چهارشنبه, ۷ آبان, ۱۳۹۹ / 28 October, 2020
کاشت برنج
برداشت سنتی برنج در الموت
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / برنج / کاشت برنج / برداشت برنج / قزوین / روستای الموت
برداشت سنتی برنج در الموت
پیش‌بینی برداشت حداقل دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج داخلی/ واردات برنج ممنوع است
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / جمیل علیزاده شایق / واردات برنج / کاشت برنج
پیش‌بینی برداشت حداقل دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج داخلی/ واردات برنج ممنوع است
دبیر انجمن برنج با بیان این که امسال ممنوعیت واردات از اول شهریور اعلام شده، گفت: پیش‌بینی می‌شود حداقل دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج داخلی امسال برداشت شود.
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
بلایی که باران بر سر شالیزارهای گیلان آورد
شالیزارهای گیلان که در این ایام آماده برای بهره برداری بودند، به علت بارندگی های اخیر دچار آسیب جدی گردیدند.بارندگی‌های اخیر به ۱۶ هزار هکتار از اراضی شالیکاری در سطح شهرستان رشت خسارت وارد کرد، ۶۲ هزار هکتار اراضی کاشت برنج در سطح شهرستان رشت وجود دارد که بارندگی‌های اخیر به ۲۵ درصد این اراضی خسارت زد. / تسنیم
امکان تولید کمباین برنج در داخل کشور وجود دارد
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / کامبیز عباسی / مکانیزاسیون کشاورزی / وزارت جهاد کشاورزی / کاشت برنج
امکان تولید کمباین برنج در داخل کشور وجود دارد
یک فعال صنعت کمباین سازی گفت: با حمایت دولت، توان تولید کمباین برنج مورد نیاز کشور را داریم.
تصاویری زیبا از کاشت برنج در رودبار الموت قزوین
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
تصاویری زیبا از کاشت برنج در رودبار الموت قزوین
هر ساله با رسیدن قدم‌های فصل گرما، نوید بخش شروع فصل کاشت نشاء برنج در بخش عمده‌ای از زمین‌های زراعی منطقه رودبار الموت قزوین است. اگر چه بخش بیشتری از شالیزارها با دستگاه آماده و نشاء کاری می‌شود اما هنوز هستند کسانی که باورشان این است که کاشت دستی بهتر و قوی‌تر می‌شود و دستان زنانی که سوزن سوزن می‌شود و برای رسیدن به محصولی بهتر و پربارتر رنج کاشت را به جان می خرند. بن نشای برنج بر خلاف ظاهر سبز رنگ و زیبایش خارهای سختی دارد که به راحتی پوست را می‌خراشد. برنج کاران بر این باورند که در واقع برنج همان به رَنج است و این همان طاقت فرسا بودن کشت این محصول است. محصولی که قوت غالب مردم ایران است.
هر دانه اش به رنج
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / برنج / شالیزار / کاشت برنج
هر دانه اش به رنج
کاشت برنج در منطقه کامفیروز و درودزن فارس
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
کاشت برنج در منطقه کامفیروز و درودزن فارس
(ویدئو) گزارشی تکان‌دهنده از کاشت برنج در استان فارس
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ / برنج کاری / محیط زیست / خشکسالی / کشاورزی / استان فارس / فرونشست زمین
(ویدئو) گزارشی تکان‌دهنده از کاشت برنج در استان فارس
حاصل این نابخردی شگفت‌آور در مدیریت آب، پدیدارشدنِ فروچاله‌ها و شکاف‌هایی در استان فارس است که در هیچ جای دیگری نه فقط در ایران، نه فقط در خاورمیانه که در جهان یافت نمی‌شود و ما برای آنکه فاجعه‌ی مرودشت، کام‌فیروز، نقش رستم و دشت فسا تا جهرم را جبران یا ترمیم کنیم به اندکی زمان! بین پنجاه تا هفتادهزارسال نیاز خواهیم داشت!
مدیرکل محیط زیست فارس: کشت برنج بلای جان «بختگان» شده است / مصوبه دولت بی‌تاثیر بود
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
مدیرکل محیط زیست فارس: کشت برنج بلای جان «بختگان» شده است / مصوبه دولت بی‌تاثیر بود
مدیرکل محیط زیست استان فارس با اشاره به افزایش کاشت برنج در بالادست تالاب بختگان از سال گذشته، مصوبه هیات دولت درباره ممنوعیت کاشت برنج را بی تاثیر دانست و گفت: نیازمند ورود مجلس به این مساله هستیم.
کاشت برنج ایرانی در مزارع خراسان شمالی
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / برنج / کاشت برنج / شالیزار / سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی / تولید برنج
کاشت برنج ایرانی در مزارع خراسان شمالی
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / زنان ایرانی / زنان شالیکار / شالی کاری / کاشت برنج / یک عکس یک شرح
یک عکس، یک شرح / قهرمانان زندگی
این عکس را در اختیار دو تن از همکاران رسانه ‌ای خود قرار دادیم تا آنچه با دیدن این عکس از ذهنشان عبور میکند را برای ما و شما بنویسند . شما هم میتوانید شرحی بر این عکسها بنویسید و برایمان ارسال کنید(در قالب کامنت)
نشاء طعم ایرانی در گلستان
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / برنج / کاشت برنج / کشاورزی / گلستان
نشاء طعم ایرانی در گلستان
مجوزهای صادر شده کشت برنج در خوزستان یک سال اعتبار دارد
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / داریوش بهارلویی / سازمان آب و برق خوزستان / کاشت برنج / کشاورزی خوزستان
مجوزهای صادر شده کشت برنج در خوزستان یک سال اعتبار دارد
اهواز- مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: ممنوعیت، محدودیت‌ها و یا مجوزهای صادر شده کشت برنج در استان برای یک سال اعتبار داشته و سالانه مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.
امید برنجکاران به فصل خوب
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
امید برنجکاران به فصل خوب
دوباره بهار و آغاز فصل نشای برنج در سرزمین‌های شمالی. زن گیلانی در حال نشای برنج، امیدوار است سال خوبی را تجربه کند. البته وزیر نیرو هم اعلام کرده که امسال مجوز کشت برنج با بارش‌های 2سال اخیر در استان خوزستان، صادر می‌شود. این در حالی است که پیش‌تر براساس مصوبه دولت قرار بود جلوی کاشت برنج در استان‌های غیرشمالی گرفته شود اما رضا اردکانیان می‌گوید: مصوبه دولت ملاحظاتی دارد که براساس آن، کشت برنج با اعمال سازوکارهایی ازجمله خشکه‌کاری و آبیاری تحت فشار زیرنظر وزارت جهادکشاورزی مجاز اعلام شود.
طرح های شگفت انگیز روی زمین های مازندران! + تصاویر
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
طرح های شگفت انگیز روی زمین های مازندران! + تصاویر
هر ساله از اواخر فروردین برنج کاران مازندرانی کار و فعالیت خود را از سر می‌گیرند و شالیزار‌ها را آماده نشا کاری می‌کنند. با توجه به شیوع ویروس کرونا نشا کاری چند هفته‌ای به تعویق افتاد بود. امروزه کاشت برنج به دو طریق صورت می‌گیرد؛ دستی و سنتی و مکانیزه و ماشینی. دیدن مزارع برنج و مراحل کاشت آن خود به تنهایی می‌تواند یک جاذبه گردشگری باشد و تماشای آن خالی از لطف نیست
خشکه کاری برنج راهکار غلبه بر کم آبی/صرفه جویی ۴۰ درصدی در آب
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / کاشت برنج / منابع آبی / کشاورزی خوزستان
خشکه کاری برنج راهکار غلبه بر کم آبی/صرفه جویی ۴۰ درصدی در آب
اهواز- خوزستان مقام چهارم را در سطح کشور در تولید برنج دارد اما کشاورزی در استان همواره با ریسک از جمله کمبود منابع آبیاری مواجه است و مسئولان استانی به دنبال راه حلی برای این مشکلات هستند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / نشاکاری / برنج / مازندران / برنج ایرانی
(تصاویر) نشاکاری در مازندران
با فرارسیدن فصل بهار، زمان کشت و کار در مازندران آغاز می‌شود و کشاورزان این استان، عزم خود را برای کشت محصول استراتژیک برنج جزم می‌کنند. برنج از مهم‌ترین غلات و اقلام غذایی کشور است و استان مازندران جزو رتبه‌های نخست در میان استان‌ها در تولید برنج می‌باشد. یکی از مراحل سه گانه تولید برنج، کاشت است که باید پیش از آغاز آن، نشا صورت بگیرد. مرحله کاشت برنج شامل نشای آن از خزانه، دسته بندی، انتقال و کاشت در زمین کشاورزی است.
تهیه سموم و کود برای کشاورزان گلستانی سخت شده است
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / کشاورزی / کرونا / کشاورزان / کود شیمیایی / سموم کشاورزی
تهیه سموم و کود برای کشاورزان گلستانی سخت شده است
ایلنا: کمبود سموم و کود‌های شیمیایی و صف‌های طولانی برای دریافت آنها کشاورزان گلستانی را در فصل کاشت برنج دچار مشکلاتی کرده است.
تب فصل کرونا در کمین برنج‌کاران مازندرانی
۱۳۹۹/۰۱/۰۹ / استانی-علمی و آموزشی / کشت برنج / کشاورزی / کروناویروس / منطقه مازندران / کشاورزان / اراضی کشاورزی / ضدعفونی کردن سطوح / ادوات کشاورزی
تب فصل کرونا در کمین برنج‌کاران مازندرانی
هر ساله با شروع روزهای پایانی فصل زمستان تکاپوی کشاورزان مازندرانی برای کشت و کار و آماده کردن زمین کشاورزی آغاز می‌شد اما امسال با شیوع ویروس کرونا و مسائل بهداشتی که برای رعایت شیوع و قطع زنجیره آن اعلام شده نگرانی‌هایی را برای کشاورزان به‌دنبال داشت و از آنجایی که بر در خانه ماندن تاکید شده اما برای کشاورزان زمان خانه‌نشینی نیست چراکه در این روزها باید شالیزارها و زمین‌های خود را برای کاشت برنج آماده کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / کشاورزی / خشکسالی / شیراز / مزارع برنج / کامفیروز / فارس
برنج کامفیروز ، از فرصت‌های دیروز تا تحدید امروز
شیراز - ایرنا- کاشت شلتوک و برداشت برنج در بخش کامفیروز شهرستان مرودشت سابقه‌ای به بلندای عمر چندین نسل دارد ، پدر بزرگ پدر بزرگ‌های این اقلیم در سده‌های گذشته به کشت برنج اشتغال داشتند و این پیشه سینه به سینه از نسلی به نسل بعد منتقل گردیده ، تحدید و ایجاد محدودیت در کاشت برنج در سال‌های جاری و پیش رو از تهدید منابع آب زیر زمینی می کاهد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۰ / استانی-سیاسی / اخبار سیاسی - خوزستان / امام جمعه اهواز
دستگاه قضا در حوزه دلالان محصولات کشاورزی ورود کند
امام جمعه اهواز با اشاره به گستردگی کاشت برنج در کشور و خوزستان، گفت: باید در آغاز برداشت برنج، واردات برنج متوقف شود و همچنین دستگاه قضا، برای قطع دست دلالان و واسطه‌های زالوصفت، ورود کند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۱
معاون وزیر نیرو: کاشت برنج در ۱۷ استان فاجعه است
معاون امور آب و فاضلاب وزارت نیرو به کشت محصول پرآبخواه برنج در سطح ۱۷ استان کشور اشاره و بیان کرد: این یک فاجعه به لحاظ مصرف بالای آب است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۱ / جمیل علیزاده شایق / انجمن برنج ایران / برنج / کاشت برنج / قیمت برنج / وزارت جهاد کشاورزی
قیمت برنج در تهران باید حداکثر ۲۳ هزارتومان باشد / ضعف نظارت، عامل گرانفروشی است
دبیر انجمن برنج کشور با اشاره به گرانفروشی ۲۷ تا ۳۶ درصدی برنج ایرانی در شهرهای بزرگ گفت: قیمت برنج در تهران حداکثر باید کیلویی ۲۲ تا ۲۳ هزارتومان باشد و اگر نیست، ضعف دستگاه های نظارتی است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ / مسیح کشاورز / برنج / انجمن واردکنندگان برنج / قیمت برنج / کاشت برنج / وزارت جهاد کشاورزی
واردات برنج ۱۰ درصد افزایش یافت/۱۰۰ هزارتن برنج معطل تخصیص ارز
دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه واردات برنج در ۴ ماهه امسال ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است،گفت: در دو ماه اخیر ۱۰۰ هزارتن برنج در گمرک معطل تخصیص ارز است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۳ / استان گلستان / کشاورزی / محصولات کشاورزی
تصاویر | روزگار زنان شالیزار
استان گلستان بعد از استان‌های گیلان و مازندران رتبه سوم کاشت برنج را دارد و در سال ۹۸ بیش از ۷۳ هزار هکتار آن به زیر کشت شالی رفته است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۲ / فرامک عزیز کریمی / وزارت جهاد کشاورزی / برنج / کاشت برنج / خشکسالی
۱۴ محصول جایگزین کشت برنج معرفی شد/کاهش مصرف آب به یک سوم
درحالی که برخی کارشناسان ازاجرای طرح محدودیت کشت برنج اظهارنگرانی می کنند، به گفته مسئولان وزارت جهاد حداقل ۱۴محصول به عنوان جایگزین کشت برنج دراین طرح معرفی شده واز کشاورزان حمایت می شود.
۱۳۹۸/۰۴/۰۲ / کشاورزی / کاشت برنج / برنج / رباتیک / ژاپن
ربات پاکسازی مزارع برنج از راه رسید
از قرن ها قبل کشاورزان آسیایی برای پاکسازی مزارع برنج از علف هرز از اردک استفاده می کردند، اما حالا این کار به یک ربات تخصصی محول شده است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۹
رودخانه کرخه نور در وضعیت خشکسالی
ایرنا-اهواز- میزان آب رها شده در مسیل کرخه کور (نور) در محدوده شهرستان حویزه بدلیل عدم رهاسازی حقابه لازم از مبدا سد کرخه و همچنین سد تنطیمی حمیدیه در ۱۰ روز اخیر بشدت کاهش پیدا کرده و این امر موجب مشکلات فراوانی برای روستائیان ساکن در این محدوده بویژه کشاورزان ایجاد کرده است. بطوریکه اهالی بیش از ۶ روستا واقع در شرق حویزه برای تهیه آب شرب مورد نیاز با دشواری هایی مواجه و ناگزیر از خرید آب تصفیه از فروشندگان دوره گرد (آب تصفیه) یا آب معدنی از شهر شده اند. همچنین با توجه به آغاز فصل کشت تابستانه بسیاری از کشاورزان برای کاشت برنج با مشکل تامین حقابه روبرو شده اند.عکس: علی معرف*19*11*
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / کاشت برنج / مکانیزه / منطقه گیلان
اقداماتی برای کاهش رنج تولید برنج در گیلان
رئیس اداره امور فناوری مکانیزه جهاد کشاورزی گیلان گفت: برای خرید ماشین آلات کشاورزی به کشاورزان استان تسهیلات داده می شود.
۱۳۹۸/۰۲/۱۶
دلالان قیمت‌ها را افزایش می‌دهند
نماینده مردم رامسر در مجلس، گفت: سال گذشته سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در کشور کاهش پیدا نکرد و منابع کاشت برنج پایدار بود همچنین میزان واردات در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده است.
۱۳۹۷/۱۲/۱۶
اقدامات پلیسی چاره تغییر کشت برنج در گلستان نیست
گرگان - ایرنا - سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان با اشاره به ضرورت اعمال محدودیت در میزان کشت و تغییر روش کاشت برنج به خشکه کاری اظهار داشت : اجرای این سیاست ها با روش های سلبی و اقدامات پلیسی امکان پذیر نیست.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •