شنبه, ۴ بهمن, ۱۳۹۹ / 23 January, 2021
کسری
تغییر جنس کسری نقدینگی بانک ها
۱ ساعت قبل
تغییر جنس کسری نقدینگی بانک ها
اقتصادنیوز: حجم فروش اوراق بانک ها به بانک مرکزی در مقایسه با هفته قبل 60 درصد بیشتر بود در مقابل حجم اعتبارات قاعده مند 70 درصد کاهش یافت این رقم یعنی کسری نقدینگی اضطراری بانک ها برطرف شده و در مقابل برای در کوتاه مدت میل به استقراض دارند.
چرا باید طاق کسری را حفظ کرد؟
۱ ساعت قبل
چرا باید طاق کسری را حفظ کرد؟
طاق کسری از آن دست آثار تاریخی و فرهنگی ارزشمندی است که هم دین و باور‌های دینی و هم علم نوین و منطق سلیم و هم منتقدان و موافقان حضور منطقه‌ای ایران و بالاخره جامعه جهانی حکم بر ضرورت حفظ و صیانت آن داده‌اند.
جبران کسری بودجه دولت با پایه‌های مالیاتی جدید
۲ ساعت قبل
جبران کسری بودجه دولت با پایه‌های مالیاتی جدید
راغفر، کارشناس اقتصادی گفت: دولت با دریافت مالیات از بخش‌های مختلفی، چون خرید و فروش سکه، عواید حاصل از سرمایه، بهره بانکی و معاملات زمین و مسکن، می‌تواند کسری بودجه خود را جبران کند.
تخریب «طاق کسری» در بغداد
۲ ساعت قبل / تخریب بنای تاریخی / عراق / بنای تاریخی / بغداد
تخریب «طاق کسری» در بغداد
ایرنا-بغداد- مدائن شهری در عراق است؛ که آثار تاریخی ارزشمندی از امپراتوری ساسانیان را در خود جای داده که می‌توان به کاخ ساسانی «ایوان مدائن» یا «طاق کسری» اشاره کرد. این شهر در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر بغداد، پایتخت عراق و ساحل رود دجله واقع شده و مهم‌ترین اثر تاریخی برجای‌مانده از ساسانی محسوب می شود.
رایزنی روسای جمهور آمریکا و مکزیک در مورد همکاری‌های دوجانبه
۲ ساعت قبل / ایالات متحده آمریکا / جو بایدن / مکزیک
رایزنی روسای جمهور آمریکا و مکزیک در مورد همکاری‌های دوجانبه
تهران- ایرنا- روسای جمهوری آمریکا و مکزیک برای اولین بار از زمان آغاز دوره جدید ریاست جمهوری جو بایدن، تلفنی در مورد یکسری مسائل مورد نظر دو طرف از جمله بحث مهاجرت، همه‌گیری کرونا و همکاری‌های دوجانبه گفتگو کردند.
نکاتی که هنگام رانندگی در هوای برفی باید رعایت کرد
۳ ساعت قبل / مهارت‌ها فوت‌ و فن / مهارت‌های زندگی
نکاتی که هنگام رانندگی در هوای برفی باید رعایت کرد
در روزهای برفی باید در رانندگی دقت بیشتری داشته باشیم و برای ایمنی بیشتر یکسری نکات را رعایت کنیم.
چرا غربالگری‌های پیش از تولد مهم است؟
۳ ساعت قبل / غربالگری زایمان
چرا غربالگری‌های پیش از تولد مهم است؟
پارامتر‌هایی که برای غربالگری اختلالات کروموزومی استفاده می‌شود، برای غربال کردن یکسری از بیماری‌های دیگر هم قابل استفاده است. از جمله بیماری‌های مادرزادی قلب و نقایص لوله عصبی.
احتمال کسری در بودجه ۱۴۰۰
۴ ساعت قبل / استانی-اقتصادی / کسری بودجه
احتمال کسری در بودجه ۱۴۰۰
یک اقتصاددان گفت:دولت برای رونق تولید باید یارانه مصرف را حذف کند و آن را به تولید انتقال دهد تا هزینه تولیدی کاهش پیدا کند در غیر این صورت ممکن است حدود ۲۴۰ تا۲۶۰ میلیارد ریال کسری بودجه داشته باشیم.
۱۲ ساعت قبل
وضعیت سلامت ۲۱ تزریق‌کننده واکسن ایرانی کرونا
مجری کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا در ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با اشاره به زمان اتمام فاز اول مطالعه بالینی و آغاز فاز دوم، گفت: تاکنون در فاز اول این واکسن به ۲۱ نفر از داوطلبان تزریق شده است.به گزارش ایسنا، محمدرضا صالحی درباره وضعیت تست واکسن کرونا ایرانی کرونا در ستاد اجرایی فرمان امام (ره) که در فاز اول مطالعه بالینی خود به سر می‌برد، گفت: تاکنون واکسن ایرانی کرونا که فاز یک مطالعه بالینی آن از نهم دی ماه ۱۳۹۹ آغاز شد، به ۲۱ نفر تزریق شده است.وی افزود: تاکنون این واکسن عوارض جدی به دنبال نداشته است. البته یکسری عوارض خفیف مانند تب خفیف چند ساعته، حالت تهوع چند ساعته، درد و سوزش محل تزریق و... وجود داشته است، اما عوارض جدی به دنبال تزریق واکسن ایرانی کرونا ایجاد نشده است.صالحی درباره …
۱۲ ساعت قبل
محرومیت‌های صادرکنندگان چک برگشتی در بانک رفاه کارگران اعلام شد
با اجرایی شدن قانون جدید صدور چک، بانک رفاه کارگران محرومیت های صادرکنندگان چک برگشتی را اعلام کرد. به استناد نامه مدیریت کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی و با اجرایی شدن قانون جدید صدور چک، بر اساس بند (ب) ماده (5) مکرر قانون، در صورت کافی نبودن موجودی حساب جاری انفرادی و مشترک مشتری، نسبت به پرداخت وجه چک از محل موجودی قابل برداشت مشتری در سایر حساب‌های انفرادی ریالی وی در همان بانک به ترتیب  اولویت از حساب جاری (برای اشخاص حقـوقی)، حسـاب قـرض‌الحسـنه پس‌انداز، حساب سرمایه‌گذاری کوتاه‌ مدت و حساب سپرده سرمایه‌گذاری بلند مدت اقدام می شود.همچنین، در اجرای تبصره (2) ماده (5) قانون، بانک هنگام صدور گواهینامه عدم پرداخت برای چک‌های برگشتی، علاوه بر اطلاعات صادرکننده چک برگشتی، …
شرایط کشور به وضعیت بی‌ثبات قبل باز نمی‌گردد/ تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند روند قبل را طی کند
۱۷ ساعت قبل / یادداشت / عبدالناصر همتی / رئیس کل بانک مرکزی / تورم / نقدینگی / کالاهای اساسی
شرایط کشور به وضعیت بی‌ثبات قبل باز نمی‌گردد/ تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند روند قبل را طی کند
رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی تاکید کرد که در حوزه سیاست گذاری پولی و تأمین مالی کسری بودجه، شرایط امروز کشورمان به هیچ وجه به وضعیت قبلی باز نمی‌گردد و مجموع شرایط نیز همین را نشان می‌دهد.
۱۸ ساعت قبل / کسری بودجه ۱۴۰۰
نماینده تبریز: حمله روحانی به منتقدان بودجه پالس به بیگانگان است
احمد علیرضا بیگی نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌‌وگو با فارس، درباره اظهارات اخیر حسن روحانی علیه مجلس با موضوع بودجه 1400 اظهار داشت: دولت حسن روحانی با شیوه و روشی که پیش گرفته در حال پالس دادن به بیگانگان است.
مجلس لایحه بودجه‌ای به شلختگی لایحه ۱۴۰۰ ندیده است!
۲۰ ساعت قبل
مجلس لایحه بودجه‌ای به شلختگی لایحه ۱۴۰۰ ندیده است!
موسوی لارگانی، عضو هیات رییسه مجلس با انتقاد از اهانت رییس جمهور نسبت به مجلس گفت: رییس جمهور درحالی به مجلس کنایه می‌زند که خود لایحه‌ای با کسری زیاد و وابسته به نفت ارائه کرده است.
کارشناس هندبال: اثبات تبانی کار ساده‌ای نیست/ طبس نباید سرنوشتش را به دو تیم دیگر می‌سپرد
۲۸ ساعت قبل / لیگ برتر هندبال
کارشناس هندبال: اثبات تبانی کار ساده‌ای نیست/ طبس نباید سرنوشتش را به دو تیم دیگر می‌سپرد
حسن پروانه گفت: ممکن است ۳۰ ثانیه آخر بازی شائبه برانگیز باشد اما اثبات تبانی بدون سند و مدرک کار ساده ای نیست و به نظرم باید تیم‌ها با یکسری مسائل همچون باخت کنار بیایند.
سفر ظریف به روسیه در سایه گلایگی های مسکو
۴۴ ساعت قبل / ایران و روسیه / روسیه / جمهوری اسلامی ایران / مسکو / محمد جواد ظریف / سوریه / قره باغ / جنگ آذربایجان و ارمنستان
سفر ظریف به روسیه در سایه گلایگی های مسکو
علی موسوی خلخالی در یادداشتی می نویسد: محمد جواد ظریف در حالی وارد مسکو می شود که با چنین پرونده هایی دست به گریبان است که چه بسا بیش از آن که برآمده از اتفاقات واقعی باشد، برآمده از یکسری محذوریت ها یا سوء تفاهمات باشد. شاید برای همین است که بعضی از کارشناسان سفر این مرتبه وزیر امور خارجه کشورمان به روسیه و قفقاز را مهم می دانند. چرا که از یک سو باید سوء تفاهمات را برطرف کند و از سوی دیگر روی پرونده های مهم منطقه ای به ویژه پرونده مربوط به حوزه قفقاز تمرکز کند و باب تازه ای از همکاری ها را بگشاید.
کرونا کسری بودجه فرانسه را دو برابر کرد
۴۷ ساعت قبل / ویروس کرونا / فرانسه / اقتصاد کرونا / هراس جهانی از ویروس کرونا
کرونا کسری بودجه فرانسه را دو برابر کرد
تهران - ایرنا - به دنبال پیامدهای مخرب اقتصادی شیوع کرونا و هزینه های حمایت از مشاغل آسیب دیده، کسری بودجه دولت فرانسه در سال گذشته (۲۰۲۰) دو برابر شده و به حدود ۱۷۸.۲ میلیارد یورو رسید.
‌دیدگاه‌های سیاسی نمایندگان مجلس نباید به بودجه تحمیل شود/ رویکرد مجلس به بودجه انتخاباتی است
۲ روز قبل
‌دیدگاه‌های سیاسی نمایندگان مجلس نباید به بودجه تحمیل شود/ رویکرد مجلس به بودجه انتخاباتی است
فعال حزبی و کارشناس اقتصادی از مجلس خواست از تحمیل دیدگاه‌های سیاسی خود به بودجه پرهیز کند و گفت: لایحه پیشنهادی دولت مبنای کارشناسی دارد و تحمیل خواسته‌های سیاسی به آن به کسری بودجه، تورم بیشتر و نارضایتی عمومی منجر خواهد.
تامین کسری اعتبارات دیه محکومان معسر جرائم غیرعمد با اولویت زنان
۲ روز قبل / معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده / حقوق زنان / بودجه1400 / تصادفات جاده ای
تامین کسری اعتبارات دیه محکومان معسر جرائم غیرعمد با اولویت زنان
تهران - ایرنا - لایحه بودجه ۱۴۰۰ تامین کسری اعتبارات دیه محکومان معسر جرائم غیرعمد ناشی از تصادف با اولویت زنان معسر را به طور خاص درنظر گرفته است.
گرامی مقدم: مجلس ‌دیدگاه‌های سیاسی خود را به بودجه تحمیل نکند
۲ روز قبل / اسماعیل گرامی مقدم / صندوق توسعه ملی / اصولگرایان / مجلس یازدهم / بودجه1400 / حسن روحانی / کمیسیون تلفیق / بودجه ۱۴۰۰
گرامی مقدم: مجلس ‌دیدگاه‌های سیاسی خود را به بودجه تحمیل نکند
تهران-ایرنا- فعال حزبی و کارشناس اقتصادی از مجلس خواست از تحمیل دیدگاه‌های سیاسی خود به بودجه پرهیز کند و گفت: لایحه پیشنهادی دولت مبنای کارشناسی دارد و تحمیل خواسته‌های سیاسی به آن به کسری بودجه، تورم بیشتر و نارضایتی عمومی منجر خواهد
فضای مجازی؛سیاه،سفید،خاکستری!؟
۳ روز قبل / استانی-اجتماعی / فضای مجازی
فضای مجازی؛سیاه،سفید،خاکستری!؟
اولین و بدیهی ترین کارکرد فضای مجازی را می توان در موضوعات اجتماعی و تغییراتی که در رفتارهای عموم مردم ( چه مثبت و چه منفی) ایجاد می کند مشاهده کرد؛امروز پیام رسان ها جایگاه رسانه های گروهی از قبیل رادیو و تلویزیون را پشت سر گذاشته اند و هر خبر و رویدادی با سرعت بسیار بالا و در کسری از ثانیه در شبکه های اجتماعی در مرئی و منظر همگان قرار می گیرد.
بلوا و شورش بورس/فصل جدید در آمریکا/بایدن، تحریم‌ها و ایران
۳ روز قبل
بلوا و شورش بورس/فصل جدید در آمریکا/بایدن، تحریم‌ها و ایران
نخستین قربانی بورس، بازی دوگانه دوحه، روز سخت ظریف در بهارستان، بورس‌بازی‌های مشکوک، کسری بی‌اعتمادی بدتر از کسری بودجه، واکسن ایرانی تا ۳ ماه دیگر به تولید انبوه می‌رسد، اقتدار دریایی ارتش ایران در سواحل مکران، بازخواست بورسی مجلس از وزیر، مگر کرونا تمام شد؟ و بی تفاوتی دوگانه قشم و قم در برابر کرونا از مواردی است که موضوع گزارش‌های تحلیلی و خبری روزنامه‌های امروز شده است.
۳ روز قبل
بگذاریم بازار برای ارز تصمیم بگیرد نه سیاست
آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: این روزها، کاهش و یا عدم کاهش نرخ ارز به گفتمان اصلی مردم و کارشناسان در این حوزه تبدیل شده است. راغفر استاد اقتصادو عضو هیئت علمی دانشگاه الزهراء(س) معتقد است «کاهش نرخ ارز» حتی فراتر از آن چه حسن روحانی مدعی شده امکان پذیر است اما سیدکمال سیدعلی از مسئولان سابق معاون ارزی بانک مرکزی به آفتاب یزد می‌گوید این کاهش نرخ در یک بازه زمانی 2 تا 5 ساله امکان پذیر خواهد بود.اگرچه به ظاهر بین گفته‌های راغفر و سیدعلی اختلافاتی دیده می‌شود اما در بطن سخن هر دو کارشناس مسائل اقتصادی یک موضوع، حکایت از آن دارد که این دو نظر و دیدگاه منافاتی با همدیگر ندارد.راغفر می‌گوید:= با برخی از اقدامات مجلس و تاکید بر اینکه منابع کسری بودجه از منابع مالیاتی تامین شود، فشار بر بخش ارز را کمتر …
۳ روز قبل
راهکارهای بریدن از نفت و عبور از کسری بودجه
آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه تهران درآمدهای مالیاتی و صادرات غیرنفتی را مهم‌ترین تکیه‌گاه‌ها برای کاهش و قطع وابستگی به درآمدهای نفتی می‌داند.کاهش اتکا و وابستگی به نفت یکی از ضرورت‌هایی است که در سال های اخیر مورد تاکید بسیاری از صاحب‌نظران اقتصادی و مسئولان اجرایی کشور قرار گرفته است؛ موضوعی که اگرچه برای کشورهای نفت‌خیز مثل ایران، اقدامی زمانبر و پیچیده به نظر می‌رسد اما در صورت عملی شدن، تاثیرات زیادی در تولید، کارآفرینی و درنهایت اشتغال کشور خواهد داشت.به گزارش ایرنا، در سال‌های اخیر تحریم‌ها به طورناخواسته تاثیر زیادی بر تحقق این مهم یعنی کاهش وابستگی به نفت برای تامین بودجه کشور داشته است به طوری که بنا به گفته‌های روز چهارم آذرماه سخنگوی دولت، اتکا به درآمد نفت در بودجه ۱۴۰۰ …
۳ روز قبل
فقط زعفرانیه را نبینیم، به غیزانیه هم نگاه کنیم
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت نامطلوب بازار سرمایه، تاکید کرد: وضعیت بورس قابل قبول نیست، دولت پاسخگو باشد.محمدباقر قالیباف در ابتدای جلسه علنی مجلس در نطق پیش از دستور گفت: سند بودجه مهم‌ترین سند مالی دولت و سند تعیین کنندگی زندگی مردم در طول یک سال است، سرچشمه مشکلات اقتصادی کشور از کسری بودجه است، برای حل مشکلات و بازگرداندن ثبات اقتصادی و رفع التهاب بازار باید از اصلاح ساختار اقتصادی آغاز کرد با این وجود ذکر چند نکته در خصوص رویکرد مجلس یازدهم درخصوص اصلاح ساختار بودجه ضروری است.وی افزود: هرچند بنای مجلس از روز اول تلاش برای تعامل با دولت محترم در مسیر رفع ایرادات لایحه بودجه بوده است، ولی مسئولین اجرایی باید توجه کنند که با ارائه اطلاعات ناقص نمی‌توان گره‌ای از مشکلات مردم باز …
۳ روز قبل
دولتی ها زیر آوار ریزش بورس
هم‌زمانی ریزش شاخص بورس و کاهش نرخ ارز طی روزهای اخیر به یکی از مهم‌ترین بحث‌های اقتصادی تبدیل شده است.به گفته کارشناسان از روزی که حسن روحانی، رئیس جمهوری کشور درباره غیرواقعی بودن قیمت دلار صحبت کرد، بازار طلا و سکه در مسیر نزول قرار گرفتند به گونه‌ای که قیمت طلا به زیر یک میلیون رسید و قیمت سکه نیز وارد کانال ۹ میلیون تومان شد. این درحالی است که بورس نیز زیر سایه کاهش نرخ ارز با سرعت بیشتری به ریزش شاخص خود ادامه داد، در این میان فعالان بازار ارز از احتمال کاهش بیشتر قیمت‌ها می‌گویند، اما شادی کاهش نرخ ارز، طلا و سکه در حالی است که بسیاری از سهام‌داران بورس روزها را با وحشت از زیان بیشتر سپری می‌کنند.به گزارش «ابتکار»، وضعیت آشفته بازار سرمایه و ریزش پی‌در‌پی شاخص بورس طی ماه‌های اخیر ترس …
فقر و غنا 
بر اساس شانس و تصادف!
۳ روز قبل / انتخابات / ایران / تصادف / دلار / کسری بودجه
فقر و غنا بر اساس شانس و تصادف!
پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات امریکا، بهای سکه و دلار در بازار ایران رو به کاهش گذاشته و در روزهای اخیر این روند تشدید شده است. اینکه پیروزی بایدن به لحاظ روانی بر بازار ایران تأثیر بگذارد،
۳ روز قبل
جام پلیکونه در تقویم آزادکاران
پس از اعلام تقویم ۲۰۲۱ اتحادیه جهانی کشتی، زمان برگزاری تورنمنت بین‌المللی «پلیکونه» ایتالیا نیز مشخص شد که بدین ترتیب این تورنمنت طی روزهای ۱۴ تا ۱۷ اسفند در شهر رم برگزار می‌شود. اما چندی پیش شنیده شد چون این تورنمنت بین‌المللی برخلاف سال گذشته جزو سیستم رنکینگ اتحادیه جهانی نیست، در نتیجه اعزام آزادکاران به این تورنمنت با توجه به نزدیکی زمان رقابت‌های قهرمانی آسیا، منطقی به نظر نمی‌رسد. بدین ترتیب اعزام آزادکاران منتخب ایران به این میدان تا حدی منتفی شد، اما محسن کاوه مدیر فنی تیم ملی کشتی آزاد به تازگی اعلام کرده که حضور در این جام در برنامه‌های کادر فنی به شرطی که شرایط فراهم باشد، قرار دارد. کاوه درباره غیبت ایران در رقابت‌های بین‌المللی …
۳ روز قبل
ادامه حملات در افغانستان؛ این بار اروزگان و کابل
منابع محلی روز گذشته (سه‌شنبه) گزارش کردند، مرکز ولایت اروزگان در جنوب افغانستان و همچنین کابل هدف انفجار بمب‌هایی قرار گرفت اما تلفاتی در پی نداشته است. به گزارش اسپوتنیک، به گفته منابع محلی، بمبی در یک خودروی غیرنظامی در نزدیکی میدان قاضی امان‌الله در تیرینکوت، مرکز ولایت اروزگان و بمب دیگری در ناحیه چهارم کابل منفجر شد. این دو انفجار تلفاتی در پی نداشت. در همین حال، منابع امنیتی گزارش کردند که در یکسری حملات شبانه از سوی طالبان علیه مقرهای ارتش در ولایت قندوز ۲۵ افسر نیروی امنیتی افغانستان کشته شدند. به گزارش شبکه خبری تی.وی1، اکثر کشته‌ها در این حمله شبانه را سربازان ارتش افغانستان تشکیل می‌دهند. حملات از سوی شبه نظامیان طالبان در حالی در افغانستان شدت گرفته که گفتگوهای …
افشاگری جنجالی بازیکن فولاد علیه هاشمی نسببه دلیل اخراج از تیم!!
۳ روز قبل
افشاگری جنجالی بازیکن فولاد علیه هاشمی نسببه دلیل اخراج از تیم!!
هافبک جوان تیم فولاد خوزستان پس از کنار گذاشته شدن از تمرینات این تیم، یکسری مطالب را پیرامون وضعیت پیش آمده عنوان کرد.
سینا مریدی: سونا و جکوزی نرفتم، از فولاد کنار گذاشته شدم!
۳ روز قبل / استانی-ورزشی / اخبار ورزشی - خوزستان / تیم فوتبال فولاد خوزستان
سینا مریدی: سونا و جکوزی نرفتم، از فولاد کنار گذاشته شدم!
هافبک جوان تیم فولاد خوزستان پس از کنار گذاشته شدن از تمرینات این تیم، یکسری مطالب را پیرامون وضعیت پیش آمده عنوان کرد.
تاثیر تورمی تغییر نرخ ارز در بودجه / کسری بودجه تشدید می‌شود؟
۳ روز قبل / بودجه 1400 / دلار / دلار 17500 تومانی / دلار 4200 تومانی / دلار بودجه / نرخ تسعیر ارز
تاثیر تورمی تغییر نرخ ارز در بودجه / کسری بودجه تشدید می‌شود؟
تعیین نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان به جای چهار هزار و ۲۰۰ تومان برای تسعیر ارز دلار در بودجه سال ۱۴۰۰ با نوسانات این هفته دلار پر رنگ‌تر و حساس‌تر شده است. نوشته تاثیر تورمی تغییر نرخ ارز در بودجه / کسری بودجه تشدید می‌شود؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
رضایی: ذوب‌آهن باید ترمیم شود/ در برخی پست‌ها بازیکن جایگزین نداریم
۳ روز قبل
رضایی: ذوب‌آهن باید ترمیم شود/ در برخی پست‌ها بازیکن جایگزین نداریم
سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن اصفهان گفت: تیم باید ترمیم شود و در برخی از پست‌ها ما بازیکن جایگزین نداریم و نیاز به یکسری بازیکنان باتجربه و خوب داریم که بتوانیم این نقاط را ترمیم کنیم.
تقابل مجلس با دولت اجرای بودجه را مشکل می‌کند
۳ روز قبل / مجلس شورای اسلامی / رونق اقتصادی / توسعه اقتصادی / بودجه1400 / کسری بودجه / کمیسیون تلفیق / بودجه ۱۴۰۰
تقابل مجلس با دولت اجرای بودجه را مشکل می‌کند
تهران- ایرنا- نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تقابل مجلس با دولت اجرای بودجه را با مشکل مواجه می‌کند، گفت: تصویب بودجه پیشنهادی ۱۴۰۰ دولت به نفع مردم است.
۳ روز قبل / دیوان محاسبات / مجلس شورای اسلامی / بودجه / بخش خصوصی
گزارش دیوان محاسبات: کسری بیش از ۱.۷ هزار میلیون دلاری تراز بازرگانی غیرنفتی
گزارش ۸ ماهه اجرای بودجه سال ۱۳۹۹ جهت بهره‌برداری در تصویب هرچه بهتر قانون بودجه ۱۴۰۰، برای نخستین بار همزمان با بررسی لایحه بودجه سال آینده، توسط دیوان محاسبات تدوین و به مجلس ارائه شد.
۳ روز قبل
دلایلی که بورس را به حال‌ و روز آشفته این روزها رساند
به گفته بسیاری از تحلیل‌گران، ورود غیرکارشناسانه دولت، اظهارنظر مسئولان سیاسی، قیمت‌گذاری‌های دستوری و تأمین کسری بودجه دولت از بازار سرمایه، از مهم‌ترین دلایلی بود که بازار را به حال‌و روز آشفته این روزها رساند.
کسری 720 میلیارد دلاری شرکت‌های اروپایی برای بهبود اوضاع
۳ روز قبل / اتحادیه اروپا / اروپا / بانک مرکزی / شرکت‌های اروپایی
کسری 720 میلیارد دلاری شرکت‌های اروپایی برای بهبود اوضاع
انجمن بازارهای مالی اروپا طی گزارشی اعلام کرد که این اتحادیه باید راهی را برای حل مشکل کمبود سرمایه شرکت‌های اروپایی پیدا کند.
فولاد را با پارک اشتباه گرفته‌اند
۳ روز قبل / تیم فوتبال فولاد خوزستان / تیم فوتبال پرسپولیس / سعید آذری
فولاد را با پارک اشتباه گرفته‌اند
مدیرعامل باشگاه فولاد با بیان اینکه اعلام پنالتی اشتباه به سود این تیم مقابل پرسپولیس بازی را خراب کرد، گفت: پیراهن فولاد برای یکسری از بازیکنان گشاد است و آنها را نیم فصل کنار می‌گذاریم.
حسین‌پور: شایسته نیست سهامداران مال باخته را به حال خود رها کنید
۳ روز قبل / کمال حسین پور / بورس
حسین‌پور: شایسته نیست سهامداران مال باخته را به حال خود رها کنید
یک عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به نوسانات ارز و ریزش سهام بورس خطاب به رئیس جمهور گفت: شما میزبان خوبی برای دعوت مردم به بازار سرمایه نبودید؛ حال که کسری بودجه خود را از این بازار تأمین کردید، شایسته نیست سهامداران مال باخته را به حال خود رها کنید.
سرچشمه مشکلات اقتصادی کشور کجاست؟
۴ روز قبل / اقتصاد ایران / وزیر اقتصاد
سرچشمه مشکلات اقتصادی کشور کجاست؟
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سرچشمه مشکلات اقتصادی کشور از کسری بودجه است و برای حل مشکلات و بازگرداندن ثبات اقتصادی و رفع التهاب بازار باید از اصلاح ساختار بودجه آغاز کرد.
قالیباف: وضعیت بورس قابل قبول نیست/ نرخ ارز به مدیریت دولت بستگی دارد/ سیاست‌های تبعیض آمیز عده‌ای از مردم را از حق خودشان محروم کرده
۴ روز قبل / بورس / لایحه بودجه 1400 / مجلس شورای اسلامی / محمدباقر قالیباف / وضعیت اقتصادی
قالیباف: وضعیت بورس قابل قبول نیست/ نرخ ارز به مدیریت دولت بستگی دارد/ سیاست‌های تبعیض آمیز عده‌ای از مردم را از حق خودشان محروم کرده
به گزارش خانه ملت، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی صبح امروز(سه‌شنبه، 30 دی ماه( ، گفت: سند بودجه مهم‌ترین سند مالی دولت و سند تعیین کنندۀ زندگی مردم در طول یکسال است . سرچشمۀ مشکلات اقتصادی کشور، از کسری بودجه است و برای حل مشکلات و بازگرداندن ثبات اقتصادی و رفع التهاب بازار باید از اصلاح ساختار بودجه آغاز کنیم.
۴ روز قبل
انگار مسخ و بی‌حس شده‌ایم
کسری نوری سردبیر پیشین روزنامه شهروند
اوراق سلف نفتی چگونه می‌تواند به رونق اقتصادی کمک کند؟
۴ روز قبل
اوراق سلف نفتی چگونه می‌تواند به رونق اقتصادی کمک کند؟
پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران بر این باور است، سازو کار عرضه اوراق سلف نفتی، علاوه بر جبران کسری بودجه می‌تواند به کنترل نقدینگی و رونق بازار سرمایه کمک کند و اگر آگاه‌سازی درستی در جامعه صورت بگیرد، قدرت جذب این میزان اوراق نیز وجود دارد.
برخلاف ادعای رئیس جمهور، مردم متوجه گرانی شدند| تا دولت کسری بودجه دارد، تورم خواهیم داشت
آقای روحانی برای درک گرانی و مردم خودش پرتقال بخرد!
۵ روز قبل
برخلاف ادعای رئیس جمهور، مردم متوجه گرانی شدند| تا دولت کسری بودجه دارد، تورم خواهیم داشت آقای روحانی برای درک گرانی و مردم خودش پرتقال بخرد!
مرزبان، اقتصاددان و استاد دانشگاه اعتقاد دارد که کسری بودجه دولت، باعث ایجاد تورم و در گام بعد باعث افزایش نرخ ارز می شود و با کنترل کسری بودجه دولت، افزایش تورم و نرخ ارز نیز کنترل می شود
۵ روز قبل
طاق کسری را نجات دهید
انجمن علمی باستان‌شناسی ایران علاوه بر درخواست برای مرمت ایوان کسری از مونسان خواست تا زمینه حضور باستان‌شناسان ایرانی در تیسفون فراهم و رایزنی شود تا این اثر ایرانی در اولویت عراق برای ثبت در یونسکو قرار گیرد. به گزارش ایسنا، در نامه‌ای که به امضای محمداسماعیل اسمعیلی‌جلودار، رییس هیات‌‌مدیره انجمن علمی باستان‌شناسی ایران و خطاب به علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نوشته شده، آمده است:«میراث فرهنگی هر کشوری مایه سرافرازی مردم آن سرزمین در میان جهانیان است و ایران چه سرزمین سرافرازی است که بی‌شمار آثار باستانی و تاریخی را نه تنها در دل خود بلکه در سرزمین‌های پیرامونی نیز جای داده است. از آثار ارزنده ایرانی که امروزه …
۵ روز قبل
کشف ۲۶ دستگاه استخراج ارز دیجیتال در شهرستان قدس
فرمانده انتظامی غرب استان تهران، از کشف ۲۶ دستگاه استخراج ارز دیجیتال به ارزش ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال در شهرستان قدس، خبر داد.سردار کیوان ظهیری در گفت‌و‌گو با ایسنا، در‌این‌باره اظهار کرد: با به‌دست آوردن اطلاعاتی درباره اینکه فردی سودجو اقدام به راه اندازی مزرعه تولید ارز دیجیتال در یک انباری کرده، بررسی موضوع به صورت ویژه در دستور کار ماموران پلیس آگاهی شهرستان قدس قرار گرفت. وی افزود: ماموران پلیس آگاهی پس از یکسری اقدامات اطلاعاتی و فنی انبار را شناسایی کرده و پس از اخذ مجوزهای قانونی به محل مورد نظر اعزام شدند. وی گفت: در بازرسی از این مزرعه تعداد ۲۶ دستگاه استخراج ارز دیجیتال کشف که برابر اعلام کارشناسان ارزش آنها ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال برآورد شده است. فرمانده انتظامی غرب استان …
۵ روز قبل
پول‌سوزی به قیمت از دست رفتن اعتماد مردم
ذات سرمایه‌گذاری برای هر انسانی در هر کشوری مبتنی بر دو وجه سود و زیان است. شکی نیست کسی که با هر مقدار پولی در هر بازار یا کسب و کاری سرمایه گذاری می‌کند باید تمام جوانب ریسکی سرمایه گذاری خود را بپذیرد و قطعاً اگر این کار را با دانش انجام دهد درصد زیان اش به مراتب کمتر خواهد شد. بی تردید سرمایه‌گذاری در جایی مانند بازار سرمایه، سهام و یا بورس از این قاعده مثتثنی نیست. با این همه شاید بتوان تبصره یا تبصره‌هایی برای تفاوت قائل شدن بین سرمایه گذاری مردم در بورس ایران طی یک سال گذشته با سرمایه‌گذاری مردم در سایر کشورهای پیشرفته در هر بازاری قائل شد. در واقع ریسک سرمایه‌گذاری در کشورهایی با اقتصاد شفاف و سالم در این است که آن‌ها قرائن مشخص و واضحی از سرمایه گذاری در یک بازار را دارند. به عبارتی …
۵ روز قبل
سرکوب خیزش قیمت‌ها
امیر حسین ذاکری ‪-‬ به نظر من جنبش‌هایی در بازار راه افتاده که باید سرکوب شوند. جنبش و خیزش‌های خطرناک به نام «جنبش قیمت ها». باید چنان مشت محکمی به دهان یاوه گویی‌های قیمت‌ها بزنیم که فک قیمت‌ها پایین آید. این جنبش‌های خطرناک این خیزش قیمت‌ها بد جور باعث ریزش آبروی ما می‌شود. من که خودم به سهم خودم بارها خودجوش در سرکوب قیمت‌ها مشارکت کردم مثلا با تحریم خرید کالا سعی کردم جنبش قیمت‌ها را سرکوب کنم اما متاسفانه فعلا فقط خودم سرکوب شدم، سرخورده شدم. حتی نایی برای شعاردادن بر علیه قیمت‌ها هم ندارم.اما خیزش قیمت‌ها باید تبدیل به ریزش شوند. نمی‌دانید چه آبرویی از ما در این ایام گرانی ریزش کرد؟ مثلا بعد از مدتها دوری و انزوا از رفتن به قصابی محل بالاخره با پولی که پس انداز کرده بودم به قصابی رفتم …
وزیر میراث فرهنگی: ایران ۶۰۰ هزار دلار برای بازسازی طاق کسری هزینه می‌کند
۵ روز قبل
وزیر میراث فرهنگی: ایران ۶۰۰ هزار دلار برای بازسازی طاق کسری هزینه می‌کند
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران از اختصاص ۶۰۰ هزار دلار برای مرمت طاق کسری در جنوب بغداد خبر داد. وی افزود: تاییدیه‌های لازم برای اختصاص بودجه به مرمت طاق کسری دریافت شده و ایران به زودی پس از هماهنگی با وزارت فرهنگ و آثار عراق، کارشناسان ایرانی را برای بررسی مکان به بغداد اعزام خواهد کرد.
آزمون به هم‌تیمی‌هایش در اردوی زنیت در امارات ملحق شد + عکس
۵ روز قبل / سردار آزمون
آزمون به هم‌تیمی‌هایش در اردوی زنیت در امارات ملحق شد + عکس
ستاره ایرانی تیم فوتبال زنیت که به دلیل بروز یکسری مشکلات نتوانسته بود تیمش را در شروع اردوی تدارکاتی امارات همراهی کند، مجوز انجام این کار را به دست آورد.
حمید مطهری تأیید کرد: این لژیونر را می‌خواهیم
۵ روز قبل / حمید مطهری / پرسپولیس
حمید مطهری تأیید کرد: این لژیونر را می‌خواهیم
مربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: ما پرسپولیس هستیم و باید بهترین باشیم، ولی یکسری بدخواه هم داریم که در این یک ساله به من ثابت شده است.
مطهری: به من ثابت شده است پرسپولیس بدخواه دارد/ از فردا برای قهرمانی استارت می‌زنیم
۵ روز قبل / فوتبال / یحیی گل‌محمدی / پرسپولیس
مطهری: به من ثابت شده است پرسپولیس بدخواه دارد/ از فردا برای قهرمانی استارت می‌زنیم
مربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: ما پرسپولیس هستیم و باید بهترین باشیم، ولی یکسری بدخواه هم داریم که در این یک ساله به من ثابت شده است.
آن‌ها که مردم را برای بورسی شدن تشویق می‌کردند، پاسخگو باشند!
۱۳۹۹/۱۰/۲۸ / بورس / شاخص بورس
آن‌ها که مردم را برای بورسی شدن تشویق می‌کردند، پاسخگو باشند!
حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان پول از بازار بیرون رفت و مردم به حضور در بازار تشویق شدند. حداقل باید از مسوولان سوال شود که شما که مردم را برای حضور در بازار سرمایه تشویق کردید، الان چه پاسخی برای مردم دارید؟ دولت نمیتواند پولی به بازار تزریق کند، اما همین که برای کسری بودجه و حقوق و پاداش جلوی فروش صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی را در بورس بگیرد، اقدام خوبی است. یعنی منبع درامد دیگری برای کسری‌های خود پیدا کند.
طرح فروش املاک مازاد دولت، باعث رونق اقتصادی     می‌شود
۱۳۹۹/۱۰/۲۷ / وزارت اقتصاد و امور دارایی / یزد / سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی
طرح فروش املاک مازاد دولت، باعث رونق اقتصادی می‌شود
یزد - ایرنا - یک کارشناس اقتصادی یزد طرح فروش املاک مازاد دولت را طرحی مناسب برای جبران کسری بودجه و اعتبارات اعلام کرد و گفت: اجرای این طرح باعث رونق اقتصادی در هر منطقه می شود.
چند درخواست از مونسان برای نجات طاق کسری
۱۳۹۹/۱۰/۲۷ / انجمن علمی باستان‌شناسی ایران / علی اصغر مونسان / طاق کسری / تیسفون عراق
چند درخواست از مونسان برای نجات طاق کسری
انجمن علمی باستان‌شناسی ایران علاوه بر درخواست برای مرمتِ ایوان کسری، از مونسان خواست تا زمینه‌ی حضور باستان‌شناسانِ ایرانی در تیسفون فراهم و رایزنی شود تا این اثر ایرانی در اولویت عراق برای ثبت در یونسکو قرار گیرد.
جزییات جدید از تغییرات قوانین چک/ چک برگشتی‌ها با موجودی سایر حساب‌ها پاس می‌شوند/ برای استفاده از سامانه«صیاد» سیم‌کارت به‌نام خودتان باشد
۱۳۹۹/۱۰/۲۷
جزییات جدید از تغییرات قوانین چک/ چک برگشتی‌ها با موجودی سایر حساب‌ها پاس می‌شوند/ برای استفاده از سامانه«صیاد» سیم‌کارت به‌نام خودتان باشد
ایلنا: معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی اظهار داشت: افراد هنگام مراجعه به شعبه برای دریافت وجه چک در صورت کسری مبلغ چک در حساب جاری فرد صادرکننده، از بانک…
رمزگشایی از نگرانی بودجه‌ای رئیس جمهور/ کسری بودجه برای همسایه بد است؟
۱۳۹۹/۱۰/۲۷ / حسن روحانی / کسری بودجه / مجلس / منابع واهی / تورم / نقدینگی / دیوان محاسبات / مرکز پژوهش‌های مج&#x
رمزگشایی از نگرانی بودجه‌ای رئیس جمهور/ کسری بودجه برای همسایه بد است؟
رئیس جمهور اخیرا از سبز شدن منابع جدید در لایحه بودجه ابراز نگرانی کرده که این کار منجر به کسری و در نهایت تورم می‌شود، در حالی که دیوان محاسبات کشور، کسری لایحه بودجه 1400 دولت را در خوش‌بینانه‌ترین حالت 195 هزار میلیارد تومان برآورد کرد.
وضعیت بازار سرمایه بعد از کاهش قیمت دلار
۱۳۹۹/۱۰/۲۶ / ارزش سهام / بازار سرمایه / شاخص بورس / قیمت دلار / نرخ ارز
وضعیت بازار سرمایه بعد از کاهش قیمت دلار
یک تحلیلگر بازار سرمایه اظهار کرد: با توجه به کسری بودجه سال ۱۴۰۰ و پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا انتظارات کاهشی خاصی برای شاخص بورس وجود ندارد و بازار اکنون در هیجان سهام دلاری است. احتمالا دلار رقم ۲۲ یا ۲۳ هزار تومانی را هم لمس کند و مجددا به ارقام بالاتر بازگردد. بازار در یک بیش‌فروشی در سهام لیدر قرار گرفته و خیلی از سهم‌ها تا نقطه مرگ کمتر از ۱۵ درصد فاصله دارند به این معنی که کف بازار در محدوده فعلی است. نوشته وضعیت بازار سرمایه بعد از کاهش قیمت دلار اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
واشنگتن قرق شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۶ / واشنگتن / جو بایدن
واشنگتن قرق شد
مدیر اف. بی. آی همچنین اعلام کرد که این اداره یکسری افرادی را نیز رصد می‌کند که ممکن است به دنبال تکرار رویداد‌های خشونت آمیز چند روز گذشته باشند و همچنین از مقام‌های امنیتی و اجرای قانون محلی نیز خواست تا تدابیر امنیتی خود را در ساختمان‌های دولتی بیشتر کنند.
تبعات کسری بودجه بر استقلال بانک مرکزی چیست؟
۱۳۹۹/۱۰/۲۶
تبعات کسری بودجه بر استقلال بانک مرکزی چیست؟
یک کارشناس اقتصادی گفت: متاسفانه اقتصاد ما به دلیل ساختاری که دارد، همواره با کسری بودجه قابل توجهی مواجه بوده است و در این شرایط به دلیل دولتی بودن اقتصاد، استقلال بانک مرکزی کارآیی مطلوبی ندارد.
تدابیر امنیتی شدید برای مراسم تحلیف بایدن/ مدیر اف بی آی: در حال بررسی یکسری چت‌های آنلاین درباره احتمال اعتراضات مسلحانه هستیم
۱۳۹۹/۱۰/۲۶
تدابیر امنیتی شدید برای مراسم تحلیف بایدن/ مدیر اف بی آی: در حال بررسی یکسری چت‌های آنلاین درباره احتمال اعتراضات مسلحانه هستیم
چند روز مانده به مراسم تحلیف و آغاز به کار جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهوری جدید آمریکا (چهارشنبه آتی)، خیابان‌های پایتخت این کشور رنگ و روی امنیتی گرفته و هزاران نیروی گارد ملی و پلیس مخفی محدوده مرکزی واشنگتن و محوطه اطراف کنگره آمریکا را قرق کرده‌اند. در همین حال مدیر اداره اف.بی.آی اعلام کرد، این آژانس در حال بررسی و نظارت بر چندین پست آنلاین است که به احتمال برگزاری یک اعتراض مسلحانه در روز مراسم تحلیف بایدن اشاره می‌کنند.
۱۳۹۹/۱۰/۲۶ / ایوان مدائن
ایوان مدائن را آیینۀ عبرت دان!
ایرانیان البته طاق کسری را بیشتر به نام «ایوان مدائن» می‌شناسند؛ بزرگ‌ترین یادگار و شاهکار معماری دوران ساسانی که در تیسفون و عراق امروز واقع است.
کسری بودجه آمریکا رکورد زد
۱۳۹۹/۱۰/۲۵
کسری بودجه آمریکا رکورد زد
وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد دولت آمریکا در ماه دسامبر با کسری بودجه ۱۴۴ میلیارد دلاری روبرو شده است که بالاترین سطح کسری بودجه در کل ماه‌های دسامبر قبلی است.
جبران ۲۰۰ میلیارد تومان کسری درآمد "آب رایگان" از جیب پرمصرف‌ها
۱۳۹۹/۱۰/۲۵ / شرکت آب وفاضلاب
جبران ۲۰۰ میلیارد تومان کسری درآمد "آب رایگان" از جیب پرمصرف‌ها
معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: با اجرای طرح "آب امید" ۲۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای صنعت آب و فاضلاب کشور کاسته می شود که به دنبال جبران این کسری درآمد از محل افزایش دریافتی ها از مشترکان پرمصرف و بدمصرف هستیم.
اوپک از کاهش داوطلبانه نفت عربستان استقبال کرد
۱۳۹۹/۱۰/۲۵ / عربستان سعودی / کسری بودجه / دبیرکل اوپک
اوپک از کاهش داوطلبانه نفت عربستان استقبال کرد
تهران-ایرنا- دبیر کل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گفت: اقدام داوطلبانه عربستان برای کاهش تولید نفت، به هدایت بازارها در دوران کاهش فصلی  تقاضای  نفت در سه ماه نخست سال جدید کمک خواهد کرد.
کسری بودجه آمریکا در ماه پایانی سال ۲۰۲۰ به شدت افزایش یافت
۱۳۹۹/۱۰/۲۵ / ویروس کرونا / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا / جو بایدن / کسری بودجه
کسری بودجه آمریکا در ماه پایانی سال ۲۰۲۰ به شدت افزایش یافت
تهران-ایرنا- تارنمای مارکت واچ گزارش داد: کسری بودجه آمریکا در ماه دسامبر ۲۰۲۰ به رقم بی سابقه ۱۴۴ میلیارد دلار رسیده و انتظار می رود این روند تا پایان همه گیری کرونا ادامه یابد. 
لاغری باور نکردنی با آبمیوه های چربی سوز خانگی!
۱۳۹۹/۱۰/۲۵
لاغری باور نکردنی با آبمیوه های چربی سوز خانگی!
کاهش وزن با روش های خانگی یکی از بهترین روش ها برای لاغر شدن است. شاید شگفت زده شوید زمانی که بدانید شما می‎توانید با قرار دادن یکسری آب میوه و سبزیجات طبیعی در رژیم غذایی طبیعی خود چربی‎های اضافی را بسوزانید.
مصوبه ای برای امحای میراث دریانوردی/ حذف بلیت کاغذی موزه ها
۱۳۹۹/۱۰/۲۵ / سازمان بنادر و دریانوردی / میراث فرهنگی / گردشگری
مصوبه ای برای امحای میراث دریانوردی/ حذف بلیت کاغذی موزه ها
حذف بلیت کاغذی در اماکن تاریخی، مصوبه امحای لنج های چوبی ، هشدار باستان شناسان درباره اتفاقات اخیر و ورود هنرمندان به موضوع مرمت طاق کسری؛ خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
رکورد خرید اوراق بدهی در چهار ماه گذشته شکسته شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۵ / اوراق بدهی / بانک مرکزی
رکورد خرید اوراق بدهی در چهار ماه گذشته شکسته شد
براساس گزارش بانک مرکزی، تا پایان هفته سی و سوم، در مجموع دولت ۹۸ هزار میلیارد تومان از کسری بودجه خود را با فروش اوراق دولتی تامین کرده است. از این مبلغ حدود ۵۸ هزار میلیارد تومان آن از طریق فرآیند حراج و ۴۰ هزار میلیارد تومان آن از فرآیند خارج از حراج و در بورس معامله شده است.
تامین کسری بودجه 1400 
از بورس
۱۳۹۹/۱۰/۲۵ / بودجه / درآمد / رشد / کسری بودجه / نرخ ارز
تامین کسری بودجه 1400 از بورس
برای اینکه بورس سال آینده را پیش‌بینی کنیم باید مولفه‌های مهم کلان اقتصادی و بودجه 1400 را در نظربگیریم.
۱۳۹۹/۱۰/۲۵
تیغی در گلو
با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد ایران باوجود تحریم، تورم، کسری بودجه، رکود اقتصادی، کرونا و... در بودجه پیش‌بینی‌شده سال 1400، حدود 7/ 32 درصد از درآمد بودجه شده (به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم) وابسته به صادرات نفت است که قرار است با صادرات 2 میلیون و 300 هزار بشکه در هرروز این درآمد محقق شود! شایان‌ذکر است که بیشترین میزان صادرات نفت ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تنها 2 میلیون و 500 هزار بشکه بوده است، حال با توجه به وضعیت پیچیده اقتصاد در ایران و جهان این میزان از صادرات برای سال آتی کمی از دور از ذهن و دست نیافتنی به نظر می‌رسد.
۱۳۹۹/۱۰/۲۵
شاهد دوم کوچ از بازارها
علامت دوم کوچ از بازارهای دارایی رویت شد. پیش‌تر آمارهای پولی در آذرماه نشان داد که جریان گسیل پول‌های تورم‌ساز به سپرده‌های مدت‌دار بانک‌ها آغاز شده است. اکنون آمار جدید حراج اوراق دولتی حاکی از آن است که در هفته جاری رکورد بیشترین میزان خرید طی چهار ماه اخیر شکسته شده است. مطابق آمارهای بانک مرکزی، در چهارمین هفته دی‌ماه، 4/ 5 هزار میلیارد تومان اوراق توسط بانک‌ها و شرکت‌ها خریداری شده است. این در حالی است که نرخ سود اوراق نسبت به هفته‌های قبل تغییر محسوسی نکرده است. سیاست‌گذار از ابتدای طرح فروش اوراق دولتی توانسته است حدود 98هزارمیلیاردتومان از کسری بودجه خود را با این مکانیزم تامین کند. شرایط کنونی، یک ابرفرصت را برای اقتصاد و سیاست‌گذار به‌وجود آورده است. از یکسو، فرصت تامین مالی بلندمدت …
پاسخ معمای دود در نیروگاه‌های بدون فیلتر
۱۳۹۹/۱۰/۲۵
پاسخ معمای دود در نیروگاه‌های بدون فیلتر
یک روز می‌گویند دلیل افزایش سطح آلاینده‌ها و ذرات معلق و سمی در هوای کلانشهرها، اتوبوس‌ها و حمل‌ونقل عمومی هستند، روز دیگر نیروگاه‌ها و مازوت مصرفی آنها دلیل کثیفی مرگبار هوا عنوان می‌شود. هنوز مدتی نگذشته که جریان خبری به سمت استخراج‌کنندگان رمزارزها تغییر مسیر می‌دهد که آنها برق‌خوارند و در این کشمکش و بلاتکلیفی البته انتقادها از کیفیت سوخت تحویلی به نیروگاه‌ها و یا کسری تامین گاز مورد نیاز آنها مسئله‌ساز می‌شود. آخر کار هم که مردم مقصرند؛ چون آنها هستند که  زیاده از حد انرژی مصرف می‌کنند، بی‌آنکه …
حمایت از تولید هدف اصلی کارگروه رفع موانع تولید است
۱۳۹۹/۱۰/۲۴ / کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان / استانی-اقتصادی
حمایت از تولید هدف اصلی کارگروه رفع موانع تولید است
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان گفت: این کارگروه در اخذ تصمیمات تابع یکسری ضوابط است اما حمایت از تولید، مهم ترین هدف این جلسات است.
کسری واردات جو دامی، جبران می شود/ در وزارت جهادکشاورزی برای هیچ‌کس رانت ایجاد نکرده‌ایم!
۱۳۹۹/۱۰/۲۴ / وزارت جهاد کشاورزی / نهاده های دامی / ولی‌الله فریادرس / دلار 4200 تومانی
کسری واردات جو دامی، جبران می شود/ در وزارت جهادکشاورزی برای هیچ‌کس رانت ایجاد نکرده‌ایم!
مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تلاش می کنیم کسری واردات جو جبران شود،گفت: برای هیچ شرکت و هیچ شخصی، رانتی در نظر نگرفته ایم.
هشدار جامعه باستان‌شناسی ایران
۱۳۹۹/۱۰/۲۴ / جامعه باستان‌شناسی ایران / طاق کسری / میراث فرهنگی / یگان حفاظت میراث فرهنگی
هشدار جامعه باستان‌شناسی ایران
«جامعه باستان‌شناسی کشور مصرانه خواهان رسیدگی به شرایط نامناسب میراث فرهنگی کشور توسط نهادهای نظارتی است تا مسئولان وزارتخانه در برابر سرنوشت آثار ارزشمند تاریخی و فرهنگی به ویژه محوطه‌های باستانی در خطر همچون چگاسفلی، جوبجی، شوش، فیروزآباد، تاق‌بستان، ایوان مداین و ... پاسخگو بوده و مسئولانه رفتار کنند.»
کسری بودجه ۲۰۰ میلیارد تومانی ورزش شهرداری تهران
۱۳۹۹/۱۰/۲۴ / سازمان ورزش شهرداری تهران / شهرداری تهران
کسری بودجه ۲۰۰ میلیارد تومانی ورزش شهرداری تهران
سازمان ورزش شهرداری تهران در ماه های پایانی سال با کسری بودجه ۲۰۰ میلیارد تومانی مواجه است که البته پیگیری های مدیریتی برای کاهش مشکلات مالی در حال انجام است.
بودجه ۱۴۰۰ و مردم!
۱۳۹۹/۱۰/۲۴ / لایحه بودجه ۱۴۰۰ / تورم / کسری بودجه
بودجه ۱۴۰۰ و مردم!
اگر مجلس برای کاهش کسری بودجه مستتر در لایحه تقدیمی دولت، تدبیری نکند، سال آینده با تورم فزاینده‌ای مواجه خواهیم بود که فشار اصلی آن متوجه سفره دهک‌های پایین درآمدی خواهد شد.
یک وعده دیگر برای مرمت طاق کسری/ اعلام آمادگی صندوق احیا
۱۳۹۹/۱۰/۲۴
یک وعده دیگر برای مرمت طاق کسری/ اعلام آمادگی صندوق احیا
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی از آمادگی این صندوق برای مرمت و احیاء طاق کسری خبر داد و گفت: با وزارت امور خارجه در این باره نامه نگاری شد.
فشار مثلث قطع برق، مازوت و استخراج بیت کوین بر ریه‌های پایتخت  
۱۳۹۹/۱۰/۲۴ / بیت کوین / آلودگی هوا / ترافیک / جدول قطع برق
فشار مثلث قطع برق، مازوت و استخراج بیت کوین بر ریه‌های پایتخت  
اعتماد نوشت: آیا از خاموشی‌های ادامه‌دار تهران و برخی دیگر از کلانشهرها می‌توان ردپایی از حضور چینی‌ها در صنعت استخراج بیت‌کوین پیدا کرد؟ آیا کسری برق ایران به دلیل کارکرد این مزارع استخراج بیت‌کوین است؟  برای پاسخ به این سوال‌ها، باید به دو ماه پیش بازگشت.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •