جمعه, ۲۶ دی, ۱۳۹۹ / 15 January, 2021
آثار تاریخی
از سند عقد ملک الشعرای بهار تا قالیچه اسطرلاب
۲ ساعت قبل / ثبت‌ملی / باغ موزه نگارستان / قالیچه اسطرلاب / ملک‌الشعرای بهار / ثبت ملی آثار منقول
از سند عقد ملک الشعرای بهار تا قالیچه اسطرلاب
جدیدترین جلسه شورای ملی ثبت آثار تاریخی و فرهنگی منقول، قالیچه اسطرلاب و سند عقد ملک الشعرای بهار را در فهرست آثار ملی کشور ثبت کرد.
تصاویر: روستای «سمقاور»، پایتخت منبت ایران
۱۶ ساعت قبل
تصاویر: روستای «سمقاور»، پایتخت منبت ایران
‌ روستای «سمقاور» استان مرکزی با ۸۰ کارگاه و ۳۵۰ هنرمند فعال در رشته منبت چوب به عنوان پایتخت منبت ایران ثبت ملی شد. ۹۰ درصد مردم روستای «سمقاور» در شهرستان کمیجان غیر از کشاورزی به تولید آثار صنایع دستی مشغول هستند و از ویژگی‌های این روستا مهاجرت معکوس از شهرهای اطراف به این منطقه است. طرح‌های بومی اصیل منطقه و استفاده از مواد اولیه بومی منطقه، مراکز آموزشی، جمعیت روستا، وجود آثار تاریخی فرهنگی منطقه و خانه‌های بوم گردی از شرایط ثبت روستای ملی هستند که کمیجان با داشتن تمامی این قابلیت‌ها و وجود روستای هدف گردشگری «وفس» در این منطقه به ثبت ملی رسیده است.
جوانک هنوز بر تخت پادشاهی‌اش می‌تازد ...
۲۵ ساعت قبل / قاچاقچی آثار تاریخی / اموزش حضوری حفاری آثار تاریخی / فضای مجازی / انجمن علمی باستان‌شناسی ایران / رییس سازمان صداوسیما / معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی
جوانک هنوز بر تخت پادشاهی‌اش می‌تازد ...
کرونا و تعطیلی‌هایش راه را برای برخی افراد باز کرد، راهی که سرانجامش نه به پولدار شدن بلکه این روزها بیشتر به تخریب محوطه‌های باستانی منجر شده است؛ از جوانکی که خود را در فضای مجازی نخبه‌ی باستان‌شناسی معرفی کرده و کارش به جایی رسیده که باستان‌شناسان معترض به فعالیت‌های غیرقانونی‌اش را تهدید می‌کند تا افرادی که در صفحه‌های اینستاگرامی خود فلزیاب و انواع روش‌های کشف گنج را تبلیغ می‌کنند!
۴۱ ساعت قبل
کشف میخ‌های صلیب حضرت مسیح (ع) در جعبه طلا کوب
باستان شناسان یک جعبه چوبی باستانی را که با یک صفحه طلا تزئین شده بود در یک اتاق مخفی زیر صومعه‌ای در جمهوری چک پیدا کردند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، این آثار تاریخی که در یک اتاق مخفی از صومعه کشف شده است نشانه‌هایی دارد که گویا شامل میخی است که در زمان مصلوب شدن عیسی مسیح(ع) از آن استفاده شده است. باستان شناسان در صومعه Milevsko جمهوری چک یک قطعه میخ به طول شش اینچ در داخل جعبه‌ای که با صلیب طلای ۲۱ عیار تزئین شده بود، پیدا کردند. این جعبه بین سال‌های ۲۶۰ و ۴۱۶ میلادی ساخته و روی آن حروف IR نوشته شده است که به معنی عیسی پادشاه است.به گفته کارشناسان باستان‌شناسی این اتاق پنهان برای مخفی کردن آثار نادر از حمله نیروهای نظامی Hussite در اوایل قرن ۱۵ استفاده شده است. محققان حفاری صحنه می‌گویند که …
پایان فروش بلیت کاغذی در تمام اماکن تاریخی کشور
۲ روز قبل / آثار تاریخی / موزه / محمد خیاطیان
پایان فروش بلیت کاغذی در تمام اماکن تاریخی کشور
معاون توسعه مدیریت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از تجهیز تمام استان‌های کشور به سامانه فروش بلیت الکترونیکی خبر داد و گفت: «فروش بلیت کاغذی در تمام نقاط کشور پایان یافته است.
همکاری ۱۳۰میراث‌بان افتخاری با یگان حفاظت میراث‌فرهنگی کرمان
۲ روز قبل / استانی-فرهنگی و هنری / اخبار فرهنگی و هنری - کرمان
همکاری ۱۳۰میراث‌بان افتخاری با یگان حفاظت میراث‌فرهنگی کرمان
فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان گفت: ۱۳۰میراث‌بان افتخاری در زمینه حفظ و صیانت از آثار تاریخی و فرهنگی با این فرماندهی همکاری می کنند.
نگرانی «جامعه باستان‌شناسی ایران» از وضعیت حفاظت از آثار تاریخی
۲ روز قبل / آثار تاریخی / ایران / باستان شناسی / جامعه / قانون
نگرانی «جامعه باستان‌شناسی ایران» از وضعیت حفاظت از آثار تاریخی
ایلنا: "جامعه باستان‌شناسی ایران" درخصوص مشکلات موجود در حوزه میراث فرهنگی کشور هشدار داد و مصرانه خواهان رسیدگی از سوی نهادهای نظارتی شد.
شکوه تخت جمشید در شب +عکس‌ها
۲ روز قبل
شکوه تخت جمشید در شب +عکس‌ها
دیدن معماری شگفت‌انگیز تخت‌جمشید در شب لطف دیگری دارد که در این عکس‌ها تلاش شده تا بخشی از آن شگفتی‌ها نشان داده شود.ــ تخت‌جمشید نه تنها یکی از مهمترین آثار تاریخی ایران است که به عنوان یکی از عجایب معماری در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌است. دیدن این معماری شگفت‌انگیز در شب لطف دیگری دارد که در این عکس‌ها تلاش شده تا بخشی از آن شگفتی‌ها نشان داده شود.عصر ایران؛ حسن ظهوری
جوانمرد قصاب در حمام پهنه سمنان+عکس
۳ روز قبل / استانی-فرهنگی و هنری / نقاشی قهوه‌خانه‌ای / حمام پهنه سمنان / موزه سمنان
جوانمرد قصاب در حمام پهنه سمنان+عکس
کارشناس حفاظت و مرمت آثار تاریخی اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان، معتقد است که انسان ایرانی در همه ادوار تاریخی کوشیده با بهره‌گیری از زبان رسای هنر به نقل و تبلیغ فرهنگ و اعتقادات انسان مسلمان ایرانی بپردازد.
مرثیه‌ای برای جلفا
۳ روز قبل / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی اصفهان / تخریب آثار تاریخی / محله جلفای اصفهان / معماری
مرثیه‌ای برای جلفا
معماری که سال ۱۳۸۰ جایزۀ یونسکو را به پاس احیای یکی از خانه‌های تاریخی محلۀ جلفا دریافت کرده، با ابراز تأسف نسبت به تخریب بخشی از خانۀ صفویِ علو خان ارمنی در روزهای گذشته، دربارۀ کم لطفی‌هایی که تا به امروز در حق میراث تاریخی جلفا شده، توضیحات جالب توجهی را بیان می‌کند.
هشدار به حفاران غیرمجاز در حیران آستارا
۴ روز قبل / استانی-اجتماعی
هشدار به حفاران غیرمجاز در حیران آستارا
فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان با تکذیب شایعات منتشر شده در خصوص وجود آثار تاریخی در منطقه حیران آستارا از برخورد قاطع با متخلفین و حفاران غیرمجاز خبر داد.
چند نکته درباره اتفاقات گورستان دولاب/ بودجه‌ای که باید خرج می‌شد!
۴ روز قبل / میراث فرهنگی / ارامنه / قبرستان / آثار تاریخی / گورستان دولاب / احمدمسجد جامعی
چند نکته درباره اتفاقات گورستان دولاب/ بودجه‌ای که باید خرج می‌شد!
بازدید از عملیات انجام شده در گورستان دولاب نشان می دهد سنگ فرش خیابان و ایجاد میدان‌گاه در واقع طرحهایی برای هزینه بودجه است!
شناسایی و مستندسازی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی بخش کوهساران راور
۴ روز قبل / استانی-فرهنگی و هنری / استان کرمان
شناسایی و مستندسازی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی بخش کوهساران راور
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی بخش کوهساران شهرستان راور با همکاری هیات اتومبیلرانی و موتوسواری این شهرستان شناسایی و مستندسازی می شود.
در‌های هتل قوی اهواز پس از ۵۰ سال به روی مردم بازشد
۵ روز قبل / هتل / اهواز / آثار تاریخی
در‌های هتل قوی اهواز پس از ۵۰ سال به روی مردم بازشد
به گفته کارشناسان میراث، عمارت تاریخی هتل قو آمیزه‌ای از تکنیک‌های معماری سنتی ایرانی و اروپایی است که از آرایه‌های معماری مانند کاشی‌کاری، آجرکاری، سردر آجرکاری، گچ‌بری‌های زیبای اتاقک و تکنیک‌های منحصر به فرد نصب پل‌های پیش ساخت داخل دیوار‌ها برخوردار است.
۲۵ کارگاه مرمت آثار تاریخی در سیستان و بلوچستان فعال شد
۵ روز قبل / سیستان و بلوچستان / میراث فرهنگی / زاهدان
۲۵ کارگاه مرمت آثار تاریخی در سیستان و بلوچستان فعال شد
زاهدان- ایرنا- معاون میراث ‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: ۲۵ کارگاه مرمت آثار تاریخی در شهرستان‌های زابل، زاهدان، خاش و قصرقند از ابتدای امسال تا کنون فعال شده است.
کشف اسکلت‌های اشکانی
۱۳۹۹/۱۰/۲۰
کشف اسکلت‌های اشکانی
یک اسکلت دختر نوجوان اشکانی به قدمت دو هزار سال در عملیات نجات‌بخشی آثار تاریخی شمال تپه تاریخی اشرف اصفهان کشف شد؛ و شواهدی از یک سکو، بقایای یک کوزه و ستون فقرات یک اسب نشان از معماری قبری دارد که پیرو آیین مهر در این گورستان طراحی شده است. در تصاویر روز عکس‌هایی از اسکلت‌های کشف شده اصفهان را ببینید.
ماجرای شخم زدن تپه‌های بدون گنج!/ مافیای اشیای عتیقه چه کسانی هستند؟
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ / باستان شناسی / مصطفی ده پهلوان / حفاری غیرمجاز / آثار تاریخی / آثار باستانی / تخریب آثار تاریخی
ماجرای شخم زدن تپه‌های بدون گنج!/ مافیای اشیای عتیقه چه کسانی هستند؟
یک باستان شناس گفت: کاش حداقل شی طلایی زیر تپه‌ها بود اما الان بدون اینکه چیزی پیدا کنند، محوطه‌ها را از بین می‌برند. محوطه‌هایی که می‌تواند به ما در فهم گذشته کمک کند.
عراق اقدامات اولیه حفظ طاق کسرا را آغاز کرد
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ / جمهوری اسلامی ایران / میراث فرهنگی / عراق
عراق اقدامات اولیه حفظ طاق کسرا را آغاز کرد
بغداد - ایرنا - به دنبال فرو ریختن بخشی از آجرهای سقف اثر تاریخی – فرهنگی «طاق کسرا»، وزارت فرهنگ، گردشگری و آثار تاریخی عراق اقدامات اولیه حفاظت از این اثر را در حومه شهر «مدائن» در ۳۰ کیلومتری جنوب بغداد آغاز کرده است.
کناره‌گیری بهره‌بردار پارکینگ «پشت مطبخ»
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / استانی-فرهنگی و هنری / مسجد امام (ره) در اصفهان / میدان نقش‌جهان / تصادف / پارکینگ / شهرداری اصفهان / ‌آثار تاریخی اصفهان / میراث فرهنگی اصفهان
کناره‌گیری بهره‌بردار پارکینگ «پشت مطبخ»
پیرو برخورد خودروی مزدا با دیوار بیرونی مسجد جامع عباسی اصفهان و انتشار نقدهایی دربارۀ چرایی تبدیل حریم درجه‌یک میدان ثبت جهانی شدۀ نقش‌جهان به محل پارک ماشین‌ها، مدیرعامل شرکت توسعه مجتمع‌های سیاحتی فرهنگی و ورزشی سپاهان، پایان بهره‌برداری خود را از پارکینگ «پشت مطبخ» اعلام کرد.  
۱۳۹۹/۱۰/۱۷
آمادگی ایران برای مرمت طاق کسرا
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی گفت: کارشناسان میراث فرهنگی در حال پیگیری صحت فرو ریختن بخشی از طاق کسرا هستند، پس از اعلام نتایج بررسی‌ها و در صورت تخصیص اعتبارات از سوی سازمان برنامه و بودجه و موافقت دولت، کارشناسان مرمت ایران برای مرمت این طاق باستانی به عراق اعزام می‌شوند.علی اصغر مونسان روز سه شنبه در گفت‌و‌گو با ایرنا، با اشاره به قرار گرفتن طاق کسرا در کشور عراق گفت: این بنای تاریخی همواره برای ما از اهمیت زیادی برخوردار بوده است و حتما پیگیری می‌کنیم که کاری برای احیا و مرمت طاق کسرا انجام دهیم و پیش از این نیز همواره از همتایانم خواستم حفاظت این ابنیه تاریخی را جدی بگیرند و توجه بیشتر کنند چون این اثر تاریخی محدود به یک کشور نیست و به تاریخ دنیا و بشریت تعلق دارد.وی افزود: البته …
قول نماینده شهرری برای پیگیری وضعیت میراثِ آن
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ / میراث فرهنگی / شهر ری / نماینده مردم شهر ری در مجلس شورای اسلامی / آثار تاریخی / چشمه علی شهرری / پایگاه ری شناسی
قول نماینده شهرری برای پیگیری وضعیت میراثِ آن
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تهران خبر داد: در نشست با نماینده مردم شهرری و عضو کمیسیون فرهنگی در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم حفظ حریم چشمه‌علی، تسریع روند ایجاد پایگاه ری‌شناسی و توسعه زیرساخت‌های اقامتی در این شهرستان تاکید شد.
برخورد تاریخیِ مزدا با مسجد!
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی اصفهان / مسجد امام اصفهان / میدان نقش‌جهان / تصادف / پارکینگ / حریم آثار تاریخی / شهرداری اصفهان / رطوبت
برخورد تاریخیِ مزدا با مسجد!
صبح دیروز یک خودروی مزدا وانت، حین توقف در پارکینگ «پشت مطبخ»، به دیوار بیرونی مسجد جامع عباسی اصفهان برخورد کرد، بخشی از آجر دیوار را ریخت و باعث ایجاد دو سؤال بزرگ شد: چرا باید حریم یک اثر ثبت جهانی شده پارکینگ ماشین‌ها باشد؟ و چرا دیوار مسجد این‌قدر رطوبت دارد؟
۱۳۹۹/۱۰/۱۵
پل میربهاءالدین غرق در زباله
آوازه اش جهانی است و نامش برندی در فهرست آثار تاریخی دنیا، اما اطراف این میراث جهانی را انواع زباله و نخاله ساختمانی احاطه کرده؛ گویا در شهر جای دیگری برای دور ریختن زباله وجود ندارد. پل تاریخی میربهاءالدین که ظرفیت تاریخی زنجان است با وجود داشتن تنها چند صدمتر فاصله از شهر به ‌دلیل نبود مدیریت و بی‌اعتنایی متولیان میراث فرهنگی، شهرداری و شهروندان به مکانی برای ریختن زباله و پسماند تبدیل شده و گویی متولی برای محافظت از این محل وجود ندارد.پل میر بهاءالدین مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان زنجان (شهر زنجان در ابتدای جاده بیجار)، روی رودخانه زنجان رود واقع شده‌است. این اثر در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۴۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
حمایت دستگاه قضا برای حفاظت از آثار تاریخی شریف‌آباد
۱۳۹۹/۱۰/۱۴
حمایت دستگاه قضا برای حفاظت از آثار تاریخی شریف‌آباد
معاون قضایی رئیس‌کل دادگستری خراسان رضوی از حمایت دستگاه قضائی برای حفاظت از آثار تاریخی و حرایم آن در روستای شریف‌آباد مشهد خبر داد.
پرسشی درباره ۹ بنای تاریخی ابلاغی به استاندار
۱۳۹۹/۱۰/۱۳ / وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری / آثار تاریخی / آثار باستانی
پرسشی درباره ۹ بنای تاریخی ابلاغی به استاندار
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبتِ ملی ۹ بنای تاریخی تهران را که در طول چند ماه گذشته خبر‌هایی از احتمال تخریب تعدادی از آن‌ها به گوش می‌رسید به استاندار تهران ابلاغ کرد.
۱۳۹۹/۱۰/۱۳
«محله آذر» قم
محله آذر قم یکی از محله‌های قدیمی در بافت ۳۱۵ هکتاری تاریخی قم واقع شده که بیشترین آثار تاریخی و ثبت شده ملی استان قم نیز در این محله است. این محله که بافتی متراکم با کوچه‌های باریک دارد در دهه اول انقلاب و شکل گیری آن نقش موثری در روند تظاهرات مردمی علیه رژیم پهلوی و شاهنشاهی داشت که مردم معترض از این معابر تنگ و باریک برای گریختن یا اختفاء در خانه‌های مردم استفاده می‌کردند. زندگی مردم در این محله ثبت و سیاق گذشته را دارد و در بازار کهنه (قدیم) قم نیز که در این محله واقع شده امکانات و وسایل زندگی دهه‌های گذشته همچنان ساخته و عرضه می‌شود. لهجه خاص قمی نیز در کلام مردم این محله همچنان رونق دارد./احمد ظهرابی
گوشه به گوشه ایران؛ «محله آذر» قم
۱۳۹۹/۱۰/۱۳
گوشه به گوشه ایران؛ «محله آذر» قم
محله آذر قم یکی از محله های قدیمی در بافت 315 هکتاری تاریخی قم واقع شده که بیشترین آثار تاریخی و ثبت شده ملی استان قم نیز در این محله است. این محله که بافتی متراکم با کوچه های باریک دارد در دهه اول انقلاب و شکل گیری آن نقش موثری در روند تظاهرات مردمی علیه رژیم پهلوی و شاهنشاهی داشت که مردم معترض از این معابر تنگ و باریک برای گریختن یا اختفاء در خانه های مردم استفاده می کردند. زندگی مردم در این محله ثبت و سیاق گذشته را دارد و در بازار کهنه(قدیم) قم نیز که در این محله واقع شده امکانات و وسایل زندگی دهه های گذشته همچنان ساخته و عرضه می شود. لهجه خاص قمی نیز در کلام مردم این محله همچنان رونق دارد.
۱۳۹۹/۱۰/۱۱
کلیسای «مریم مقدس» و آرامستان ارامنه در مشهد
کلیسای «مریم مقدس» تنها کلیسای ارامنه مشهد است که از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در فهرست آثار تاریخی و فرهنگی کشور به ثبت رسیده است. این کلیسا در خیابان امام خمینی و در حوالی میدان ده دی مشهد واقع شده است. از نمای بیرونی کلیسا، تنها گنبد سفید و سنگی آن با صلیبی که در نوک گنبد جای گرفته قابل دیدن است. این کلیسا با نام کلیسای «مسروپ مقدس» در سال ۱۹۴۱ میلادی در مشهد بنا شد و قدمت آن به دوران پهلوی اول می‌رسد. در گذشته مسیحیان مشهد در این مکان عبادت می‌کردند که پس از مهاجرت آن‌ها از مشهد، این کلیسا به ثبت ملی رسید و در حال حاضر غیرفعال است. همچنین آرامستان تاریخی ارامنه که در مرکز شهر مشهد واقع شده، تنها قبرستان مربوط به ارامنه در شهر مشهد است که از لحاظ تاریخی و سیاسی از جایگاه …
تصاویر زیبای کلیسای «مریم مقدس»
۱۳۹۹/۱۰/۱۱
تصاویر زیبای کلیسای «مریم مقدس»
تنها کلیسای ارامنه مشهد/کلیسای «مریم مقدس» تنها کلیسای ارامنه مشهد است که از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در فهرست آثار تاریخی و فرهنگی کشور به ثبت رسیده است. این کلیسا در خیابان امام خمینی و در حوالی میدان ده دی مشهد واقع شده است. در گذشته مسیحیان مشهد در این مکان عبادت می‌کردند که پس از مهاجرت آن‌ها از مشهد، این کلیسا به ثبت ملی رسید و در حال حاضر غیرفعال است.
قلعه‌ای از دل تاریخ
۱۳۹۹/۱۰/۱۰ / استانها-شهرستانها / میراث فرهنگی / آثار تاریخی / تپه باستانی / قلعه / قاجاریه
قلعه‌ای از دل تاریخ
همین که سرانگشتان دستت کوبه دروازه قدیمی قلعه را لمس می کند، گویی حس عجیبی سرتاسر وجودت را فرامی گیرد، گویی در مسیر تونل زمان به سرعت نور به گذشته بازگشته ای.
آنجا که چوب جواهر می‌شود
۱۳۹۹/۱۰/۱۰ / آثار تاریخی / چوب / تمدن بشر
آنجا که چوب جواهر می‌شود
یک پژوهشگر و باستان‌شناس گفت: انسان در آغاز آفرینش روی زمین به جهت ساختار بدنی خود در مواجهه با رویداد‌های طبیعی و خطرات و نیز برآورد نیازهایش جهت تداوم زندگی، احتمالا از دیگر جانوران ناتوان‌تر و بی‌دفاع‌تر بوده و تنها معین و پناهگاهش آغوش طبیعت و بهره‌برداری غریزی از موهباتی بوده که خداوند متعال در طبیعت به ودیعت گذاشته است.
۱۳۹۹/۱۰/۱۱
خانه‌‌ای هم سن و سال شهر زاهدان
اغلب جاذبه‌های گردشگری شهر زاهدان ناشناخته باقی مانده است. خانه ابویی یکی از این جاذبه‌ها به حساب می‌آید. این خانه توسط شخصی در دوران پهلوی به سبک معماری بومی ساخته شد و بعدها تبدیل به میراث ملی ایران گردید. به گزارش خبرآنلاین، خانه ابویی در سال ۱۳۱۱ هجری شمسی توسط زعیم ابویی که یکی از کارکنان وزارت دادگستری زاهدان آن زمان بود، ساخته شد. این خانه در بافت قدیمی شهر زاهدان قرار دارد و در زمان احداث، این قسمت از شهر به تازگی شروع به شکل‌گیری کرده بود. در واقع خانه ابویی همزمان با شکل‌گیری هسته مرکزی شهر زاهدان ساخته شد، به همین منظور اغلب افراد سن این خانه تاریخی را با شهر زاهدان برابر می‌دانند. خانه ابویی در زمینی به مساحت ۸۱۳ مترمربع احداث شد که مساحت ساختمان اصلی حدود ۴۸۰ مترمربع است. در ساخت …
نشستن غبار فراموشی بر مسجد نقشینه آران و بیدگل
۱۳۹۹/۱۰/۱۰ / آثار تاریخی / تمدن / خوشنویسی / مسجد / نقاشی
نشستن غبار فراموشی بر مسجد نقشینه آران و بیدگل
اصفهان مسجد نقشینه یا حاجی قاسم از مساجد زیبای صفوی در شهر آران و بیدگل است که از جلوه‌های این مسجد ایوان بسیار بلند آن است
رونمایی از دندان انسان ۲۵۰ هزار سال پیش
۱۳۹۹/۱۰/۰۹ / آثار تاریخی / میراث فرهنگی
رونمایی از دندان انسان ۲۵۰ هزار سال پیش
به گزارش فارس، علیرضا خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین شامگاه دوشنبه در آیین رونمایی از دندان انسان نئاندرتال از کشفیات گروه باستان شناسی ایران و فرانسه در غار قلعه کرد آوج، که در سالن اجتماعات دانشگاه آزاداسلامی واحد قزوین برگزار شد، اظهار کرد: غار قلعه کرد آوج در طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ مورد کاوش گروهی مرکب از باستان شناسان ایران و فرانسه قرار گرفت، اما شیوع بیماری کرونا فصل سوم کاوش این گروه در سال ۹۹ را متوقف کرد.
قانونی که مثل کوه پشت «نقش‌جهان» ایستاده
۱۳۹۹/۱۰/۰۸ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی اصفهان / حریم آثار تاریخی / میدان نقش‌جهان / فهرست میراث جهانی یونسکو / مجتمع تجاری / شهرداری اصفهان / دیوان عدالت اداری / دادستان اصفهان
قانونی که مثل کوه پشت «نقش‌جهان» ایستاده
رئیس انجمن صنفی مهندسین معمار اصفهان، از قانونی سخن گفت که براساس آن، هیچ‌گونه حق مکتسبه‌ای برای مالک مجتمع تجاری نیوشا وجود نخواهد داشت و در ادامه نیز، سفر معاون قضایی امور اقتصادی، اراضی و شهرسازی دیوان عدالت اداری را به اصفهان، برای بازدید از این پروژه، بسیار امیدبخش توصیف کرد.
نیاز فوری «امامزاده اسماعیل» به مرمت
۱۳۹۹/۱۰/۰۷ / استانی-فرهنگی و هنری / امامزاده / اثر تاریخی / مرمت آثار تاریخی / اداره کل اوقاف و امور خیریه استان / میراث فرهنگی اصفهان
نیاز فوری «امامزاده اسماعیل» به مرمت
یک پژوهشگر و کارشناس ارشد مرمت ابنیۀ تاریخی که به تازگی از مجموعۀ امامزاده اسماعیل بازدید کرده، با ابراز نگرانی از وضعیت این بنا از اداره کل اوقاف و میراث فرهنگی خواست که هر چه سریع‌تر به تفاهم برسند تا این بنا مرمت شود.
آجر به آجر مثل روز اول
۱۳۹۹/۱۰/۰۷
آجر به آجر مثل روز اول
شقایق عرفی‌نژاد  اگر از خیابان سمیه وارد خیابان خاقانی شوید، همان سر تقاطع، تابلویی می‌بینید که شما را به سمت ستاد سمن‌های شورای‌شهر هدایت می‌کند. به سمت این ستاد که بروید و آن را که پیدا کنید، مقابل یکی از خانه‌های تاریخی زیبای تهران ایستاده‌اید: خانه «امیرخسرو افشار». این خانه امروز در اختیار شورای‌شهر است و از آن به‌عنوان مرکز سمن‌ها استفاده می‌کند. در یک روز سرد زمستانی اواسط آذر با «رضا موسوی» کارشناس مرمت آثار تاریخی و تهران‌شناس، که سال‌ها در سازمان میراث فرهنگی هم فعالیت کرده است، به …
کاربری منزل در تبعید رهبر معظم انقلاب در ایرانشهر به مزایده گذاشته شد
۱۳۹۹/۱۰/۰۶ / مزایده بنای تاریخی / صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی / آثار تاریخی
کاربری منزل در تبعید رهبر معظم انقلاب در ایرانشهر به مزایده گذاشته شد
صندوق احیای بناهای تاریخی، خانه در تبعید رهبر معظم انقلاب در شهرستان ایرانشهر را با کاربری، موزه، پذیرایی و فرهنگی به مزایده گذاشت.
بازدیدی که ابعاد یک پروندۀ میراثی را روشن کرد
۱۳۹۹/۱۰/۰۵ / استانی-فرهنگی و هنری / میدان نقش‌جهان / میراث فرهنگی اصفهان / شهرداری اصفهان / مجتمع تجاری / حریم آثار تاریخی / میراث جهانی یونسکو / نقض قانون / دیوان عدالت اداری / قوه قضاییه
بازدیدی که ابعاد یک پروندۀ میراثی را روشن کرد
درحالی‌که ارتفاع مجاز برای ساخت‌وساز در حریم میدان ثبت جهانی شدۀ نقش‌جهان، پنج متر است، مالک یک مجتمع تجاری با گرفتن مجوز احداث ساختمانی با ارتفاع ۹ متر، خواب این میدان و دوستداران آن را آشفته کرده؛ به همین دلیل هم روز گذشته، در اقدامی ارزشمند، معاون قضایی در امور اقتصادی، اراضی و شهرسازی دیوان عدالت اداری به اصفهان سفر و از این مجتمع بازدید کرد تا از نزدیک شاهد چندوچون پروندۀ آن باشد.
آثار تاریخی شوشتر نیازمند مرمت هستند/ سرمایه‌گذاری در گردشگری
۱۳۹۹/۱۰/۰۵ / شهرستان شوشتر / آثار تاریخی / گردشگری / مرمت و احیا
آثار تاریخی شوشتر نیازمند مرمت هستند/ سرمایه‌گذاری در گردشگری
شوشتر- رئیس میراث فرهنگی شهرستان شوشتر گفت: همه آثار تاریخی شوشتر نیازمند مرمت هستند.
ثبت جهانی دو میراث ناملموس در یونسکو /برگشت آثار تاریخی از سوئیس
۱۳۹۹/۱۰/۰۴ / میراث فرهنگی / گردشگری / صنایع دستی
ثبت جهانی دو میراث ناملموس در یونسکو /برگشت آثار تاریخی از سوئیس
برگشت ۴۹ قطعه آجر لعابدار از سوئیس به ایران، ثبت جهانی مینیاتور و آیین زیارت کلیسای تادئوس در یونسکو، تشکیل کمیته گردشگری فوتبال ۲۰۲۲ از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
۱۳۹۹/۱۰/۰۴
بررسی «تاثیر بحران کرونا بر گردشگری» در مجلس
​​​​​​​رئیس فراکسیون گردشگری مجلس از بررسی تاثیرات بحران ویروس کرونا بر صنعت گردشگری با حضور مونسان در نشست این فراکسیون خبر داد.به گزارش مهر، محمدرضا دشتی اردکانی در تشریح نشست فراکسیون گردشگری، زیارت و میراث فرهنگی مجلس شورای اسلامی، از حضور علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاونان وی در این نشست به منظور بررسی تاثیرات بحران ویروس کرونا بر صنعت گردشگری خبر داد و گفت: نمایندگان حاضر در این نشست نقطه نظرات و پیشنهادهای خود را مطرح کردند و وزیر هم ضمن ارائه گزارش عملکردی از اقدامات، برنامه‌ها و فعالیت‌های مختلف وزارتخانه متبوع خود، تاثیرات بحران ویروس کرونا بر صنعت گردشگری کشورمان را تشریح کرد. رئیس فراکسیون گردشگری، زیارت و میراث فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به …
نمایندگی صندوق احیاء در فارس ایجاد شود
۱۳۹۹/۱۰/۰۳ / استانی-سیاسی / صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی / استان فارس
نمایندگی صندوق احیاء در فارس ایجاد شود
استاندار فارس گفت: برای موفقیت در زمینه مرمت و احیای آثار تاریخی فرهنگی و تداوم حرکت مثبت ایجاد شده توسط صندوق احیاء، نیازمند راه اندازی یک شعبه از این صندوق با اختیارات کامل در استان فارس هستیم.
مشهد اردهال، هویت تاریخی و فرهنگی منطقه کاشان است
۱۳۹۹/۱۰/۰۳ / استانی-شهرستانها / آثار تاریخی / کاشان
مشهد اردهال، هویت تاریخی و فرهنگی منطقه کاشان است
یک پژوهشگر آثار تاریخی و عضو هیئت‌علمی دانشگاه کاشان گفت: زیارتگاه مشهد اردهال فراتر از یک اثر تاریخی و سند هویت فرهنگی و تاریخی منطقه کاشان است و یکی از مهم‌ترین و زیباترین مجموعه‌های تاریخی- مذهبی به شمار می‌رود که به جهت معماری تاریخی، ارزش‌های فرهنگی و ‌کنش‌های آیینی اهمیت پیدا می‌کند.
اگر این هشدار به واقعیت تبدیل شود، چه؟
۱۳۹۹/۱۰/۰۳ / مجدالدین رحیمی / موزه / زلزله / بحران / موزه باستان شناسی / هشدار
اگر این هشدار به واقعیت تبدیل شود، چه؟
«ساختمان‌های موزه‌ها در صورت وقوع بحران ایمنی لازم را ندارند و متاسفانه بسیاری از آثار تاریخی و باستانی منحصر به فرد در موزه‌هایی قرار گرفته‌اند که ساختمان‌شان از مقاومت کافی در برابر زلزله، آتش‌سوزی و دیگر اتفاقات احتمالی برخوردار نیست.»
نتایج فراخوان بهره برداری از بناهای تاریخی اعلام شد
۱۳۹۹/۱۰/۰۳ / مزایده بنای تاریخی / آثار تاریخی / صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی
نتایج فراخوان بهره برداری از بناهای تاریخی اعلام شد
پیرو فراخوان واگذاری بناهای تاریخی پاکت‌های ارسالی به دبیرخانه فراخوان،با حضور نمایندگان سازمان بازرسی، وزارت میراث فرهنگی واعضای کمیسیون مزایده صندوق احیا بازگشایی و نتایج فراخوان اعلام شد.
کشف آثار ۱۸۰۰ساله در قبری در ترکیه
۱۳۹۹/۱۰/۰۲ / باستان‌شناسی / ترکیه / اکتشاف باستان‌شناسی / اثر تاریخی
کشف آثار ۱۸۰۰ساله در قبری در ترکیه
مجموعه‌ای از آثار تاریخی ۱۸۰۰ساله در قبری واقع در یکی از شهرهای باستانی ترکیه کشف شد.
پل تاریخی شاهپور
۱۳۹۹/۱۰/۰۲ / سوادکوه / آثار تاریخی / صفویه / عکس استانها
پل تاریخی شاهپور
پل تاریخی شاپور یا پل شاهپور بر روی رودخانه اوتجون در اراضی چای باغ در سوادکوه واقع شده است.
ماجرای بازگشت آثار تاریخی بوکان از سوئیس چه بود؟
۱۳۹۹/۱۰/۰۱ / میراث فرهنگی / استرداد اموال تاریخی / ارومیه / آثار تاریخی
ماجرای بازگشت آثار تاریخی بوکان از سوئیس چه بود؟
۴۹ آجر لعابدار از سوئیس به ایران برگشت این آثار در اثر فعالیت‌های غیرمجاز از کشور خارج شده و متعلق به یکی از مراکز تمدنی فرهنگ ماناها بوده است.
گزیده‌‌ی نقش برجسته‌های ایران در تهران
۱۳۹۹/۰۹/۳۰
گزیده‌‌ی نقش برجسته‌های ایران در تهران
ایلنا: نمایشگاه عکس «گزیده‌ای از نقش برجسته‌های ایران» به مناسبت هفته پژوهش به همت پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری پایگاه میراث جهانی تخت جمشید برگزار می‌شود.
شناسایی یک پل تاریخی قدیمی در بخش گل‎تپه از توابع کبودرآهنگ
۱۳۹۹/۰۹/۳۰ / آثار تاریخی / گردشگری / گردشگری و صنایع دستی / روستا / شهرستان کبودرآهنگ
شناسایی یک پل تاریخی قدیمی در بخش گل‎تپه از توابع کبودرآهنگ
ایلنا: مسئول اداره میراث‎فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی شهرستان کبودرآهنگ گفت: در پی بررسی گزارش‌های مردمی، یک پل سنگی مربوط به ۸۰ سال پیش در روستای آلان‎علیا از توابع…
‌پول چگونه شکل گرفت؟
۱۳۹۹/۰۹/۳۰ / سرویس زیارت و گردشگری / تاریخ / آثار تاریخی / سکه / دوران باستان / تاریخ تمدن ها
‌پول چگونه شکل گرفت؟
یک پژوهشگر و باستان‌شناس گفت: دانشمندان زندگی انسان را به دو دوره «جمع‌آوری غذا» و «گردآوری غذا» تقسیم کرده‌اند.
محدودیت های جدید یونسکو/ خوشنویسی جای یلدا را گرفت
۱۳۹۹/۰۹/۳۰ / شب یلدا / ویروس کرونا / یونسکو / خوشنویسی / جشن مهرگان / میراث ناملموس / نوروز
محدودیت های جدید یونسکو/ خوشنویسی جای یلدا را گرفت
مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی با اشاره به حساسیتی که دراثر پیشنهاد ثبت «حسن خط»ترکیه و «خط عربی» عربستان مطرح شد گفت: سال ۲۰۲۱ خوشنویسی را به عنوان پرونده ملی در اولویت ثبت جهانی می گذاریم.
نذر فرهنگی در خانه تاریخی ملک
۱۳۹۹/۰۹/۳۰
نذر فرهنگی در خانه تاریخی ملک
همزمان با ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار و فرارسیدن شب آیینی یلدا، کافه‌کتاب ملک در خانه تاریخی ملک بازگشایی می‌شود. ارائه خدمات گردشگری، تفریحی و کتابخوانی برای علاقه‌مندان به حوزه پژوهش و تحقیق در آثار تاریخی از مهم‌ترین ویژگی‌های کافه‌کتاب ملک است. همچنین، علاوه بر کافه‌کتاب، دفتر «گشایش وقف، نذر و اهدا» در این خانه تاریخی راه‌اندازی می‌شود. خدمات این دفتر ویژه فرهیختگان و فرهنگیانی است که آثار نفیس تاریخی مانند کتاب یا کلکسیونی ارزشمند دارند. افرادی که تمایل به وقف و اهدای مجموعه‌های خود به …
مشهدالرضا به آوازه فرهنگ و تاریخ باغ خونی افتخار خواهد کرد
۱۳۹۹/۰۹/۲۹ / سرویس زیارت و گردشگری / گردشگری / شهرداری مشهد / اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی / وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی / مرمت آثار تاریخی
مشهدالرضا به آوازه فرهنگ و تاریخ باغ خونی افتخار خواهد کرد
شهردار مشهد گفت: امیدوارم با مرمت باغ خونی گذشته را به استخدام آینده در بیاوریم و این مجموعه را در اختیار مردم مشهد و زائران قرار دهیم. این جا تبدیل به مکانی خواهد شد که مشهدالرضا به آوازه فرهنگ، ادب و تاریخ آن افتخار کند.
تعامل شورای شهر و اداره میراث فرهنگی توسعه فضاهای فرهنگی و تاریخی را به دنبال خواهد داشت
۱۳۹۹/۰۹/۲۹ / سرویس زیارت و گردشگری / گردشگری / شهرداری مشهد / شورای شهر مشهد / باغ خونی مشهد / میراث فرهنگی / اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی / مرمت آثار تاریخی
تعامل شورای شهر و اداره میراث فرهنگی توسعه فضاهای فرهنگی و تاریخی را به دنبال خواهد داشت
رئیس شورای شهر مشهد گفت: توسعه فضاهای میراثی که از مجموعه‌های در دسترس مردم است، یکی از اهداف شورای پنجم بوده که احقاق این هدف با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی امکان‌پذیر است.
توسعه آرامگاه فردوسی ۹۰ میلیاردتومان هزینه خواهد داشت/ثبت جهانی آرامگاه فردوسی طی سال‌های آینده
۱۳۹۹/۰۹/۲۹ / سرویس زیارت و گردشگری / وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی / اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی / شهرداری مشهد / مرمت آثار تاریخی / آرامگاه فردوسی
توسعه آرامگاه فردوسی ۹۰ میلیاردتومان هزینه خواهد داشت/ثبت جهانی آرامگاه فردوسی طی سال‌های آینده
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: در گزارش‌هایی که به دست من رسیده، تا امروز ۴۸ هزار میلیارد تومان برای این محدوده هزینه شده و قرار است که این عدد تا ۹۰ میلیارد تومان نیز افزایش پیدا کند.
باغ خونی به عنوان یک منطقه تاریخی در مرکز مشهد مهره مهمی برای شهر به حساب می‌آید
۱۳۹۹/۰۹/۲۹ / سرویس زیارت و گردشگری / گردشگری / وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی / باغ خونی مشهد / میراث فرهنگی / اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی / شهرداری مشهد / مرمت آثار تاریخی
باغ خونی به عنوان یک منطقه تاریخی در مرکز مشهد مهره مهمی برای شهر به حساب می‌آید
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: با توجه به اینکه باغ خونی دارای نشخصات یک باغ ایرانی است وجود آن به عنوان یک منطقه تاریخی در مرکز شهر برای مشهد مهره مهمی محسوب می‌شود.
گذر «حیدر تکیه‌سی»، چشم انتظار توافق اهالی با شهرداری
۱۳۹۹/۰۹/۲۸ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی / شهرداری تبریز / بافت تاریخی
گذر «حیدر تکیه‌سی»، چشم انتظار توافق اهالی با شهرداری
درب سرخاب همیشه برای عابران جذابیت داشته و گویا کوچه رهگذران را برای دیدن آثار و مشاغل خاص این محله و جگرپزی‌های مشهورش دعوت می‌کند، آثار تاریخی سرخاب با وجود ساخت و سازهای غیرمجاز متعدد و تخریب تقریبی بافت تاریخی این محله، هنوز زنده و نیمه جان هستند، گذر حیدرتکیه‌سی یکی از این آثار نیمه جانی است که برای احیا، چشم انتظار آشتی اهالی و مالکان مغازه‌ها با شهرداری و تعامل مردم، شهرداری و میراث فرهنگی به عنوان سه ضلع مثلث احیای آثار و بافت تاریخی، است.
تصاویر: تخریب میراث فرهنگی شهر سمنان
۱۳۹۹/۰۹/۲۸
تصاویر: تخریب میراث فرهنگی شهر سمنان
شهر سمنان با توجه به پیشینه تاریخی، میراث فرهنگی متعددی دارد که در حال تخریب است. قسمتی از بافت قدیمی شهر تعمیر و بازسازی شده و مابقی به حال خود رها شده‌اند. با توجه به عدم رسیدگی به آب انبارها و یخچال‌ها و سایر ابنیه تاریخی، در آینده نه چندان دور نابود شدن این آثار تاریخی دور از ذهن نخواهد بود.
بازدید مدیران میراث فرهنگی از آثار تاریخی آسیب‌دیده در سیلاب ابرکوه
۱۳۹۹/۰۹/۲۷ / ابرکوه / میراث فرهنگی / سیل
بازدید مدیران میراث فرهنگی از آثار تاریخی آسیب‌دیده در سیلاب ابرکوه
ایرنا- یزد- مدیرکل دفتر امور پایگاه‌های جهانی و نماینده وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به همراه مدیران استانی این وزارتخانه یکشنبه از آثار تاریخی آسیب دیده از سیلاب ابرکوه بازدید کرد. عکس:کارگر ابرقویی
اعتبار مرمت و احیای میراث فرهنگی استان سمنان ۲۰۰ میلیارد ریال است
۱۳۹۹/۰۹/۲۷ / گردشگری / سمنان / وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی / مرمت / میراث فرهنگی / اعتبارات / اعتبار / بنای تاریخی
اعتبار مرمت و احیای میراث فرهنگی استان سمنان ۲۰۰ میلیارد ریال است
سمنان- ایرنا- مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: میزان اعتبار تخصیص یافته برای مرمت و احیای آثار تاریخی استان امسال ۲۰۰ میلیارد ریال است.
پرونده ۹ کاروانسرای تاریخی یزد   برای ثبت جهانی تهیه شد
۱۳۹۹/۰۹/۲۷ / آثار تاریخی / گردشگری و صنایع دستی / وزارتخانه / یزد / یونسکو
پرونده ۹ کاروانسرای تاریخی یزد برای ثبت جهانی تهیه شد
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یزد با اشاره به پیشنهاد وزارتخانه برای تدوین پرونده کاروانسراهای ایرانی گفت:
یک پرده و هزار راز + عکس
۱۳۹۹/۰۹/۲۶
یک پرده و هزار راز + عکس
کارشناس حفاظت و مرمت آثار تاریخی اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان، نقاشی قهوه خانه ای را هنری برآمده از عمیق ترین باورهای مذهبی و اعتقادی مردمان این دیار می داند.
یادگاری‌های "سینما ایران" چیست؟
۱۳۹۹/۰۹/۲۶ / سینما ایران / تخریب آثار تاریخی / صادق هدایت
یادگاری‌های "سینما ایران" چیست؟
می‌گویند وقتی صادق هدایت فیلم «کینگ کونگ» را در «سینما ایران» تماشا…
دستور دادستانی برای شناسایی عاملان تخریب محوطه تاریخی چگاسفلی
۱۳۹۹/۰۹/۲۵ / میراث فرهنگی / میراث فرهنگی خوزستان / آثار تاریخی
دستور دادستانی برای شناسایی عاملان تخریب محوطه تاریخی چگاسفلی
مدیرکل میراث‌فرهنگی خوزستان با اشاره به طرح شکایت درباره آسیب به محوطه چگاسفلی، گفت: دادستانی با فوریت موضوع را در دستور کار خود قرار داده است.
کلنگی بالای سر اولین پادگان اردبیل
۱۳۹۹/۰۹/۲۵ / استانی-اجتماعی / پادگان 06 / معماری / آثار تاریخی / هویت شهری
کلنگی بالای سر اولین پادگان اردبیل
کمتر کسی فکر می‌کرد که حدود یکصد سال بعداز ساخته شدن اولین پادگان برای ارتش نوین آن روزگاران در اردبیل، در میانه بحران کرونا، این پادگان به محل مناقشه در اردبیل تبدیل شود.
دستگیری یک باند حفاران غیر مجاز آثار تاریخی در بخش سیوان ایلام
۱۳۹۹/۰۹/۲۵ / استانی-فرهنگی و هنری / منطقه ایلام
دستگیری یک باند حفاران غیر مجاز آثار تاریخی در بخش سیوان ایلام
مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع‌ دستی ایلام از دستگیری حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در بخش سیوان شهرستان ایلام خبر داد.
لزوم تسریع در مرمت و استحکام عمارت بوستان وثوق الدوله
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / محمد سالاری / شورای شهر تهران / شورای شهر / شهرداری تهران / مرمت و احیا / مرمت آثار تاریخی
لزوم تسریع در مرمت و استحکام عمارت بوستان وثوق الدوله
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران بر ضرورت تکمیل هرچه سریعتر عملیات مرمت و استحکام بخشی عمارت تاریخی باغ وثوق الدوله تاکید کرد.
شناسایی و فهرست نامگوی کتیبه‌های شهر سمرقند
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / آثار تاریخی / ایران / جهان اسلام / معماری / هنر
شناسایی و فهرست نامگوی کتیبه‌های شهر سمرقند
ایلنا: طرح شناسایی و فهرست نامگوی کتیبه‌های شهر سمرفند با هدف شناخت کتیبه‌های اماکن و آثار ابنیه تاریخی شهر سمرقند و شناساندن آثار تاریخی این شهر به انجام رسید.
مرمت دیوار «سرای تاریخی وزیر» قزوین آغاز شد
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی / آثار تاریخی قزوین / بازار قزوین
مرمت دیوار «سرای تاریخی وزیر» قزوین آغاز شد
مدیرکل میراث‌فرهنگی استان قزوین گفت: با توجه به آسیب جدی وارد آمده به دیوار ضلع شرقی سرای تاریخی وزیر و تهدیدی که برای بنا و تردد عابران و ساکنین محل به همراه داشت، مرمت استحفاظی دیوار ضلع جنوب‌شرقی این اثر آغاز شد.
علی اکبری: برای ساخت فیلم‌های‌ تاریخ انقلاب باید سینمای ایران صنعتی شود
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / سینمای ایران / جشنواره سینما حقیقت / مستند / + فیلم / سینما
علی اکبری: برای ساخت فیلم‌های‌ تاریخ انقلاب باید سینمای ایران صنعتی شود
تهیه‌کننده استرداد و مریم مقدس معتقد است که نبود پلاتوهای لازم برای ساخت آثار تاریخی انقلاب اسلامی ناشی از ضعف زیرساخت‌های صنعتی سینمای ایران است.
بازیگر «معمای شاه»: پس از پایان کار در بیمارستان بستری شدم
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / سریال ایرانی / بازیگران سینما و تلویزیون ایران
بازیگر «معمای شاه»: پس از پایان کار در بیمارستان بستری شدم
مهر نوشت: گیتی ساعتچی بازیگر سریال «معمای شاه» به بهانه بازپخش این سریال از علاقه‌اش به آثار تاریخی سخن گفت.
سریال‌های تاریخی برایم جذاب هستند/ نقش خوب پیشنهاد نمی‌شود
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / سریال ایرانی / تاریخ معاصر / شبکه آی فیلم
سریال‌های تاریخی برایم جذاب هستند/ نقش خوب پیشنهاد نمی‌شود
گیتی ساعتچی بازیگر سریال «معمای شاه» به بهانه بازپخش این سریال از علاقه‌اش به آثار تاریخی سخن گفت.
«برغان»؛ روستایی با تعزیه و تکیه‌ای جهانی
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / کرونا / علی اصغر مونسان / کرج / میراث فرهنگی
«برغان»؛ روستایی با تعزیه و تکیه‌ای جهانی
تهران-ایرنا- وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از تعزیه و تکیه برغان به عنوان آثار تاریخی با شهرت جهانی یاد کرد و نوشت: پل و چنارهای مسجد برغان و باقی مانده خرابه های آسیاب و بازار و کوچه‌های سنگفرش از نقاط دیدنی این روستا است.
معرفی سه بنای تاریخی گیلان به صندوق حفظ احیای کشور
۱۳۹۹/۰۹/۲۳ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی / آثار تاریخی
معرفی سه بنای تاریخی گیلان به صندوق حفظ احیای کشور
معاون میراث‌فرهنگی گیلان گفت: دو بنا از سه بنا تاریخی معرفی شده گیلان به منظور واگذاری به صندوق حفظ احیای کشور در دومین جلسه نفایس کشور مورد تایید اعضا و کمیته نفایس کشور قرار گرفتند.
۱۳۹۹/۰۹/۲۳
دو ریشه رفتار ضد‌میراث فرهنگی
در روزهای اخیر، اقدامات یک بلاگر در فضای مجازی بسیار بحث‌برانگیز بوده است؛ بلاگری که به نواحی مرزی استان سیستان‌وبلوچستان با افغانستان سفر کرده بود و با دسترسی به برخی مناطق تاریخی و باستانی که هنوز کاوش نشده‌اند بدون رعایت پروتکل‌های لازم برای حفاظت از میراث فرهنگی، آثار منقول را جابه‌جا کرده و به آنها دست زده بود تا برای صفحه شخصی خود در فضای مجازی تولید محتوا کند. بسیاری از مردم و فعالان میراث فرهنگی در آن استان همچنین کل کشور به این موضوع واکنش‌های تندی نشان دادند تا جایی که با فشار افکار عمومی، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور نیز خبر از دستگیری این بلاگر داد.  اما در یک نگاه عمیق‌تر باید دید چه عواملی موجب شد چنین اتفاقی رخ دهد؟ دو علت اصلی …
بارش برف پاییزی در« ورسک»
۱۳۹۹/۰۹/۲۲ / بارش برف / سوادکوه / آثار تاریخی / عکس استانها
بارش برف پاییزی در« ورسک»
روستای زیبا و تاریخی «ورسک» سوادکوه با داشتن پل باستانی ورسک با اولین برف در روزهای آخر پاییزی، رنگ و چهره زمستانی گرفت.
کتابی درباره «قبیله نخع در تاریخ اسلام» منتشرشد
۱۳۹۹/۰۹/۲۲ / پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی / تاریخ اسلام / آثار تاریخی
کتابی درباره «قبیله نخع در تاریخ اسلام» منتشرشد
کتاب «قبیله نخع در تاریخ اسلام و تشیع تا پایان قرن سوم هجری» به قلم اصغر منتظر القائم و مریم سعیدیان منتشر شد.
«بی‌رحمانه سینه چگاسفلی را شکافتند»
۱۳۹۹/۰۹/۲۱ / تل چگاسفلی / میراث فرهنگی / محمدحسن طالبیان / معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی / تعرض به محوطه تاریخی / عباس مقدم / باستان‌شناس
«بی‌رحمانه سینه چگاسفلی را شکافتند»
از یک سو نماد کاروان بازی‌های المپیک و پارالمپیک را یکی از آثار تاریخی ۲۸۰۰ ساله بهبهان انتخاب کرده‌اند و از سوی دیگر چشم و گوش‌شان را بستند تا صدای اعتراض‌ها را نشوند و بتوانند به راحتی لودر را از روی محوطه‌ی چگاسفلی، قدری آن‌طرف‌تر از «ارجان» عبور دهند.
از جنجال برای آثار تاریخی تا پرواز تاکسی هوایی
۱۳۹۹/۰۹/۲۰ / یونسکو / یگان حفاظت میراث فرهنگی / اینستاگرام / چین
از جنجال برای آثار تاریخی تا پرواز تاکسی هوایی
ارائه ۴ پرونده میراثی به یونسکو، جنجال بلاگر تخریبگر، مزایده بناهای تاریخی، نقش تاکسی هوایی در گردشگری از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
مرمت آب‌انبار آخوند منطقه‌ی زرتشتی‌نشین شریف‌آباد اردکان
۱۳۹۹/۰۹/۱۹ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی / اردکان / مرمت آثار تاریخی / آب انبار / زندگی مسالمت‌آمیز ادیان
مرمت آب‌انبار آخوند منطقه‌ی زرتشتی‌نشین شریف‌آباد اردکان
سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردکان از مرمت «آب‌انبار آخوند» در منطقه‌ی تاریخی شریف آباد اردکان خبر داد.
بلاگر تخریب‌گر آثار تاریخی دستگیر شد
۱۳۹۹/۰۹/۱۹
بلاگر تخریب‌گر آثار تاریخی دستگیر شد
ایلنا: فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی از دستگیری بلاگر تخریب‌گر آثار تاریخی خبر داد.
معرفی مرتکبان جرائم علیه میراث‌فرهنگی در فضای مجازی به مراجع قضایی/ دستگیری بلاگر تخریبگر آثار تاریخی
۱۳۹۹/۰۹/۱۸ / آثار تاریخی / سیستان و بلوچستان / گردشگری / گردشگری و صنایع دستی / وزارتخانه
معرفی مرتکبان جرائم علیه میراث‌فرهنگی در فضای مجازی به مراجع قضایی/ دستگیری بلاگر تخریبگر آثار تاریخی
ایلنا: فرمانده یگان حفاظت وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد:‌ اقدامات اخیری که یک بلاگر گردشگری در سیستان و بلوچستان انجام داده، غیرقابل…
آخرین تلاش‌ها برای نجات خانه تاریخی «زند نوابی»
۱۳۹۹/۰۹/۱۸ / خانه زند نوابی / بنای تاریخی / رای دیوان عدالت اداری / تخریب آثار تاریخی / معاون میراث‌فرهنگی تهران
آخرین تلاش‌ها برای نجات خانه تاریخی «زند نوابی»
معاون میراث فرهنگی استان تهران می‌گوید: هنوز توافقی با مالک خانه زند نوابی به دست نیاورده‌ایم، اما امیدواریم در جلسات بعدی با شهرداری و مالک بتوانیم با مالک بنا به توافق رسیده و باقی‌مانده‌های این بنای تاریخی را حفظ کنیم‌.
واکاوی جریان گردشگر حاشیه‌ساز
۱۳۹۹/۰۹/۱۸ / گردشگری / راهنمای گردشگری / اینستاگرام / بلاگر سفر / فضای مجازی / تخریب آثار تاریخی / گردشگری پایدار
واکاوی جریان گردشگر حاشیه‌ساز
رییس انجمن موسسات آموزش گردشگری کشور می‌گوید: برخورد با رفتارهای ساختارشکنا…
زخم ناسور میراث اصفهان
۱۳۹۹/۰۹/۱۸ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی اصفهان / حریم آثار تاریخی / ضابطه حریم آثار تاریخی / شهرداری اصفهان / پل خواجو / میدان نقش‌جهان / زاینده‌رود / فهرست میراث ملی کشور / محاکمه
زخم ناسور میراث اصفهان
نقض حریم پل خواجو، نقض حریم نقش‌جهان، نقض حریم چهارباغ، نقض حریم بقعه جعفریه، نقض پشت نقض؛ به کدام علت؟ دیوِ آز، ولعِ بلندمرتبه‌سازی، دهان باز کرده و دارد، با سرعتی هرچه‌تمام‌تر، آنچه اصفهان را نصف جهان کرده، می‌بلعد.
سلفی با اسکلت تاریخی حاشیه‌ساز شد
۱۳۹۹/۰۹/۱۷ / سلفی / اسکلت تاریخی / سیستان و بلوچستان
سلفی با اسکلت تاریخی حاشیه‌ساز شد
اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان به رفتار حاشیه‌ساز فردی که در منطقه‌ای بکر در این استان با آثار تاریخی به طرز عجیبی رفتار کرده و با آن‌ها عکس گرفته واکنش نشان داد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •