چهارشنبه, ۱۵ مرداد, ۱۳۹۹ / 5 August, 2020
منتقد ادبی
بنای شعر بر دغدغه و شعر محصول شکست اجتماع است
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / استانی-فرهنگی و هنری / شعر / شاعر / منتقد ادبی / شاعران / نقد شعر / مشهد / پست مدرن
بنای شعر بر دغدغه و شعر محصول شکست اجتماع است
یک شاعر و منتقد ادبی گفت: بنای شعر بر دغدغه است و شعر محصول شکست اجتماع است؛ منظور از شکست اجتماع دغدغه‌های فلسفی و تا حدی دغدغه‌های زندگی است.
انتشار سه کتاب مهم و تازه به روایت کامیار عابدی
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
انتشار سه کتاب مهم و تازه به روایت کامیار عابدی
کامیار عابدی، منتقد ادبی در یادداشتی به سه کتاب منتشرشده در روزگار کرونا پرداخته است.
قضیه‌ من، جویس و آن کتاب دست‌نیافتنی
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / فرید قدمی / جیمز جویس / انتشارات مانیا هنر / نقد ادبی
قضیه‌ من، جویس و آن کتاب دست‌نیافتنی
مجتبا هوشیار محبوب، رمان‌نویس و منتقد ادبی به مناسبت انتشار دومین مجلد ترجمه فرید قدمی از «اولیس» نوشت که پس از انتشار این ترجمه حتی یک نقد منصفانه که مولفش صاحب بغض نباشد، روی آن نوشته نشد.
حمیدرضا شعیری: شهید آوینی، مرز مستند جنگی و سینمایی را فرو ریخت
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / سید مرتضی آوینی / معرفی کتاب / دفاع مقدس (جنگ تحمیلی)
حمیدرضا شعیری: شهید آوینی، مرز مستند جنگی و سینمایی را فرو ریخت
دکتر حمیدرضا شعیری، منتقد ادبی و هنری و استاد زبان فرانسه در دانشگاه تربیت مدرس، تاکید می‌کند کتاب «روایت جنگ در دل جنگ» که با نگاهی به مستندهای سیدمرتضی آوینی به قلم انیس دوویکتور فرانسوی نوشته شده است، ارزشی بسیار علمی برای استفاده در نظام آموزشی و پژوهشی ایران دارد.
رمان «شکار هیولا» در قم نقد و بررسی شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / استانی-فرهنگی و هنری / _رمان
رمان «شکار هیولا» در قم نقد و بررسی شد
بیست و نهمین عصرانه‌های داستان با موضوع نقد و بررسی رمان «شکار هیولا» با حضور سمیه عالمی داستان نویس و منتقد ادبی و محمد سرشار نویسنده‌ی رمان «شکار هیولا» و مدیر شبکه کودک سیما در قم برگزار شد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۹
نهنگی که به حمام می‌رود
کولی با شکلات تلخ عنوان مجموعه داستانی است که سندی مومنی، نویسنده و منتقد ادبی در نشر اسم منتشر کرده است: «نهنگ کوله پشتی‌اش را باز می‌کرد. دفترچه‌اش را بیرون می‌کشید و تاریخ روزهایی را که از زیر خاک، کوزه یا استخوانی را که فلان گروه کشف کرده بودند، مرور می‌کرد. می‌خندید. دست‌هایم را می‌گرفت … دست‌ها نشان می‌دهند آدمی در زندگی راحت بوده یا سختی کشیده. حتی خبر از عاشقی آدم‌ها هم می‌دهند.»  کولی با شکلات تلخ مجموعه سیزده داستان کوتاه است که محور همه‌ آنها زن و حضورش در خانه و جامعه است. روایت‌هایی زنانه، تلخ اما واقعی از خشونت علیه زنان. چه فشار و خشونت روانی و چه خشونت و آزار جسمی. کولی با شکلات تلخ …
اعتبار جایزه جمالزاده در گرو تداوم آن است
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / احسان رضایی / جایزه ادبی جمالزاده / اصفهان / ادبیات داستانی
اعتبار جایزه جمالزاده در گرو تداوم آن است
احسان رضایی داستان‌نویس، پژوهشگر، منتقد ادبی و خبرنگار حوزه‌ٔ کتاب مجری اختتامیه دومین دوره جایزه جمالزاده شد. او در گفت‌وگویی اشاره کرد که اعتبار جایزه ادبی جمالزاده در گرو تداوم آن است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
منهای سینما
 کتاب «فرش و فرشبافی در ایران» نوشته سیروس پرهام در 6فصل ازسوی انتشارات مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی منتشر شد. در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: «فرش ایرانی تابلویی از شکوه چشم‌نواز و روح‌پرور باغ‌ها و بوستان‌هایی است که از گذشته‌های دور به‌نام کشور ما شناخته می‌شده و نشانه‌هایی از دیگر هنرهای ایران، چون نگارگری و صورتگری و حتی خوشنویسی، با ظرافتی شگفت‌انگیز در آن به جلوه‌گری درآمده است، چندان که در شرق و غرب عالَم، دست‌بافت‌های هنرمندان ایرانی، زینت‌بخش موزه‌ها و خانه‌های هنردوستان گیتی است.»  پیکر علیرضا راهب، شاعر، ترانه‌سرا و منتقد ادبی که در پی ابتلا به کرونا از دنیا …
درباره میشل فوکو 
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / انقلاب اسلامی ایران / فرانسه / پاریس / پست مدرنیسم
درباره میشل فوکو 
تهران- ایرنا- میشل فوکو فیلسوف، نظریه پرداز اجتماعی، مورخ اندیشه و منتقد ادبی فرانسوی است که بیشتر به خاطر نظریه‌اش درباره نسبت دانش و قدرت در جهان شهرت دارد. فوکو که به عنوان متفکری پست مدرن و پساساختارگرا شناخته می‌شود، این عنوان ها را رد می کرد و خود را منتقد تاریخ مدرنیته می‌خواند.
وضعیت سیدعلی صالحی پس از عمل جراحی قلب باز
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / شاعر / ادبیات فارسی / سید علی صالحی
وضعیت سیدعلی صالحی پس از عمل جراحی قلب باز
ایرنا نوشت: سیدعلی صالحی، شاعر و منتقد ادبی پس از جراحی قلب باز، بنا به نظر پزشکان وضعیت باثباتی دارد و رو به بهبود است.
حال سیدعلی صالحی خوب است
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / شاعر / ادبیات فارسی / شعر / کتاب / سید علی صالحی
حال سیدعلی صالحی خوب است
تهران-ایرنا- سیدعلی صالحی، شاعر و منتقد ادبی پس از جراحی قلب باز، بنا به نظر پزشکان وضعیت باثباتی دارد و رو به بهبود است.
درباره علیرضا راهب
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / تبریز / دانشگاه تبریز / مهرداد اوستا / شعر / نویسنده / ادبیات
درباره علیرضا راهب
تهران- ایرنا- علیرضا راهب به عنوان شاعر، ترانه‌سرا و منتقد ادبی شناخته می‌شود که شاعری تجربه‌گراست. رویکرد او به زندگی شهری و رخدادهای آن قابل توجه است و در ماهیت ایده‌های شعرش بیشتر جسارت در بیان احساس و عواطف در قبال رخدادها و روابط و نقش‌ها بوده که جسورانه و طبیعی بیان شده است.
آخرین وضعیت جسمانی سیدعلی صالحی
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / بیماری قلبی / شعر / سید علی صالحی / شاعر
آخرین وضعیت جسمانی سیدعلی صالحی
ایرنا نوشت: سیدعلی صالحی، شاعر و منتقد ادبی صاحب‌نام که بسیاری از علاقه‌مندان به شعر او را با نام «ری را» می‌شناسند، از ۲۷ خرداد به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری و ‌در انتظار عمل قلب باز است. به دلیل شیوع ویروس کرونا و دستور اکید پزشک معالج،‌ وی در حال حاضر ممنوع‌الملاقات است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
دریچه
  قطعه موسیقایی «فصل عاشقی» با خوانندگی حسام‌الدین سراج در وصف پرستاران و پزشکان ایثارگر جبهه سلامت تولید شد. در این قطعه که در ایام عید فطر منتشر خواهد شد، سراج علاوه بر اجرای آواز، خوانندگی تصنیف را به همراه فاضل جمشیدی انجام داده است. مجید مظفری (بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون) نیز در این اثر، چند رباعی دکلمه  کرده است.  سریال تلویزیونی «پرگار» به کارگردانی شهرام شاه‌حسینی، پس از اتمام پخش سریال «زیر خاکی» از سه‌شنبه ۶ خرداد روی آنتن شبکه یک می‌رود. سریال «پرگار» با قصه‌ای اجتماعی درباره روابط خانوادگی، تعلیم و تربیت فرزندان تولید و آماده پخش شده است. شبکه یک سیما پس از پخش سه سریال طنز پرمخاطب، برای …
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
بهار برای تمام فصول
نقل از کتاب نقد بیدل اثر صلاح‌الدین سلجوقی- نشر عرفان صفحه 527. و اینکه بار دیگر چکامه‌سرایی و قصیده‌گویی در عهد قاجارها رونق درباری پیدا می‌کند، معلوم و مسلم است و تنی چند از جمله و مهم‌تر از همه بهار است که این قالب را از قید و بند مدایح درباری درمی‌آورد و به وادی آزادیخواهی می‌برد و اما بهار که بود «میرزا محمدتقی متخلص به بهار روز پنجشنبه 12 ربیع‌الاول از سال 1304 هـ.ق در شهر مشهد به دنیا آمد و هنوز به هجده سالگی نرسیده بود که پدرش میرزا محمدکاظم صبوری- ملک‌الشعرای آستان قدس رضوی به سال 1323 هـ‌ق. درگذشت و فرمان مظفرالدین شاه لقب ملک‌الشعرایی پدر به پسر واگذار گردید...» الا آخر از صفحه 123 جلد دوم از صبا تا نیما اثر ماندگار …
قیصر امین پور؛ شاعری که از نو باید شناخت
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / چهره ها / قیصر امین پور / شاعر / شاعر معاصر / منتقد ادبی / شعر انقلاب / پارسی خبر
قیصر امین پور؛ شاعری که از نو باید شناخت
قیصر امین پور شاعر معاصر ایران، با فعالیت‌ها و آثار درخشان خود مسیر صحیح شعر را راهنمایی کرد و به گفته بزرگان شعر و ادبیات، نقش عمده‌ای در ادامه حیات شعر و ادبیات فارسی داشت.
۱۳۹۹/۰۱/۲۳
پری منصوری درگذشت
کامیار عابدی، نویسنده و منتقد ادبی از در گذشت پری منصور خبر داد. او به ایسنا گفت: «پری منصوری در روز جمعه (بیست‌ودوم فروردین ۱۳۹۹) پس از چند ‌سال بیماری در لندن درگذشت. پری منصوری متولد ۱۳۱۴ بود و در دهه‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۸۰ کتاب‌های داستانی متعددی برای کودکان و نوجوانان ترجمه کرده و خودش نیز داستان‌هایی نوشته بود. «بچه‌های راه‌آهن» نوشته ادیت نِزبیت (انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان-۱۳۵۵) که براساس آن فیلمی نیز ساخته و در تلویزیون ایران هم پخش شده است، از معروف‌ترین ترجمه‌های او است و چندین بار تجدید چاپ شده است. «باران بهاری» (داستان‌های کوتاه از نویسندگان جهان - انتشارات آبانگاه-۱۳۸۱) و «روزی از روزهای …
امید بهترین درمان برای این روزهای کرونایی است
۱۳۹۹/۰۱/۲۰ / ویروس کرونا / موسسه خانه کتاب ایران / شعر / کتاب / ادبیات / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا
امید بهترین درمان برای این روزهای کرونایی است
تهران- ایرنا- شاعر، پژوهشگر و منتقد ادبی نام‌آشنای کشورمان با اشاره به آنکه شرایط قرنطینه سختی‌های زیادی دارد ولی چون اولویت حفظ جان و سلامت خود، خانواده و همشهریانمان است؛ باید تحمل کنیم تاکید می‌کند: امید بهترین درمان برای این روزهای کرونایی است.
درایت و تدبیر سبب انعطاف‌پذیری ما برای عبور از بحران کرونا خواهدشد
۱۳۹۹/۰۱/۱۷ / ویروس کرونا / شعر / کتاب / ادبیات / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا
درایت و تدبیر سبب انعطاف‌پذیری ما برای عبور از بحران کرونا خواهدشد
تهران- ایرنا- شاعر و منتقد ادبی کشور معتقد است: نگاه‌مان به هر مساله‌ای در روحیه ما در مقام مواجهه با آن رویداد تأثیرگذار است، طبیعتاً هر یک از ما با درایت و تدبیر می‌توانیم شکلی از انعطاف‌پذیری را برای عبور از این بحران ایجاد کنیم.
۱۳۹۹/۰۱/۱۷
ادبیات در سال ۹۸ در سکوت گذشت
مشیت علایی درباره ادبیات در سال ۹۸ می‌گوید: به‌نظر می‌رسد اتفاق جدی‌ای‌ در حوزه ادبیات رخ نداده و ادبیات در سکوت گذشته است.این مترجم و منتقد ادبی در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت ادبیات در سال ۹۸ و تاثیرات وقایع اجتماعی بر آن اظهار کرد: ادبیات را در سال ۹۸ خیلی دقیق دنبال نکردم؛ این‌که ببینم در داستان کوتاه، رمان، شعر و نمایشنامه چه اتفاقاتی افتاده و چه تفاوت‌هایی با سال‌های گذشته داشته است، بنابراین پاسخ دقیقی نمی‌توانم داشته‌ باشم. چیزهایی را به صورت پراکنده خواندم. چند مجموعه شعر برایم فرستاده بودند که شعرهای مهمی نبودند و چون برای ارزیابی جایزه شاملو بود و قرار بود به آن‌ها نمره بدهیم، نمره متوسطی دادم.او افزود: من در این مجموعه‌ها تاثیری از شرایط جامعه ندیدم و بیشتر جریان‌های قبلی را دنبال …
بلبل ایرانی؛ از شنا در اقیانوس مولانا تا تبحر در خواندن شاهنامه
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
بلبل ایرانی؛ از شنا در اقیانوس مولانا تا تبحر در خواندن شاهنامه
سیدعباس سجادی شاعر و منتقد ادبی معتقد است مولانا اقیانوس است و آقای ناظری یک شناگر علاقه‌مندی است که در اقیانوس مولانا شنا می‌کند و گاه به اعماق دست‌نیافتنی آن سرک می‌کشد و یافته‌هایی برای مخاطب خود به ارمغان می‌آورد.
سختی‌ها و زشتی‌ها با دمیدن نوروز به تاریخ می‌پیوندد
۱۳۹۹/۰۱/۱۱ / ویروس کرونا / کتاب / ادبیات / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا
سختی‌ها و زشتی‌ها با دمیدن نوروز به تاریخ می‌پیوندد
تهران- ایرنا- مترجم و منتقد ادبی شناخته شده کشورمان ضمن تاکید به این مساله که در خانه نشسته‌ایم با امید به آینده، معتقد است: سختی‌ها و زشتی‌ها با دمیدن نوروز به تاریخ می‌پیوندد؛ مردمی که در سیاه‌ترین شب سال و درازترین شب سال - یلدا - جشن می‌گیرند بی‌شک سزاوار آنند که شادی و امید و عشق و دوستی را پاس دارند.
پیشنهاد کتاب‌خوانی از «مسیر سبز» تا «شاخ دماغی‌ها»
۱۳۹۸/۱۲/۲۹
پیشنهاد کتاب‌خوانی از «مسیر سبز» تا «شاخ دماغی‌ها»
تهران- ایرنا- کتاب خواندن و حفظ آرامش دو توصیه نویسنده و منتقد ادبی کشور برای گذر از روزهای بحرانی کرونا و ماندن در خانه است.
همه آدم‌ها در وجود خود یک قصه‌گو  دارند
۱۳۹۸/۱۲/۲۵
همه آدم‌ها در وجود خود یک قصه‌گو دارند
احمد اخوت اصفهانی، از مترجمان و نویسندگان ساکن اصفهان، در زمینه‌های ترجمه، نقد ادبی و شناخت ادبیات غرب مهارتی بسزا دارد. اخوت درکنار فعالیت‌های یاد شده یک داستان‌نویس، داستان شناس و منتقد ادبی زبده‌ای نیز هست. او دارای مدرک دکترای زبان‌شناسی و نشانه‌شناسی و از یاران حلقه ادبی جنگ اصفهان است. از آثار منتشر شده اخوت می‌توان به آثاری چون «دستور زبان داستان»، «مستعارنویسی و شبه ترجمه»، «من و برشت»، «نشانه‌شناسی مطایبه»، لطیفه‌ها از کجا می‌آیند؟»، «پروست و من»، «کتاب من و دیگری»، «تا روشنایی بنویس»، «دو بدن شاه» و«ای نامه» اشاره کرد. احمد …
«جورج استاینر» درگذشت
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / جورج استاینر
«جورج استاینر» درگذشت
«جورج استاینر» منتقد سرشناس ادبی و مقاله‌نویس فرانسوی - آمریکایی که به تحقیق درباره قدرت و محدودیت‌های زبان و فرهنگ می‌پرداخت در سن ۹۰سالگی درگذشت.
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
بنشانیم «انصاف»
طی روزهای گذشته، مهدی نصیری مدیرمسئول سابق کیهان در توئیتی همزمان با بیست‏و‏پنجمین سالروز درگذشت مهندس مهدی بازرگان، نخست‌وزیر دولت موقت انقلاب اسلامی نوشت: «احساس می‌کنم در تمام این سال‌ها در نقد نظری و معرفتی او جانب انصاف را رعایت نکرده‌ایم.» نصیری که زمانی منتقد سرسخت وی بود، اما حالا و در دورانی که احتمالاً از هیجان جوانی فاصله گرفته است؛ لب به اعتراف بر بی‌انصافی‏اش در گذشته گشود. در همین حال یوسفعلی میرشکاک، که در طول چهار دهه اخیر در زمینه‌های گوناگونی از سرودن شعر و نگارش نقدهای ادبی تا نوشته‌های طنز و مقالات سیاسی و مذهبی و عرفانی فعال بوده ‌است؛ در برنامه تلویزیون در خصوص حمله‌هایی که به برخی از روشنفکران می‌کرد گفته بود که این مقالات برای دوران جوانی او بوده است. این دو اظهارنظر در …
تاریخ‌نگار
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
تاریخ‌نگار
 70‌ سال پیش در چنین روزی، برابر 21 ژانویه 1950 میلادی، جرج اورول(با نام اصلی اریک آرتور بلر)، نویسنده، منتقد ادبی و شاعر انگلیسی بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به بیماری سل درگذشت. جرج اورول را در جهان بیش از هر چیز با دو رمان «مزرعه حیوانات» و «1984» می‌شناسند. او همچنین با نقدهای متنوعی که بر کتاب‌های مختلف نوشته است، بهترین وقایع‌نگار فرهنگ و ادب انگلیسی قرن نیز قلمداد می‌شود.
گفتگو با حورا یاوری
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / مترجم / خبرگزاری مهر / نویسنده جهانی
گفتگو با حورا یاوری
حورا یاوری نویسنده، منتقد ادبی و مترجم ایرانی به سوالات خبرنگار خبرگزاری مهر پاسخ گفت.
۱۳۹۸/۱۰/۱۹
آماده‌باش نویسندگان برای بوکر گران‌قیمت
[شهروند]   داوران جایزه بوکر‌ سال ۲۰۲۰ مشخص شدند. این جایزه که یکی از معتبرترین جوایز ادبی دنیاست و هر‌سال به بهترین رمان انگلیسی زبان داده می‌شود، امسال مدیریت هیأت داورانش را به مارگارت بازبی، ناشر انتشارات آلیسون و بازبی سپرده است. لی چایلد نویسنده مشهور انگلیسی، امیلی ویلسون نویسنده، سمیر رحیم نویسنده و منتقد مجله ادبی پراسپکت، و لِم سیسای نویسنده اعضای هیأت داوران‌ سال 2020 را تشکیل می‌دهند. قرار است نامزدهای اولیه جایزه  50 هزار پوندی بوکر در ماه جولای اعلام شود.
ترانه‌های گمشده در کوچه‌های باد
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
ترانه‌های گمشده در کوچه‌های باد
مجموعه شعر «ترانه‌های گمشده در کوچه‌های باد» بیست و چهارمین کتاب در حوزه شعر و نقد ادبیات (شعر و داستان) از محمود معتقدی، شاعر و منتقد ادبی است. این مجموعه‌شعر در بردارنده 10 اپیزود بلند است. مولفه‌های چشم‌انداز شعرهای کوتاه این دفتراغلب بر محور نگرش‌های عاشقانه و اجتماعی است که شاعر با بهره‌گیری از نوعی زبان سهل و ممتنع سعی کرده فضاهای شعر امروز را به شیوه‌ای خاص به تجربه بنشیند. البته حس استعاری و چشم‌انداز تصویرگرایی و درنهایت از منظر روایت‌های روزگار اینجا و اکنون، در این مجموعه، تا حد زیادی …
۱۳۹۸/۰۹/۲۷
چهره‌های سرشناس ادبیات که از دنیا رفتند
جهان ادبیات در سال ۲۰۱۹ شاهد فقدان چند چهره‌ مهم بود که از میان آن‌ها به اولین نویسنده زن سیاه‌پوست برنده جایزه نوبل ادبیات و همچنین نویسنده کتاب‌های محبوب کودکان می‌توان اشاره کرد.به گزارش ایسنا، «تونی موریسون»‌، نویسنده آمریکایی و اولین زن سیاه‌پوست برنده جایزه نوبل ادبیات از مهم‏ترین چهره‌های ادبی بود که در سال ۲۰۱۹ و در سن ۸۸سالگی از دنیا رفت. به گفته خانواده و ناشر آثار «موریسون»، این نویسنده پس از تحمل یک دوره کوتاه بیماری در یک مرکز پزشکی در شهر نیویورک درگذشت. این نویسنده سرشناس آمریکایی در سال ۱۹۹۳ برنده جایزه نوبل ادبیات شد. آثار او به خاطر فضای حماسی، دیالوگ‌های زنده و به تصویر کشیدن شخصیت‌های سیاه‌پوست آمریکایی مشهور است. او در سال ۲۰۱۰ نیز نشان «لژیون دونور» فرانسه را دریافت کرد. …
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / محمد سرشار / سازمان اسناد و کتابخانه ملی / کتاب / کتابخوانی
افزایش نسبت ترجمه به تألیف در حوزه کتاب کودک نگران کننده است
تهران- ایرنا- نویسنده، پژوهشگر و منتقد ادبی گفت: افزایش دو برابری ترجمه کتاب ها نسبت به تألیفات یک نوع عقب‏ گرد فرهنگی است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰
روایت شهید همدانی از رشادت‌های‌ "غلامعلی پیچک"/ گلعلی بابایی دفاع مقدس را مستند می‌نویسد
حسین قرایی پژوهشگر و منتقد ادبی معتقد است که گلعلی بابایی جنگ را درست روایت می‌کند و دفاع مقدس را پاکیزه و مستند می‌نویسد، او جنگ را سانسور نمی‌کند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / نیما یوشیج / مصطفی علیپور / مولوی / خیام / ادبیات بی‌مسئله
قرن‌هاست که هیچ فلسفه‌ای نداریم/ فقدان پرسش در شعر پس از نیما
یک شاعر و منتقد ادبی می‌گوید: قدرت ذهن شاعران معاصر به گَردِ قابلیت ذهنی شاعران بزرگ تاریخ ادبیات ما نمی‌رسد، به همین دلیل شاعران امروز عمدتا دچار شعارزدگی، کلیشه‌زدگی و سطحی‌گرایی‌اند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰
چاپ ترجمه رمان گرین درباره انقلابی‌های آرژانتین و کنسول انگلستان
رمان «کنسول افتخاری» نوشته گراهام گرین با ترجمه احمد میرعلایی توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد. به گزارش مهر، رمان «کنسول افتخاری» نوشته گراهام گرین به‌تازگی با ترجمه احمد میرعلایی توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌کتاب یکی از عناوین مجموعه «کتابخانه ادبیات داستانی معاصر» است که این ناشر چاپ می‌کند و نسخه اصلی‌اش در سال ۱۹۷۳ توسط انتشارات بادلِی هِد در لندن چاپ شده است.نشر نو از گراهام گرین، پیش از این‌ رمان «پایان رابطه» را با ترجمه احد علیقلیان منتشر کرده است. این‌نویسنده و منتقد ادبی متولد سال ۱۹۰۴ در انگلستان بود و از رمان «پایان رابطه»‌اش چند اقتباس سینمایی و تصویری ساخته شده است. گرین به‌طور سیری‏ناپذیر کتاب می‏خوانده و در امر نویسندگی به طور منظم کار می‏کرده است. کارنامه …
۱۳۹۸/۰۹/۰۹
لاقید به کلیشه‌، باور به تجلی عقل در هنر
همدلی| اسکار وایلد، شاعر، داستان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و نویسنده داستان‌های کوتاه ایرلندی، روز 30 نوامبر سال 1854 در شهر دوبلین متولد شد. پدرش چشم‌پزشک و مردی بافرهنگ و ادب دوست بود و مادرش شاعر و مترجم آثار الکساندر دوما و لامارتین. اسکار بسیار زود تحت نفوذ ادبیات خارجی قرار گرفت، زیرا مادر به هنگام تعطیلات او را با خود به فرانسه می‌برد. در این کشور بود که اسکار اولین شعر را درباره مرگ خواهر جوانش سرود.اسکار پس از انجام تحصیلات مقدماتی، در دانشگاه‌های ترینیتی، مک‌دالن و آکسفورد به ادامه تحصیل پرداخت. او در اوان جوانی تحت تاثیر راسکین و والتر پیتر قرار گرفت و در شعر به صناعت لفظ روی آورد که در اولین شعرش ریونا در 1878 آشکار گشت. این شعر که پیروزی و شهرت بسیاری برای وایلد به ارمغان آورد، به دریافت …
۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / علی الله سلیمی / ادبیات دفاع مقدس / ادبیات کودک و نوجوان
مین‌ها نمی‌دانند جنگ تمام شده است!
علی‌الله سلیمی، نویسنده و منتقد ادبی در یادداشتی که در ادامه می‌خوانید نگاهی به کتاب «شاید این کتاب منفجر شود» نوشته رضا موزونی انداخته که داستانی برای گروه سنی کودک است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۹ / حسن گل‌محمدی / نقد ادبی / ادبیات ایران
پدرخوانده‌های ادبی نقد را برنمی‌تابند
حسن گل‌محمدی، پژوهشگر و منتقد ادبی در تازه‌ترین یادداشت خود به ضرورت گسترش فرهنگ نقد در جامعه پرداخته است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۱
گذرگاه تاریخ
همدلی: امروز‌ ‌شنبه یازدهم آبان 1398‌ است. با گذشت 227روز از سال خورشیدی جاری، 138روز به سال 1399باقی مانده است. دوم نوامبر 2019، 59روز تا آغاز سال 2020باقی ‌مانده است. سالروز قتل خواجه نظام الملک927سال پیش در چنین روزی- دوم نوامبر سال 1092 میلادی- خواجه نظام الملک دولتمرد مشهور ایرانی، بزرگ وزیر سلجوقیان، مولف کتاب سیاست‌نامه (در علم حکومت کردن)، و موسس دانشکده‌های موسوم به نظامیه در نزدیکی کرمانشاه به دست عوامل حسن صبّاح (فدائیان) کشته شد. به نوشته سایت نوشیروان کیهانی‌زاده، قاتل خواجه نظام الملک «ابوطاهر ارانی» جوانی دیلمی بود که در الموت به صف هواداران حسن صبّاح پیوسته بود و در آنجا مامور قتل خواجه شده بود. به نوشته پاره‌ای از مورخان، دشمنی حسن صباح با خواجه نظام الملک تنها به خاطر مخالفت …
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / قیصر امین پور / ماهنامه سروش نوجوان / ادبیات معاصر / چهره ماندگار ادبیات / جلال آل احمد
پای درس قیصر از نویسندگی جلال
تهران- ایرنا- قیصر امین‌پور، مولف، معلم و منتقد ادبی که ۱۲ سال پیش در چنین روزی سربه آسمان نهاد، در زمینه‌های مختلف فرهنگی رد پای عمیقی از خود بر جای گذاشت که هر چند حوزه‌های متنوعی را شامل می‌شود؛ حول یک نام می‌گردند؛ قلم و نوشتن.
۱۳۹۸/۰۸/۰۶
این استاد ادبیات 400 صفحه را در یک ساعت می خواند!
هارولد بلوم، منتقد ادبی سرشناس در سن 89 سالگی درگذشت. آخرین تصویر او را می توان به همان شکلی که تقریبا همیشه بود تصور کرد. همانطور که در صندلی خود نشسته بود و به برخی پرسشگران یا دانشجویان خود گوش می داد و سر خود را روی دستش تکیه داده بود و هیکل نسبتا فربه او به آرامی با هر تنفسش حرکت می کرد. همه اینها در حالی رخ می داد که در سر او همه آثار شکسپیر، چه نمایشنامه و چه اشعار مرور می شد. بله. این تصویری غم انگیز است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۴
هم راننده مسافرکش بوده‌ام هم تزریقاتچی بیمارستان
صمد طاهری امروز نام شناخته شده‏ای برای مخاطبان ادبیات است؛ پدیده‏ای دیر شناخته شده که با داستان‌هایش منتقد و مخاطب را تحت‏تاثیر قرار داده و معتبرترین جوایز ادبی کشوررا کسب کرده‌است. با گذر زمان و فاصله گرفتن از فضای هیجان‏زده‏ اولیه ‌انتشار کتاب «زخم‌شیر»، گفت‌وگویی با او داشتیم درباره‏ سال‌هایی که اثری منتشر نکرد و دلایل این انزوا، مرزبندی‏اش با جریان‏های ادبی روز، نگاهش به لزوم حضور مستمربه عنوان نویسنده و رمان تازه‏اش یعنی «برگ هیچ درختی».
۱۳۹۸/۰۸/۰۲
ویدیویی از محاکمه افسران عضو سازمان نظامی حزب توده پس از کودتای ۲۸ مرداد
در این فیلم مرتضی کیوان شاعر و منتقد ادبی هم دیده می شود که 65 سال قبل درست در این روزها اعدام شد. صداقت پرشور کیوان در زندگی کوتاهش و ماجرای عشق جاویدانش با همسرش پوری و تاثیر عمیقی که بر دوستانش شاملو، سایه، مسکوب، کسرایی، دریابندری و ...بر جای گذاشت، از وی چهره ای فراموش ناشدنی در تاریخ معاصر ساخته است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / نقد ادبی / پوریا رفویی
حذف نقد ادبی با گزاره «ما منتقد نداریم»
پویا رفویی با بیان این‌که نقد ادبی را زایده‌ای بر آثار ادبی می‌دانند، می‌گوید: نقد ادبی با گزاره «ما منتقد نداریم» حذف می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / علی دهباشی / ایتالیا / سازمان اسناد و کتابخانه ملی / سفیر ایتالیا / مجله بخارا / شب های بخارا
ایتالیایی‌ها متمرکز بر صفات منفی ایرانیان نبوده‌اند
تهران-ایرنا- نویسنده و منتقد ادبی گفت: داوری های ایتالیایی‌ها درباره ایران معمولا کمتر متمرکز بر صفات منفی ایرانیان است و به دلیل همین بر خلاف دیگر اروپاییان ما با سفرنامه ایتالیایی‌ها ارتباط بیشتری پیدا می‌کنیم. ویژگی سفرنامه های ایتالیا تعادل است و از این رو برای ما جذابند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / نویسنده / ادبیات جهان / ادبیات
هارولد بلوم درگذشت
همشهری آنلاین نوشت: هارولد بلوم، نویسنده و منتقد ادبی مشهور و استاد دانشگاه ییل در سن ۸۹ سالگی از دنیا رفت.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳
نویسنده و منتقد ادبی آمریکا در ۸۹ سالگی از دنیا رفت
همشهری آنلاین: هارولد بلوم، نویسنده و منتقد ادبی مشهور و استاد دانشگاه ییل در سن ۸۹ سالگی از دنیا رفت.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰
حافظ و عاشورا/به مناسبت سالروز بزرگداشت خواجه حافظ شیرازی
شفقنا- روزنامه اطلاعات به مناسبت روز حافظ نوشت،دکترعبدالحسین زرین‌کوب (زاده ۲۷ اسفند ۱۳۰۱ – متوفی به ۲۴ شهریور ۱۳۷۸) ادیب، تاریخ‌نگار، منتقد ادبی، نویسنده، و مترجم ایران معاصر است. آثار او به‌عنوان مرجع عمده در مطالعات ادبی بخصوص مولوی‌شناسی شناخته می‌شود. وی از تاریخ‌نگاران ایران است و آثار معروفی در تاریخ ایران و نیز تاریخ اسلام دارد. این آثار به‌دلیل […]
۱۳۹۸/۰۷/۲۰
مبدع شیوه جدیدی در داستان‌نویسی
همدلی| سروانتس یکی از بنیان‌گذاران ادبیات مدرن بوده است. سروانتس در آثار خود طرز تفکر و آداب و رسوم سطوح مختلف جامعه را در نظر می‌گرفت. همانند نمایشنامه‌های شکسپیر در لندن، آثار سروانتس نیز نه تنها برای اسپانیول‌هایی با سطح فکری معمولی قابل درک بود، بلکه سلیقه‌های خاص ادبیاتی را هم راضی نگه می‌داشت. رمان دن کیشوت این نویسنده نامی که به همه زبان‌های امروزی جهان ترجمه شده است، تاثیر بسزایی در تغییر و تحولات ادبیات داستانی داشت. قسمت اول این کتاب در سال ۱۶۱۲ توسط توماس شلتون به انگلیسی ترجمه شد. داستان دن کیشوت در دیگر عرصه‌های هنر نیز سرمشقی برای هنرمندان بوده است. به طور مثال در اپراهای مختلف توسط آهنگسازان ایتالیایی، فرانسوی و اسپانیایی، در دو فیلم محصول آلمان و شوروی به ترتیب در سال‌های ۱۹۳۳ …
۱۳۹۸/۰۷/۰۹
شاعر ایران
نوید خسروانی منتقد ادبی محمدعلی اسلامی‌ندوشن یکی از شناخته‌شده‌ترین و برجسته‌ترین ادیبان معاصر ایران است که کارنامه درخشانی در گستره فرهنگ ایران دارد: از ترجمه و نقد گرفته تا شعر و پژوهش و ایرانشناسی و هر چیزی که مربوط به ایران بزرگ فرهنگی است. به بیان دیگر، دکتر اسلامی‌ندوشن را...
۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / ادبیات کلاسیک / چهره ماندگار ادبیات
حلقه واسط ادبیات کلاسیک با دنیای امروز و نسل جدید وجود ندارد
تهران- ایرنا- دکتر محمد دهقانی، نویسنده مترجم و منتقد ادبی معتقد است حلقه واسط بین ادبیات کلاسیک با دنیای امروز و نسل جدید یا وجود ندارد یا ضعیف است و حوزه‌های مختلف هنری می‌توانند به معرفی این آثار به مردم کمک کنند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / ادبیات کلاسیک / بازار نشر / ترجمه کتاب
رعایت لحن و سبک در ترجمه ادبی ضروری است
تهران- ایرنا- دکتر محمد دهقانی، نویسنده، مترجم و منتقد ادبی معتقد است ضمن نزدیکی افق روحی نویسنده و مترجم، لحن و سبک در ترجمه ادبی باید رعایت شود، طوری که در صورت رعایت نشدن آن مترجم دیگری می‌تواند ترجمه مجددی از اثر به دست دهد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۴ / مسکو / فرانسه / اسپانیا / برلین / پاریس
والتر بنیامین؛ منتقد ادبی با رویکردی فلسفی
تهران- ایرنا- والتر بنیامین یکی از برجسته ترین متفکران دنیای مدرن و نظریه پرداز فرهنگی، منتقد هنری و نویسنده یی انتقادی بود که در حیات فرهنگی نیمه نخست قرن بیستم رشد یافت و ایده هایی را در قالب رساله، قطعات بسیار و گفتارها مطرح کرد که تا به امروز نیز در عرصه های مختلف علوم انسانی تاثیر گذار بوده است.
۱۳۹۸/۰۶/۳۱ / استانی-فرهنگی و هنری / سهیل محمودی / ادبیات محرم
ادبیات محرم نباید سیاست‌زده شود
شاعر و منتقد ادبی برجسته‌ی کشورمان با تاکید بر این که ادبیات محرم نباید دچار سیاست زدگی شود، گفت: متاسفانه برخی تبلیغات سوء از محرم به عنوان یک حرکت سیاسی تلقی می‌کند در حالی که محرم یک حرکت بزرگ فرهنگی است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
اسماعیلی اراضی: مجموعه "مؤنث" از قوام زبانی برخوردار است / تجربه‌های زبانی شاعر غالباً موفق بوده است+عکس و فیلم
اسماعیلی اراضی شاعر و منتقد ادبی معتقد است ساجده جبارپور تلاش کرده است که در "مجوعه مؤنث" زبانمند بنویسد و در استخدام صفات به خوبی دقت کرده‌است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۱
برگزاری کارگاه «شناخت کهن الگوها؛ در شخصیت‌پردازی حرفه‌ای»
کارگاه چهار ساعته «شناخت کهن الگوها؛ در شخصیت پردازی حرفه ای» با حضور احسان عباسلو، داور کتاب سال و منتقد ادبی برگزار می شود.
۱۳۹۸/۰۵/۳۰ / علی تسلیمی
نشست گفت‌وگو با علی تسلیمی
مراسم دیدار و گفت‌وگو با علی تسلیمی، نویسنده و منتقد ادبی برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵
احمد شاملو «قدیس» نیست!
قلم روی کاغذ یا دوربین روی دست‌ یا حتی دستی که بر صفحه کلید می‌لغزد، در دوران انفجار اطلاعات باید به دقت حرکت کند. به ویژه اگر آنچه بازگویی می‌شود قصه‌ای درباره یکی از اهالی همین سرزمین قلم به دستان باشد.به گزارش ایرنا، چهارشنبه دوم مرداد ماه، در نوزدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو، مستندی به نام قدیس از شبکه سوم سیما پخش شد که در آن رضا براهنی، ابراهیم گلستان، فروغ فرخزاد، آیدین آغداشلو، علی دهباشی، محمدرضا شفیعی کدکنی و... درباره شاملو سخن گفتند.نقد درست، پرداختن به موضوعی و بررسی آن از زوایای گوناگون است. شاید همه ما منتقد سینمایی مشهوری که با همه سواد و دانش سینمایی‌اش لحن گزنده‌ای دارد را بشناسیم. حتی شاید برخی نگاه هنری‌اش را قبول داشته باشیم اما ادبیات او اشتیاق ما برای شنیدن حرف‌هایش را …
۱۳۹۸/۰۴/۲۹
جایزه خدمات فوق‌العادهبرای محمد صنعتی
همشهری آنلاین: دکتر محمد صنعتی روانکاو، روانپزشک و منتقد ادبی کشورمان برای دریافت جایزه انجمن بین‌المللی روان‌کاوی (IPA) به لندن سفر کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ / حسین قرائی / روزنامه صبح نو / یوسفعلی میرشکاک / ابوالفضل سپهر / محمدرضا آقاسی
رهبرانقلاب ۳۰۰۰رمان خارجی خوانده‌اند/ماجرای برگشت میرشکاک از جبهه
محفل شب شعر رضوی که با حضور شاعران جوان انقلابی برگزار شد، سخنرانی قابل توجهی از حسین قرایی منتقد ادبی و فعال فرهنگی داشت. او در این نشست به «شخصیت ادبی و فرهنگی رهبر انقلاب» پرداخته است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۵ / محمود دولت آبادی
مجابی: شعر گفت‌وگو با جهان و داستان تعبیر وجود آن است
تهران-ایرنا- جواد مجابی، نویسنده و منتقد ادبی با ارائه تعریفی از داستان گفت: داستان تعبیر جهان است، تعبیر جهان به تغییر آن منجر خواهد شد و شعر سخن گفتن با جهان در محضر تاریخ است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۴
غیاثوند: «آغاز راه تو بودم» درک صحیحی از موقعیت مادرانگی دارد + فیلم
حیمدرضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی معتقد است کتاب « آغاز راه تو بودم» از جریان ساده نویسی تبعیت می‌کند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۴
پارادایم‌های پنهان چگونه سر از سریال‌های خارجی درمی‌آورند؟
یک منتقد ادبی گفت: پارادایم‌ها محوریت سریال‌های خارجی را تشکیل می‌دهند و پیام‌های آنان بدون اینکه دیکته شده باشند به سازنده و مخاطبین آن‌ها منتقل شده است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۱ / کتاب
«به لهجه‌ی هَزاره‌های عشق» منتشر شد
تهران- ایرنا- «به لهجه‌ی هَزاره‌های عشق» جدیدترین اثر رضا قنبری شاعر و منتقد ادبی معاصر منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۰
رخوت ادبیات ایرانی در سایه عافیت‌طلبی مدیران فرهنگی/جایی نمی‌شناسم که منتقد ادبی پرورش دهد
رحیم مخدومی که دبیری هفدهمین دوره جایزه قلم زرین را برعهده دارد، معتقد است نقد ادبی در دنیای ادبیات ایران مظلوم است. او در این‌باره می‌گوید: ما منتقد ادبی کم داریم. جایی هم نمی‌شناسم که بتواند منتقد ادبی پرورش دهد.
۱۳۹۸/۰۳/۱۵ / مفاخر ادبی
مفاهیم آئینی در ادبیات معاصر با ادبیات کلاسیک متفاوت است
تهران- ایرنا- شاعر و منتقد ادبی در مورد آسیب شناسی شعر آیینی گفت: بروز مفاهیم آیینی و عرفانی در ادبیات معاصر نسبت به ادبیات کلاسیک متفاوت است.
۱۳۹۸/۰۳/۱۴
کتاب و ادبیات مطالبه مخاطب به تجربه قالب‌های جدید در شعر آئینی منتج می‌شود
تهران- ایرنا- شاعر و منتقد ادبی پیشکسوت کشور استفاده از قالب‌های نوین شعری؛ مانند شعر سپید و نیمایی را در شعر آئینی امری متداول در جریان تحول شعر معاصر ایران دانست و تاکید کرد: مطالبه مخاطب به تجربه قالب‌های جدید در شعر آئینی منتج می‌شود.
۱۳۹۸/۰۳/۰۹ / ادبیات کودک
کتاب و ادبیات منتقد ادبی: نویسنده ادبیات دینی کودکان و نوجوانان، هنرمند است نه معلم
تهران – ایرنا - یک نویسنده و منتقد ادبی با تاکید بر آنکه کودکان و نوجوانان در همراهی با آثار ادبی به دنبال حس تجربه جهان آشنای خود با قصه و اثر داستانی هستند گفت: این مهم‌ترین نکته برای قدرت قلم نویسندگان در این حوزه است؛ چرا که نویسندگان ادبیات دینی کودکان و نوجوانان هنرمند هستند و نباید نقش معلم را ایفا کنند.
۱۳۹۸/۰۳/۰۸ / ادبیات کودک
پرهیز از کلیشه و تاکید بر لذت کشف؛ کلید موفقیت ادبیات دینی کودکان است
تهران- ایرنا- نویسنده و منتقد ادبی پیشکسوت حوزه کودک و نوجوان، جهان ادبیات را به مثابه پلی میان تخیل و تطبیق آن با جهان آشنا در نگاه کودکان و نوجوانان دانست و یادآور شد: پرهیز از کلیشه و تاکید بر لذت مهمترین کلید موفقیت ادبیات دینی کودکان و نوجوانان است.
۱۳۹۸/۰۳/۰۷
مهمترین آسیب ادبیات دینی کودکان و نوجوانان، سفارشی‌نویسی است
تهران- ایرنا- نویسنده، منتقد و مدیر انتشارات حوا با تاکید بر آنکه ذات کودکان و نوجوانان برخلاف بزرگسالان بیشتر به نگاه فطری نزدیک است، گفت: بی‌توجهی به فطرت در آثار حوزه ادبیات دینی کودکان و نوجوانان و تلاش برای سفارشی‌نویسی؛ مهمترین آسیب این گونه ادبی به شمار می‌رود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۴ / شهلا زرلکی / استان گلستان / منتقد ادبی
نویسنده «در خدمت و خیانت زنان» به دیدار مخاطبان گلستانی‌اش می‌رود
جلسه دیدار با شهلا زرلکی نویسنده کتاب‌هایی چون «در خدمت و خیانت زنان»، «زنان، دشتان و جنون ماهانه» و… ۲۶ اردیبهشت در اقامتگاه بومگردی ساسنگ در مینودشت برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۲ / محمدعلی سپانلو / شاعر تهران / منتقد ادبی / یادبود
(ویدئو) یادبودی از محمدعلی سپانلو؛ شاعر تهران
چهار سال از مرگ محمدعلی سپانلو، شاعر، نویسنده و منتقد ادبی می‌گذرد. او که تاثیر شگرفی بر جریان روشن فکری معاصر ایران گذاشت، اردیبهشت ۹۴ دیده از جهان فرو بست.
۱۳۹۸/۰۲/۱۰
رمان‌نویسی نیازمند حرف‌هایی از جنس مردم است
تهران ایرنا- منتقد ادبی در جشن امضای «نفس» نوشته بهزاد دانشگر گفت: اگر در داستان‌نویسی به دنبال گرفتن جوایز و جشنواره‌ها باشیم، آثار دیگر مخاطب‌پسند نخواهد شد، جای خوشحالی دارد که نویسنده‌ای مثل بهزاد دانشگر، مخاطب را فراتر از جوایز می‌داند و حرفی را می‌زند که از جنس نیازهای مردم باشد.
۱۳۹۸/۰۱/۱۸
مشکلات و نیازهای ادبیات ایران
مهشید میرمعزی با برشمردن مشکلات ادبیات ایران، داشتن منتقد خوب، حمایت از نویسنده‌ها و جایزه‌های ادبی موفق و بدون حاشیه را از نیازهای ادبیات کشورمان عنوان می‌کند.
۱۳۹۸/۰۱/۱۱
پیام تسلیت بنیاد شعر و ادبیات داستانی در پی درگذشت حسین جلال‌پور
بنیاد شعر و ادبیات داستانی با صدور پیامی، درگذشت حسین جلال‌پور، شاعر، پژوهشگر، منتقد ادبی و استاد دانشگاه را تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۱۲/۰۶
تحولات داستان کوتاه ایرانی؛ از پیدایش تاکنون
تهران- ایرنا- پژوهشگر و منتقد ادبی معتقد است: داستان کوتاه ایرانی مفهومی تاریخمند است که می توان آن را به سه دوره نقلی، نمایشی و پژوهشی تقسیم کرد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۸
پژوهشگر و منتقد ادبی: شیوه غزل گویی به حاشیه رفته است
شیراز-ایرنا- پژوهشگر و منتقد ادبی گفت: شیوه غزل گویی در چهار دهه اخیر به حاشیه رفته و غزل مدرن و پست مدرن جایگزین آن شده است.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷
نقد جامعه یکی از وظایف ادبیات است/ نویسنده به‌دنبال بهانه نباشد
فرشته احمدی نویسنده کتاب «سارای همه» و منتقد ادبی نقد جامعه را از وظایف ادبیات می‌داند و می‌گوید: نویسنده برای انجام ندادن این کار نباید دنبال بهانه باشد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •