چهارشنبه, ۱۲ آذر, ۱۳۹۹ / 2 December, 2020
نابویایی
از
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / نابویایی / آنوسمی / کربویی / بو / کرونا / کووید 19 / مادرزاد
از "نابویاییِ" دائمی چه می‌دانید؟
واقعیت این است که کسانی که بویایی‌شان را از دست می‌دهند در خطر ابتلا به افسردگی هستند. نابویایی تا پیش از این برای بسیاری ناشناخته بود، چون فقط حدود پنج درصد جمعیت دنیا دچارش هستند.
من هم «بو‌ها را حس نمی‌کنم»، اما نه به خاطر کرونا
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / نابویایی / بیماری نادر
من هم «بو‌ها را حس نمی‌کنم»، اما نه به خاطر کرونا
نابویایی بروی کیفیت زندگی تاثیر می‌گذارد. سارا اوکلی مدیر عامل سازمان بریتانیایی "اَبسِنت" که کارش آگاهی‌رسانی درباره نابویایی است می‌گوید: "واقعیت این است که کسانی که بویایی‌شان را از دست می‌دهند در خطر ابتلا به افسردگی هستند".
چرا بیماران کرونایی بویایی‌شان را از دست می‌دهند
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
چرا بیماران کرونایی بویایی‌شان را از دست می‌دهند
علی ملائکه ـ روزنامه‌نگار و پزشک از دست رفتن حس بویایی که پزشکان آن را آنوسمی یا نابویایی می‌نامند، یکی از زودرس‌ترین و شایع‌ترین علائم گزارش‌شده به‌وسیله بیماران کووید-۱۹ است. درواقع، بررسی‌ها نشان می‌دهند که نابویایی نسبت به تب و سرفه عامل پیش‌بینی‌کننده بهتری برای عفونت کروناویروس جدید است. اما علت دقیق اینکه بیماران کووید-۱۹ حس بویایی‌شان را از دست می‌دهند، روشن نبود. تصور می‌شد آسیب یا التهاب سلول‌های عصبی حسی بویایی که بوها را شناسایی و پیام‌های مربوط به مغز را می‌فرستند، عامل این نابویایی …
رمزگشایی از رابطه نابویایی با کرونا
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / کروناویروس / کووید-19 / علائم کرونا
رمزگشایی از رابطه نابویایی با کرونا
در مورد کروناویروس جدید، الگوی از دست‌دادن حس بویایی متفاوت است. بیماران نابویایی ناگهانی و همین طور برگشت ناگهانی و کامل حس بویایی خود را طی یک یا دو هفته گزارش می‎دهند. اما برای برخی نیز تا چند هفته بعد حس بویایی‎شان برنمی‎گردد. در حال حاضر اختلال در حس بویایی در اوج همه‎گیری از نشانه‎های اصلی کووید-۱۹ است، اما به خودی خود علامت تشخیص کووید-۱۹ نیست.
هنگامی که ویروس کرونا حس بویایی شما را می‌گیرد
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
هنگامی که ویروس کرونا حس بویایی شما را می‌گیرد
نابویایی – از دست رفتن حس بویایی- ممکن است ناتوانی باشد که به چشم نیاید، اما زندگی با آن مشکل روانی زیادی ایجاد می‌کند و درمانی واقعی هم برای آن وجود ندارد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
چگونه حس بویایی و چشایی خود را بازگردانیم؟
همزمان با شیوع ویروس کرونا در جهان و ایران، مراجعات افراد به پزشکان به علت مشکل نابویایی و چشایی نیز افزایش یافت و این رویه به قدری شایع شد که برخی متخصصان کاهش بویایی و چشایی را از جمله علائم ابتلا به ویروس کرونا عنوان کردند.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
کاهش محدودیت‌ها در 300 منطقه سفید کرونا
[شهروند] فهرست مناطق سفید در برخی استان‌ها به‌زودی اعلام می‌شود. با اعلام وضع این مناطق، بخشی از محدودیت‌های قبلی برای پیشگیری از شیوع کرونا برداشته می‌شود. این خبری است که سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری مجازی اعلام کرد و گفت معاونت بهداشتی وزارت بهداشت این مناطق را احصا کرده و پس از اعلام نام این مناطق، بقاع متبرکه بازگشایی می‌شوند و اهالی می‌توانند تجمعات مذهبی مثل نماز جمعه را برگزار کنند. براساس اعلام کیانوش جهانپور با توجه به تغییراتی که در آمار ابتلا و حتی موارد فوت ناشی از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در روزها و هفته‌های اخیر وجود داشته و همچنین روند نزولی تدریجی موارد ابتلا در اغلب استان‌ها در این مدت، شهرستان‌ها و مناطقی که درگیر بیماری …
نابویایی در بیماران دچار کرونا به طور علمی مستند شد
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
نابویایی در بیماران دچار کرونا به طور علمی مستند شد
نخستین یافته‌های تجربی درباره از دست رفتن حس بویایی و چشایی در بیماران کووید-۱۹ در یک مقاله علمی منتشر شد.
احتمال ارتباط نابویایی، سرگیجه و اختلالات خلقی با کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / ویروس کرونا / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
احتمال ارتباط نابویایی، سرگیجه و اختلالات خلقی با کرونا
تهران- ایرنا- نایب رئیس انجمن راینولوژی ایران گفت: به جز نابویایی که اکنون یکی از علایم مهم تشخیص ابتلا به کروناست باید به علایم دیگری مانند سردرد، سرگیجه، اختلالات خلقی، اختلال خواب و اختلالات بینایی نیز در افراد مشکوک به کرونا توجه کرد.
ازبین رفتن بویایی چه ارتباطی با کرونا دارد؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
ازبین رفتن بویایی چه ارتباطی با کرونا دارد؟
این روزها که اپیدمی کرونا کشور را فراگرفته، مراجعات افراد به پزشکان به علت مشکل نابویایی نیز افزایش یافته، هنوز میزان شیوع این اختلال مشخص نیست، متخصصان می گویند اغلب این عارضه خود به خود درمان می‌شود اما میزان بهبود یافتگی و زمان آن چقدر است و روش درمان چیست؟
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •