چهارشنبه, ۵ آذر, ۱۳۹۹ / 25 November, 2020
آرامگاه فردوسی
مجموعه آرامگاه فردوسی تا زمان رفع محدودیت‌های کرونا تعطیل است
۵ روز قبل / سرویس زیارت و گردشگری / آرامگاه فردوسی / کروناویروس / پروتکل بهداشتی / اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی
مجموعه آرامگاه فردوسی تا زمان رفع محدودیت‌های کرونا تعطیل است
مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی آرامگاه فردوسی گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا، این مجموعه فرهنگی از پذیرش بازدیدکنندگان معذور است و از شهروندان درخواست داریم تا زمان رفع محدودیت‌های کرونا از مراجعه به آرامگاه فردوسی خودداری کنند.
حلقه وصل ایران با اسلام‌شناسان دنیا
۵ روز قبل / احمد مسجدجامعی
حلقه وصل ایران با اسلام‌شناسان دنیا
در اوایل دوره پهلوی انجمن آثار ملی تأسیس شد تا هزاره فردوسی را برگزار و سپس ساخت آرامگاه فردوسی، حافظ، سعدی، خیام، ابن‌سینا، عطار و نادرشاه را سرپرستی کند.
۱۳۹۹/۰۸/۲۹
درب‌های بسته توس در چهلمین روز درگذشت استاد شجریان
چهل روز از درگذشت محمدرضا شجریان، خسرو آواز ایران گذشت. کسی که رفتنش اگرچه تلخ بود اما او و میراث بی‌نهایتش تا الی‌الابد در ذهن‌ها ماندگار خواهد بود. شجریان از محبوبیت به سزایی در میان مردم برخوردار است به طوری که مزار مرحوم شجریان که بنا به وصیت خودشان در کنار آرامگاه حکیم نامدار زبان و ادب فارسی یعنی ابوالقاسم فردوسی در شهر توس قرار دارد، از زمان فوتشان تا به الان به طور ویژه‌ای از مقصدهای بازدید عموم مردم شده است. از همین رو روز سه شنبه که مصادف با چهلمین روز درگذشت محمدرضا شجریان بود، جمعی از علاقه‌مندان و هنرمندان به خسرو آواز ایران در محوطه شهر توس حاضر شدند تا یادش را گرامی بدارند اما با در‌های بسته آرامگاه فردوسی مواجه شدند. افرادی که با در بسته روبه‌رو شدند دسته گل‌های خود را پشت در‌های …
عکس/ چهلم استاد شجریان پشت میله‌های فلزی آرامگاه فردوسی
۱۳۹۹/۰۸/۲۸
عکس/ چهلم استاد شجریان پشت میله‌های فلزی آرامگاه فردوسی
۲۷ آبانماه ۹۹ که مصادف با چهلمین روز درگذشت محمدرضا شجریان است، جمعی از علاقه‌مندان و هنرمندان، در محوطه شهر توس حاضر و با درهای بسته آرامگاه فردوسی مواجه شدند. درهایی که مانع از ورود عموم به آرامگاه شد. افرادی که با در بسته روبه‌رو شدند دسته گل‌های خود را پشت درهای آرامگاه فردوسی قرار دادند. این تصویر را محسن اسماعیل‌زاده در توئیترش منتشر کرده است.
۱۳۹۹/۰۸/۲۸
شجریان، احیاگر همپوشانی شعر و موسیقی
اعتماد: محمدجعفر یاحقی، عضو پیوسته شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مدیر خردسرای فردوسی در مراسم چهلمین روز درگذشت مرحوم محمدرضا شجریان که شامگاه ۲۶ آبان‌ماه، به همت خردسرای فردوسی و انجمن ادبی سیاوش به صورت مجازی برگزار شد، درباره جنبه‌هایی از کار فرهنگی و هنر شجریان سخنرانی کرد. بخش‌های از گفته‌های او را در ادامه می‌خوانید.  با جمع‌آوری و گردآوری سروده‌ها و نگاشته‌های دوستداران شجریان که به اندازه جمعیت ایران و فارسی زبان هستند، برخی از آثار را گلچین کردیم و در مجموعه‌ای که عنوان آن «مهمان مهر» است به چاپ رساندیم. این عنوان به دلیل مهری است که در سخن حافظ و آواز شجریان وجود دارد و اتفاقی که ماه مهر افتاده است. شجریان هم متولد …
مردم را به آرامگاه فردوسی و مزار استاد شجریان، راه ندادند
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / محمدرضا شجریان / ابوالقاسم فردوسی / توس
مردم را به آرامگاه فردوسی و مزار استاد شجریان، راه ندادند
محمدرضا شجریان، استاد آواز و موسیقی ایرانی، چهلمین روز درگذشت خود را تنهایی و با آرامگاهی بدون سنگ، سپری کرد.
حساسیت ملی نسبت به مجموعه آرامگاه فردوسی سرپرست مجموعه را تغییر داد
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / مجموعه آرامگاه فردوسی
حساسیت ملی نسبت به مجموعه آرامگاه فردوسی سرپرست مجموعه را تغییر داد
ایلنا: طی حکمی از سوی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی سرپرست مجموعه تاریخی‌فرهنگی فردوسی منصوب شد.
۱۳۹۹/۰۸/۲۲ / محمدرضا شجریان / عکس روز
عکس/ تعطیلی بازید از مزار شجریان
با اینکه مزار محمدرضا شجریان در فضای باز آرامگاه فردوسی و مکانی مشابه بوستان‌های شهر مشهد است، اما ستاد ملی مبارزه با کرونا این مکان را به مدت ۱۰ روز تعطیل اعلام کرده است و علاقمندان به استاد شجریان را در آستانه چهلم این استاد پرآوازه موسیقی، پشت در‌های بسته نگه داشته است.
اختصاص بودجه برای ادامه مرمت برج و باروی توس
۱۳۹۹/۰۸/۱۷ / سرویس زیارت و گردشگری / گردشگری / آرامگاه فردوسی / بازسازی برج‌ و باروی توس
اختصاص بودجه برای ادامه مرمت برج و باروی توس
رئیس امور پایش، ارزیابی و اطلاعات مدیریت سازمان برنامه و بودجه کشور از پیشنهاد تامین اعتبار به پروژه برج و باروی شهر تاریخی توس خبر داد.
تندیس چوبی شجریان بریده شد
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ / حسین علیزاده / محمدرضا شجریان / مردم ایران / مرگ / شجریان / تندیس / مزار / موسیقی ایرانی / آرامگاه فردوسی / ارامگاه
تندیس چوبی شجریان بریده شد
ایلنا: تندیسی که از محمدرضا شجریان بر تنه درخت ساخته شده بود، بریده شد.
جزییات تازه از ماجرای دریافت پول برای بازدید از مزار محمدرضا شجریان
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ / پول / خاک / محمدرضا شجریان / موزه / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
جزییات تازه از ماجرای دریافت پول برای بازدید از مزار محمدرضا شجریان
اقتصاد نیوز : طبق اعلام مسئولان مربوطه، مردم به منظور بازدید از مزار محمدرضا شجریان، خسرو آواز ایران که در جوار آرامگاه فردوسی قرار دارد، باید ورودی پرداخت کنند.
گزارش تصویری از آرامگاه محمدرضا شجریان
۱۳۹۹/۰۷/۳۰
گزارش تصویری از آرامگاه محمدرضا شجریان
اقتصادنیوز: استاد محمدرضا شجریان، ۱۷ مهرماه دار فانی را وداع گفت و پیکر او در توس و در جوار آرامگاه فردوسی و مهدی اخوان ثالث آرام گرفت، با گذشت حدود ۲ هفته از درگذشت این استاد موسیقی و آواز، مردم از سراسر ایران در مزارش حاضر و یاد او را زنده نگه می‌دارند.( عکس: ایسنا- محسن اسماعیل‌زاده)
۱۳۹۹/۰۷/۳۰
بر مزار شجریان (عکس)
استاد محمدرضا شجریان، ۱۷ مهرماه دار فانی را وداع گفت و پیکر او در توس و در جوار آرامگاه فردوسی و مهدی اخوان ثالث آرام گرفت، با گذشت حدود ۲ هفته از درگذشت این استاد موسیقی و آواز، مردم از سراسر ایران در مزارش حاضر و یاد او را زنده نگه می‌دارند.
از شایعه تا واقعیت بلیط فروشی برای رفتن به مزار شجریان
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / محمدرضا شجریان / آرامگاه فردوسی / حافظیه شیراز / شجریان / ایران
از شایعه تا واقعیت بلیط فروشی برای رفتن به مزار شجریان
به تازگی ادعا شده برای رفتن به مزار محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران بلیط فروشی شده است.
(تصاویر) حضور مردم بر سر مزار شجریان
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / محمدرضا شجریان / آرامگاه فردوسی / مشهد / شجریان
(تصاویر) حضور مردم بر سر مزار شجریان
ستاد محمدرضا شجریان، ۱۷ مهرماه دار فانی را وداع گفت و پیکر او در توس و در جوار آرامگاه فردوسی و مهدی اخوان ثالث آرام گرفت، با گذشت حدود ۲ هفته از درگذشت این استاد موسیقی و آواز، مردم از سراسر ایران در مزارش حاضر و یاد او را زنده نگه می‌دارند.
ویدئو / ۱۲ روز گذشت؛ مردم از یاد استاد می‌گویند
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / محمدرضا شجریان / محمدرضا شجریان درگذشت / استاد شجریان / استاد شجریان درگذشت / مزار استاد شجریان در توس / آرامگاه فردوسی / منطقه خراسان رضوی
ویدئو / ۱۲ روز گذشت؛ مردم از یاد استاد می‌گویند
استاد محمدرضا شجریان ۱۷ مهر امسال دار فانی را وداع گفت و پیکر او در توس در جوار آرامگاه فردوسی آرام گرفت. با گذشت حدود دو هفته از درگذشت این استاد موسیقی و آواز، مردم از سراسر ایران بر مزارش حاضر می‌شوند و یاد او را زنده نگه می‌دارند. در این ویدئو، گوشه‌هایی از حال و هوای آنجا و صحبت‌های مردم درباره این هنرمند روان‌شاد را خواهید دید و شنید.
برق پلیس، دزدان کابل را خشک کرد!
۱۳۹۹/۰۷/۲۹
برق پلیس، دزدان کابل را خشک کرد!
در پی وقوع سرقت‌های متعدد سیم و کابل از دکل‌های برق سراسری در اطراف آرامگاه فردوسی مشهد، تلاش نیروهای تجسس با صدور دستوری از سوی سرهنگ عباس صارمی ساداتی (فرمانده انتظامی مشهد) برای شناسایی و دستگیری عاملان دستبرد به دکل‌های برق آغاز شد.
آرامگاه فردوسی را که ساخت و که تمام کرد؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۸
آرامگاه فردوسی را که ساخت و که تمام کرد؟
جرقه ساخت آرامگاهی برای فردوسی بزرگ را نخست محمدتقی بهار در دل رضاشاه انداخت اما یافتن محل دقیق دفن این شاعر از سوی کیخسرو شاهرخ و وقف باغ حاج میرزا محمدعلی قائم‌مقام التولیه بود که باعث شد او بپذیرد برای ساخت این آرامگاه هزینه کند. فهرست طول و درازی از معماران دوره اول و دوم پهلوی نام خود را با این آرامگاه گره زده‌اند؛ از ارنست امیل هرتسفلد که باستان‌شناسی آلمانی بود تا کریم طاهرزاده بهزاد و بعدها هم سیحون.
ویدئو | ‌هفتمین روز درگذشت استاد شجریان با حضور خانواده استاد | همخوانی مرغ سحر به یاد خسرو آواز ایران
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / خواننده - شجریان
ویدئو | ‌هفتمین روز درگذشت استاد شجریان با حضور خانواده استاد | همخوانی مرغ سحر به یاد خسرو آواز ایران
مجموعه آرامگاه فردوسی به دلیل سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) و امام حسن مجتبی(ع) تعطیل بود با این حال صبح امروز جمعی از طرفداران استاد محمدرضا شجریان همزمان با هفتمین روز درگذشت او پشت در ورودی آرامگاه فردوسی جمع شدند و یاد و خاطره او را با خواندن آهنگ مرغ سحر زنده نگهداشتند.
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
میراث لرزاده
خانه‌های رجال تاریخی از آن جهت که یادآور آنها و تجربه‌های زیسته‌شان هستند، واجد ارزشند. همین ارزش سبب می‌شود به عنوان یک گنجینه از خاطرات جمعی جامعه حفظ شده و در معرض توجه قرار گیرند. آنچه این خانه‌ها را مهم می‌کند، اعتباری است که به واسطه انتساب به شخصی خاص به دست می‌آورند و نقشی که خانه می‌تواند ایفا بکند همین اشاره به شخص و آن هم نه اشاره به نام، بلکه به آن شخصیت اجتماعی فرد است. سال پیش در هفته تهران، خانه استاد حسین لرزاده یکی از مشهورترین معماران معاصر ایرانی به عنوان خانه‌موزه ایشان گشایش یافت. خانه‌ای که پس از سال‌ها وقفه و کاربری قبلی، تبدیل به موزه شد تا اشارتی به پدیدآورنده‌اش یعنی مرحوم لرزاده باشد. اما موزه لرزاده قرار …
ساعت فعالیت آرامگاه فردوسی تغییری نداشته است
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / سرویس زیارت و گردشگری / اماکن تاریخی / آرامگاه فردوسی / محمدرضا شجریان / اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی
ساعت فعالیت آرامگاه فردوسی تغییری نداشته است
مدیر روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: بر اساس برنامه کاری پاییز، موزه و اماکن تاریخی فرهنگی استان شامل آرامگاه فردوسی از ساعت ۸ تا ۱۷ پذیرای بازدیدکنندگان بوده و تغییری نداشته است.
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
خبرهای کوتاه
  نظر وزیر میراث درباره محل دفن محمدرضا شجریان وزیر میراث‌فرهنگی گفت: نقطه‌ای که برای دفن استاد شجریان انتخاب شده بود با رضایت خانواده و رعایت موازین میراث‌فرهنگی بود. به گزارش وزارت میراث فرهنگی، علی‌اصغر مونسان این جمله را در جلسه شورای معاونان و مدیران وزارت میراث‌فرهنگی اعلام کرد. سایت صدای میراث پیش‌تر خبر داده بود که تغییر محل دفن استاد شجریان در آرامگاه فردوسی در شرایطی صورت گرفته است که کارشناسان میراث‌فرهنگی حاضر در محل تا آخرین لحظه اصرار داشتند محمدرضا  شجریان در محل درنظر گرفته شده …
دیدار با هنرمندان خفته در آرامگاه فردوسی
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / محمدرضا شجریان / استاد / شجریان / توس / مزار / فردوسی / آرامگاه
دیدار با هنرمندان خفته در آرامگاه فردوسی
ایلنا: از صبح امروز (۲۰ مهر ماه) درهای مجموعه آرامگاه فردوسی به روی مردم باز شد و علاقمندان به فردوسی و مرحوم اخوان ثالث، فرصت یافتند تا بر مزار محمدرضا شجریان نیز…
میراث فرهنگی توس: از صبح امروز شاهد حضور علاقه‌مندان استاد شجریان در این آرامگاه هستیم
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / محمدرضا شجریان / فردوسی
میراث فرهنگی توس: از صبح امروز شاهد حضور علاقه‌مندان استاد شجریان در این آرامگاه هستیم
بیش از دو هزار نفر از علاقه‌مندان و دوستداران مرحوم استاد شجریان در نخستین روز پس از خاکسپاری پیکر استاد مسلم آواز ایران در محوطه آرامگاه فردوسی مشهد با حضور بر سر مزار ایشان به آن مرحوم ادای احترام کردند. مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس عصر یکشنبه افزود: از صبح امروز شاهد حضور علاقه‌مندان و دوستداران استاد شجریان در این آرامگاه هستیم.
تصاویر جا مانده از مراسم خاکسپاری استاد شجریان ؛ خسرو آواز ایران
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / خواننده - شجریان / خواننده - شجریان
تصاویر جا مانده از مراسم خاکسپاری استاد شجریان ؛ خسرو آواز ایران
تشییع پیکر استاد محمدرضا شجریان صبح روز گذشته ۱۹ مهر ماه در آرامگاه فردوسی با حضور خانواده استاد، هنرمندان، جمعی از مسئولین و دوستدارانش برگزار شد.
مراسم  تدفین نغمه خوان ربنا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / استانی-فرهنگی و هنری / اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی / محمدرضا شجریان / آرامگاه فردوسی
مراسم تدفین نغمه خوان ربنا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شد
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: مراسم خاکسپاری استاد شجریان با حضور خانواده استاد، مسئولان، هنرمندان فرهیخته و مردم علاقمند باشکوه تمام برگزار شد.
آرامگاه فردوسی از ۸ صبح امروز بازگشایی می‌شود
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
آرامگاه فردوسی از ۸ صبح امروز بازگشایی می‌شود
مسئول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: مجموعه آرامگاه فردوسی از ۸ صبح امروز میزبان مردم و علاقه‌مندان به استاد شجریان خواهد بود.
عروج ناباورانه مرغ سحر و تکمیل پازل عرفانی و ادبی در آرامگاه فردوسی
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / مشهد / آرامگاه فردوسی / محمدرضا شجریان
عروج ناباورانه مرغ سحر و تکمیل پازل عرفانی و ادبی در آرامگاه فردوسی
مشهد- ایرنا- پیکر خسرو آواز ایران در حالی در کنار مقبره فردوسی و مهدی اخوان ثالث در مشهد آرام گرفت که هنوز چشمان خیس خیل میلیون ها دوستدار موسیقی، آواز و ادبیات عرفانی و عاشقان پارسی گوی جهان آن را باور ندارند، اما آنچه بسیار عجیب می‌نماید پازل عرفانی و ادبی است که با دفن استاد شجریان در این محل تکمیل شد.
زمزمه مرغ سحر در بدرقه آفتاب
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
زمزمه مرغ سحر در بدرقه آفتاب
 [پولاد امین] و بالاخره سفر هشتاد ساله زنده‌یاد محمدرضا شجریان به پایان رسید و استاد در جوار آرامگاه فردوسی آرام گرفت. سفری بی‌نهایت زیبا که در اوج تمام شد. در مراسمی که تا ساعات آخر معلوم نبود در چه زمانی -و حتی کجا- برگزار خواهد شد. گفته می‌شود دشواری رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای شمار زیادی از علاقه‌مندان استاد که انتظار می‌رفت در مراسم حضور پیدا کنند، دلیل این سرگردانی بوده است.
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
بدرقه با زمزمه «مرغ سحر»
آیین تشییع و خاکسپاری زنده‌یاد محمدرضا شجریان خواننده موسیقی ایرانی صبح روزگذشته برگزار شد و این هنرمند در جوار آرامگاه فردوسی در «توس» آرام گرفت. به گزارش خبرنگار مهر، آیین تشییع و خاکسپاری مرحوم محمدرضا شجریان صبح شنبه نوزدهم مهر ماه در شهر توس و در جوار آرامگاه فردوسی برگزار شد. یکی از نکات قابل‌توجه در برگزاری این مراسم فرآیند اطلاع‌رسانی درباره تاریخ و ساعت دقیق برگزاری مراسم بود که تا حوالی نیمه شب گذشته به تاخیر افتاد.
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
ما جدا گریه کنان، ابر جدا، یار جدا
فاطمه امین‌الرعایامراسم تشییع محمدرضا شجریان در آرامگاه فردوسی برگزار و پیکر این هنرمند در کنار موزه آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد.مراسم خاکسپاری محمدرضا شجریان با حضور خانواده این هنرمند، جمع زیادی از مردم و تعدادی از مسئولان در توس و درکنار مقبره فردوسی، صبح شنبه‌ (19 مهر ماه) برگزار شد.از قرار معلوم پیکر محمدرضا شجریان که قرار بود در کنار مرحوم اخوان ثالث به خاک سپرده شود، به خواست خانواده او در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده خواهد شد.تعدادی از هنرمندان و پیشکسوتان عرصه موسیقی از جمله حمیدرضا نوربخش، سالار عقیلی، نیما جوان، پوریا اخواص، وحید تاج، زکریا یوسفی، نیلوفر محبی، علی ثابت‌نیا، علی عابدی، حسین علیشاپور، حسین پرنیا، فاضل جمشیدی و کیوان ساکت با سفر به مشهد در مراسم تشییع حضور یافته‌اند. …
سوگنامه‌ای برای سیاوش
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / حامد بهداد / خانواده / محمدرضا شجریان / موسیقی / همایون شجریان
سوگنامه‌ای برای سیاوش
آیین تشییع و خاکسپاری مرحوم محمدرضا شجریان صبح شنبه نوزدهم مهرماه در شهر توس و در جوار آرامگاه فردوسی برگزار شد.
دیدارآخر
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
دیدارآخر
احسان رحیم‌زاده- روزنامه‌‌نگار - مشهد توس در روزی که باران غم و اندوه بر «کوه و دشت و هامون» بارید، پایتخت فرهنگ و هنر ایران بود. بسیاری از هنرمندان با چشمانی اشکبار و دلی داغدیده برای آخرین وداع با اسطوره موسیقی ایران خودشان را به مکان موعود رساندند. بیرون از محوطه آرامگاه فردوسی جای سوزن انداختن نبود. مردم مشهد از ساعت‌ها پیش از مراسم خاکسپاری در فضای خارجی آرامگاه حاضر بودند. آنها آمده ‌بودند تا یک عمر تلاش هنری و خدمت صادقانه استاد را ارج نهند. زنده‌یاد شجریان حالا در میان همان مردمی بود …
میراث فرهنگی خراسان رضوی: مجموعه آرامگاه فردوسی از صبح یکشنبه میزبان بازدیدکنندگان است
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / محمدرضا شجریان / فردوسی
میراث فرهنگی خراسان رضوی: مجموعه آرامگاه فردوسی از صبح یکشنبه میزبان بازدیدکنندگان است
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: مجموعه آرامگاه فردوسی از ساعت هشت صبح یکشنبه ۲۰ مهر میزبان بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان است. وی با بیان اینکه امروز برای شرکت در مراسم خاکسپاری پیکر استاد شجریان بیش از پنج هزار نفر به محل آرامگاه مراجعه کرده بودند ادامه داد: با توجه به محدودیت فضای داخل آرامگاه فردوسی و محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کووید ۱۹، ناچار شدیم حضور این تعداد جمعیت را مدیریت کنیم.
محمدرضا شجریان؛ از بیماری تا خاکسپاری
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / بیماری محمدرضا شجریان / وضعیت جسمانی محمدرضا شجریان / محمدرضا شجریان درگذشت / محمدرضا شجریان / محل خاکسپاری محمدرضا شجریان
محمدرضا شجریان؛ از بیماری تا خاکسپاری
پیکر بی جان محمدرضا شجریان را در میان اشک و اندوه خانواده، نزدیکان و دوستدارانش امروز به خاک سپردند؛ در شهر مشهد و در جوار آرامگاه فردوسی و این شاید پایانی باشد برای زندگی دنیوی یک نام بزرگ؛ اما همان طور که این روزها بارها و بارها تاکید شده است، شجریان را با مرگ میانه ای نیست، بدرقه او با درودها همراه است. این رفتن تعالی است، پرکشیدن است به سوی معشوق تا طنین صدایش جاودان بماند در حافظه تاریخی ایرانی ها. به راستی محمدرضا شجریان مصداقی واقعی است برای عینیت بخشی به این جمله: «تنها صداست که می ماند»!
ویدئو | ۱۰۰ ثانیه با بدرقه استاد شجریان | همایون: معذرت می‌خواهم اگر امکان نبود میلیون‌ها نفر پدر را با دست خودشان به خاک بسپارند
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / خواننده - شجریان / خواننده - همایون شجریان
ویدئو | ۱۰۰ ثانیه با بدرقه استاد شجریان | همایون: معذرت می‌خواهم اگر امکان نبود میلیون‌ها نفر پدر را با دست خودشان به خاک بسپارند
مراسم خاکسپاری مرحوم محمدرضا شجریان همراه با پخش نوای جاودانه ربنای عرفانی استاد آواز ایران در محوطه آرامگاه فردوسی مشهد اجرا و پیکر وی در خاک توس کنار حکیم ابوالقاسم فردوسی آرام گرفت.
ویدئو |‌ همخوانی متفاوت مرغ سحر توسط مردم در خاکسپاری شجریان
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / خواننده - شجریان / خواننده - همایون شجریان
ویدئو |‌ همخوانی متفاوت مرغ سحر توسط مردم در خاکسپاری شجریان
مراسم خاکسپاری مرحوم محمدرضا شجریان همراه با پخش نوای جاودانه ربنای عرفانی استاد آواز ایران در محوطه آرامگاه فردوسی مشهد اجرا و پیکر وی در خاک توس کنار حکیم ابوالقاسم فردوسی آرام گرفت. همخوانی متفاوت مرغ سحر توسط مردم در خاکسپاری شجریان را در این ویدئو ببینید.
آرامگاه فردوسی برای تکمیل مدفن مرحوم شجریان بسته است
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
آرامگاه فردوسی برای تکمیل مدفن مرحوم شجریان بسته است
آرامگاه فردوسی واقع در منطقه باستانی توس در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال مشهد در پی خاکسپاری پیکر استاد مرحوم محمدرضا شجریان، به منظور آماده‌سازی محل و نصب سنگ قبر، برای ورود عموم تعطیل است.
در مراسم خاکسپاری محمدرضا شجریان چه گذشت؟ [+عکس]
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
در مراسم خاکسپاری محمدرضا شجریان چه گذشت؟ [+عکس]
ایسنا نوشت: به مشهد بازگشت، برای همیشه؛ در توس و در جوار آرامگاه فردوسی بزرگ و اخوان ثالث به خاک سپرده شد تا از این خاک و از این سرزمین، شعله‌های آوازش گرمابخش جان‌هایی باشد که سال‌ها تشنه «فریاد»ش بودند؛ حالا سه خورشید در یک خاک به هم پیوند خواهند…
ببینید| مراسم تشییع استاد محمدرضا شجریان در آرامگاه فردوسی مشهد برگزار شد+ گزارش تصویری
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / آرامگاه فردوسی مشهد / تشییع استاد محمدرضا شجریان / مراسم تشییع استاد محمدرضا شجریان
ببینید| مراسم تشییع استاد محمدرضا شجریان در آرامگاه فردوسی مشهد برگزار شد+ گزارش تصویری
شفقنا- مراسم تشییع استاد محمدرضا شجریان صبح امروز در آرامگاه فردوسی مشهد با حضور هنرمندان، جمعی از مسوولین و دوستدارانش برگزار شد. در این مراسم که با حضور خانواده استاد شجریان، جمعی از مردم و تعدادی از مسوولان همراه بود، پیکر...
ببینید | سالار عقیلی بر مزار استاد شجریان
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / سالار عقیلی / محمدرضا شجریان / هنرمندان
ببینید | سالار عقیلی بر مزار استاد شجریان
سالار عقیلی در مراسم خاکسپاری خسرو آواز ایران در آرامگاه فردوسی حضور یافت. منبع: ستاره‌ها
وداع همایون با مرغ سحر
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / موسیقی سنتی ایرانی / محمدرضا شجریان / همایون شجریان
وداع همایون با مرغ سحر
مراسم وداع با استاد شجریان امروز شنبه در کنار آرامگاه فردوسی در توس برگزار شد، بعد از دفن پیکر استاد شجریان،همایون شجریان پسر ارشد وی بر مزار پدر آواز مرغ سحر را خواند و با پدر وداع کرد.
وداع با مرد خوش آواز ایران زمین
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
وداع با مرد خوش آواز ایران زمین
مراسم خاکسپاری پیکر مرحوم استاد شجریان، امروز در آرامگاه فردوسی برگزار شد و دوستداران فرهنگ و هنر با مرد خوش آواز ایران زمین وداع کردند.
سالار عقیلی: ایران هرگز استادی همچون شجریان به خود نمی‌بیند
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / سالار عقیلی / مشهد / آرامگاه فردوسی / محمدرضا شجریان
سالار عقیلی: ایران هرگز استادی همچون شجریان به خود نمی‌بیند
مشهد- ایرنا- سالار عقیلی از خوانندگان مطرح کشور گفت: ایران هرگز استادی مانند شجریان به خود نخواهد دید و فکر نمی‌کنم مادر گیتی چنین گوهر و گنجینه‌ای را دوباره خلق کند.
پژوهشگر ادبی: شجریان فردوسی عرصه آواز ایرانی بود
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / مشهد / جایزه گرمی / محمدجعفر یاحقی / آرامگاه فردوسی / محمدرضا شجریان / دانشگاه فردوسی مشهد / استاد شجریان، نماد ادبیات و موسیقی ایران
پژوهشگر ادبی: شجریان فردوسی عرصه آواز ایرانی بود
مشهد-ایرنا- پژوهشگر و فردوسی شناس برجسته خراسان رضوی گفت: کاری که فردوسی برای ماندگاری زبان فارسی و تقویت و بازتولید هویت ملی ایران کرد، مرحوم استاد "محمدرضا شجریان" با آواز خود برای هویت فعلی ایران انجام داد و او را به فردوسی روزگار خود در عرصه آواز ایرانی مبدل ساخت.
امروز فردوسی و اخوان با نغمه شجریان خراسانیات می‌خوانند
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / سید عباس صالحی / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / مهدی اخوان ثالث / آرامگاه فردوسی / محمدرضا شجریان
امروز فردوسی و اخوان با نغمه شجریان خراسانیات می‌خوانند
تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توییتر، نوشت: امروز فردوسی و اخوان با نغمه او خراسانیات می‌خوانند و می‌نوازند.
یک قاب از حضور مردم در مراسم خاکسپاری مرحوم شجریان
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / محمدرضا شجریان / آرامگاه فردوسی / مشهد
یک قاب از حضور مردم در مراسم خاکسپاری مرحوم شجریان
مشهد ـ پیکر محمدرضا شجریان امروز در آرامگاه فردوسی مشهد به خاک سپرده شد که گوشه ای از این مراسم را با هم می بینیم.
تندیس شجریان به جوایز جشنواره‌های موسیقی اضافه شود
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / محمدرضا شجریان / داریوش پیرنیاکان / آرامگاه فردوسی
تندیس شجریان به جوایز جشنواره‌های موسیقی اضافه شود
مشهد ـ یک استاد موسیقی با بیان اینکه اهالی سینما برای خود سیمرغ بلورین دارند گفت: پیشنهاد می‌کنم جایزه‌ای به نام تندیس شجریان در جشنواره‌های موسیقی به برگزیدگان اهدا شود.
گزارش تصویری: اختصاصی دیدار از شب قبل و روز خاکسپاری استاد شجریان
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
گزارش تصویری: اختصاصی دیدار از شب قبل و روز خاکسپاری استاد شجریان
استاد محمد رضا شجریان صبح امروز در جوار آرامگاه فردوسی در توس به خاک سپرده شد.
محمدرضا شجریان در «توس» آرام گرفت/ بدرقه با زمزمه «مرغ سحر»
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
محمدرضا شجریان در «توس» آرام گرفت/ بدرقه با زمزمه «مرغ سحر»
آیین تشییع و خاکسپاری زنده‌یاد محمدرضا شجریان خواننده موسیقی ایرانی صبح امروز برگزار شد و این هنرمند در جوار آرامگاه فردوسی در «توس» آرام گرفت.
طراحی مزار و سردیس استاد شجریان نیازمند همفکری با فرزندان آن مرحوم است
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / استانی-فرهنگی و هنری / محمدرضا شجریان / آرامگاه فردوسی
طراحی مزار و سردیس استاد شجریان نیازمند همفکری با فرزندان آن مرحوم است
معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان خراسان رضوی گفت: در خصوص طراحی مزار و سردیس استاد محمدرضا شجریان باید با همایون شجریان و اداره کل میراث فرهنگی استان همفکری شود و سپس تصمیم‌گیری کنیم.
ویدئو / بدرقه زنده‌یاد شجریان به خانه ابدی
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / توس / خاکسپاری پیکر استاد شجریان / محمدرضا شجریان / شجریان / محمدرضا شجریان درگذشت
ویدئو / بدرقه زنده‌یاد شجریان به خانه ابدی
پیکر زنده‌یاد استاد محمدرضا شجریان، صبح شنبه (۱۹ مهر) در جوار آرامگاه فردوسی در شهر توس در نزدیکی مشهد مقدس به خاک سپرده شد. پیش از آن، صبح دیروز در بهشت زهرا (س) تهران نماز میت بر پیکر این هنرمند فقید اقامه شده بود. محمدرضا شجریان بعدازظهر پنجشنبه ١٧ مهر ٩٩ در سن ٨٠ سالگی در تهران درگذشت.
«پیوند مهر» در توس
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / استانی-فرهنگی و هنری / محمدرضا شجریان
«پیوند مهر» در توس
به مشهد بازگشت، برای همیشه؛ در توس و در جوار آرامگاه فردوسی بزرگ و اخوان ثالث به خاک سپرده شد تا از این خاک و از این سرزمین، شعله‌های آوازش گرمابخش جان‌هایی باشد که سال‌ها تشنه «فریاد»ش بودند؛ حالا سه خورشید در یک خاک به هم پیوند خواهند خورد.
(تصاویر) حاشیه‌هایی از خاکسپاری پیکر استاد محمدرضا شجریان
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / محمدرضا شجریان / تشییع پیکر / فردوسی / طوس / ربنای شجریان
(تصاویر) حاشیه‌هایی از خاکسپاری پیکر استاد محمدرضا شجریان
پیکر استاد محمدرضا شجریان، صبح شنبه، ۱۹مهرماه طی مراسمی با حضور خانواده این هنرمند و چهره های فرهنگی و هنری و حضور قشرهای مختلف مردم در محوطه آرامگاه فردوسی واقع در توس به خاک سپرده شد. پیکر مرحوم شجریان با پخش نوای جاودانه ربنای عرفانی استاد آواز ایران در محوطه آرامگاه فردوسی مشهد اجرا و پیکر وی در خاک توس کنار حکیم ابوالقاسم فردوسی آرام گرفت.
خاکسپاری خسرو آواز ایران
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / مشهد / موسیقی سنتی ایرانی / آرامگاه فردوسی / محمدرضا شجریان / ربنای شجریان / خواننده موسیقی سنتی ایرانی / ابوالقاسم فردوسی
خاکسپاری خسرو آواز ایران
ایرنا- مشهد- مراسم خاکسپاری مرحوم محمدرضا شجریان همراه با پخش نوای جاودانه ربنای عرفانی استاد آواز ایران در محوطه آرامگاه فردوسی مشهد اجرا و پیکر وی در خاک توس کنار حکیم ابوالقاسم فردوسی آرام گرفت.
شجریان به تمام فارسی‌زبانان تعلق دارد
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / محمدرضا شجریان / خانه موسیقی / آرامگاه فردوسی
شجریان به تمام فارسی‌زبانان تعلق دارد
مشهد ـ مدیرعامل خانه موسیقی با بیان اینکه شجریان به تمام فارسی‌زبانان تعلق دارد، پیشنهاد کرد روز اول مهر که مصادف با روز تولد استاد شجریان است، به نام ایشان نامگذاری شود. 
همایون: هزاردستان موسیقی ایران را به خاک سپردیم
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
همایون: هزاردستان موسیقی ایران را به خاک سپردیم
مراسم تشییع استاد محمدرضا شجریان صبح امروز در آرامگاه فردوسی مشهد با حضور هنرمندان، جمعی از مسوولین و دوستدارانش برگزار شد.
(ویدئو) لحظه تدفین استاد شجریان با خواندن مرغ سحر توسط همایون
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / استاد محمدرضا شجریان / محمدرضا شجریان / مراسم خاکسپاری استاد محمدرضا شجریان
(ویدئو) لحظه تدفین استاد شجریان با خواندن مرغ سحر توسط همایون
صبح امروز پیکر استاد محمدرضا شجریان در محل آرامگاه فردوسی مشهد به خاک سپرده شد. قرار بود پیکر استاد در کنار آرامگاه اخوان ثالث شاعر معاصر به خاک سپرده شود اما به دلیل جانمایی نامناسب محل تدفین، به درخواست خانواده‌ وی تغییر یافت و در محوطه موزه آرامگاه فردوسی خاکسپاری شد.
اشک‌های همایون شجریان بر مزار پدر+ عکس
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / استان خراسان / بیمارستان / پدر / خاک / همایون شجریان
اشک‌های همایون شجریان بر مزار پدر+ عکس
اقتصاد نیوز : محمدرضا شجریان صبح امروز شنبه ۱۹ مهر ماه در آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •