دوشنبه, ۳ آذر, ۱۳۹۹ / 23 November, 2020
کویر لوت
شب‌مانی در منطقه کلوت‌ها و دریاچه بیابان لوت ممنوع شد
۲ روز قبل / میراث فرهنگی / کرمان / کویر لوت
شب‌مانی در منطقه کلوت‌ها و دریاچه بیابان لوت ممنوع شد
مدیر محوطه میراث جهانی بیابان لوت گفت: شب‌مانی و چادر زدن در منطقه کلوت‌ها و دریاچه بیابان لوت (شهداد) تا اطلاع ثانوی ممنوع شد.
عکس‌های زیبایی از آسمان شب کویر لوت ایران
۴ روز قبل
عکس‌های زیبایی از آسمان شب کویر لوت ایران
«علی علوی»، عکاس، مجموعه‌ی عکس‌هایی از آسمان کویر لوت تهیه می‌کند. او در توضیح عکس‌های زیر به انصاف نیوز می‌گوید: ثبت این تصاویر شگفت انگیز، تنها در مکانی دور از آلودگی‌های نوری، در تاریکی آسمان شب و به وسیله‌ی دوربین حرفه‌ای نصب شده بر روی سه پایه، امکان پذیر است. این…
مسیر ورود به شهداد و بیابان لوت مسدود شد/ جریمه در انتظار مسافران است/ پلمپ ۲۵ واحد گردشگری در هشت ماه
۴ روز قبل / کرونا / کرمان / پلمپ / شهداد / بیابان لوت / سفر به کویر / سفر به کرمان / اقامت در کرمان
مسیر ورود به شهداد و بیابان لوت مسدود شد/ جریمه در انتظار مسافران است/ پلمپ ۲۵ واحد گردشگری در هشت ماه
ایلنا: با توجه به آنکه استان کرمان، شهداد و کویر لوت در این روزها به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل شده، محدودیت‌های شدیدتری برای ممانعت از ورود مسافر به این استان درنظر…
آفرود؛ خطر جدی زیست‌بوم‌های بیابانی ایران
۱۳۹۹/۰۸/۰۷
آفرود؛ خطر جدی زیست‌بوم‌های بیابانی ایران
حسین آخانی- استاد گیاهشناسی دانشگاه تهران نگارنده از تاریخ 21تا 29مهرماه همراه 2تن از همکاران با حمایت یکی از هنرمندان دوستدار محیط‌زیست سفری تحقیقاتی به مناطق کویری ریگ جن، پارک ملی کویر و منطقه کوه گوگردی داشتیم. هدف، انجام تحقیقات گیاهشناسی و تهیه محتوای آموزشی برای دانشجویانی بود که به‌دلیل محدودیت‌های ناشی از پاندمی کرونا و محدودیت مالی دانشگاه‌ها عملا نمی‌توانند به سفرهای علمی و اردوهای آموزشی بروند. برخلاف کویر لوت و ریگ‌یلان که بخش‌های وسیعی از آن فاقد پوشش گیاهی است، ریگ‌جن دارای پوشش …
تلف شدن صدها قطعه پرنده در دریاچه جوان شهداد
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / کویر لوت / پرنده / کویر شهداد
تلف شدن صدها قطعه پرنده در دریاچه جوان شهداد
کرمان - صدها قطعه پرنده به دلیل شوری بالای دریاچه جوان در شهداد تلف شدند.
کاشت پسته در حاشیه کویر
۱۳۹۹/۰۷/۰۹
کاشت پسته در حاشیه کویر
۸۰۰ هکتار از زمین‌های بایر حاشیه کویر لوت در شهرستان سربیشه در خراسان جنوبی به همت شرکتی دانش بنیان به زیر کشت پسته رفته است.
از کویر لوت تا «بیابان آتاکاما»
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
از کویر لوت تا «بیابان آتاکاما»
ایران و شیلی، اگرچه تفاوت‌های بسیاری به ویژه از لحاظ ابعاد جغرافیایی با یکدیگر دارند، اما حداقل از برخی جهات شبیه هم هستند. هر دو کشور علاوه بر وقوع بلایای طبیعی بسیار، دارای معادن غنی فلزات هستند؛ شیلی بزرگ‌ترین ذخایر مس و لیتیوم جهان را دارد و ایران یکی از کشورهای مهم معدنی خاورمیانه و دارای ذخایر معدنی منحصر‌به‌فرد در رنکینگ جهانی است.
شناسایی محوطه‌های دوره پارینه سنگی در فهرج
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
شناسایی محوطه‌های دوره پارینه سنگی در فهرج
ایلنا: در چارچوب برنامه «بررسی‌های باستان‌شناسی شهرستان فهرج» که در شرق استان کرمان و در حاشیه کویر لوت انجام می‌گیرد چند محوطه از عصر سنگ شناسایی شد.
اینجا زندگی وجود دارد؛ ماجرای کشف گونه‌ای جدید در کویر اسرارآمیز لوت
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / کویر / حفاظت از حیوانات
اینجا زندگی وجود دارد؛ ماجرای کشف گونه‌ای جدید در کویر اسرارآمیز لوت
مطالعه‌ای جدید که به تازگی منتشر شده است خبر از کشف یک گونه جدید در کویر لوت می‌دهد.
ویدئو / از کشف خرچنگ باستانی در ایران تا تولید آب آشامیدنی در نیم ساعت
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / کویر لوت / اقیانوس / سیارک / منظومه شمسی / هیدروهالیت / آب آشامیدنی / زلزله / هلیوسفر / خرچنگ باستانی
ویدئو / از کشف خرچنگ باستانی در ایران تا تولید آب آشامیدنی در نیم ساعت
در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا خبرهایی از کشف یک گونه خرچنگ باستانی در کویر لوت، تبدیل کردن آب دریا به آب آشامیدنی تنها در ۳۰ دقیقه، استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند برای تشخیص زلزله و دو خبر در حوزه فضا را مرور می‌کنیم.
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
کشف خرچنگ باستانی در کویر لوت
[شهروند] پژوهشگران در کویر لوت خرچنگی باستانی کشف‌کرده‌اند که تاکنون ناشناخته بود. محققان به یاد‌ هادی فهیمی، کارشناس و فعال محیط‌زیست که یک‌سال قبل از کشف آن در بهمن 96، در جریان سقوط هواپیمای پرواز تهران-یاسوج جان باخت، این گونه را Phallocryptus fahimii نام‌گذاری کرده‌اند.  سال ۲۰۱۷ میلادی گروهی پژوهشگر، تحقیقاتی در کویر لوت انجام دادند که بخشی از نتایج آن روز دوشنبه بیستم مرداد (دهم آگوست) در مجله علمی «جانورشناسی خاورمیانه» منتشر شد. دویچه وله، با انتشار گزارش این مجله علمی به نقل از مارتین شوندنر، پژوهشگر موزه تاریخ طبیعی وین نوشته است: «خرچنگ‌های یافت‌‌شده در دشت لوت گونه‌ای جدید است که چه به لحاظ شکل و چه از …
کویر لوت و ساحل درک دو ظرفیت مهم ورزش اتومبیل رانی است
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / کویر لوت / سیستان و بلوچستان / استانی-سیاسی
کویر لوت و ساحل درک دو ظرفیت مهم ورزش اتومبیل رانی است
معاون سیاسی و اجتماعی استانداری سیستان وبلوچستان گفت: کویر لوت و ساحل درک دو ظرفیت مهم ورزش اتومبیل رانی است که می‌تواند بهترین سرمایه‌گذاران بین‌المللی را در حوزه این ورزش وارد عرصه نماید.
سرمایه‌گذاری، رشته حیات گردشگری کویر لوت
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / کرمان / جهانگردی / سرمایه گذاری
سرمایه‌گذاری، رشته حیات گردشگری کویر لوت
کرمان - ایرنا - گرچه طی چهار سالی که از جهانی شدن بیابان لوت این پدیده طبیعی ارزشمند و اسرار آمیز می‌گذرد چرخ گردشگری منطقه سرعت خوبی گرفته ، اما استمرار و شکوفایی صنعت گردشگری در این منطقه بکر و جذاب به سرمایه گذاری بیشتر و کلان نیاز دارد.
گزارش تصویری: دریاچه جوان؛ شگفتی در دل کویر لوت
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
گزارش تصویری: دریاچه جوان؛ شگفتی در دل کویر لوت
اگر تا دوسال قبل برای دیدن کلوت‌ها و آسمان شب، راهی کویر لوت در استان کرمان می‌شدید، آسمان پرستاره و سکوت و آرامش کویر شما را مسحور می‌کرد اما بعد از سیلاب‌های بهار 98، در دل این کویر دریاچه ای زیبا و نسبتا بزرگ ایجاد شده که حسابی شما را حیرت زده می‌کند.
اعطای کرسی زمین‌شناسی یونسکو به ایران/تهیه نقشه‌ ذخایر کویر لوت
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / کویر لوت / یونسکو
اعطای کرسی زمین‌شناسی یونسکو به ایران/تهیه نقشه‌ ذخایر کویر لوت
مدیر کل دفتر برنامه‌ری و فناوری اطلاعات سازمان زمین شناسی از تهیه نقشه ذخایر کویر لوت در این سازمان خبر داد و گفت: علاوه بر آن کرسی زمین‌شناسی یونسکو به سازمان زمین شناسی جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافت.
جاده کویری که ۱۳ ماه زیر آب است
۱۳۹۹/۰۳/۰۳
جاده کویری که ۱۳ ماه زیر آب است
تنها جاده‌ای که شمال و جنوب کویر لوت در مرکز کشور را به هم متصل می‌کند ۱۳ماه است که به دلیل بروز سیلاب بسته‌شده و هنوز اقدام مؤثری برای بازگشایی این محور انجام‌نشده است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
ایجاد ۵۰ دریاچه جدید در کشور
معاون آب و آبفای وزیر نیرو در صفحه اینستاگرام خود نوشت: بارندگی‌های اسفند و به خصوص فروردین‌ماه حدود ۵۰ دریاچه جدید ایجاد کرده که تاکنون وجود نداشته‌اند. به گفته قاسم تقی زاده خامسی، بارندگی‌های اسفند و به خصوص فروردین تالاب‌های کشور را بین ۳۰ تا ۷۹ درصد پر کرده است. وی ادامه داد: سیلاب‌ها به ندرت مخرب هستند و اگر مداخله انسان در حریم و بستر رودخانه نباشد می‌تواند همیشه برای انسان و محیط‌زیست اثرات مثبت داشته باشد. تقی‌زاده خامسی نوشت: سیل هفته گذشته شهداد که به کویر لوت می‌رسد و بارندگی‌های سال گذشته دریاچه زیبایی را ساخته‌اند که فضای زیبایی در کویر خشک ایجاد کرده است.
توفان کویر لوت به ایرانشهر رسید
۱۳۹۸/۱۲/۰۸
توفان کویر لوت به ایرانشهر رسید
رییس اداره هواشناسی ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد و گردوخاک و نفوذ گردوغبار توفان استان کرمان روز گذشته به این شهرستان رسید و شعاع دید افقی در فرودگاه این شهر را به ۲۰۰۰ متر کاهش داد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / سیستان و بلوچستان / طوفان گرد و خاک
گرد و خاک طوفان کویر لوت دید افقی زاهدان را به ۶۰۰ متر کاهش داد
مدیر کل هواشناسی سیستان وبلوچستان گفت: وزش باد شدید و طوفان گردوخاک در نواحی مرکزی کشور و کویر لوت سبب ایجاد توده گردوخاک کرد که این توده پس از نفوذ به استان شعاع دید افقی در زاهدان را ۶۰۰ متر کاهش داد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۸ / کویر / کویر لوت / محمد جهانشاهی
کویر در قاب نیاوران / نمایشگاه آثار هنرمندان کرمانی در فرهنگ‌سرا
معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کرمان گفت: نمایشگاه گروهی هنرمندان کرمانی با عنوان «کویر در قاب نیاوران»، در فرهنگ‌سرای نیاوران تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / سیاست / دونالد ترامپ / ایران / تهدید به حمله نظامی
واکنش‌های ایرانیان به توئیت جنجالی ترامپ؛ "وطن مادر است"
«برای من بعنوان یک بلوچ اهل سنت ایرانی فرقی نمیکند آمریکا حرم امام رضا، حرم حضرت معصومه، تخت جمشید، شهر سوخته، کویر لوت، مسجد مکی و... را هدف قرار دهد...
۱۳۹۸/۰۹/۱۴
دریاچه کلوت
کویر لوت گرمترین نقطه جهان است و چند سال قبل به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران ثبت جهانی شد. سیلاب بهار امسال در استان کرمان در کنار خرابی‌هایی که به‌بار آورد، اما دریاچه‌ای زیبا در دل کویر خلق کرد. این دریاچۀ تازه متولد شده در مجاورت کلوت‌های شهداد قرار دارد. با این اتفاق طبیعی و خاص، جاذبه گردشگری متفاوتی در کنار دیگر زیبایی‌ها کویر در لوت ایجاد شده است؛ کافی است ۵۰ کیلومتر از سمت شهر تاریخی شهداد به سمت کلوت‌ها حرکت کنید تا در میانه راه و در کویری که به جز رودخانۀ شور هیچ آبی در آن یافت نمی‌شد، دریاچه‌ای مواج را در آغوش کویر ببینید؛ دریاچه‌ای که در میانه آن، کلوت‌ها از خاک بیرون آمده‌اند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / کویر
فیلم | ظهور دریاچه در دل کویر لوت!
پس از بارندگی‌های گسترده و سیلاب‌های فروردین ماه سال ١٣٩٨، شواهد میدانی از بهبود وضعیت بسیاری از آبگیرها، دریاچه های داخلی و پهنه های آبی کشور دلالت داشته و حتی برخی مناطق خشک قبلی، به آبگیرهای فصلی تبدیل شده اند، اما تاکنون هیچ مرجع رسمی در خصوص تغییر مساحت پهنه های آبی کشور اظهار نظری نکرده است. اینجا کویر لوت و حوالی گندم بریان است. حوالی گرم‌ترین نقطه زمین دریاچه‌ای میان کویر سر برآورده که آدم را متحیر می‌کند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / استان کرمان / کویر لوت / شهداد / دریاچه‌ کویر لوت / کلوت‌های شهداد
دریاچه‌ای که معجزه کویر ایران شد| کویر لوت گردشگران را غافلگیر کرد+فیلم و عکس
سیلاب بهار امسال در استان کرمان که منجر به تخریب جاده «شهداد-نهبندان» شد دریاچه‌ای زیبا در دل کویری خلق کرد که گرمترین نقطه جهان را هم در خود جای داده...
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / جشنواره موسیقی نواحی / جشنواره ملی / کرمان / موسیقی
کویر لوت و شکست سکوت
تهران _ ایرنا- همزمان با دومین روز از دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، طنین موسیقی اقوام جوانه ترنمات موسیقی را از دل کویر بیرون کشید.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / گردشگری / کویر لوت / باداب سورت / پارک ملی کویر / کمیسیون ارتقاء امنیت گردشگران خارجی و مقصدهای گردشگری / امنیت / مکان‌های ممنوعه
مکان‌های ممنوعه گردشگری تعیین تکلیف می‌شود؟
معاون گردشگری گفت: حریم و ضوابط مناطقی که ورود گردشگر به آن‌ها ممنوع است به‌زودی مشخص خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ / اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان / انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان کرمان / اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان / کویر لوت
ورود تورهای غیرمجاز به کویر لوت به یک معضل تبدیل شده است
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با بیان اینکه ورود تورهای غیرمجاز به کویر لوت به یک معضل بزرگ برای این استان تبدیل شده است، گفت: در حال حاضر تعامل و همبستگی حلقه مفقوده زنجیره صنعت گردشگری استان کرمان است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۱
کلوت های شهداد
ایرنا- کرمان- کویر لوت به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در ۲۷ تیرماه سال ۱۳۹۵ از سوی کمیته جهانی یونسکو در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید، قسمت عمده این کویر در استان کرمان قرار دارد، بخش شهداد آن در ۹۰ کیلومتری کرمان و دروازه ورود به بیابان لوت است، محوطه های باستانی، کلوت های شهداد، طبیعت بکر و پوشش منحصر بفرد گیاهی به عنوان یکی از جاذبه های این منطقه به شمار می رود.عکاس/ابوذر احمدیزاده
۱۳۹۸/۰۵/۲۶ / بم
ارگ تاریخی بم با ثبت میراث جهانی
ایرنا- بم- ارگ بم با قدمت ۲ هزار و ۵۰۰ سال و به مساحت تقریبی ۲۰۰ هزار متر مربع، در نزدیکی شهر بم و در جنوب شرقی ایران و در حاشیه کویر لوت واقع شده است، ارگ بم و منظر فرهنگی آن در ۱۷ تیر سال ۸۲ و چند ماه قبل از وقوع زلزله در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید، زلزله صبحگاه پنجم دیماه ۸۲ به این بنا خسارت کلی وارد کرد، و طی سال های گذشته بخش بزرگی از آن مرمت شده است که گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور از آن بازدید می کنند.5054
۱۳۹۸/۰۵/۱۳ / گردشگری / میراث طبیعی / کویر لوت / یونسکو / کرمان / قاچاق مواد مخدر
گذرگاه قاچاقچیان در لوت به گردشگران می‌رسد؟
سه سال از ثبت جهانی کویر «لوت» در یونسکو گذشته و هنوز امنیت و مدیریت یکپارچه‌ی آن محل مناقشه است. استاندار کرمان می‌گوید: طرح‌هایی برای افزایش ضریب ایمنی این کویر درنظر گرفته شده است. کویری که همچنان در تردد قاچاقچیان مواد مخدر بوده و محفاظت از آن به واسطه گستردگی دشوار است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵
ثبت جنگل های هیرکانی ایران در یونسکو
کشور جمهوری اسلامی ایران دارای یکی از وسیع ترین تنوع طبیعی و زیستی و همچنین آثار تاریخی و فرهنگی است، جنگل های هیرکانی پس از کویر لوت دومین اثر طبیعی ثبت شده از ایران در یونسکو است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۲ / نایبند
«نایبند» روستایی با خانه‌های مکعبی
روستای نایبند در شهرستان طبس نزدیک به بخش دیهوک و مشرف به کویر لوت قرار گرفته است و به «ماسوله کویر» شهرت دارد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۱ / ایرنا
ایران صاحب ۲ میلیون هکتار جنگل هیرکانی است
باکو – ایرنا – نماینده ایران در چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو با بیان اینکه کشورمان در حال حاضر صاحب بیش از ۲ میلیون هکتار جنگل هیرکانی است، ابراز امیدواری کرد که این جنگل ها بعد از کویر لوت به عنوان دومین اثر طبیعی در یونسکو به ثبت برسد.
۱۳۹۸/۰۴/۰۶
«کویر لوت» چگونه می‌تواند تمام برق ایران و بخشی از خاورمیانه را تأمین کند؟
یک پژوهشگر انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: اگر ۵درصد از مساحت کویر لوت را برای تولید انرژی خورشیدی استفاده کنیم، می‌توانیم کل برق ایران و بخشی از برق مورد نیاز منطقه خاورمیانه را هم تأمین کنیم.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / نشر نیماژ / ادبیات ایران / رمان ایرانی / منصور علیمرادی
رمان جدید منصور علیمرادی چاپ شد/سفری مرموز از تهران تا کویر لوت
رمان «اوراد نیمروز» نوشته منصور علیمرادی توسط نشر نیماژ منتشر و راهی بازار نشر شد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۱
نمایشگاه عکس کویر لوت در خراسان جنوبی افتتاح شد
بیرجند - ایرنا - نمایشگاه عکس کویر لوت در باغ اکبریه بیرجند چهارشنبه شب با حضور میهمانان داخلی و خارجی همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت افتتاح شد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۱
کارشناس محیط زیست: معرفی کویر لوت نیازمند برنامه ریزی است
بیرجند - ایرنا - یک کارشناس محیط زیست گفت: اگر می خواهیم کویر لوت را به ایران و جهان معرفی کنیم باید نکات منفی و آثار سوء توریسم و گردشگری را لحاظ و درست برنامه ریزی کنیم.
۱۳۹۸/۰۲/۱۱
نماینده مجلس: صنعت گردشگری بیابان لوت مورد غفلت واقع شده است
بیرجند - ایرنا - نماینده مردم شهرستان های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: صنعت گردشگری در برخی کشورها موجب کسب درآمدهای زیادی شده اما این مهم در ارتباط با کویر لوت مورد بی توجهی و غفلت قرار گرفته است.
۱۳۹۸/۰۲/۰۸ / توسعه پایدار / کویر لوت / گردشگري / میراث طبیعی / یونسکو
ضرورت محافظت از «کویر لوت» در یونسکو
سفیر سابق ایران در یونسکو با اعلام این هشدار که مبادا یونسکو کارت زرد به کویر لوت بدهد، از تهیه الگوی پاسداشت این میراث طبیعی در یک دوره ۱۰ ساله خبر داد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۸ / شهاب‌سنگ / کویر لوت / گردشگري / موزه خصوصی / میراث طبیعی
۷۰۰ قطعه شهاب‌سنگ در کاخ گلستان فرود آمد
قدیمی‌ترین و جوان‌ترین شهاب‌سنگ‌های کشف شده از ایران، در کاخ گلستان به نمایش گذاشته شد. این مجموعه برای نخستین بار در کشور رونمایی شده و از امروز تا ۲۸ اردیبهشت‌ماه امکان بازدید دارد.
۱۳۹۸/۰۱/۳۱
فرصت تاریخی برای تماشای کشتی های کلوخی در کویر شهداد-عباس تقی زاده *
کرمان - ایرنا - عباس تقی زاده فعال رسانه ای استان کرمان با انتشار مطلبی با عنوان ' فرصت تاریخی برای تماشای کشتی های کلوخی در کویر شهداد' به اقلیم عجیب و چند گانه کویر لوت پرداخته که این بار بر اثر سیلاب های اخیر کلوت هایش به شکل کشتی هایی شناور بر آب نگاه هر رهگذری را به خود معطوف کرده است .
۱۳۹۸/۰۱/۲۹
خطرات سفر به عمق کویر لوت
مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به بارندگی های روزهای اخیر گفت: با توجه به سیلابی و باتلاقی شدن بخشی از عرصه کویر لوت، گردشگران برای پرهیز از خطرات احتمالی از سفر به عمق این منطقه تا عادی شدن شرایط خودداری کنند.
۱۳۹۸/۰۱/۲۷
آبگرفتگی کویر لوت در شهداد بر اثر بارندگی‌
کویر لوت نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو است که بخش زیادی از آن در استان کرمان و در منطقه شهداد قرار گرفته است. بر اثر بارندگی‌های شدید در استان کرمان بخش زیادی از کویر لوت در منطقه کلوت‌های شهداد زیر آب رفته و دریاچه‌ای زیبا را در کویر به‌وجود آورده است که در فیلم قابل مشاهده است. تصاویری از این اتفاق نادر را در تابناک می‌بینید.
۱۳۹۸/۰۱/۱۸
50 هزار نفر از جاذبه های کویر لوت بازدید کردند
کرمان - ایرنا - مدیر پایگاه میراث جهانی کویر لوت شهداد گفت: حدود 50 هزار نفر در ایام تعطیلات نوروز سال 98 از جاذبه های طبیعی و تاریخی کویر لوت در شهرهای شهداد، فهرج، بم و راور بازدید کردند.
۱۳۹۸/۰۱/۰۸
تالاب جازموریان آبگیری شد
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با اشاره به بارندگی‌های اخیر استان کرمان گفت:: تالاب جازموریان بر اساس مشاهدات میدانی آبگیری شده است. آبگیری تالاب جازموریان به صورت موقت بر کاهش میزان گرد و غبار استان کرمان تاثیرگذار خواهد بود، اما باد‌های ۱۲۰ روزه سیستان، باد‌های محلی غالب و قرار گرفتن کویر لوت در استان کرمان نیز موجب بروز ریزگرد‌ها در شرق این استان می‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •