دوشنبه, ۲۰ مرداد, ۱۳۹۹ / 10 August, 2020
کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
سامانه‌ای برای همگرایی شفافیت با تدبیر و امید
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / سید عباس صالحی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / دولت یازدهم / قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات / دولت تدبیر و امید / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات / حسن روحانی / سهم اهالی فرهنگ در مهار کرونا
سامانه‌ای برای همگرایی شفافیت با تدبیر و امید
تهران - ایرنا - اجرای عملی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب ۱۳۸۷ مجلس شورای اسلامی در سال ۹۳ با تصویب آیین نامه های اجرایی و بدنبال آن راه اندازی سامانه «فویا» از خرداد ۹۶ را می‌توان یکی از دستاوردهای مهم دولت تدبیر و امید در مسیر شفاف‌سازی عنوان کرد.
قوه مقننه در آئینه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / شفافیت / رسانه / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
قوه مقننه در آئینه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
ایرنا نوشت: بنابر اعلام دبیرخانه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، قوه مقننه با ۹ نهاد و موسسه فعال در سامانه مجموعاً از  ۳۵۹ درخواست به ۷۹ درصد در میانگین زمان ۱۰۴ روز پاسخ داده است.
انتظامی: شفافیت و اصلاح رویه‌ها سرمایه‌ اجتماعی را بالا می‌برد
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات / حسین انتظامی / شفافیت
انتظامی: شفافیت و اصلاح رویه‌ها سرمایه‌ اجتماعی را بالا می‌برد
حسین انتظامی دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از «شفافیت و به تبع آن پاسخگویی» به عنوان راه‌حلی برای افزایش سرمایه اجتماعی یاد کرد.
جزئیات حضور و غیاب نمایندگان در اردیبهشت 99
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / نمایندگان مجلس دهم / نمایندگان مجلس / مجلس
جزئیات حضور و غیاب نمایندگان در اردیبهشت 99
مجلس شورای اسلامی در راستای سیاست شفاف‌سازی و در چارچوب انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات فعالیت نمایندگان مجلس در پانزدهمین گام، اقدام به انتشار گزارش از «اطلاعات حضور و غیاب نمایندگان در صحن علنی مجلس و کمیسیون های تخصصی» کرده است.
پاسخگویی به ۸۵ درصد از درخواست‌های مردم
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات / معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / کارآمدی دولت
پاسخگویی به ۸۵ درصد از درخواست‌های مردم
تهران- ایرنا- سامانه ملی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات که برای ثبت درخواست اطلاعات در کشور ایجاد شده با پیوستن ۱۰۴۸ دستگاه و موسسه مشمول قانون به این سامانه، توانسته تاکنون به ۸۵ درصد از درخواست‌های مردم پاسخ دهد.
شیوه‌نامه تشخیص و تفکیک اطلاعات ابلاغ شد
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / مرکز رسانه های دیجیتال / فناوری اطلاعات / حسین انتظامی
شیوه‌نامه تشخیص و تفکیک اطلاعات ابلاغ شد
تهران-ایرنا- دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، در توییتی از ابلاغ شیوه‌نامه‌های جدید قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به ویژه شیوه‌نامه تشخیص و تفکیک اطلاعات مربوط به حریم خصوصی و اطلاعات شخصی از اطلاعات عمومی خبر داد.
تداوم جریان دسترسی به اطلاعات مقابله با کروناویروس برای آگاهی‌بخشی عمومی
۱۳۹۹/۰۱/۲۷ / تداوم جریان دسترسی به اطلاعات مقابله با کروناویروس برای آگاهی بخ
تداوم جریان دسترسی به اطلاعات مقابله با کروناویروس برای آگاهی‌بخشی عمومی
ایلنا: دبیرخانه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور در یک هم‌افزایی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر سازمان‌ها و…
انتشار300 مصوبه و دستورالعمل مقابله با کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / کرونا / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات / کرونا و کسب‌وکارها: از دورکاری تا رونق آنلاین‌ها / ستاد ملی مقابله با کرونا / سهم اهالی فرهنگ در مهار کرونا
انتشار300 مصوبه و دستورالعمل مقابله با کرونا
تهران – ایرنا - کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در یک هم‌افزایی ملی و همکاری تنگاتنگ با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون بیش از300 سند مرتبط با مقابله عمومی با شیوع ویروس کرونا را به‌صورت متمرکز در سامانه foia.iran.gov.ir منتشر کرد.
انتشار تمامی اسناد مرتبط در مقابله عمومی با شیوع بیماری کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ / ویروس کرونا / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات / پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا
انتشار تمامی اسناد مرتبط در مقابله عمومی با شیوع بیماری کرونا
تهران - ایرنا - کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اعلام کرد: تصمیم دارد با هدف ارتقای سلامت عمومی جامعه و با تاکید بر اهمیت اصالت اطلاعات در شرایط شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور، تمامی اسناد شامل آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، آمارها، بخشنامه‌ها و مصوبات مرتبط با مقابله عمومی با شیوع این بیماری فراگیر را به‌صورت متمرکز در سامانه منتشر کند.
تاکید بر انتشار اطلاعات کرونا در سامانه کمیسیون دسترسی آزادبه‌اطلاعات
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
تاکید بر انتشار اطلاعات کرونا در سامانه کمیسیون دسترسی آزادبه‌اطلاعات
تهران- ایرنا- دبیرخانه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با هدف اطلاع‌رسانی دقیق از طریق سامانه این کمیسیون تمام مصوبات، نامه‌ها و اطلاعیه‌ها را منتشر می‌کند؛ انتشار نامه رئیس ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران به وزیر بهداشت برای تعطیلی ادارات در همین راستاست.
بررسی پیش‌نویس آیین نامه اجرایی دسترسی آزاد به اطلاعات
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / حسین انتظامی / سید عباس صالحی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات / سواد رسانه ای
بررسی پیش‌نویس آیین نامه اجرایی دسترسی آزاد به اطلاعات
تهران - ایرنا - نوزدهمین جلسه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رییس و اعضای کمیسیون در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
در جست‌و‌جوی اطلاعات
۱۳۹۸/۱۱/۱۳
در جست‌و‌جوی اطلاعات
   [امیرحسین احمدی] زندگی بدون اطلاعات به قماری می‌ماند که هیچ‌کس از آینده خود در آن خبری ندارد. هم بی‌خبر از زندگی خود و هم بی‌خبر از کسان و نهادهایی که مسیر زندگی را پیچ‌وتاب می‌دهند و برای هر تکه آن تصمیمی اتخاذ می‌کنند.      دولت‌ها نیز در این میان، انتشار آزاد اطلاعات برای هر یک از شهروندان جامعه خود را به‌عنوان اصلی می‌پذیرند که چه بخواهند و چه نخواهند ملزم به تأمین آن‌ هستند. ‌سال 1387 بود که قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات در مجلس شورای اسلامی و حدود یک‌سال بعد نیز این قانون در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید و امروز نیز کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات براساس ماده 18 این قانون …
950 موسسه در سامانه
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
950 موسسه در سامانه "فویا" فعال‌ هستند
معاون حقوقی کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: در حال‌حاضر 950 موسسه در سامانه "فویا" فعال‌اند اما برخی از موسسات هنوز دچار ابهام و تردیدند.
انتظامی: دسترسی آزاد به اطلاعات، تنها قانونی است که شفاف اجرا می‌شود
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / حسین انتظامی / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات / معاونت سینمایی وزارت ارشاد (سازمان سینمایی)
انتظامی: دسترسی آزاد به اطلاعات، تنها قانونی است که شفاف اجرا می‌شود
در نشست تشریح و تبیین گزارش سالانه اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات این‌چنین عنوان شد که دبیرخانه این کمیسیون در مواجهه با شکایت‌های موسسات و مردم، شیوه‌نامه رفع اختلاف در چگونگی ارائه اطلاعات را تصویب کرده و همچنین با دستگاه‌هایی که تاکنون به این سامانه متصل نشده‌اند نیز مکاتباتی انجام داده است.
دسترسی آزاد به اطلاعات هیچگاه در کشور عملی نشده بود
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / حسین انتظامی / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
دسترسی آزاد به اطلاعات هیچگاه در کشور عملی نشده بود
تهران- ایرنا- دبیر کمیسیون قانون دسترسی آزاد به اطلاعات با اشاره به منحصربه‌فرد بودن این قانون تاکید کرد که این مهم هیچگاه در کشور عملی نشده بود و با همت دولت یازدهم تحقق یافت.
رئیس جمهور تکلیف کانون‌های وکالت را روشن کرد/رأی دیوان عدالت باطل شد
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
رئیس جمهور تکلیف کانون‌های وکالت را روشن کرد/رأی دیوان عدالت باطل شد
با تصمیم کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات که به تأیید رئیس‌جمهور نیز رسیده، کانون‌های وکلا موظفند اطلاعات خود را در سامانه کسب و کار وزارت اقتصاد بارگذاری کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات / زیست بوم / نصرالله جهانگرد / ایران
امروز ۹۰ درصد دستگاه‌های کشور در ارائه خدمات دولت الکترونیک بالغ هستند
نصرالله جهانگرد، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات مخابرات ایران در همایش ملی زیست‌بوم دسترسی همگانی به اطلاعات، تجربه دولت الکترونیک را درایران و جهان بررسی کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۲
مردم را محرم خود بدانیم
دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با تأکید بر اینکه هر چقدر دستگاه‌های رسمی اطلاعات بیشتری منتشر کنند مانع حاکمیت فیک‌ها (اخبار جعلی) می‌شوند، گفت: «در این صورت مردم یاد می‌گیرند برای کسب صحت اطلاعات به راستی‌آزمایی بپردازند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات / حسین انتظامی / شفافیت
حسین انتظامی: سوءاستفاده‌ها به معنای قبض اطلاعات نیست
دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تاکید کرد هر چقدر دستگاه‌های رسمی اطلاعات بیشتری منتشر کنند منجر به جلوگیری از حاکمیت فیک‌ها می‌شود.
۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / حسین انتظامی / قانون دسترسی آزاد به اطلاعات
انتشار اطلاعات دستگاه‌های رسمی از حاکمیت جعلی‌ها جلوگیری می‌کند
تهران- ایرنا- دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با تاکید بر اینکه هر چقدر دستگاه‌های رسمی اطلاعات بیشتری منتشر کنند مانع حاکمیت فیک‌ها (اخبار نادرست) می‌شوند، گفت: بر این اساس مردم یاد می‌گیرند سواد خود را در این زمینه افزایش دهند و برای کسب صحت اطلاعات به راستی‌آزمایی بپردازند که یکی از اهداف کمیسیون فرهنگ‌سازی در این حوزه است.
۱۳۹۸/۰۷/۳۰
راهکار حسین انتظامی برای جلوگیری از حاکمیت فیک‌ها
همشهری‌آنلاین: دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: هر چقدر دستگاه‌های رسمی اطلاعات بیشتری منتشر کنند از حاکمیت فیک‌ها جلوگیری می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات / یونسکو
دسترسی آزاد به اطلاعات پایه و اساس حاکمیت قانون است
"اسوتان اسوتکوفسکی" رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو، معتقد است: دسترسی آزاد به اطلاعات پایه و اساس حاکمیت قانون است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / قانون دسترسی آزاد به اطلاعات
۵ دستگاهی که بیشترین درخواست اطلاعات را دارند
دبیرخانه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اسامی پنج دستگاهی که بیشترین درخواست اطلاعات را دارند را اعلام کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / سازمان سینمایی / معاونت سینمایی وزارت ارشاد (سازمان سینمایی) / شفافیت / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
یک گام دیگر در مسیر شفاف‌سازی در سازمان سینمایی
در راستای سیاست شفاف‌سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در چارچوب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، پیش نویس شیوه‌نامه صدور مجوز برگزاری، نظارت و حمایت از رویدادهای سینمایی منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۰
وزارت کار رتبه دوم در شاخص انتشار اسناد را کسب کرد
طبق گزارش منتشر شده در سامانه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در صدر دستگاه های اجرایی اجرا کننده قانون انتشار و دسترسی ازاد به اطلاعات قرار گرفته است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / شهرداری تهران / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات / رسانه / معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور
عملکرد ۲ ساله دستگاه‌های مشمول قانون زیر ذره بین شفافیت
تهران – ایرنا – باگذشت 2 سال از راه‌اندازی سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، امروز ذره‌بین آمار و ارقام از عملکرد ‏دستگاه‌ها و نهادهای مشمول این قانون در پاسخگویی به درخواست‌های مردم و جلب رضایت شهروندان و نیز چگونگی همکاری هریک از دستگاه‌ها با این رویکرد، سخن می‌گوید.
۱۳۹۸/۰۶/۰۶ / سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
هزینه‌های جشنواره‌جهانی فجر، منتشر شد
تهران-ایرنا- در ادامه شفاف‌سازی‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این بار نیز سازمان سینمایی این وزارتخانه راستای همین سیاستگذاری و اولویت بندی مربوط به هزینه کردها به ویژه جشنواره های فیلم فجر، مجموع هزینه‌های ۱۰ میلیارد تومانی جشنواره جهانی فجر را منتشر کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۶ / سینما / فرهنگ و ارشاد اسلامی
در طرح شفافیت دولت فرهنگ شاگرد اول است
تهران- ایرنا- حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی می گوید؛ یکی از رویکردهای جدی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی شفافیت است و خوشبختانه به‌دلیل همین رویکرد، در حال حاضر وزارت فرهنگ بین همه دستگاه‌های کشور، شاگرد اول است. اتفاقی که البته خیلی هم دور از ذهن نبوده؛ چراکه وزیر فرهنگ، رئیس کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است وزارتخانه خودش باید در این زمینه الگو و پیشرو باشد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات / معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
تعلل مدیریت شهری در شفاف‌سازی امور و پاسخگویی به مردم
تهران- ایرنا- باوجود حاکمیت شهرداری‌ها بر امور بیش از یکهزار شهر در سراسر کشور، تاکنون تنها ۵۶ شهرداری به سامانه انتشار و ‌دسترسی آزاد به اطلاعات پیوسته‌اند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷ / سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات / حسین انتظامی / سینما
نامه‌های صادره سازمان سینمایی ۴۸ ساعته منتشر می‌شود
تهران- ایرنا- رئیس سازمان سینمایی در نامه‌ای دستور انتشار ۴۸ ساعته تمامی نامه‌های سازمان ها و نهاد های زیر مجموعه این سازمان سینمایی را ابلاغ کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵ / سازمان صدا و سیما / شفافیت / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات / برنامه‌های تلویزیونی
صداوسیما مگر نهادی امنیتی است که بودجه‌اش را مخفی می‌کند؟
بیژن نفیسی می‌گوید یک مثل قدیمی داریم که آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است اما وقتی صداوسیما می‌بیند که اگر به ارائه اطلاعات درباره بودجه، درآمدها و رویکردی که داشته است، بپردازد، اما و اگرهایی درباره عملکردش پیش می‌آید، مطمئنا تن به شفافیت نمی‌دهد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶ / سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
شیوه‌نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات متضمن حق و تکلیف مردم بررسی شد
شانزدهمین جلسه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پیش از ظهر امروز (۱۶ تیر ماه) با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای این کمیسیون و کمیته راهبردی برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۳/۳۰
وزارت نفت در انتشار اسناد دچار افراط و تفریط نشود
شفقنا- دبیر کمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اظهار کرد: در وزارت نفت و شرکت‌های زیرمجموعه آن ملاحظات و شرایط ویژه‌ای ‏وجود دارد که باید در شرایط امروز کشور مراقبت‌هایی از اسناد و اطلاعاتشان وجود داشته باشد تا دچار افراط و تفریط در انتشار این اسناد و ‏اطلاعات نشوند. حسین انتظامی در نشستی با حضور نمایندگان صنعت نفت […]
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ / حسین انتظامی / رسانه / کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
ابلاغ شیوه‌نامه رفع اختلاف در چگونگی ارائه اطلاعات
رفع اختلاف در چگونگی ارائه اطلاعات، عنوان چهارمین شیوه‌نامه از مجموعه شیوه‌نامه‌های مرتبط با قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است که به تایید رئیس جمهوری رسیده و توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رئیس کمیسیون به دستگاه‌های مشمول قانون ابلاغ شده است.
۱۳۹۷/۱۲/۰۵
مردم از اطلاعات بنگاه‌های اقتصادی عمومی مطلع می‌شوند
ایسنا نوشت: پانزدهمین جلسه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به ریاست سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور اعضای کمیسیون و اعضای کمیته راهبردی برگزار شد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۵
بررسی دستور العمل دسترسی به اطلاعات بنگاه‌های اقتصادی
پانزدهمین جلسه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به ریاست سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور اعضای کمیسیون و اعضای کمیته راهبردی کمیسیون برگزار شد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۶
توییت دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات درباره اسناد انتشار یافته در این سامانه
دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در توییتی نوشت: اسناد انتشار یافته در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از مرز ۱۰۰۰ گذشت. شفافیت بهترین راه پاسخگویی و نظارت‌پذیری است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •