پنجشنبه, ۱۶ مرداد, ۱۳۹۹ / 6 August, 2020
ماموریت فضایی
۲ روز قبل
«دراگون» با ۲ سرنشین به زمین نشست
کپسول «دراگون» شرکت اسپیس ایکس به همراه دو سرنشین خود با موفقیت روی زمین فرود آمد.به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، موفقیت اولین ماموریت سرنشین‌دار شرکت «اسپیس ایکس» ناسا را نسبت به پروازهای فضایی انسان خوشبین ساخت. در این ماموریت که «دمو-۲» نام داشت، داگلاس جی. هارلی و روبرت ال. بهنکن در تاریخ ۳۰ ماه مه به فضا اعزام شدند و پس از گذراندن بیش از دو ماه در ایستگاه فضایی بین المللی، با موفقیت در خلیج مکزیک فرود آمدند.جیم برایدنستاین در بیانیه مطبوعاتی پس از فرود دراگون گفت: امروز پیروزی بزرگی رقم خورد اما این تازه آغاز راه است. وی ادامه داد، ما در حال ورود به دوره جدیدی از پروازهای فضایی انسانی هستیم. جایی که دیگر تنها ناسا، صاحب و مجری تمامی سخت‌افزارها نیست. رئیس ناسا افزود، ما قرار است یکی از …
بازگشت فضانوردان ناسا به زمین
۲ روز قبل
بازگشت فضانوردان ناسا به زمین
داگ هرلی و باب بنکن فضانوردان ناسا بعد از دو ماه اقامت در ایستگاه فضایی به زمین بازگشتند. کپسول دراگون شرکت اسپیس اکس در خلیج مکزیک در جنوب پنساکولا در ساحل غربی فلوریدا فرود آمد. کپسول سپس به یک کشتی منتقل شد و فضانوردان از آن خارج شده اند. این اولین بار از زمان ماموریت ۴۵ سال پیش آپولو است که خدمه ناسا با یک کپسول در آب فرود می آیند. آژانس فضایی آمریکا می گوید که این روش میلیاردها دلار از هزینه ها کم می کند؛ پولی که می توان از آن برای اعزام فضانوردان به ماه و مریخ استفاده کرد. کپسول حامل هرلی و بنکن در ساعت ۱۴:۴۸ روز یکشنبه به وقت شرق آمریکا با چتر بر آب فرود آمد. در تصاویر روز عکس هایی از این فضانوردان را که در میان آبهو فرود آمده اند را ببینید.
۲ روز قبل
فرود روی خلیج مکزیک
فرود بی عیب و نقص فضا نوردان گروه دراگون روی خلیج مکزیک انجام شد. این گروه که بیش از دوماه برای انجام ماموریت فضایی به فضا رفته بودند صبح امروز در آّبهای خلیج مکزیک فرود آمدند. این گروه دومین گروهی هستند که موفق به فرود با کپسول (قسمتی از فضا پیما) روی سطح آب شدند. اولین فرود روی آب در دهه ۷۰ میلادی انجام شده بود.
سفینه سرنشین‌دار دراگون با دو فضانورد ناسا به زمین بازگشت
۳ روز قبل
سفینه سرنشین‌دار دراگون با دو فضانورد ناسا به زمین بازگشت
شرکت اسپیس‌ایکس با موفقیت نخستین ماموریت سرنشین‌دارش را برای سازمان فضایی آمریکا (ناسا) انجام داد و دو فضانورد ناسا پس از اقامت در ایستگاه فضایی بین‌المللی با سفینه دراگون ساخت این شرکت به زمین بازگشتند.
۳ روز قبل
آیا امکان حیات در زیر سطح مریخ وجود دارد؟
برخی شواهد حاکی از وجود یک محیط آبی در گذشته سیاره سرخ است و حال با وجود این موضوع این مسئله مطرح می‌شود که احتمال زندگی در چنین محیطی وجود دارد یا خیر؟به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، گرچه هنوز هیچ حیاتی در سطح مریخ مشاهده نشده است اما در مطالعه اخیر دیمیترا آتری، دانشمند و اخترفیزیکدان مرکز علوم فضایی دانشگاه نیویورک ابوظبی دریافته است که شرایط زیر سطح سیاره مریخ به گونه‌ای است که به طور بالقوه می‌تواند از حیات پشتیبانی کند.آتری طی این مطالعه توانایی بیولوژیکی عدم تعادل شیمیایی مواد ناشی از پرتوهای کیهانی در محیط زیرسطح مریخ را مورد بررسی قرار داده است. تاکنون زیرسطح مریخ که اثراتی از آب در آن وجود دارد هرگز مورد کاوش قرار نگرفته است. آتری فکر می‌کند که بمباران مداوم پرتوهای کیهانی …
آغاز سفر کاوشگر ناسا به مریخ
۴ روز قبل / عکس روز / تصاویر روز / موشک / کاوشگر
آغاز سفر کاوشگر ناسا به مریخ
سازمان فضایی آمریکا (ناسا) تازه‌ترین ماموریت خود را به مریخ از پایگاه هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا آغاز کرد. موشک اطلس ۵ حامل کاوشگر "استقامت" ساعت (۷:۵۰ ) صبح روز 30 جولای 2020 به وقت محلی از این محل به فضا پرتاب شد. انتظار می‌رود که این کاوشگر در ماه فوریه سال آینده میلادی (هفت ماه دیگر) به سیاره سرخ برسد. قرار است روبات ناسا پس از فرود آمدن بر سطح مریخ نمونه‌هایی از سنگ‌ و خاک را برای بررسی و تجزیه در زمین جمع آوری کند. این کاوشگر یک تنی مجهز به هفت ابزار از جمله یک مته، دوربین‌های بی‌شمار و یک هلی‌کوپتر است که در جریان این ماموریت به دنبال یافتن شواهدی از اشکال زندگی باستانی در این سیاره است. این نهمین ماموریت ناسا به سطح مریخ است. فاصله مریخ از زمین حدود ۵۵ میلیون کیلومتر است. در …
کنفرانس خبری سرنشینان دراگون از ایستگاه فضایی بین المللی
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / دمو-۲ / ایستگاه فضایی بین المللی / ناسا
کنفرانس خبری سرنشینان دراگون از ایستگاه فضایی بین المللی
حدود دو ماه پیش کپسول سرنشین دار "دراگون" متعلق به شرکت "اسپیس ایکس" به سمت "ایستگاه فضایی بین‌المللی" پرتاب شد و ناسا بالاخره موفق شد پس از سال ۲۰۱۱ میلادی، دو تن از فضانوردان خود را از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام کند. حال فضانوردان این ماموریت قرار است پنج روز آینده در ایستگاه فضایی بین المللی یک کنفرانس خبری داشته باشند.
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
اسپیس ایکس رکورد جدید ثبت کرد
یک موشک فالکون ۹ که ۵۱ روز قبل کپسول کرودراگون را به فضا برده بود، اکنون برای ارسال ماهواره به مدار زمین استفاده شد و رکورد جدیدی ثبت کرد. به گزارش دیجیتال ترندز، شرکت اسپیس ایکس رکورد کوتاه‌ترین فاصله زمانی برای استفاده دوباره از یک موشک را ثبت کرد. بوستر موشک فالکون ۹ این شرکت روز گذشته پس از ۵۱ روز از مقر فضایی کیپ کاناورال همراه ماهواره‌ای برای کره‌جنوبی به فضا پرتاب شد. رکورد قبلی این شاخص به شاتل آتلانتیس ناسا تعلق داشت که در سال ۱۹۸۵ در فاصله زمانی ۵۴ روز دو بار استفاده شد. موشکی که در این ماموریت استفاده شد قبلا در ۳۰ مارس کپسول کرودراگون را همراه دو فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی برده بود. در این ماموریت فالکون نخستین ماهواره نظامی ‌کره جنوبی به نامAnasis-II را به فضا برد و سپس …
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
اقتصاد بین‌الملل
امارات اولین ماموریت فضایی خود را به سوی مریخ آغاز کرد
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
فروش لباس «اودیسه فضایی» در یک حراجی
مجموعه ای از ۹۰۰ یادگار از فیلم های مطرح هالیوود و سریال های تلویزیونی در یک حراجی در آمریکا به فروش گذاشته شد.به گزارش ایسنا به نقل از هالیوود ریپورتر، از مهم‫ترین آثار حراجی جولین که طی دو روز و به صورت آنلاین برگزار می شود میتوان به لباس فضایی فیلم معروف «۲۰۰۱: اودیسه فضایی» ساخته «استنلی کوبریک» اشاره کرد که در نهایت به قیمت ۳۷۰ هزار دلار به فروش رفت. این لباس در «اودیسه فضایی» بر تن «کر دولا» بازیگر نفش دکتر «دیوید باومن» در این فیلم بوده است.فیلم‌های حماسی-فضایی از مجموعه «جنگ ستارگان» تا «بیگانه» و «جاذبه» همگی مرهون ذهن خلاق «استنلی کوبریک» هستند که در سال ۱۹۶۸ شاهکاری به نام «۲۰۰۱: اودیسه فضایی» را روانه سینما کرد. این فیلم مرزهای استفاده از تکنیک‌های جلوه‌های بصری را در هم شکست و سایت …
«امید» امارات در فضا
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
«امید» امارات در فضا
«امید» امارات بالاخره به فضا رفت. دو بار پس از تاخیر در اجرای برنامه، روز دوشنبه به وقت خاورمیانه، «امید»، مریخ‌نورد امارات متحده عربی با رهبری یک ایرانی‌الاصل به نام ساره امیری به فضا رفت تا کاوش خود را درخصوص این سیاره مرموز اما مورد توجه زمینی‌ها آغاز کند. به این ترتیب امارات جزو معدود کشورهای حاضر در باشگاه مریخ‌نوردان شد. به گزارش الجزیره، امارات توانست کاوشگر مریخی موسوم به «هوپ» (امید) را با موفقیت به فضا پرتاب کند. خود این ماموریت که «هوپ» (Hope) نام دارد، اولین تلاش امارات برای رفتن به سیاره سرخ است. مریخ‌نورد امارات ساعت 2:28 بامداد روز دوشنبه از مرکز فضایی «تانیگاشیما» (Tanegashima) ژاپن به فضا ارسال شد. موشک حامل این فضاپیما نیز «H-IIA» ساخت صنایع سنگین میتسوبیشی بود. حدود یک ساعت …
ویدئو | پرتاب کاوشگر «امید» امارات به سوی مریخ
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
ویدئو | پرتاب کاوشگر «امید» امارات به سوی مریخ
نخستین ماموریت فضایی دنیای عرب بامداد امروز ۳۰ تیر با پرتاب کاوشگر امید از مرکز فضایی تانه‌گاشیما در ژاپن با موفقیت انجام شد و امارات متحده عربی با مدیریت و مهندسی ساره امیری به جمع اعضای باشگاه فضایی‌ها پیوست.
ورود امارات به باشگاه کشورهای فضایی با مهندسی بانوی ایرانی‌تبار
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
ورود امارات به باشگاه کشورهای فضایی با مهندسی بانوی ایرانی‌تبار
نخستین ماموریت فضایی دنیای عرب بامداد امروز با پرتاب کاوشگر امید از مرکز فضایی تانه‌گاشیما در ژاپن با موفقیت انجام شد و امارات متحده عربی با مدیریت و مهندسی ساره امیری به جمع اعضای باشگاه فضایی‌ها پیوست.
سومین پیاده‌روی فضایی اسپیس ایکس انجام شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
سومین پیاده‌روی فضایی اسپیس ایکس انجام شد
دو فضانورد سازمان فضایی آمریکا (ناسا) دیروز پنجشنبه در اولین ماموریت تاریخی اعزام فضانوردان به فضا که توسط شرکت فضایی اسپیس ایکس انجام شد، سومین پیاده روی خود را در ایستگاه بین‌المللی فضایی برای تعویض باتری‌های قدیمی انجام دادند.
شکست ماموریت فضایی «راکت لب»/ آتش گرفتن موشک و ماهواره ها
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / فناوری فضایی / ماهواره / ایالات متحده آمریکا
شکست ماموریت فضایی «راکت لب»/ آتش گرفتن موشک و ماهواره ها
پرتاب راکت شرکت راکت لب به فضا به فاصله کوتاهی بعد از پرتاب با شکست مواجه شد و راکت و کل محموله آن از دست رفتند.
ثبت تصویر بزرگترین قمر مریخ توسط مدارگرد هندی‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / قمر فوبوس / مریخ
ثبت تصویر بزرگترین قمر مریخ توسط مدارگرد هندی‌ها
در تاریخ اول ژوئیه، ماموریت مدارگرد مریخ سازمان پژوهش‌های فضایی هند با استفاده از دوربین رنگی مریخ(MCC) از فوبوس( نزدیکترین و بزرگترین قمر مریخ) عکاسی کرده است.
راکت لب هفت ماهواره خود را از دست داد
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / فضاپیما / ایالات متحده آمریکا / ماهواره
راکت لب هفت ماهواره خود را از دست داد
تهران-ایرنا- سیزدهمین ماموریت شرکت فضایی «راکت لب» با شکست روبرو شد و این شرکت فضایی هفت ماهواره که برای مشتریان خود حمل می کرد را از دست داد.
ایوانیشین روس نخستین انسانی که در فضا رای داد
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
ایوانیشین روس نخستین انسانی که در فضا رای داد
مسکو - ایرنا - آناتولی ایوانیشین فضانورد روس که در ایستگاه فضایی بین المللی در حال ماموریت فضایی بسر می برد در سیستم انلاین به همه پرسی اصلاح قانون اساسی روسیه رای داد و نخستین فردی لقب گرفت که در فضا دست به چنین کاری زده است.
ماموریت مریخ نورد ناسا برای سومین بار به تاخیر افتاد
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
ماموریت مریخ نورد ناسا برای سومین بار به تاخیر افتاد
سازمان فضایی آمریکا (ناسا) ماموریت مریخ نورد ۲۰۲۰ را به علت نقص فنی در یکی از تجهیزات حمل زمینی موشک، برای سومین بار به تاخیر انداخت.
هوش مصنوعی به جستجوی حیات در مریخ می‌پردازد
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / مریخ / ناسا
هوش مصنوعی به جستجوی حیات در مریخ می‌پردازد
تهران- ایرنا- محققان سازمان فضایی آمریکا (ناسا) به سیستم‌های هوش مصنوعی آموزش می‌دهند که در جریان ماموریت «اگزومارس» در سال ۲۰۲۰ جستجوی حیات در نمونه‌های مریخ را برعهده بگیرند.
فضانورد اعزامی ناسا آینه لباسش را گم کرد!
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / فضانورد / ناسا / اسپیس ایکس / ایستگاه فضایی / سبک زندگی / پارسی خبر
فضانورد اعزامی ناسا آینه لباسش را گم کرد!
ناسا برای انجام ماموریت‌های فضایی و دستیابی به دانش بیشتر در این زمینه برخی از فضانوردان خود را به فضا اعزام می‌کند. آن‌ها در ایستگاه فضایی بین‌المللی مستقر شده و مشغول انجام ماموریت‌های محول شده، می‌شوند. چندی پیش هم دو فضانورد ناسا با همکاری اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک راهی فضا شدند. اسپیس ایکس یک شرکت خصوصی است که اعزام این فضانوردان یک ماموریت تاریخی برای آن محسوب شده و امیدها برای اعزام فضانورد توسط شرکت‌های خصوصی را بیشتر کرد. و حالا یکی از فضانوردان ناسا در ایستگاه فضایی حین انجام ماموریت آینه مخصوص لباس پیاده‌روی‌ خود را در فضا گم کرد. این فضانورد در حال تعویض باتری‌های لیتیومی بخش آزمایشگاه ایستگاه فضایی بود که آینه لباسش جدا شده و در فضا رها شد. طبق اظهارات فضانورد ناسا، این آینه …
انتخاب نخستین فرمانده زن پروازهای فضایی
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
انتخاب نخستین فرمانده زن پروازهای فضایی
سازمان هوانوردی آمریکا به‌تازگی کتی لودرز را به‌عنوان نخستین فرمانده زن پروازهای فضایی سرنشین‌دار انتخاب کرده است. به‌گزارش اسپیس، ‌کتی لودرز که مدیر برنامه خدمه تجاری سازمان ناسا هنگام راه‌اندازی مأموریت SpaceX’ s Crew Dragon Demo- 2 بود، در یک کنفرانس خبری بعد از راه‌اندازی این ماموریت در مرکز فضایی کندی در فلوریدا شرکت کرد. کتی لودرز نخستین بانویی است که توسط ناسا به‌عنوان فرمانده برنامه پروازهای فضایی سرنشین‌دار این سازمان انتخاب شده و قرار است برای رسیدن فضانوردان به ‌ماه و حضور نخستین‌ زن …
اژدها دیرتر وارد می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
اژدها دیرتر وارد می‌شود
یکی از مقامات ناسا اعلام کرده است از آنجا که فضاپیمای کرو دراگون شرکت اسپیس‌ایکس تاکنون در مدار، عملکرد خوبی داشته است، این مأموریت می‌تواند تا آگوست ادامه داشته باشد. کن بوورساکس، مدیر اکتشافات انسانی و عملیات در ناسا، می‌گوید: این آژانس از زمان پرتاب دراگون در ماموریت دمو-2 در تاریخ 30‌ماه می که فضانوردان ناسا، باب بنکن و داگ هورلی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی منتقل کرده، سلامت فضاپیمای Crew Dragon را کنترل کرده است. به گفته او، ناسا مدت زمانی برای این ماموریت تعیین نکرده است، چراکه هدف، بررسی …
"ایرباس" مامور توسعه مریخ‌نورد آژانس فضایی اروپا شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / ایرباس / آژانس فضایی اروپا / ناسا / مریخ نورد استقامت / مریخ نورد Fetch
"ایرباس" مامور توسعه مریخ‌نورد آژانس فضایی اروپا شد
آژانس فضایی اروپا ماموریت توسعه مریخ‌نورد جدید و پیشرفته خود را بر دوش شرکت "ایرباس" گذاشت.
ناسا، همکار خود در پروژه ماموریت کاوشگر "وایپر" را انتخاب کرد
۱۳۹۹/۰۳/۲۳ / ناسا / کره ماه
ناسا، همکار خود در پروژه ماموریت کاوشگر "وایپر" را انتخاب کرد
ناسا شرکت رباتیک فضایی "استروباتیک" را برای همکاری در پروژه "وایپر" به عنوان همکار خود انتخاب کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
امارات به مریخ فضاپیما می‌فرستد
مریخ چقدر گرم است؟ اماراتی‌ها با اولین ماموریت مریخی خود به ما کمک می‌کنند از پاسخ این سوال مطلع شویم. امارات‌متحده‌عربی از این هفته آماده آغاز اولین ماموریت مریخی خود در تاریخ می‌شود. اولین ماموریت فضایی امارات به جست‌وجوی داده‌های مختلفی از سیاره سرخ و بررسی میزان گرم بودن سیاره سرخ خواهد پرداخت. دولت امارات‌متحده‌عربی می‌خواهد این ماموریت الهام‌بخش نسل جوان باشد تا با سفرهای فضایی آشنا شوند و به سمت مهندسی فضایی سوق داده شوند. همان‌طور که گفته شد، این اولین بار است که یک جامعه عربی به فضا سفر می‌کند. پنج سال پیش، امارات‌متحده‌عربی گفت قبل از پرتاب هر کس به فضا به زمان نیاز دارد، زیرا بودجه این کار در آن زمان محدود بود.
پرواز اژدها
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
پرواز اژدها
ساسان شادمان منفرد_خبرنگار سرانجام در آخرین دقایق شنبه‌شب هفته گذشته به وقت تهران، موشک فالکون9، کپسول «کرو‌دراگون» را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برد. پرتاب فضاپیما پس از حدود 9سال و 3ماه، بار دیگر از خاک آمریکا و از پایگاه فضایی کندی انجام گرفت. آخرین بار، شاتل دیسکاوری در فوریه سال2011 برای ماموریت اعزام شده بود و پس از آن، تمامی فضانوردان ناسا از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان راهی فضا شده بودند. نخستین سؤالی که در ذهن بسیاری از مردم شکل گرفت، این بود: «آیا پرتاب سفینه به همراه 2‌سرنشین در …
آیا اکتشاف فضا در درمان کووید ۱۹ تاثیری دارد؟
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
آیا اکتشاف فضا در درمان کووید ۱۹ تاثیری دارد؟
امروز راکت فالکون ۹ شرکت خصوصی SpaceX دو فضانورد ناسا را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برد تا به عنوان بخشی از ماموریت Expedition ۶۳ چند ماه را در آنجا سپری کنند. سوالی که مطرح می‌شود این است که این سفر فضایی چه تاثیری بر تحقیقات در زمینه کووید ۱۹ دارد؟
ویدیو / ماجرای SpaceX چیست؟ + زیرنویس فارسی
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
ویدیو / ماجرای SpaceX چیست؟ + زیرنویس فارسی
اسپیس ایکس سیستم موشک‌های چندبار مصرف است که خود را به فضا می‌برد و ماهواره را در مدار قرار می‌دهد. همکاری این شرکت با ناسا به این معنی است که آنها اولین سازمان خصوصی هستند که انسان را به مدار و ایستگاه بین المللی می‌برند، هدف نهایی آنها بردن انسان‌ها به سیارات دیگر برای زندگی است. اسپیس ایکس زاده ذهن ایلان ماسک است، او بنیانگذار شرکت پی‌پل بود و بعد تسلا را بنیانگذاری کرد. قرار است این شرکت دوباره فضانوردان آمریکایی را به مدار برگرداند. اگر بتوان موشک‌ها را چندباره استفاده کرد ماموریت های فضایی بسیار ارزان تر می‌شود. این ماموریت حدود ۴۰ میلیارد دلار صرفه اقتصادی دارد.
ماموریت فضایی اسپیس‌اکس به دلیل آب و هوای نامناسب به تعویق افتاد
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / شرکت تسلا / ناسا / فلوریدا
ماموریت فضایی اسپیس‌اکس به دلیل آب و هوای نامناسب به تعویق افتاد
تهران - ایرنا ماموریت راکت SpaceX که قرار بود روز گذشته (چهارشنبه) با هدف انتقال دوفضانورد ناسا به مدار زمین انجام شود، تنها ۱۷ دقیقه قبل از پرتاب به دلیل وجود ابرهای بارانی و خطر رعد و برق، لغو شد.
ببینید | لحظه فرود شاتل فضایی دیسکاوری در آمریکا
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / شاتل / فضاپیما / ایستگاه فضایی بین المللی
ببینید | لحظه فرود شاتل فضایی دیسکاوری در آمریکا
لحظه فرود شاتل فضایی دیسکاوری در مرکز فضایی کندی ایالات متحده آمریکا پس از بازگشت از ماموریت ۱۵ روزه ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال ۲۰۱۰ را می بینید.
کناره‌گیری مقام ارشد ناسا در آستانه یک ماموریت فضایی تاریخی
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
کناره‌گیری مقام ارشد ناسا در آستانه یک ماموریت فضایی تاریخی
رئیس واحد برنامه‌های پرواز فضایی انسان در ناسا چند روز پیش از ماموریت تاریخی اعزام دو فضانورد آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی با فضاپیمای اسپیس‌ایکس از مقام خود کناره‌گیری کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
آمریکا یک فضاپیمای سری به فضا پرتاب کرد
سازمان نیروی فضایی آمریکا فضاپیمای «ایکس-۳۷بی» خود را برای یک ماموریت سری به فضا پرتاب کرد. سازمان نیروی فضایی آمریکا روز یکشنبه فضاپیمای «ایکس-۳۷بی» را سوار بر موشک «اطلس ۵» از پایگاه فضایی «کیپ کاناورال» به فضا پرتاب کرد. البته قرار بود این ماموریت روز شنبه انجام شود که به دلیل شرایط نامساعد جوی به یکشنبه موکول شد. فضاپیمای «ایکس-۳۷بی» تحت عنوان «وسیله نقلیه آزمایش‌مداری» هم شناخته می‌شود و قرار است یک ماهواره را در مدار زمین قرار دهد و همچنین فناوری پرتو قدرت را هم آزمایش کند. از آنجا که این ماموریت در بحبوحه شیوع ویروس کرونا انجام شد، به خط مقدم کادر درمانی آمریکا تقدیم شد. «ایکس-۳۷بی»یک ماموریت طبقه‌بندی شده است که اطلاعات کمی راجع به آن وجود دارد. به گفته «باربارا بارت» رئیس سازمان نیروی …
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
یاوران روابط عمومی
روابط عمومی، نقطه اشتراک و تلاقی منافع سازمان از یک سو و از طرف دیگر منافع مخاطبانش (فرهنگیان و اولیای دانش‌آموزان) را با هم در یک ساختار مشخص پیوند می‌زند و باعث می‌شود تا در پرتو تلاقی این منافع، کار در روابط عمومی از یک شغل اداری به فعالیتی پرریسک تبدیل شود. واقعیت این است که در عصر جدید منافع هر دو طرف در فضایی آزاد و در پرتو برنامه‌ها امکان ارایه خدمات و نیز تشویق فرهنگیان به ایفای نقش اصلی‌شان در جامعه را فراهم می‌کند. این شرایط به معنای شکل‌گیری مسوولیت اجتماعی مشترک بر اساس تکوین روابط عمومی پویا در ساختار آموزش و پرورش خواهد بود. در یک ساختار منسجم و حرفه‌ای نقش روابط عمومی، پاسخگویی بهنگام به نیازهای زمانه با بخش‌های مختلف آموزش و پرورش در …
سقوط موشک فضایی ۱۸ تنی چین در ساحل آفریقا
۱۳۹۹/۰۲/۲۶
سقوط موشک فضایی ۱۸ تنی چین در ساحل آفریقا
تارنمای "اسپیس" که رویدادهای هوا فضا را گزارش می کند نوشت قطعه ای از موشک چینی لانگ مارچ بی ۵ که هفته گذشته به فضا پرتاب شد پس از اتمام ماموریت خود به صورت غیر قابل کنترلی به سمت زمین سقوط کرد و در سواحل موریتانی به درون آب افتاد.
خیز جدید چین برای فتح فضا
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
خیز جدید چین برای فتح فضا
ساسان شادمان‌منفرد ـ روزنامه‌نگار هفته گذشته چین موشک «لانگ مارچ 5بی» را از پایگاه ونچانگ، واقع در جزیره جنوبی هاینان به فضا پرتاب کرد و 8دقیقه پس از آن، سفینه بدون سرنشینی را در مدار زمین قرار داد. این بخشی از برنامه ساخت ایستگاه فضایی چین و سپس فرستادن فضانورد به کره‌ ماه محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر رقابت فضایی چین و آمریکا وارد مرحله جدیدی شده است. درحالی‌که آمریکا اعلام کرده که قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ در ماموریت آرتمیس بار دیگر فضانوردان خود را اعزام کند، چینی‌ها با سروصدای کمتر برنامه مشابهی …
ثبت واضح‌ترین تصاویر سیاره مشتری
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
ثبت واضح‌ترین تصاویر سیاره مشتری
پژوهشگران با استفاده از روشی موسوم به «تصویربرداری خوش‌شانس»(lucky imaging)، تصاویری با وضوح بالا را از سیاره مشتری با استفاده از تلسکوپ جمنای شمالی(Gemini North )که در ماناکی هاوایی مستقر است ثبت کرده‌اند. این تصاویر واضح‌ترین تصاویری است که تاکنون از زمین گرفته شده. این تصاویر بخشی از یک برنامه رصد مشترک چندساله با تلسکوپ فضایی هابل، به‌منظور پشتیبانی از ماموریت جونو(Juno) ناساست. سایت phys.org در گزارش خود نوشته است: تصاویر جمنای، هنگامی که با مشاهدات هابل و جونو ترکیب می‌شوند، نشان می‌دهند که …
کرونا برنامه‌های فضایی هند را به تاخیر انداخت
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / هند / ویروس کرونا / سازمان تحقیقات فضایی هند
کرونا برنامه‌های فضایی هند را به تاخیر انداخت
دهلی نو- ایرنا- شیوع ویروس کرونا در هند و قرنطینه سراسری این کشور، بر بخش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی آن تاثیر گذاشته است. شیوع این بیماری همچنین برنامه فضایی هند از جمله آماده‌سازی فضانوردان برای اولین ماموریت اعزام انسان به فضا را به تاخیر انداخت.
ماموریت سازمان فضایی برای رصد پسماندها/افزایش نرخ رشد پسماندهای فضایی بعد از سال ۲۰۰۷
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / سازمان فضایی ایران / پسماند فضایی
ماموریت سازمان فضایی برای رصد پسماندها/افزایش نرخ رشد پسماندهای فضایی بعد از سال ۲۰۰۷
رییس گروه نجوم سازمان فضایی ایران با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۶ هزار ماهواره در فضا وجود دارد،گفت: از این تعداد تنها ۸۰۰ ماهواره فعال است، گفت: از آنجایی که بازگرداندن ماهواره هایی که ماموریت آنها به پایان رسیده به زمین هزینه‌بر است از این رو به عنوان پسماند در فضا باقی می‌مانند و ما دائما در حال پایش و رصد این پسماندها هستیم.
ماموریت مریخی جدید نامگذاری شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / مریخ / مریخ‌نورد
ماموریت مریخی جدید نامگذاری شد
سازمان ملی فضایی چین(CNSA) نام برگزیده شده برای ماموریت جدید این کشور را در مریخ اعلام کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
ارسال ۳ تن محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط روس‌‌ها
سازمان فضایی روسیه از پرتاب‌ موفقیت‌آمیز یک فضاپیمای باری به ایستگاه فضایی بین‌المللی خبر داد. سازمان فضایی روسیه فضاپیمای باربری پروگرس را با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) ارسال کرد. در این ماموریت فضاپیمای باربری پروگرس ۷۵ سوار بر موشک روسی سایوز تقریبا ۳ تن محموله شامل سوخت، غذا و دیگر تجهیزات را به فضا برد. این پرتاب در ساعت ۶:۲۱ صبح روز گذشته به وقت تهران از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان انجام شد. فضاپیمای «پروگرس» با رسیدن به ایستگاه فضایی بین‌المللی، مدت زمان زیادی را در مدار خواهد ماند. چرا که انتظار می‌رود این فضاپیما در ماه دسامبر سال جاری ایستگاه فضایی بین‌المللی را ترک کند. فضاپیمای باربری «پروگرس» جزو چهار فضاپیمای باربری رباتیک است که اخیرا به ایستگاه فضایی بین‌المللی …
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
60 ماهواره اینترنتی اسپیس‌ایکس به فضا رفت
اسپیس‌ایکس ۶۰ ماهواره اینترنتی استارلینک را به فضا فرستاد. به این ترتیب ۴۲۲ ماهواره استارلینک در مدار زمین وجود دارند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپیس، پنج‌شنبه گذشته شرکت اسپیس‌ایکس به‌طور موفقیت‌آمیز ۶۰ ماهواره اینترنتی استارلینک را به مدار زمین فرستاد. در این روز موشک فالکن ۹ حامل این ماهواره‌ها از مقر فضایی کندی به فضا پرتاب شد. در کل این هشتاد و چهارمین پروازموشک‌های فالکون ۹ به فضا بود. قسمت اول این موشک فالکون ۹ قبلا ۳ بار به فضا پرتاب شده بود و این چهارمین ماموریت آن به حساب می‌آید. این عملیات هفتمین ماموریت استارلینک است و با احتساب محموله جدید، ۴۲۲ ماهواره استارلینک ناسا در مدار زمین قرار گرفته است. البته به گفته ایلان ماسک مدیر ارشد اجرایی اسپیس ایکس، این شرکت تصمیم دارد دو ماهواره …
ماموریت اولین ماهواره نظامی ایران چیست؟ | جرئیات برنامه فضایی سپاه | ماهواره «نور۲» هم در راه فضاست
۱۳۹۹/۰۲/۰۵
ماموریت اولین ماهواره نظامی ایران چیست؟ | جرئیات برنامه فضایی سپاه | ماهواره «نور۲» هم در راه فضاست
فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه اولین ماموریت ماهواره نور شناسایی است، گفت: ماهواره‌ای که دیروز پرتاب شد بخشی از یک پازل بود که در این پازل قرار است عملیات‌های شناسایی، پشتیبانی راهبردی در عملیات‌های شناسایی، ارتباطی و ناوبری انجام شود و این همان ضرورت دست‌یابی به فضاست.
ماهواره نظامی سپاه تاکنون چند بار دور کره زمین چرخیده است؟ /اولین ماموریت ماهواره سپاه 
 مشخص شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۵ / ماهواره نور / سپاه پاسداران
ماهواره نظامی سپاه تاکنون چند بار دور کره زمین چرخیده است؟ /اولین ماموریت ماهواره سپاه مشخص شد
تسنیم نوشت: فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه گفت: ماهواره نور ۱ در ارتفاع ۴۳۰ کیلومتری قرار گرفته و تاکنون ۱۶ بار دور کره زمین چرخیده است.
اولین ماموریت ماهواره نور چیست؟ / فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه: اولین ماموریت این ماهواره شناسایی است / برنامه سپاه برای دستیابی به مدار‌های بالاتر / این ماهواره روزانه ۱۶ بار به دور کره زمین می‌چرخد / گام بعدی قرار دادن ماهواره نور-۲ در مدار زمین
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
اولین ماموریت ماهواره نور چیست؟ / فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه: اولین ماموریت این ماهواره شناسایی است / برنامه سپاه برای دستیابی به مدار‌های بالاتر / این ماهواره روزانه ۱۶ بار به دور کره زمین می‌چرخد …
فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه اولین ماموریت ماهواره نور شناسایی است، گفت: ماهواره‌ای که دیروز پرتاب شد بخشی از یک پازلی بود که در این پازل قرار است عملیات‌های شناسایی، پشتیبانی راهبردی در عملیات‌های شناسایی، ارتباطی و ناوبری را انجام شود و این همان ضرورت دستیابی به فضا است.
سردار جعفرآبادی: اولین ماموریت ماهواره نور "شناسایی" است/ سنسورهای ماموریتی نور تا ۱۰ روز آینده فعال می شوند
۱۳۹۹/۰۲/۰۴ / اخبار نظامی / سپاه پاسداران
سردار جعفرآبادی: اولین ماموریت ماهواره نور "شناسایی" است/ سنسورهای ماموریتی نور تا ۱۰ روز آینده فعال می شوند
فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه گفت: ماهواره نور ۱ در ارتفاع ۴۳۰ کیلومتری قرار گرفته و تاکنون ۱۶ بار دور کره زمین چرخیده است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
شیوع ویروس کرونا آلودگی هوای اروپا را کاهش داد
محققان آژانس فضایی اروپا با بررسی مجدد ماهواره‌های خود از ادامه کاهش آلودگی هوا در سراسر اروپا خبر دادند. به گزارش ایسنا، چندی پیش داده‌های ماهواره‌ای آژانس فضایی اروپا نشان داد که آلودگی هوا در اروپا کاهش چشمگیری داشته است. تجزیه و تحلیل‌های بیشتر این داده‌ها نشان می‌دهد که کاهش تمرکز سطح «نیتروژن دی‌اکسید» در سراسر اروپا همچنان ادامه دارد. این کاهش آلودگی هوا با تعطیلی شهرها و ماندن مردم در خانه مصادف شده که به دلیل شیوع بیماری کووید۱۹ همچنان ادامه دارد. اطلاعات جدید ماهوراه «کوپرنیکوس سنتینل» (Copernicus Sentinel-۵P) آژانس فضایی اروپا از کشورهای اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که برخی شهرها در مقایسه با همین زمان در سال گذشته، ۴۵ …
برنامه ناسا برای اعزام فضانورد از خاک آمریکا
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
برنامه ناسا برای اعزام فضانورد از خاک آمریکا
اداره ملی هوانوردی و فضایی (ناسا) جمعه شب اعلام کرد، ماه آینده برای اولین بار در یک دهه نخستین ماموریت اعزام فضانورد از خاک امریکا انجام خواهد شد.
شبکه شرکتهای دانش بنیان برای ساخت و پرتاب ماهواره شکل می گیرند
۱۳۹۹/۰۱/۲۷ / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / منوچهر منطقی / فناوری فضایی
شبکه شرکتهای دانش بنیان برای ساخت و پرتاب ماهواره شکل می گیرند
دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته گفت: امسال شاهد شکل گیری شبکه ای از شرکت های دانش بنیان خواهیم بود که ماموریت طراحی و ساخت ماهواره های کوچک و پرتاب را انجام می دهند.
فضانوردی از ذهن آغاز می‌شود
۱۳۹۹/۰۱/۲۵ / استانی-علمی و آموزشی / شب یوری / فضانوردی
فضانوردی از ذهن آغاز می‌شود
شبِ یوری نام جشنی بین‌المللی است که دوازدهم آوریل هر سال برای بزرگداشت دو رخداد بزرگ و مجزا از هم در عرصه فضانوردی برگزار می‌شود و هدف آن جلب توجه مردم به فضا و ماموریت های فضایی و اولین سفر انسان به فضا است.
همکار جدید ناسا انتخاب شد
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / علم و فناوری / ناسا / قطب جنوب / آژانس فضایی / ماه / مریخ / پروژه آرتمیس / پارسی خبر
همکار جدید ناسا انتخاب شد
شرکت آمریکایی موسوم به «سیستم‌های فضایی ماستن» (Masten Space Systems) از سوی ناسا ماموریت دارد تا با رساندن تجهیزات مورد نظر از جمله تجهیزات فناوری و غیرعلمی را در سال ۲۰۲۲ به قطب جنوب قمری انتقال دهد.
تعویق سفر به ماه
۱۳۹۹/۰۱/۱۶
تعویق سفر به ماه
ناسا قصد داشت تا سال ۲۰۲۴ فضانوردانی را به سطح ‌ماه بفرستد اما گویا این سفر فضایی به تعویق افتاده است. به گزارش دیلی میل، در ماموریت جدید سازمان ناسا که برای‌ماه طراحی شده، نخستین زن جهان به همراه تعدادی فضانورد (Astronaut) به کره‌ ماه دست می‌یابند؛ این ماموریت«آرتمیس» نام گرفته و طی آن قرار است یک رویداد تاریخی به ثبت برسد. در همین حین که ناسا در تلاش است خود را با استفاده از فناوری‌های نوین به‌ماه برساند، لایحه پیشنهادی مجلس آمریکا حدود دو‌ماه قبل از ناسا تقاضا کرد، پرتاب انسان به‌ماه را به جای …
ناسا تابستان بزرگی را شاهد خواهد بود
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / ناسا / جیم برایدنستاین / کروناویروس / دراگون
ناسا تابستان بزرگی را شاهد خواهد بود
" جیم برایدنستاین " مدیر ناسا در یک پیام ویدئویی گفت که در شرایط فعلی و شیوع کروناویروس، دو ماموریت فضایی پیش رو به بهبود روحیه کشور کمک خواهد کرد.
ماهواره های کوچک طوفان های خورشیدی را پیش بینی می کنند
۱۳۹۹/۰۱/۱۳ / ناسا / خورشید / فناوری فضایی / ماهواره
ماهواره های کوچک طوفان های خورشیدی را پیش بینی می کنند
ناسا تصمیم دارد با استفاده از ۶ ماهواره کوچک یک ماموریت جدید انجام دهد تا بهتر بتواند آب و هوای فضایی و وقوع طوفان های خورشیدی را پیش بینی کند.
ابتلای یک فرد به ویروس کرونا در مرکز کنترل آژانس فضایی اروپا
۱۳۹۹/۰۱/۰۶ / آژانس فضایی اروپا / کروناویروس / کرونا در جهان
ابتلای یک فرد به ویروس کرونا در مرکز کنترل آژانس فضایی اروپا
چندی پیش آژانس فضایی اروپا اعلام کرد با مشورت با "آژانس فضایی روسیه" (Roscosmos) پرتاب مریخ نورد اگزومارس را که قرار بود ماه ژوئیه سال جاری پرتاب شود به دلیل شیوع ویروس کرونا و برخی مشکلات فنی دو سال به تعویق انداخته‌ است و حال نیز ابتلای یک کارمند "مرکز کنترل آژانس فضایی اروپا" (ESOC) به بیماری "کووید-۱۹ "عملکرد ۴ ماموریت را تحت تاثیر قرار داده است.
۶ پرتاب ماهواره در برنامه‌های فضایی کشور/تغییر در ماموریت ماهواره پیام-۲ دانشگاه امیرکبیر
۱۳۹۹/۰۱/۰۳
۶ پرتاب ماهواره در برنامه‌های فضایی کشور/تغییر در ماموریت ماهواره پیام-۲ دانشگاه امیرکبیر
ایران پس از پرتاب ناموفق ماهواره "ظفر-۱" دانشگاه علم و صنعت، درصدد است پرتاب ۶ ماهواره را در دستور کار خود قرار دهد که از این تعداد، ۳ ماهواره "ناهید-۱"، "ناهید-۲" و "پارس-۱" در پژوهشگاه فضایی ایران ساخته می‌شود، ضمن آنکه به گفته وزیر ارتباطات ماهواره "ظفر-۲" نیز در خرداد ماه سال جاری پرتاب خواهد شد.
آزمایش کپسول فضایی "اوریون" به پایان رسیده است
۱۳۹۸/۱۲/۲۵
آزمایش کپسول فضایی "اوریون" به پایان رسیده است
ناسا اعلام کرده که آزمایش کپسول فضایی "اوریون" که برای ماموریت سفر به ماه آماده می‌شود، به پایان رسیده است.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
نخستین مأمن انسان در فضا
اگر قرار گرفتن ماهواره «اسپوتنیک-1» در مدار زمین را مقدمه کتاب «عصر فضا» و ظهور یوری گاگارین به عنوان نخستین فضانورد جهان و قدم گذاشن نیل آرمسترانگ بر سطح ماه را میانه این کتاب در نظر بگیریم، قرارگیری ایستگاه فضایی «میر» به عنوان نخستین سازه مناسب اقامت میان مدت فضانوردان در فراسوی جو را نیز شاید بتوان بهترین پایان ممکن برای کتاب فوق قلمداد کرد. اتفاقی که 34 سال پیش در چنین روزی، برابر 19 فوریه 1986 میلادی رقم خورد و قطعات اولیه ایستگاه فضایی «میر» به عنوان نخستین منزلگاه مدارگرد انسان با موشک پروتون به فضا پرتاب شد. تکمیل «میر» نزدیک به 10 سال طول کشید و این ایستگاه فضایی ساخت اتحاد جماهیر شوروی طی ماموریت 15 ساله خود در نقش نخستین …
«آرش» و «ذوالجناح» دو بازوی جدید ایران برای جهش فضایی
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
«آرش» و «ذوالجناح» دو بازوی جدید ایران برای جهش فضایی
موشک ماهواره بر جدید کشورمان نیز برای قرار دادن محموله‌های فضایی با ماموریت مشابه سیمرغ (یعنی در همان وزن و ابعاد و در همان ارتفاع مداری) طراحی شده و بر اساس برنامه ریزی‌های جسورانه و توام با ریسک، قرار است که به جای بار آزمایشی، ماهواره «ناهید ۱» را به فضا ببرد. پرتابی که مقدمه رونمایی عملی از دیگر دستاورد فضایی کشورمان است.
استخدام کارشناس اسبق ناسا برای اولین ماموریت تاریخی سرنشین‌دار اسپیس ایکس
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / انجمن هوانوردی و فضا نوردی آمریکا / ناسا
استخدام کارشناس اسبق ناسا برای اولین ماموریت تاریخی سرنشین‌دار اسپیس ایکس
تهران- ایرنا- شرکت فضایی اسپیس ایکس برای اولین ماموریت تاریخی سرنشین‌دار خود به فضا، معاون اسبق مدیر ناسا را در عملیات سرنشین دار فضایی استخدام کرده است.
وداع با اسپیتزر
۱۳۹۸/۱۱/۲۱
وداع با اسپیتزر
عمادالدین قاسمی پناه_خبرنگار  جهان علم به‌تازگی پس از 16سال کار، از تلسکوپ فضایی اسپیتزر خداحافظی کرده است، اما علاقه‌مندان به نجوم خدمت‌های این تلسکوپ به علم بشر را فراموش نخواهند کرد.  واحد کنترل ماموریت ناسا آخرین داده‌های اسپیتزر را دانلود و از طریق یک فرمان برای ورود به حالت ایمن ارسال کرده است. تلسکوپ فضایی اسپیتزر در ۳۰ژانویه ری‌استارت شد و در حالت Safe Mode بالا آمد و برای همیشه ارتباطش با مرکز زمینی قطع شد. جوزف هانت، مدیر پروژه اسپیتزر، اعلام کرده که این فضاپیما رسما به‌کار خود پایان …
پرتاب نیمه‌تمام ماهواره ظفر ۱
۱۳۹۸/۱۱/۲۱
پرتاب نیمه‌تمام ماهواره ظفر ۱
با وجود همه امیدها و تلاش‌ها برای پرتاب ماهواره ظفر1، روز گذشته این ماموریت به عنوان تجربه‌ای دیگر برای صنعت فضایی کشور نیمه تمام ماند. روز گذشته ماهواره‌بر سیمرغ با ۸۰‌تن سوخت مایع در چهارمین پرتاب خود برای قرار دادن ماهواره ظفر1 در مدار ۵۰۰کیلومتری زمین تلاش کرد اما به‌‌رغم اینکه فرآیند پرتاب و استارت موتورهای مرحله یک ماهواره‌بر و جدایش مراحل و استارت موتور مرحله2 به درستی انجام شد. در انتهای مسیر ماهواره‌بر به‌سرعت موردنیاز جهت تزریق ماهواره در مدار مورد نظر نرسید.  ماهواره ظفر1 توسط دانشگاه …
کریستینا کُخ، اولین فضانورد زن در پیاده روی فضایی   گالری
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / فضانورد / کریستینا کخ / راهپیمایی فضایی
کریستینا کُخ، اولین فضانورد زن در پیاده روی فضایی گالری
کریستینا کخ، فضانورد آمریکایی که در سال ۲۰۱۹ به عنوان اولین فضانورد زن پیاده روی فضایی خود را انجام داد، پس از ۳۲۸ روز ماموریت در ایستگاه فضایی بین المللی در قزاقستان به زمین نشست. کخ بدین ترتیب، رکورد طولانی ترین مدت ماندن در فضا توسط یک فضانورد زن را نیز به ثبت رسانده است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۴
3 ماموریت «ظفر» فضایی ایران
گروه اقتصادی| «هم‌اکنون آماده سازی پایگاه پرتاب، آماده سازی ماهواره، آماده سازی استقرار ایستگاه ماهواره و اتصال ماهواره و ماهواره‌بر انجام شده است. تست‌های کاملی از ایستگاه هدایت و کنترل و دریافت اطلاعات ماهواره انجام شده و همه‌چیز آماده پرتاب ماهواره از ایستگاه زمینی به مدار زمین است». این جدیدترین توضیحاتی است که رییس سازمان فضایی ایران از وضعیت ماهواره ظفر داده است. ماهواره‌ای که تمام فرآیند طراحی، ساخت و زیرساخت‌های مورد نیاز برای پرتاب آن در داخل کشور انجام شده و احتمالا ظرف روزهای آینده به مدار زمین پرتاب می‌شود. با توسعه قابل توجه استفاده از فناوری‌های نوین صنعتی در دهه‌های ابتدایی دهه 20، رویای تا آن زمان دست نیافتنی خروج انسان …
تلسکوپ فضایی اسپیتزر بازنشسته شد
۱۳۹۸/۱۱/۱۱ / تلسکوپ / فضا / ناسا
تلسکوپ فضایی اسپیتزر بازنشسته شد
تهران - ایرنا - ماموریت تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا سرانجام پس از ۱۶ سال، دیروز پنجشنبه (۱۰ بهمن) به پایان رسید.
سومین ماموریت پرتاب ماهواره‌های اینترنتی استارلینک انجام می‌‎شود
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / فضا
سومین ماموریت پرتاب ماهواره‌های اینترنتی استارلینک انجام می‌‎شود
تهران-ایرنا- شرکت فضایی «اسپیس ایکس» قرار است امروز دوشنبه ۷ بهمن ( ۲۷ ژانویه ) سومین ماموریت پرتاب ماهواره‌های اینترنتی خود را موسوم به «استارلینک» انجام دهد.
نظارت دریایی یا ژست تبلیغاتی
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
نظارت دریایی یا ژست تبلیغاتی
حضور هشت کشور در ماموریت نظامی در تنگه هرمز، بعد از نشست شورای امور خارجی در بروکسل که از سوی وزیر امور خارجه فرانسه و ازسوی نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز تایید شد، فضایی جدید در منطقه ایجاد کرده است.
ربات‌ انسان‌نمای هند سال آینده به فضا پرتاب می‌شود
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / ربات انسان نما / ماموریت فضایی / فضاپیما
ربات‌ انسان‌نمای هند سال آینده به فضا پرتاب می‌شود
هند قصد دارد پیش از آغاز نخستین ماموریت فضایی دارای سرنشین خود، یک ربات انسان‌نما را برای شبیه‌سازی شرایط ماموریت به فضا پرتاب کند.
ماهواره «ظفر» قبل از دهه فجر به فضا پرتاب می‌شود
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / ماهواره بر سیمرغ / محمد جواد آذری جهرمی
ماهواره «ظفر» قبل از دهه فجر به فضا پرتاب می‌شود
وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه دولت گفت: ماهواره «ظفر» سه ماموریت دارد، تصویربرداری،مخابراتی و جمع آوری اطلاعات فضایی و این ماهواره قبل از دهه فجر به فضا پرتاب می شود.
3 ماموریت برای ماهواره ظفر تعریف شده است/اولویت اصلی توسعه زیرساخت‌های فضایی کشور
۱۳۹۸/۱۰/۲۹
3 ماموریت برای ماهواره ظفر تعریف شده است/اولویت اصلی توسعه زیرساخت‌های فضایی کشور
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: ماهواره ظفر دارای سه ماموریت تصویربرداری،‌ذخیره و ارسال داده و اندازه‌گیری تشعشات فضایی است.
بزرگترین راکت از زمان ماموریت آپولو عازم می‌سی‌سی‌پی شد
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / هوا فضا / راکت فضایی
بزرگترین راکت از زمان ماموریت آپولو عازم می‌سی‌سی‌پی شد
تهران-ایرنا- قسمت اصلی اولین مگاراکت سیستم پرتاب فضایی سازمان فضایی آمریکا (ناسا) روز هشتم ژانویه (۱۸ دی) برای انجام یک آزمایش مهم در می‌سی‌سی‌پی از تاسیسات مونتاژ  Michoud خارج شده و در یک کشتی بارگذاری شده است.
نخستین ماموریت سال ۲۰۲۰ "اسپیس‌ایکس" انجام شد
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / اسپیس‌ایکس / استارلینک
نخستین ماموریت سال ۲۰۲۰ "اسپیس‌ایکس" انجام شد
شب گذشته شرکت فضایی اسپیس ایکس نخستین ماموریت سال ۲۰۲۰ خود را انجام داد و طی این ماموریت ۶۰ ماهواره اینترنتی دیگر به مدار زمین پرتاب کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / آژانس فضایی اروپا / خورشید / کاوشگر خورشیدی
"سولار اربیتر" در انتظار گردش به دور خورشید
آژانش فضایی اروپا در صفحه اینستاگرام خود از انجام ماموریت "سولار اوربیتر" در ماه آینده خبر داد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۴
اسپیس ایکس ۶۰ ماهواره به فضا می‌برد
اسپیس ایکس در ۶ ژانویه ۶۰ ماهواره استارلینک به مدار زمین می‌برد. اسپیس ایکس در ٢٠١٩ میلادی عملیات‌های پرتاب متعددی انجام داد. این شرکت چند ماموریت تجاری برای مشتریانش انجام داد و در توسعه کپسول کرو دراگون خود پیشرفت قابل توجهی کرد، هرچند با موانعی نیز روبه‌رو شد. از سوی دیگر این شرکت عملیات پرتاب ماهواره‌های استارلینک را نیز آغاز کرد. این شرکت سعی دارد بدون اتلاف وقت فعالیت‌های خود در ٢٠٢٠ را نیز ادامه دهد. این نخستین ماموریت فضایی اسپیس ایکس در ٢٠٢٠ میلادی است. البته قرار بود عملیات مذکور در ٣٠ دسامبر ٢٠١٩ انجام شود اما به تاخیر افتاد. کشتی پهپاد اسپیس ایکس در این اواخر به منطقه‌ای در نظر گرفته شده، منتقل شده تا به‌عنوان یک پد فرود شناور عمل کند. ماموریت جدید استارلینک٢ نام دارد و سومین عملیات …
چاندریان۳: سومین ماموریت هند به ماه
۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / سازمان فضایی هند / هوا و فضا / چاندریان ۲
چاندریان۳: سومین ماموریت هند به ماه
تهران-ایرنا- سازمان فضایی هند پس از گذشت ماه‌ها از تلاش ناکام خود برای فرود بر سطح ماه، برنامه‌هایی را برای سومین ماموریت این کشور به ماه اعلام کرده است.  
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •