یکشنبه, ۲۸ دی, ۱۳۹۹ / 17 January, 2021
هانا آرنت
عملیات فیناله؛ شکافی عمیق بین واقعیت و تاریخ‌سازی/آیشمن و کانت!
۴ روز قبل / کتاب آیشمن در اورشلیم / اسرائیل / جنگ جهانی دوم / نازیسم / صهیونیسم / نقد کتاب / هیتلر
عملیات فیناله؛ شکافی عمیق بین واقعیت و تاریخ‌سازی/آیشمن و کانت!
فیلم«عملیات فیناله»‌که سال۲۰۱۸ با محوریت دستگیری و محاکمه آدولف آیشمن ساخته شد در مقایسه با مطالبی که هانا آرنت در این‌باره مطرح کرد، شکاف عمیقی بین واقعیت و تاریخ‌سازی اسرائیل ایجاد میکند.
تنهایی ما را به کجا می‌کشاند؟
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ / تنهایی / انزوا / ایدئولوژی / جهان / تنهایی سازمانی / هانا آرنت
تنهایی ما را به کجا می‌کشاند؟
انزوا و تنهایی مفاهیم یکسانی نیستند. من ممکن است منزوی شوم –یعنی در شرایطی قرار بگیرم که قادر به عمل نباشم، زیرا کسی برای همراهی نداشته باشم- بدون آنکه تنها باشم.
ماکیاولیسم مذهبی چه شاخص‌هایی دارد؟/ تعریف عقلانیت و انواع آن
۱۳۹۹/۱۰/۱۰ / جامعه المصطفی العالمیه / ماکیاول / عقلانیت
ماکیاولیسم مذهبی چه شاخص‌هایی دارد؟/ تعریف عقلانیت و انواع آن
محمدحنیف طاهری گفت: ماکیاولیسم مذهبی با اعمال خشونت می‌خواهد قدرت و اقتدار خود را ثابت کند و به نمایش بگذارد در حالیکه به تعبیر هانا آرنت، خشونت، قدرت و اقتدار را از بین می‌برد.
رازهای ملی‌گرایی افراطی نازی‌ها و صهیونیست‌ها/ هیولا نه؛ دلقک!
۱۳۹۹/۱۰/۰۸ / هانا آرنت / اسرائیل / صهیونیسم / نازیسم / جنگ جهانی دوم / یهودیان
رازهای ملی‌گرایی افراطی نازی‌ها و صهیونیست‌ها/ هیولا نه؛ دلقک!
ملی‌گرایی شدید و افراطی نازی‌ها و صهیونیست‌ها ازجمله موضوعات مهمی است که باعث می‌شود شک و تردیدِ در امتداد هم بودن و خدمات متقابل این‌دو مرام سیاسی به وجود بیاید.
تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او
۱۳۹۹/۱۰/۰۸
تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او
مورگنتا در مورد دشواری‌های عملی ایده شورا چنین ادامه داد که آرنت هیچ‌چیز برای گفتن نداشت و اگرچه در ستایش دوست خود می‌نوشت اما نمی‌توانست در برابر اشاره به آنچه که آن را «عنصر رومانتیک در برداشت ‌هانا آرنت از آزادی» می‌نامید، مقاومت نورزد. با این حال، مورگنتا کاملا هم بی‌احساس نبود. او به‌جای انتقاد صرف از «همکار فکری‌اش»، با تصدیق خصلت بدبینی و ناامیدی در تفکر آرنت به نوعی از وی حمایت کرد، که [این بدبینی و ناامیدی] آشکارا چیزی بود که در مورد آرنت دوست می‌داشت؛ تنها موضع‌گیری مناسب برای یک متفکری که در روزگاران تاریک می‌زیست. «شاید بتوان استدلال کرد که خصلت تئوریک فلسفه سیاسی ‌هانا آرنت نشانه‌ای از این عدم امکان تفکر خلاق در یک وضعیت سیاسی ناامیدکننده است.»
درس گفتارهای هانا آرنت درباره فلسفه سیاسی کانت منتشر شد
۱۳۹۹/۱۰/۰۶ / فرهنگ رجایی / هانا آرنت / معرفی کتاب
درس گفتارهای هانا آرنت درباره فلسفه سیاسی کانت منتشر شد
درس گفتارهای هانا آرنت درباره فلسفه سیاسی کانت [داوری] به اهتمام و ویراست رونالد بینر با ترجمه و اضافات فرهنگ رجایی به همت انتشارات دمان منتشر شد.
وقتی اسرائیل یکی از خادمانش را اعدام کرد/مچ‌گیری‌های هانا آرنت
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / یهودیان / یهودیت / صهیونیسم / هانا آرنت / ترجمه / هیتلر / جنگ جهانی دوم / اسرائیل / فلسفه
وقتی اسرائیل یکی از خادمانش را اعدام کرد/مچ‌گیری‌های هانا آرنت
کتاب «آیشمن در اورشلیم» نوشته هانا آرنت بیانگر این‌واقعیت است که آدولف آیشمن که به‌عنوان جنایتکار نازی در دادگاه اسرائیل محاکمه و اعدام شد، خدمات زیادی به یهودیان جنگ جهانی دوم داشته است.
هانا آرنت چقدر می‌فروشد؟
۱۳۹۹/۰۹/۰۸ / هانا آرنت
هانا آرنت چقدر می‌فروشد؟
انتشار کتابی نظری از هانا آرنت با تیراژ‌هایی همچون سه هزار و پنج هزار نسخه، به سیاق اواخر دهه ۵۰ و اوایل دهه ۶۰ شمسی، مایه خوشحالی فعالان نشر و مخاطبان کتاب در ایران خواهد بود، اما همچنان این سؤال باقی می‌ماند که آیا سرشکن‌کردن تیراژ به نفع چاپ‌های بیشتر و با هدف جذب مخاطب تکانی به تیراژ‌های چندصد نسخه‌ای می‌دهد یا اینکه همان اندک مخاطبان مشتاق را نیز می‌رماند؟
پیشنهاد می‌کنیم بلیط مترو بشود ۵ هزار تومان! / رسوایی در سازمان تعزیرات حکومتی
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / سازمان تعزیرات حکومتی / قوه قضاییه / حسن روحانی / اصلاح طلبان / گرانی / فتنه اقتصادی / وبلاگ مشرق / اعتراض خیابانی / قانون آزادی تجمع مسالمت آمیز / هانا آرنت
پیشنهاد می‌کنیم بلیط مترو بشود ۵ هزار تومان! / رسوایی در سازمان تعزیرات حکومتی
مجامع اصلاح‌طلب در حالی از لزوم "اعتراض خیابانی" سخن می‌گویند که به مردم نمی‌گویند اولا اوضاع فعلی ثمره مدیریت خود آنهاست و ثانیا اعتراض خیابانی قانونی متعلق به مردم است نه براندازان!
ماجرای تاریخی بحران جانشینی در کرملین/ شورش‌ها پس از افشاگری بزرگ نیویورک تایمز
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / مجارستان / معرفی کتاب / کتاب
ماجرای تاریخی بحران جانشینی در کرملین/ شورش‌ها پس از افشاگری بزرگ نیویورک تایمز
مهر نوشت:‌ چاپ دوم کتاب «انقلاب مجارستان» اثر هانا آرنت منتشر شد. آرنت با طرح بحران جانشینی در شوروی سابق و سخنرانی خروشچف در کنگره بیستم حزب انقلاب مجارستان را تحلیل کرده است.
وقتی همه گناهکارند
۱۳۹۹/۰۸/۲۴
وقتی همه گناهکارند
نشست نقد کتاب «آیشمن در اورشلیم» نوشته هانا آرنت با ترجمه زهرا شمس به صورت مجازی برگزار شد.
کتاب آیشمن در اورشلیم نقد و بررسی شد
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / مرکز فرهنگی شهر کتاب / هانا آرنت / نقد کتاب
کتاب آیشمن در اورشلیم نقد و بررسی شد
نشست نقد و بررسی کتاب «آیشمن در اورشلیم: گزارشی در باب ابتذال شر» با حضور کارشناسان در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.
۱۳۹۹/۰۸/۲۱
نیندیشیدن: بزرگ‌ترین جنایت
هانا آرنت، فیلسوف و روشنفکری یهودی بود که خود طعم یهودستیزی را در آلمان چشیده بود و در سال ۱۹۶۱ در مقام گزارشگر در دادگاه آدولف آیشمن حاضر شد. آرنت در گزارش این دادگاه، با وجود اینکه خود یهودی است و آسیب‌های فاجعه هولوکاست را نیز شخصا تجربه کرده است، کاملا بی‌طرفانه و دور از احساسات به تحلیل و نقد روند دادرسی و اسناد و شاهدان آن پرداخته و نقص‌های قضایی و حقوقی آن را آشکار می‌نماید. اما مهم‌ترین بخش گزارش آرنت، تحلیل او از ماهیت شر و نقش انسان‌ها در برابر آن است. از نظر او، شر لزوما از هیولاهای شیطانی سر نمی‌زند، بلکه افراد کاملا معمولی یا ابله هم می‌توانند مرتکب شر شوند و آثاری فاجعه‌بار بیافرینند. آدولف آیشمن شهروندی قانونمدار و از نظر روانی کاملا …
۱۳۹۹/۰۸/۲۱
هیولا را نمی‌شود قضاوت کرد
این روزها پشت ویترین بیشتر کتابفروشی‌ها، روی جلد یک کتاب، تصویر مردی میانسال را می‌بینیم که دست به سینه و سر به زیر، در کنار دیوار در حال قدم زدن است، در حالی که به نظر می‌رسد سخت در حال «اندیشیدن» است و کنار آن بزرگ نوشته شده: «آیشمن در اورشلیم: گزارشی در باب ابتذال شر». کتابی بسیار بحث‌برانگیز و حساس نوشته هانا آرنت (1975-1906) فیلسوف آلمانی معاصر که در واقع روایت خاص اوست از محاکمه جنجالی و پر سر و صدای آدولف آیشمن (1962-1906)، یکی از ماموران ارشد رژیم نازی که در سال 1961 پس از ربودن او از آرژانتین در اورشلیم برگزار شد و بعد از برگزاری جلسات متعدد، به صدور حکم اعدام آیشمن و سپس اجرای این حکم ختم شد. آرنت در فصول پانزده‌گانه این کتاب، که از زمان …
جمهوری خواهان، شکل مدرن برده داری
۱۳۹۹/۰۸/۱۴ / ایالات متحده آمریکا / انتخابات ریاست جمهوری امریکا
جمهوری خواهان، شکل مدرن برده داری
نظریه هانا آرنت به عنوان یکی از برجسته ترین نظریه پردازان قرن بیستم پیرامون روحیات و عملکرد نظام های جمهوری خواه از این جهت حائز توجه است که وی شرایط آلمان نازیسم را تجربه نموده است.
۱۳۹۹/۰۷/۲۴
شیطان، مکبث یا ریچارد سوم
کتاب «آیشمن در اورشلیم: گزارشی در باب ابتذال شر»  نوشته‌ هانا آرنت با ترجمه زهرا شمس در نشر برج منتشر شده و در همین بازار لنگ کتاب با استقبال خوانندگان مواجه شده است. هانا آرنت فیلسوف آلمانی-  امریکایی در سال ۱۹۶۱ در مقام گزارشگر نشریه‌ نیویورکر در دادگاه آدولف آیشمن افسر مسوول مساله یهودیان در آلمان نازی حاضر شد. دادگاهی که سال‌ها پس از پایان جنگ، با ربودن آیشمن توسط موساد و انتقال او در تل‌آویو برگزار شد. هانا آرنت گزارشی تحلیلی از دادگاه ارایه داد که ابتدا در هفته‌نامه‌ نیویورکر و سپس به ‌صورت مفصل و مشروح در قالب کتاب موردنظر چاپ شد. آرنت ۵۷ سال پیش دست روی نکته‌ای گذاشت که جدای از نمایش ابتذال شر در درون حاکمیت آلمان نازی، افشاگری …
انتشار کتاب جنجالی هانا آرنت و چند کتاب دیگر
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / لودمیلا اولیتسکایا / سایه سنگین خانم الف / آیشمن در اورشلیم / هانا آرنت / دراکولا / دیو اگرز
انتشار کتاب جنجالی هانا آرنت و چند کتاب دیگر
کتاب‌های «آیشمن در اورشلیم» نوشته هانا آرنت با ترجمه زهرا شمس، «سایه سنگین خانم الف» نوشته پائولو جوردانو با ترجمه محیا بیات، «دراکولا» نوشته برام استوکر با ترجمه محمود گودرزی، «حالا می‌بینید چه سرعتی داریم!» نوشته دیو اگرز با ترجمه پژمان طهرانیان و «تدفین پارتی» نوشته لودمیلا اولیتسکایا با ترجمه یلدا بیدختی‌نژاد منتشر شده‌اند.
قصاب اروپا را بشناسید
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / فلسفه / معرفی کتاب / بازار کتاب
قصاب اروپا را بشناسید
ایبنا نوشت: امیر خراسانی، مترجم «آیشمن در اورشلیم» می‌گوید: مضمون اصلی این کتاب شر است و مطابق نظر هانا آرنت شر پدیده‌ای است که نیاز به نیت شرورانه ندارد. شر بسیار پیش پا افتاده و بسیار دم دستی است.
درباره ترجمه دوباره آیشمن در اورشلیم | وقتی قصاب اروپا موضوعی مهم در فلسفه می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۸
درباره ترجمه دوباره آیشمن در اورشلیم | وقتی قصاب اروپا موضوعی مهم در فلسفه می‌شود
امیر خراسانی، مترجم «آیشمن در اورشلیم» می‌گوید: مضمون اصلی این کتاب شر است و مطابق نظر هانا آرنت شر پدیده‌ای است که نیاز به نیت شرورانه ندارد. شر بسیار پیش پا افتاده و بسیار دم دستی است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / دروغ ترامپ / سلطان دروغ
"سلطان دروغ "
به گزارش ایسنا، کوروش احمدی در پاسخ به این سوال که تاکنون چند بار رسانه‌های معتبر دنیا از جمله رسانه های آمریکایی  ، اعداد و ارقامی در مورد تعداد دروغ های ترامپ منتشر کرده اند ، به نظر شما مهم ترین دروغ هایی که رییس جمهور آمریکا تاکنون مطرح کرده ، چه دروغ‌هایی بوده است، گفت: دروغ در دنیای سیاست امر غیر معمولی نیست و مطابق گفته مشهور "هانا آرنت"، اغلب بین حقیقت و سیاست تعارضاتی وجود دارد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
برآمدن یک اصلاح ‌طلب
ماه‌های آخر جنگ بود؛ به دستور پزشک ناگزیر از ۴۵ روز استراحت مطلق بودم. داشتم از نظر روحی خودم را برای تحمل ۴۵ روز بدون غوغا آماده می‌کردم! دوستی با دو کتاب به سراغم آمد: «خشونت» (هانا آرنت، ترجمه عزت‌الله فولادوند، خوارزمی، ۱۳۵۹) و «انقلاب» (هانا آرنت، ترجمه عزت‌الله فولادوند، خوارزمی، ۱۳۶۱). با نام آرنت و دیدگاه‌هایش کم‌ و بیش آشنا بودم و اندکی درباره‌اش خوانده بودم. اما این نخستین ‌بار بود که دو اثر او را بی‌واسطه می‌خواندم. تا پیش از این دو کتاب ذهنیت من در مورد انقلاب و خشونت بیشتر در قالب گفت‌وگوی مطرح در کتاب «انقلاب و اصلاح» (هربرت مارکوزه و کارل پوپر، ترجمه هوشنگ وزیری، خوارزمی، ۱۳۵۱) نظم می‌گرفت. …
«آیشمن در اروشلیم» منتشر می‌شود/کتابی که باعث تکفیر هانا آرنت شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / هانا آرنت / صهیونیسم / ترجمه / نشر برج / یهودیان / جنگ جهانی دوم
«آیشمن در اروشلیم» منتشر می‌شود/کتابی که باعث تکفیر هانا آرنت شد
ترجمه فارسی کتاب «آیشمن در اورشلیم» نوشته هانا آرنت که باعث تکفیر این‌فیلسوف یهودی توسط شورای مرکزی یهود شد، به‌زودی توسط نشر برج منتشر و راهی بازار نشر می‌شود.
۱۳۹۹/۰۱/۲۴
وقتی از توتالیتاریسم حرف می‌زنیم، از چه حرف می‌زنیم؟
واژه توتالیتاریسم به دسته‌ای از رژیم‌های استبدادی اشاره دارد که در آن، تمام شئون جامعه تحت تسلط یک فرد یا حزب باشد. من با استناد به نظریات هانا آرنت، می‌خواهم شما را با چیستی و چگونگی توتالیتاریسم آشنا کنم، اما به دلیل محدودیت قالبی روزنامه، ناچارم هر بار، بخشی از کل مطالب را برای انتشار، تقدیم کنم.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / فلسفه / ترجمه / نقد کتاب / نشر نو / نوام چامسکی / هانا آرنت
نگاهی اجمالی به فلسفه‌های آرنت و چامسکی/وضع بشر چگونه است؟
هانا آرنت و نوام چامسکی ازجمله فلاسفه معاصر هستند که به مسائل سیاسی و ساختار حکومت در آمریکا پرداخته‌اند. هر دو هم، کتابی را در مجموعه «فلسفه وادزفورد» به خود اختصاص داده‌اند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
آیا جامعه ایران توده‌ای است؟
عبارت جامعه توده‌وار که عمدتا در نظریات مربوط به انقلاب‌ها و تحولات اجتماعی به‌چشم می‌خورد، در نظریات متفکران متعددی ازجمله سی رایت‌میلز، ویلیام کورن‌هاوزر و هانا آرنت از منظر سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرار گرفته است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / هانا آرنت / فلسفه / ترجمه / علوم انسانی / قانون مدنی / اعتراضات مردمی
چگونه خشونت، اعتراضات اجتماعی را منحرف می‌کند؟
هانا آرنت فیلسوف تاریخ‌گرای معاصر ملاحظات و بررسی‌های جالبی درباره انقلاب آمریکا، اعتراضات مدنی و دروغ در جامعه مدنی دارد که با توجه به شرایط این‌روزها بد نیست مورد توجه قرار بگیرند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / _دانشگاه تهران
حلقه متن‌خوانی کتاب "خشونت" هانا آرنت
حلقه متن خوانی با محوریت کتاب "خشونت" هانا آرنت به همت انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / هانا آرنت / ترجمه / یهودیت / هیتلر / نازیسم / حزب نازی / اروپا / صهیونیسم
بررسی معماهای یهودستیزی و محاکمه آیشمان در فلسفه هانا آرنت
هانا آرنت فیلسوف آلمانی-یهودی درباره پدیده یهودستیزی، هولوکاست و محاکمه آدولف آیشمان در اسرائیل تاملاتی داشت که باعث خشم و اتهام‌پراکنی سازمان‌های مختلف یهودی علیه او شد.
۱۳۹۸-۰۷-۰۸
او به شکل غم‌انگیزی عادی بود...
«او به شکل غم‌انگیزی عادی بود»، جمله مذکور را هانا آرنت در وصف آیشمان، مسؤل «اداره امور یهودیان» در حزب نازی نوشته است؛ همان کسی که در طی چند سال، دستور انتقال هزاران یهودی به کوره‌های آدم‌سوزی را صادر کرده بود.
۱۳۹۸-۰۵-۲۳
مدرنیته و افراط‌گرایی از نگاه هانا آرنت
چه چیزی یک آدم آرام را تبدیل به یک تروریست می‌کند؟ شاید کمتر به این پاسخ رسیده باشید اما هانا آرنت علت آن را «تنهایی» می‌داند. چند سال پیش متوجه شدم که دوستم تام طرفدار برتری نژادی سفیدپوستان است. اطلاع از این واقعیت من را در موقعیت عجیب و بغرنجی قرار داد: چون من یک مسلمان و دختر یک مهاجرم. من عضو یکی از گروه‌هایی هستم که تام از آنها می‌ترسد و نفرت دارد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۷
آرمان‌های فیلسوف لیبرال
کتاب فلسفه هانا آرنت از مجموعه کتاب‌هایی است که با هدف آشنا کردن مخاطب با آرای فیلسوفان نوشته شده است. فصل ابتدایی کتاب نگاهی اجمالی به زندگی آرنت دارد. تجربه فردی و دورانی که در آن زیسته به‌خصوص هویت یهودی‌اش، همواره نقطه عزیمت او برای فهم مسائل و نگارش آثارش بوده است. آرنت در کتاب ریشه‌های توتالیتاریسم با رویکردی تاریخی به سه نیروی ویرانگر قرن بیستم می‌پردازد: یهودستیزی، امپریالیسم و توتالیتاریسم. او نشان می‌دهد که یهودستیزی از دل ابهامات قرن نوزدهم به‌وجود آمده است.
۱۳۹۸/۰۳/۱۷
ابتذال شر/ کتاب هانا آرنت درباره دادگاه آیشمن
دادگاه آیشمن در زمان برگزاری و حتی دهه‏ها پس از آن محمل مجادلات سیاسی و فلسفی بسیاری بوده است، که بخش قابل‏توجهی از آن فارغ از حساسیت‏ها علیه نژادپرستی و یهودستیزی و حسیات جریحه‏دارشده‏ی یهودیان، برخاسته از نوع مواجهه‏ی آرنت، فیلسوف یهودی حاضر در دادگاه بود.
۱۳۹۸/۰۳/۱۴ / فلسفه / ترجمه / ترجمه متون علوم انسانی / نشر نو / هانا آرنت / حزب نازی / نازیسم / یهودیت
ترجمه هفتمین کتاب «فلسفه وادزفور» چاپ شد/بررسی فلسفه هانا آرنت
کتاب «فلسفه هانا آرنت» نوشته پاتریشیا آلتنبرند جانسون با ترجمه خشایار دیهیمی توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.
۱۳۹۸/۰۳/۱۱
داستان عاشقانه دو فیلسوف هایدگر و هانا آرنت
از میان متفکران قرن بیستم هانا آرنت و مارتین هایدگر از بزرگان و تاثیرگذاران محسوب می‌شوند. میان این دو نامه‌نگاری و روابطی عاشقانه‌ای وجود داشته است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱ / پاتریشیا آلتنبرند جانسون / خشایار دیهیمی / فلسفه هانا آرنت / ماریانو آسوئلا / مجموعه بزرگان اندیشه / مگس‌ها / وازریک دِرساها کیان
انتشار «فلسفه هانا آرنت» و «مگس‌ها»
ترجمه «فلسفه هانا آرنت» نوشته پاتریشیا آلتنبرند جانسون و «مگس‌ها» نوشته ماریانو آسوئلا به تازگی راهی بازار شده‌ است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۴ / کتاب / کتابخانه / هانا آرنت / توتالیتریسم / عناصر و خاستگاه‌‌‌‌‌های حاکمیت توتا
زادگاه توتالیتریسم/ انتشار نخستین جلد از سه‌گانه هانا آرنت
کتاب «عناصر و خاستگاه‌‌‌‌‌های حاکمیت توتالیتر» پرحجم‌‌‌‌‌ترین کتاب و به گمان بسیاری اثـر اصلی هانا آرنت است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •