چهارشنبه, ۲ بهمن, ۱۳۹۸ / 22 January, 2020
نیما یوشیج
روزنامه ابتکار / ۳۶ ساعت قبل / ...
سنگ‌هایی زیر پای لنگ شعر
گروه فرهنگ و هنر - شعر پارسی، درون‌مایه‌های گسترده‌ای را در خود جای داده است. از شعر عاشقانه تا شعر اجتماعی، از مدح و ستایش تا غم‌نامه‌ها اما پس از دوران مشروطه، شعر فارسی به شدت به سمت شعر اجتماعی و سیاسی حرکت کرد و تحت تاثیر وقایع زمانه خود قرار گرفت. اما آیا شعر امروز توانسته میراث‌دار خوبی برای شعر مشروطه باشد؟شعر، یکی از کهن‌ترین گونه‌های ادبی در ایران است که قدمتش به گاتاهای زرتشت می‌رسد. از آن زمان تا امروز ساختار شعر و درون‌مایه آن تغییرات بسیاری را به خود دیده‌ است. زمانی وزن و عروض و قافیه مهم‌ترین رکن شعر فارسی بود اما نیما یوشیج با «شعر نو» ساختاری جدید را به شعر فارسی معرفی کرد. همان طور که ساختار در طول این سال‌ها دستخوش تغییر شده‌ است تا پیش از مشروطه، معمولا شعر در انحصار طیف …
آن‌که  راهِ  دگران بشناسد
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / فرهنگی و هنری
آن‌که راهِ دگران بشناسد
روز گذشته پرونده‌ای برای نیما یوشیج منتشر کردیم که حاوی مطالب متنوعی پیرامون پدر شعر نو فارسی بود. در آن پرونده، مطلبی خواندنی از آقای فردین کوراوند، شاعر و منتقد به دلیل تعداد کلمات از صفحه بیرون ماند که در اینجا آن را می‌خوانید.
تاسیس تفکر مدرن در شعرفارسی
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / فرهنگی و هنری
تاسیس تفکر مدرن در شعرفارسی
تلقی عامی در مورد نیما یوشیج وجود دارد مبنی بر اینکه اهمیت و نوآوری او صرفا در شکستن قوالب عروضی و عبور از ساختار‌‌هایی بوده که شعر فارسی، قرن‌ها خود را در آنها محصور می‌دیده است.
نیمای نویسنده
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / ...
نیمای نویسنده
محمود برآبادی _  نویسنده کتاب‌های کودکان سیزدهم دی‌ماه درست 60 سال از مرگ نیما یوشیج، پدر شعر نو می‌گذرد. اگرچه نیما یوشیج را به‌عنوان پایه‌گذار شعر نو می‌شناسند اما او با نوآوری در وزن‌های عروضی، انعطافی را که وزن شعر فارسی برای نزدیک شدن به ‌زبان کودک نیاز داشت، پدید آورد. نیما با در هم شکستن مرز میان کلمات شاعرانه، زمینه و بستر استفاده از الفاظ و اصواتی را در شعر فارسی فراهم آورد که تا پیش از آن در شعر جدی ممنوع بود و شاعران چنین واژگانی را غیرشاعرانه می‌پنداشتند و چندان به‌کار نمی‌بردند. …
آیین گرامیداشت سالروز درگذشت نیما یوشیج برگزار می‌شود
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / ...
آیین گرامیداشت سالروز درگذشت نیما یوشیج برگزار می‌شود
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندارن از برگزاری آیین گرامیداشت شصتمین سالروز درگذشت نیما یوشیج در روز جمعه ۱۳ دی ۹۸ ساعت ۱۰ صبح در محل خانه موزه نیما شهرستان نور خبر داد.
  استانی-فرهنگی و هنری  نیما یوشیج
آوازخوانی بدیع
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / فرهنگی و هنری
آوازخوانی بدیع
همدلی| امروز دهم دی‌ماه، چهلمین سالگرد درگذشت جواد بدیع‌‌زاده، خواننده، موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز نامی معاصر است که با همنشینی با اسماعیل مهرتاش، علی تجویدی، پرویز یاحقی، منوچهر همایون‌‌پور، بیژن‌ ترقی، نورالله همایون و اسماعیل نواب صفا، از جمله ذخایر موسیقی ایران به شمار می‌آید. بدیع‌زاده که دهم دی‌ماه سال 1358 درگذشت، سهم بزرگی در اعتلای موسیقی ایران دارد.جواد بدیع‌‌زاده سال ۱۲۸۱ شمسی در تهران به دنیا آمد. پدرش آقا سیدرضا بدیع کاشانی ملقب به بدیع‌‌المتکلمین، روحانی بود. او فرزندش را غالباً به مجالس وعظ و روضه‌‌خوانی خود می‌‌برد تا با شیوه آوازخوانی مذهبی آشنا شود. بدیع‌‌المتکلمین با تسلط کافی بر ردیف موسیقی ایران، پسر خود را نیز به فن آواز موذنی و روضه‌‌خوانی و تعزیه آشنا ساخت. جواد ردیف موسیقی …
نیما یوشیج به روایت خواهرش بهجت الزمان / یکی از دلایل گرایش نیما به سوی شعر وجود قزاق‌ها در مازندران بود
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / ...
نیما یوشیج به روایت خواهرش بهجت الزمان / یکی از دلایل گرایش نیما به سوی شعر وجود قزاق‌ها در مازندران بود
امروز که در تنهایی می‌توانم عوامل شاعر شدن نیما را تجزیه و تحلیل کنم به این نتیجه می‌رسم یکی از دلایل قوی گرایش نیما به سوی شعر وجود قزاق‌ها در مازندران بود که بسان نیشتری به درداندوه زخمِ عمیقِ روحش را شکافت. در حقیقت این نیشتر از آهن آبدیده در زخم نیما که همان قلب داغش بود فرو رفت و از آن چیزی به نام شعر نیمایی بیرون جهید.
(تصاویر) خانه نیما یوشیج
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / عکس
(تصاویر) خانه نیما یوشیج
خانه نیما یوشیج در روستای یوش، بنایی است مربوط به دوره قاجار. این خانه به شماره ۱۸۰۲ از طرف سازمان میراث فرهنگی به عنوان اثر ملی ثبت شده‌است. خانه نیما محل زندگی پدر و نیاکان نیما یوشیج بوده‌است، این خانه در سال ۱۲۰۷ هجری قمری توسط ناظم الایاله در محله لالوی یوش ساخته شد. این بنا دارای ۳ ورودی، شاه‌نشین و اتاق‌های زیادی است.خانه نیما یوشیچ با داشتن آجرکاری و گچ‌کاری‌های زیبا از جاذبه‌های گردشگری استان مازندران به شمار می‌آید.
  نیما یوشیج  روستای یوش  شاعر  میراث فرهنگی
جریان سازی «جلال»در خدمت مردم  و  روشن فکران
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / فرهنگی و هنری
جریان سازی «جلال»در خدمت مردم و روشن فکران
خیلی‌ها کتاب‌خوان شدنشان را مدیون داستان‌های ساده، روان و خوش‌خوان «جلال آل احمد» هستند؛ نویسنده‌ای خاص با سبکی متفاوت و خلقیاتی متفاوت‌تر. خیلی‌ها او را نیمای نثر فارسی می‌دانند؛ یعنی معتقدند همان‌طور که نیما یوشیج شعر فارسی را متحول کرد و از قالب پیشین بیرون آورد، جلال آل احمد هم به نثر فارسی رنگ و بویی دیگر داد و آن را متحول کرد. امروز، یازدهم آذر، نود و ششمین سالروز تولد این نویسنده بزرگ معاصر است. در ادامه از ویژگی‌های خاص سبکی و نوشتاری و جریان‌سازی جلال بیشتر می‌خوانید.
آخرین شاگرد نیما یوشیج درگذشت
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / ...
آخرین شاگرد نیما یوشیج درگذشت
بهمن صالحی، آخرین بازمانده از نسل شاگردان نیما یوشیج روز گذشته درگذشت.
بهمن صالحی شاعر گیلانی درگذشت
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / فرهنگی و هنری
بهمن صالحی شاعر گیلانی درگذشت
بهمن صالحی شاعر گیلانی یکی از آخرین شاگردان نیما یوشیج امروز در سن ۸۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / ...
حسن ریاحی:صدای خوشرو صدای درختان هیرکانی است
در جریان برگزاری آیین اختتامیه‌ هفته مازندران و گرامیداشت زادروز نیما یوشیج پدر شعر نو در سالن هلال احمر ساری به استاد «ابوالحسن خوشرو» خنیاگر موسیقی مازندرانی نشان درجه یک هنری داده شد. این استادِ موسیقی همچنین در این آیین، یک قطعه‌ آذری اجرا کرد و به این نکته اشاره داشت که آذری‌ زبانان، پاره‌ تن ما هستند.«حسن ریاحی» چهره ماندگار موسیقی هم پیامی به این آیین ارسال کرده بود که از سوی «فردوس حاجیان» خوانده شد. در این پیام آمده بود:«ابوالحسن خوشرو اهل سرزمین فرهنگ، هنر و مهربانی و خنیاگر موسیقی تبرستان است. ایشان آفرینشگر خوانش تازه‌ای از آواز تبری و احیاگر حماسه‌های پنهان سرزمین مادری است. بی‌شک صدای او صدای درختان هیرکانی است که پا در زمین و سر به خورشید دارند.ایشان با تسلط در ردیف‌های آوازی …
فیلم| بازسازی خانه نیما یوشیج در محله دزاشیب
فارس / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / فرهنگی و هنری
فیلم| بازسازی خانه نیما یوشیج در محله دزاشیب
شهرداری تهران با خرید خانه نیما یوشیج از مالک آن، کار بازسازی آن را آغاز کرد.
یادی از نیما یوشیج، در سالروز تولدش
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / فیلم
یادی از نیما یوشیج، در سالروز تولدش
شعر افسانه اولین پیشنهاد عملی نیما یوشیج برای تغییر درساختمان شعر فارسی است. او پایه‌های شعری را بنا می‌کند که شاملو، اخوان ثالث، فریدون توللی، اسماعیل شاهرودی و فروغ فرخزاد از اولین پیروان آن هستند. اما شعر نو از همان ابتدا با مخالفت ها و انتقادهایی روبروست. با سعید رضوانی، استاد دانشگاه و پژوهشگر گروه ادبیات معاصر در فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی درباره ویژگی های شعر نیما و تفاوت های او با دیگر تجددخواهان سخن گفته ایم.
  شعر  نیما یوشیج  ایران
فیلم | باغ بی‌برگی کتاب‌های درسی
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / فرهنگی و هنری
فیلم | باغ بی‌برگی کتاب‌های درسی
پس از اعلام حذف آثار شاعران و نویسندگان کلاسیک و معاصر از کتاب‌های درسی، خبرنگار همشهری از زاویه‌ای دیگر و در گفت‌وگو با دانش‌آموزان یک دبیرستان پسرانه مقطع متوسطه در تهران از آنها پرسیده‌ است که چقدر شاعرانی مثل هوشنگ ابتهاج، نیما یوشیج و... را می‌شناسند و از آنها چه آثاری را خوانده‌اند.
زادروز نیما و دست‌های قندیل بسته عاطفه ما
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / فرهنگی و هنری
زادروز نیما و دست‌های قندیل بسته عاطفه ما
در این اندیشه‌ام گویی اشعار تلطیف‌ کننده نیما و سایه و فروغ و عمران و ... تا کدکنی از روح جامعه رخت بربسته است. امروز بیش از هر زمان دیگری جامعه ما به آرامش و لطافت روح نیاز دارد. امروز زاد روز نیما یوشیج نوگرای عاشقی است که شاعرانه‌هایش چراغ راه شعرمعاصرشد. "افسانه"زاد تا سیال شویم در رگان شعر پارسی.
  نیما یوشیج  علی ربیعی
نیما؛ پرچمدار مدرنیته در ایران
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / فرهنگی و هنری
نیما؛ پرچمدار مدرنیته در ایران
ساری - ایرنا - دامنه جریانی که نیما یوشیج در عرصه فرهنگی ایران معاصر به راه انداخت به حدی گسترده و عمیق بود که هنوز با گذشت نیم قرن از درگذشت او، اهمیت پرداختن به آن احساس می‌شود و تئوری نیمایی نه به عنوان یک قالب شعری، بلکه در جایگاه یک اندیشه برای حوزه‌های مختلف در مسیر توسعه فرهنگی مورد توجه قرار دارد.
  شعرای بزرگ فارسی  مازندران  نیما یوشیج
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / ...
گذرگاه تاریخ
همدلی: امروز‌ سه‌شنبه بیست‌ویکم آبان 1398‌ است. با گذشت 237روز از سال خورشیدی جاری، 128روز به سال 1399باقی مانده است. دوازدهم نوامبر 2019، 49روز تا آغاز سال 2020باقی ‌مانده است. زادروز نیما یوشیج، پدر شعر نوی فارسی122سال پیش در چنین روزی-۲۱ آبان ۱۲۷۶؛ نیما یوشیج بنیان‌گذار شعر نوین و ملقب به پدر شعر نو فارسی در روستای یوش، از توابع بخش بلده شهرستان نور، به‌دنیا آمد. پدرش، ابراهیم‌خان اِعظام‌السلطنه، متعلق به خانواده‌ای قدیمی در مازندران بود. بنابر بسیاری از منابع و از جمله کتاب تاریخ خانواده اسفندیاری تالیف اسدالله اسفندیاری چاپ ۱۳۲۹، نیما یوشیج (علی اسفندیاری) و خاندان اسفندیاری از خاندان‌های معروف ایران و نور استان مازندران در دوره قاجار و پهلوی است که نسب ایشان به شاخه‌ای از اسپهبدان طبرستان …
رونمایی از آلبوم «هست شب» اثر ساسان سرمدی
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / فرهنگی و هنری
رونمایی از آلبوم «هست شب» اثر ساسان سرمدی
اولین آلبوم ساسان سرمدی براساس اشعار نیما یوشیج همزمان با زادروز نیما یوشیج در شهرکتاب فرشته رونمایی می‌شود.
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / ...
هربلایی می‌خواهند سر کتاب‌های درسی می‌آورند
آفتاب یزد- گروه شبکه: فهرستی با عنوان «حذفیات کتاب‌های درسی ادبیات فارسی» در فضای مجازی دست‌ به دست می‌شود. فهرستی که نشان از حذف شعر و داستان‌هایی از ادبیات کلاسیک و معاصر و جایگزینی متن‌ها و نام‌هایی دیگر حکایت دارد. در واقع آثار و نام‌های بزرگ ادبیات فارسی از کتاب‌های درسی حذف شدند! اتفاقی که با انتقادهای بسیاری همراه شده است.عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره حذف اشعار و داستان‌های غنی از ادبیات فارسی می‌گوید: «اگر برخی افراد نظرشان این است که دانش‌آموزان باید با اشعار جدید یا برخی شعرای امروزی آشنا شوند ایرادی ندارد، ولی این به آن معنا نباشد که نویسندگان و شعرای فاخر از کتاب درسی ادبیات فارسی حذف شود.» محمد قمی در گفت‌وگو با ایلنا، در واکنش به حذف برخی مباحث درسی از جمله …
سر و صدای امسال برای تغییرات پارسال!
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / فرهنگی و هنری
سر و صدای امسال برای تغییرات پارسال!
از روز پنج شنبه در فضای مجازی موجی به راه افتاد درباره حذفیات کتاب‌های درسی در پایه‌های مختلف تحصیلی و این‌طور وانمود شد که گویا این حذف‌ها در سال تحصیلی 98-99 رخ داده است. فهرست بلند بالای حذفیاتی که مطرح شد از این قرارند: غزل «در این سرای بی‌کسی» هوشنگ ابتهاج، غزل «جوانی» رهی‌معیری، «به کجا چنین شتابان» شفیعی کدکنی، «باغ‌ بی‌برگی» اخوان ثالث، داستان «گاو» غلامحسین ساعدی، «موسی و شبان» مولانا، نام صادق هدایت از داستان «کباب غاز» محمد علی جمالزاده، «قلب مادر» و به طور کلی نام ایرج میرزا، دو شعر «مهتاب» و «داروگ» نیما یوشیج و رباعی‌های خیام.
علایم تعجب و نیمای بزرگ و «مِه‌زُدایی فرهنگی» شعر امروز!
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۰ / فرهنگی و هنری
علایم تعجب و نیمای بزرگ و «مِه‌زُدایی فرهنگی» شعر امروز!
نمی‌دانم از کجایِ وضعیت دراماتیک شعر ایران بگویم! مثلا بگویم هنوز که هنوز است عده‌ی زیادی از شاعران دهه شصت تا کنون، نه نیما یوشیج (بنیانگذار شعر مدرن و شعر نوی فارسی) را خوانده‌اند نه به درک شعر و اندیشگی او رسیدند اما شعر می‌گویند!
  رضا قنبری  شعر  شعر و ادب فارسی  نیما یوشیج  کتاب
توضیح درباره آماده‌سازی و افتتاح خانه نیما
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / فرهنگی و هنری
توضیح درباره آماده‌سازی و افتتاح خانه نیما
همشهری آنلاین: مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران می‌گوید: به دلیل تداخلی که در انجام برخی کارها داشتیم، نتوانستیم در نیمه نخست امسال اقدامات مورد نیاز برای ساماندهی و تجهیز خانه نیما یوشیج را به نتیجه برسانیم.
زیباسازی به عهدش برای «نیما» وفا می‌کند؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / فرهنگی و هنری
زیباسازی به عهدش برای «نیما» وفا می‌کند؟
رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران در حالی اعلام کرده همزمان با روز تولد نیما یوشیج در ۲۱ آبان، خانه‌ این شاعر را رسما افتتاح می‌کند که فقط ۲۳ روز تا تولد او مانده و به نظر می‌رسد تا کنون فقط جارویی به حیاط خانه کشیده‌اند!
  سازمان زیباسازی شهر تهران  خانه جلال آل‌ احمد  نیما یوشیج  نیما پژوه  محمد عظیمی
ماجرای نامگذاری کوچه‌ای به نام سیمین دانشور
فارس / ۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / اجتماعی
ماجرای نامگذاری کوچه‌ای به نام سیمین دانشور
عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه کوچه سیمین دانشور در محله نیما یوشیج نامگذاری شده است، گفت: بهره‌مندی از نظر شهروندان و شورایاری‌ها در نامگذاری معابر بسیار اهمیت دارد.