سه شنبه, ۱ بهمن, ۱۳۹۸ / 21 January, 2020
دفع زباله
روزنامه آفتاب یزد / ۲۰ ساعت قبل / ...
استفاده از کیسه‌های پلاستیکی ممنوع
دولت چین اعلام کرده است که برای مقابله با آلودگی محیط زیست، کاربرد وسیله‌های پلاستیکی یک بار مصرف را تا پنج سال دیگر به طور کامل ممنوع خواهد کرد. به گزارش عصر ایران، بر اساس این تصمیم، مصرف کیسه‌های پلاستیکی تجزیه‌ناپذیر تا پایان امسال در شهرهای بزرگ ممنوع خواهد شد و کاربرد آنها در دیگر نقاط کشور تا دو سال دیگر به طور کامل متوقف می‌شود. فروشندگان سبزیجات تازه تا سال ۲۰۲۵ از این ممنوعیت مستثنی خواهند بود.رستوران‌ها هم تا پایان سال جاری میلادی از عرضه نی یک بار مصرف منع خواهند شد و باید مصرف پلاستیک را تا ۳۰ درصد کاهش دهند. از هتل‌ها هم خواسته شده از عرضه کیسه پلاستیکی به مهمانان تا سال ۲۰۲۵ خودداری کنند. چین با جمعیت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر با معضل دفع زباله دست و پنجه نرم می‌کند. در سال ۲۰۱۷، …
طراحی اپلیکیشنی برای خریداری زباله‌های خشک شهروندان در یزد
ایسنا / ۳۰ ساعت قبل / ...
طراحی اپلیکیشنی برای خریداری زباله‌های خشک شهروندان در یزد
رییس کمیسون خدمات و محیط زیست شهری شورای شهر یزد ضمن گلایه از دفع بدون بازیافت 300 تن زباله تولیدی در یزد، از طراحی اپلیکیشنی برای خریداری زباله‌های خشک شهروندان یزدی و راه‌اندازی انه تا چند ماه آینده خبر داد.
  استانی-اجتماعی  خدمات شهری  محیط زیست  کمپوست  مدیریت پسماند شهری
روزنامه ابتکار / ۲ روز قبل / ...
در نشستی با حضور مسئولان و نمایندگان ذی‌ربط از سازمانها و دستگاه‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت
دغدغه های 263 تن زباله روستاهای مشهدبهناز رحیمیان : جمع آوری، حمل، تفکیک و دفن زباله در شهرها و روستاها نیز حریم شهرها وروستاها با عنوان مدیریت پسماند یکی از وظایف ذاتی شهرداری ها، دهیاری ها وبخشداری ها محسوب می‌شود. هرگونه خلل در این فرآیند سلامت عمومی را تهدید می کند و سبب ایجاد خطرات زیست محیطی در جامعه می گردد که گاها هزینه های سنگینی را به دولت ها تحمیل می‌کند. در روستاهای حوزه شهرستان مشهد با تولید ماهانه 263 تن زباله، دفع زباله به دلیل نبود منابع مالی با مشکلات عدیدهای مواجه است و دفن غیربهداشتی زباله ها در حریم روستاها قطعا تبعات زیان باری را به دنبال خواهد داشت. در نشستی به ریاست «شهناز رمارم» رئیس شورای اسلامی شهرستان مشهد و حضور مسئولان و نمایندگان ذیربط از سازمان ها و دستگاه ها، مشکلات …
یافته‌های صفر از بوی تهران
فرارو / ۵ روز قبل / اجتماعی
یافته‌های صفر از بوی تهران
گمانه‌زنی‌های زیادی درباره منشأ این بو شده است که سیستم فاضلاب شهری، شیرابه‌های مرکز دفع پسماند آرادکوه و ماده شیمیایی مرکاپتان - که به گاز شهری تزریق می‌شود - از جمله آن‌ها بود که با ورود استاندار تهران و تشکیل کارگروه پایش با محوریت معاون عمرانی استانداری تهران و براساس تحقیقات میدانی مشخص شد که بوی نامطبوع تحت تاثیر دی‌اکسید گوگرد براثر سوخت مازوت برخی کارخانه‌ها در منطقه جنوب تهران و همچنین بوی نامطبوع مرکز دفن زباله آرادکوه است که روزانه بیش از ۷هزار تن زباله شهر تهران در آن جمع‌آوری می‌شود. در زمانی که رطوبت هوا افزایش پیدا می‌کند میزان ترکیب بار رطوبتی و گاز منتشرشده تحت تاثیر گاز‌های جنوب و جنوب‌شرقی به سمت شمال تهران باعث هدایت این بو در برخی مناطق تهران می‌شود.
  بوی نامطبوع  بوی بد تهران  بوی نامطبوع در تهران
روزنامه ابتکار / ۵ روز قبل / ...
بوی نامطبوع بخش‌هایی از تهران را فرا گرفت
بوی نامطبوع دیروز (۲۵ دی ماه) بخش‌هایی از تهران را فرا گرفت. به گزارش ایسنا، در حالی بوی نامطبوع عصر دیروز (۲۵ دی ماه) بخش‌هایی از تهران را فرا گرفته است که در ماه‌های قبل همزمان با اوج آلودگی هوای تهران در بخش‌هایی از پایتخت استشمام شده و حتی طی دو روز متوالی ترکیبات متفاوتی داشت.گمانه‌زنی‌های زیادی درباره منشاء این بو شده است که سیستم فاضلاب شهری، شیرآبه‌های مرکز دفع پسماند آرادکوه، ماده شیمیایی مرکاپتان - که به گاز شهری‌ تزریق می‌شود - از جمله آن‌ها بود که با ورود استاندار تهران و تشکیل کارگروه پایش با محوریت معاون عمرانی استانداری تهران و براساس تحقیقات میدانی مشخص شد که بوی نامطبوع تحت تاثیر دی‌اکسید گوگرد براثر سوخت مازوت برخی کارخانه‌ها در منطقه جنوب تهران و همچنین بوی نامطبوع مرکز دفن …
مکان دفع زباله و فاضلاب چادگان غیر اصولی است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / ...
مکان دفع زباله و فاضلاب چادگان غیر اصولی است
فرماندار شهرستان چادگان گفت: مکان فعلی دفع زباله‌ و فاضلاب در بدترین نقطه نزدیک به شهر است که باید در اولین فرصت نسبت به جا به جایی آن اقدام شود.
  استانی-شهرستانها  چادگان  حسن عسگری  دفع زباله
دفع زباله در جنگل فاجعه پنهان
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / علمی و آموزشی
دفع زباله در جنگل فاجعه پنهان
تهران- ایرنا- جنگل‌های هیرکانی به عنوان قدیمی‌ترین نوع جنگل‌های جهان در حالی ثبت جهانی شد که سهم مازندران نیمی از این جنگل‌هاست که نگهداری و حفظ آن ضرورت دارد، اما دفع زباله در جنگل فاجعه پنهانی است که مسؤولان به دنبال راه چاره برای آن هستند.
  دفع زباله  جنگل های هیرکانی
سطل زباله‌ای که پسماندهای غذا را کمپوست می‌کند
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / علمی و آموزشی
سطل زباله‌ای که پسماندهای غذا را کمپوست می‌کند
یک سطل زباله فناورانه در نمایشگاه CES 2020 معرفی شده است که به جای فقط دفع پسماند غذاها، آنها را پوسال یا کمپوست می‌کند.
  سطل زباله هوشمند  کمپوست  نمایشگاه CES 2020
طلای قرمز را از دست ندهیم
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / ...
طلای قرمز را از دست ندهیم
یک پزشک و متخصص پاتولوژی گفت: بندناف سرشار سلول‌های بنیادی است که بواسطه‌ی منافعی که این نعمت خدادادی که دارد می‌توان آن را طلای قرمز نامید که متاسفانه به دلایل مختلفی از جمله کم بودن آگاهی‌ها در جامعه، به عنوان زباله عفونی دفع می‌شود.
  استانی-اجتماعی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / ...
آرمان اعدام نشد
دو قاضی از سه قاضی که حکم به قصاص یک پسر به اتهام قتل عمد دوست‏دخترش داده بودند، دچار شک شدند که آیا این قتل، به صورت عمد بوده یا حکم صادره با قانون تطبیق ندارد؟ همین شک باعث شده است تا حکم قصاص که قرار بود بامداد دیروز اجرا شود، به تعویق بیفتد.به گزارش خبرآنلاین، هیچ کس نمی‌دانست آن شب بین غزاله و آرمان چه گذشت، دو نوجوانی که با همدیگر خلوت کرده بودند ولی پس از آن شب، هیچ‏کس دیگر غزاله را ندید. آرمان در اعترافات اولیه که نزد کارآگاهان دایره ویژه قتل داشت، گفته بود چطور با میله بارفیکس به سر غزاله کوبیده، جسد او را در چمدان گذاشته و به سطل زباله انداخته است. او پس از مدتی که مقابل سه قاضی عالی رتبه دادگاه کیفری یک قرار گرفت، تمام حرف‌هایش را پس گرفت و الان پس از ۶ سال هنوز نه جسدی پیدا شده و …
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / ...
دستور قضات پرونده قتل غزاله به بررسی مجدد پس از درخواست‌های وکلا و چهره‌های معروف
30 روز مهلت به آرمانآفتاب یزد – گروه شبکه: در حالی که قرار بود آرمان که ۶ سال قبل به اتهام قتل دختری به نام غزاله بازداشت شده بود، صبح چهارشنبه 11 دی ماه اعدام شود، بنا به گفته محمد حسین شاملو احمدی، وکیل آرمان، با تلاش‌های صورت گرفته اجرای حکمش به مدت ۳۰ روز به تعویق افتاد. البته چند روز پیش جمعی از هنرمندان با انتشار پستی مشترک که حاوی مطلبی دلرحمانه بود، از پدر و مادر غزاله خواستار بخشش آرمان بودند.> چرا آرمان اعدام نشد اما گویا پرونده آرمان ابعاد جدید پیدا کرده است چرا که دو قاضی از سه قاضی که حکم به قصاص داده بودند، دچار شک شدند که آیا این قتل، به صورت عمد بوده یا حکم صادره با قانون تطبیق ندارد؟ همین شک باعث شده است تا حکم قصاص که قرار بود بامداد چهارشنبه اجرا شود، به تعویق بیفتد. خبرآنلاین …
روزانه 58 تُن زباله در کشور تولید می‌شود/ 10 درصد این زباله‌ها دفع بهداشتی می‌شوند
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ...
روزانه 58 تُن زباله در کشور تولید می‌شود/ 10 درصد این زباله‌ها دفع بهداشتی می‌شوند
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر مشهد گفت: 58 تن زباله روزانه در کشور تولید می‌شود که تنها ۱۰ درصد دفع بهداشتی انجام می‌شود و شیرابه و گازهای تولیدی مشکلاتی جدی خواهند داشت.
  استانی-اجتماعی  شورای شهر مشهد  مدیریت پسماند شهری  زباله  بازیافت زباله
مهم‌ترین چالش‌های پیش روی مدیریت پسماند در ابهر چیست؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / ...
مهم‌ترین چالش‌های پیش روی مدیریت پسماند در ابهر چیست؟
تخلیه پخش زباله در اطراف روستاها، تخلیه نخاله‌های ساختمانی در اطراف شهر، وضعیت نامناسب جایگاه دفع پسماند و فعالیت ضایعاتی‌ها در منطقه حسین‌آباد، از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی مدیریت پسماند در این شهرستان است.
  زنجان  مدیریت پسماند شهری  محیط زیست  استانی-شهرستانها
تاثیر تولید کود کمپوست از پسماندهای تر در ارتقاء کیفیت محیط زیست
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اجتماعی
تاثیر تولید کود کمپوست از پسماندهای تر در ارتقاء کیفیت محیط زیست
یکی ازروشهای بسیار موثر در مدیریت و خنثی کردن آثار نامطلوب پسماندهای تخمیر پذیر، تبدیل آنها به کمپوست و بهره گیری بهینه از آنها به عنوان کود آلی در کشاورزی است که در همین راستا و به منظور از بین بردن آثار سوء زیست محیطی زباله ها ،کاهش پسماند(کاپ) و بی خطر سازی آن سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران اقدام به احداث خطوط پردازش پسماند، افزایش ظرفیت آن همچنین احداث سایت هوادهی با مساحت۲۲ هکتار بعنوان بزرگترین سایت هوادهی در خاورمیانه و به روز رسانی عملیات تولید و فرآوری آن در مجتمع پردازش و دفع آرادکوه نموده است.
  شهرداری تهران  پسماند
سال ۹۹ جنگل‌ها از معضل دفع زباله‌ نجات پیدا می‌کنند
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / علمی و آموزشی
سال ۹۹ جنگل‌ها از معضل دفع زباله‌ نجات پیدا می‌کنند
تهران- ایرنا- رییس شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری سازمان جنگل‎ها گفت: در طرح جایگزین جنگل تمامی عوامل تخریب مثل دفن و دپو زباله در جنگل در حال بررسی است و در اوایل سال ۹۹ تمامی موارد این طرح اجرا و چگونگی دپو زباله در استان‌های شمالی کشور تعیین تکلیف شده و جنگل‌ها از معضل دفن زباله‌ نجات پیدا می‌کنند.
  سازمان محیط زیست  استان گیلان  دفع زباله
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / ...
تهران دست به دامان سامورایی‌ها
آفتاب یزد – گروه شبکه: تهران این روزها بیشتر شبیه به یک سرزمین ناشناخته است سرزمینی که از فرط آلودگی، مه آلود است و از بوی بد درمانده. مدتی است که در بخش‌هایی از مناطق مختلف تهران بوی نامطبوعی که چند سال پیش هم وجود داشت، استشمام می‌شود و سبب آزار پایتخت نشینان گشته است. هیچگاه منشاء دقیق این بو اعلام نشد تا اینکه امسال با فراگیر شدن دوباره آن، اقداماتی درباره شناسایی منشاء آن توسط مسئولان آغاز شد. اکنون بعد از گذشت چند روز از وجود بوی نامطبوع در سطح شهر تهران و بررسی‌های متعدد، استاندار تهران سه آلاینده را در خصوص منشا این بوی نامطبوع معرفی می‌کند. محسنی بندپی درباره نتایج و تصمیمات اتخاذ شده در جلسه بررسی منبع یا منابع بوی نامطبوع تهران گفت: «در این جلسه سه نوع گاز به ترتیب سولفید هیدروژن sh2، …
انباشت پسماندها و زنگ خطر محیط زیستی برای قزوین
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / علمی و آموزشی
انباشت پسماندها و زنگ خطر محیط زیستی برای قزوین
قزوین - ایرنا - رشد فزاینده شهرنشینی در سال‌های اخیر با افزایش تولیدپسماندها همراه بوده و در پی این اتفاق و همچنین رو به پایان بودن ظرفیت مرکز دفع پسماند محمدآباد به دلیل انباشت زباله های استان در این مکان، یک زنگ خطر جدی زیست محیطی را برای قزوین به صدا درآورده است.
  محیط زیست  پسماند  استان قزوین  قزوین
تصمیم غیرکارشناسی جابه‌جایی کوه زباله
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / اجتماعی
تصمیم غیرکارشناسی جابه‌جایی کوه زباله
می‌گویند کوه بزرگ زباله تهران باید جابه‌جا شود، چون بدبوست و مسافران فرودگاه را آزار می‌دهد. مجتمع پردازش و بازیافت زباله آرادکوه از تأسیسات دفع و بازیافت پسماندهای شهر تهران در جنوب کهریزک، نیم قرن پیش از این محل دفن دورریختنی‌های پایتخت شد. آن زمان دو‌سال طول‌کشید تا این نقطه دور از پایتخت به‌عنوان سایت دفن زباله انتخاب شود و حالا توسعه تا بیخ گلویش رسیده است و روزانه ۹‌هزار تن زباله به آن منتقل می‌شود، اما از وقتی مسأله آزاردهنده‌بودن بوی این مرکز برای مسافران فرودگاه مطرح شده است
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / ...
ویترین روزنامه ها/ گزارش میدانی«ایران» از سمپاشی های بی اثر جهت دفع زباله در «سراوان»/ اعتراض صریح«همدلی» به نبود نظارت بر عملکرد مداحان کاسب کارانه/ واژه آرایی عالی«رسالت» از مشکلات این روزهای بازنشستگان
شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل […]
‌از دپوی غیراصولی پسماند تا بی‌خطرسازی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / ...
‌از دپوی غیراصولی پسماند تا بی‌خطرسازی
یکی از مشکلات زندگی بشر تولید بی‌سابقه و دفع زباله از جوامع بشری است و با توجه به مشکلات عدیده ناشی از دفن پسماندهای خطرناک و هزینه بالای انواع زباله سوزها و مشکلات ناشی از گازهای خطرناک متصاعد شده از آنها، استفاده از روش‌های متنوع تصفیه یکی از بهترین راه‌های ممکن برای کاهش خطرات این پسماندها است.
  استانی-اجتماعی  پسماند
فرارو / ۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / سیاسی
بودجه ۱۰۰ میلیاردی هم حریف بوی بد مسیر فرودگاه امام نشد!
طی این ۵۰ سال جمعیت تهران چند برابر و به موازات آن تولید زباله‌ها هم افزایش یافت و حالا مرکز دفع زباله آراد کوه که در میان بیابان‌های اطراف اتوبان تهران - قم است، برای این کار جوابگو نیست.
  فرودگاه امام  بوی بد اطراف فرودگاه