پنجشنبه, ۹ بهمن, ۱۳۹۹ / 28 January, 2021
تالاب گاوخونی
امیدی به تامین حقابه گاوخونی نیست!/مازوت‌سوزی در اصفهان نداشتیم
۴ روز قبل / محیط زیست / تالاب / آلودگی هوا
امیدی به تامین حقابه گاوخونی نیست!/مازوت‌سوزی در اصفهان نداشتیم
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: حقابه تالاب گاوخونی ۱۷۶ میلیون مترمکعب است و با توجه به خشکسالی و حقابه داران متعدد از حوضه زاینده رود، موضوع تامین حقابه گاوخونی جدی نیست.
محیط زیست اصفهان ظرفیت لازم برای پایش مستمر صنایع آلاینده را ندارد
۱۳۹۹/۱۰/۰۷ / استانی-اجتماعی / آلودگی هوا / آلودگی هوای اصفهان / قانون هوای پاک / مازوت / صنایع آلاینده / زاینده‌رود / تالاب گاوخونی / مدیریت بحران
محیط زیست اصفهان ظرفیت لازم برای پایش مستمر صنایع آلاینده را ندارد
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه بخشی از وظایف پیش بینی شده در قانون هوای پاک که در اختیار استان اصفهان بوده اجرایی شده، اما بخشی از اقدامات مربوط به کشور و نیازمند حمایت ملی است، گفت: سازمان محیط زیست کشور باید موضوع آلودگی هوای اصفهان را در گارگروه ملی بررسی کند و بسته های حمایتی به استان برای اجرای طرح های مقابله با آلودگی هوا اختصاص یابد.
این بیابان روزگاری خانه ۲۰ هزار پرنده بود
۱۳۹۹/۰۹/۲۱ / تالاب / گاو خونی / زاینده رود / بی آبی / حق آبه / محیط زیست / زیست بوم / پرندگان مهاجر
این بیابان روزگاری خانه ۲۰ هزار پرنده بود
تالاب گاوخونی تا مرز ۹۶ درصد خشک شده است. اندک رطوبت لایه‌های زیرین آن از پساب زمین‌های کشاورزی حدفاصل سد رودشتن تا تالاب تامین شده و آن را از خطر خشکسالی صد در صدی نجات داده است. متولیان اداره حفاظت محیط زیست استان اصفهان می‌گویند با رهاسازی حقآبه این تالاب هنوز می‌توان به عبور از این بحران و نجات این تالاب امیدوار بود.
ببینید | گاوخونی نفس‌های آخرش را می‌کشد
۱۳۹۹/۰۹/۱۱ / محیط زیست / استان یزد / کم آبی - خشکسالی / تالاب
ببینید | گاوخونی نفس‌های آخرش را می‌کشد
تالاب گاوخونی نام باتلاقی است در فلات مرکزی ایران که بخش بزرگی از آن در استان اصفهان و مابقی در استان یزد قرار دارد که زاینده‌رود به آنجا می‌ریزد. تالاب گاوخونی در گذشته از سه منبع آبی شامل رودخانه زاینده رود، رودخانه زرچشمه از کوه‌های جنوبی شهرضا و رودخانه ایزدخواست از استان فارس تامین می‌شده است.
(تصاویر) نفس‌های آخر گاوخونی
۱۳۹۹/۰۹/۱۱ / تالاب گاوخونی / اصفهان / یزد
(تصاویر) نفس‌های آخر گاوخونی
ادامه این روند می‌تواند تالاب گاوخونی را به کانون تولید گرد و غبار تبدیل کند و تا شعاع زیادی را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین تامین حقابه آن ضروری است.
۱۳۹۹/۰۹/۱۱
جریان نسیه آب در زاینده‌رود
فاطمه عباسی- خبر‌نگار سال‌هاست که یک پای نصف جهان لنگ می‌زند و بستر زاینده‌رودش با آن جریان‌های خروشان به ساحلی وسیع و شنی‌ بدل شده؛ گستره‌ای مهجور از زمین آفتاب‌خورده که دور قلب اصفهان پیچیده است. وعده‌های مکرر مسئولان استانی و کشوری هم برای جریان دائمی زندگی در زاینده‌رود محقق نشده و کاهش چشمگیر منابع آبی و خشکی آن حتی معیشت کشاورزان را با چالش مواجه کرده است. بی‌بهره‌ ماندن تالاب گاوخونی از حقابه، آلودگی هوا، تخلیه آب‌های زیرزمینی و فرونشست زمین هم دستاورد همین تشنگی زاینده‌رود است که هر روز …
تالاب گاوخونی و زاینده‌رود سالها در آرزوی حق‌آبه
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / زاینده رود / فلات مرکزی ایران / اصفهان / تالاب گاو خونی / وزارت نیرو
تالاب گاوخونی و زاینده‌رود سالها در آرزوی حق‌آبه
اصفهان- ایرنا- مشکل تامین حق‌آبه زاینده‌رود و تالاب گاوخونی چه زمانی حل خواهد شد؟آیا طرح‌های انتقال آب می‌توانند چاره کار باشند؟ به اعتقاد کارشناسان شاید این طرح‌ها راهگشا باشد اما به این شرط که به تامین حق‌آبه زاینده‌رود و گاوخونی باور واقعی وجود داشته باشد و عملیاتی شود.
مطالعات باستان‌شناسی در حوضۀ آبریز زاینده‌رود و نتایج جالبِ حاصل از آن
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / استانی-فرهنگی و هنری / زاینده‌رود / باستان‌شناسی / شرق اصفهان / حفاری غیرمجاز / محوطه باستانی / میراث فرهنگی اصفهان / تالاب گاوخونی
مطالعات باستان‌شناسی در حوضۀ آبریز زاینده‌رود و نتایج جالبِ حاصل از آن
تابستان سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸،  بابک رفیعی علوی و علی شجاعی اصفهانی از گروه باستان‌شناسی دانشگاه هنر اصفهان، با بررسی یکی از بخش‌های حوضۀ آبریز زاینده‌رود در منطقۀ «کفرود_ورزنه» و سپس کاوش در سه محوطه، موفق به کشف بقایای زیستی مربوط به هزاره دوم و سوم پیش از میلاد شدند. تابستان امسال نیز قرار بود این مطالعات ادامه پیدا کند که کرونا مانع شد اما به‌زودی این گروه باستان‌شناس، مطالعات بالادست حوضۀ آبریز زاینده‌رود را آغاز می‌کنند تا با مقایسۀ نتایجی که تاکنون از پایین دست این حوزه به دست آمده، به شناخت بیشتری دربارۀ نحوۀ زیست بشر در کنار این رودخانۀ دائمی برسند.
آبی به تالاب گاوخونی نرسیده است/ خشکی تالاب و اثرات منفی خیزش گرد و غبار
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / استانی-اقتصادی / تالاب گاوخونی / زاینده‌رود / خشکی زاینده رود / کانون های گرد و غبار / حق‌آبه
آبی به تالاب گاوخونی نرسیده است/ خشکی تالاب و اثرات منفی خیزش گرد و غبار
سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان گفت: حجم ۳۰۰ هزار مترمکعبی آب رهاسازی شده از سد رودشتین به سمت تالاب، عدد قابل توجهی نبوده و تا امروز این آب به گاوخونی نرسیده است.
رهاسازی آب از سد رودشتین به سمت تالاب بین المللی گاوخونی
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / استانی-اقتصادی / زاینده‌رود / سد زاینده رود / تالاب گاوخونی
رهاسازی آب از سد رودشتین به سمت تالاب بین المللی گاوخونی
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان از رهاسازی سازی آب از سد رودشت به سمت تالاب بین المللی گاوخونی خبر داد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
دست داشتن برخی عناصر داخلی در انفجار نطنز
سخنگوی دولت مدتی است که تلاش دارد همراه با اعضای تیم اطلاع‌رسانی دولت، فضایی را فراهم کند تا به‌نحوی پاسخگوی بخشی از پرسش‌های رسانه‌های استانی باشد که اغلب با دغدغه‌های منطقه‌ای و محلی به سراغ مسوولان می‌روند. در همین راستا سه‌شنبه هفته گذشته که نشست خبری علی ربیعی در ساختمان کوثر نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد، یک خبرنگار اصفهانی با پرسشی در مورد تالاب گاوخونی میهمان نشست خبری سخنگوی دولت بود. در راستای این سیاست جدید، پنجشنبه هفته گذشته، ۲۷ شهریورماه هم علی ربیعی که به‌منظور شرکت در جلسه شورای اطلاع‌رسانی و نشست با روسای احزاب به اصفهان سفر کرده ‌بود، به پرسش‌های برخی رسانه‌ها پاسخ داد. دیروز هم برخلاف معمول، نشست خبری سخنگوی …
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
گاوخونی زنده نشد
مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اینکه با وجود بارش‌های خوب دو سال اخیر تالاب گاو خونی همچنان در وضعیت خوبی نیست، گفت: به دلیل حجم بارگذاری‌ها در بالادست تالاب اگر سه برابر میانگین بارش سالانه، بارندگی داشته باشیم باز هم آب به تالاب گاوخونی نمی‌رسد. مسعود باقرزاده کریمی ضمن اشاره به اینکه به عنوان یک کارشناس تالاب بر این باورم که تالاب گاو خونی مظلوم‌ترین تالاب ایران است، اظهار کرد: بیشتر تالاب‌های ما در کشور چندین رگ حیاتی دارند اما تالاب گاوخونی تنها یک رگ حیاتی دارد که آن هم زاینده‌رود است.
بارش‌های بی سابقه هم نتوانست «گاوخونی» را زنده کند
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / تالاب گاوخونی / وزارت نیرو / حق آبه تالاب ها / سازمان محیط زیست ایران
بارش‌های بی سابقه هم نتوانست «گاوخونی» را زنده کند
مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اینکه با وجود بارش‌های خوب دو سال اخیر تالاب گاو خونی همچنان در وضعیت خوبی نیست، گفت: به دلیل حجم بارگذاری‌ها در بالادست تالاب اگر سه برابر میانگین بارش سالانه، بارندگی داشته باشیم باز هم آب به تالاب گاوخونی نمی‌رسد.
احیای تالاب گاوخونی منوط به جاری‌بودن زاینده‌رود است
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / شرکت آب منطقه ای اصفهان / زاینده رود / اصفهان / تالاب گاو خونی / سد زاینده رود / وزارت نیرو
احیای تالاب گاوخونی منوط به جاری‌بودن زاینده‌رود است
اصفهان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: پیشنیاز احیا تالاب بین‌المللی گاوخونی، احیای رودخانه زاینده‌رود است که این نهاد همواره برای تحقق این مهم تلاش می کند.
سناریوی تازه برای احیای تالاب گاوخونی
۱۳۹۹/۰۵/۲۲
سناریوی تازه برای احیای تالاب گاوخونی
 زهرا رفیعی- خبر‌نگار براساس قوانین مسئولیت مدیریت آب با وزارت نیرو‌ست، این وزارتخانه هم پس از تامین آب شرب موظف به تامین آب برای محیط‌زیست است. اخیرا رضا اردکانیان، وزیر نیرو در پاسخ به اینکه رهاسازی آب موجب بهترشدن شرایط تالاب‌ها شده است؟ گفت که «هم بارش‌ها کمک کرد و در مواردی هم که امکانش بود، پس از تامین اولویت‌هایی مانند شرب، رهاسازی نیز انجام شد.» ولی عملا بخش کشاورزی و صنعت در میانه راه طولانی موجود بین سدها تا تالاب‌ها، چند برابر سهم خود برداشت می‌کنند و عملا حقابه تالاب‌ها به‌درستی و …
۱۳۹۹/۰۵/۱۹
سه‌گانه تالاب گاوخونی، آب و کشاورزی
تالاب گاوخونی در اصفهان چند سالی است با کم‌آبی دست و پنجه نرم می‌کند، این در حالی است که سازمان محیط‌زیست ۱۷۶ میلیون متر مکعب حقابه برای آن تعیین کرده اما وزارت نیرو تاکنون قطره‌ای از آن را تخصیص نداده به طوری که بین ۸۰ تا ۸۵ درصد آب حوضه در بخش کشاورزی استفاده می‌شود، جالب اینکه دو سالی است در بخش کشاورزی کشت سوم نیز اضافه شده که باری بر بارهای گذشته منابع آب منطقه است؛ برای ساماندهی این وضعیت کارگروهی تشکیل شده است.تالاب گاوخونی در استان اصفهان و بخشی در یزد در زمان‌های نه چندان دور زیستگاه زمستانه گذارنی پرندگانی همچون باکلان، حواصیل سفید، چوب پا، آب چلیک و کشیم بود که تمام اینها در حفظ بوم ساختار و محیط زیست آن منطقه نقش بسیار ارزنده‌ای داشتند که در کنار گیاهانی مانند نی، لوئی، مرغ، بارهنگ …
کشاورزی و صنعت آب گاوخونی را بلعیدند
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / کم آبی - خشکسالی / تالاب
کشاورزی و صنعت آب گاوخونی را بلعیدند
تالاب گاوخونی که با وسعتی حدود ۴۷۶ کیلومترمربع، در استان اصفهان قرار دارد و تامین کننده اصلی آن رودخانه زاینده رود است، چندین سال است که تقریبا خشک شده است. به طوری که بعد از بارش‌های سال گذشته، حدود یک ماه پیش مسدئولان خبر از مرطوب شدن تنها ۲۴ درصد سطح این تالاب دادند.
بیم و امید تالاب گاوخونی در گیرودار مرگ و زندگی
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / سازمان حفاظت محیط زیست / معاونت طبیعی و تنوع زیستی تالاب / زاینده رود / اصفهان / شرکت آب منطقه ای
بیم و امید تالاب گاوخونی در گیرودار مرگ و زندگی
اصفهان- ایرنا- تالاب گاوخونی دوباره نفس می‌زند و پرنده‌های مهاجر بر لکه‌های آبی‌اش فرود آمدند، معلوم نیست با تناوب جریان آب زاینده‌رود، چه سرنوشتی در انتظار این تالاب و زیستمندانش باشد،حقابه‌های وعده داده شده در بهار امسال عملی نشده است و پسابی هم که در نیمه خرداد راهی تالاب می‌شد فقط پس از گذشت چند روز قطع شد. تالاب و حواصیل ها هنوز منتظر جریان آب هستند؛ آبی که شاید بیاید و شاید هم نه!
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
دیدار مدیر منطقه ای بانک ایران زمین با مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان
به مناسبت هفته محیط زیست انجام شد:دیدار مدیر منطقه ای بانک ایران زمین با مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان مدیریت شعب استان های اصفهان،قم،مرکزی و چهارمحال و بختیاری بانک ایران زمین با مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان دیدار و در خصوص توانمندی ها، قابلیت ها و توسعه همکاری فی مابین گفتگو کرد.به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین، محمد رضا سبزواری مدیر منطقه ای بانک ایران زمین ضمن تبریک هفته محیط زیست به فعالین این عرصه به تشریح فعالیت های بانک ایران زمین از قبیل پویش های بلوط ایران زمین، سه شنبه های بدون خودرو و نه به پلاستیک و همچنین کمپین های زمین برای زندگی را داریم، آلرژی به مصرف انرژی ، جنگل تشنه ، میرآب و به خصوص حمایت از روز جنگلبان برای 3 سال متوالی نکاتی را بیان و گزارشی در خصوص …
چاره‌ای به جز اتمام طرح بهشت‌آباد و کوهرنگ سه نداریم
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / استانی-اقتصادی / زاینده‌رود / بهشت آباد / تونل سوم کوهرنگ / خشکی زاینده رود / تالاب گاوخونی
چاره‌ای به جز اتمام طرح بهشت‌آباد و کوهرنگ سه نداریم
دبیر شورای هماهنگی تشکل‌های زیست محیطی استان اصفهان گفت: دلیل خشکی زاینده رود این است که پیش از تامین منابع آبی، مصارف آب انجام شده است، بنابراین امروز چاره ای به غیر از اجرا و اتمام طرح بهشت آباد و تونل سوم کوهرنگ نداریم.
اصفهان در عرصه محیط زیست از صنعت عقب مانده است
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / استانی-اجتماعی / زاینده‌رود / حق‌آبه / تالاب گاوخونی
اصفهان در عرصه محیط زیست از صنعت عقب مانده است
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان درباره اینکه آیا طرح بن_بروجن مجوز زیست محیطی دارد یا خیر؟ گفت: این طرح ملی است و اجازه بدهید در این خصوص سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار نظر کند.
انسداد ۹۰۳ حلقه چاه غیرمجاز آب در استان اصفهان
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / استانی-اقتصادی / آب شرب / چاه غیرمجاز
انسداد ۹۰۳ حلقه چاه غیرمجاز آب در استان اصفهان
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از انسداد ۹۰۳ حلقه چاه غیرمجاز آب در استان اصفهان خبر داد و گفت: در چند روز اخیر کاهش خروجی از سد زاینده رود را برای توزیع آب کشاورزی شاهد بوده‌ایم و توزیع حق‌آبه محیط زیست و تالاب گاوخونی ادامه دارد.
کویر ورزنه
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / کویر مرزنه / پرونده | «سفر به کویر» و چند پیشنهاد جذاب
کویر ورزنه
ایرنا - اصفهان - کویر ورزنه در نزدیکی شهر ورزنه در ۱۰۰ کیلومتری اصفهان واقع شده و وسعت آن در حدود ۱۷ هزار هکتار است. وجه تمایز این کویر با دیگر کویرهای ایران وزش بادهای متفاوت است که اشکالی مانند تپه های ماسه ای طولی، هلالی و هرم های ماسه ای را بوجود می آورد.این کویر به دلیل نزدیکی به تالاب گاوخونی دارای پوشش گیاهی درختچه های «تاغ» و «اسکمبیل» است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
امسال حال تالاب‌ها خوب است
مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان محیط با اشاره به اینکه وضعیت تالاب‌های کویری در اثر بارندگی‌های امسال مناسب است، گفت: علیرغم این شرایط همچنان تالاب گاوخونی آبگیری مناسبی نشده است. به گزارش مهر، مسعود باقرزاده کریمی اظهار کرد: در اثر بارندگی‌های مناسب، تقریباً تمامی تالاب‌های کشور آبگیری شده‌اند و امسال، سال خوبی برای حیات تالاب‌های ایران است.۷۰ درصد تالاب بختگان پرآب شده که این شرایط برای یک تالاب کویری بسیار مطلوب است. او علاوه بر آبگیری بختگان، از شکل‌گیری آبگیرهای ۵۰ تا ۱۰۰ هزار هکتاری در دل کویرهای نیمه شمالی و جنوبی کشور خبر داد و گفت: هرچند امسال دریاچه ارومیه وضعیت مناسبی پیدا کرده است اما ازآنجا ‌که دریاچه ارومیه در منطقه کوهستانی …
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / مسعود باقرزاده کریمی / تالاب هامون / تالاب گاوخونی / تالاب بختگان / دریاچه مهارلو
امسال حال تالاب‌های کشور خوب است/ عمده تالاب‌های کویری آبگیری شدند
مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان محیط با اشاره به اینکه وضعیت تالابهای کویری در اثر بارندگی‌های امسال مناسب است، گفت: علیرغم این شرایط همچنان تالاب گاوخونی آبگیری مناسبی نشده است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / استانی-اقتصادی / تالاب / تالاب گاوخونی / آبگیری / فلامینگو / استانی-اجتماعی
آبگیری ۲۲ درصد پهنه گاوخونی/ ورود ۱۰۰ قطعه فلامینگو مهاجر به تالاب
معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به آبگیری حدود ۲۲ درصد سطح تالاب گاوخونی، گفت: حدود یکصد قطعه فلامینگو در اوایل سال ۱۳۹۹ وارد گاوخونی شده است که البته با توجه به وسعت تالاب احتمالا تعداد فلامینگوهای مهاجر حدود ۱۳۰ قطعه است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
شیرهای آب را ببندیم و تالاب گاوخونی را احیا کنیم!
مائده امینی ـ روزنامه‌نگار اعداد گاهی آنقدر بزرگ و ترسناک می‌شوند که آدم در ناخودآگاهش تصمیم می‌گیرد رهایشان کند. آبی که این روزها از لابه‌لای دست‌های ما می‌گذرد و هدر می‌رود، همان مایه حیاتی است که سال‌هاست کمبودش در ایران خبرساز است، این روزها اعداد ترسناکی را برای‌مان رقم زده است. اعدادی که شاید کمتر از همیشه در این جنگ بقا، گوش ما به شنیدن آنها حوصله کند. گربه را اما من می‌خواهم، همین‌جا، دم حجله بکشم. بیلبوردهای 20ثانیه‌ای را حالا دیگر هر کدام‌مان حداقل یک‌بار در شهر دیده‌ایم. پزشکان و محققان …
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
فلامینگوها به مهمانی تالاب گاوخونی اصفهان آمدند
اصفهان - ایرنا - دسته‌ای از فلامینگوهای مهاجر، اردیبهشت امسال در تالاب بین‌المللی گاوخونی در شرق اصفهان فرود آمدند که بر اساس برآوردهای اولیه تعداد آنها حدود یکصد قطعه است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
خنجر لابی گری بر منابع آبی چهارمحال و بختیاری
شهرکرد - خبرنگار ابتکار : طرح بهشت‌‌آباد عنوانی است که برای انتقال آب از چهارمحال و بختیاری به فلات مرکزی ایران به کار برده می‌شود‌که علیرغم هزینه های میلیاردی برای طرح مطالعاتی آن، به نظر می رسد مطالعات نه بر پایه کارشناسی بلکه بر پایه منفعت طلبی، ناحق کردن حق مردم چهارمحال و بختیاری و بی عدالتی انجام شده است چرا که میزان بالای برداشتِ برنامه ریزی شده تحت عنوان شرب ولی برای تامین نیت های شومی چون احداث کارخانجات جدید، صنایع بزرگ و کشت و صنعت های جدید برنامه ریزی شده است.اصفهان با شهرت جهانی خود نردبان کذایی پیشرفت خیالی خود را بر دوش های نحیف چهارمحال و بختیاری استوار کرده است و حال آن که این رویه اشتباه چهارمحال و بختیاری را از بین خواهد برد.رویه های اشتباه اصفهان تیشه به ریشه خود و چهار محال …
۱۳۹۹/۰۱/۲۲ / سازمان حفاظت محیط زیست / معاونت طبیعی و تنوع زیستی تالاب / روز جهانی پرندگان مهاجر / اصفهان
تالاب گاوخونی اصفهان یک دهه در حسرت جشن پرندگان مهاجر
اصفهان- ایرنا- جمعیت پرندگان مهاجر در تالاب بین‌المللی گاوخونی اصفهان بر اساس آخرین پایش اداره‌کل محیط زیست استان با وجود رهاسازی متناوب آب زاینده‌رود، کاهش یافته که بسیار کمتر از حد انتظار بوده است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / استانی-علمی و آموزشی / تالاب / احیای تالاب انزلی / تالاب شادگان / تالاب گاوخونی / روز جهانی تالاب‌ها / طرح ملی حفاظت از تالاب های ایران / دانشگاه فردوسی مشهد / محیط زیست
هم‌گام نبودن سازمان‌های متولی، یکی از دلایل خشکی تالاب‌های کشور است
یک استادیار گروه محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد گفت:یکی از دلایل خشکی تالاب‌های کشور، هم‌گام نبودن سازمان‌های متولی است و در 50سال اخیر ریاست سازمان محیط‌زیست را یک متخصص نزدیک به این حوزه بر عهده نداشته است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / استانی-اجتماعی / زاینده‌رود / تالاب گاوخونی / پرندگان
آسیب‌های مخرب در کمین زیست‌مندان زاینده‌رود
یک فعال محیط زیست با بیان اینکه آب رهاسازی شده در زاینده‌رود، سهمیه محیط‌زیست است، گفت: آب رهاسازی شده در مدت‌زمان محدود و به مقدار ۲۵ میلیون مترمکعب است، درحالی‌که تأثیرات مخرب این کار کمتر از تأثیرات مثبت آن نیست.
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / استانی-اقتصادی / تالاب گاوخونی / زاینده‌رود / ریزگردها
آبگیری ناچیز تالاب گاوخونی و تهدید ریزگردهای آن
یک فعال محیط زیست گفت: در حال حاضر تنها حدود ۵ درصد گاوخونی آبگیری کرده است که این بسیار خطرناک است، چراکه اصفهان و منطقه مرکزی کشور همچنان در معرض تهدید ریزگردها قرار دارند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / استانی-اجتماعی / تالاب / تالاب گاوخونی
تالاب بین‌المللی گاوخونی و اثر پروانه‌ای
این خبر که بر اساس بررسی‌های انجام‌شده در  ۱۰ ماه گذشته، شهر اصفهان مقام اول آلودگی هوا را به خود اختصاص داده است، نه‌تنها برای مردم این کهن شهر زیبا هشداردهنده است؛ بلکه برای همه مردم ایران خبر ناگواری است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۳
تالاب‌های ایران نیم‌قرن بعد از کنوانسیون رامسر
گروه اجتماعی| 49 سال پس از آنکه ایران پیشگام حفاظت از تالاب‌ها شد و در هتل رامسر کنوانسیونی با امضای 18 کشور رسمیت یافت هیچ‌کس گمان نمی‌کرد وضعیت اقلیمی در ایران از یک سو و بی‌توجهی به محیط زیست و حقابه آن از سوی دیگر حال تالاب‌های ایران را به وخامت بکشاند. به سال 1398 نگاه نکنید که سیل برخی از تالاب‌ها را پر آب کرد. 49 سال پس از آنکه موضوع حفاظت از تالاب‌های بین‌المللی مطرح شد که عمدتا زیستگاه پرندگان است در تالاب میانکاله بیش از 8هزار چلنگر و فلامینگو از بال‌زدن ایستادند و به دلیل نوعی مسمومیت جان باختند. حالا در آستانه 50سالگی این پیمان‌نامه مهم بین‌المللی که ابتدا فقط 18 کشور عضو آن بودند و حالا 169کشور به آن پیوسته‌اند، تالاب‌های …
۱۳۹۸/۱۱/۱۲
وای اگر دیو خفته گاوخونی بیدار شود
اصفهان - ایرنا- دبیر شورای هماهنگی سمن‌های محیط زیست استان اصفهان هشدار داد: وای اگر دیو خفته تالاب گاوخونی بیدار شود و آثار زیانبارش دامن منطقه مرکزی کشور را بگیرد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۱ / استانی-اقتصادی / تالاب گاوخونی / زاینده‌رود
هویت گاوخونی از آن یک کشور است
نماینده کشاورزان شرق اصفهان گفت: فراوانی آب در سال آبی گذشته سبب سیرابی بسیاری از پوشش های گیاهی و رسیدن آب به تالاب گاوخونی شد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۱ / استانی-اقتصادی / تالاب گاوخونی / زاینده‌رود
اقدامات زیادی باید برای احیای گاوخونی انجام شود/ نمدار بودن تنها ۵ درصد تالاب
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: ۴۰ میلیارد تومان برای بیابان زدایی و پیشگیری از پیشرفت بیابان در استان در نظر گرفته شده است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۱ / استانی-اقتصادی / زاینده‌رود / تالاب گاوخونی / بهشت آباد
پروژه بهشت‌آباد آخرین راه حل بحران زاینده‌رود است
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت تالاب گاوخونی خوب نیست و تقریبا حدود پنج درصد آن نمناک است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / محیط زیست / زاینده رود / گرد و غبار / تالاب / اصفهان / حقوق عمومی
نجات تالاب گاوخونی یک مصلحت فرا نسلی است
اصفهان- ایرنا - سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره‌کل حفاظت محیط زیست اصفهان با اشاره به ضرورت تامین حقابه تالاب گاوخونی گفت: نجات این تالاب بین‌المللی یک منفعت و مصلحت فرانسلی، فرامنطقه‌ای و ملی است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۹
عکس های منتخب روز/ غروب زیبای پاییزی «تالاب گاوخونی» در قاب دوربین«ایرنا»
شفقنا رسانه- این روزها بخش مهمی از اطلاعات مخاطبان از گوشه و کنار دنیا به واسطه تصاویر است به همین خاطر نقش عکاسان در تبادل تصاویر اهمیت زیادی دارد. عکاسان خبری مانند روزنامه نگاران وظایف مهمی در انتقال عکس هایشان دارند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک عکس خبری خوب این است که واقعیت صحنه را به مخاطب بگوید […]
۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / شرکت آب منطقه ای اصفهان / محیط زیست / سازمان حفاظت محیط زیست / تالاب / اصفهان
آب منطقه‌ای و محیط زیست اصفهان همچنان پیگیر تامین حقابه تالاب گاوخونی هستند
اصفهان - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: احیای تالاب بین‌المللی گاوخونی از اهمیت بالایی برخوردار است و در این پیوند، آب منطقه‌ای و محیط زیست استان همچنان پیگیر تامین حقابه زیست محیطی این تالاب هستند.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / استانی-اقتصادی / زاینده‌رود / تالاب گاوخونی / انتقال آب خزر به فلات مرکزی / دریای خزر
حقابه گاوخونی با ملاحظات اقتصادی و سیاسی ذبح شد
عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور گفت: مسئولان باید تالاب گاوخونی را ببینند که چگونه در پای ملاحظات اقتصادی و سیاسی ذبح شده است و اکنون نگران گرد نمک و ذرات به شدت آلاینده‌ای هستند که کیفیت زندگی مردم شرق اصفهان را به مخاطره انداخته است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / تالاب گاوخونی / زاینده‌رود / استانی-اقتصادی / سد زاینده رود
تحویل حقابه گاوخونی تا نیمه آبان
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: به زودی وزارت نیرو پیش از نیمه آبان ماه در خصوص کشت پاییزه کشاورزان اصفهان تصمیم‌گیری خواهد کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / استانی-اقتصادی / تالاب گاوخونی / زاینده‌رود / اصفهان
سراب گاوخونی
اگرچه مطابق مصوبه شورای عالی آب، نیاز زیست محیطی رودخانه‌ها و تالاب‌ها بعد از آب شرب در اولویت است، اما در سال‌های گذشته با بی‌توجهی به این مصوبه، قانون را زیرپا گذاشته‌ایم و نه تنها زاینده‌رود بلکه تالاب گاوخونی را از حقابه خود محروم کرده ایم.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / استانی-اقتصادی / تالاب گاوخونی / زاینده‌رود
میزان حقابه گاوخونی، به اندازه یک‌هزارم حجم آب تالاب نیست
۲۶ سال پیش در سال ۱۳۷۲ آخرین باری بود که حقابه تالاب گاوخونی به صورت کامل داده و سیراب شد، اما طی سال‌های گذشته حقابه زاینده رود و تالاب بین‌المللی گاوخونی داده نشد و به گفته حشمت‌الله انتخابی اگرچه امروز اندک حقابه ای برای گاوخونی رها شده است، اما وزارت نیرو از سال ۱۳۸۶ به بعد به زاینده‌رود و گاوخونی بدهکار است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / استانی-اقتصادی / تالاب گاوخونی / زاینده‌رود / اصفهان
جریان بیش از ۲ میلیون مترمکعب آب از بند شاخ کنار به گاوخونی
معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه حقابه تالاب گاوخونی ۱۷۶ میلیون مترمکعب در سال است، گفت: از دوم تا ۲۰ مهرماه جاری دو میلیون و ۲۴۱ هزار مترمکعب آب از بند شاخ کنار به سمت گاوخونی روانه شد که این حجم از آب نیز به همراه اندکی پساب و زهکش‌های کشاورزی بوده است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۹
آغاز مرحله دوم انتقال آب به تالاب گاوخونی
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از آغاز مرحله دوم انتقال آب به تالاب گاوخونی در این استان خبر داد و گفت: با انتقال آب به تالاب گاوخونی، مناطق پایین‌دست سد رودشتین به‌صورت کامل احیا شد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / زاینده رود / استان اصفهان / محیط زیست
گاوخونی پرآب می‌شود
فارس نوشت: معاون حفاظت شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت:تالاب گاوخونی فردا پرآب می شود.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / زاینده‌رود / تالاب گاوخونی / استانی-اقتصادی / اصفهان / سد زاینده رود
زاینده رود از اژیه به سمت گاوخونی در حرکت است
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: در حال حاضر آب زاینده رود از ورزنه و اژیه عبور کرده و به سمت تالاب گاوخونی در حرکت است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / استانی-اقتصادی / زاینده‌رود / سد زاینده رود / تالاب گاوخونی
کاهش خروجی سد زاینده‌رود/جریان رودخانه به سمت گاوخونی
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه مخزن سد زاینده‌رود به ۴۵۴ میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: خروجی این سد از روز گذشته کاهش یافته، اما بسته نشده است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶
ارگ تاریخی «قورتان»، دومین بنای بزرگ خشتی ایران در مالکیت خصوصی ۵۰ خانوار!
‌می‌خواهید بدانید ایرانیان هزار و ۱۰۰ سال پیش، در زمان دیالمه یا حکومت شیعی آل‌بویه چگونه زندگی می‌کردند؟ راه زیادی پیش رو ندارید؛ قلعه «قورتان» اصفهان در ۴۵ کیلومتری تالاب گاوخونی که به تنها قلعه زنده و مسکونی ایران و به اعتقاد برخی قدیمی‌ترین روستای درون قلعه جهان شهرت دارد، دست نخورده و بکر از همان دوران بازمانده و زندگی هنوز به همان سبک و سیاق در آن جریان دارد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵
آل بویه در «قورتان» گیر افتاده است
می‌خواهید بدانید ایرانیان هزار و 100سال پیش، در زمان دیالمه یا حکومت شیعی آل‌بویه چگونه زندگی می‌کردند؟ راه زیادی پیش رو ندارید؛ قلعه «قورتان» اصفهان در 45 کیلومتری تالاب گاوخونی که به تنها قلعه زنده و مسکونی ایران و به اعتقاد برخی قدیمی‌ترین روستای درون قلعه جهان شهرت دارد، دست نخورده و بکر از همان دوران بازمانده و زندگی هنوز به همان سبک و سیاق در آن جریان دارد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶ / زاینده‌رود / رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان
جاری نبودن آب در زاینده رود باعث بروز ریزگردها شده است
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: جاری نبودن آب در رودخانه زاینده رود و خشکی تالاب گاوخونی باعث ایجاد مشکلاتی همچون ریزگردها شده است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۵ / زاینده‌رود
حق آبه زیست‌محیطی زاینده‎‌رود، گمشده در هیاهو
بارش های بی نظیر روزهای ابتدایی امسال بارقه‌هایی از امید را برای تالاب ها روشن کرد و با وجود اخبار امیدوارکننده در عمل گویا قرار نبود آبی به تالاب گاوخونی برسد، تالابی که امسال با وجود بارندگی یک نیم برابری بیشتر از نرمال احتمال می رفت تا سیراب شود، اما ظاهراً قرار نیست حقابه زیست محیطی زاینده رود و تالاب گاوخونی به درستی ارائه شود.
۱۳۹۸/۰۳/۲۱
وقوع سیل در مناطق شرقی شهرستان اصفهان
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: روز گذشته سیلی در مناطق شرقی شهرستان اصفهان به راه افتاده است که در حال هدایت به سوی زاینده رود و تالاب گاوخونی است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۳
اخبار کوتاه زیست زیستی استان اصفهان
اصفهان- ایرنا- فرود فلامینگوها به تالاب گاوخونی، نجات یک روباه از استخر کشاورزی در کاشان، رها سازی یک پرنده کورکور در مبارکه و کشف لاشه یک بز وحشی در شهرستان کاشان از مهمترین اخبار زیست محیطی در هفته جاری بود.
۱۳۹۸/۰۱/۲۳
مهم ترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته ای که گذشت
اصفهان- ایرنا- تالاب گاوخونی حدود 300 میلیون مترمکعب آب نیاز دارد، با دستور دکتر روحانی نصب زنجیره میانی 20 تایی سانتریفیوژ IR6 آغاز شد و تالاب گاوخونی به 300 میلیون متر مکعب آب نیاز دارد از مهم ترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته گذشته بود.
۱۳۹۸/۰۱/۱۹
نخستین رونمایی از زاغ بور ایرانی در تالاب گاوخونی+ عکس
ایلنا: سرپرست معاونت نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: برای اولین‌بار زاغ بور در نزدیکی تالاب بین‌المللی گاوخونی مشاهده و رکورد شد.
۱۳۹۸/۰۱/۱۷
تالاب گاوخونی حدود 300 میلیون مترمکعب آب نیاز دارد
اصفهان- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اصفهان گفت : تالاب گاوخونی اصفهان برای سیراب شدن به حدود 300 میلیون متر مکعب آب نیاز دارد یعنی زمانی که ارتفاع آب در این اکوسیستم طبیعی تقریبی یک متر باشد به کارکرد واقعی اش می رسد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •