شنبه, ۱۴ تیر, ۱۳۹۹ / 4 July, 2020
مغز انسان
آلزایمر به خاطر تجمع آهن در مغز تشدید می‌شود
۱۵ ساعت قبل / آلزایمر / مغز انسان / مغز
آلزایمر به خاطر تجمع آهن در مغز تشدید می‌شود
ایرنا به نقل از پایگاه خبری ساینس‌دیلی، نوشت: نتایج تازه‌ترین پژوهش محققان اروپایی نشان می‌دهد که بین سطح بالای آهن در بخش‌های خاصی از مغز و میزان اختلالات شناختی، ارتباط مستقیم و شاخصی وجود دارد.
شایع‌ترین معضل بیماران بدحال کرونایی چیست؟
۲۲ ساعت قبل / سلامت / سکته مغزی / ویروس کرونا / مغز انسان / اخبار کرونا
شایع‌ترین معضل بیماران بدحال کرونایی چیست؟
نتایج یک بررسی جدید حاکی از آن است، میان بیماران بدحال کرونایی که در وضعیت بحرانی به سر می‌برند، آسیب مغزی بسیار شایع است.
۱۰ شیوه برای پرورش ذهن کودکان
۴ روز قبل / سلامت ذهنی کودک / هوش کودکان / تربیت کودک / پارسی خبر / سبک زندگی
۱۰ شیوه برای پرورش ذهن کودکان
 تشخیص و تأمین نیاز‌های روحی و حسی کودکان برخلاف نیاز‌های مادی و فیزیکی مانند تشنگی، گرسنگی، نوع پوشش و لباس و... کار چندان ساده‌ای نیست و ممکن است خیلی از ما فراموش کنیم که کودکمان همان‌قدر که باید غذای مقوی و سالم بخورد تا خوب رشد کند، باید مغز و فکرش نیز به‌خوبی پرورش پیدا یابد تا بتواند خوب فکر کند، رفتار‌های اجتماعی اش به‌درستی شکل بگیرد و توانمندی‌ها و مهارت‌های مورد نیاز زندگی را به‌درستی آموزش دیده و فرابگیرد و در مجموع انسان خوبی باشد؛ بنابراین همان‌قدر که نگران خورد و خوراک و لباس و اسباب‌بازی‌های کودکتان هستید، با در نظر گرفتن برخی نکات ساده می‌توانید فعالیت‌های مغزی و ذهنی کودکتان را نیز به شکل بهتری پرورش دهید. در ادامه ۱۰ فعالیت برای حفظ سلامت ذهنی کودکان را بررسی می‌کنیم. زمان …
هنگام احساس تنهایی، مغز دوستان را به‌طور متفاوت درک می‌کند
۵ روز قبل
هنگام احساس تنهایی، مغز دوستان را به‌طور متفاوت درک می‌کند
هنگام تنهایی، الگوی فعالیت مغز انسان موقع فکرکردن به خود و دوستان نزدیک مشابه، ولی هنگام فکرکردن به افراد دورتر متفاوت است.
۵ روز قبل
جنگل هیرکانی باغ میوه نیست
جنگل‌های هیرکانی حاصل کوهزایی حد اواسط دوره‌های میوسن و الیگوسن دوران سوم زمین‌شناسی (ترشیاری) با قدمت بیش از 30 میلیون ساله هستند. مشابه این جنگل فقط در دو ناحیه دیگر از جهان یعنی شمال امریکا و شرق آسیا بوده و در آنها بدون دخل و تصرف باقی مانده‌اند. درست برعکس؛ جنگل‌های کهن هیرکانی (خزری و ارسبارانی) نه تنها حفظ نشدند بلکه از دهه ۳۰ شمسی زیر تیغ طرح‌های جنگلداری کلاسیک با رویکرد دانش غربی بومی نشده، قرار گرفتند. طی ۷ دهه با اجرای طرح مزبور از آستارا تا گلیداغ  باید اهدافی چون پرورش و تعالی جنگل برای رساندن به درجه پایدار را مدنظر داشت! غافل از آنکه جنگل‌های بکر هیرکانی خود پرورش یافته طبیعی بود که با ساختار ۳ اشکوبه ناهمسال نامنظم و ناهمگن به درجه تعالی …
ارتباط معنادار کرونا و بیماری‌های مغزی
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / سلامت / ویروس کرونا / آمار مبتلایان به کرونا / اخبار کرونا / چه‌کار کنیم تا به کرونا مبتلا نشویم؟ / سکته مغزی / مغز انسان / بیماری / انگلیس
ارتباط معنادار کرونا و بیماری‌های مغزی
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که بیماری کووید-۱۹ ممکن است با خطر سکته مغزی، احساس گیجی و دیگر پیامدهای مغزی همراه باشد.
دسترسی به داده‌های سیستم واکنش به تهدید مغز ممکن شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / نقشه برداری مغز / استرالیا / مغز انسان
دسترسی به داده‌های سیستم واکنش به تهدید مغز ممکن شد
محققان استرالیایی با تجهیز یک دوچرخه برقی به سیستم اسکن مغز موفق به دسترسی به داده‌های سیستم واکنش به تهدید انسان شدند تا از آن برای افزایش امنیت افراد استفاده شود.
بلایی که کرونا بر «مغز» وارد می‌کند
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / مغز انسان / ویروس کرونا / سلامت
بلایی که کرونا بر «مغز» وارد می‌کند
فوق تخصص مغز و اعصاب گفت: ثابت شده است که ویروس کرونا می تواند مغز را مورد تهاجم قرار داده و به داخل بافت و عروق آن رفته و باعث صدمه به جداره رگها و در نهایت سکته مغزی شود.
حمله ویروس کرونا به «مغز» ثابت شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / مغز / سکته مغزی / سلامت / مغز انسان / ویروس کرونا / داروی کرونا
حمله ویروس کرونا به «مغز» ثابت شد
فارس نوشت: فوق تخصص مغز و اعصاب گفت: ثابت شده است که ویروس کرونا می تواند مغز را مورد تهاجم قرار داده و به داخل بافت و عروق آن رفته و باعث صدمه به جداره رگها و در نهایت سکته مغزی شود.
تشخیص آلزایمر با وجود «میزان مس در خون»
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / سلامت / بیماری / شیوع بیماری / آلزایمر / علائم بیماری / مغز انسان / فلز مس / بیماری پارکینسون / کبد
تشخیص آلزایمر با وجود «میزان مس در خون»
بررسی مولکول های حامل مس در جریان خون، منجر به روش تشخیص و درمان بیماری آلزایمر می شود.
شکر چگونه موجب چاقی می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / پارکینسون / شکر / چاقی / سلامت / مغز انسان
شکر چگونه موجب چاقی می‌شود؟
نتایج یک بررسی جدید نشان می دهد مصرف بیش از حد شکر باعث اختلال در عملکرد برخی نورون های کلیدی و حساس مغزی شده و همین مساله به تشدید روند چاقی کمک می کند.
مصرف خوراکی‌های چرب باعث کاهش تمرکز می‌شوند؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / خوراکی های چرب / رژیم غذایی / تمرکز / عملکرد مغز / سبک زندگی / پارسی خبر
مصرف خوراکی‌های چرب باعث کاهش تمرکز می‌شوند؟
این تحقیق که در مجله آمریکایی Clinical Nutrition منتشر شده است، مدرک بیشتری دال بر ارتباط میان روده و مغز ارائه می‌دهد. این مطالعه همچنین دلیل دیگری ارائه می‌دهد که باید میزان مصرف چربی‌های اشباع را در رژیم غذایی کاهش داد.  چربی‌های اشباع مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا به مردم توصیه می‌کند که میزان مصرف چربی‌های اشباع را که از منابع حیوانی مانند گوشت چارپایان، ماکیان و محصولات لبنی تامین می‌شود، کاهش دهند.  نتیجه مطالعه‌ای که در زمینه نقش چربی‌ها بر سلامت انسان در سال ۲۰۱۸ در نشریه BMJ  منتشر شد، نشان می‌دهد که خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را می توان با جایگزین کردن چربی اشباع با چربی‌های اشباع نشده (از جمله روغن‌های گیاهی) کاهش داد. به‌علاوه شواهد و مدارکی وجود دارد که نشان دهنده ارتباط …
خوراکی‌های منبع سروتونین چیست؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / سروتونین / دستگاه گوارش / رژیم غذایی / سبک زندگی / پارسی خبر
خوراکی‌های منبع سروتونین چیست؟
سروتونین یا هیدروکسی‌تریپتامین نوعی انتقال‌دهنده‌های عصبی از نوع مونوآمینه اسید بیوژنیک است. به لحاظ بیوشیمی از مشتقات تریپتوفان می‌باشد. سروتونین به‌طور اهم در دستگاه گوارش، پلاکت‌ها و سیستم عصبی مرکزی حیوانات و همین‌طور انسان یافت شده‌است. این ماده نزد افکار عمومی به‌عنوان جاری‌کنندهٔ «احساس خوب» شناخته شده است. روش‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کنند میزان این ماده را در بدن خود افزایش بدهید. وقتی سروتونین به‌مقدار کافی در مغز ترشح بشود، شادتر خواهید بود و احساس بهتری را تجربه خواهید کرد. پس با ما همراه باشید تا از مواردی بگوییم که به ترشح بیشتر سروتونین کمک می‌کند: - حس دلواپسی - مشکلات گوارشی - حساسیت بالای عاطفی - خستگی - بالا یا پایین بودن میل جنسی - مشکل به خواب رفتن و بی خوابی - حساسیت …
چگونه نوشابه نوشیدن را ترک کنیم؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / ترک نوشابه / مضرات نوشابه / نوشیدنی گازدار / سبک زندگی / پارسی خبر / آب گازدار
چگونه نوشابه نوشیدن را ترک کنیم؟
به هر نوشیدنی حاوی آب گازدار که شکر یا شیرین‌کننده دیگری مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا و همچنین طعم‌دهنده‌های طبیعی یا مصنوعی اضافه شود نوشابه گازدار گفته می‌شود. علی‌رغم این که نوشابه یکی از نوشیدنی‌های محبوب و پرمصرف است، مشخص شده نه تنها برای سلامتی مفید نیست، بلکه با مشکلاتی مانند چاقی، خرابی دندان‌ها و بیماری‌های مزمن مرتبط است. با دانستن این موضوع بسیاری از افرادی که مرتباً نوشابه می‌نوشند می‌خواهند آن را کنار بگذارند. در این مطلب دلایل تمایل بهمصرف نوشابه و چگونگی ترک آن را توضیح خواهیم داد.   دلیل تمایل زیاد شما به نوشابه‌ها چیست؟   هرچه بیشتر نوشابه بخورید ترک آن برایتان سخت‌تر خواهد بود و به اراده‌ی محکم‌تری نیاز است. تمایل زیاد به مصرف غذا‌ها و نوشیدنی‌های قندی در افراد به دلایل بیوشیمیایی …
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / آب
آیا زمانبندی نوشیدن آب اهمیت دارد؟
تردیدی نیست که آب برای سلامت انسان ضروری است. آب حدود ۷۵ درصد از وزن بدن انسان را تشکیل می‌دهد و نقش مهمی در تنظیم هر چیزی از فعالیت مغز تا عملکرد جسمانی و گوارش دارد.
چهارصفه‌های زواره در حال جان گرفتن...
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / چهارصفه‌ها‌
چهارصفه‌های زواره در حال جان گرفتن...
گرمای کویر را تنها کویرنشینان آن درک می‌کنند. گرمایی که گاه مغز آدمی را به قولی به جوش می‌آورد و بر خلق و خوی انسان کویرنشین هم تاثیر می گذارد.
اختراع کلاه الکترومغناطیسی سبک برای اسکن کل مغز
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / مغز انسان / نقشه برداری مغز / حسگر
اختراع کلاه الکترومغناطیسی سبک برای اسکن کل مغز
محققان انگلیسی از تولید کلاهی الکترومغناطیسی خبر داده اند که تعداد حسگرهای آن تنها یک پنجم نمونه‌های مشابه است و می‌تواند کل مغز را اسکن کند.
مصرف بیش از حد قند و مضرات آن
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
مصرف بیش از حد قند و مضرات آن
قند هم بصورت طبیعی در غذاها و همین طور در غذاهای فرآوری شده وجود دارد. قند به خودی خود چیز بدی نیست. قند برای بدن انسان بسیار حیاتی است، و منبع عملکردهای مهم مانند منبع انرژی مغز و ستون فقرات DNA بدن است. ولی مصرف بیش از اندازه قند موجب بروز مشکلاتی می شود.
چگونه از نشخوار فکری دوران پسا کرونا رهایی یابیم؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / ویروس کرونا / استانی-اجتماعی
چگونه از نشخوار فکری دوران پسا کرونا رهایی یابیم؟
به گفته یک روانشناس زمانیکه در تخیلات خود وقایع خطرآمیزی را تصور می‌کنیم مغز دیگر قادر به تشخیص واقعی و تخیلی بودن موضوع نخواهد بود و همین تصور خطرآمیز سبب ترشح هورمونی به نام کورتیزول در خون و ایجاد ترس و اضطراب مزمن و تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان می شود.
‌راستی چرا دروغ می‌گوییم؟ + راهکارهایی برای کاهش دروغ‌گویی
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
‌راستی چرا دروغ می‌گوییم؟ + راهکارهایی برای کاهش دروغ‌گویی
تحقیقات علمی نشان داده‌اند که دروغ گفتن نیازمند فعالیت بیشتری در لوب جلویی مغز است و نیز مناطق خاصی از مغز به هنگام دروغ گفتن دارای فعالیت شدیدتری می‌شوند. به‌عبارت‌دیگر دروغ‌گویی رفتاری پیچیده است که انسان را از سایر حیوانات متمایز کرده است.
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
مریخ، انسان و آن بیگانگان دور
عبدالرضا ناصرمقدسی. متخصص مغز و اعصاب
مورچه‌های جنگلی حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت متفاوتی دارند
۱۳۹۹/۰۳/۰۴
مورچه‌های جنگلی حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت متفاوتی دارند
شاید تصور کنید مغز انسان خاص‌تر از هر موجود دیگری است؛ اما حتی کوچک‌ترین مغزهای روی زمین هم گاهی شباهت‌های شگفت‌انگیزی با مغز انسان دارند.
مغز در حال خواب اطلاعات دنیای بیرون را فیلتر می‌کند
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
مغز در حال خواب اطلاعات دنیای بیرون را فیلتر می‌کند
دانشمندان به تازگی با کشف دیگری از اسرار مغز دریافتند که هنگام خواب مغز انسان می‌تواند تمام صدا‌های اطراف خود را نادیده بگیرد.
خواص بی نظیر زرشک برای رفع گرما زدگی
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / زرشک / گرمازدگی / مشروبات الکلی / عناب / پارسی خبر / سبک زندگی
خواص بی نظیر زرشک برای رفع گرما زدگی
 صورت برافروخته، سردرد، بی‌حسی و قرمزی چشم‌ها، خشکی دهان و زبان، خشکی بینی، تب به ویژه در نواحی شکم، گرگرفتگی کف دست و پا، خشکی گلو، احساس کمبود اکسیژن و نفس نفس زدن و تپش قلب از جمله علائم گرمازدگی است؛ بنابراین گزراش، هنگام گرمازدگی زیاد رگ‌های سطحی بدن باز می‌شوند و تبخیر آب از سطح بدن به چند برابر افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه املاح خون تقلیل یافته و قلب و مغز قدری ناراحت می‌شوند! طوری که گاهی ناراحتی‌های قلبی و روانی عارض می‌شود. همچنین وقتی انسان از یک محیط سرد یا ملایم وارد منطقه گرم سیر می‌شود، تقریبا ۱۰ روز زمان می‌برد تا بدن او بتواند با محیط جدید سازش کند و از همین رو برای جلوگیری از گرمازدگی ضمن اینکه لازم است در حد توان، خود را از گرما دور نگه دارد باید از آبی که حدود یک در هزار نمک …
کلید روشن و خاموش کردن درد در مغز کشف شد
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
کلید روشن و خاموش کردن درد در مغز کشف شد
محققان منطقه ای در مغز موش ها کشف کرده اند که مانند کلید برق، احساس درد را خاموش می کند. چنین کشفی به توسعه موج تازه ای از داروهای مسکن برای انسان ها کمک می کند.
علائم نارسایی کلیه چیست؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / نارسایی کلیه / روزه / ویتامین d / سبک زندگی / بیماری کلیه
علائم نارسایی کلیه چیست؟
مهم‌ترین وظیفه کلیه‌ها برداشت مواد زائد از خون و بازگرداندن خون تصفیه شده به بدن است، هر دقیقه حدود یک لیتر خون (یک پنجم خونی که توسط قلب پمپ شده) از طریق سرخرگ کلیوی وارد کلیه‌ها می‌شود. پس از اینکه خون تصفیه شد از طریق سیاهرگ‌های کلیوی به بدن باز می‌گردد.داخل هر کلیه متجاوز از یک میلیون واحد بسیار ریز عملکردی به نام نفرون وجود دارد. هر نفرون از یک صافی بسیار کوچک به نام کلافه که به یک لوله (توبول) متصل است تشکیل می‌شود، آب و مواد زائد توسط این صافی از خون جدا شده و به داخل لوله‌های کوچک جریان پیدا می‌کنند. قسمت عمده این آب توسط لوله‌های کوچک باز جذب شده و مواد زائد به صورت غلیظ وارد ادرار می‌شوند تا دفع گردند.انور محمدی، فوق تخصص کلیه با اشاره به عملکرد کلیه‌ها، اظهار کرد: هر انسان سالمی قاعدتاً …
مصرف فست فودها موجب التهاب روده می‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
مصرف فست فودها موجب التهاب روده می‌شود
نتایج مطالعات متعددی نشان می‌دهد که مصرف فست فودها موجب بروز آسیب‌های متعددی در انسان شده و به‌طور خاص روی معده، روده، کلیه‌ها، مغز و کبد تأثیر مخرب دارد.
کمک ماری‌جوانای طبیعی بدن به فراموشی خاطرات دردناک
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
کمک ماری‌جوانای طبیعی بدن به فراموشی خاطرات دردناک
محققان دریافته‌اند که یک ترکیب طبیعی در مغز انسان که به "ماری‌جوانای بدن" مشهور است، به کنار آمدن با خاطرات دردناک و فراموش کردن آن‌ها کمک می‌کند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
ایلان ماسک: ایمپلنت اتصال مغز به رایانه سال آینده آماده می‌شود
ایلان ماسک اعلام کرد شرکت نورولینک تا سال آینده ایمپلنت مغزی آماده می‌کند که مغز انسان را به رایانه متصل می‌کند. به گزارش دیلی‌میل، به‌نظر می‌رسد رویای ایلان ماسک برای مرتبط کردن مغز انسان به رایانه‌ها به‌زودی به واقعیت تبدیل می‌شود. مدیر ارشد اجرایی شرکت نورولینک در یک پادکست اعلام کرد نسخه‌ای از ایمپلنت مغزی را تا یک سال دیگر آماده می‌کند. ماسک در ادامه توضیح داد این فرآیند شامل برداشتن تکه‌ای جمجمه است. در مرحله بعد روبات‌ها الکترودهایی که شبیه رشته‌هایی بسیار باریک هستند را در مغز فرد قرار می‌دهند.
دستورالعمل غذایی برای زوال عقل
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / زوال عقل / موادغذایی / پیشگیری از زوال عقل / پارسی خبر
دستورالعمل غذایی برای زوال عقل
احتمالا درباره مواد غذایی تقویت کننده مغز که می‌توانند خطر زوال عقل و بیماری آلزایمر را کاهش دهند، چیز‌هایی شنیده اید؛ و این درست است که بسیاری از مواد غذایی با کاهش خطر زوال شناختی پیوند خورده اند.ماهی‌های چرب، شکلات تلخ، قهوه، بلوبری، و زردچوبه همگی از جمله مواد غذایی هستند که به حفظ سلامت مغز انسان با افزایش سن کمک می‌کنند.اما جفت‌های غذایی بخشی است که اغلب در زمان صحبت درباره رژیم غذایی و زوال عقل نادیده گرفته می‌شود. چه غذا‌هایی را همراه هم مصرف می‌کنید؟ و آیا این تاثیری بر خطر زوال عقل دارد؟میکروبیوم بدن انسان یک انبار غله نیست. تمام غذا‌هایی که مصرف می‌کنید برای ایجاد یک جامعه باکتریایی منحصر به فرد که بر خطر زوال عقل و همچنین خطر بسیاری از بیماری دیگر تاثیرگذار است با هم تعامل دارند. …
اعتیاد به رابطه جنسی (هایپرسکشوالیتی)
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / رابطه جنسی / پارسی خبر / اعتیاد جنسی / درمان
اعتیاد به رابطه جنسی (هایپرسکشوالیتی)
اعتیاد جنسی یکی از خطرناک‌ترین اعتیاد‌هایی است که تابه حال شناخته شده است. این اعتیاد مانند انواع اعتیاد‌های دیگر، تأثیر منفی بر مغز انسان دارد و مغز را معتاد می‌کند.
سرطان خون چگونه به بدن حمله می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / سرطان / سرطان خون / پارسی خبر
سرطان خون چگونه به بدن حمله می‌کند؟
سرطان بیماری است که طی آن رشد یک یا مجموعه‌ای از سلول‌های بدن از کنترل بدن خارج شده و توده یاخته (سلول‌های سرطانی) یا تومور شکل می‌گیرد، سرطان خون، به مجموعه بیماری‌هایی گفته می‌شود که سلول‌های نافرمان، جزو مجموعه دستگاه گردش خون بدن انسان هستند.چندین مدل سرطان به سلول‌های سازنده خون هجوم می‌آورند. علائم آن‌ها معمولاً به آرامی بروز می‌کند و در برخی افراد هیچ‌گونه علامتی از خود نشان نمی‌دهند، بنابراین حتی ممکن است متوجه ورود آن‌ها به بدن‌تان نشوید.اما چند نشانه برای شناسایی انواع متداول سرطان خون وجود دارد، در ادامه چند نوع سرطان خونِ شایع و علائم و نشانه‌های آن‌ها را بررسی می‌کنیم.سرطان بافت خون‌ساز بدن یا لوسمی سلول‌های خونی در مغز استخوان ساخته می‌شوند و این همان جایی است که ابتدای شروع سرطان …
هورمون‌ها و چگونگی تاثیر آن‌ها بر سوخت و ساز بدن
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / پارسی خبر / هورمون / سوخت و ساز بدن
هورمون‌ها و چگونگی تاثیر آن‌ها بر سوخت و ساز بدن
هورمون‌ها و سوخت و ساز بدن انسان ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. سوخت و ساز یا متابولیسم تنها به این که با چه سرعتی کالری می‌سوزانید، محدود نشده و تمام روش‌های مورد استفاده بدن برای ذخیره و استفاده از انرژی کسب شده از غذای مصرفی را در بر می‌گیرد.به گزارش شیپ"، افزون بر کالری سوزی، سوخت و ساز بدن شما پروتئین ها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌هایی مانند اسید‌های آمینه، اسید‌های چرب، و گلوکز ساده را تبدیل کرده و سپس آن‌ها را به سلول‌های بدن انتقال می‌دهد، در رشد و حفظ توده عضلانی نقش دارد و چربی ذخیره شده در بدن را تجزیه می‌کند.تمام این عملکرد‌های متابولیک کاملا توسط هورمون‌ها کنترل می‌شوند. برای حفظ عملکرد عادی، تعادل هورمون‌ها در بدن باید حفظ شود. اگر سطح یک هورمون بیش از حد افزایش یافته و سطح هورمون …
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
چگونه قوی باشیم؟
همه آدم‌ها از درجه‌ای از قدرت روحی برخوردارند. اما اغلب آدم‌ها آن‌قدری که واقعاً در توان دارند قوی نیستند. علت این مسئله هم آن است که آن‌ها معمولاً نمی‌توانند خود را در مسیر موفقیت قرار دهند.اگر می‌خواهید انسانی قوی باشید باید به نهایت پتانسیل خود دست پیدا کنید و برای این منظور باید سبک زندگی‌ای برای خود ترتیب دهید که به شما کمک کند به اهداف خود دست یابید. علاوه بر این، شما باید موانعی که قدرت روحی شما را از بین می‌برند و در تلاش‌های شما کارشکنی می‌کنند را از سر راه بردارید. بیشتر از آنکه باید به مغزتان اعتماد داریدمغز شما دوست دارد شما در حاشیه امن‌تان بمانید. به همین دلیل سعی می‌کند شما را متقاعد کند که نمی‌توانید موفق شوید یا آن‌قدری خوب نیستید که بتوانید کار متفاوتی انجام دهید. اما به خاطر …
کرونا چه اثری بر مغز می گذارد؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / اثر کرونا / تاثیر کرونا بر مغز / شیوع کرونا در جهان / عملکرد کرونا در بدن / کرونا
کرونا چه اثری بر مغز می گذارد؟
شفقنا- محققان دانشگاه ام آی تی آمریکا با بررسی نحوه تقابل بیماری کرونا با سیستم ایمنی بدن به مطالعه آثار پایدار این عفونت ویروسی بر سلامت سیستم عصبی مرکزی انسان و به ویژه مغز پرداختند. گروهی از محققان مسیرهایی...
نحوه اثرگذاری کووید۱۹ بر مغز
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / ویروس کرونا / سهم_من_در_مهارکرونا / بیماری های ویروسی / هراس جهانی از ویروس کرونا
نحوه اثرگذاری کووید۱۹ بر مغز
تهران - ایرنا - محققان دانشگاه ام آی تی آمریکا با بررسی نحوه تقابل بیماری کرونا با سیستم ایمنی بدن به مطالعه آثار پایدار این عفونت ویروسی بر سلامت سیستم عصبی مرکزی انسان و به ویژه مغز پرداختند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
تنِ آدمی به‌منزله نعش: در نکوهشِ خوارداشتِ بدن
برای تأمل در مفهوم تن در اندیشه مدرن نگاهی گذرا به اندیشه رنه دکارت، پدر استعاری تفکر مدرن آغازگاه شایسته‌ای است. دکارت  تن و ذهن را از اساس دو جوهر جداگانه می‌دانست. دیدگاهی که به آن می‌گوییم دوآلیسم یا ثنویت‌باوری. البته دکارت برای ذهنِ آدمی ارزش بسیار بیشتری قائل بود. به این سبب که ذهن را محل اختیار آدمی می‌دانست و آن را جاودانه می‌پنداشت. همچنین در نگاه دکارت ذهن است که ما انسان‌ها را از سایر موجودات عالم هستی که ذهن ندارند جدا و ما را ممتاز می‌کند. عصب‌زیست‌شناس معاصر آنتونیو داماسیو همین جدا کردن ذهن از بدن (و به‌طور خاص از مغز) را «خطای دکارت» می‌دانست. بااین‌همه، دکارت از پیشگامان کالبدشناسی (آناتومی) مدرن …
کووید ۱۹ با مغز انسان چه می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
کووید ۱۹ با مغز انسان چه می‌کند؟
دانشمندان در تلاش‌اند تا دریابند چرا برخی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ دچار مشکلات عصبی مانند گیجی، سکته، تشنج یا از دست دادن حس بویایی می‌شوند.
ابداع دستگاه هایی کم مصرف که مانند مغز انسان کار می کنند
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / تحقیقات علمی / نوآوری / مغز
ابداع دستگاه هایی کم مصرف که مانند مغز انسان کار می کنند
محققان موفق شده اند دستگاه های کوچکی بسازند که کم مصرف هستند و با ولتاژی مشابه سیناپس های مغز انسان کار می کنند.
رژیم غذایی که مغز را جوان نگه می‌دارد
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / سلامت / رژیم غذایی / مغز انسان
رژیم غذایی که مغز را جوان نگه می‌دارد
تحقیقات نشان می‌دهد رژیم مدیترانه‌ای سرشار از ماهی و غلات کامل، می‌تواند مغز را جوان نگه داشته و به مبارزه با زوال عقل کمک کند.
خواب گوسفندی در عکس روز نشنال جئوگرافیک +عکس
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / سرگرمی / نشنال جئوگرافیک / گوسفند / جنین / خواب / خواب گوسفندی / رحم / مغز انسان / مغز / پارسی خبر
خواب گوسفندی در عکس روز نشنال جئوگرافیک +عکس
یک محقق، خواب جنین گوسفندی که هنوز در رحم مادرش است، بررسی می‌کند. ما یک سوم زندگی خود را در خواب می‌گذرانیم. دانشمندان واقعاً نمی‌دانند که چرا مغز جنبن گوسفند در مسیری مشابه مغز انسان رشد می‌کند، بنابراین یافته‌ها در این زمینه می‌تواند به درک خواب جنین کمک کند.
افزایش فشارخون در طول شب به مغز آسیب می‌زند
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / پارسی خبر / مغز انسان / فشارخون / زوال عقل
افزایش فشارخون در طول شب به مغز آسیب می‌زند
طبق نتایج مطالعه جدید، فشارخون بالا در طول شب می‌تواند به مغز آسیب برساند.
۱۳۹۹/۰۱/۲۸
تنها صداست که می‌ماند
صدا ماهیتی دارد که در فضا منتشر می‌شود و به پرده گوش ما می‌رسد و این پرده گوش ارتعاشی پیدا می‌کند که موجب می‌شود، نرون‌ها از گوش انسان به مغز برسد. این فرآیند باعث می‌شود انسان متوجه تفاوت صداها شود، برای مثال این صدای آب است، این صدای دریاست، این صدای جنگل است و یا این صدای یک بچه گربه است.  ماهیت صدا شبیه ظاهر تخم مرغ است که قابلیت نصف کردن دقیق را ندارد. با اعداد و ارقامی که آقایان هرتز، واگار و سنت در اختراع واحدهای اندازه‌گیری صدا ابداع کردند به این نتیجه رسیدند که ماهیت صدا مانند تخم مرغ شکلی است. به همین خاطر روی سازهای گوناگون نیز فواصل مختلفی به وجود آمده و نیز نغمه‌های متفاوتی گرفته است و فرکانس‌هایی که به گوش انسان شیرین آمده نیز روی …
افزایش «توجه» با کاهش امواج آلفای مغز
۱۳۹۹/۰۱/۲۷
افزایش «توجه» با کاهش امواج آلفای مغز
عمادالدین قاسمی پناه_خبرنگار اگر مشکل عدم‌تمرکز دارید، عصب‌شناسان دانشگاه ام‌آی‌تی یک راه‌حل برای این مسئله ارائه کرده‌اند: سطح امواج مغزی آلفا را کاهش دهید. یک دانشمند ایرانی به اسم یاسمن باقرزاده به همراه تعدادی از همکارانش در یک مطالعه دریافتند که انسان می‌تواند با کنترل امواج مغزی آلفای خود، براساس نوروفیدبک دریافتی هنگام انجام یک کار مشخص، میزان توجه خود را افزایش دهد. نوروفیدبک یا بازخورد عصبی در اصل، نوعی بیوفیدبک است که با استفاده از ثبت امواج الکتریکی مغز و دادن بازخورد به فرد تلاش می‌کند …
استفاده از فناوری مافوق صوت برای مقابله با آلزایمر برای اولین بار
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / آلزایمر / پارکینسون
استفاده از فناوری مافوق صوت برای مقابله با آلزایمر برای اولین بار
تهران - ایرنا - محققان استرالیایی برای اولین بار فناوری مافوق صوت را برای درمان آلزایمر در سلول‌های مغز انسان به کار گرفتند.
حیوانی که حتی در50سالگی می تواند بچه بیاورد/ او در یک روز به اندازه وزن3 انسان آب می نوشد
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / حیات وحش / حیوان
حیوانی که حتی در50سالگی می تواند بچه بیاورد/ او در یک روز به اندازه وزن3 انسان آب می نوشد
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: فیل‌ها بزرگترین پستانداران خشکی هستند. موجوداتی بسیار باهوش که بارها و بارها توانایی‌های ذهنی چشمگیر خود را نشان داده اند. دانشمندان طی سال‌ها تحقیق دریافتند که فیل‌ها قادر به تفکر پیچیده و احساس عمیق هستند. بزرگترین مغز در بین حیوانات خشکی زی با مربوط به این موجود عظیم الجثه می‌باشد.
همگام سازی مغز و موسیقی در زمان اجرا وجود دارد؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / سلامت / مغز انسان / موسیقی
همگام سازی مغز و موسیقی در زمان اجرا وجود دارد؟
تحقیق جدیدی که نشان می‌دهد مغز شنوندگان با نوازندگان در حال اجرا همگام سازی می‌شود.
تاثیر مخرب استرس بر عملکرد مغز
۱۳۹۹/۰۱/۱۵ / سلامت / اخبار سلامتی / اخبار سلامت / استرس / عملکرد مغز / مغز انسان / سلامتی
تاثیر مخرب استرس بر عملکرد مغز
پژوهشگران "انجمن علوم اعصاب" آمریکا اخیرا اعلام کرده‌اند استرس بیش از آن چیزی که افراد تصور می‌کنند بر عملکرد مغز آنها تاثیر می‌گذارد.
چرا در روزهای کرونایی بیشتر خواب می بینیم؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۰ / خواب / کرونا / پارسی خبر
چرا در روزهای کرونایی بیشتر خواب می بینیم؟
 کارشناسان روانشناسی اعلام کرده اند اقامت در خانه برای بازه زمانی طولانی سبب افزایش میزان استراحت افراد شده است و این یکی از دلایلی است که این روز‌ها افراد بیشتر در هنگام خواب دچار رویابینی می‌شوند.با وجود توصیه پزشکان به انجام ورزش درخانه و جلوگیری از دراز کشیدن یا خوابیدن درتخت خواب برای بازه زمانی طولانی در طول روز و زمان بیداری به وسیله افراد سالم، عده زیادی از افراد برای ساعت‌های طولانی می‌خوابند که این سبب برهم خوردن ساعت بیولوژیک بدن آنها و افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری‌های مزمن غیر واگیر، چون سکته مغزی و مواردی از این دست در آینده می‌شود.کاهش صحبت با اطرافیان و ورزش نکردن درمحیط خانه سبب افزایش تمایل به خواب می‌شود و بنا بر تحقیقات علمی افراد بازه زمانی بیشتری را درحالت REM به سر می‌برند، …
مغز انسان می‌تواند محل لمس شدن را حتی فراتر از بدن هم پیدا کند
۱۳۹۹/۰۱/۰۷
مغز انسان می‌تواند محل لمس شدن را حتی فراتر از بدن هم پیدا کند
تحقیقات جدید نشان می‌دهد مغز انسان می‌تواند حتی وقتی محل لمس شدن مستقیما روی بدن نباشد، محل آن را تشخیص دهد. مطالعه جدید نشان می‌دهد که چگونه در دست گرفتن یک جسم می‌تواند با جسم دیگری ارتباط برقرار کند.
تقلید از کارکردهای مغز انسان ممکن شد
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / هوش مصنوعی / مغز انسان / سنگاپور
تقلید از کارکردهای مغز انسان ممکن شد
محققان از فناوری هوش مصنوعی برای ابداع ابزاری در مقیاس نانو استفاده کرده‌اند که تقلید از کارکردهای مغز انسان را ممکن می‌کند.
چرا علی‌رغم هشدارها همچنان برخی به مسافرت نوروزی می‌روند؟
۱۳۹۹/۰۱/۰۲
چرا علی‌رغم هشدارها همچنان برخی به مسافرت نوروزی می‌روند؟
شفقنا- علی‌رغم توصیه‌ها و هشدارهای وزارت بهداشت، به نظر می‌رسد همچنان مسافرت‌ها و دید و بازدیدهای نوروزی میان برخی افراد پابرجاست، این درحالیست که یک روانشناس می‎گوید: مغز انسان افکار ذهن را در مورد مرگ مسدود می‌کند و باعث...
ویروس کرونا با فعال کردن آبشار ایمنی به کدام اندام‌های بدن آسیب می‌رساند؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۸
ویروس کرونا با فعال کردن آبشار ایمنی به کدام اندام‌های بدن آسیب می‌رساند؟
ویروس کرونا وقتی به بدن انسان وارد می‌شود ممکن است آبشار ایمنی را در بدن فعال کند. با فعال شدن آن علاوه بر ریه، کبد، قلب، کلیه و احتمالا مغز دچار آسیب می‌شود.
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
اضطراب و ویروس کرونا
اضطراب عملکردی انطباقی دارد. همه ترس‌ها به نحوی برای بقا پایه‌ریزی شده‌اند. رفتار احتیاط غریزی که زمینه اضطراب مدرن است ریشه در شرایط زندگی بدوی و به خصوص زندگی قبیله‌ای و گروهی میلیون‌ها سال پیش بشر دارد. به نظر می‌رسد تکامل به صورت ناخواسته در ما ظرفیتی برای اضطراب و اختلال اضطرابی ایجاد کرده است. اجداد ما آموخته‌اند «بهتر است امن باشی تا متاسف» بنابراین هر اضطراب مدرن را می‌توان به یک مکانیسم بقا نسبت داد. تکامل این نیست که ما خوشحال و آرام یا بدون احساس گناه باشیم. تکامل به زنده ماندن مربوط می‌شود و بقا فقط به یک چیز بستگی دارد، انتقال ژن‌ها. ژن‌ها می‌خواهند زنده بمانند حتی اگر فرد در این روند قربانی شود و انسان به صورت …
پرهیز از پرتاب شدن 
به بحران سلامت روان
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
پرهیز از پرتاب شدن به بحران سلامت روان
   [فاطمه شیرزادی ] «در کتاب‌ها می‌توان دید که با سیل طاعون هرگز نمی‌میرد و از میان نمی‌رود و می‌تواند ده‌ها سال در میان اثاث خانه و ملافه‌ها بخوابد، توی اتاق‌ها، زیرزمین‌ها، چمدان‌ها، دستمال‌ها و کاغذپاره‌ها منتظر باشد و شاید روزی برسد که طاعون برای بدبختی و تعلیم انسان‌ها، موش‌هایش را بیدار کند و بفرستد که در شهری خوشبخت بمیرند.» تا همین چند هفته قبل هر کسی این جملات پایانی رمان «طاعون» را می‌خواند، لابه‌لای واژه‌های آلبر کامو بیشتر به دنبال معنایی نمادین و استعاری برای «طاعون» می‌گشت؛ عموم مردم بر این باور بودند که با پیشرفت دانش پزشکی و توسعه مراقبت‌های …
کرونا وعقب‌راندن روزمرّگی
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
کرونا وعقب‌راندن روزمرّگی
در زندگی به نوعی یکنواختی عادت کرده‌ایم؛ صبح از خواب بیدار می‌شویم، صبحانه می‌خوریم و به روال عادی زندگی خود ادامه می‌دهیم. جامعه ما تنوع زیادی برای گذراندن اوقات فراغت خود ندارد و درباره این مساله یعنی اوقات فراغت ایرانی‌ها کتاب‌های زیادی چاپ شده است. اما کرونا ما را غافلگیر کرده و این مساله یکنواختی را از بین برده است. از نظر عصب‌شناسان مغز انسان نیاز به محرک دارد؛ اگر برای بینایی‌، شنوایی و در کل برای ‌گیرنده‌های حسی م شکلی ایجاد شود، در اصطلاح آزمایشگاهی به این مساله محرومیت حسی می‌گویند، کل سیستم مغز به هم‌ می‌ریزد. جامعه در روزمرّگی کرخت شده بود حالا محرکی به نام کرونا آمده است که شاید بتواند ما را بیدار کند و در خانه ماندن …
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
کودکان ۴ ساله فکر دیگران را می‌خوانند
دانشمندان «موسسه ماکس پلانک» در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند کودکان چهار ساله می‌توانند درک کنند که دیگران به چه چیزی فکر می‌کنند.به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، نظریه ذهن(Theory of Mind) که گاه به اختصار ToM نیز یاد می‌شود، در روانشناسی عبارت است از توانایی نمود دادن وضعیت‌های ذهنی از قبیل باورها، مقاصد، خواسته‌ها، وانمود کردن‌ها و دانش و غیره به خود و دیگران و همینطور درک این‌ که دیگران نیز دارای باورها، خواسته‌ها و نیاتی متفاوت از ما هستند. حال دانشمندان دریافته‌اند کودکان در یک سن خاصی قادر به درک و فهمیدن افکار دیگران هستند.تاکنون متخصصان نمی‌توانستند بسیار مطمئن سنی خاص را مشخص کنند که نشان دهند کودکان در این سن این قابلیت را دارند، اما اخیرا دانشمندان «علوم شناختی و مغز انسان …
انقلاب کشاورزی بزرگ‌ترین فریب تاریخ بود
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
انقلاب کشاورزی بزرگ‌ترین فریب تاریخ بود
پیدایش کشاورزی پدیده‌ای بسیار تدریجی بود که صدها و هزاران سال به درازا کشید. چنین نبود که یک گروه انسان که با گردآوری قارچ و مغز میوه و شکار آهو و خرگوش ارتزاق می‌کردند، ناگهان در روستایی دائمی ساکن شوند و مزرعه‌ای را شخم بزنند، گندم بکارند و از رودخانه برای آبیاری آن آب بیاورند. این تغییر به طور گام به گام ایجاد شد و هر گام تغییرات جزئی در زندگی روزمره به وجود آورد.
چرا شایعه با شیوع کرونا اوج می‌گیرد؟
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / ویروس جدید کرونا / شایعه / اپیدمی کرونا / مرگ و میر کرونا
چرا شایعه با شیوع کرونا اوج می‌گیرد؟
در موقعیت هایِ پر ابهام و تهدید آمیز، ساختار مغز انسان به تولید وحشت و شایعه گرایش دارد. این مساله می‌تواند با پیامد‌های حاد اجتماعی همراه شود.
گام مهم دانشمندان سوئدی در درک بهتر مغز انسان
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / مغز / موسسه کارولینسکا
گام مهم دانشمندان سوئدی در درک بهتر مغز انسان
محققان "موسسه کارولینسکا"(Karolinska Institutet) سوئد در مطالعه اخیرشان یک گام به درک بهتر مغز انسان نزدیک شده‌اند.
تصویربرداری لرزه‌ای و ارائه تصاویر دقیق از مغز
۱۳۹۸/۱۲/۱۸ / مغز / تصویربرداری لرزه‌ای
تصویربرداری لرزه‌ای و ارائه تصاویر دقیق از مغز
محققان "امپریال کالج لندن" و "کالج دانشگاهی لندن" اخیرا اظهار کرده‌اند فناوری تصویربرداری لرزه‌ای می‌تواند تصاویر دقیقی از مغز انسان ارائه دهد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
درمان آزمایشی بیماری پارکینسون
حرکات غیرعادی بدن مبتلایان به بیماری پارکینسون انجام امور روزانه به وسیله آنها را بسی دشوار می‌کند. ولی یک داروی آزمایشی توانسته این مشکل را در میمون‌های مبتلا به بیماری پارکینسون کمتر کند. به گزارش نیواطلس، داروی یادشده به‌دلیل نتایج امیدوارکننده روی میمون‌ها، قرار است در آینده نزدیک روی انسان‌ها هم آزمایش شود. لوودوپا روی مغز انسان اثرهای نامطلوبی دارد و اگر چه جلوی تقلیل سلول‌های دوپامین مغز را می‌گیرد، ولی به مرور زمان و با گذشت 5سال سبب اختلال حرکتی و لرزش دست‌ها، پاها و غیره می‌شود. پژوهشگران …
خواص و مضرات زنجبیل برای بدن/تاثیر زنجبیل بر انواع بیماری
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ / زنجبیل / کرونا
خواص و مضرات زنجبیل برای بدن/تاثیر زنجبیل بر انواع بیماری
زنجبیل یکی از قدیمی‌ترین مواد دارویی در جهان است که در زمره مفیدترین و پرکاربردترین ادویه جات قرار داشته و سرشار از مواد مغذی و ترکیبات زیست فعالی است که برای مغز و بدن انسان مزایای فراوانی را به همراه دارند.
فیلم | جراحی یک تومور مغزی هنگام ویولون زدن
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / پزشک / مغز انسان / سلامت
فیلم | جراحی یک تومور مغزی هنگام ویولون زدن
در انگلیس، یک ویولونیست در هنگام عمل، با ویالون زدن به جراحان کمک کرد تا آسیب مغزی وارده بر اثر جراحی تومورها از بین بروند. جراحان با استفاده از این روش اطمینان حاصل کردند که مناطقی از مغز که مسئول حرکات پیچیده دست است را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند.
این کرم‌ها نمی‌میرند
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
این کرم‌ها نمی‌میرند
کارائیب: کرم‌های پهن از خانواده پلانارین (planarian) با ترمیم نامحدود سلول‌های بدن و حتی مغز خود به جانور‌های نامیرا در میان دانشمندان مشهورند. به‌گزارش دیلی‌‌میل، این کرم‌های آبی در آزمایشگاه هم هنگامی که تکه‌تکه شدند، 20هزار کرم از گونه خود را تکثیر کردند. اکنون دانشمندان قصد دارند از این ویژگی‌ بی‌مانند کرم‌های پلانارین برای بهبود عملکرد سلول‌های بدن انسان استفاده کنند.  
وحشت برای مغز مفید است!
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ / وحشت / مغز / پارسی خبر
وحشت برای مغز مفید است!
به اعتقاد دانشمندان فنلاندی، مشاهده فیلم‌های ترسناک می‌تواند فعالیت مغزی انسان را تقویت کند. با افزایش میانگین نگرانی، مغز نیز فعالیت بیشتری پیدا می‌کند و دیدن صحنه‌های ترسناک یا انتظار تماشای صحنه‌های ترسناک، همواره مغز را آماده نگه می‌دارد.
برای تقویت مغز، بادام بخورید
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
برای تقویت مغز، بادام بخورید
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد از تاثیر بادام بر مغز و ذهن انسان یاد کرد و مربای این میوه را یکی از موثرترین راهکارها دانست.
کشف کلید هوشیاری مغز
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
کشف کلید هوشیاری مغز
 آنچه ما درباره کارکرد مغز و بدن انسان می‌دانیم در برابر آنچه نمی‌دانیم به میزان غیرقابل باوری کم است. در این بین هوشیاری خود یکی از رموز کمتر شناخته شده علم است. این مورد از آنجایی عجیب است که در برخی حواس این تنها چیزی است که می‌توانیم اطمینان داشته باشیم وجود دارد. اصلا مهم نیست که زندگی شما مصنوعی است یا واقعی ، به هر حال مغز در حال دریافت یک تجربه ذهنی است و این شاید تنها حقیقتی باشد که از آن مطمئن هستیم. این تجربه ذهنی می‌تواند به روش‌های مختلفی از کار بیفتد؛  با رفتن به یک خواب عمیق، یک ضربه …
درمان تومورهای مغزی با کمک سلول‌های کشنده طبیعی
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / فناوری / مغز انسان / تومور مغزی
درمان تومورهای مغزی با کمک سلول‌های کشنده طبیعی
محققان توانستند با موفقیت فاز آزمایشگاهی و حیوانی درمان تومورهای مغزی با کمک سلول‌های کشنده طبیعی بدن را پشت سر بگذارند و منتظر مجوز لازم و تامین منابع مالی برای اجرای فاز انسانی این طرح هستند.
پادکست: آدم‌های معمولی که ناگهان نابغه شدند
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
پادکست: آدم‌های معمولی که ناگهان نابغه شدند
مغز انسان جزو اسرارآمیزترین اعضای بدن انسان است؛ در این قسمت از پادکست زومیت به مواردی نادر از واکنش مغز می‌پردازیم که براساس شواهد موجود، یک انسان معمولی به ناگاه تبدیل به یک نابغه می‌شود.
با باقیمانده بافت مغز پس از جراحی چه می‌توان کرد؟
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / بافت مغز / مغز / جراحی مغز
با باقیمانده بافت مغز پس از جراحی چه می‌توان کرد؟
پرفسور رابین لاول بج پژوهشگر موسسه کریک در لندن می‌گوید: "درست است که بین اندازه، شکل و پیچیدگی مغز موش و انسان تفاوت وجود دارد و این مغز‌ها به بدن‌های متفاوتی متصلند. اما هیچ عصب‌پژوهی را نمی‌شناسم که غیر از این فکر کند. این ادعای او که آن‌ها تفاوت‌ها را نادیده نمی‌گیرند واقعا مسخره است. "
کاشتنی‌ها در آستانه ورود به مغز با هدف بازیابی خاطرات
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
کاشتنی‌ها در آستانه ورود به مغز با هدف بازیابی خاطرات
اگر به تحولات چند ساله اخیر دنیای پزشکی به ویژه در حوزه علوم اعصاب نگاهی داشته باشید، به خوبی مشاهده می‌کنید که دانشمندان پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در رابطه با مغز داشته‌اند. به‌طوری که اکنون دانشمندان به دنبال به‌کارگیری کاشتنی‌هایی در مغز هستند که به افراد اجازه می‌دهد بر ناتوانی‌های جسمی خود غلبه کنند. در حال حاضر تمرکز اصلی دانشمندان بر درمان بیماری آلزایمر و صرع است. صرع بیماری است که میلیون‌ها انسان در سراسر جهان به آن مبتلا هستند و در بعضی موارد داروهایی که بیماران مصرف می‌کنند دیگر جواب‌گوی مشکل آن‌ها نیست. از طرفی تصادفات شدید، ضربه‌های سنگین و قرار داشتن در وضعیت‌های سخت و استرس‌زا باعث شده تا افرادی که در چنین محیط‌هایی هستند صدمات شدید مغزی را متحمل شوند.
ویدئو / ایده‌ای بلندپروازانه برای اتصال مغز انسان به کامپیوتر
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / بسته اخبار علم و فناوری / الون ماسک / اتصال مغز انسان به کامپیوتر
ویدئو / ایده‌ای بلندپروازانه برای اتصال مغز انسان به کامپیوتر
در روزهای اخیر یکی از شرکت‌های متعلق به «الون ماسک» (مالک شرکت‌هایی همچون اسپیس‌ایکس و تسلا) ایده بلندپروازانه‌ای برای اتصال مغز انسان به کامپیوتر ارائه کرده است. از سوی دیگر، محققان ابزارهای رباتیک تازه‌ای طراحی کرده‌اند تا در جراحی‌های فوق میکروسکوپی مورد استفاده قرار گیرد. با بسته اخبار علم و فناوری ایسنا همراه باشید.
ایران در علوم اعصاب و شناختی در منطقه اول است/ ترکیه را پشت سر گذاشتیم
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / محمدتقی جغتایی / علوم شناختی / ستاد علوم شناختی / انقلاب اسلامی ایران / علوم اعصاب / مغز انسان
ایران در علوم اعصاب و شناختی در منطقه اول است/ ترکیه را پشت سر گذاشتیم
مشاور دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی گفت: ما در حوزه علوم اعصاب و شناختی در منطقه اول هستیم و توانستیم در سه سال اخیر ترکیه را پشت سر بگذاریم.
ساخت رابط عصبی باریک تر از مو برای نصب در مغز
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / الون ماسک / نوآوری / مغز
ساخت رابط عصبی باریک تر از مو برای نصب در مغز
شرکت نورالینک، متعلق به الون ماسک، رشته هایی ۱۰ بار نازکتر از موی انسان ساخته که در مغز نصب و رابط بین مغز و رایانه می شوند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
حقیقت‌هایی درباره کم خونی که باید بدانیم
کم خونی (آنمی) یک اختلال جدی است که بر شمارش گلبول‌های قرمز خون تاثیر می‌گذارد. بدون درمان مناسب، کم خونی به افت انرژی منجر می‌شود و با گذشت زمان می‌تواند به بروز خطرات سلامت جدی منجر شود. کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون، افت سطوح اکسیژن بدن انسان را به همراه دارد. افراد می‌توانند به دو روش عمده شامل کمبود مواد مغذی و ژنتیک کم خونی را تجربه کنند.بین این دو مورد، کمبود مواد مغذی دلیل شایع‌تری برای کم خونی است. در واقع، حدود نیمی از افراد مبتلا به این شرایط دارای سطوح پایین آهن در بدن خود هستند. ویتامین B۱۲ ماده مغذی دیگری است که افراد مبتلا به کم خونی معمولا با کمبود آن مواجه هستند.انواع ارثی کم خونی معمولا شدیدتر از مواردی هستند که به واسطه کمبود آهن و/یا ویتامین B۱۲ شکل می‌گیرند. از جمله نمونه‌های …
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
خواص بلوط برای درمان برخی بیماری‌های انگلی
هیداتیدوزیس، یکی از بیماری‌های خطرناک جهان است که به‌واسطه مرحله لاروی کرم پهن انگلی به نام "اکینوکوکوس گرانولوزوس" در بافت ریه، کبد و حتی مغز ایجاد می‌شود.این بیماری در بیشتر نقاط دنیا ازجمله ایران دیده می‌شود و جوامع درگیر را ازنظر بهداشتی و اقتصادی محتمل خسارات زیادی می‌کند. سگ و سگ‌سانان میزبان نهایی انگل یادشده محسوب می‌شوند و انسان به‌عنوان میزبان تصادفی، ممکن است با خوردن آب، سبزی‌ها و مواد غذایی آلوده به تخم انگل، مبتلا شود. اگرچه نوع بالغ این انگل در میزبان اصلی، تهدیدکننده حیات نیست، اما لارو آن در میزبان واسط با ایجاد کیست در بافت‌های مختلف می‌تواند موجب بیماری شدید و حتی مرگ شود.به گفته صدیقه ندری، محقق گروه جراحی دانشگاه علوم پزشکی لرستان و همکارش، نتـایج بررسی‌ها نشان می‌دهد عصاره …
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
تکنیک‌های ساده برای ترک سیگار
 همواره درباره عوارض ناخوشایند سیگار فکر کنید و به خود یادآوری کنید که ترک سیگار بهترین تصمیمی است که می‌توانید در زندگی خود بگیرید.    سیگار کشیدن یک عادت مضر و ویرانگر برای سلامت انسان محسوب می‌شود. سیگار حاوی سموم مختلفی است که می‌توانند افراد سیگاری را در معرض ابتلا به بیماری‌های مختلف مانند بیماری قلبی، بیماری ریوی و سرطان قرار دهند.به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، از هر پنج فرد سیگاری در این کشور، یک نفر جان خود را به واسطه استفاده از آن از دست می‌دهد که سالانه مرگ بیش از ۴۸۰ هزار نفر را شامل می‌شود.در شرایطی که اقدامات مختلفی در راستای کاهش استفاده از سیگار و ترک عادت مضر سیگار کشیدن در جهان انجام می‌شوند، اما آثار اعتیادآور نیکوتین این کار را دشوار می‌سازد.با این وجود، برای …
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
خطر بالا بودن ویتامین B۱۲ در بدن چیست؟
ویتامین B۱۲ به دلیل نقش آن در ساخت گلبول‌های قرمز و پشتیبانی از عملکرد مغز و اعصاب برای زندگی انسان بسیار حیاتی است. اگر رژیم غذایی فرد به اندازه کافی ویتامین B۱۲ را تامین نکند، پزشک ممکن است مصرف مکمل‌هایی را توصیه کند که برخی از آن‌ها بیشتر از دوز توصیه شده روزانه است. بدن ویتامین B۱۲ را ذخیره نمی‌کند، بنابراین مصرف اضافی مضر نیست. در ادامه خطر بالا بودن ویتامین B۱۲ در بدن و مقدار توصیه شده روزانه را بررسی می‌کنیم. چه مقدار ویتامین B۱۲ زیاد است؟ براساس گزارش اداره کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها حد بالایی برای این ویتامین وجود ندارد، زیرا افراد معمولا ویتامین B۱۲ را به خوبی و بدون عوارض جانبی ناخواسته تحمل می‌کنند. محققان دریافته‌اند که مکمل‌ها حاوی هزار برابر میزان توصیه شده روزانه هستند. …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •