مصرف گرایی از راهکارهای مقابله با تغییرات اقلیمی اند.
کرونا ناجی محیط زیست یا برعلیه آن؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / استانی-علمی و آموزشی / کروناویروس / محیط زیست
کرونا ناجی محیط زیست یا برعلیه آن؟
شیوع ویروس کرونا برای اولین بار موجب خالی شدن اتوبان‌های مملو از خودرو، زمین گیری هواپیماها و کاهش تقاضای خرید نفت در جهان شد و به نوعی کرونا بر محیط زیست جهانی تاثیرات مثبت و منفی گذاشته است.
مروری کوتاه بر تأثیرات زیست‌محیطی کرونا +فیلم
۱۳۹۹/۰۱/۱۹ / ویروس کرونا / فیلم روز
مروری کوتاه بر تأثیرات زیست‌محیطی کرونا +فیلم
شیوع ویروس کرونا به محیط زیست جهان چهره متفاوتی بخشیده است؛ کاهش آلاینده‌های هوا در سراسر جهان یکی از تأثیرات شیوع این ویروس بوده که البته مشخص نیست تا چه زمانی پایدار خواهد بود. از ونیز تا پکن، از لس‌آنجلس تا بنگلور؛ میزان آلودگی در این شهر‌ها تا پیش از شیوع ویروس کرونا بسیار گسترده بود، اما اکنون آسمانی آبی‌تر و آبی سالم‌تر دارند. کووید-۱۹ اکنون کم و بیش اقتصاد جهانی را متوقف کرده است. با تعطیلی کارخانه‌ها و عدم استفاده از خودروها، آلودگی هوای شهر‌ها در حال محو شدن است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / استانی-اجتماعی / محیط زیست
مزایای چند جانبه انتخاب سبز بر روی محیط زیست، اقتصاد و سلامت
یک کارشناس محیط زیست اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با تاکید بر اینکه در حوزه محیط زیست، انتخاب‌های فردی انتخاب های جمعی هم هستند و بر روی دیگران تاثیر دارند، گفت: با انتخاب های محیط زیستی یا انتخاب های سبز در زندگی روزمره می توانیم کمک بزرگی به محیط زیست جهان کنیم، البته نمی توان نسخه یکسانی برای همه پیچید و هر کسی باید با توجه به شرایط خود و خانواده اش انتخاب هایی برای کمک به محیط زیست داشته باشد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / کره‌ جنوبی / محیط زیست / گویان فرانسه
کره جنوبی ماه آینده ماهواره به فضا می‌فرستد
تهران- ایرنا- کره جنوبی قصد دارد که ماه آینده میلادی یک ماهواره زمین ثابت را برای نظارت بر محیط زیست جهان به فضا ارسال کند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / گرمایش جهانی
هشدار؛ در سال ۲۰۵۰ با نابودی تمدن انسان روبرو می‌شویم؟
جاناتان واتس دبیر بخش محیط زیست جهان گاردین در گزارشی به پیشبینی وضع اقلیم جهان در سال ۲۰۵۰ پرداخته است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / آمریکا / ترامپ / کره زمین / گرتا تونبرگ / گرمایش جهانی / محیط زیست
گرتا تونبرگ: صحبت با ترامپ در مورد محیط زیست تلف کردن وقت است
شفقنا- نوجوان سوئدی که هشدارهایش در مورد محیط زیست جهان را تکان داده صحبت کردن با رییس جمهور آمریکا را بی‌فایده و وقت تلف کردن خواند. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از رویترز، گرتا تونبرگ نوجوان ۱۶ ساله اهل سوئد که پس از سفر به کشورهای مختلف، در تابستان امسال به مجمع عمومی سازمان ملل رفت تا در […]
۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / اینفومهر / اینفوگرافیک / ایالات متحده آمریکا / حفاظت از محیط زیست
آمریکا بزرگترین تخریب‌کننده محیط زیست جهان
آمریکا به صورت رسمی ۲۵% از گازهای گلخانه‌ای جهان را تولید می‌کند و البته این آمار جدای از تخریب‌های محیط زیستی دیگر این کشور است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / گرمایش زمین / جایکا / ریاست سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور / منابع طبیعی و آبخیزداری / ژاپن / گرمایش جهانی
همکاری ژاپن و ایران در شرایط تحریم تداوم دارد
تهران- ایرنا- زنتارو موریتا معاون بخش محیط زیست جهانی جایکا ژاپن در دیدار با خسرو شهبازی معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها با اشاره به تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان، گفت: علیرغم وجود تحریم‌ها همچنان مصمم ‏هستیم همکاری‌هایمان با ایران تداوم یابد.‏
۱۳۹۸/۰۴/۰۹
دبیرکل سازمان ملل: قبل از اینکه فاجعه رخ دهد جهان به فکر محیط زیست باشد
شفقنا- دبیرکل سازمان ملل در مورد بروز فاجعه جبران ناپذیر برای محیط زیست جهانی هشدار داد. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، آنتونیو گوترش که در اجلاس جهانی آب و هوایی در ابوظبی امارات سخن می‌گفت هشدار داد جهان باید پیش از رسیدن به مرحله فاجعه به داد محیط زیست برسد. دبیرکل سازمان ملل هشدار داد […]
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •