جمعه, ۴ بهمن, ۱۳۹۸ / 24 January, 2020
شاعر
عکاسی از ۷۰ شاعر معاصر ایران ایده «اتفاق انتخابی» شد
مهر / ۱ ساعت قبل / فرهنگی و هنری
عکاسی از ۷۰ شاعر معاصر ایران ایده «اتفاق انتخابی» شد
کوروش ادیم پس از ۱۰ سال هشتمین نمایشگاه انفرادی خود را با عنوان «اتفاق انتخابی» در گالری دنا به نمایش می‌گذارد.
  کورش ادیم  گالری دنا  نمایشگاه عکس  عکس
روزنامه اعتماد / ۳۶ ساعت قبل / ...
فراخوان‌طور!
رفقای همراه، سلام. صفحه «غیر قابل اعتماد» را در روزنامه راه انداختیم تا «طنز» بنویسیم و «طنز» بخوانیم. رفقای شاعر و نویسنده و طنزپردازمان هم، در این مدت همراهی‌مان کرده‌اند و آثارشان را برای چاپ و انتشار به ما سپرده‌اند. گفتیم خوب است این فراخوان‌طور را در گوشه صفحه بیاوریم و بگوییم اگر رفیقِ دست‌به‌قلمِ طنزنویسی در گوشه‌ای از این مرزِ پرگهر و خاکِ پرشکر داریم و از او بی‌خبریم، قدمِ قلمش روی چشم ما و صفحه طنزِ پنجشنبه‌های «اعتماد». شما می‌توانید شعر طنز، داستان طنز، کارتون و کاریکاتور، یا هر چیز دیگری از این دست را برای انتشار در «غیر قابل اعتماد»، به نشانی زیر بفرستید:
روزنامه اعتماد / ۳۶ ساعت قبل / ...
عیب ما نیست عیبشان گفتن
احمد گلچین ‌معانی، هجدهم دی‌ماه 1295ش در تهران متولد شد. پس از تحصیلات مقدماتی (1313) به استخدام وزارت دادگستری (ثبت کل مملکتی) درآمد. از نوجوانی به سرودن شعر پرداخت و در اشعارش «گلچین» تخلص می‌کرد. در انجمن‌های ادبی ازجمله حکیم ‌نظامی، ادبی ایران، فرهنگستان و...، دوستی دیرینه‌ای با رهی ‌معیری و امیری‌ فیروزکوهی داشت؛ «به‌جز امیر و رهی هم‌زبان نیافته‌ایم/ خود این دو گوهر یکتا به دهر بس ما را». از سال 1330 تا 1338 عصرها در کتابخانه ملک خدمت کرد و چهارسال از اسفند سال 1338 در کتابخانه مجلس به‌کار مشغول شد. در سال 1342 تا 12سال مشاور فرهنگی و کارشناس امور کتابخانه آستان قدس رضوی شد. از سال 1356 نیز در دانشکده ادبیات …
بیابانکی: شعر سفارش جامعه به شاعر است
خبرآنلاین / ۲ روز قبل / فرهنگی و هنری
بیابانکی: شعر سفارش جامعه به شاعر است
ایبنا سعید بیابانکی، شاعر حوزه ادبیات آئینی و پایداری، گفت: شعر سفارش جامعه به شاعر است و در طول زمان بسته به شرایط تاریخی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ... جامعه تغییر می‌کند.
  شعر  ادبیات  ادبیات ایران
تاریخ‌نگار
روزنامه شهروند / ۲ روز قبل / ...
تاریخ‌نگار
 86‌سال پیش در چنین روزی، برابر 2 بهمن 1312 خورشیدی، ابوالقاسم عارف قزوینی، شاعر شهیر عصر مشروطه در پنجاه‌وچهار سالگی درگذشت. اشعار و تصنیف‌های او ازجمله شعر «از خون جوانان وطن لاله دمیده...» در دوره‌ای ورد زبان مبارزان راه آزادی بود. تصنیف‌های عارف به سبب آنکه در وصف اوضاع زمانه بود، تأثیر قابل توجهی در جامعه آن روز ایران داشت.
شاعر تنهایی
روزنامه همشهری / ۲ روز قبل / ...
شاعر تنهایی
مسعود پویا ـ روزنامه‌نگار دوستدارانش او را شاعر تنهایی می‌نامیدند. علاقه‌مندانش در ایران از او به‌عنوان «آقای آنتونیونی عزیز» یاد می‌کردند. نشریات سینمایی پر بود از عکس و خبر و نقد و گزارش درباره فیلم‌هایش و مدیران فستیوال‌های معتبر برای نمایش آثارش با یکدیگر رقابت می‌کردند. میکل آنجلو آنتونیونی، فیلمساز روشنفکر ایتالیایی در طول دوران طولانی فعالیت‌ هنری‌اش توانست معمار تنهایی انسان مدرن باشد.  دست‌کم در دهه 60 میلادی، آنتونیونی در اوج بود و صفت مهم‌ترین کارگردان سینمای روشنفکرانه، برازنده‌اش. …
توئیت موسوی در زادروز فردوسی
خبرآنلاین / ۲ روز قبل / بین‌المللی
توئیت موسوی در زادروز فردوسی
سخنگوی وزارت امور خارجه توئیتی را به مناسبت زادروز فردوسی شاعر بزرگ ایرانی منتشر کرد.
  سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه  ابوالقاسم فردوسی
اولین مجموعه شعر فارسی شاعر پاکستانی منتشر می‌شود
تسنیم / ۳ روز قبل / فرهنگی و هنری
اولین مجموعه شعر فارسی شاعر پاکستانی منتشر می‌شود
اولین مجموعه شعر فارسی احمد شهریار، شاعر پاکستانی، با عنوان «پیرهن گم کرده‌ام» منتشر می‌شود.
روزنامه اعتماد / ۳ روز قبل / ...
دوربین سینما در شعر معاصر
تاثیرپذیری شعر معاصر ایران از هنر هفتم (سینما) که از موج ‌‌نو و احمدرضا احمدی در اواخر دهه 40 خورشیدی آغاز شده بود، پس از شعر حجم و شعر حرکت، در نسل دوم شعر پسامدرن ایران (دهه 70 خورشیدی) به اوج خود می‌‌رسد. در بسیاری از آثار شاعران این نسل، شاعر بیشتر راوی و داستانسرا و شعر بیشتر شبیه به قاب‌‌ها (سکانس‌‌ها)‌‌ی متعدد و تصاویر متکثر دوربین در برابر تماشاگرانی بود که هنوز محو و مبهوت، تحت‌تاثیر این جلوه جادویی هنر قرن بیستم قرار گرفته بودند و عملا جنبه‌های سینمایی اشعار بر ویژگی‌‌های ادبی آن می‌‌چربید. نسل سوم شاعران پسامدرن (از اواخر دهه 80)، اما بیشتر به تماشاگری می‌‌ماند که اگر چه هم‌اکنون از مقابل …
گلبانگ| نوحه عرب‌خالقی برای شهادت حضرت زهرا/ گریه می‌کنم، یاد عمر کوتاهت
فارس / ۳ روز قبل / فرهنگی و هنری
گلبانگ| نوحه عرب‌خالقی برای شهادت حضرت زهرا/ گریه می‌کنم، یاد عمر کوتاهت
محسن عرب‌خالقی شاعر و مداح اهل بیت (ع) در مراسم عزاداری فاطمیه دوم هیأت قتیل‌العبرات به مدیحه‌سرایی پرداخت.
سروده استاد دانشگاه بنارس برای سپهبد سلیمانی/ تشکر شاعر ایرانی با یک شعر
فارس / ۴ روز قبل / فرهنگی و هنری
سروده استاد دانشگاه بنارس برای سپهبد سلیمانی/ تشکر شاعر ایرانی با یک شعر
تازه‌ترین سروده دکتر سرویش تریپاتی، شاعر هندوستانی تقدیم به قاسم سلیمانی و ملت ایران شد و یک شاعر ایرانی نیز به گرمی با سروده‌ای از این استاد دانشگاه بنارس تشکر کرد.
تی.اس الیوت را بهتر بشناسید
خبرآنلاین / ۴ روز قبل / فرهنگی و هنری
تی.اس الیوت را بهتر بشناسید
ایرنا نوشت: ویژگی اشعار ی‌.اس.الیوت، شاعر انگلیسی این است است که درکی بسیار قوی از خواننده‌اش دارد. او به طور کلی روی توانایی تفسیر و درک معانی شعر توسط خوانندگانش حساب ویژه‌ای باز می‌کند.
  بازار کتاب  معرفی کتاب  کتاب
کتابخانه و موزه نادر ابراهیمی افتتاح شد
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / فرهنگی و هنری
کتابخانه و موزه نادر ابراهیمی افتتاح شد
آیین افتتاح کتابخانه و موزه زنده‌یاد نادر ابراهیمی، نویسنده، شاعر و فیلمساز شب گذشته در خانه شعر و ادبیات منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد برگزار شد.
نادر ابراهیمی اهل کار حرفه‌ای بود، نه حاشیه
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / فرهنگی و هنری
نادر ابراهیمی اهل کار حرفه‌ای بود، نه حاشیه
آیین افتتاح کتابخانه و موزه زنده‌یاد نادر ابراهیمی، نویسنده، شاعر و فیلمساز برگزار شد.
  نادر ابراهیمی  موزه نادر ابراهیمی
کشف نسخه دستنویس دیوان حافظ در هلند
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / فرهنگی و هنری
کشف نسخه دستنویس دیوان حافظ در هلند
تهران - ایرنا - یک نسخه تاریخی و نفیس از دیوان حافظ شاعر قرن هشتم (مقارن با قرن ۱۵ میلادی) پس از گذشت چندین سال و دست به دست شدن در چند کشور توسط یک کارشناس هنری در هلند شناسایی شد.
  هلند  آسیای غربی  برلین  میراث فرهنگی
یک هلندی نسخه منحصربه فرد از دیوان حافظ را یافت
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / ...
یک هلندی نسخه منحصربه فرد از دیوان حافظ را یافت
شفقنا- یک هلندی نسخه‌ای منحصربه فرد از دیوان حافظ را یافته است. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک کارآگاه هنری از کشور هلند یک نسخه بسیار نفیس و تاریخی از دیوان حافظ شاعر ایرانی را یافته است. مقامات ایرانی نیز به دنبال این نسخه بودند. این نسخه منحصربه فرد از دیوان غزلیات حافظ پس از […]
  حافظ  دیوان حافظ  نسخه کمیاب از دیوان حافظ
تماشاگر لبخند خواهد  زد ولی قهقهه نه؛ گفت‌وگو با محمدرضا چرختاب به بهانه کارگردانی نمایش «جان و جو» نوشته آگوتا کریستف
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / فرهنگی و هنری
تماشاگر لبخند خواهد زد ولی قهقهه نه؛ گفت‌وگو با محمدرضا چرختاب به بهانه کارگردانی نمایش «جان و جو» نوشته آگوتا کریستف
«جان و جو» عنوان نمایشنامه‌ای است از آگوتا کریستف، نویسنده بلغارستانی که از بد روزگار، در زمانه حکومت بر شرق اروپا، راهی سوییس می‌شود تا نه به زبان مادری که به زبان دیگری بنویسد. او در دیار فرانسه‌زبانان هم شاعر می‌شود، هم رمان‌نویس و هم نمایشنامه‌نویسی فعال.
(تصاویر) بنای متروکه‌ای که مزار شاعر است!
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / فرهنگی و هنری
(تصاویر) بنای متروکه‌ای که مزار شاعر است!
کمال‌الدین اسماعیل بن محمد بن عبدالرزاق اصفهانی، معروف به خلاق‌المعانی، شاعر سبک عراقی نیمه نخست قرن هفتم هجری، و آخرین قصیده‌سرای بزرگ ایران در اوایل حمله مغول است که در گیرودار هجوم‌ و قتل‌عام‌های آنان از میان رفت.
  کمال الدین اسماعیل اصفهانی  اصفهان  میراث فرهنگی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / ...
گرمای هنر در زمستان
فاطمه امین‌الرعایاروزهای پایانی هفته زمان مناسبی برای تازه‏کردن دیدارها است. می‌توان این فرصت را غنیمت شمرد تا به صورت گروهی و همراه با دوستان از نمایشگاه‌های هنری دیدن کنند.در هفته پیش‏رو، بیش از 40 نمایشگاه هنری در تهران کار خود را ادامه می‌دهند. در گالری‌گردی این هفته برخی از این نمایشگاه‌ها را مرور می‌کنیم. گالری «خانه هنرمندان ایران» از جمعه 20 دی‏ماه میزبان یک نمایشگاه گروهی با عنوان «اسطوره‏‌نگاری» است که شیما خشخاسی، گردآودری آن را بر عهده داشته. او درباره این نمایشگاه گفته است: «اسطوره موجب دگردیسی اثر هنری می‌شود و به واسطه ویژگی‌های خود، یک اثر معمولی را گسترده، عمیق و ماندگار می‌کند. این نمایشگاه یک مطالعه بر روی اساطیر ایران و جهان و بازتاب آن در آثار نقاشان معاصر ایران است. پرداختن …
شعر هنوز نفس می‌کشد
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / ...
شعر هنوز نفس می‌کشد
نیلوفر ذوالفقاری حامد عسگری اهل بم است، جایی که می‌گوید طبیعت آن تقدیر شاعری را برای او رقم زده است؛ شهر قصه‌ها و افسانه‌ها. اشعار حامد عسگری بیشتر در قالب‌های غزل و ترانه سروده شده و مضامین عاشقانه دارند. تعدادی از ترانه‌های او هم با صدای خوانندگان مطرح به گوش مخاطبان رسیده است. در همان ‌ماهی که چند سال پیش بم لرزید، در روزهایی که حوادث مختلف غمی از همان جنس روزهای بعد از زلزله بم در دل مردم کاشته، سراغ این شاعر رفته‌ایم تا از او بپرسیم شعر چطور می‌تواند حال آدم‌ها را بهتر کند؟   وقتی به دلایلی، …
رونمایی از منطق نخبگی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اقتصادی
رونمایی از منطق نخبگی
موضوعاتی که مالکوم گلدول به آنها می‌پردازد بسیار متنوع هستند؛ از شکست‌های مفتضحانه اف‌بی‌آی برای شناسایی جاسوسان در میان خود تا ساده‌لوحی و طمع سرمایه‌گذاران که مبلغ هنگفتی را به‌خاطر اعتماد به کلاهبرداری به نام برنارد مادوف از دست دادند. او حتی از این روش استفاده می‌کند تا تاکید کند که سیلیویا پلات شاعر شاید خودش را نمی‌کشت اگر در خانه‌ای که اجاق گاز داشت زندگی نمی‌کرد.
دسیسه ۲ جاری برای انتقام از همسران
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اجتماعی
دسیسه ۲ جاری برای انتقام از همسران
واژگونی مرگبار اتوبوس مشهد - بندرعباس/ ۱۱ کشته و مصدوم در پی تصادف سمند و پژو ۴۰۵/ ربودن مرد جوان توسط شاعر معروف فضای مجازی/ دانشجوی کارگردانی سناریوی سرقت واقعی را نوشت/ ۴ واحد صنفی متخلف در شهرری پلمب شدند/ دستگیری ۲ سارق لوازم خودرو محله جوادیه/ دسیسه ۲ جاری برای انتقام از همسران/ ‍طلاق برای پنهانکاری همسر/ قتل رفیق به خاطر یک زن
وقتی شاعر معروف اینستاگرامی آدم‌ربا و سارق از آب درمی‌آید!
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اجتماعی
وقتی شاعر معروف اینستاگرامی آدم‌ربا و سارق از آب درمی‌آید!
مرد جوان ثروتمندی که چند ماه قبل از سوی مردان ناشناسی ربوده شده بود، به‌ همراه متهمان پرونده در شعبه هفتم دادگاه کیفری به تشریح این ماجرا پرداخت و معلوم شد پای یک شاعر معروف در اینستاگرام و همسرش در میان است.
دسیسه ۲ زن برای گروگان گیری فامیلی
مشرق / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اجتماعی
دسیسه ۲ زن برای گروگان گیری فامیلی
دو زن که جاری هم بودند برای انتقام گیری از همسرانشان وبا کمک گرفتن از یک شاعر سناریوی یک آدم ربایی را کلید زدند.
  اخبار حوادث  اینستاگرام  دادگاه کیفری  وزارت اطلاعات  استان تهران  گروگانگیری
آدم ربایی توسط شاعر معروف اینستاگرام با همدستی همسر مردپولدار
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اجتماعی
آدم ربایی توسط شاعر معروف اینستاگرام با همدستی همسر مردپولدار
ایران نوشت:صبح دیروز مرد جوانی که چند ماه قبل از سوی مردان ناشناسی ربوده شده بود به‌همراه متهمان پرونده در شعبه هفتم دادگاه کیفری به تشریح این ماجرا پرداخت
  آدم ربایی  حوادث و اتفاقات عجیب
شعرخوانی محمدمهدی عبداللهی در فراق سردار قاسم سلیمانی +فیلم
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / فرهنگی و هنری
شعرخوانی محمدمهدی عبداللهی در فراق سردار قاسم سلیمانی +فیلم
فیلم شعرخوانی محمدمهدی عبداللهی شاعر کشورمان در وصف سردار قاسم سلیمانی منتشر شد.
مطالبه حقوق مردم دغدغه شاعر لب دوخته‌ی یزد بود
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / فرهنگی و هنری
مطالبه حقوق مردم دغدغه شاعر لب دوخته‌ی یزد بود
عموزاده‌ی 98 ساله فرخی یزدی، این شاعر، سیاستمدار و روزنامه‎نگار لب دوخته یزدی را پایه‌گذار عدالت و آزادی در دوران پهلوی می‌خواند و می‌گوید: فرخی برای رفع تبعیض طبقاتی و تساوی حقوق همه اقشار مردم ایران تلاش می‌کرد.
  استانی-فرهنگی و هنری  فرخی یزدی  رضا سخندان  یزد
سروده‌های آیینی شاعر هندو منتشر شد/ «زعفران و صندل» شکلا به ایران رسید
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / فرهنگی و هنری
سروده‌های آیینی شاعر هندو منتشر شد/ «زعفران و صندل» شکلا به ایران رسید
مجموعه سروده‌های بلرام شکلا، شاعر هندوستانی، با عنوان «زعفران و صندل» منتشر شد. بخشی از سروده‌های این اثر، شعرهایی آیینی این شاعر هندوست.
برنده جایزه «‌تی اس الیوت»‌ مشخص شد
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / فرهنگی و هنری
برنده جایزه «‌تی اس الیوت»‌ مشخص شد
«راجر رابینسون» شاعر بریتانیایی - ترینیداد و توباگویی، جایزه معتبر «‌تی اس الیوت» را برای مجموعه شعر خود با عنوان «یک بهشت قابل حمل» به خود اختصاص داد.
  جایزه تی. اس. الیوت  راجر رابینسون  جایزه ادبی
احتمال حضور خاقانی شروانی در جنگ‌های روس با ایران
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / فرهنگی و هنری
احتمال حضور خاقانی شروانی در جنگ‌های روس با ایران
محمدطاهری خسروشاهی در یادداشتی با بررسی سروده‌هایی از خاقانی، تلاش کرده به این پرسش پاسخ دهد که آیا این شاعر نامدار در جنگ‌های روس با ایران حضور داشت؟
تلاش برای ثبت خانه مادری شاعر گیلکی
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / فرهنگی و هنری
تلاش برای ثبت خانه مادری شاعر گیلکی
پیگیری خرید و ثبت خانه مادری شیون فومنی، در اولویت سازمان برنامه و بودجه گیلان قرار گرفت.
دعوت از مردم: بنویس خطی برای تسلیت
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / فرهنگی و هنری
دعوت از مردم: بنویس خطی برای تسلیت
آرزو می‌کردم با تو در روزگاری دیگر دیدار می‌کردم... آرزو داشتم به تو در روزگاری دیگر دل می‌باختم... افسوس که ما دیر رسیدیم... (نزار قبانی - شاعر سوری)
  سقوط هواپیمای اوکراینی  پیام تسلیت  دل‌نوشته ای برای تسلیت  برگزیده‌ها
سروده‌ای تقدیم به سردار حاجی‌زاده: "از آبروى عزیزت قسم گرفتى تو"
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / فرهنگی و هنری
سروده‌ای تقدیم به سردار حاجی‌زاده: "از آبروى عزیزت قسم گرفتى تو"
محمدجواد پرچمی شاعر و مداح اهل بیت سروده‌ای را تقدیم به فرمانده هوافضای سپاه پاسداران کرده‌ است.
سپاه پاسداران ایستاده است
مشرق / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / فرهنگی و هنری
سپاه پاسداران ایستاده است
سیدکمال هاشم زاده، شاعر و مجری برنامه های مذهبی و مناسبتی در سیمای جمهوری اسلامی، جدیدترین اثر خود را درباره اتفاقات اخیر در اختیار مشرق قرار داده است.
  مشرق نیوز  شعر  شاعر  سپاه پاسداران
سروده شاعر پاکستانی برای مسافران هواپیمای اکراینی/ در دلِ آسمان شهید شدی
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / فرهنگی و هنری
سروده شاعر پاکستانی برای مسافران هواپیمای اکراینی/ در دلِ آسمان شهید شدی
احمد شهریار از شاعران کشور پاکستان در واکنش به شهادت جمعی از هموطنانمان در حادثه هواپیمای اکراینی سروده‌ای را تقدیم مسافران آن کرد.
سکوت فلسفه
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / فرهنگی و هنری
سکوت فلسفه
«آنچه درباره‌اش نمی‌توان سخن گفت ‌باید درباره‌اش خاموش ماند.» (لودویگ ویتگنشتاین، رساله منطقی- فلسفه، ترجمه میرشمس‌الدین ادیب سلطانی، واپسین بند) مارگوت بیکل، شاعر آلمانی می‌گوید «سکوت سرشار از ناگفته‌هاست»، شاعر اما خود می‌داند این گونه گرفتار تناقضی شده است چراکه در ستایش سکوت زبان گشوده است.
امیرکبیر در قزوین
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / ...
امیرکبیر در قزوین
محمدعلی حضرتی، پژوهشگر و شاعر در یادداشتی که آن را اختیار ایسنا قرار داده است، می‌نویسد: میرزا محمدتقی‌خان فراهانی فرزند کربلایی محمد قربان (آشپز و ناظر دستگاه قائم‌مقام فراهانی) مشهور به امیرنظام و امیرکبیر (متولد حدود ۱۲۲۲ قمری در روستای هزاوه- شهادت جمعه ۱۷ ربیع‌الاول ۱۲۶۸ قمری برابر با ۲۰ دی ماه ۱۲۳۰ خورشیدی) یکی از بزرگترین و نام‌آورترین سیاستمداران ایران در دویست سال اخیر است.
  استانی-فرهنگی و هنری  امیرکبیر
«اولین دیدار»؛ یادداشتی به مناسبت سالروز تولد محمدکاظم کاظمی
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / فرهنگی و هنری
«اولین دیدار»؛ یادداشتی به مناسبت سالروز تولد محمدکاظم کاظمی
موسی عصمتی، از شاعران روشندل کشور، در یادداشتی به‌مناسبت سالروز تولد محمدکاظم کاظمی، شاعر افغانستانی، به نقل خاطره‌ای درباره او پرداخته است.
«فرهنگ‌پروری با تخلص سونمز»؛ روایت زندگی یک شاعر
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / فرهنگی و هنری
«فرهنگ‌پروری با تخلص سونمز»؛ روایت زندگی یک شاعر
تبریز - ایرنا - «فرهنگ پروری با تخلص سونمز»، نام کتابی درباره استاد کریم مشروطه‌چی، شاعر دوزبانه تبریزی، است که به قلم شیوای دکتر محمد حریری اکبری نوشته شده است.
  کتابخانه ایرنا  تبریز  فرهنگی
نماهنگ عربی میثم مطیعی برای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی +ویدیو
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / فرهنگی و هنری
نماهنگ عربی میثم مطیعی برای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی +ویدیو
میثم مطیعی، شاعر و مداح اهل‌بیت (ع) نماهنگی به زبان عربی در تکریم شهید حاج قاسم سلیمانی منتشر کرد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / ...
آمادگی موسسه خانه کتاب برای تولید بانک اطلاعات کتاب ایران و هند
مدیرعامل موسسه خانه کتاب در هند گفت: موسسه خانه کتاب آمادگی دارد برای حفظ میراث فرهنگی و روابط کتابی ایران و هند آمادگی دارد، بانک اطلاعات کتاب متقابل دو کشور را تولید و منتشر کند.به گزارش مهر، نیکنام حسینی‏پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب که به منظور حضور در آیین اختتامیه دومین جایزه منطقه‌ای کتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران در شبه‏قاره هند به این کشور سفر کرده است، در آکادمی ادبی هند با نویسندگان هندی دیدار و گفت‌وگو کرد.حسینی‏پور در این نشست با بیان اینکه می‌خواهم حس درونی خود را بعد از گذشت پنج روز حضور در هند اعلام کنم، گفت: به کشورهای زیادی مسافرت کردیم، اما یک حس درونی به من می‌گوید ما با کشور هند و مردمان هند از یک مادر متولد شدیم و وابستگی زیادی با هم داریم. همان حسی که من نسبت به هند دارم شما …
حسن واشقانی فراهانی شاعر اهل بیت (ع) درگذشت
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / فرهنگی و هنری
حسن واشقانی فراهانی شاعر اهل بیت (ع) درگذشت
استاد حسن واشقانی فراهانی شاعر اهل بیت (ع) روز گذشته در سن ۶۴ سالگی و براثر عارضه قلبی درگذشت.
آن‌که  راهِ  دگران بشناسد
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / فرهنگی و هنری
آن‌که راهِ دگران بشناسد
روز گذشته پرونده‌ای برای نیما یوشیج منتشر کردیم که حاوی مطالب متنوعی پیرامون پدر شعر نو فارسی بود. در آن پرونده، مطلبی خواندنی از آقای فردین کوراوند، شاعر و منتقد به دلیل تعداد کلمات از صفحه بیرون ماند که در اینجا آن را می‌خوانید.
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / ...
جواب تلخ می‌زیبد لب تند گزاف گویت
امیر حسین ذاکری ‪-‬ اگرشعرحافظ و عبارت " با دوستان مروت با دشمنان مدارا" را یک منیفسشن قلمداد کنیم باید برای آن تبصره هم قائل شد و گفت افسار دشمنی که از حد رها شود مثل سگ هاربه آدم حمله می‌کند که دیگر نمی‌توان از مدارا دم زد! به آن که دم از مردم دوستی می‌زند ونیشتری چو تحریم به یک ملت می‌زند، مردم دوستی‌اش کمدی تلخی بیش نیست. اما مدارا در سیستم و قواعد دیپلماسی هم ابزارو شرایط خود را طلب می‌کند. دشمنی که از حد رود کاسه صبوری نیز از کف رود. اگر روزی به طنز وکنایه گفتیم: "آخر هفته ترامپ رفته" از عمق وجود خود چنین شعاری دادیم. امروز این شعار یک مطالبه حتی جهانی و منطقه‌ای است. شعار "حیا کن رها کن "برای ترامپ امروز مصداقی بارز دارد. پابلو نرودا شاعر شیلیایی در شعری حماسی می‌گوید:" من بر آنم که با …
استعداد نویسندگی خریدنی نیست
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / فرهنگی و هنری
استعداد نویسندگی خریدنی نیست
نیلوفر ذوالفقاری شیوا ارسطویی نویسنده، شاعر و یکی از باسابقه‌ترین مدرس‌های داستان‌نویسی است که خود نیز کارآموخته کارگاه‌های پیشروِ رضا براهنی است. اما اگر تصورتان از کارگاه داستان‌نویسی او، جایی شبیه به کلاس درس است سخت در اشتباهید. جایی که او و علاقه‌مندان به داستان‌نویسی اغلب روزهای هفته دور هم جمع می‌شوند، بیشتر شبیه به خانه‌ای گرم و صمیمی است تا یک کلاس درس. ارسطویی نوشتن را با رمان « او را که دیدم زیبا شدم» شروع کرد. این رمان نخستین بار در سال 1370توسط نشر مرغ آمین منتشر شد. چاپ‌های بعدی …
اثر هنری و اثر هنرمندانه
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / ...
اثر هنری و اثر هنرمندانه
هیوا مسیح _ شاعر و منتقد ادبی همواره بین یک اثر هنری و اثر هنرمندانه تفاوت وجود دارد؛ به‌عنوان مثال، شعر یک اثر هنری است اما نظم یک اثر هنرمندانه یا نقاشی‌های کلاسیک مثل رامبراند یا کمال‌الملک آثار هنرمندانه است، ولی پیکاسو و اساسا هنر مدرن و آبستره اثر هنری است؛ چیزی شبیه شعر الهامی. در عرصه شعر هم حال می‌خواهد این اثر از سعدی باشد یا حافظ یا هر شاعر دیگری در جایگاه آثار هنرمندانه قرار می‌گیرد وقتی که آگاهانه سروده و نوشته می‌شود. حمایت‌های مالی در برخی امور درست است؛ یعنی اگر حمایت و علاقه شاه …
شهادت سردار سلیمانی، حماسه یک­پارچگی ملت را به رخ دشمنان کشید
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / فرهنگی و هنری
شهادت سردار سلیمانی، حماسه یک­پارچگی ملت را به رخ دشمنان کشید
تهران- ایرنا- شاعر معاصر و عضو شورای سیاست­گذاری اصلاح­ طلبان گفت: بعد از وقایع ناگوار دی ماه، خون به ناحق ریخته­ شهید بزرگوار سردار قاسم سلیمانی که همه نام او را به مبارزه علیه داعش می‌شناسیم، هم­صدایی و هم­دلی ملت بزرگمان را یک بار دیگر در برابر دشمنان به نمایش گذاشت.
  فاطمه راکعی  قاسم سلیمانی
سوگوار تو نیستم؛ شعری از «یوسفعلی میرشکاک» به یاد «سپهبد سلیمانی»
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / فرهنگی و هنری
سوگوار تو نیستم؛ شعری از «یوسفعلی میرشکاک» به یاد «سپهبد سلیمانی»
یوسفعلی میرشکاک، شاعر و منتقد ادبی، تازه‌ترین سروده خود را به مقام والای شهید سپهبد قاسم سلیمانی تقدیم کرد.
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / ...
اوج شاعر در پرده آخر
کیانوش تنها
تقلا برای شناخت عینی جهان
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / فرهنگی و هنری
تقلا برای شناخت عینی جهان
اصولا دو دسته شاعر بزرگ در تاریخ ادبیات جهان ظهور می‌کنند. اول آنها که می‌توانند قالب و محتوا را تغییر دهند و دوم شاعرانی که فقط محتوا را در شعر تغییر می‌دهند.
ترانه‌های گمشده در کوچه‌های باد
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / ...
ترانه‌های گمشده در کوچه‌های باد
مجموعه شعر «ترانه‌های گمشده در کوچه‌های باد» بیست و چهارمین کتاب در حوزه شعر و نقد ادبیات (شعر و داستان) از محمود معتقدی، شاعر و منتقد ادبی است. این مجموعه‌شعر در بردارنده 10 اپیزود بلند است. مولفه‌های چشم‌انداز شعرهای کوتاه این دفتراغلب بر محور نگرش‌های عاشقانه و اجتماعی است که شاعر با بهره‌گیری از نوعی زبان سهل و ممتنع سعی کرده فضاهای شعر امروز را به شیوه‌ای خاص به تجربه بنشیند. البته حس استعاری و چشم‌انداز تصویرگرایی و درنهایت از منظر روایت‌های روزگار اینجا و اکنون، در این مجموعه، تا حد زیادی …
در دل نامردمی‌ها مَرد بودن دیدنی‌ست
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / اجتماعی
در دل نامردمی‌ها مَرد بودن دیدنی‌ست
تهران- ایرنا- حسنا محمدزاده شاعر اهل کاشان در مراسم شعرخوانی «سردار آسمانی» با بیان اینکه سروده من ماحصل بغض و خشمم بعد از شنیدن خبر شهادت سردار سلیمانی است در مطلع شعر خود آورده بود: در دل نامردمی‌ها مَرد بودن دیدنی‌ست / با زمین در آسمان هم درد بودن دیدنی‌ست...
  شعر  حوزه هنری  قاسم سلیمانی  سعید حدادیان  علی موسوی گرمارودی  شهادت سردار سلیمانی
در سایه‌سار اشراق
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / فرهنگی و هنری
در سایه‌سار اشراق
محمدعلی حضرتی، شاعر و پژوهشگر در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داده است می نویسد: نیمروز واپسین جمعه پاییز ۹۸ است. در رستورانی مشرف‌به دریاچه شهدای خلیج فارس مهمان جمعی دوستانه‌ایم و نکته‌ای تاریخی به میان می‌آید. دلم پر می‌کشد برای پیر دانشور و استاد فرزانه‌مان دکتر احسان اشراقی که به تعبیر زنده یاد باستانی پاریزی «شیخ المورخین» ایرانند.
  استانی-فرهنگی و هنری  پژوهشگر
اقدامی نکنیم که با منش و عملکرد سردار سلیمانی در تضاد باشد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / فرهنگی و هنری
اقدامی نکنیم که با منش و عملکرد سردار سلیمانی در تضاد باشد
تهران- ایرنا- شاعر و نویسنده ضمن اشاره به ضایعه دردناک شهادت سردار سلیمانی گفت: انتقام حق ماست، از خون این قهرمان ملی نمی‌گذریم اما مراقب باشیم ضمن سر جای خود نشاندن دشمن در پاسخ به این جنایت، پاسخ ما هوشمندانه باشد و اقدامی نکنیم که با عملکرد و منش سردار سلیمانی در تضاد باشد.
  شعرای بزرگ فارسی  قاسم سلیمانی
پاسخ یک شاعر به تهدید دونالد ترامپ برای حمله به مراکز فرهنگی ایران
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / فرهنگی و هنری
پاسخ یک شاعر به تهدید دونالد ترامپ برای حمله به مراکز فرهنگی ایران
موسی عصمتی در تازه‌ترین سروده خود به تهدیدات دیوانه‌وار دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اشاره کرده و به آن پاسخ داده است.
کاظمی: جامعه مقاومت افغانستان قرابت ویژه‌ای با سردار سلیمانی دارد
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / فرهنگی و هنری
کاظمی: جامعه مقاومت افغانستان قرابت ویژه‌ای با سردار سلیمانی دارد
محمدکاظم کاظمی نویسنده و شاعر گفت: جمع زیادی از هموطنان ما هم در کنار شهید سلیمانی جنگیده‌اند، یعنی جبهه مقاومت علیه داعش در سوریه و چون در این میدان عملاً نقش ملیت بسیار کمرنگ بوده و جنبه‌های عقیدتی برجسته ما یک احساس قرابت ویژه با این شهید داریم.
شعر "علیرضا قزوه" برای سردار قاسم سلیمانی
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / فرهنگی و هنری
شعر "علیرضا قزوه" برای سردار قاسم سلیمانی
علیرضا قزوه شاعر شعری را در وصف سردار رشید اسلامی حاج قاسم سلیمانی سرود.
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / ...
دور از تو اندیشه بدان
امیر حسین ذاکری ‪-‬ تا حال گمان براین بود ترامپ یک دلال سر برآورده از سرمایه داری است که به تروریسم اقتصادی بودن اکتفا می‌کند اما نشان داد برای رسیدن به اهدافش یک ماکیاولیست افراطی است. چه خوب گفت یکی از مخالفین‌اش: "ردای ریاست جمهوری برای وی گشاد است". برای آدمی که روی گشاده‌ای ندارد با گشاده نظری برخورد نمی‌کند بلکه تنگ‌نظر است. وای به حال کنگره و سنای آمریکا و دموکرات‌ها و جمهوریخواهان که حیران و وامانده ودرمانده شده‌اند که با این عتیقه‌ای که از صندوق رای سربرآورد چه کنند؟ امروز شعار:" حیا کن رها کن" مناسب حال ترامپ است. در فیلم "فیوری" یا خشم ساخته دیوید ریر در همین جامعه آمریکایی در دیالوگی یک ستوان ارتش به یکی از سربازان می‌گوید: آیده‌آل ما صلح است اما تاریخ و فرماندهان ما خشونت آمیزند".این …
میراث حاج قاسم
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / ...
میراث حاج قاسم
احمد جعفری چمازکتی ـ شاعر و روزنامه‌نگار 2 دهه قبل، وقتی ایالات متحده آمریکا اراده می‌کرد می‌توانست به هرکشوری لشکرکشی کند و منابع و ثروت ملی آنان را به یغما ببرد. تکیه آمریکایی‌ها به ادوات و قدرت نظامی و اطمینان آنان از متفرق بودن ملت‌ها، بر گستاخی آنان به تجاوزگری می‌افزود تا اینکه عصر حاج قاسم سلیمانی آغاز شد. سردار شجاع ایرانی، عنصر مبارزه و همبستگی را در میان جوانان ملت‌های خاورمیانه بیدار کرد تا آنان با خودباوری و تکیه بر داشته‌های خود، قدم به میدان مبارزه با دشمن بگذارند. حاج قاسم طی 2 …
سروده شاعر افغانستانی برای سردار سلیمانی؛ چکمه‌های تو امنیت آورد
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / فرهنگی و هنری
سروده شاعر افغانستانی برای سردار سلیمانی؛ چکمه‌های تو امنیت آورد
حمید تقدیمی شاعر جوان افغانستانی در رثای شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی سروده‌ای را تقدیم وی کرد.
سردار سلیمانی در عرصه سیاسی موجب وحدت ملی بود
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / فرهنگی و هنری
سردار سلیمانی در عرصه سیاسی موجب وحدت ملی بود
تهران- ایرنا- عبدالجبار کاکایی، شاعر و ترانه‌سرا با اشاره به شخصیت سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی گفت: او موضع‌گیری سیاسی افراطی نداشت و به این دلیل موجب وحدت ملی بود.
  عبدالجبار کاکایی  ادبیات معاصر  قاسم سلیمانی  شهادت سردار سلیمانی
بهرام گور گنبد هشتم؛ «صهبا»ی بی‌فروغ
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / فرهنگی و هنری
بهرام گور گنبد هشتم؛ «صهبا»ی بی‌فروغ
همدلی: بهرام صادقی ملقب به صهبا مقداری و ب.موزول، داستان‌نویس، شاعر و نمایشنامه‌نویس ایرانی است که با داستان‌های کوتاه مجموعه «سنگر» و «قمقمه‌های خالی» و داستان نیمه‌بلند «ملکوت» به‌شهرت رسید. صادقی که از کودکی تحت تاثیر شعرخوانی‌های هرروزه مادرش، مهاجرت به اصفهان و تحصیل در دبیرستان ادب، گرایش و کشش خاصی به شعر و داستان پیدا کرده بود، گام‌های محکمی در مسیر ادبیات برداشت که همکاری با هفته‌نامه‌های «امید ایران» و «روشنفکر» در سال‌های نوجوانی نمونه‌هایی از آن است. امروز 15دی‌ماه، هشتاد و سومین سالگرد این بزرگمرد ادبیات معاصر است.بهرام 15 دی 1315 در خانواده‌ای نجف‌آبادی بعد از دو خواهر و یک برادر چشم گشود. پدر پارچه‌فروش بود و مادر خانه‌دار. جهان‌سلطان صدای خوب و حافظه‌ای قوی در شعرخوانی داشت و …
چرا در خانه فرخی یزدی دوباره بسته شد؟
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ...
چرا در خانه فرخی یزدی دوباره بسته شد؟
بسته شدن در خانه‌موزه فرخی یزدی روزنامه‌نگار و شاعر لب‌دوخته یزدی در حالی که چندی از گشایش آن پس از سال‌ها می‌گذرد، گلایه‌هایی را به دنبال داشته
  ایران  زندان  صنایع دستی و گردشگری  گردشگری  موزه
«ابن یمین شاعر مردم‌دار» منتشر شد
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فرهنگی و هنری
«ابن یمین شاعر مردم‌دار» منتشر شد
شاهرود - کتاب «ابن یمین شاعر مردم‌دار» به کوشش سید علی‌اصغر شریعت زاده در ۲۶ بخش و توسط انتشارات پازینه منتشر شده است.
  محمد رضا سعیدی  میامی  شاعر  ابن یمین فرودمدی  معرفی کتاب
سروده شاعر هرمزگانی در وصف شهید سردار سپهبد سلیمانی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فرهنگی و هنری
سروده شاعر هرمزگانی در وصف شهید سردار سپهبد سلیمانی
بندرعباس-ایرنا-"حرف بزن، ای تو که با نفست، خاور میانه از کما برگشت"را عبدالحمید انصاری نسب، شاعر برجسته هرمزگان خطاب به سردار سپبهد شهید حاج قاسم سلیمانی سروده است.
  شاعر  هرمزگان  قاسم سلیمانی
شعرخوانی میلاد عرفان پور در شب شعر انتقام
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فیلم
شعرخوانی میلاد عرفان پور در شب شعر انتقام
میلاد عرفان پور شاعر جوان رباعی سرا و غزل سرا دیشب در شب شعر انتقام در پی شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی به خواندن شعری پرداخت کرد.
  میلاد عرفانپور  سردار سلیمانی  قاسم سلیمانی
دنیای غرب به جای اعطای نوبل صلح به سردار سلیمانی، او را به خون کشید
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فرهنگی و هنری
دنیای غرب به جای اعطای نوبل صلح به سردار سلیمانی، او را به خون کشید
تهران- ایرنا- شاعر و نویسنده گفت: سردار سلیمانی اهل عرفان، معنویت، انسان‌دوستی و دفاع از حقوق بشر و مدافع ملت‌های مظلومی بود که گرفتار گروه‌های تکفیری خونخوار بودند. انتظار می‌رفت جایزه نوبل صلح به او اعطا شود، اما دنیای غرب چنین شخصیتی را به خاک و خون کشید.
  شعرای بزرگ فارسی  قاسم سلیمانی  شهادت سردار سلیمانی
عشق است و مزین به هنرهای زیادی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فرهنگی و هنری
عشق است و مزین به هنرهای زیادی
تهران- ایرنا- سعید بیابانکی، شاعر معاصر و دبیر علمی چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر غزلی در رثای سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی سرود.
  شهادت سردار سلیمانی
ما کمرهامان شکسته، کینه‌ها اما به جا
مشرق / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فرهنگی و هنری
ما کمرهامان شکسته، کینه‌ها اما به جا
عیسی محمدی شاعر و روزنامه نگار در داغ شهادت سپهبد قاسم سلیمانی اشعاری سرود.
  مشرق نیوز  شاعر  سردار حاج قاسم سلیمانی
سردار سلیمانی به عنوان نماد اقتدار و امنیت ایران در آثار ادبی مطرح می‌شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فرهنگی و هنری
سردار سلیمانی به عنوان نماد اقتدار و امنیت ایران در آثار ادبی مطرح می‌شود
تهران- ایرنا- نویسنده و شاعر با اشاره به اهمیت سردار سپهبد قاسم سلیمانی به عنوان نمادی از اقتدار و امنیت، گفت: وی با این عنوان در آثار ادبی فارسی به شکل شعر و داستان مطرح خواهد شد.
  ادبیات معاصر  هادی خورشاهیان  سردار سلیمانی  شهادت سردار سلیمانی
شعر شاعر هندوستانی برای حاج قاسم +عکس
مشرق / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فرهنگی و هنری
شعر شاعر هندوستانی برای حاج قاسم +عکس
علی اصغر الحیدری شاعر هندوستانی همزمان با شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی شعری را به سردار دل‌ها تقدیم کرد.
  سردار حاج قاسم سلیمانی  شاعر  شعر
نامه شاعر ایرانی به «دونالد ترامپ»
مشرق / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فرهنگی و هنری
نامه شاعر ایرانی به «دونالد ترامپ»
تصمیم گرفتید با ترور نماد شجاعت ایرانیان،بر موج نارضایتی ها در ایران و عراق، سوار شوید. اما بدانید که دست به حماقتی زدید که به تنهایی از تمام حماقت های زندگی تان بزرگ تر، خطرناک تر و خانمان سوزتر است.
  مشرق نیوز  روزنامه های کشور  ترامپ  افشین علا  سردار حاج قاسم سلیمانی  شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی
بانوی اقوام
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / فرهنگی و هنری
بانوی اقوام
همدلی: امروز چهاردهم دی‌ماه، هفتاد و دومین سالگرد تولد سیما بینا نوازنده، نقاش، آهنگساز و خواننده آوازها و ترانه‌های محلی ایرانی و نخستین زنی است که با تلاش زیاد در احیای موسیقی کوشید و از این نظر جایگاه ویژه‌ای در تاریخ موسیقی این سرزمین دارد.سیما بینا 14 دی‌ماه سال 1323 در خوسف خراسان جنوبی متولد شد. نام مادرش پوراندخت ایران‌نژاد بود و پدرش احمد بینا از اهالی تفرش بود. سیما در کنار پدری که استاد موسیقی سنتی و شاعر و آهنگساز ترانه‌های اولیه او بود، رشد کرد. از ۹ سالگی خوانندگی را در رادیو ایران آغاز کرد. ردیف موسیقی ایرانی و تکنیک‌های آوازی را نزد استادانی چون موسی‌خان معروفی و نصرالله زرین‌پنجه فراگرفت. همنشینی با استادان موسیقی کلاسیک ایرانی باعث شد هم‌زمان به آموختن موسیقی ردیف دستگاهی‌هم …
افشین علا: بزرگ‌ترین اشتباه تاریخ کشورتان را در مواجهه با ملت نجیب و متمدن ایران رقم زدید
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / فرهنگی و هنری
افشین علا: بزرگ‌ترین اشتباه تاریخ کشورتان را در مواجهه با ملت نجیب و متمدن ایران رقم زدید
افشین علا شاعر و نویسنده خطاب به رئیس جمهور آمریکا نوشت: به نمایندگی از هنرمندان این سرزمین کهن که با هر سلیقه و گرایشی، داغدار شهادت حاج قاسم سلیمانی‌اند، به شما اعلام می‌کنم که با مغز علیل خود، بزرگ‌ترین اشتباه تاریخ کشورتان را در مواجهه با ملت نجیب و متمدن ایران رقم زدید.
قزوه: خون سردار سلیمانی پس از خون سیدالشهدا (ع) تأثیرگذارترین خونی است که در عراق به زمین ریخته شد
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / فرهنگی و هنری
قزوه: خون سردار سلیمانی پس از خون سیدالشهدا (ع) تأثیرگذارترین خونی است که در عراق به زمین ریخته شد
علیرضا قزوه شاعر و نویسنده در متنی ضمن بیان خاطراتی از سردار سلیمانی نوشت: خون سردار سلیمانی پس از خون سیدالشهدا (ع) تأثیرگذارترین خونی است که در عراق به زمین ریخته شد.
سمفونی سایه
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / فیلم
سمفونی سایه
هوشنگ ابتهاج متخلص به سایه، شاعر ایرانی متولد سال ۱۳۰۶ است و هنوز در ۹۲ سالگی،انتشار تصحیح‌هایی از اشعار و آثار او نبض دوباره به بازار کتاب‌های ادبی ایران می‌دهد. او اما در سال‌های اخیر یکی از چهره‌هایی مورد اقبال مردمی در شبکه‌های اجتماعی است و هشتگ نام او در شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام همواره داغ است.
افغانستان، سرزمین شگفتی‌ها
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / ...
افغانستان، سرزمین شگفتی‌ها
احمد جعفری‌چمازکتی _ شاعر و روزنامه‌نگار افغانستان را سرزمین شگفتی‌ها نام می‌نهم. این شگفتی را می‌شود از دل تمدن دیرپای این سرزمین، تا زندگی روزمره مردم این کشور مشاهده کرد. جرار‌ترین امپراتوری‌های دنیا را در وحدت ملی به خاک سیاه می‌نشانند اما وقتی که متجاوزان را به گورستان می‌فرستند، هیزم جهنم خود می‌شوند. کجای دنیا سراغ دارید مردم کشوری باسابقه تمدنی چند هزار ساله، هنوز ملت نشده باشند! اینجا، قومیت شرافت دارد و قبیله‌گرایی، عزت و مکنت می‌آورد. روزها همدیگر را برادر خطاب می‌کنند و شب‌ها را در …
رونمایی از نامه‌های شاعر آمریکایی پس از ۶۰ سال
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / فرهنگی و هنری
رونمایی از نامه‌های شاعر آمریکایی پس از ۶۰ سال
تهران- ایرنا- از حدود یک‌هزار نامه نوشته شده از سوی «تی.اس.الیوت» شاعر آمریکایی که بیش از ۶۰ سال در انبار یک کتابخانه خاک می‌خورد، رونمایی می‌شود.
  شاعر  ایالات متحده آمریکا  انگلستان
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / ...
یادی از شاعر دیارگرا
رسول‌ آبادیان
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / ...
خوانش شعری از سیدحمید حاجی سیدجوادی «از فردوسی تا فروغ»
حمیدرضا شکارسری‪-‬ «فردوسی، خیام، مولوی، سعدی، حافظ، چه شهر بی‌فروغی»*حتی در تئوری‌های آیینگی شعر که برآمده از دل نقد ادبی مارکسیستی هستند، بر ارزش زیباشناختی متن به مثابه اثری متمایز از واقعیت‌های برون متنی تاکید شده است. گئورگ لوکاچ متفکر مجارستانی یکی از متنفذترین منتقدان مارکسیست می‌گوید: «هر اثر ادبی، دنیای متعلق به خود را ایجاد می‌کند که منحصر به فرد و متمایز از واقعیت متعارف است». این مفهومی پارادوکسیکال است که از یک سو شعر می‌تواند و چه بسا باید بازتابنده واقعیت‌های برون‌متنی باشد و از سوی دیگر باید تمایز خود را با آن واقعیت‌های فرامتنی حفظ کند.شعر سیدحمید حاجی سیدجوادی حاصل تاثیر کنش و واکنشی واقعیت‌های اجتماعی و ادبیات است. شاعر اما یک مصلح اجتماعی و یک روشنفکر سیاسی – اجتماعی نیست، …
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / ...
انتشار یادنامه دکتر مهدی حمیدی شیرازی
به زودی یادنامه دکتر مهدی حمیدی شیرازی، شاعر، ادیب و پژوهشگر معاصر، توسط انتشارات نوید منتشر خواهد شد.به گزارش ایسنا، یادنامه استاد مهدی حمیدی شیرازی، از اساتید نامدار ادبیات معاصر و شاعر و ادیب شیرازی، تدوین شده است و به زودی به همت انتشارات نوید و قطب علمی پژوهش‌‎های فرهنگی و ادبی فارس منتشر می‌شود. در یادنامه تدوین شده، مقالاتی از دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی، دکتر مظاهر مصفا، دکتر محمدجعفر یاحقی، دکتر مصطفی محقق داماد، دکتر منصور رستگار فسایی، علی عبداللهی، دکتر مهدی فیروزیان، کاوه بهبهانی، دکتر فرزانه معینی،دکتر محمد مرادی و چند صاحب نظر دیگر گردآوری شده است.نام دکتر مهدی حمیدی شیرازی در صدر اسامی بزرگانی همچون دکتر لطفعلی صورتگر، دکتر افراسیابی، دکتر مژده، دکتر موید شیرازی، دکتر رستگار فسایی، …
حسین بقال‌سنجیده درگذشت
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / فرهنگی و هنری
حسین بقال‌سنجیده درگذشت
فارس نوشت: حسین بقال سنجیده متخلص به «نجات» شاعر برجسته ارومیه‌ای پس از سپری کردن یک‌ دوره بیماری صعب‌العلاج، شامگاه دوشنبه نهم دیماه در سن ۷۰ سالگی دار فانی را وداع گفت.
  کتاب  ارومیه  شاعر  شعر
«حسین سنجیده» شاعر اهل ارومیه درگذشت/ خاکسپاری امروز در باغ رضوان
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / فرهنگی و هنری
«حسین سنجیده» شاعر اهل ارومیه درگذشت/ خاکسپاری امروز در باغ رضوان
​«حسین بقال سنجیده» متخلص به «نجات» شاعر برجسته ارومیه‌ای پس از سپری کردن یک‌ دوره بیماری صعب‌العلاج، شامگاه دوشنبه نهم دیماه در سن 70 سالگی دار فانی را وداع گفت.
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / ...
به مبارکی زادروز شاعر بارانی
غلامرضا امامی
جای خالی یعقوب لیث
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / فرهنگی و هنری
جای خالی یعقوب لیث
آسمان فرهنگ ایرانی پوشیده است از اخترانی که هر یک جلوه و زیبایی خاص خود را دارند ولی از این میان غالبا به تعداد اندکی توجه می‌شود که از انگشتان یک دست تجاوز نمی‌کند. اینان 5 یا 6 شاعر طراز اول زبان فارسی‌اند که نامشان در همه شهرها بر اماکن عمومی نقش بسته است.
در آستانِ م.موید
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / فرهنگی و هنری
در آستانِ م.موید
در شعر و شاعری به م.موید مشهور است و به نام محمدحسین مهدوی به نجف‌زاده شد. در خانواده‌ای روحانی، معنوی و اهل فضل و ادب. به دبیرستان دولتی علوی ایرانیان در عراق به مدرسه رفت و در دوره‌ای شاگرد آیت‌الله نورالله شاه‌آبادی فرزند آیت‌الله شاه‌آبادی بزرگ بود و این ارتباط بین شاعر و استاد هنوز تداوم دارد. من نیز نام محمدحسین مهدوی را دوست دارم و به این نام خطابش می‌کنم شاعر را.