شنبه, ۲۷ دی, ۱۳۹۹ / 16 January, 2021
کسری بودجه دولت
۵ روز قبل
تهدید کرونا و فرصت‌های پیش روی کسب و کارهای ایرانی
بر اساس نتایج یک پژوهش، علی‌رغم چالش‌ها و تهدیدهایی که کرونا برای کسب و کارها در ایران به وجود آورده است، فرصت‌هایی همچون رواج کسب و کارهای اینترنتی و دیجیتالی، توسعه مشاغل خانگی، استارت‌آپ‌ها و لزوم فراهم کردن زیرساخت‌ها برای استقرار کامل دولت الکترونیک را نباید نادیده گرفت.به گزارش ایسنا، به دنبال شیوع کرونا در ایران بیشتر کسب و کارها آسیب دیده و با مخاطرات بسیاری مواجه شدند. مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی و تحلیل فرصت‌ها و تهدیدهای کرونا برای کسب وکارهای ایرانی پرداخته و سه سطح ریسک بین‌المللی، ملی و صنعت و کسب و کار را که کسب و کارهای ایرانی با آن مواجه شده‌اند، شناسایی کرده است. در ریسک اول و سطح بین‌المللی، به موازات کاهش تولید در جهان تحت تاثیر کرونا، زنجیره تامین نیز به شدت دچار …
نگرانی سه چهارم آمریکایی ها از کسری بودجه دولت ترامپ
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / ویروس کرونا / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا / کسری بودجه
نگرانی سه چهارم آمریکایی ها از کسری بودجه دولت ترامپ
تهران-ایرنا- نظرسنجی جدید در آمریکا نشان می دهد که هفتاد و پنج درصد (سه چهارم) رای دهندگان این کشور بسیار یا تا حدی نگران کسری بودجه ملی هستند.
عراق و سوریه از خودروهای ایرانی استقبال می‌کنند/ نرخ دلار افزایش یافت/ اختلاف ۲.۵ میلیونی آیفون ۱۲صفر شد/ قیمت طلا به بالاترین رقم دو ماه گذشته رسید
۱۳۹۹/۱۰/۱۶
عراق و سوریه از خودروهای ایرانی استقبال می‌کنند/ نرخ دلار افزایش یافت/ اختلاف ۲.۵ میلیونی آیفون ۱۲صفر شد/ قیمت طلا به بالاترین رقم دو ماه گذشته رسید
این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس دوباره قرمز شد، ارزش سهام عدالت چقدر شد؟، بورس بخش از کسری بودجه دولت را جبران کرد، صعود دلار در بازار‌های جهانی، رشد قیمت سکه در بازار تهران، کسر ۱۰ درصد مالیات علی الحساب از پزشکان در سال آینده و پیش بینی نرخ تورم تا پایان سال را در بر دارد.
۱۳۹۹/۱۰/۱۵
خوش‌بینی به دلار وجود ندارد
شرایط کنونی مالی آمریکای باعث شده است تا معامله‌گران نسبت به احیای سریع دلار پس از عملکرد بد آن در سال ۲۰۲۰ چندان خوش‌بین نباشند. تحلیلگران به‌دلیل آنچه آن را کسری دوقلو عنوان می‌کنند، معتقدند فشار روی دلار کماکان بالا خواهد بود. این کسری دوقلو مربوط به کسری بودجه دولت و همچنین کسری تراز حساب تجاری است. به گزارش «ایسنا» طبق اعلام سایت رسمی اعلام بدهی آمریکا، میزان بدهی‌های دولت این کشور تا پایان ماه دسامبر ۲۰۲۰ به ۲۷ تریلیون و ۵۵۳ میلیارد و ۴۹۶ میلیون دلار رسیده است.
۱۳۹۹/۱۰/۱۴
تاثیر کسری بودجه 1400 بر بورس
یکی از موضوعاتی که بسیاری از سهامداران طبق آن معاملات آتی خود را برنامه ریزی می کنند، لایحه بودجه و نرخ تورم پیش بینی شده بر اساس کسری بودجه دولت است.
دام رکود عمیق تورمی اقتصاد ایران، دور از انتظار نیست
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / استانی-اقتصادی / رکود / اقتصاد / تورم
دام رکود عمیق تورمی اقتصاد ایران، دور از انتظار نیست
عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه محقق اردبیلی گفت: با تداوم محدودیت‌هایی کرونایی به همراه تشدید کسری بودجه دولت به دلیل عدم تحقق درآمدهای مالیاتی، درآمدهای نفتی و سایر درآمدها، دام رکود عمیق تورمی اقتصاد ایران، دور از انتظار نخواهد بود.
کسری بودجه دولت بر بازار سهام تاثیر جدی دارد/ کسری از طریق بازار بدهی مدیریت شود
۱۳۹۹/۱۰/۱۲ / سازمان بورس و اوراق بهادار / کسری بودجه / سعید اسلامی بیدگلی / بازار سرمایه / لایحه بودجه ۱۴۰۰
کسری بودجه دولت بر بازار سهام تاثیر جدی دارد/ کسری از طریق بازار بدهی مدیریت شود
معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران گفت: بهتر است کل بدهی های دولت به اوراق تبدیل شده و همه بدهی ها با انواع اوراق تصفیه شود.
مجلس از خود شروع کند و بودجه خودش را کاهش دهد/ باید از تمامی نهاد‌ها و ارگان‌ها مالیات گرفت
۱۳۹۹/۱۰/۱۱ / بودچه 1400 / تصویب کلیات بودجه / رد کلیات بودجه / کسری بودجه دولت / مالیات نهادها و سازمان ها / فرار مالیاتی
مجلس از خود شروع کند و بودجه خودش را کاهش دهد/ باید از تمامی نهاد‌ها و ارگان‌ها مالیات گرفت
پازوکی با تاکید بر اینکه باید با توجه به شرایط موجود از هزینه‌های های که در بودجه درنظرگرفته شده، کاسته شود، ادامه داد: حداقل بین ۱۰ تا ۱۵ درصد باید از هزینه‌ها کم کرد، مجلس که در حال حاضر مشغول بررسی آن است و کمیسیون تلفیق نیز به کلیات بودجه رای داده، خوب است از خود شروع کرده و بودجه مجلس را نیز کاهش دهد، بودجه بسیاری از نهاد‌ها و ارگان‌های مختلف با افزایش بسیار زیادی روبرو بوده، در حالیکه بسیاری از مصارف را باید حذف کرد، زیراکه کشور در شرایط عادی حضور ندارد و باید مسئولان دولتی و حکومتی در مصرف بودجه صرفه جویی و قناعت کنند.
دو راهی جبران کسری بودجه
۱۳۹۹/۱۰/۰۵ / کسری بودجه دولت / تامین کسری بودجه / افزایش مالیات / مالیات ستانی / پایه های مالیاتی
دو راهی جبران کسری بودجه
شقاقی با اشاره به اینکه هم اکنون سهم درآمد‌های مالیاتی از بودجه عمومی حدود ۳۰ درصد است، بیان داشت: بودجه عمومی حدود ۸۴۰ هزار میلیارد تومان است، که برای تامین آن دولت باید راهکار‌های موجود را در نظر بگیرد، در این رابطه برای افزایش درآمد‌های مالیاتی دولت و مجلس با همکاری یکدیگر باید پایه‌های جدید مالیاتی را عملیاتی کنند، پایه‌هایی نظیر مالیات بر عایدی سرمایه، ثروت، مجموع درآمد، خانه‌های خالی و...، بر این اساس باید یک تصمیم جدی گرفته شود که سهم مالیات را در بودجه افزایش دهند.
آیا نقش بانک‌ها در تامین کسری بودجه کمرنگ می‌شود؟
۱۳۹۹/۱۰/۰۵ / کسری بودجه دولت / حراج اوراق بدهی دولتی / نرخ سود حراج اوراق بدهی دولتی
آیا نقش بانک‌ها در تامین کسری بودجه کمرنگ می‌شود؟
اقتصادنیوز : در هفته سی ام حراج اوراق بدهی دولتی رکوردی دیگر در نرخ سود موثر به ثبت رسید. اتفاق مهم دیگر در این هفته افزایش سهم دو درصدی بورس و کاهش سهم بانکها در خرید اوراق بوده است
بخش عمده کسری بودجه دولت از محل فروش اوراق بدهی تامین شد
۱۳۹۹/۱۰/۰۵
بخش عمده کسری بودجه دولت از محل فروش اوراق بدهی تامین شد
موسویان، نایب رییس کمیسیون بازار پول اتاق ایران با اشاره به اینکه بانک مرکزی برنامه ریزی مناسبی برای مهار نرخ تورم در پیش گرفته است، یکی از راه‌های مدیریت کسری بودجه دولت را مهار هزینه‌ها دانست.
۱۳۹۹/۱۰/۰۲
جبران کسری بودجه با برداشت از جیب سهامداران "پالایش"
بعد از سقوط حیرت انگیز ارزش صندوق پالایش یکم و زیان سهامداران این صندوق، به نظر میرسد بخشی از کسری بودجه دولت با تحمیل زیان به سهامدارانی که نسبت به خرید این صندوق اقدام کرده اند جبران شده است.
آثار منفی استقراض دولت از بانک مرکزی برای اقتصاد
۱۳۹۹/۰۹/۳۰
آثار منفی استقراض دولت از بانک مرکزی برای اقتصاد
عمادزاده، کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به آثار زیانبار اقتصادی استقراض دولت از بانک مرکزی می‌گوید انتشار اوراق مشارکت در وضع کنونی اقتصاد ایران، بهترین راهکار برای جبران کسری بودجه دولت است
آیا مجلس با دولت لجبازی می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۹/۳۰ / بودجه 1400 / کسری بودجه دولت / نامه قالیباف به روحانی / اصلاحات بودجه / برداشتن از صندوق
آیا مجلس با دولت لجبازی می‌کند؟
مرتضی افقه کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به این که مسئله کسری بودجه سال آینده به هیج وجه قابل حل نیست، گفت: اینکه مجلس مدام تاکید می‌کند، که دولت باید اصلاحات ساختاری زیادی را در بودجه به وجود بیاورد، به نظر می‌رسد نوعی لجبازی است، زیراکه خود نمایندگان به خوبی می‌دانند، درآمدی برای جایگزینی پول نفت وجود ندارد و تا زمانیکه تحریم‌ها وجود داشته باشد، کسری بودجه نیز همچنان پابرجا است، نمایندگان مقصودشان این است که دولت میزان درآمد نفتی را غیر واقعی ذکر کرده است.
۱۳۹۹/۰۹/۳۰
حمله به دولت روحانی، فضیلت نیست
سعید لیلاز، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در واکنش به انتقادها از او برای مقایسه عملکرد دولت مصدق با روحانی گفت: هنوز سر حرفم هستم؛ رکورد اقتصاد بدون نفت مصدق را دولت روحانی شکست؛ صادرات غیرنفتی در دولت مصدق افزایش شدیدی یافت، اما صادرات از اسفند گذشته تا خرداد امسال تقریبا صفر شد. لیلاز این ادعا را چند ماه پیش در گفت‌وگویی با روزنامه ایران مطرح کرده بود. او روز گذشته در بخشی از گفت‌وگوی خود با ایرنا، درباره سخنان چندی پیش رییس مجلس مبنی بر اینکه ریشه مشکلات کشور را نه در خارج بلکه باید در باب همایون (وزارت اقتصاد)، بهارستان (مجلس) و پاستور (دولت) جست‌وجو کرد، اظهار کرد: ممکن است گفته او حرف حق و مراد از آن نادرست باشد. شخصا معتقدم ریشه اصلی همه مشکلات و مسائل، داخلی است …
دولت خط قرمز خود را هم زیر پا گذاشت / افزایش تورم تقصیر دولت است؟
۱۳۹۹/۰۹/۲۸ / افزایش نقدینگی / پایه پولی سال 99 / رشد پایه پولی / کسری بودجه / وعده رئیس جمهور
دولت خط قرمز خود را هم زیر پا گذاشت / افزایش تورم تقصیر دولت است؟
رئیس جمهور سال ۹۳ پایه پولی را خط قرمز دولت خوانده و نگاه به بانک‌مرکزی به عنوان قلک برای دولت را محکوم کرده بود. با این حال پنج سال بعد از همین وعده، ۸۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دولت او از محل پایه پولی و توسط بانک مرکزی تامین شده است! نوشته دولت خط قرمز خود را هم زیر پا گذاشت / افزایش تورم تقصیر دولت است؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
رقم کسری بودجه دولت تا پایان سال
۱۳۹۹/۰۹/۲۸ / اوراق بدهی دولتی / حراج اوراق بدهی دولتی / نرخ سود حراج اوراق بدهی
رقم کسری بودجه دولت تا پایان سال
اقتصادنیوز : در هفته پایان آذر نرخ سود موثر به کمتر از ۲۱ درصد رسید و در نهایت در پایان آذر ۸۴ هزار میلیارد تومان از کسری بودجه دولت از این طریق تامین شد. اما دولت تا پایان سال نیازمند چه قدر فروش از این طریق خواهد بود؟
هیجان سهامداران بر مدار بی‌اعتمادی/ اسکان مالیات در خانه‌های خالی/ پاس ‌گل تورمی کسری بودجه دولت
۱۳۹۹/۰۹/۲۷ / گزیده روزنامه های اقتصادی
هیجان سهامداران بر مدار بی‌اعتمادی/ اسکان مالیات در خانه‌های خالی/ پاس ‌گل تورمی کسری بودجه دولت
سرنوشت مبهم لایحه بودجه ۱۴۰۰، ۷۷ هزار تومان مالیات خانه‌های خالی و دلار ۱۱ هزار تومانی رویایی یا واقعی؟، سایر عناوین اقتصادی مهم امروز روزنامه‌ها هستند.
از شعار کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی تا تدوین بودجه تورم زا 1400
۱۳۹۹/۰۹/۲۷ / درآمدهای نفتی / تورم / لایحه بودجه 1400 / تحریم ها / استقراض دولت از بانک مرکزی / کسری بودجه
از شعار کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی تا تدوین بودجه تورم زا 1400
اصلاحات ساختاری در بودجه 1400 ضروری به نظر می‌رسد زیرا با توجه به غیر واقعی بودن ارقام درآمدی دولت در لایحه بودجه، امکان تعمیق بیشتر کسری بودجه دولت و پولی شدن آن در شرایط رکود تورمی و درنتیجه ایجاد تورم افسار گسیخته امری کاملاً محتمل است
برنامه ویژه دولت برای فروش اموال دولتی در بورس
۱۳۹۹/۰۹/۲۵
برنامه ویژه دولت برای فروش اموال دولتی در بورس
متخصص بازار سرمایه لایحه ارائه شده بودجه سال بعد به مجلس را راهی برای تأمین کسری بودجه دولت خواند و گفت: دولت به دنبال راهی است که به نقدینگی نزدیک‌تر باشد اما این لایحه تا مرحله تصویب، تغییرات زیادی خواهد داشت.
۱۳۹۹/۰۹/۲۳
چشم‌انداز تورم کاهشی است
بانک مرکزی اعلام کرد: باتوجه به کاهش نوسانات در بازار های ارز، خودرو و مسکن پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آینده، روند انتظارات تورمی تعدیل شود.به گزارش مهر، این بانک در گزارش تحولات اقتصاد کلان یادآور شده است، در ادامه آثار و تبعات افت درآمدهای ارزی و انتظارات تورمی ایجاد شده از محل نحوه تامین مالی کسری بودجه دولت، نرخ تورم ماهانه که از اردیبهشت‌ماه سال جاری روندی فزآینده در پیش گرفته بود، در آبان‌ماه نیز تداوم یافت؛ در این ماه گروه «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» نقش غالب را در تورم ماهانه داشته است.همچنین در این گزارش آمده است، با این حال، باتوجه به عواملی نظیر توقف رشد فزاینده پول، کاهش نسبی التهابات در بازار ارز، افت قابل توجه قیمت خودرو، کاهش سرعت رشد قیمت مسکن در آبان ماه و همچنین بهبود رشد شاخص …
۱۳۹۹/۰۹/۲۳
ماجرای معامله میلیاردی ذخایر ارزی و استقراض از بانک مرکزی!
در حالی مرکز پژوهش‌های مجلس مدعی شده که دولت در سال گذشته امکان استفاده ۱۰۲ هزار میلیاردی از منابع صندوق توسعه ملی را داشته و حداقل ۷۰ هزار میلیارد تومان برای جبران کسربودجه بوده است که آن را دلیلی بر افزایش تورم در سال گذشته و سال جاری دانسته است؛ موضوعی که چندی پیش از سوی رئیس کل بانک مرکزی نیز مطرح و نسبت به تبعات خرج ذخایر ارزی به این نحو هشدار داده بود ولی سازمان برنامه و بودجه نپذیرفت.در سال گذشته منابع عمومی دولت در بودجه ۴۴۸ هزار میلیارد تومان مصوب شد، ولی طولی نکشید که در نتیجه عدم تحقق منابع، اصلاح بودجه در دستور کار قرار گرفت. زمانی که مشخص شد دولت حداقل ۱۳۸ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد و قرار شد از محل‌هایی از جمله صندوق توسعه ملی و انتشار اوراق مالی این کسری جبران شود، حتی …
دولت روحانی مهم‌ترین خط قرمزش را زیر پا گذاشت +فیلم
۱۳۹۹/۰۹/۲۲ / حسن روحانی / محمدباقر نوبخت / بانک مرکزی / دولت روحانی / کسری بودجه / رئیس جمهور / نقدینگی / تورم / چاپ پول / دولت تدبیر و امید
دولت روحانی مهم‌ترین خط قرمزش را زیر پا گذاشت +فیلم
با اینکه بارها مقامات ارشد دولتی تاکید کرده بودند که استقراض از بانک مرکزی یا اصطلاحا چاپ پول، خط قرمز دولت بوده و دولت برای جبران کسری بودجه از این راهکار استفاده نکرده است، انا واقعیت خلاف این است.
ژنرال‌ها گروهبان هم نبودند! /حساب اردوغان از حساب ترکیه جداست/بودجه بلاتکلیف اقتصاد سردرگم
۱۳۹۹/۰۹/۲۲
ژنرال‌ها گروهبان هم نبودند! /حساب اردوغان از حساب ترکیه جداست/بودجه بلاتکلیف اقتصاد سردرگم
واکنش قالیباف به گفته‌های حناچی؛ شکایت می‌کنم، پای اردوغان روی خط قرمز و واکنش‌ها به آن، شیخ الوزرا به «پاستور» می‌رود؟، ۴ راهکار گره‌گشا برای جبران کسری بودجه دولت، پارلمانی یا ریاستی؟ مساله این نیست، علی دایی از ایران می‌رود؟، ورود رسمی کارگزاران به انتخابات ۱۴۰۰، وحدت ملی ایران پاسخ قاطع به نوعثمانی‌گری اردوغان و بزرگترین مزایده تاریخ ایران از سهم مستاجران کشور! از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
نظر روحانی درباره تورم در سال‌های ۸۴ تا ۹۲ چه بود؟ +نمودار
۱۳۹۹/۰۹/۲۲ / دولت / دولت روحانی / بانک مرکزی / نرخ تورم / اخبار داغ / تورم / روحانی / دولت حسن روحانی / شورای پول و اعتبار
نظر روحانی درباره تورم در سال‌های ۸۴ تا ۹۲ چه بود؟ +نمودار
روحانی در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ عوامل رشد تورم را سوءمدیریت دولت، کسری بودجه دولت و رشد بی‌رویه نقدینگی عنوان می‌کرد و ربط دادن رشد تورم و گرانی‌ها به تحریم‌ها را نیز بهانه‌جویی دولت می‌خواند.
اثر کسری بودجه بر بازار ارز/ کلید مهار نوسانات در بازارها
۱۳۹۹/۰۹/۲۱
اثر کسری بودجه بر بازار ارز/ کلید مهار نوسانات در بازارها
رادپور، اقتصاددان با بیان اینکه بازار ارز متاثر از کسری بودجه است، گفت:‌ مهم‌ترین راهکاری که برای کاهش کسری بودجه دولت وجود دارد، این است که هزینه‌های خود را کاهش دهد.
بودجه ۱۴۰۰ و هفت کلمه حرف حساب
۱۳۹۹/۰۹/۲۰ / بودجه 1400 / شرکتهای دولتی / محمد کاظم انبارلویی
بودجه ۱۴۰۰ و هفت کلمه حرف حساب
1- اصل 126 قانون اساسی، رئیس‌جمهور را مسئول مستقیم امور برنامه و بودجه می‌داند. اصل 52 قانون اساسی می‌گوید؛ بودجه سالانه کل کشور باید توسط دولت «تسلیم» مجلس شود، اما امسال رئیس‌جمهور برخلاف رویه خود و رؤسای جمهور گذشته در 40 سال گذشته برای تسلیم بودجه به مجلس نیامد، حتی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را هم به مجلس برای تسلیم و توضیح در مورد ویژگی‌های بودجه نفرستاد. این نقض آشکار قانون اساسی توسط کسی که طبق اصل 113 مسئولیت اجرای قانون اساسی را به عهده دارد، به بهانه خطر کرونا مسموع نیست. اگر این فهم از پدیده کرونا پذیرفته شود،‌ باید همه کادر درمان در بیمارستان‌ها به بهانه حفظ جان خود پست‌های خدمت را ترک کنند. این در حالی است که در مجلس …
دولت سال ۹۸ هفت میلیارد دلار پول چاپ کرد
۱۳۹۹/۰۹/۱۹ / مرکز پژوهش های مجلس / بودجه سال 98 / دولت
دولت سال ۹۸ هفت میلیارد دلار پول چاپ کرد
مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی جزییات کسری بودجه دولت در سال 98 را تشریح کرده و نوشته است که دولت هفت میلیارد دلار معادل هشتاد هزار میلیارد تومان در این سال پول چاپ کرده است.
چین با قرارداد نفتی چند میلیارد دلاری عراق را از تنگنا نجات می‌دهد
۱۳۹۹/۰۹/۱۹
چین با قرارداد نفتی چند میلیارد دلاری عراق را از تنگنا نجات می‌دهد
عراق برای کاهش کسری بودجه دولت خود یک قرارداد نفتی چند میلیارد دلاری برای فروش ۵ ساله ۴ میلیون بشکه نفت با چین می‌بندد و پول یک سال فروش این نفت را پیشتر دریافت می‌کند.
پیش بینی کسری ۲۳۰ هزار میلیارد تومانی بودجه در سال آینده ایران
۱۳۹۹/۰۹/۱۸ / اقتصاد ایران / پیش بینی / پیش بینی کسری بودجه / کسری بودجه / کسری بودجه دولت
پیش بینی کسری ۲۳۰ هزار میلیارد تومانی بودجه در سال آینده ایران
شفقنا- رییس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی از پیشنهاد افزایش حقوق ۴۰درصدی کارگران از سوی مجلس به دولت خبر داد. علی بابایی کارنامی درباره لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بیان کرد: متاسفانه طبق بررسی‌هایی که انجام شده بودجه سال آینده...
کوچکتر شدن سفره های مردم با کسری بودجه دولت در سال آینده
۱۳۹۹/۰۹/۱۶
کوچکتر شدن سفره های مردم با کسری بودجه دولت در سال آینده
بخشی، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه با کسری بودجه دولت در سال آینده بازهم سفره های مردم کوچکتر خواهد شد گفت: با روند بودجه بندی دولت در سال آینده، تورم حداقل دوبرابر خواهد شد.
دولت به دنبال جبران کسری بودجه خود| بودجه ۱۴۰۰، سیگنالی قوی برای بازار سرمایه است
۱۳۹۹/۰۹/۱۶
دولت به دنبال جبران کسری بودجه خود| بودجه ۱۴۰۰، سیگنالی قوی برای بازار سرمایه است
یک کارشناس بازار سرمایه لایحه ارائه شده بودجه سال بعد به مجلس را راهی برای تأمین کسری بودجه دولت خواند و گفت: دولت به دنبال راهی است که به نقدینگی نزدیک‌تر باشد اما این لایحه تا مرحله تصویب، تغییرات زیادی خواهد داشت.
بودجه ۱۴۰۰؛ شمشیر دولبه دولت با فرض بازگشت آمریکا به برجام
۱۳۹۹/۰۹/۱۵ / بودجه 1400 / بودجه سنواتی / بازگشت آمریکا به برحام / بودجه برجامی / کسری بودجه دولت
بودجه ۱۴۰۰؛ شمشیر دولبه دولت با فرض بازگشت آمریکا به برجام
سیدکمال سیدعلی کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه بودجه ۱۴۰۰ بسیار خوشبیانه بسته شده است، گفت: از این نظر خوشبینانه، که دولت اعتقاد دارد، مذاکرات با آمریکا انجام می‌شود و بودجه با فرض بازگشت آمریکا به برجام تدوین شده، مهم‌ترین نشانه در این رابطه میزان فروش نفت است، بر اساس آن چیزی که در بودجه آمده، پیش بینی شده ایران روزانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت را به فروش برساند.
نرخ سود در حراج اوراق رکورد شکست
۱۳۹۹/۰۹/۱۵ / اوراق بدهی دولتی / حراج اوراق بدهی دولتی / نرخ سود حراج اوراق بدهی
نرخ سود در حراج اوراق رکورد شکست
اقتصادنیوز : در هفته بیست و هفتم از حراج اوراق بدهی دولتی نرخ سود موثر به ۲۱.۳۹ درصد رسیده و رکورد دیگری را به ثبت رساند. در مجموع ۲۷ هفته حراج نیز ۸۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از کسری بودجه دولت از این طریق تامین شد.
نقشه دولت برای دخل و خرج ۱۴۰۰
۱۳۹۹/۰۹/۱۴ / بودجه ۱۴۰۰ / کسری بودجه ۱۴۰۰
نقشه دولت برای دخل و خرج ۱۴۰۰
اقتصادنیوز : برآورد کسری بودجه دولت در سال ۱۴۰۰ سه برابر آنچیزی است که از کسری بودجه ۱۳۹۹ تخمین زده می شد. این در حالی است که دولت در نظر دارد تا فروش نفت را در سال بعد به فراتر از ۴ برابر برآورد خود در سال ۱۳۹۹ برساند.
۱۳۹۹/۰۹/۱۳
بدهی آمریکا از ۸۵ تریلیون دلار گذشت
کشورهای خارجی بیش از 7 تریلیون دلار اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا در اختیار دارند. به گزارش «ایسنا» به نقل از سایت رسمی اعلام بدهی آمریکا، میزان بدهی‌های دولت این کشور تا پایان نوامبر ۲۰۲۰ به ۲۷ تریلیون و ۳۱۴ میلیارد و ۹۲۷ میلیون دلار رسیده است. میزان بدهی هر شهروند آمریکایی تا پایان این ماه به‌طور متوسط ۸۲ هزار و ۶۰۱ دلار و میزان بدهی هر مالیات‌دهنده آمریکایی به‌طور متوسط ۲۱۸ هزار و ۷۹۸ دلار بوده است. کسری بودجه دولت آمریکا تا پایان ماه نوامبر به 3 تریلیون و ۲۰۶ میلیارد و ۷۹۲ میلیون دلار رسیده است. در حال حاضر بزرگ‌ترین اقلام بودجه‌ای آمریکا شامل: مراقبت‌های درمانی با یک تریلیون و ۳۱۳ میلیارد و ۷۸۳ میلیون دلار، تامین اجتماعی با یک تریلیون و ۱۰۷ میلیارد و ۱۲۷ میلیون دلار، هزینه‌های دفاعی با ۷۰۵ …
۱۳۹۹/۰۹/۱۱
«برگُزین» روزنامه‌های ایران
در این ستون ـ بی‌هیچ دخل و تصرفی ـ گزیده‌ای از مطالب روزنامه‌های سراسری کشور را، فردای انتشار می‌توانید مطالعه کنید.همشهری: سه محرک تازه برای تداوم صعود بورسبه‌نظر می‌رسد سوخت لازم برای رشد شاخص بورس در روزهای باقیمانده از سال فراهم آمده؛ چنان‌که با ظهور 3 محرک تازه برای تداوم رشد بورس، ارزش بازارسهام دیروز با رشد 175هزار میلیارد تومانی مواجه شد و نماگر این بازار از محدوده مقاومت یک میلیون و 400هزار واحد عبور کرد. حمایت از بازار سهامنخستین محرک بنیادی پرقدرت که می‌تواند صعود بورس در روز‌های آینده را تضمین کند، تاکید مقام معظم رهبری به فروش سهام شرکت‌های دولتی است. دیروز عبد الناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در اینستاگرام خود در این‌باره نوشت:رهبر معظم انقلاب، در دیدار ۴ آذرماه ۹۹ با اعضای شورای‌عالی …
۱۳۹۹/۰۹/۰۹
مالیاتی از مسکن و خودروی لوکس گرفته نشد
در حالی که کمیسیون تلفیق مجلس در بودجه سال ۱۳۹۹ مصوبه‌ای مبنی بر اخذ مالیات از خانه‌ها و خودروهای لوکس تصویب و مقرر کرده بود که دولت از خودروهای بیش از یک میلیارد تومان و خانه‌های بیش از ۱۰ میلیارد تومان مالیات اخذ کند، اما کارنامه درآمدهای مالیاتی دولت در نیمه اول امسال نشان می‌دهد دولت هیچ درآمدی از این بخش نداشته است.  از همان روزهایی که قرار بر مالیات‌ستانی از خانه و خودروهای لوکس مطرح شد، بسیاری از کارشناسان اقتصادی این طرح را ناکارآمد و فاقد وجاهت‌های لازم برای کسب درآمد پایدار برای دولت می‌دانستند، چراکه به باور آنها این کار می‌تواند رانت و رشوه را افزایش دهد و افراد برای اینکه نشان دهند خانه‌های‌شان لوکس نیست، آنها را به قیمت‌های …
۱۳۹۹/۰۹/۰۵
افزایش بیکاری و کسری بودجه اندونزی به علت کرونا
وزیر مالی اندونزی اعلام کرد پاندمی کرونا در ماه‌های اخیر باعث افزایش کسری بودجه دولت و افزایش جمعیت بیکاران این کشور شده است.
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / بودجه 99 / تورم ۹۹
چگونه کسری بودجه دولت سفره مردم را کوچک کرد؟/ جزئیات دخل و خرج هفت‌ماهه دولت+جدول
جزئیات دخل و خرج ۷ ماهه دولت نشان می‌دهد حدود ۱۸ درصد از منابع ارزی که به کالاهای اساسی و ضروری پرداخت می‌شود محقق شده و این کسری آثار خود را به شکل رسوب، کمبود کالا و نهایتا تورم در سفره مردم نشان می‌دهد.
تاثیر مثبت توزیع اوراق قرضه بر کاهش نقدینگی
۱۳۹۹/۰۹/۰۲
تاثیر مثبت توزیع اوراق قرضه بر کاهش نقدینگی
مجتهد، کارشناس اقتصادی، سیاست بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه دولت را مثبت ارزیابی کرد و گفت: توزیع اوراق قرضه دولتی با کاهش رشد نقدینگی به کنترل نرخ تورم کمک خواهد کرد.
ناامیدی دولت از فروش اوراق
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / اوراق بدهی دولتی / نرخ سود حراج اوراق بدهی
ناامیدی دولت از فروش اوراق
اقتصادنیوز: فروش اوراق دولتی در ۲ ماه ابتدایی پاییز، به کمترین سطح از ابتدای برگزاری حراج رسید. در بیست و پنجمین مرحله ازحراج اوراق بدهی دولتی تنها ۱۴۰ میلیارد تومان با نرخ موثری بالاتر از ۲۱ درصد به فروش رسید. عددی که نگرانی‌ها در خصوص کسری بودجه دولت، با توجه به هزینه های جدید کرونایی را دوچندان…
منابع و مصارف بودجه در ۶ ماهه چقدر محقق شد؟ /سهم «تقریبا هیچ» فروش اموال مازاد در تامین منابع+ جدول
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / وزارت امور اقتصادی و دارایی / وزارت امور اقتصادی و دارایی / عملکرد / صادرات نفت / عملکرد شش &#
منابع و مصارف بودجه در ۶ ماهه چقدر محقق شد؟ /سهم «تقریبا هیچ» فروش اموال مازاد در تامین منابع+ جدول
صرفا 1.6 درصد از منابع پیش بینی شده از محل فروش اموال مازاد دولتی و 17.5 درصد از منابع پیش بینی شده از محل صادرات نفت، میعانات و گاز در نیمه اول امسال محقق شده است. همچنین استفاده گسترده از مجوز شورای سران قوا برای انتشار اوراق مازاد نقش مهمی در جبران کسری بودجه دولت داشته است.
۱۳۹۹/۰۸/۲۶
رابطه بی‌معنای افزایش نرخ سود با افت بازار سهام
یک اقتصاددان گفت: فشار بر بانک مرکزی برای حمایت از بازار سرمایه به معنی تقبل ضمنی انتشار پول است و نه تنها تفاوتی از نظر آثار تورمی با پولی کردن کسری بودجه دولت ندارد، بلکه زیان‌بارتر است.
امکان رفع مشکل کسری بودجه با جلوگیری از فرار مالیاتی
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ / هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی / کمیسیون اقتصادی / فرار مالیاتی / مالیات
امکان رفع مشکل کسری بودجه با جلوگیری از فرار مالیاتی
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به کسری بودجه دولت گفت: اصلاح نظام مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی قدمی برای جبران کسری بودجه است.
خاندوزی: پرداخت ناهماهنگ ۵ نوع یارانه در بودجه ۱۴۰۰ اصلاح می‌شود
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ / احسان خاندوزی / کمیسیون اقتصادی مجلس
خاندوزی: پرداخت ناهماهنگ ۵ نوع یارانه در بودجه ۱۴۰۰ اصلاح می‌شود
احسان خاندوزی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به چالشهای حمایت از اقشار محروم با ابزارها و راهکارهای حمایتی موجود، گفت: در اقتصاد همیشه تأکید داریم که تابع هدف ذیل یک تابع قید دنبال شود تا به نقطه بهینه برسیم. در زمینه حمایت از اقشار مستضعف و محروم جامعه قید باید این باشد که عناصری که مخل آرامش و خرید بلندمدت و  تشدیدکننده فشار بر مردمند، رشد نکنند، بر این اساس نباید عواملی که موجب افزایش کسری بودجه دولت می‌شوند به‌عنوان عوامل افزایش تورم تحریک شوند. در ادبیات اقتصاد اسلامی نیز اهداف ارزشمند با ابزار درست و صحیح باید محقق شود.
تبعات یک‌ساله افزایش قیمت بنزین؛ وعده‌های دولت چه بود و چه شد؟ +جدول و نمودار
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / بنزین / اخبار داغ / حسن روحانی / محمد باقر نوبخت / عبدالناصر همتی / بانک مرکزی
تبعات یک‌ساله افزایش قیمت بنزین؛ وعده‌های دولت چه بود و چه شد؟ +جدول و نمودار
مسئولان دولت در سال گذشته بارها تاکید کردند که افزایش قیمت بنزین برای رفع کسری بودجه دولت نبوده و صرفا با هدف توزیع درآمد حاصل از آن در بین اقشار متوسط و کم‌درآمد و ارتقای سطح معیشتی آنها بوده است.
کسری بودجه دولت آمریکا در یک ماه ۱۰۰ درصد افزایش یافت
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / اقتصاد / بودجه / دولت آمریکا / کسری بودجه / نقدینگی
کسری بودجه دولت آمریکا در یک ماه ۱۰۰ درصد افزایش یافت
اقتصاد نیوز : کسری بودجه دولت آمریکا در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافت.
دو برابر شدن کسری بودجه آمریکا در یک ماه
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / کسری بودجه آمریکا / دونالد ترامپ
دو برابر شدن کسری بودجه آمریکا در یک ماه
در ماه اکتبر کسری بودجه دولت آمریکا نسبت به ماه قبل بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافت.
ورود صندوق‌های ETF چه تاثیری بر بورس دارد؟
۱۳۹۹/۰۸/۲۰
ورود صندوق‌های ETF چه تاثیری بر بورس دارد؟
سلمان بابازاده کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بازار ورود صندوق‌های ETF را اتفاقی خوب در جهت جبران کسری بودجه دولت دانست که موجب تزریق هیجان به بازار سرمایه شد. بابازاده افزود: اگر دولت توانسته باشد به وسیله عرضه این صندوق‌ها کسری بودجه خود را جبران کند، گامی مثبت در جهت رشد اقتصادی کل کشور از جمله رشد بازار سرمایه برداشته است. هر چند نباید عرضه این صندوق‌ها موجب دخالت بیشتر دولت در بازار شود.
۱۳۹۹/۰۸/۲۱
سایه اما و اگرها بر سر بازار خودرو
در بازار خودرو طی ماه‌های اخیر شاهد بودیم که خودرو‌های داخلی با دلار ۴۰ هزار تومانی معامله می‌شدند و قیمت آن‌ها اصلا واقعی نبود، در این وضعیت بازار در رکود فرو رفت، الان نیز همه انتظار دارند که قیمت‌ها با کاهش روبه‌رو شود و ببینند در چه قیمت‌هایی ثبات و تعادل حاکم می‌شود، اما نکته مهم این است که خودرو‌های داخلی پرتیراژ با توجه به جو کاهشی که وجود دارد، می‌تواند حداقل ۳۰ درصد کاهش یابد.در حالی که از روز پنجشنبه دلار سیر نزولی پیدا کرده بود به دلیل انتخابات آمریکا و به تبع آن قیمت‌ها در بازار خودرو نیز ریزشی شده بود، یکشنبه عصر دلار دوباره با رشد قیمت روبه‌رو شد، اما به نظر می‌رسد این نوسان قیمتی در بازار ارز نیز زودگذر باشد و دوباره نرخ‌ها با سیر کاهنده روبه رو می‌شود، اما این بار با شیب ملایم …
۱۳۹۹/۰۸/۱۹
آثار مخرب طرح حمایت معیشتی
یک کارشناس اقتصادی گفت: با اجرای طرح حمایت معیشتی مصوب مجلس، به‌دلیل افزایش تورم هزینه‌ خانوارها به ازای هر نفر ماهانه حدود ۱۳۱ الی ۱۵۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت. حسین رضوی‌پور درمورد طرح حمایت معیشتی مجلس، گفت: در روزهای اخیر، طرح حمایت معیشتی مجلس شورای اسلامی با ۲۱۵ رای موافق به تصویب رسید و برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شد. طرحی که در آن ۳۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای اجرای طرح حمایت معیشتی در نظر گرفته شده است.به گزارش مهر، این کارشناس اقتصادی افزود: در طرح مذکور، دو منبع برای تامین این بودجه پیش‌بینی شده است که شامل ۱۵ هزار میلیارد تومان از محل فروش دارایی‌های دولت و ۱۵ هزار میلیارد تومان دیگر نیز از محل کاهش برخی دیگر از مصارف پیش‌بینی شده در طرح اصلاح یارانه بنزین، است.افزایش …
رفتار مشکوک حقوقی‌ها و از دست رفتن سرمایه مردم
۱۳۹۹/۰۸/۱۳ / شرکت ملی پالایش / مجلس / تهران / شتران / شبریز / وزارت نفت / ریزش بورس / پالایشگاه تهران / موسوی لارگانی
رفتار مشکوک حقوقی‌ها و از دست رفتن سرمایه مردم
دولت برای تأمین منابع بودجه ای خود باید روزانه ۱ میلیون بشکه نفت با قیمت هر بشکه ۵۰ دلار به فروش می رساند، اما عدم توانایی وزارت نفت برای دور زدن تحریم ها، کسری بودجه دولت را از جیب مردم پر کنند.
ناکارآمدی خصوصی‌سازی زیر سر کیست؟
۱۳۹۹/۰۸/۱۲
ناکارآمدی خصوصی‌سازی زیر سر کیست؟
ایلنا: عضو هیات نمایندگان اتاق ایران، گفت: شاهدیم که خصوصی‌سازی به ابزاری برای تأمین کسری بودجه دولت‌ها تبدیل ‌شده است.
۱۳۹۹/۰۸/۱۲
رشد نقدینگی در روزهای کرونایی
گروه اقتصادی|بر اساس آنچه بانک مرکزی از آمارهای منتهی به پایان شهریور ماه سال جاری منتشر کرده، نقدینگی کشور حدود 2 هزار و 895 هزار و 890 میلیارد تومان  است که نسبت به شهریور سال گذشته 36.2 درصد و پایان سال گذشته 17.1 درصدرشد داشته است. از این نقدینگی 2 هزار و 295 هزار و 190 میلیارد تومان سهم شبه پول و 600 هزار و 700 میلیارد تومان سهم پول بوده است. میزان اسکناس و مسکوک در دست اشخاص هم با 1.9 درصد کاهش نسبت به ماه مشابه سال قبل 59 هزار و 960 میلیارد تومان درج شده است.اما نکته ای که در آمار بانک مرکزی وجود دارد، شیب تند افزایش اجزای تشکیل دهنده نقدینگی، پول و شبه پول است. که میزان این دو جزء در پایان شهریور سال جاری را به 600 و 2295 هزار میلیارد تومان رسانده. عددی که  نسبت به شهریور سال …
خصوصی‌سازی به ابزاری برای تأمین کسری بودجه دولت‌ها بدل‌ شده است
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
خصوصی‌سازی به ابزاری برای تأمین کسری بودجه دولت‌ها بدل‌ شده است
فروزان‌فرد، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران می‌گوید: در خصوصی‌سازی باید کارآیی و اثربخشی فعالیت‌های اقتصادی از طریق مدیریت بخش خصوصی مدنظر قرار گیرد؛ اما در پی بی‌توجهی به این نگاه، خصوصی‌سازی به ابزاری برای تأمین کسری بودجه دولت‌ها تبدیل‌ شده و دولت‌ها در بودجه هر سال بخشی از درآمدها را از محل واگذاری دارایی‌ها در نظر می‌گیرند.
سه سناریوی تورمی طرح اعطای کارت اعتباری مجلس
۱۳۹۹/۰۸/۱۱ / جامعه / دولت / کارت اعتباری / کسری بودجه / مجلس شورای اسلامی
سه سناریوی تورمی طرح اعطای کارت اعتباری مجلس
باتوجه به کسری بودجه دولت مرکز مطالعات بازرگانی وزارت صمت در گزارشی به بررسی طرح پیشنهادی مجلس شورای اسلامی در خصوص حمایت از اقشار آسیب پذیر در قالب اعطای کارت اعتباری پرداخت.
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
تاثیر تورم و نقدینگی بر رشد قیمت مسکن
یک تحلیل‌گر بازار مسکن پیش‌بینی کرد: شیب افزایش قیمت مسکن بی‌تردید کند می‌شود زیرا هیچ بازاری با چنین شیبی نمی‌تواند تداوم داشته باشد.قیمت مسکن طی ماه‌های اخیر افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است. تغییر هفتگی قیمت‌ها فضا را برای ورود نوسان‌گیران از یک سو و متقاضیان خرید مسکن زا سوی دیگر فراهم کرد اما کارشناسان بر این اعتقادند که اهنگ رشد قیمت مسکن به زودی تغییر کرده و روند رو به رشد قیمت‌ها متوقف می‌شود.به گزارش خبرآنلاین، مهدی سلطان‌محمدی، کارشناس صنعت و بازار مسکن درباره وضعیت کنونی این حوزه گفت: افزایش قیمت مسکن متاثر از رشد تورم است اما نکته مهم اینجاست که به نظر من ما وارد دوره تورم‌های مهار گسیخته و ابرتورم نشده‌ایم و شواه و آمار چنین چیزی را نشان نمی‌دهد از این رو سرعت افزایش قیمت‌ها کاهش …
چاله کسری بودجه در نیمه دوم 99
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
چاله کسری بودجه در نیمه دوم 99
افت شدید درآمدهای نفتی، دست دولت را برای اداره کشور بسته است و پیش‌بینی می‌شود در نیمه دوم امسال کسری بودجه دولت تا 180هزار میلیارد تومان هم برسد. تازه این برآورد بدون احتساب هزینه‌های احتمالی امواج آینده حملات کرونا به اقتصاد کشور و البته صندوق دولت است اما سؤال اصلی این است که انتخاب جو بایدن یا دونالد ترامپ چه تأثیری بر دخل و خرج دولت ایران دارد و آیا می‌تواند باعث دسترسی ایران به دلارهای نفتی یا افزایش صادرات نفت ایران شود یا مسیر سخت‌تر خواهد شد؟ برآوردها نشان می‌دهد که اگر دولت نتواند بخش قابل …
سرکشی به حساب افراد؛ قانونی یا غیر قانونی؟
۱۳۹۹/۰۸/۱۰
سرکشی به حساب افراد؛ قانونی یا غیر قانونی؟
روزنامه اینترنتی فراز نوشت: سود سپرده‌های بانکی کلان (سپرده‌های بالای یک میلیارد تومان)، در سال بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است و طبق آمار، بیش از ۹۰ درصد این سپرده‌ها (از نظر ارزش ریالی) نزد ۴ درصد سپرده گذاران است. کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند، در نظر گرفتن مالیات، سپرده‌های بانکی منبع درآمد پر رونقی برای جبران کسری بودجه دولت خواهد بود.
تامین کسری بودجه دولت از جیب کشاورزان! / بخش کشاورزی با حذف معافیت مالیات نابود خواهد شد
۱۳۹۹/۰۸/۰۷
تامین کسری بودجه دولت از جیب کشاورزان! / بخش کشاورزی با حذف معافیت مالیات نابود خواهد شد
اعظمی ساردویی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم ضمن مخالفت با پیشنهاد وزارت اقتصاد مبنی بر حذف معافیت مالیاتی بخش کشاورزی، گفت: اگر بازار دست دلالان افتاده است ناشی از ضعف مدیریتی است و این ضعف را با حذف معافیت مالیاتی نمی توان برطرف کرد.
کسر بودجه دولت و کسری منابع بانک‌ها ۲ عامل افزایش قیمت ارز از سال ۱۳۹۰
۱۳۹۹/۰۸/۰۵
کسر بودجه دولت و کسری منابع بانک‌ها ۲ عامل افزایش قیمت ارز از سال ۱۳۹۰
استاد اقتصاد و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا گفت: بطور مشخص اصلی ترین علت افزایش قیمت ارز از سال ۱۳۹۰ به این سمت افزایش کسری بودجه دولت و در سال های اخیر کسری منابع بانک هاست .
اصلی ترین علت افزایش نرخ ارز؛ افزایش کسری بودجه و کسری منابع بانک ها
۱۳۹۹/۰۸/۰۵
اصلی ترین علت افزایش نرخ ارز؛ افزایش کسری بودجه و کسری منابع بانک ها
راغفر، استاد اقتصاد و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا گفت: بطور مشخص اصلی ترین علت افزایش قیمت ارز از سال ۱۳۹۰ به این سمت افزایش کسری بودجه دولت و در سال های اخیر کسری منابع بانک هاست.
اجماع دو قوه علیه خلق پول
۱۳۹۹/۰۸/۰۵
اجماع دو قوه علیه خلق پول
رئیس مجلس در یک اظهارنظر بر تامین کسری بودجه دولت از طریق ابزار کم‌هزینه مانند «انتشار اوراق دولتی» و «بازارگردانی آن از سوی بانک مرکزی در قالب عملیات بازار باز» تاکید کرده است. پیش‌تر رئیس‌جمهور…
۱۳۹۹/۰۸/۰۶
چرا بازار متشکل ارزی ندرخشید؟
یک مقام مسئول با بیان اینکه خرید دلار از سوی مردم به دلیل حفظ ارزش دارایی‌‍‌هایشان بود، گفت: شرایط بازار متلاطم ارز و تشدید تحریم‌ها سبب نقش‌آفرینی نه چندان خوب بازار متشکل ارزی شد.به گزارش مهر، احمد مجتهد، کارشناس مسائل بانکی با تحلیل عملکرد بازار متشکل ارزی در شرایط کنونی بازار ارز گفت: جای خالی اجرای ایده راه‌اندازی بازار متشکل ارزی اگرچه در بازار ارز احساس می‌شد، اما باید توجه داشت که این ساختار، در شرایط کنونی کاملاً تحت تاثیر فضای کنونی حاکم بر نظام بانکی به دلیل تحریم‌ها و برخی عوامل غیرعادی کار خود را آغاز کرده است؛ بنابراین ساختاری شکل گرفته که تحت شرایط بازار متلاطم از یک سو و تشدید تحریم‌های سیاسی از سوی دیگر قرار دارد. در عین حال، مشکلات ناشی از کاهش درآمدهای ارزی دولت نیز عمق این …
چهره روز/از ناکارآمدی تا واقع‌بینی
۱۳۹۹/۰۸/۰۵
چهره روز/از ناکارآمدی تا واقع‌بینی
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس از اتخاذ 4تصمیم برای کاهش ناکارآمدی اقتصادی خبر داده که براساس آن قرار است سندیکای صادرکنندگان خوشنام برای استفاده از ظرفیت اعتباری و تسهیل فعالیت بازرگانی آنها تشکیل شود، مبادله کالا با کالا بدون نیاز به تبادل ارز برای کالاهای ضروری و مواداولیه تولید شتاب پیدا کند و با تشکیل پنجره واحد صادرات نفت در برابر واردات کالاهای اساسی، نیاز کشور به کالاهای اساسی برطرف شده و در نهایت اینکه کسری بودجه دولت از طرق کم‌هزینه مانند انتشار اوراق دولتی و بازارگردانی آن از سوی بانک مرکزی …
۱۳۹۹/۰۷/۲۸
دلیل فروش نرفتن اوراق بدهی دولت چیست؟
یک اقتصاددان گفت: اگر دولت در نرخ سود اوراق بدهی دخالت نمی‌کرد کسری بودجه دولت به طور کامل برطرف می‌شد و حتی میزان خلق پول بانک‌ها کاهش می‌یافت.
۱۳۹۹/۰۷/۲۸
واکنش بازارها به لغو تحریم‌های تسلیحاتی
گروه اقتصادی|شاخص کل بورس تهران در آغاز معاملات هفته، مجددا ریزشی شد و با افت 47هزار واحدی، به یک میلیون و514 هزار و 214 واحد رسید. این رقم پایین‌ترین رقم از نهم تیرماه سال جاری به شمار می‌رود و می‌توان گفت که شاخص کل بورس تهران در کف 75 روز کاری قرار گرفته است. شرکت‌های بزرگ معدنی، پتروشیمی و پالایشگاهی ایران بیشترین سهم را از افت 3 درصدی شاخص بورس نسبت به روز چهارشنبه گذشته (آخرین روز معاملاتی) داشته‌اند. این افت شاخص سه روز پس از «لغو تحریم‌های تسلیحاتی » ایران پس از 10سال رخ می‌دهد و به نوعی می‌توان واکنش بازار سهام به این اتفاق مهم را ریزشی شدن شاخص نامید.  گفته می‌شود فضای روانی حاکم بر بازار سرمایه دلیل عمده افت شاخص‌هاست. …
۱۳۹۹/۰۷/۲۸
چالش شکاف عمیق میان حداقل دستمزد با خط فقر
در حالی که طی سال‌های گذشته حداقل دستمزد فاصله‌ای قابل توجه را با تورم حفظ کرده است، افزایش تورم در سال جاری سبد معیشتی کارگران را بیش از پیش کوچک کرد.تورم، گرانی و افزایش روز به روز نرخ دلار تبعات سنگینی برای طبقه کارگر ایران داشته و موجب این شده است که خانواده‌های کارگری در تامین نیازهای اولیه و اساسی خود دچار مشکل شوند. کارشناسان معتقدند وضعیت کسب ‌و کارها در دوران بیماری کرونا، افزایش کسری بودجه دولت، رشد فزاینده نقدینگی، روند شاخص بورس و روند صعودی نرخ ارز در اوج گرفتن تورم نقش داشته است.به گزارش خبر‌آنلاین، در تازه‌ترین اظهارات کارشناسی خط فقر برابر با ۱۰ میلیون تومان برای خانوار چهار نفره برآورد شده، این در حالی است که حداقل دستمزد فاصله‫ای قابل توجه را با خط فقر دارد. حمید حاج‌اسماعیلی …
۱۳۹۹/۰۷/۲۷
شاهد بازاری سرکوب «سود»
سرکوب نرخ سود در ماه‌های نخست سال مختصات بازارها را به هم ریخت. گزارش رسمی بانک مرکزی تاکید می‌کند که کسری بودجه دولت و واریز ریالی منابع صندوق‌ها به حساب بانک‌ها سبب ایجاد موج نقدینگی در بانک‌ها شد و در نتیجه نرخ سود تعادلی بازار بین بانکی به سطح 8 درصد کاهش یافت. در این خصوص انفعال سیاست‌گذار، برای استفاده از ابزار نرخ سود باعث شد که آشفتگی بازارهای دارایی نظیر ارز، مسکن و حتی بازار سهام افزایش یابد و روند متعادل در شاخص بازارها، جای خود را به التهابات و نوسانات روزانه داد. حال اما آمارها نشان می‌دهد در 4 ماه اخیر نرخ سود بازار بین بانکی با افزایش 12 واحد درصدی به حدود 20 درصد افزایش یافته است تا کمی خود را به شرایط تعادلی بازارها نزدیک کند. در این شرایط گام تکمیلی می‌تواند نزدیک کردن نرخ سود …
تاکید همتی بر جبران کسری بودجه دولت با انتشار اوراق بدهی در نیمه دوم سال
۱۳۹۹/۰۷/۲۶
تاکید همتی بر جبران کسری بودجه دولت با انتشار اوراق بدهی در نیمه دوم سال
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تامین کسری بودجه دولت در نیمه اول سال با انتشار اوارق بدهی ابراز امیدواری کرد این روند در نیمه دوم سال نیز ادامه یابد تا با کمترین اثرات جانبی بر تورم و نقدینگی، کسری بودجه دولت جبران شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •