یکشنبه, ۱۷ فروردین, ۱۳۹۹ / 5 April, 2020
آلودگی هوا و سرطان
وزارت بهداشت: سالانه نزدیک به ۳۰ هزار نفر به خاطر آلودگی هوا زودتر فوت می‌کنند
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
وزارت بهداشت: سالانه نزدیک به ۳۰ هزار نفر به خاطر آلودگی هوا زودتر فوت می‌کنند
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: یکی از مهم‌ترین عوامل خطر سرطان‌ها آلودگی هوا است و آنچه مقدار آن در زمان آلودگی هوا بالا می‌رود، چند نوع سم، به عنوان مثال سم PAH است. وی با اشاره به اینکه آلودگی هوا در هفت شهر بزرگ ایران (حتی در خانه) هست اما همه بیماری را ایجاد نمی‌کند بلکه باعث این می‌شود که آدم‌ها زودتر بمیرند، تصریح کرد: آلودگی هوا باعث می‌شود آدمی که در معرض سرطان است، زودتر سرطان بگیرد یا کسی که مشکل قلبی دارد زودتر سکته قلبی کند. برآورد ما این است که فقط به خاطر عامل آلودگی هوا در کل کشور، سالانه حدود ۳۰ هزار نفر زودتر فوت می‌کنند.
مشاور وزیر بهداشت: «استرس» سرطان‌زاست، «پارازیت» نه!
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / چارازیت و سرطان / آلودگی هوا و سرطان
مشاور وزیر بهداشت: «استرس» سرطان‌زاست، «پارازیت» نه!
مشاور وزیر بهداشت گفت: نقش آلودگی هوا و استرس در بروز سرطان، تغییر در سیمای بروز سرطان‌ها، محرومیت ۴۰ درصد کشور از دستگاه‌های رادیوتراپی، تبلیغ دروغین روغن‌های حاوی ویتامین D. و ... از جمله مباحث مطرح در نشست خبری رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / سرطان / دلایل سرطان / درمان
متهم ردیف اول سرطان را بشناسید
نقش آلودگی هوا و استرس در بروز سرطان، تغییر در سیمای بروز سرطان‌ها، محرومیت ۴۰ درصد کشور از دستگاه‌های رادیوتراپی، تبلیغ دروغین روغن‌های حاوی ویتامین D و ... از جمله مباحث مطرح در نشست خبری رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است.
تاثیر آلودگی هوا بر سلامت استخوان‌ها
۱۳۹۸/۱۰/۱۷
تاثیر آلودگی هوا بر سلامت استخوان‌ها
آلودگی هوا نه تنها ریسک سرطان ریه، سکته و بیماری های تنفسی را افزایش می دهد، بلکه برای سلامت استخوان ها هم مضر است.
اخبار سلامت ۱۴دی ۹۸
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / ورزش / سرطان / سرطان سینه / بهداشت و سلامت
اخبار سلامت ۱۴دی ۹۸
دراین بخش از اخبار سلامتی( ۱۴ دیماه ۹۸) به نقش کاهش خطر ابتلا به۷ نوع سرطان با ۲۰ دقیقه پیاده روی روزانه، تاثیرات مخرب آلودگی هوا در تضعیف استخوان های بدن ، نقش زردچوبه در توقف رشد سلول های سرطانی و ارایه راهکار جدید در ترمیم قلب آسیب دیده آشنا می شوید.
بلای خاکستری؛  گزارش «شهروند» از تأثیر آلودگی هوا بر عملکرد قلب، مغز، سیستم تنفسی باروری، ‌سقط جنین و روان ایرانی‌ها
۱۳۹۸/۱۰/۱۱
بلای خاکستری؛ گزارش «شهروند» از تأثیر آلودگی هوا بر عملکرد قلب، مغز، سیستم تنفسی باروری، ‌سقط جنین و روان ایرانی‌ها
جهش ژنی، تخریب سلولی، اختلال در اکسیژن‌رسانی به قلب و مغز، کبد و کلیه و آسیب‌رسیدن به کیسه‌های هوایی و تأثیر بر سیستم اعصاب مرکزی تنها بخشی از بلایی است که آلودگی هوا بر سر ما و به‌طور ویژه گروه‌های حساس می‌آورد. ذرات معلق ٢,٥ میکرون منجر به آزادشدن رادیکال‌هایی می‌شوند که این رادیکال‌ها تأثیر مستقیمی بر سلول‌ها می‌گذارند و آنها را از حالت طبیعی خارج می‌کنند؛ سرطان ریه یکی از نتایج این اتفاق است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
بلای خاکستری
‏   [زهرا جعفرزاده] جهش ژنی، تخریب سلولی، اختلال در اکسیژن‌رسانی به قلب و مغز، کبد و کلیه و آسیب‌رسیدن به کیسه‌های هوایی و تأثیر بر سیستم اعصاب مرکزی تنها بخشی از بلایی است که آلودگی هوا بر سر ما و به‌طور ویژه گروه‌های حساس می‌آورد. ذرات معلق 2.5 میکرون منجر به آزادشدن رادیکال‌هایی می‌شوند که این رادیکال‌ها تأثیر مستقیمی بر سلول‌ها می‌گذارند و آنها را از حالت طبیعی خارج می‌کنند؛ سرطان ریه یکی از نتایج این اتفاق است. ذرات معلق منجر به افت عملکرد مغز می‌شوند و تفکر، تمرکز و دقت را کند و گاهی هم با ایجاد اختلال بر سیستم اعصاب محیطی، عملکرد دست‌ها و پاها را ضعیف می‌کنند. در فرآیند تخریب قلب سهم قابل توجهی دارد؛ …
۱۳۹۸/۱۰/۰۴
تهدیدات تنفس اجباری در هوای آلوده/ذرات سرطان زا در ریه شهروندان
مشکل آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور به خصوص تهران، به قدری جدی و خطرناک شده است که حتی تعطیلی یک هفته ای مدارس هم نتوانسته گره ای از مشکلات باز کند و شهروندان محکوم به تنفس هوای آلوده هستند.
چطور از خودم در برابر آلودگی هوا محافظت کنم؟
۱۳۹۸/۰۹/۳۰
چطور از خودم در برابر آلودگی هوا محافظت کنم؟
آلودگی هوا با انواع بیماری‌ها از بیماری‌های تنفسی و سرطان تا حمله قلبی و اختلال هوش کودکان ارتباط دارد، اما چه کار می‌توان کرد که بتوان از این آسیب‌ها در امان ماند.
آلودگی هوا عامل یک تا پنج درصد ابتلا به سرطان ریه است
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / بیماری قلبی / دانشگاه علوم پزشکی ایران / آلودگی هوا / سرطان
آلودگی هوا عامل یک تا پنج درصد ابتلا به سرطان ریه است
تهران- ایرنا- فوق تخصص ریه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به عوارض آلودگی هوا بر دستگاه تنفسی اشاره کرد و گفت: آلودگی هوا عامل بین یک تا ۵ درصد ابتلای افراد به سرطان‌های ریه است.
راهکارهایی برای در امان ماندن از خطرات آسمان دودی
۱۳۹۸/۰۹/۲۷
راهکارهایی برای در امان ماندن از خطرات آسمان دودی
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، آلودگی هوا تهدیدی جدی برای سلامت است که باعث افزایش احتمال بروز عوارضی همچون سکته مغزی، بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های مزمن تنفسی، سرطان و کم هوشی می‌شود، اما می‌توان با راهکارهایی از بروز برخی از این عوارض در امان ماند.
مرگ سالانه ۶۰۰ هزار کودک زیر پنج سال به دلیل آلودگی هوا
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / آلودگی هوا / مرگ
مرگ سالانه ۶۰۰ هزار کودک زیر پنج سال به دلیل آلودگی هوا
تسنیم نوشت: معاون بهداشت وزات بهداشت با بیان اینکه آلودگی هوا ششمین علت مرگ در دنیاست، گفت: اوتیسم، بیش‌فعالی، آسم و سرطان خون از اثرات الودگی هوا بر کودکان است؛ سالانه ۶۰۰ هزار کودک زیر پنج سال به دلیل آلودگی هوا می‌میرند.
معاون وزیر بهداشت: 
۳هزار مرگ در تهران به دلیل آلودگی هوا در سال گذشته
۱۳۹۸/۰۹/۱۲
معاون وزیر بهداشت: ۳هزار مرگ در تهران به دلیل آلودگی هوا در سال گذشته
طبق آمار، میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در تهران در سال ۹۷، بالغ بر ۳ هزار نفر از افراد بالای ۳۰ سال بود که بیماران مزمن تنفسی ۸۵ نفر، سرطان ریه ۹۶ نفر، بیماران قلبی ۱۰۵۸ نفر و سکته های مغزی ۵۲۶ نفر بودند
سالانه حدود ۴.۲ میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند
۱۳۹۸/۰۹/۰۵
سالانه حدود ۴.۲ میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند
آلودگی هوا مهمترین معضل زیست‌محیطی موثر بر سلامتی است که با مشکلاتی از قبیل سکته مغزی، بیماری‌های قلبی، سرطان ریه و بیماری‌های ریوی مرتبط است و براساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، سالانه حدود ۴.۲ میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۸
کبد چرب غیرالکلی و سرطان کبد و نقش آلودگی هوا در پیشرفت این بیماری‌ها
همان طور که در مطالب گذشته خواندید، آلودگی هوا همان گونه که باعث بیماری‌های قلبی و ریوی می‌شود، انواع ناهنجاری‌های کبدی مانند فیبروز و سیروز کبدی، نارسایی کبد و همین طور کبد چرب غیرالکلی و در نهایت سرطان کبد را در پی دارد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵
چطور آلودگی هوا مرموزانه و نامحسوس کبد شما را بیمار می‌کند؟
بیماری‌هایی نظیر فیبرو کبدی، سیتروز کبدی، نارسایی کبد، کبد چرب غیرالکلی و سرطان کبد از جمله سوغات‌های آلودگی هوا در کلان‌شهرها به شمار می‌رود.
۱۳۹۸/۰۸/۲۶
ارتباط تنگاتنگ آلودگی هوا با انواع بیماری‌های ریوی
وقتی در هوای آلوده نفس می‌کشیم ذرات آلاینده هوا در اعماق ریه‌های ما نفوذ می‌کند. بنابراین، جای تعجب نیست که آلودگی هوای این روزها به مجاری تنفسی آسیب جدی برساند. قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می‌تواند منجر به بروز موارد جدید بیماری آسم شود، بیماری‌های ریوی سابق در افراد را تشدید یا بدتر کند و منجر به رشد یا پیشرفت بیماری‌های مزمنی مانند سرطان ریه، بیماری‌های مزمن انسداد ریوی و آمفیزم شود. مواد آلاینده‌ هوا بر رشد ریه‌ها تاثیر منفی زیادی دارد و خطر ابتلا به بیماری‌های ریوی را در طول زندگی بیشتر خواهد کرد.آسمبیش از ۲۰ میلیون نفر از شهروندان آمریکایی که ۶ میلیون نفر از آنها کودک هستند به دلیل ابتلا به بیماری آسم به سختی نفس می‌کشند. آسم یک بیماری مزمن ریوی است که به دلیل التهاب و باریک شدن مجاری …
خوراکی‌های مفید برای کاهش اثرات آلودگی هوا
۱۳۹۸/۰۸/۲۲
خوراکی‌های مفید برای کاهش اثرات آلودگی هوا
در روزهای اخیر تهران و تعدادی از کلانشهرهای کشور با معضل آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌کنند. یکی از مهمترین حواشی آلودگی هوا خسارت‌های سلامتی ناشی از این معضل زیست محیطی است و بنا به اذعان متخصصان، آلودگی هوا می‌تواند باعث سرگیجه، تهوع، ضعف و سستی و در طولانی‌مدت منجر به اختلالات قلبی-عروقی، سرطان ریه و سکته‌ شود.
شلیک به کُردها با فسفر سفید
۱۳۹۸/۰۸/۱۸
شلیک به کُردها با فسفر سفید
قوانین فسفر سفید یعنی ترکیه تنها نیست قابلیت شیمیایی فسفر سفید در سوزاندن و تولید حرارت شدید، این ماده شیمیایی را به سلاح موثری در روشن کردن میدان جنگ و همچنین انتشار و تولید دود برای مخفی کردن حرکت نیروهای زمینی تبدیل کرده است. به دلیل سودمندی این سلاح، قوانین زیادی برای حفظ استفاده از فسفر سفید وجود دارد. از سوی دیگر، «تولِفسِن»، رئیس بخش آلودگی تسلیحات در کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ می‌گوید: «معمولا فسفر سفید جزو مواد شیمیایی ذیل کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی نیز به حساب نمی‌آید.» تولِفسِن می‌افزاید: «فسفر سفید در اغلب انبارهای تسلیحاتی عُرفی در سراسر جهان وجود دارد و به منظور تولید دود، در عقب‌نشینی یا بازیابی نیروها در میدان جنگ، استفاده می‌شود. همچنین به دلیل این‌که فسفر سفید در صورت مجاورت …
۱۳۹۸/۰۷/۲۹
کشت سرطان در زمین‌های خشک جنوب شهر
وحید استرون: سال گذشته بود که روزنامه ایران در گزارشی میدانی نوشت که آلودگی هوا و آبیاری زمین‌های کشاورزی با آب تصفیه نشده فاضلاب در روستای کزاز شازند، موجب افزایش سرطان، نازایی، جنین‌های بدون قلب، معلولیت‌های کودکان، بیماری‌های پوستی و در نهایت مرگ و میر شده است که این موضوع...
هزینه‌کرد ۱۶ درصد بودجه سلامت کشور برای اهوازی‌ها/ آلودگی هوا مردم را درگیر سرطان و هزینه‌های گزاف آن می‌کند
۱۳۹۸/۰۴/۰۲
هزینه‌کرد ۱۶ درصد بودجه سلامت کشور برای اهوازی‌ها/ آلودگی هوا مردم را درگیر سرطان و هزینه‌های گزاف آن می‌کند
ایلنا: معاون محیط‌زیست انسانی سازمان محیط‌زیست از هزینه‌کرد ۱۶ درصد بودجه سلامت کشور در شهر اهواز خبر داد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •