سه شنبه, ۱۲ فروردین, ۱۳۹۹ / 31 March, 2020
رهبر ارکستر سمفونیک ایران
افت کیفیت جشنواره موسیقی فجر
علی رهبری، رهبر ایرانی ارکسترهای مهم بین‌المللی معتقد است جشنواره موسیقی فجر به یک برنامه‌ریزی دقیق و مدیرانی کاربلد و ‏باتجربه نیاز دارد؛ در غیراین صورت صرف هزینه برای آن، یک کار اضافی است. او ازجمله هنرمندانی است که با ارکستر سمفونیک ‏تهران در سی‌ویکمین دوره از این جشنواره حضور پیدا کرده است و حالا درباره جشنواره موسیقی فجر می‌گوید: «اوایل زمانی که بعد از ‏‏۳۰‌سال به ایران بازگشتم، خیلی زود متوجه شدم که این جشنواره کیفیت لازم را ندارد. سطح این جشنواره به مرور زمان افت کرد و ‏مشکلات آن افزایش یافت. اگر هزینه‌ای که صرف این جشنواره می‌شود، برای نوازندگان، ارکستر یا کنسرت‌های خوب خرج می‌شد نتیجه ‏بهتری داشت. بودن یا نبودن …
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ /
مدیریت بحران یا بحران‌ساز؟
تالار وحدت و بنیاد رودکی مساله کم داشت، اتفاق نامبارک دیگری هم به مجموعه وقایع عجیب و غریب آن اضافه شد. همان ماجرای «گل بود، به سبزه نیز...» چندی قبل خبری در محافل موسیقی پیچید که شهرداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران با هدف پیگیری مسائل درمانی به خارج از کشور سفر کرده است. همه‌ چیز در سکوت پیش می‌رفت تا اینکه اظهارات منوچهر صهبایی در روز سوم بهمن ماه فضای متفاوتی حاکم کرد. پیش از این اتفاق بنیاد رودکی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود: «باتوجه به مشکلات پزشکی و به درخواست شهرداد روحانی، رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران، تازه‌ترین کنسرت این ارکستر به رهبری منوچهر صهبایی اجرا می‌شود.» ولی جریان وقتی شکل غریب به خود گرفت که طبق گزارش خبرگزاری مهر، …
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ /
کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران
کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران
منوچهر صهبایی: گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! بنابراین اگر چیز دیگری همچون دلایل پزشکی و از این دست مسائل نوشته‌اند من قبول ندارم.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ /
اجرای زنده بحران
[نیره خادمی] ارکستر سمفونیک تهران پنجشنبه شب با حرف‌های تازه منوچهر صهبایی، رهبر میهمان ارکستر، شب پرحاشیه‌ای را از سر گذراند. او که در این اجرا به جای شهرداد روحانی ارکستر را رهبری می‌کرد، حتی پیش از آنکه قطعه‌ای اجرا شود انتقادات تندی را علیه رهبر ثابت این ارکستر مطرح کرد. چند روز پیش در حالی‌ که بلیت‌های اجرای ارکستر سمفونیک تهران به فروش رفته بود، بنیاد رودکی اعلام کرد: «با توجه به مشکلات پزشکی و به درخواست شهرداد روحانی، رهبر دایم ارکستر سمفونیک تهران، تازه‌ترین کنسرت این ارکستر به رهبری منوچهر صهبایی اجرا می‌شود.» منوچهر صهبایی هم اگر چه نسبت به این تصمیم دلخور بود، چوب رهبر ارکستری را در دست گرفت و حرف‌های خود را این‌چنین آغاز …
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ /
اجرای زنده بحران؛  سایه سوء مدیریت بر سر قدیمی‌ترین ارکستر سمفونیک خاور میانه
اجرای زنده بحران؛ سایه سوء مدیریت بر سر قدیمی‌ترین ارکستر سمفونیک خاور میانه
[نیره خادمی] ارکستر سمفونیک تهران پنجشنبه شب با حرف‌های تازه منوچهر صهبایی، رهبر میهمان ارکستر، شب پرحاشیه‌ای را از سر گذراند. او که در این اجرا به جای شهرداد روحانی ارکستر را رهبری می‌کرد، حتی پیش از آنکه قطعه‌ای اجرا شود انتقادات تندی را علیه رهبر ثابت این ارکستر مطرح کرد. چند روز پیش در حالی‌ که بلیت‌های اجرای ارکستر سمفونیک تهران به فروش رفته بود، بنیاد رودکی اعلام کرد: «با توجه به مشکلات پزشکی و به درخواست شهرداد روحانی، رهبر دایم ارکستر سمفونیک تهران، تازه‌ترین کنسرت این ارکستر به رهبری منوچهر صهبایی اجرا می‌شود.» منوچهر صهبایی هم اگر چه نسبت به این تصمیم دلخور بود، چوب رهبر ارکستری را در دست گرفت و حرف‌های خود را این‌چنین آغاز کرد: «من به هیچ عنوان قرار نبود که در این کنسرت ارکستر سمفونیک …
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ /
داستان یک تسویه حساب شخصی
داستان یک تسویه حساب شخصی
«به هیچ وجه قرار نبود دراجرای تازه ارکستر سمفونیک تهران، به عنوان رهبر حضور داشته باشم اما گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! بنابراین اگر چیز دیگری همچون دلایل پزشکی و از این دست مسائل نوشته‌اند من قبول ندارم.»
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ /
شهرداد روحانی: امیدوارم موسیقی ایران به سمت صلح و دوستی حرکت کند
شهرداد روحانی: امیدوارم موسیقی ایران به سمت صلح و دوستی حرکت کند
تهران- ایرنا- مدیر هنری و رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران نسبت به آنچه دیشب در غیاب او در ارکسترش اتفاق افتاد واکنش نشان داد و آرزو کرد که موسیقی ایران به سمت صلح و دوستی حرکت کند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۴ / بنیاد رودکی / شهرداد روحانی / ارکستر سمفونیک تهران / کنسرت موسیقی /
ببینید | اجرای زیبای ارکستر سمفونیک تهران پس از اخراج منوچهر صهبایی به خاطر توهین سیاسی به شهداد روحانی
ببینید | اجرای زیبای ارکستر سمفونیک تهران پس از اخراج منوچهر صهبایی به خاطر توهین سیاسی به شهداد روحانی
تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران شب گذشته(پنجشنبه 3بهمن) با رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این اجرا شبی تلخ و پرحاشیه برای مخاطبان رقم زد. منوچهر صهبایی: من به هیچ عنوان قرار نبود که در این کنسرت ارکستر سمفونیک تهران، به عنوان رهبر حضور داشته باشم اما گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! بنابراین اگر چیز دیگری همچون دلایل پزشکی و از این دست مسائل نوشته‌اند من قبول ندارم.
۱۳۹۸/۱۱/۰۴ / ارکستر سمفونیک / تالار وحدت /
حاشیه‌ای برآمده از متن
حاشیه‌ای برآمده از متن
تهران- ایرنا- رهبری مهمان ارکستر سمفونیک تهران قبل از آغاز اجرای شب گذشته خود با اظهاراتی تند درباره شهرداد روحانی رهبر دائم این ارکستر باعث شد تا تالار وحدت با ورود به حاشیه‌ای پر از رنگ‌تر از متن، شبی پر از اضطراب و تشویش و نگرانی را تجربه کند و می‌توان گفت اتفاقات شب گذشته در تاریخ این ارکستر بی‌سابقه بود.
۱۳۹۸/۱۱/۰۴ / شهرداد روحانی / ارکستر سمفونیک ایران / دفتر موسیقی / رهبر ارکستر سمفونیک ایران /
واکنش موسیقیدان بین‌المللی به لغو کنسرت‌ها؛ تعطیلی موسیقی بزرگترین زیان را به هنرمندان خواهد رساند
واکنش موسیقیدان بین‌المللی به لغو کنسرت‌ها؛ تعطیلی موسیقی بزرگترین زیان را به هنرمندان خواهد رساند
تهران- ایرنا- آهنگساز و رهبر بین‌المللی ارکستر ایران در واکنش به اقدام برخی از هنرمندان به لغو کنسرت‌ها و تحریم برخی از رویدادها در واکنشی عنوان کرد: تعطیلی موسیقی بیشترین زیان را به موسیقیدانان خواهد زد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / کیهان کلهر / رهبر ارکستر سمفونیک ایران / پکن /
تغییر موقت رهبر ارکستر سمفونیک در پی بیماری شهرداد روحانی
تغییر موقت رهبر ارکستر سمفونیک در پی بیماری شهرداد روحانی
تهران- ایرنا- رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران، به دلیل عارضه قلبی هدایت این ارکستر در اجرای پیش‌رو را بر عهده ندارد و چوب رهبری موقت به دستان «منوچهر صهبایی» سپرده شد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / بنیاد رودکی / ارکستر سمفونیک ایران / رهبر ارکستر سمفونیک ایران /
جشن سال نو میلادی با ارکستر ملی ایران
جشن سال نو میلادی با ارکستر ملی ایران
تهران- ایرنا- سالن‌های کنسرت پایتخت از امروز (پنجشنبه ۲۸ آذر) میزبان علاقمندان اجراهای زنده موسیقی در سبک‌های مختلف خواهند بود، اما مخاطبان موسیقی پاپ در آخرین هفته پاییز بیشترین امکان انتخاب را به دلیل گستردگی اجراهای این سبک خواهند داشت و در کنار اینها حضور رازمیک اوحانیان بعنوان رهبر میهمان ارکستر ملی از جذابیت های مهم هفته پیش روست.
۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / نمایشگاه بین المللی تهران / ارکستر سمفونیک ایران / دفتر موسیقی / رهبر ارکستر سمفونیک ایران / برج میلاد /
ارکستر سمفونیک میزبان چهره‌های سیاسی و فرهنگی شد
ارکستر سمفونیک میزبان چهره‌های سیاسی و فرهنگی شد
تهران- ایرنا- در طول سه شب اجرای آثار چکناواریان توسط ارکستر سمفونیک و به رهبری این هنرمند چهره‌های شاخص سیاسی، فرهنگی و بین‌المللی در تالار وحدت حضور یافتند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / سید مجتبی حسینی / سید عباس صالحی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / علی اکبر صالحی / محمدباقر نوبخت / رهبر ارکستر سمفونیک ایران / محمود واعظی / مدیر عامل بنیاد رودکی /
شب به یادماندنی چکناواریان در تالار وحدت
شب به یادماندنی چکناواریان در تالار وحدت
تهران- ایرنا- ارکسترسمفونیک تهران در تالار وحدت و به رهبری لوریس چکناواریان در اجرایی که یادآور دوران درخشش این ارکستر در گذشته ای نه چندان دور بود، دو اثر از این هنرمند را اجرا کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۸ / علی اکبر صالحی / رهبر ارکستر سمفونیک ایران / محمود واعظی / مدیر عامل بنیاد رودکی / تالار وحدت / ابوالقاسم فردوسی /
رهبران مهمان، بهترین گزینه برای ارکسترهای ایران
رهبران مهمان، بهترین گزینه برای ارکسترهای ایران
نصیر حیدریان ـ رهبر مهمان ارکستر ملی ایران ـ درباره طرح پیشنهادهایی مبنی بر ادغام ارکسترهای ملی و سمفونیک بر این باور است که ظرفیت‌های موسیقی کشور به‌ گونه‌ای است که حتی می‌توان دو ارکستر ملی و دو ارکستر سمفونیک داشت. او همچنین اظهار کرد که در شرایط فعلی بهترین گزینه برای ارکسترهای ایران، رهبران مهمان هستند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / ارکستر سمفونیک تهران / ارکستر ملی ایران /
توضیحاتی درباره قطعه «تو ای پری کجایی» و آهنگسازش
توضیحاتی درباره قطعه «تو ای پری کجایی» و آهنگسازش
نصیر حیدریان راستی ـ رهبر ارکستر سمفونیک ملی ایران ـ امشب مهمان برنامه «نت کوک» رادیو نمایش می شود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / تو ای پری کجایی / حسین قوامی /
سوئیت سمفونی دفاع مقدس، سفارشی و تبلیغاتی نیست
سوئیت سمفونی دفاع مقدس، سفارشی و تبلیغاتی نیست
لوریس چکناواریان، آهنگساز نام‌آشنا آثار نوشته‌شده خود را برای دفاع مقدس دل‌نوشته‌ خواند و گفت: سوئیت سمفونی دفاع مقدس به هیچ عنوان سفارشی و تبلیغاتی نیست؛ چون مرگ انسان‌ها و جوانان وطن موضوعی برای تبلیغات نیست.
۱۳۹۸-۰۹-۰۳ / دفتر موسیقی / رهبر ارکستر سمفونیک ایران / مدیر عامل بنیاد رودکی / لوریس چکناواریان /
آغاز کنسرت‌های پایتخت با درخشش سه ستاره
آغاز کنسرت‌های پایتخت با درخشش سه ستاره
تهران- ایرنا- سالن‌های کنسرت پایتخت از امروز (پنجشنبه، نهم آبان) و با پایان ماه‌های محرم و صفر، میزبان علاقه‌مندان اجراهای زنده موسیقی در سبک‌های مختلف خواهند بود، حضور «نیما کشاورزی» به عنوان تازه‌ترین رهبر میهمان ارکستر سمفونیک و رسیتال ویلنسل و پیانو هنرمندان مطرح موسیقی ایران (آتنا اشتیاقی و بهنام ابوالقاسم) دو رویداد جذاب موسیقی طی هفته پیش‌روست.
۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / ارکستر سمفونیک ایران / کنسرت موسیقی / موسیقی پاپ / دفتر موسیقی / رهبر ارکستر سمفونیک ایران /
حسین دهلوی جواهر گرانبهایی بود که به‌ارزانی از کف رفت
حسین دهلوی جواهر گرانبهایی بود که به‌ارزانی از کف رفت
تهران- ایرنا- علی رهبری، موسیقیدان بین‌المللی و رهبر پیشین ارکستر سمفونیک تهران، از شاگردان مرحوم دهلوی معتقد است قدر این استاد بزرگ به‌خوبی دانسته نشد و ایران یکی از ارزشمندترین مردان موسیقی خود را به ارزان‌ترین قیمت از دست داد.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / حسین دهلوی / رهبر ارکستر سمفونیک ایران /
کاشف گام‌های گمشده
حنانه، موسیقی ایران را با کیفیتی بالا در جهان مطرح کردهمدلی| 30 سال از مرگ مرتضی حنانه، موسیقیدان صاحب سبک و مبدع ایرانی می‌گذرد. حنانه که تحصیلات موسیقیایی خود را در ایتالیا به پایان رسانده بود پس از بازگشت به ایران، به ابداعاتی عمیق در هنر موسیقی ایران دست زد که به جریان‌سازی‌های عمده‌ای در این حوزه منجر شد. علاوه بر این آثار مکتوبی مانند کتاب «گام‌های گمشده» را تدوین کرده‌اند. امیرعلی حنانه، فرزند استاد مرتضی حنانه در 30 سالگی درگذشت پدر، از تاثیرگذاری‌های وی در هنر موسیقی ایران و جایگاه پدرش در میان اساتید برتر موسیقی کشور می‌پردازد. جنگ جهانی دوم در ایران، به توقف فعالیت‌های موسیقیایی منجر شد. در این میان، مرتضی حنانه چه نقشی در احیای موسیقی در آن دوره زمانی داشت؟زمانی که آقای پرویز محمود …
۱۳۹۸/۰۷/۲۴ /
برای پیشرفت ارکستر، دولت باید هزینه کند
برای پیشرفت ارکستر، دولت باید هزینه کند
نصیر حیدریان رهبر ارکستر و مدرس موسیقی در دانشگاه گراتس اتریش اردیبهشت ماه امسال ارکستر سمفونیک تهران را رهبری کرد . علاوه بر این او مرداد ماه امسال رهبری ارکستر نمایش موزیکال «اشک‌ها و لبخندها» را هم به عهده داشت. از اجرای حیدریان با ارکسترسمفونیک تهران به عنوان یکی از موفق ترین اجراهای ارکستر سمفونیک تهران در سال‌های اخیر یاد می‌شود به همین مناسبت پای صحبت‌ها او نشستیم.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / کنسرت موسیقی / رهبر ارکستر سمفونیک ایران /
ارکستر ملی برای بچه‌ها
ارکستر ملی برای بچه‌ها
تهران- ایرنا- هفته آینده بیشتر اجراهای پایتخت به موسیقی پاپ اختصاص دارد اما حضور نیکلاس کراوتز از فرانسه به عنوان رهبر میهمان در اجرای ارکستر سمفونیک و میزبانی ارکستر ملی از بچه‌های دیروز و امروز با اجرای قطعات کودکانه، دو رویداد جذاب موسیقی ایران در هفته پیش رو خواهند بود.
۱۳۹۸/۰۵/۳۱ / کنسرت های پایتخت / تالار وحدت /
تنها راه نجات ارکسترهای ایرانی بودجه مالی مناسب است
تنها راه نجات ارکسترهای ایرانی بودجه مالی مناسب است
تهران- ایرنا- نصیر حیدریان رهبر ارکستر نمایش موزیکال «اشک ها و لبخندها» که از دو هفته پیش در تالار وحدت روی صحنه رفته است، بودجه مناسب را تنها راه نجات ارکسترهای ایرانی می‌داند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۰ / هالیوود / رهبر ارکستر سمفونیک ایران / تالار وحدت /
برج میلاد ۱۲ مرداد ۹۸ میزبان اجرای ارکستر فیلارمونیک شهر تهران
برج میلاد ۱۲ مرداد ۹۸ میزبان اجرای ارکستر فیلارمونیک شهر تهران
تهران- ایرنا- ارکستر فیلارمونیک شهر تهران که به تازگی اعلام موجودیت کرده است نخستین اجرای خود را شنبه ۱۲ مردادماه ۹۸ به رهبری لوریس چکناواریان در برج میلاد به روی صحنه می برد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶ / رهبر ارکستر سمفونیک ایران / لوریس چکناواریان / برج میلاد /
علی رهبری: ارکستر ملی را منحل کنید
علی رهبری: ارکستر ملی را منحل کنید
تهران- ایرنا- علی رهبری موسیقیدان بین المللی ایران معتقد است ارکستری که امروزه به نام ارکسترملی ایران شناخته شده است جایی در وزارت فرهنگ ندارد و باید بجای یافتن رهبر تازه برای این ارکستر به فکر انحلال آن و تاسیس ارکستر سمفونیک ملی بود.
۱۳۹۸/۰۲/۳۰ / فرهنگی / ارکستر سمفونیک تهران / ارکستر ملی ایران / علی رهبری /
تصاحب رهبریِ تنها ارکستر سمفونیک ایران رقابتی مخرب می آفریند
تصاحب رهبریِ تنها ارکستر سمفونیک ایران رقابتی مخرب می آفریند
تهران- ایرنا- رهبر ایرانی ارکستر فیلارمونیک بورلی هیلز آمریکا گفت: وجود تنها یک ارکستر سمفونیک در ایران باعث رقابت مخربی بین هنرمندان برای تصاحب چوب رهبری ارکستر می شود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۸ / فرهنگی / ارکستر سمفونیک / کنسرواتوار تهران / مهران تبیانی /
در شرایط تحریم بی‌هیچ قید و شرطی آماده همکاری با ارکستر سمفونیک تهران هستم
در شرایط تحریم بی‌هیچ قید و شرطی آماده همکاری با ارکستر سمفونیک تهران هستم
علی رهبری، آهنگساز و رهبر ارکستر که در وین زندگی می‌کند، می‌گوید: حالا که وضع اقتصادی به علت تحریم‌های ناعادلانه علیه ایران به این شکل درآمده است، مانند هر ایرانی وطن‌پرست، هیچ شرطی برای همکاری با ارکستر سمفونیک تهران نخواهم داشت.
۱۳۹۷/۱۲/۲۰ /
سفیر ایران در اتریش به تماشای کنسرت علی رهبری نشست
سفیر ایران در اتریش به تماشای کنسرت علی رهبری نشست
عبدالله مولایی سفیر ایران در اتریش، در سالن طلایی براتیسلاوا به تماشای کنسرت ارکستر فیلارونیک اسلوواکی به رهبری « علی رهبری» مدیر هنری و رهبر پیشین ارکستر سمفونیک تهران نشست.
۱۳۹۷/۱۲/۱۲ /
ارکسترهایمان را با استاندارد جهانی نمی‌توانیم مقایسه کنیم
ارکسترهایمان را با استاندارد جهانی نمی‌توانیم مقایسه کنیم
با وجود اینکه همواره نسبت به موسیقی ارکسترال در ایران انتقادهایی وارد و گفته می‌شود ارکسترهای ایرانی آن‌قدرها هم قوی عمل نمی‌کنند اما یک رهبر ارکستر می‌گوید: به نظر من ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران در توان خودشان، کار خود را به خوبی انجام می‌دهند.
۱۳۹۷/۱۲/۰۱ /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •