شنبه, ۲۷ دی, ۱۳۹۹ / 16 January, 2021
کتاب کودک
 انتشار یک کتاب کودک توسط حاکم دبی
۱ ساعت قبل / کتاب - کودک و نوجوان
 انتشار یک کتاب کودک توسط حاکم دبی
«دنیای کوچک من» عنوان یک مجموعه داستان است که  شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نخست‌وزیر امارات و حاکم دبی به دو زبان انگلیسی و عربی برای کودکان منتشر کرده است.
۲ روز قبل
«محمود کیانوش»، شعر کودک و عنصر خیال را پیوند زد
هیات مدیره شورای کتاب کودک در پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت محمود کیانوش شاعر و نویسنده کودک نوشت: او توانست با ایجاد پیوند بین شعر کودک و عنصر خیال، گامی بلند و موثر در گذار از شعر آموزشی بردارد.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از شورای کتاب کودک، هیئت مدیره این شورا در پیام تسلیت خود به مناسبت درگذشت محمود کیانوش چنین آورد: «دریغ و درد که محمود کیانوش، شاعر، محقق، مترجم و نویسنده مطرح ادبیات کودک و نوجوان و از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک از میان ما رفت.او در حوزه‌های گوناگون چون تدریس، ترجمه، نقد ادبی، داستان نویسی و روزنامه نگاری نیز فعالیت داشت، اما بیش از همه شهره به شاعری بود. چنان‌که به او لقب «پدر شعر کودک» داده شد و این بیهوده نبود، چرا که توانست با ایجاد پیوند بین شعر کودک و عنصر خیال، گامی …
در رثای شاعر «بچه‌های جهان»
۲ روز قبل / محمود کیانوش
در رثای شاعر «بچه‌های جهان»
شورای کتاب کودک در پیامی درگذشت محمود کیانوش را تسلیت گفت.
«تاج دوستی»؛ اندیشه‌ای خوشمزه برای کودکان
۴ روز قبل / کتاب کودک / ادبیات داستانی / ایرنا
«تاج دوستی»؛ اندیشه‌ای خوشمزه برای کودکان
تهران- ایرنا- «تاج دوستی» عنوان کتابی از ششمین مجموعه «اندیشه‌های خوشمزه» با نویسندگی و تصویرگری نرگس نیکویی برای گروه سنی ب روانه بازار کتاب کودک شد.
نویسندگان کتاب کودک از شکست می‌ترسند
۴ روز قبل / کتاب کودک / کتاب / ادبیات کودک و نوجوان / داستان / کتاب کودک و نوجوان
نویسندگان کتاب کودک از شکست می‌ترسند
شهرزاد شهرجردی گفت: من نویسندگان کتاب کودک آن طور که باید جسارت نقد پذیرفتن را ندارند و از شکست یک اثرشان در اذهان مخاطبان می‌ترسند.
«کارگاه هنر سه‌بُعدی برای کودکان» منتشر شد
۵ روز قبل
«کارگاه هنر سه‌بُعدی برای کودکان» منتشر شد
ایلنا: کتاب «کارگاه هنر سه‌بُعدی برای کودکان» اثر سوزان شوایک با ترجمه جمال اکرمی و مینا مانی‌قلم روانه بازار کتاب کودک شده است.
شورای کتاب کودک؛ ۵۸ سال تلاش برای فرهنگ ایران
۱۳۹۹/۱۰/۲۱ / شورای کتاب کودک / ادبیات کودک و نوجوان / نوش‌آفرین انصاری / کتاب
شورای کتاب کودک؛ ۵۸ سال تلاش برای فرهنگ ایران
تهران-ایرنا- شورای کتاب کودک، یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین نهادهای فرهنگی کودک و نوجوان در ایران، ۵۸ ساله شد. نهادی که یادگار سه نسل از معلمان، نویسندگان و تصویرگران است.
یادداشت| ناشران بزرگ کتاب کودک در ایران
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / کتاب
یادداشت| ناشران بزرگ کتاب کودک در ایران
صنعت نشر کتاب کودک شش ابر ناشر و 10 ناشر بزرگ دارد که از این میان تنها 3 ناشر غیرخصوصی، 3 ناشر غیرتهرانی و 8 ناشر عضو انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک هستند.
ذره‌بینِ «شیرازه کتاب» روی نبرد با تروای ترجمه
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / کتاب کودک / مجمع ناشران انقلاب اسلامی / ترجمه
ذره‌بینِ «شیرازه کتاب» روی نبرد با تروای ترجمه
شماره ۴۸ و ۴۹ ماهنامه اختصاصی کتاب و کتابخوانی «شیرازه کتاب» با عنوان «نبرد با تروای ترجمه» به موضوع افزایش بی‌رویه ترجمه در حوزه کتاب کودک پرداخته است.
مراقب این کتاب‌های ترجمه شده برای کودکان باشیم
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / کتاب کودک / شورای کتاب کودک / کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان / ادبیات کودک و نوجوان / ترجمه کتاب
مراقب این کتاب‌های ترجمه شده برای کودکان باشیم
تهران- ایرناپلاس- در تقسیم‌بندی کلی کتاب‌های ترجمه، می‌توان آنها را در دو گروه بازاری و ادبی از یکدیگر جدا کرد. کتاب‌های بازاری برای کودکان و نوجوانان می‌تواند آسیب‌زا باشد اما کتاب‌های ادبی، کودکان را با فرهنگ و ادب دیگر کشورها آشنا می‌کند.
۱۳۹۹/۱۰/۲۰
پنجاه و هشت سالگی شورای کتاب کودک
شورای کتاب کودک و نوجوان مراسم تولد ۵۸سالگی خود را به صورت مجازی برگزار می‌کند. شورای کتاب کودک اعلام کرد: «پنجاه و هشتمین سالگرد تاسیس شورای کتاب کودک در حالی فرارسیده است که امکان گرد هم آمدن نیست و ناچار برنامه‌های این سالگرد را در فضای مجازی با شما عزیزان به اشتراک خواهیم گذاشت. روز شنبه (۲۴ دی‌ماه) از طریق اینستاگرام شورای کتاب کودک به نشانی Cbc.1341 با ما همراه باشید. شورای کتاب کودک سازمانی فرهنگی - پژوهشی، غیردولتی و غیرانتفاعی است که در سال ۱۳۴۱ تاسیس شده است. این سازمان در حوزه ادبیات کودک و نوجوان فعالیت می‌کند و اعضای آن نیروهای داوطلب هستند. شورا در حال حاضر حدود ۷۰۰ عضو (رسمی و وابسته) دارد و بنا بر اعلام، هزینه‌های خود را از راه حق عضویت، حمایت‌های …
نمایشگاه کتاب: 24 ساعته
۱۳۹۹/۱۰/۱۹
نمایشگاه کتاب: 24 ساعته
بهمن‌ماه سال گذشته به‌تدریج زمزمه‌هایی درباره شیوع کرونا در کشور آغاز شد و روند رو به گسترش آن نشان داد که با بحرانی عمومی مواجه هستیم. بحران فقط مختص به ایران نبود و بسیاری از کشورهای جهان را تحت تأثیر قرار داد. پیرو این تأثیرات، بسیاری از نمایشگاه‌های کتاب جهان از جمله نمایشگاه کتاب فرانکفورت، پکن، نمایشگاه کتاب کودک بولونیا، نمایشگاه کتاب بلگراد و بسیاری دیگر از همایش‌های اینچنین لغو شدند. نمایشگاه کتاب تهران هم از این قاعده مستنثنی نبود و بعد از سی‌ودو دوره برگزاری، به تعطیلی نشست. همان زمان البته صحبت‌هایی درباره راه‌اندازی نمایشگاه کتاب مجازی به گوش می‌رسید اما می‌شد حدس زد که هیچ‌کدام به نتیجه نخواهد رسید. به هر حال دست‌اندرکاران و ناشران همه می‌دانستند که زیرساخت‌های امکانات فضای مجازی …
روایت دیگری از داستان «کدوی قلقله زن» منتشر شد
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ / کتاب کودک / کتاب کودک و نوجوان / انتشارات مدرسه
روایت دیگری از داستان «کدوی قلقله زن» منتشر شد
کتاب «کدوی قلقله زن» با هدف آموزش کودکان در برابر سختی‌ها و همچنین کاهش ترس در آنان از طرف انتشارات مدرسه منتشر و روانه بازار شد.
۱۳۹۹/۱۰/۱۶
آقای اکو زادروزت مبارک
برخی‌ها آنگاه که‌ زاده می‌شوند می‌مانند به روزگاران. با اندیشه‌ها، کتاب‌ها و زندگی‌شان. بعضی‌ها حیات و ممات‌شان، ‌بود و نبودشان، ‌زندگی‌ و مرگ‌شان همسان است. اومبرتو اکو که این روزها زادروز اوست با تولدش و با زندگی و آثارش بر جهان افزود. همواره از او سه چهره ماندگار به یادگار می‌ماند:  چهره استاد بزرگ دانشگاه، محقق نشانه‌شناسی و قرون وسطی که بیش از 30 دانشگاه بزرگ جهان به او دکترای افتخاری دادند، اما او تا پایان عمر به تدریس در دانشگاه بولونیا، کهن‌ترین دانشگاه اروپا پرداخت. چهره دیگر او که چندان خوش نداشت او را به این چهره بنامند، رمان‌نویس نامداری است که با رمان «به نام گل سرخ» شهرتی جهانی …
حبیب‌الله لزگی درگذشت
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / استاد دانشگاه / دانشگاه تربیت مدرس / حبیب‌الله لزگی
حبیب‌الله لزگی درگذشت
ایلنا: دکتر حبیب الله لزگی پژوهشگر، عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری تربیت مدرس، مترجم کتاب کودک و نوجوان، نویسنده و منتقد رشته هنرهای نمایشی در سن شصت‌وسه‌سالگی…
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در گذشت
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / بازنشستگی / کودک و نوجوان / معماری / هنر / ایست قلبی
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در گذشت
ایلنا: حبیب الله لزگی پژوهشگر، عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری تربیت مدرس، مترجم کتاب کودک و نوجوان، نویسنده و منتقد رشته هنرهای نمایشی در سن شصت‌وسه‌سالگی بر اثر…
کتاب «سواد خبری» منتشر شد
۱۳۹۹/۱۰/۱۲ / مریم سلیمی / کتاب کودک / کتاب کودک و نوجوان
کتاب «سواد خبری» منتشر شد
سواد خبری نوشته سید غلامرضا فلسفی و مریم سلیمی با هدف آشنایی و توانمندسازی مخاطبان در شناخت، انتخاب و ارزیابی خبر از طرف انتشارات مدرسه منتشر و روانه بازار شد.
با شناخت دنیای کودکان و نوجوانان، می‌توان آثار اثرگذار خلق کرد
۱۳۹۹/۱۰/۱۱ / هادی خورشاهیان / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / کتاب کودک
با شناخت دنیای کودکان و نوجوانان، می‌توان آثار اثرگذار خلق کرد
هادی خورشاهیان گفت: علیرغم وجود نویسندگان ارزنده حوزه کودک و نوجوان آنها هنوز نتوانسته‌اند آنگونه که شایسته است با این گروه مخاطب ارتباط موثر داشته باشند.
تجدید چاپ ۵هزارتایی کتاب «مسابقه کوفته پزی»نوشته نویسنده فرانسوی
۱۳۹۹/۱۰/۰۹ / کلر ژوبرت / آستان قدس رضوی / کتاب کودک
تجدید چاپ ۵هزارتایی کتاب «مسابقه کوفته پزی»نوشته نویسنده فرانسوی
حسین تیموری از تجدید چاپ کتاب «مسابقه کوفته پزی» همزمان با برگزاری مسابقه کتابخوانی از این اثر ویژه کودکان همزمان با تعطیلات کرونایی خبر داد.
مهلت ارسال آثار ادبی الکترونیکی کودک‌ونوجوان پایان اسفندماه ۹۹
۱۳۹۹/۱۰/۰۸ / شورای کتاب کودک / ادبیات کودک و نوجوان / دولت الکترونیک
مهلت ارسال آثار ادبی الکترونیکی کودک‌ونوجوان پایان اسفندماه ۹۹
تهران - ایرنا- شورای کتاب کودک با انتشار فراخوان ارسال آثار و محصولات ادبی الکترونیکی کودک‌ و نوجوان اعلام کرد: مهلت ارسال آثار پایان اسفند ۱۳۹۹ است.
درباره عباس یمینی شریف
۱۳۹۹/۱۰/۰۸ / عباس یمینی شریف / ملک الشعرای بهار / دانشنامه / شورای کتاب کودک / سعدی / پروین اعتصامی / موسسه کیهان
درباره عباس یمینی شریف
تهران-ایرنا- عباس یمینی یکی از نخستین نویسندگان در حوزه ادبیات کودک و از بنیانگذاران شورای کتاب کودک بود که با آثار خود نقطه‌ عطفی در شعر کودکانه‌ ایجاد کرد. او توانست شعر و ادبیات کودکان را با زبانی شیرین و ساده و با مضمون‌هایی آموزنده بنویسد و راه را برای رهروان ادبیات کودک هموار سازد.
معرفی ۵ کتاب کودک
۱۳۹۹/۱۰/۰۷
معرفی ۵ کتاب کودک
گاهی چشمهایم را می‌بندم و خودم را می‌بینم که در حیاط بزرگ و باصفای پدربزرگ و مادربزرگم، زیر آن درخت انگور پربارش نشسته‌ام و در خیال غوطه‌ورم. دست خودم را می‌گیرم و به دنیای داستان‌های بی مثال شهرزاد پا می‌گذارم.
یادداشت| ناشر ایرانی و شناختی گنگ و غیرواقع‌بینانه از نشر کودک در جهان
۱۳۹۹/۱۰/۰۷ / کتاب
یادداشت| ناشر ایرانی و شناختی گنگ و غیرواقع‌بینانه از نشر کودک در جهان
 به دلایل گوناگون شناخت دست‌‎اندرکاران کتاب کودک ما از نشر کتاب کودک در جهان گنگ و غیر واقع‌بینانه است، در حالیکه این شناخت پیش‌نیاز طی مسیر موفقیت است.
کتاب‌های جیمی فَلُن برای ارتباط خردسالان با والدین چاپ شدند
۱۳۹۹/۱۰/۰۷ / مادر / خانواده / ترجمه / کتاب کودک
کتاب‌های جیمی فَلُن برای ارتباط خردسالان با والدین چاپ شدند
ترجمه دو کتاب «مامان همه‌چیزه!» و «اولین کلمه هر بچه: بابا» نوشته جیمی فَلُن توسط انتشارات کتاب پارک منتشر و راهی بازار نشر شدند.
رونمایی از یک شغل زنانه در تهران: عابرزنی!
۱۳۹۹/۱۰/۰۶ / عابر زنی / فروش کتاب
رونمایی از یک شغل زنانه در تهران: عابرزنی!
به گزارش ایسنا، خودشان را کارمند یک شرکت معرفی می‌کنند و اگر جوابتان به سوالشان «بله» باشد، درِ خودرویتان را باز می‌کنند و کوله‌پشتی‌شان را روی صندلی جلو می‌گذارند و شروع می‌کنند به معرفی کتاب‌هایشان. عنوان هر کتاب را می‌گویند و چند سطری هم درباره آن توضیح می‌دهند و سپس به شما نگاه می‌کنند؛ اگر نظرتان جلب نشد سراغ کتاب بعدی  می‌روند. جنسشان هم جور است؛ از کتاب‌های روانشناسی و راهکارهای موفقیت در کسب و کار و رابطه گرفته تا رمان‌های عاشقانه و کتاب‌هایی با موضوعات سیاسی، تاریخی، زندگی‌نامه و حتی آموزش زبان و کتاب کودک؛ از هر کدام یک عنوان در کوله‌پشتی‌شان دارند.
جمال اکرمی ترجمه‌ای از آسترید لیندگرن را به بازار کتاب عرضه کرد
۱۳۹۹/۱۰/۰۶ / کتاب کودک / کتاب کودک و نوجوان / استکهلم
جمال اکرمی ترجمه‌ای از آسترید لیندگرن را به بازار کتاب عرضه کرد
«پسر من، میو» نوشته آسترید لیندگرن، ترجمه جدیدی از جمال اکرمی است که توسط انتشارات محراب قلم راهی بازار نشر کتاب شده است.
۱۳۹۹/۱۰/۰۳
خلاقیت، کلیدواژه کتاب‌خوان شدن کودکان
گروه فرهنگ و هنر – زمانی کتاب‌هایی که بچه‌ها می‌خواندند محدود می‌شد به ترجمه آثار نویسندگان خارجی مطرح. داستان‌های ایرانی هم نهایتا به چیزی مثل «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» محدود می‌شد. گرچه در طول این چند دهه ادبیات کودک و نوجوان در داخل کشور رشد قابل توجهی داشته اما بچه‌های امروز کاملا با بچه‌های دیروز متفاوتند و برای کتابخوان کردن آن‌ها، آن هم در عصری که گوشی‌های تلفن همراه به بخشی جذاب و جدانشدنی از زندگی‌شان تبدیل شده، نیاز به خلاقیتی بیش از گذشته احساس می‌شود.اگر بخواهیم تعریفی از ادبیات کودک و نوجوان ارائه دهیم باید بگوییم به نگارش در آوردن کلیه مفاهیم مورد نیاز برای رشد فکری، روحی و اجتماعی کودکان و نوجوانان، در قالب‌های مختلف ادبی مثل داستان، شعر، دل نوشته و خاطره، ادبیات کودک و نوجوان …
پیدایش با طعم ترس
۱۳۹۹/۱۰/۰۳
پیدایش با طعم ترس
  ندا زندی    کار در چاپخانه‎‌‎های «سعیدنو»، «خوشه»، «دوهزار» و... که عمده فعالیتشان در زمینه چاپ کتاب کودک بود و البته تشویق‎‌‎های خانواده و علاقه شخصی‎‌‎اش، موجب شد تا محسن طائب وارد کار نشر برای گروه سنی کودک و نوجوان شود. او در ابتدا نام انتشارات خود را «شقایق» گذاشت اما در سال1370، زمانی که برای دریافت پروانه نشر اقدام کرد، به‎‌‎دلیل وجود نشری با همین نام، عنوان «پیدایش» را برای نشرش برگزید. محسن طائب در دهه1370، شکوه قاسم‎‌‎نیا (شاعر و نویسنده کودک) و کریم نصر (نقاش و تصویرساز) را به‎‌‎ترتیب …
مدیر انتشارات جمال: کتاب تولید می‌کنیم تا سردار سلیمانی‌ها تحریف نشوند
۱۳۹۹/۱۰/۰۲ / قاسم سلیمانی / قاسم سلیمانی / نشر جمال / حجت‌الاسلام سبحانی نسب
مدیر انتشارات جمال: کتاب تولید می‌کنیم تا سردار سلیمانی‌ها تحریف نشوند
مدیر انتشارات جمال از انتشار 2 کتاب کودک در ارتباط با زندگی شهید حاج قاسم سلیمانی خبر داد و از برنامه‌های این انتشارات برای تولید محصولاتی با این موضوع برای نوجوانان گفت.
نبرد با تروای ترجمه را در تازه‌ترین شماره «شیرازه‌ کتاب» بخوانید
۱۳۹۹/۱۰/۰۱ / کافه شیرازه / مجله شیرازه‌کتاب / مجمع ناشران انقلاب اسلامی / شیرازه کتاب
نبرد با تروای ترجمه را در تازه‌ترین شماره «شیرازه‌ کتاب» بخوانید
مجمع ناشران انقلاب اسلامی در شماره جدید نشریه «شیرازه ‌کتاب» با عنوان «نبرد با تروای ترجمه» به موضوع افزایش بی‌رویه ترجمه در حوزه کتاب کودک پرداخته است.
«نبرد با تروای ترجمه» منتشر شد
۱۳۹۹/۱۰/۰۱ / مجمع ناشران انقلاب اسلامی / ترجمه / کتاب کودک و نوجوان / کتاب
«نبرد با تروای ترجمه» منتشر شد
«شیرازه کتاب» در تازه‌ترین شماره خود به سراغ افزایش افسارگسیخته ترجمه در حوزه کتاب کودک و نوجوان رفته و تأثیر این موضوع را بر سبک زندگی بررسی کرده است.
شماره جدید نشریه «شیرازه‌کتاب» منتشر شد
۱۳۹۹/۱۰/۰۱ / انتشارات جمال / انقلاب اسلامی ایران / مهدی محمودی / سید صادق رضایی / حوزه هنری کودک و نوجوان
شماره جدید نشریه «شیرازه‌کتاب» منتشر شد
مجمع ناشران انقلاب اسلامی در شماره جدید نشریه «شیرازه‌کتاب» با عنوان «نبرد با تروای ترجمه» به موضوع افزایش بی‌رویه ترجمه در حوزه کتاب کودک پرداخته است.
استقبال از کتاب کودک در کتابخوان‌های الکترونیک
۱۳۹۹/۱۰/۰۱ / کتاب الکترونیک / استقبال از کتاب کودک / طاقچه
استقبال از کتاب کودک در کتابخوان‌های الکترونیک
کتاب‌های «خط خطو» و «به‌هوای دیدنِ جُغد» دو عنوان از کتاب‌های کودک انتشارات سروش هستند که در کتابخوان‌های الکترونیک مورد استقبال مخاطبین قرار گرفتند.
روشنای «افق»
۱۳۹۹/۱۰/۰۱
روشنای «افق»
  ندا زندی    مؤسسه انتشاراتی «افق» برای علاقه‎‌‎مندان به داستان و رمان نامی آشناست؛ نشری که در ابتدا هدفش انتشار کتب کودک و نوجوان بود و بعدها برای بزرگسالان هم آثار ارزنده‎‌‎ای منتشر کرد. رضا هاشمی‌نژاد در سال1369 مؤسسه انتشاراتی افق را بنیان‌نهاد، آن‎‌‎هم در شرایطی که سرمایه اندکش تنها کفاف چاپ چند کتاب را می‎‌‎داد و جایی برای راه انداختن دفتر نشر نداشت. در ابتدای راه، از کمک‎‌‎ها و راهنمایی‎‌‎های مهدی حجوانی (نویسنده و پژوهشگر کتاب کودک و نوجوان) که در «امیرکبیر» شاغل بود، بهره برد و سپس نادر …
آسیب‌های افزایش بی‌رویۀ ترجمۀ کتاب کودک در «شیرازه کتاب»
۱۳۹۹/۰۹/۳۰ / شیرازه کتاب / مجمع ناشران انقلاب اسلامی
آسیب‌های افزایش بی‌رویۀ ترجمۀ کتاب کودک در «شیرازه کتاب»
نشریه «شیرازه‌کتاب» در جدیدترین شمارۀ خود به موضوع افزایش بی‌رویه ترجمه در حوزه کتاب کودک پرداخته و در آن دلایل افزایش افسارگسیخته ترجمه کتاب کودک را بررسی کرده است.
ویترین/اسب و سگ و کره اسب‌آتشین
۱۳۹۹/۰۹/۲۶
ویترین/اسب و سگ و کره اسب‌آتشین
«اسب و سگ» با ترجمه غلامرضا امامی و «کره‌اسب آتشین» با ترجمه محمد قاضی؛ دو عنوان از مجموعه «نویسندگان بزرگ برای خوانندگان کوچک» است که به تازگی از سوی انتشارات گویا وارد بازار کتاب کودک شده‌اند. اسب و سگ از نوشته‌های ولتر نویسنده و فیلسوف قرن هجدهم فرانسه است. ولتر از نامدارترین فیلسوفان و نویسندگان فرانسوی عصر روشنگری است. وی در تمام سبک‌های ادبی و نوشتاری ازجمله نمایشنامه، شعر، رمان، مقاله و نوشته‌های تاریخی و علمی دست داشت. کتاب اسب و سگ بر مبنای یک داستان قدیمی ایرانی و براساس اوستا، کتاب مقدس …
برگزیدگان تابستان کتاب کودک و نوجوان معرفی شدند
۱۳۹۹/۰۹/۲۵ / «جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان»
برگزیدگان تابستان کتاب کودک و نوجوان معرفی شدند
سه کتاب برگزیده فصل تابستان ۱۳۹۹ جایزه‌ «کتاب ماه و سال کودک و نوجوان» معرفی و با اهدای «مرغک سیمین» از صاحبان این آثار تقدیر شد.
سختی‌های یک برنده؛ لکنت داشتن تا همسر یک نویسنده بودن
۱۳۹۹/۰۹/۲۵ / داستان و داستان‌ نویسی
سختی‌های یک برنده؛ لکنت داشتن تا همسر یک نویسنده بودن
مگی اوفارل، نویسنده برنده جایزه‌های معتبر ادبی از خلق نخستین کتاب کودک خود، غلبه بر لکنت زبان و زندگی با یک نویسنده سخن گفت.
مهمانی «مامان‌ها»، به صرف تلخ و شیرین مادری روی آنتن
۱۳۹۹/۰۹/۲۵ / صدا و سیما / کتاب کودک / شبکه سه سیما
مهمانی «مامان‌ها»، به صرف تلخ و شیرین مادری روی آنتن
تهران- ایرنا- برنامه «مامان‌ها»، نمونه جدیدی از برنامه‌های گفت‌وگومحور در سبک رئالیتی‌شو را به مخاطب عرضه می‌کند که فیلتر یکجانبه‌نگری را از چهره مادرانگی می‌زداید و به مسائلی می‌پردازد که مادران امروز در تربیت و حتی گفت‌وگو با فرزندان خود دارد.
«کشاورز پیر و خرس قهوه‌ای» رضا رهگذر به ۷۵ هزار نسخه رسید
۱۳۹۹/۰۹/۲۵ / کتاب کودک / ادبیات کودک و نوجوان / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
«کشاورز پیر و خرس قهوه‌ای» رضا رهگذر به ۷۵ هزار نسخه رسید
کتاب «کشاورز پیر و خرس قهوه‌ای» بازپرداخته‌ی رضا رهگذر برای ششمین بار از سوی کانون پرورش فکری بازنشر شد و شمارگان آن به ۷۵ هزار نسخه رسید.
درخشش اعضای کانون در مسابقه نقاشی «بازی‌های بومی‌محلی»
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / هنرهای تجسمی / کانون پرورش فکری / نقاشی
درخشش اعضای کانون در مسابقه نقاشی «بازی‌های بومی‌محلی»
50 عضو مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری در مسابقه‌ نقاشی «بازی‌های بومی محلی» که در قالب دومین جشنواره کتاب کودک و نوجوان برگزار شد، برگزیده شدند.
رویدادهای فرهنگی و هنری / خانیان و رحیمی‌زاده، نامزدهای نهایی جایزه اندرسن
۱۳۹۹/۰۹/۲۴
رویدادهای فرهنگی و هنری / خانیان و رحیمی‌زاده، نامزدهای نهایی جایزه اندرسن
جایزه دوسالانه هانس کریستین اندرسن به نویسندگان و تصویرگران زنده با بررسی چند اثر از آنها اعطا می‌شود. برندگان جایزه امسال قرار است در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا در سال2022 معرفی شوند. به گزارش همشهری، جایزه هانس کریستین اندرسن که گاه نوبل کوچک هم خوانده می‌شود، هر 2سال یک‌بار از طرف دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) به نویسندگان حوزه ادبیات کودک تعلق می‌گیرد. امسال، هیأت‌داوران جایزه اندرسن نویسندگان و تصویرگران 33کشور را به‌عنوان نامزدهای نهایی دریافت جایزه براساس کشورهای تابعیت آنها اعلام …
فراخوان نویسندگان کودک برای پاسداشت یلدا
۱۳۹۹/۰۹/۲۳ / شب یلدا / کتاب - کودک و نوجوان
فراخوان نویسندگان کودک برای پاسداشت یلدا
۸۰ نویسنده، روزنامه‌نگار و تصویرگر کتاب کودک و نوجوان با انتشار پیامی مشترک بر استفاده از ظرفیت‌های مراسم شب چله برای توجه به کودکان و ترویج کتابخوانی و ادبیات میان آنها تاکید کردند.
کتاب‌خانه‌ای سیار در کوچه پس کوچه‌های شهر
۱۳۹۹/۰۹/۱۹ / مترو / اتوبوس / پارک و فضای سبز / کتاب و کتابخوانی / معرفی کتاب / اینستاگرام / شورای کتاب کودک / فرهنگ عمومی / سبک زندگی / خانواده
کتاب‌خانه‌ای سیار در کوچه پس کوچه‌های شهر
کوله کتاب مهتاب چند سال است که روی دوش مهتاب رمضانی، در رفت‌ و آمدهای خود حرف‌های زیادی برای گفتن دارد...
عربستان| «لجین الهذلول» وارد کتاب کودکان شد
۱۳۹۹/۰۹/۱۸ / اخبار "عربستان سعودی"
عربستان| «لجین الهذلول» وارد کتاب کودکان شد
لجین الهذلول به عنوان شخصیت مبارز و فعال در کتاب کودکان معرفی شده است که این کتاب احتمالا در 2022 منتشر خواهد شد.
یک‌سوم کودکان بریتانیا بازتابی از خود در کتاب‌ها نمی‌بینند
۱۳۹۹/۰۹/۱۵ / کتاب / ادبیات / بریتانیا / مطالعه / کتاب کودک و نوجوان
یک‌سوم کودکان بریتانیا بازتابی از خود در کتاب‌ها نمی‌بینند
نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد یک‌سوم کودکان و نوجوانان بریتانیا بازتابی از خودشان را در کتاب‌هایی که مطالعه می‌کنند نمی‌بینند.
آقای صالحی! برای حوزه نشر چه کردید؟/ از سبزی فروشی تا کالباس فروشی را باز اعلام می‌کنند، اما کتابفروشی را نه
۱۳۹۹/۰۹/۱۵ / انتشارات کودک و نوجوان / کتاب کودک و نوجوان / معاونت فرهنگی وزارت ارشاد / سید عباس صالحی / کتاب / بازار نشر
آقای صالحی! برای حوزه نشر چه کردید؟/ از سبزی فروشی تا کالباس فروشی را باز اعلام می‌کنند، اما کتابفروشی را نه
مدیر انتشارات قدیانی با انتقاد از عملکرد ارشاد در شرایط حاضر برای ناشران و کتابفروشی‌ها گفت: آقای صالحی! چه خدمتی برای حوزه ناشران و کتابفروشی‌ها در مدت زمان شیوع کرونا انجام دادید؟
زندگی «مرشد چلویی» دستمایه رمان نوجوانانه شد/ نویسنده‌ای که نوشتن رمان نوجوانانه را ترجیح می‌دهد
۱۳۹۹/۰۹/۱۰ / کتاب / کتاب کودک و نوجوان
زندگی «مرشد چلویی» دستمایه رمان نوجوانانه شد/ نویسنده‌ای که نوشتن رمان نوجوانانه را ترجیح می‌دهد
نیلوفر مالک کتاب رمان جدیدی نوشته است که در دهه 1330 روایت می‌شود، او معتقد است نوجوانان تشنه خواندن‌اند و هر چه قدر کتاب نوشته شود، کافی نیست.
کتاب کودک در کُما/ کاهش اسفناک تیراژ کتاب در کشور ۸۵ میلیونی
۱۳۹۹/۰۹/۱۰ / کتاب / کتاب کودک و نوجوان
کتاب کودک در کُما/ کاهش اسفناک تیراژ کتاب در کشور ۸۵ میلیونی
کامران شرفشاهی معتقد است که بازار کتاب کودک در حال حاضر وضعیت اسفناکی را تجربه می‌کند؛ شرایطی که حاصل کرونا نبوده و زخم کهنه‌ای است که درمان نشده است.
۱۳۹۹/۰۹/۰۹ / ادبیات کودک و نوجوان / کتاب کودک و نوجوان / ترجمه / کتاب
"هزارتویی" برای رونق ادبیات نوجوان/ دعوت برای قلم‌فرسایی نویسندگان جوان در حوزه کودک
«هزارتو» فراخوانی برای نویسندگان علاقه‌مند به حوزه نوجوان است تا ایده‌های خود برای بهبود ادبیات کودک و نوجوان را عرضه کنند.
حجوانی: موتامو اتفاق کم‌نظیر حوزه کتاب کودکان است
۱۳۹۹/۰۹/۰۸
حجوانی: موتامو اتفاق کم‌نظیر حوزه کتاب کودکان است
مهدی حجوانی، نویسنده و مترجم گفت: دوسالانه بین‌المللی موتامو اتفاقی کم‌نظیر در حوزه کتاب کودکان است؛ زیرا کتاب‌های موجود در آن را کودکان و نوجوانان یا با همکاری آنها خلق کرده‌اند.
«یک دونه نون صد دونه نون» با «فر و فر و فر صدا میاد» منتشر شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۷ / کتاب کودک / دفاع مقدس / انقلاب / کتاب
«یک دونه نون صد دونه نون» با «فر و فر و فر صدا میاد» منتشر شد
دو کتاب کودک «یک دونه نون صددونه نون» و «فر و فر و فر صدا میاد» که تدوین آنها به همت مجموعه تربیتی «خانه هم‌بازی» صورت گرفته، توسط انتشارات «راه یار» منتشر و روانه عرصه نشر شد.
خودت تصمیم می‌گیری؛ داستان‌هایی با قهرمانی کودکان و پایانی انتخابی
۱۳۹۹/۰۹/۰۶ / کتاب کودک / ادبیات داستانی / آلمان
خودت تصمیم می‌گیری؛ داستان‌هایی با قهرمانی کودکان و پایانی انتخابی
تهران- ایرنا- «خودت تصمیم می‌گیری! داستانی با چند پایان» عنوان مجموعه‌ای هشت جلدی است که هر جلد آن توسط نویسنده‌ای جهانی نوشته شده و معصومه پیرانی آنها را ترجمه و توسط کتاب‌های قاصدک روانه بازار کتاب کودک شده است.
انتشار 2 عنوان کتاب کودک با حال و هوای دفاع مقدس
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / انتشارات راه یار / دفاع مقدس
انتشار 2 عنوان کتاب کودک با حال و هوای دفاع مقدس
دو کتاب کودک «یک دونه نون صددونه نون» و «فر و فر و فر صدا میاد» که تدوین آنها به همت مجموعه تربیتی خانه هم‌بازی صورت گرفته، توسط انتشارات راه یار منتشر شد.
داستان‌ «جست‌وجو در مدرسه» بازنشر شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / فرانسه / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان / کتاب کودک
داستان‌ «جست‌وجو در مدرسه» بازنشر شد
«جست‌وجو در مدرسه» عنوان اثری از ژان فیلیپ آرو وینیود است که با ترجمه‌ی نیلوفر اکبری برای سومین بار از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بازنشر شده است.
۱۳۹۹/۰۹/۰۶
رمان وحشت «تا پایان این فصل تعطیل است» برای نوجوانان منتشر شد
رمان وحشت «تا پایان این‌فصل تعطیل است» نوشته مری داونینگ هان با ترجمه الهه مرادی و میلاد بابانژاد توسط انتشارات پیدایش منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش مهر، رمان وحشت «تا پایان این‌فصل تعطیل است» نوشته مری داونینگ هان به‌تازگی با ترجمه الهه مرادی و میلاد بابانژاد توسط انتشارات پیدایش منتشر و راهی بازار نشر شده است.مری داونینگ هان، نویسنده آمریکایی این‌کتاب، ۸۲ داستان دارد و به نوشتن رمان‌های نوجوان شهرت دارد. نشر پیدایش، پیش‌تر ترجمه رمان وحشت «شبح عمارت کراچفیلد» را از این‌نویسنده چاپ کرده است. داونینگ هان جایزه ادگار برای بهترین کتاب کودک و نوجوان و نامزدی جایزه دوروتی کانفیلد را به‌خاطر این‌کتاب در کارنامه دارد.نسخه اصلی این‌کتاب سال ۲۰۰۹ منتشر شد و داستانش درباره دو پسربچه سیزده‌ساله با …
جبار باغچه‌بان؛ پیشتاز عرصه آموزش کودکان استثنایی
۱۳۹۹/۰۹/۰۴ / کتاب کودک / جبار باغچه بان / کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان / ایروان / ناشنوایان
جبار باغچه‌بان؛ پیشتاز عرصه آموزش کودکان استثنایی
تهران- ایرنا- جبار باغچه‌بان یکی از ‌تأثیرگذارترین شخصیت‌ها در حوزه کودک و نوجوان به شمار می‌رفت که خدمات بی‌بدیلی در مسیر توسعه و پیشرفت آموزش و پرورش انجام داد. او نخستین کودکستان و مدرسه ناشنوایان را در ایران تاسیس کرد و جز نخستین مولفان و ناشران کتاب کودک در ایران بود.
«خدایا خوشحالم» و «پریِ کوچولو» وارد بازار نشر کتاب کودک شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / آستان قدس رضوی / کتاب کودک / ادبیات کودک و نوجوان
«خدایا خوشحالم» و «پریِ کوچولو» وارد بازار نشر کتاب کودک شد
«خدایا خوشحالم» و «پریِ کوچولو» دو کتاب تازه‌ای است که به قلم فریبرز لرستانی (آشنا) برای گروه‌های سنی الف و ب منتشر شده است.
کودتای خزنده در بازار کتاب کودک/ برخی می‌خواهند در خیابان انقلاب برج بسازند
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / ویروس کرونا / انتشارات کودک و نوجوان / کتاب کودک و نوجوان / کتاب
کودتای خزنده در بازار کتاب کودک/ برخی می‌خواهند در خیابان انقلاب برج بسازند
علیرضا سبحانی نسب، مدیر نشر جمال، معتقد است که تأثیرات کرونا بر صنعت نشر کودک را می‌توان از دو وجه اقتصادی و فرهنگی مورد بررسی قرار داد.
قصه‌های شیرین ایرانی با حسن کچل برای کودکان تا ۷ سال
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / کتاب کودک / ادبیات داستانی / ادبیات کودک و نوجوان
قصه‌های شیرین ایرانی با حسن کچل برای کودکان تا ۷ سال
تهران- ایرنا- «سفر حسن کچل به قصه‌های شیرین ایرانی» عنوان مجموعه ای ۶ جلدی است که از سوی کتاب‌های قاصدک (واحد کودک و نوجوان موسسه نشر و تحقیقات ذکر) با موضوع داستان‌های فارسی و تخیلی برای کودکان سه تا هفت سال روانه بازار کتاب شده است.
یادداشت| خداحافظ رفیق، خداحافظ قصه‌گوی بزرگ؛ عموی راستگو
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / کتاب / کتاب کودک و نوجوان / ادبیات کودک و نوجوان
یادداشت| خداحافظ رفیق، خداحافظ قصه‌گوی بزرگ؛ عموی راستگو
سیدعلی کاشفی خوانساری در یادداشتی نوشت: راستگو بی‌شک محبوب‌ترین در قصه‌‌‌ گویی ایرانی بود. 60 سال بی‌وقفه قصه گفت؛ در صدها شهر ایران و در ده‌ها کشور.
آغاز داوری پویش نامه‌نگاری به نویسنده محبوب من
۱۳۹۹/۰۹/۰۲ / کتاب کودک و نوجوان / کتاب
آغاز داوری پویش نامه‌نگاری به نویسنده محبوب من
نامه‌های رسیده به پویش نامه‌نگاری کودک و نوجوان‌ به نویسندگان کتاب کودک و نوجوان داوری می‌شود. در این پویش همه کودکان و نوجوانان می‌توانند شرکت کنند.
مجموعه شعر «عروس کیه؟ دوماد کیه؟» منتشر شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۲ / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان / آمبولانس / کتاب کودک
مجموعه شعر «عروس کیه؟ دوماد کیه؟» منتشر شد
«عروس کیه؟ دوماد کیه؟» سروده‌ پیوند فرهادی به تازگی از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است.
بازار کتاب کودک تعطیل است/ جای خالی طرح‌های اختصاصی برای کودکان
۱۳۹۹/۰۹/۰۲ / گروه سنی نوجوان / گروه سنی کودک / ویروس کرونا / انتشارات کودک و نوجوان
بازار کتاب کودک تعطیل است/ جای خالی طرح‌های اختصاصی برای کودکان
رئیس انجمن ناشران کتاب کودک و نوجوان با بیان اینکه بازار کتاب کودک تعطیل است، از نبود طرح‌های تبلیغی به منظور ترغیب خانواده‌ها به خرید کتاب انتقاد کرد.
گفت‌وگو با صداپیشگان کارتون‌های خاطره‌ساز در سروشِ آبان
۱۳۹۹/۰۹/۰۲ / کتاب کودک / ادبیات کودک و نوجوان / مجله فرهنگی و هنری
گفت‌وگو با صداپیشگان کارتون‌های خاطره‌ساز در سروشِ آبان
تهران- ایرنا- جدیدترین شماره‌ ماهنامه سروش کودکان به هنر دوبله، تاریخچه و وضعیت فعلی آن در کشور و گفت‌وگو با مژگان عظیمی صداپیشه باسابقه و هومن خیاط، دوبلور جوان کشور و تجربیات آنها در این هنر پرداخته است.
فریبا کوثری سفیر کتاب‌های کودک و نوجوان شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۱ / کتاب کودک / ادبیات کودک و نوجوان / فریبا کوثری
فریبا کوثری سفیر کتاب‌های کودک و نوجوان شد
تهران- ایرنا- فریبا کوثری بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در گروه تخصصی کودک و نوجوان انتشارات سیمای شرق (کتاب‌های زرافه) به عنوان سفیر کتاب‌های کودک و نوجوان انتخاب شد.
ادبیات کودک ایران برای چه کسی تولید می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۸/۳۰ / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / حسین شیخ‌الاسلامی / شورای کتاب کودک
ادبیات کودک ایران برای چه کسی تولید می‌شود؟
حسین شیخ‌الاسلامی پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان می‌گوید: قصه‌نویس باید به جای قصه‌، بازی و فیلم و اپلیکیشن بنویسد.
۱۳۹۹/۰۸/۲۹
هفته کتاب و روز جهانی کودک در بیمارستان مفید
در این بازدید که به مناسبت هفته‌ کتاب و کتابخوانی انجام شد، حدود ۲۵۰ جلد کتاب کودک و نوجوان بین کودکان و نوجوانان بستری در این بیمارستان اهدا شد.
خانه‌نشینی کودکان و تخیل؛ چالش‌های امروز حوزه کودک
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / کرونا / هفته کتاب / ادبیات کودک و نوجوان / هفته کتاب
خانه‌نشینی کودکان و تخیل؛ چالش‌های امروز حوزه کودک
تهران- ایرنا- خانه‌نشینی کودکان و نقش تخیل در آنان در چهارمین همایش «بحران و برون رفت؛ چالش‌های امروز کتاب کودک و نوجوان» در نشست مجازی تحلیل و توسط اهل فن آسیب‌شناسی شد.
«اسب و سگ» و «کره اسب آتشین»؛ دو اثر ترجمه شده در بازار کتاب کودک
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / کتاب کودک / ترجمه کتاب
«اسب و سگ» و «کره اسب آتشین»؛ دو اثر ترجمه شده در بازار کتاب کودک
تهران- ایرنا- «اسب و سگ» با ترجمه غلامرضا امامی و «کره اسب آتشین» با ترجمه محمد قاضی؛ دو عنوان از مجموعه «نویسندگان بزرگ برای خوانندگان کوچک» است که به تازگی از سوی انتشارات گویا وارد بازار کتاب کودک شدند.
برگزاری نشست آنلاین شیوه‌های کتاب‌خوانی جمعی کودکان و راه‌های دسترسی آسان به کتاب
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / کودک و نوجوان / کودکان / راه / آسان / کتاب خوانی
برگزاری نشست آنلاین شیوه‌های کتاب‌خوانی جمعی کودکان و راه‌های دسترسی آسان به کتاب
ایلنا: نشست«شیوه‌های کتاب‌خوانی جمعی کودکان و راه‌های دسترسی آسان به کتاب» از سوی انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان به صورت مجازی برگزار می‌شود.
نظام آموزشی سدی در برابر کتاب خواندن است
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / استانی-شهرستانها / نظام آموزشی / کتابخوانی
نظام آموزشی سدی در برابر کتاب خواندن است
یک مترجم کتاب کودک گفت: نظام آموزشی به جای تشویق و عادت دادن بچه‌ها به مطالعه، سدی برای کتاب خواندن است زیرا در این نظام درس خواندن و حفظ کردنِ محتوایی اولویت دارد.
۱۳۹۹/۰۸/۲۵
گاهنامه نقد کتاب کودک
دومین «گاهنامه  نقد کتاب کودک» با یاد  حسن سالاری، سوسن طاقدیس و ثریا قزل‌ایاغ، سه نویسنده فقید ادبیات کودک منتشر شد. همزمان با هفته کتاب، دومین شماره از «گاهنامه نقد کتاب کودک» ویژه تابستان ۹۹ در ۳۰۰ صفحه و با قیمت ۷۵هزار تومان توسط نشر آرون منتشر شده است. در این گاهنامه آثاری از حسن احمدی، محمدرضا بایرامی، زهره پریرخ، عباس جهانگیریان، سعید حسامپور، علی خدایی، سپیده خلیلی، علی‌اشرف درویشیان، مهدی رجبی، منیرو روانی‌پور، فریدون عموزاده خلیلی، سیدعلی کاشفی‌خوانساری، هوشنگ مرادی‌کرمانی، محبوبه نجف‌خانی و... بررسی شده است. این کتاب‌ها توسط ناشرانی چون افق، امیرکبیر، نشر بیمه، چرخ و فلک، روزگار، عروج، قدیانی، کانون پرورش فکری، نردبان …
معرفی برگزیدگان رقابت تصویرگری کتاب جدید «جی.کی. رولینگ»
۱۳۹۹/۰۸/۲۳ / کتاب کودک / ادبیات جهان / هری پاتر
معرفی برگزیدگان رقابت تصویرگری کتاب جدید «جی.کی. رولینگ»
تهران - ایرنا - برترین‌ آثار نوجوانان شرکت‌کننده در رقابت تصویرگری رمان «ایکاباگ»، جدیدترین اثر خالق مجموعه «هری‌پاتر» انتخاب و معرفی شدند. 
بررسی «چالش‌ها و آسیب‌های ادبیات کودک و نوجوان» 
۱۳۹۹/۰۸/۲۲ / چالش‌ها و آسیب‌های ادبیات کودک و نوجوان» / بیست و هشتمین دوره هفته‌کتاب
بررسی «چالش‌ها و آسیب‌های ادبیات کودک و نوجوان» 
شورای کتاب کودک سلسله نشست‌هایی را با موضوع  «چالش‌ها و آسیب‌های ادبیات کودک و نوجوان» برگزار می‌کند.
مهلت ثبت نام در کارگاه‌های آموزشی تسهیل‌گران کتاب کودک تمدید شد
۱۳۹۹/۰۸/۲۱ / کتاب کودک و نوجوان / هفته کتاب و کتاب خوانی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مهلت ثبت نام در کارگاه‌های آموزشی تسهیل‌گران کتاب کودک تمدید شد
کارگاه‌های آموزشی تسهیل‌گران کتاب کودک و نوجوان به شیوه‏‌های ارسال بسته‎های آموزشی و آنلاین با مراجعه به سایت شبکه ترویج کتابخوانی انجام می‎شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •