دوشنبه, ۷ مهر, ۱۳۹۹ / 28 September, 2020
کتابخانه ایرنا
انتشار دو کتاب با هدف گاهشماری صنعت نفت
۳۰ ساعت قبل / کتابخانه ایرنا / وزارت نفت / مسجدسلیمان / صنعت نفت ایران / خاورمیانه / کتاب / آبادان
انتشار دو کتاب با هدف گاهشماری صنعت نفت
تهران- ایرنا- دو جلد کتاب «تقویم تاریخ صنعت نفت ایران» ‌ و «تاریخ صنعت نفت ایران» توسط اداره کل روابط عمومی وزارت نفت با هدف گاه‌شماری دقیق و بی‌خطای ‌مجموعه رویدادهای این صنعت تدوین و منتشر شد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / مجلس شورای اسلامی / کتابخانه ایرنا / مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی
کتابخانه و موزه مجلس شورای اسلامی دیجیتالی می‌شود
تهران - ایرنا - تهران - ایرنا - رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی از دیجیتالی کردن این کتابخانه و موزه مجلس در آینده نزدیک خبر داد و افزود: همچنین ما در راستای شعارهای چهارگانه مجلس؛ مردمی‌سازی، هوشمندسازی، شفاف‌سازی و کارآمدسازی حرکت می‌کنیم.
«روشنایی‌های شهر»؛ فراز و فرودِ چارلی چاپلین
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / کتابخانه ایرنا / سینما / کتاب
«روشنایی‌های شهر»؛ فراز و فرودِ چارلی چاپلین
تهران- ایرنا- کتاب «روشنایی‌های شهر؛ چاپلین به روایت چاپلین»، خاطراتِ خودنوشت نام‌آورترین هنرمند سینما با ترجمه «علی‌اصغر بهرام‌بیگی»، به بازار آمده است.
«نیهیلیسمِ معنایی»، داستانِ یک موضع فلسفی پرمناقشه
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / کتابخانه ایرنا / فلسفه / کتاب
«نیهیلیسمِ معنایی»، داستانِ یک موضع فلسفی پرمناقشه
تهران- ایرنا - نخستِ کتاب «نیهیلیسمِ معنایی» به قلمِ حسین شقاقی که به موضعی پرمناقشه در دنیای فلسفه می‌پردازد، وارد بازار کتاب شد.
«ظهور و سقوط قدرت‌های بزرگ»؛ جهان در پانصدسال گذشته
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / کتابخانه ایرنا / کتاب
«ظهور و سقوط قدرت‌های بزرگ»؛ جهان در پانصدسال گذشته
تهران- ایرنا- کتاب « ظهور و سقوط قدرت‌های بزرگ: تحولات اقتصادی و کشمکش‌های نظامی در سال‌های ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰»، پنج‌سال پس از آنکه توسط «پل کندی» نوشته شد، با ترجمه مشترکِ محمد قائد، ناصر موفقیان و اکبر تبریزی منتشر شد و اکنون بعد از ۲۹ سال به چاپ پنجم رسیده است.
ایرنا ۸۶ ساله شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / کتابخانه ایرنا / ایرنا مدرسه / ایرنا زندگی / سایت زبان چینی ایرنا / مدیرعامل ایرنا
ایرنا ۸۶ ساله شد
تهران- ایرنا- بنیان خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) ۱۹ مرداد سال ۱۳۱۳ خورشیدی گذاشته شد؛ آن زمان با عنوان «آژانس پارس» تاسیس و شناخته شد و تا امروز به عنوان خبرگزاری رسمی و ملی به حرکت خود ادامه داده است.
طَبِیبَ الْقُلُوب؛ کهن‌ترین اربعین حدیثی شناخته‌شده و موجود در زبان فارسی
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / کتابخانه ایرنا / کتاب
طَبِیبَ الْقُلُوب؛ کهن‌ترین اربعین حدیثی شناخته‌شده و موجود در زبان فارسی
تهران- ایرنا- « طَبِیبَ الْقُلُوب»، کهن‌ترین اربعین حدیثی شناخته‌شده و موجود در زبان فارسی اثر ابوالفتح محمد بن محمد بن علی الخزیمی الفراوی است که در همین ماه‌های اخیر، به تصحیح مجتبی مجرد، به طبع رسیده است.
«تاریخ اروپای مدرن»؛ ارائه هم‌زمانِ تغییر و ثبات
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / کتابخانه ایرنا / تاریخ / کتاب
«تاریخ اروپای مدرن»؛ ارائه هم‌زمانِ تغییر و ثبات
تهران- ایرنا- «تاریخ اروپای مدرن» کتابی مشتمل بر یازده مقاله از یازده تاریخ‌نگار است که هر نوشته، بُعدی از ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی اروپای مدرن را از دیدگاه تغییرات و پیوستگی و منظر انقلابی‌گری و ثبات به تصویر کشیده است.
تبعیض‌زدایی از معلولان
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / کتابخانه ایرنا / کتاب / معلولیت / اعظم طالقانی / معلولان
تبعیض‌زدایی از معلولان
تهران-ایرنا- کتاب «تبعیض زدایی» ناظر به فعالیت‌های اعظم طالقانی در عرصۀ آسیب‌مندان اجتماع با همت اعظم قاسمی به وسیله انتشارات توانمندان از بهار سال ۱۳۹۹ در پیشخوان کتابفروشی‌ها قرار گرفته است.
نگاهی به کتاب عکس برگردان
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / کتابخانه ایرنا / هرمزگان / قشم / شعر / گیلان / فومن / کتاب / ادبیات
نگاهی به کتاب عکس برگردان
قشم- ایرنا- کتاب «عکس برگردان» اثر تازه‌ای از ابراهیم کارگرنژاد است که در سال جاری به زیور طبع آراسته شد.
کتاب گویش های شهری و کهن زرندیه منتشر شد
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / کتابخانه ایرنا / زرندیه / کتاب
کتاب گویش های شهری و کهن زرندیه منتشر شد
ساوه - ایرنا - رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زرندیه، گفت: کتاب گویش های شهری مامونیه و زرندیه به کوشش «محمدابراهیم مطیع» تهیه و منتشر شد.
زیست شیعی در مشاهدۀ مردم‌شناسی سوئدی
۱۳۹۹/۰۱/۲۲ / کتابخانه ایرنا / شیعه / نقد کتاب / اصفهان / ابوریحان بیرونی / کتاب / کتابخوانی
زیست شیعی در مشاهدۀ مردم‌شناسی سوئدی
تهران-ایرنا- کتاب «زیست شیعی» نوشتۀ «دیوید تورفیل» محقق و مردم‌شناس دینی سوئدی با ترجمۀ سیدشهاب‌الدین عودی و ویراستاری علمی الله‌کرم کرمی‌پور از سوی نشر آرما در سال ۱۳۹۹ به بازار نشر عرضه شده است.
«سیزده» سعد است یا نَحس؟
۱۳۹۹/۰۱/۱۳ / کتابخانه ایرنا / نقد کتاب / دانشگاه ادیان و مذاهب / بابل / کتاب / روز طبیعت
«سیزده» سعد است یا نَحس؟
تهران-ایرنا- آنه‌ماری‌شیمل در کتاب «راز اعداد» خود به عدد سیزده پرداخته است. او در این جستار از فرهنگ سیزده‌گریزی یاد می‌کند و به این نکته می‌پردازد که آیا این عدد در فرهنگ‌های مختلف همیشه نماد نحس بوده است؟ شیمل در این فصل نشان می‌دهد که برخلاف تصور عدد سیزده همیشه هم نماد نحس نبوده است و به عکس، سعد و سعادت را هم نمایندگی کرده است.
امکان و حقّ فهم متن مقدس، برای همه
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ / کتابخانه ایرنا / نقد کتاب / مصر / قرآن کریم / نصر حامد ابوزید
امکان و حقّ فهم متن مقدس، برای همه
تهران-ایرنا- ابوزید در بسیاری از کتابهاش ناگفته به نوعی از دموکراتیزه کردن حق تفسیر متن مقدس دست می‌زند. اینکه تفسیری نزدیک به مُراد متن برای همۀ عالمان ممکن و یک حق مشروع است. چنین امکانی در اختیار همگان است و منحصر به صنفی خاص نیست. ابوزید می‌داند که اگر دلالت نهایی متن تنها در سویۀ آسمانی و ملکوتی جای بگیرد، تفسیر حقّ انحصاری گروهی خاص می‌شود. به همین دلیل او آگاهانه طبیعی‌کردن فهم و تأویل را دنبال می‌کند.
عضویت دیجیتال در کتابخانه ملی، بدون محدودیت سنی و تحصیلی
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / کتابخانه ایرنا / سازمان اسناد و کتابخانه ملی / دیجیتال / کتابخوانی
عضویت دیجیتال در کتابخانه ملی، بدون محدودیت سنی و تحصیلی
تهران- ایرنا- در راستای توزیع عادلانه اطلاعات و دسترسی آسان عموم و پژوهشگران به منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در شرایط فعلی، امکان عضویت اینترنتی برای همه افراد و علاقه‌مندان در سامانه دیجیتال این سازمان بدون محدودیت سنی، تحصیلی و مکانی فراهم شد.
تأویل یا تلوین؟ مسئله این است!
۱۳۹۹/۰۱/۰۷ / کتابخانه ایرنا / نقد کتاب / سید جمال الدین اسد آبادی / قرآن کریم
تأویل یا تلوین؟ مسئله این است!
تهران-ایرنا- به نظر ابوزید تاویل و تفسیر متن بدون درنظرنگرفتن بافت‌های گفتار، «تَلوین» (رنگ‌آمیزی) است، نه تأویل. تلوین متن به این معنا که هدف نه شناخت علمی قرآن، بلکه تکیه قراردادن آن برای مشروعیت بخشی به ایدئولوژی‌ها، اهداف بیرونی و اندیشه‌های پیشینی مختلف است. او بارها در آثارش به تفاسیر ایدئولوژیک می‌تازد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / سینمای مستند / کتابخانه ایرنا / فاطمه معتمدآریا / وین / تاریخ شفاهی / عباس کیارستمی / ارامنه / سمیرم / کتاب / مستند
"زاون قوکاسیان" آغازگر ادبیات سینمایی در ایران
اصفهان- ایرنا- زاون قوکاسیان را بواقع باید آغازگر ادبیات سینمایی و نگارش آنها در ایران دانست و به اعتقاد صاحبنظران تلاش‌ها و خدمات مکتوب، نقادانه و مستند او را باید ستود و بازخوانی کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / کتابخانه ایرنا / کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان / نقد کتاب / کتاب / پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
صدای کودکان را جدی بگیریم و بشنویم
تهران-ایرنا- علیرضا حسن‌زاده نویسنده و پژوهشگر کتاب «کودکان و جهان افسانه» گفت: جامعه باید صداهای کودکانه را جدی بگیرد، آنها را بشنود و بر رویشان فکر کند.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / کتابخانه ایرنا / مصر / کتاب / مصطفی ملکیان
در باب تاریخ الحاد در اسلام
تهران-ایرنا- کتاب «در باب تاریخ الحاد در اسلام» نوشتۀ عبدالرحمن بدوی با ترجمۀ معین کاظمی‌فر و با مقدمۀ مصطفی ملکیان در سال ۱۳۹۸ از سوی نشر نگاه معاصر برای اولین بار منتشر شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / کتابخانه ایرنا / نقد کتاب / قرآن کریم / کتاب / کتابخوانی
انتشار اولین جلد از تفسیر «نسیم وحی»
تهران-ایرنا- اولین جلد از مجموعه تفسیر «نسیم وحی» (تفسیر جزء اول قرآن کریم)، تالیف سیدرضا میرصانعی خوانساری، با مقدمه، تعلیق و توضیح محمد اسماعیل صالحی مقدم از طرف انتشارات اندیشه و فرهنگ جاودان در تابستان امسال منتشر شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / کتابخانه ایرنا / نقد کتاب / قم / کتاب
انتشار «اختلاف نظر دینی»
تهران- ایرنا- «اختلاف نظر دینی؛ بررسی معرفت‌شناختی» اثر غزاله حجتی از سوی انتشارات طه در تابستان ۱۳۹۸ منتشر شد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / کتابخانه ایرنا / فرهنگ فولکلور ایران / همدان / کتاب
"فرهنگ عامیانه‌ی همدان" به روایت میرزا علی‌اکبر
همدان- ایرنا- کتاب "فرهنگ عامیانه‌ی همدان" روایتی خواندنی و خلاقانه از زندگی مردمان دیار هگمتانه است که هنرمندانه داده‌های فولکوریک این منطقه و شیوه تاریخ شفاهی را به یکدیگر پیوند داده‌ است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / کتابخانه ایرنا / کتابسرای تندیس / کتاب / کتابخوانی
روایتی از حضور «ساکنان برزخ» در بازار کتاب
تهران- ایرنا- داستان جنایی «ساکنان برزخ»، روایتی از تقلای انسان برای دوباره زیستن و دومین اثر داستانی مهدیه زرگر، وارد بازار کتاب شد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / کتابخانه ایرنا / روسیه / ولادیمیر پوتین
مرد قدرتمند کرملین را بهتر بشناسیم
تهران- ایرنا- کتاب «اسطوره روسیه» نوشته «علی مخدومی» اثری است درباره زمینه‌ و ویژگی‌های روانشناختی «ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری روسیه که با مطالعه آن می‌توان شناختی بهتر از بسترهای تصمیم‌گیری‌های سیاسی او به‌دست آورد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / کتابخانه ایرنا / گردشگری / سمنان / کتاب
سمنان را از دید سیاحان خارجی بشناسید
سمنان- ایرنا- سفرنامه‌ها به عنوان یک منبع و گنجینه‌ بی‌بدیل وقایعی از تاریخ را در دل خود جای داده‌اند که هیج جای دیگری نشانی از آن‌ها باقی نیست و کتاب «استان سمنان در سفرنامه سیاحان خارجی» جمع‌آوری «رسول گلپایگانی» بخشی از این وقایع را به رشته تحریر درآورده است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / کتابخانه ایرنا / اکبر هاشمی رفسنجانی / کتاب
خاطرات سال ۱۳۷۶ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در آستانه انتشار
تهران- ایرنا- کتاب کارنامه و خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۷۶ با عنوان «انتقال قدرت»، فردا رونمایی می‌شود و به زودی به بازار کتاب عرضه خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / کتابخانه ایرنا / تبریز / فرهنگی
«فرهنگ‌پروری با تخلص سونمز»؛ روایت زندگی یک شاعر
تبریز - ایرنا - «فرهنگ پروری با تخلص سونمز»، نام کتابی درباره استاد کریم مشروطه‌چی، شاعر دوزبانه تبریزی، است که به قلم شیوای دکتر محمد حریری اکبری نوشته شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / کتابخانه ایرنا / استان مرکزی / فرهنگی / معرفی کتاب / خوشنویسی
مروری بر کتاب «گلستان هنر»
اراک - ایرنا -«گلستان هنر » عنوان کتابی است که به قلم «حمیدرضا قلیچ‌خانی» در خصوص یکی از هنرمندان بنام ساوجی به نام « ابوالفضل ساوجی» به رشته تحریر درآمده و از سوی نشر پیکره روانه بازار نشر شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / کتابخانه ایرنا / خمین / شعر و ادب فارسی / کتاب
«خواب‌های قضا شده»
خمین - ایرنا- مجموعه شعر «خواب‌های قضا شده» از سروده‌های شاعر اهل خمین «مصطفی بخشش» است که در سال ۱۳۹۸ از سوی انتشارات «فصل پنجم» روانه بازار نشر شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / کتابخانه ایرنا / تبریز / کتاب
دستی بر «آتش» عرفانی یونس امره
تبریز - ایرنا - «آتش؛ زندگی عرفانی یونس امره» کتابی است که به بررسی اشعار و افکار یونس امره، عارف و شاعر انسان گرای ترکیه، پرداخته است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / کتابخانه ایرنا / البرز / دانشگاه
رونمایی از کتاب هفتاد داستان در یک بوستان در کرج
کرج - ایرنا - کتاب هفتاد داستان در یک بوستان حاصل کار گروهی یک ساله دانشجویان فرهنگیان پردیس امیرکبیر البرز رونمایی شد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / کتابخانه ایرنا / معرفی کتاب / کتاب / معلولان / سازمان بهزیستی کشور
نوشتیم تا درد معلولیت در پستوی خانه نماند
تهران- ایرنا- کتاب «در همین چند قدمی» کتابی در حوزه معلولان است که در نخستین جشنواره ملی «کاما، کتاب افراد معلول ایران» به عنوان کتاب برگزیده جشنواره از آن تجلیل شد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / کتابخانه ایرنا / مشهد / حزب الله لبنان / کتاب
کتاب "هم قسم" روایت شهیدی برجسته از لبنان
مشهد- ایرنا- کتاب "هم قسم" داستان زندگی "ام یاسر" همسر شهید "سیدعباس موسوی" دبیرکل سابق حزب‌الله لبنان و یکی از اسوه‌های بی‌نظیر مبارزه با صهیونیزم و استکبار جهانی است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / کتابخانه ایرنا / فرهنگی / شعر و ادب فارسی / کتاب
تذکره شعرا، نگاهی به تاریخچه شاعران سمنان
سمنان- ایرنا- «تذکره شعرای سمنان» نام کتابی است که در آن نخستین تاریخچه مدون از زندگی شعرای سمنان توسط نصرت الله نوح جمع‌آوری شده است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / جشنواره موسیقی نواحی / کتابخانه ایرنا / کرمان / فرهنگی / هنری / کتاب
کتاب منظومه‌های حماسی در کرمان رونمایی شد
کرمان - ایرنا - کتاب ‘منظومه‌های حماسی’ و جستار تغییرات در موسیقی‌های اقوام ایرانی همراه با رویدادهای یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران همزمان با دوازدهمین دوره این جشنواره در کرمان رونمایی شد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۰ / کتابخانه ایرنا / تازه های نشر / دانشگاه هنر اصفهان / اصفهان
"درآﻣﺪی ﺑﺮ اﺧﻼق ﺣﺮﻓﻪای در ﻫﻨﺮﻫﺎی اﺳﻼﻣﯽ"، نگاهی به مسئولیت‌های هنرمند
اصفهان - ایرنا - کتاب "درآﻣﺪی ﺑﺮ اﺧﻼق ﺣﺮﻓﻪای در ﻫﻨﺮﻫﺎی اﺳﻼﻣﯽ"، نگاهی به مسئولیت‌های اخلاقی هنرمندان در عرصه‌های فردی، شغلی و به‌عنوان عضوی از جامعه هنری دارد.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / کتابخانه ایرنا / تبریز / شعر و ادب فارسی / ادبیات
تلون شعر در «کاغذپران»
تبریز - ایرنا - «کاغذ پران»، نام مجموعه شعری جدید از مرتضی طوسی، شاعر تبریزی، است که در هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز عرضه شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / کتابخانه ایرنا / تبریز / تاریخ / کتاب
سیری در تاریخ با کتاب «شهر من تبریز»
تبریز - ایرنا - «شهر من تبریز»، عنوان کتابی از استاد بهروز خاماچی، مولف و پژوهشگر تاریخ آذربایجان است که به شیوه ای دلنشین، تاریخ تبریز را در قالب تبیین و تشریح وجه تسمیه و فلسفه نامگذاری کوی‌ها و برزن‌ها و معابر و میادین این کهن شهر روایت می کند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / کتابخانه ایرنا / فلسفه دین / فلسفه / خدا / الهیات
از مساله شر به مطالعات معلولیت رسیدم
تهران- ایرنا- سرپرست گروه مترجم کتاب «درباره شر» گفت: بعد از سال‌ها کار در حوزه مساله شر به این نتیجه رسیدم که باید وارد یکی از فضاهای ملموس شر شوم و به دلیل مساله شخصی حوزه مطالعات معلولیت را انتخاب کردم، به همین دلیل در این حوزه دائم در حال گفت‌وگو با معلولان و خانواده‌های آنها هستم، یا من به دنبال آنهایم یا آنها به دنبال من می‌آیند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / کتابخانه ایرنا / سمنان / شعر / کتاب / ادبیات
من صیغه مونث مجهولم
سمنان- ایرنا- «من صیغه مونث مجهولم» نام یکی از سروده‌های نیره کاشی، شاعر سمنانی است که در مجموعه‌ای به نام «سیاه مشق تنت» به چاپ رسیده است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / کتابخانه ایرنا / نابینایی / اداره کل کتابخانه‌ های عمومی سمنان / سمنان / کتابخانه / روز جهانی نابینایان
کتابخانه‌های عمومی سمنان ۱۶۰ عضو کم‌بینا و روشندل دارد
سمنان- ایرنا- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان گفت: کتابخانه روشندلان این استان با بیش از هفت هزار و ۸۰۰ کتاب بریل و صوتی، به حدود ۱۶۰ عضو روشندل و کم‌بینا خدمات ارائه می‌کند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / کتابخانه ایرنا / سمنان / حوزه هنری / کتاب
چون زائری جامانده از پابوس
سمنان- ایرنا- «چون زائری جامانده از پابوس»، قسمتی از یک غزل از کتاب شعر «رودی که جریان را عوض کرد» از سروده‌های «شکیبا غفاریان» است که ۲۹ غزل دارد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / کتابخانه ایرنا / سمنان / فرهنگی / کتاب
گنجینه نسخ خطی دانشوران استان سمنان
سمنان- ایرنا- کتاب «گنجینه نسخ خطی دانشوران استان سمنان» شامل بخشی از منابع نسخه‌های خطی برجامانده از دانشمندان دیار دارالمرحمه است که در کتابخانه‌های مختلف سراسر جهان کنج عزلت گزیده‌اند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / کتابخانه ایرنا / معرفی کتاب / کتاب
واکاوی نقش «صابر» در انقلاب مشروطه ایران
تبریز - ایرنا - «میرزا علی اکبر طاهرزاده (صابر)؛ نقش وی در نهضت مشروطیت ایران»، عنوان کتابی نوشته سیدباقر سجادی است که به بررسی آرا و اندیشه ها، اشعار و زمانه «علی اکبر صابر»، شاعر نامی آذربایجان، در نهضت مشروطه ایران می پردازد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / کتابخانه ایرنا / سمنان / کتاب / ادبیات دفاع مقدس
«۳+ هشتصد» سرگذشت یک روحانی در انقلاب و دفاع مقدس
سمنان- ایرنا- «۳+ هشتصد»، روایتی از سرگذشت‌پژوهی مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید جلال احمدپناهی در دوران انقلاب و دفاع مقدس است که توسط سیده فهیمه میرسید تدوین و تالیف شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۱ / کتابخانه ایرنا / جنگ / دفاع مقدس / کتاب
روزهای خاردار، روایتی از سال‌های جنگ و اسارت
زنجان - ایرنا - "روزهای خاردار" اثری از فاطمه شکوری و روایت «محمد جواد میانداری »یکی از رزمندگان و آزادگان سرافراز زنجانی از سال‌های جنگ و اسارت است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۱ / کتابخانه ایرنا / تازه های نشر / کتاب / کتابخانه
«وارثان لاله‌ها»
بوشهر- ایرنا - وارثان لاله ها عنوان کتابی است اثر فرزانه دهقانی که شرح حال و خاطرات مادران و همسران شهدا و زنان ایثارگر استان بوشهر را روایت می کند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / کتابخانه ایرنا / قم / مادر نمونه / شهدا / کتاب
کتاب خانم کارکوب، راویت زندگی مادر سه شهید درقم
قم - ایرنا - کتاب «خانم کارکوب» روایت زندگی مادر شهیدان عبدالجلیل، منصور و خلیل کارکوب‌زاده به قلم رضیه غُبیشی توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است و در پنج فصل به زندگی مادر این شهید می‌پردازد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / کتابخانه ایرنا / دفاع مقدس / سمنان / کتاب
«دراگون» مروری بر حضور رزمندگان گرمساری در دفاع مقدس
سمنان- ایرنا- کتاب دراگون، خاطراتی از اولین گروه اعزامی از شهرستان گرمسار به جبهه سوسنگرد در سال ۱۳۵۹ است که به همت ابولفضل عالمی در این کتاب جمع‌آوری شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۳ / کتابخانه ایرنا / سمنان / کتاب / ادبیات دفاع مقدس
در ویلای صدام
سمنان- ایرنا- حماسه‌های دفاع مقدس فصل‌های ناخوانده‌ای دارد که باید خواند و کتاب «در ویلای صدام» نیز با همین هدف فصل‌های بی‌مثال آن دوران را روایتگری کرده است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۲ / کتابخانه ایرنا / سمنان / کتاب / ادبیات دفاع مقدس
ستاره‌های جاده فانوس
سمنان- ایرنا- می‌گویند دلاوری‌های مردانمان بی‌مثال و بی همتاست در جبهه و جاده‌های بی‌نشان و گویی تکراری در تاریخ ندارد، کتاب «ستاره‌های جاده فانوس» یکی از طلیعه‌هایی است که آن دلاوری‌ها را تحریر کرده است.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / کتابخانه ایرنا / سمنان / شعر / کتاب
وقتی درد را عاشقانه بسرایی
سمنان- ایرنا- کتاب مجموعه شعر «وقتی درد را عاشقانه بسرایی» سروده مهرناز نصیری شامل ۳۵ قطعه شعر سپید است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / کتابخانه ایرنا / سمنان / ایثار و شهادت / کتاب
سنگرهای برفی
سمنان- ایرنا- سال ۱۳۷۸ بود که محمدمهدی عبدالله‌زاده ساعت‌ها پای حرف‌ها و خاطرات حاج رجب بیناییان یکی از جانبازان و رزمندگان دفاع مقدس نشست و نوشت و ماحصل نوشته‌هایش در قالب کتاب ۳۶۶ صفحه‌ای «سنگرهای برفی» پیشکش شهدا و دلاوران میهن شد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / کتابخانه ایرنا / سمنان / کتاب / کتاب‌هایی که کربلا و عاشورا را خواندنی کردند
مشق عشق، نگاره‌هایی از کربلای حسینی
سمنان- ایرنا- کتاب «مشق عشق»، تابلویی از واقعه عاشورا مجموعه آثار تایپوگرافی عاشورا از تولیدات دفتر هنرهای تجسمی حوزه هنری سمنان، اثر «مهدی حاجی‌محمدی فریمانی» است که توسط حوزه هنری استان سمنان به چاپ رسیده است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / کتابخانه ایرنا / تازه های نشر / حمیدرضا پارسانیا / شیعه / مرجعیت تقلید شیعه / کتاب
حجت‌الاسلام پارسانیا: منزلت فقیه در میانه دوره قاجار، مرجعیت را پدید آورد
تهران-ایرنا- حجت‌الاسلام و المسلمین پارسانیا گفت: آنچه مرجعیت تقلید را به وجود آورد منزلت فقیه در مقاطع میانی دوره قاجار بود؛ زمانی که جریان‌های معنایی رقیب، از جمله اخباری‌ها حذف شدند. همچنین تحولات اجتماعی و سیاسی در این دوره زمینه را برای تحقق دو بعد ولاء و قضا مرجع فراهم کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶ / کتابخانه ایرنا / ایثار و شهادت / هرمزگان / شعر / کتاب / طرح های ترویجی کتابخوانی / ادبیات دفاع مقدس
موسی بی‌عصا معجزه می‌کند
بندرعباس- ایرنا- «موسی بی‌عصا معجزه می‌کند» عنوان مجموعه شعری حوزه ایثار و شهادت توسط اعظم پشت مشهدی گردآوری شده است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / کتابخانه ایرنا / تبریز / مشاهیر / کتاب
مدایح و مراثی مکافات
تبریز - ایرنا - «مدایح و مراثی مکافات»، عنوان کتابی از مرحوم میرزا آقاخان مرندی، شاعر و روزنامه‌نگار دوران مشروطه است که توسط ابراهیم ترابی تحقیق و تالیف شده است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / کتابخانه ایرنا / ماه محرم / سمنان / کتاب / کتاب‌هایی که کربلا و عاشورا را خواندنی کردند
از عطر ناب سیب تو دل‌ها معطر است
سمنان- ایرنا- کتاب «عطر سیب»، مجموعه‌ای است از اشعار نو و کلاسیک عاشورایی که توسط شاعران استان سمنان سروده شده و انتشارات سوره مهر آن را منتشر کرده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۹ / کتابخانه ایرنا
کتاب "علی و عصبیت های عرب" روایت جهالتی که همچنان ادامه دارد
اصفهان- ایرنا- کتاب «علی(ع) و عصبیت های عرب» نوشتاری در ۲۳۰ صفحه است که دوران اعراب جاهلی قبل و بعد از ظهور اسلام و دوران زندگی و حکومت حضرت علی (ع) را روایت می کند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۸ / کتابخانه ایرنا / هرمزگان
« گذری بر بندرعباس »
بندرعباس-ایرنا- کتاب گذری بر بندرعباس نوشته ای از سه نویسنده هرمزگانی می باشد که در خصوص تاریخ عمومی، موقعیت جغرافیایی و تقسیمات سیاسی شهرها و روستاهای این استان نوشته شده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۸ / کتابخانه ایرنا / هرمزگان
«رسم معیشت مردم هرمزگان»
بندرعباس-ایرنا- کتاب رسم معیشت مردم هرمزگان با سه فصل شامل، پوشاک سنتی مردم این استان، مسکن، معماری و خوراک به نویسندگی سهراب سعیدی و علی اصغر رستمی ابوسعیدی چاپ شده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷ / کتابخانه ایرنا / عید سعید غدیرخم
حضرت علی (ع) در فرهنگ مردم مازندران
ساری - ایرنا - فرهنگ و باورهای مردم مازندران سراسر ارادت به امام اول شیعیان حضرت علی (ع) است. کتاب "علی (ع) در فرهنگ مردم مازندران" به این باورها می پردازد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷ / کتابخانه ایرنا / مسجد امام خمینی (ره) / کتاب / طرح های ترویجی کتابخوانی / گام دوم انقلاب
«مسجد در گام دوم انقلاب»
بندرعباس- ایرنا- «مسجد در گام دوم انقلاب» عنوان کتاب امید حیدری است که توسط نشر رسول در سال جاری(۹۸) به چاپ رسیده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۶ / کتابخانه ایرنا / مطبوعات / یزد
نخستین جلد کتاب تاریخ مطبوعات یزد به زیور طبع آراسته شد
یزد - ایرنا - نخستین جلد از چهار جلدی تاریخ مطبوعات یزد که توسط ملک مسعود ملک به رشته تحریر درآمده و توسط انتشاراتی همین نویسنده نیز به چاپ رسیده، راهی بازار نشر شد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۶ / کتابخانه ایرنا / کتاب
"شیشوان و یادمانده‌های من"
تبریز - ایرنا - «شیشوان و یادمانده های من»، روایت خلیل محرابیان، از تاریخ پرفراز و نشیب یکی از مناطق مهم آذربایجان‌شرقی در دوره قاجار و پس از آن می باشد که نویسنده با قلم زیبا و شیوایی نگاشته است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۶ / کتابخانه ایرنا / هرمزگان / طرح های ترویجی کتابخوانی
وقتی بغض ماهی‌ها به لبخند ماه رسید
بندرعباس- ایرنا- «وقتی بغض ماهی‌ها به لبخند ماه رسید»، عنوان مجموعه شعر و داستان کوتاه به سفارش واحد آفرینش‎های ادبی حوزه هنری استان هرمزگان به چاپ رسیده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۶ / کتابخانه ایرنا / کتاب
«به سفارش مادرم»؛ روایتی از پیاده روی اربعین
مشهد- ایرنا- کتاب «به سفارش مادرم» روایت احسان حسینی نسب از مراسم پیاده روی اربعین در سال ۱۳۹۵ است که پای صحبت آدم های مختلف در این مراسم نشسته و بیش از ۲۰ روایت را از آنان نقل کرده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۴ / کتابخانه ایرنا / ارومیه / طرح های ترویجی کتابخوانی
شب‌های روشن «داستایفسکی»
ارومیه- ایرنا- کتاب «بیاض گئجه‌لر یا شب‌های روشن»، نوشته «فیودور داستایفسکی/Fyodor Dostoyevsky» به همّت «حسین واحدی» نویسنده و روزنامه‌نگار جوان ارومیه‌ای طی سال ۱۳۹۶ در انتشارات «بوتا» برای اولین‌بار در ایران به زبان ترکی به چاپ رسید.
۱۳۹۸/۰۵/۲۴ / کتابخانه ایرنا / سمنان / کتاب / رهبری
نگاهی به کتاب «خانه‌ام بیت رهبری است»
سمنان- ایرنا- «خانه‌ام بیت رهبری است» کتابی است به قلم محسن یعقوبی با موضوع سرمشق‌هایی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی که به اهتمام حوزه هنری استان سمنان و انتشارات رمز هدایت منتشر شده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۴ / کتابخانه ایرنا / کتاب
"سرّ دلبران" روایت خانزاده ای که حکیم شد
اصفهان- ایرنا- «سرّ دلبران» یادنامه حکیم، فیلسوف و عارفی است که زندگی در کوچ، ایل و ییلاق را رها کرد و دل را به اقیانوس توحید، حکمت و معرفت سپرد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۳ / کتابخانه ایرنا / کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان / کتاب / زنجان
«قصه‌های محلی زنجان» میراث دیروز، نیاز امروز
زنجان - ایرنا - مجموعه سه جلدی کتاب "برگزیده قصه های محلی زنجان" در برگیرنده همه قصه های محلی از مناطق مختلف این استان است که همراه با ترجمه فارسی، متن ترکی آنها نیز در کتاب آورده شده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۳ / کتابخانه ایرنا / کتاب / استان البرز
«باختن با مهره سفید» تجربه ای از شکست در کسب و کار
کرج – ایرنا - کتاب «باختن با مهره سفید» آموزه‌ها و تجربه‌هایی از راز ماندگاری و شکست کسب و کارها را بازخوانی می‌کند تا برای مدیران عامل شرکت‌های خانوادگی، استارتاپ ها، صنعتگران و کسب و کارهای خدماتی مجالی به منظور آموختن از تاریخ و مبانی مدیریت ایرانی فراهم شود.
۱۳۹۸/۰۵/۲۳ / کتابخانه ایرنا / هرمزگان / کتاب / قشم
تابستان با طعم اکسیژن
قشم - ایرنا - کتاب «تابستان با طعم اکسیژن» نوشته شهره اکبری اسمعیلی به معرفی جاذبه های گردشگری جزیره قشم می‌پردازد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۳ / کتابخانه ایرنا / هرمزگان
«کهن الگوهای هرمزگان»
بندرعباس-ایرنا- کتاب «کهن الگوهای هرمزگان» را علی محمد پشت دار، سهراب سعیدی و محبوبه اسماعیلی به تالیف درآورده اند که در ۱۲۰ صفحه و شمارگان یک هزار نسخه منتشر و توسط انتشارات اسماعیلیان به چاپ رسیده است .
۱۳۹۸/۰۵/۲۳ / کتابخانه ایرنا / مقام معظم رهبری / کتاب
«انسان ۲۵۰ ساله» دیباچه‌ ورود به معارف ناب زندگی ائمه(ع)
اصفهان- ایرنا- محتوای کتاب انسان ۲۵۰ ساله به دنبال انتقال مفهوم متعالی از مسیر و مقصد زندگی مجاهدانه ائمه (ع) است و از این‌رو بیش از آنکه یک کتاب تاریخی صرف باشد، یک فراتحلیل تاریخی است که نگاهی کل‌گرا به زندگی معصومین با توجه به بستر تاریخی دوره مربوطه ارائه می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۳ / کتابخانه ایرنا / استان مرکزی / فرهنگی / شعر / کتاب
«سمفونی صلح»
اراک - ایرنا - سمفونی صلح با مضمون صلح ، جنگ و رهایی و عنوان کتاب شعری است که توسط «حیدر حیدری راد» گردآوری و به چاپ رسیده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۲ / کتابخانه ایرنا / سمنان / کتاب
روایت اسناد از نقش سمنان در انقلاب اسلامی
سمنان- ایرنا-  کتاب «انقلاب اسلامی در استان سمنان به روایت اسناد» گردآوری‌شده توسط «مرتضی حاجیان‌نژاد» تصاویری از انقلاب اسلامی در سمنان را برای خواننده ترسیم می‌کند که با اسناد معتبر تاریخی مستند شده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۲ / کتابخانه ایرنا / چهارمحال وبختیاری
«شهرکرد در گذر زمان»
شهرکرد- ایرنا- کتاب «شهرکرد در گذر زمان» نوشته حسین مظهری دهکردی به بررسی تاریخی، اجتماعی، شهرسازی و معماری شهرکرد یا دهکرد قدیم از ابتدای شکل‌گیری تا سال ۱۳۰۰ پرداخته است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۲ / کتابخانه ایرنا / هرمزگان / شبکه اجتماعی مجازی / کتاب / فضای مجازی
تاملی بر کارکردهای جامعه مجازی با «عصر مجازی»
بندرعباس- ایرنا- «عصر مجازی» عنوان کتاب سید رضا هاشمی‌زاده" و "بنیامین انصاری نسب مدرس دو جامعه‌شناس و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۲ / کتابخانه ایرنا
«خاک‌های نرم کوشک»روایت زندگی یک شهید از بنایی تا فرماندهی
اصفهان- ایرنا- کتاب «خاک‌های نرم کوشکم نوشتهٔ سعید عاکف، در حوزهٔ جنگ ایران و عراق است که زندگی‌نامه و خاطرات عبدالحسین برونسی، کشاورز و بنایی که به فرمانده تیپ ۱۸ جواد الائمه رسید را در قالب خاطراتی به نقل از خانواده و همرزمان این فرمانده شهید، روایت می‌کند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۰ / کتابخانه ایرنا / کرمان / ایرنا
«کرمان در آیینه گردشگری»
کرمان - ایرنا - کتاب کرمان در آیینه گردشگری پنجره ای است برای معرفی و شناخت هر چه بهتر دیار کریمان که محقق و پژوهشگر کرمانی سید محمد علی گلابزاده آن را به رشته تحریر درآورده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۰ / کتابخانه ایرنا / مجمع جانبازان و ایثارگران انقلاب اسلامی / سپاه پاسداران انقلاب اسلامی / هرمزگان / کتاب
ایسف؛ نخل شکسته استوار کنگ
بندرعباس- ایرنا- «ایسف نخل شکسته استوار بندر کنگ» عنوان کتابی با محوریت زندگی و خاطرات یوسف عزیزی‌زاده آزاده و جانباز استان هرمزگان است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۰ / کتابخانه ایرنا / چهارمحال وبختیاری
«پیمان‌شکنی در شاهنامه فردوسی»
شهرکرد- ایرنا- کتاب "پیمان‌شکنی در شاهنامه فردوسی" نوشته مرضیه حاجیوند چاپ شده از سوی انتشارات نیوشه با هدف معرفی بهتر و بیشتر اثر سترگ ملی ایران؛ شاهنامه فردوسی تدوین منتشر شده است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۹ / کتابخانه ایرنا / شیراز / کتاب
"ردپای سعدی شیرازی در سرگذشت حاجی بابا اصفهانی" منتشر شد
شیراز- ایرنا- کتاب "ردپای سعدی شیرازی در سرگذشت حاجی بابا اصفهانی" ازجمله کتاب‌هایی است که در پیوند با سعدی، به‌تازگی توسط انتشارات نوید شیراز، با همکاری دانشگاه شیراز، زیر نظر قطب علمی پژوهش‌های فرهنگی ادبی فارس به چاپ رسیده است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۹ / کتابخانه ایرنا / مشهد
«زن آقا» روایتی از زندگی طلاب
مشهد- ایرنا- زندگی طلاب از موضوعاتی است که برداشت های مختلفی در این زمینه وجود دارد، افراط و تفریط در بیان نوع زندگی طلاب، منجر به نگاشتن کتاب «زن آقا» به قلم "زهرا کاردانی" همسر طلبه قمی با موضوع زندگی با یک طلبه شد تا خط بطلانی بر نظرات افراطی باشد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۹ / کتابخانه ایرنا
«مرجع جامع زاینده رود» دائره المعارفی برای شناخت و احیای زاینده رود
اصفهان - ایرنا - «مرجع جامع زاینده رود» عنوان سه جلد کتاب جامع مشتمل بر مجموعه پژوهش ها، آمار و ارقام، جداول و مقالات متنوع است که نویسنده آن ناصر حاجیان به موضوع خشکی رودخانه ،پیامدهای آن و به بررسی علل بروز این پدیده از دیدگاه های فنی و حقوق ملی و بین المللی پرداخت و ۱۶۰ راهکار برای احیای دائمی این رود ارائه می کند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۶ / کتابخانه ایرنا
۹ کتابی که باید درباره مشروطه بخوانیم
تهران- ایرنا- رضا مختاری اصفهانی می‌گوید برای فهم وقایع مشروطه باید منابع مختلفی اعم از خاطرات، روزنامه‌ها، اعلامیه‌ها و پژوهش‌ها را مطالعه کرد. وی در گفتگوی خود سه کتاب کلاسیک از دوران مشروطه، ۳ مجموعه خاطره به جا مانده از مشروطه و ۳ پژوهش مفید در موضوع مشروطیت را به علاقمندان تاریخ مشروطه معرفی می‌کند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۵ / کتابخانه ایرنا / صنایع دستی / شیراز / فارس
کنکاش در هنرهای سنتی و صنایع دستی فارس 
شیراز-ایرنا- کتاب هنر فارس در گذر زمان عنوان کتابی است که توسط ارژنگ ربیعی در سه جلد به رشته تحریر درآمده و به کنکاش در هنرهای سنتی و صنایع دستی استان فارس می‌پردازد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۵ / کتابخانه ایرنا / شاعر / هرمزگان / حوزه هنری / کتاب
نگاه بارانی شاعران جوان بر «پشنگ ماه بر مهتابی»
بندرعباس- ایرنا- «پشنگ ماه بر مهتابی» عنوان مجموعه شعر شاعران جوان حوزه هنری استان هرمزگان است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •