چهارشنبه, ۲۲ مرداد, ۱۳۹۹ / 12 August, 2020
ادبیات نوجوان
سندباد بحری و اولیس و غول یک چشم
۲۷ ساعت قبل
سندباد بحری و اولیس و غول یک چشم
«سندباد بحری» و «اولیس و غول یک چشم» 2عنوان از سری هفتم و هشتم «کتاب‌های طلایی» نشر نو هستند که به تازگی منتشر شده‌اند. در واقع کتاب‌های طلایی، نام مجموعه‌ای از کتاب‌های کودک و نوجوان است که در دهه ۴۰ توسط انتشارات امیرکبیر به چاپ می‌رسید.  در کتاب‌های این مجموعه تعدادی از مشهورترین و بهترین داستان‌های کلاسیک، اغلب با ترجمه محمدرضا جعفری منتشر شدند و شاید بتوان گفت که بسیاری از کودکان و نوجوانان در آن سال‌ها با کتاب‌های این مجموعه با جهان ادبیات آشنا شدند. با گذشت چیزی بیش از ۵۰ سال از آغاز انتشار …
ازدیاد آثار ترجمه و نامتناسب با فرهنگ‌ما بخاطر صرفه مالی ناشرها/ امنیت شغلی نداریم
۲ روز قبل / استانی-فرهنگی و هنری / ادبیات کودک و نوجوان / کتاب کودک
ازدیاد آثار ترجمه و نامتناسب با فرهنگ‌ما بخاطر صرفه مالی ناشرها/ امنیت شغلی نداریم
یک نویسنده کتاب کودک عنوان کرد: ناشرها به خاطر صرفه جویی در هزینه بیشتر سمت چاپ کتاب‌های ترجمه می‌روند به‌طوری که می‌بینیم کتاب‌هایی که در حوزه ادبیات کودک و نوجوان چاپ می‌شود، تناسبی با فرهنگ ایرانی‌ اسلامی ما ندارد.
۳ روز قبل
آغاز طرح «تابستانه کتاب» در سراسر کشور
طرح تابستانه کتاب از دیروز (۱۸ مرداد) در کتابفروشی‌های عضو این طرح در سراسر کشور آغاز به کار کرد.به گزارش «ابتکار» به نقل از  روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران،  ۷۶۱ کتابفروشی از ۳۱ استان کشور در طرح «تابستانه کتاب» مشارکت کرده‌اند که از دیروز (۱۸ مردادماه) با یارانه ۲۰ درصدی کتاب‌های عمومی، کودک و نوجوان و دانشگاهی را به مخاطبان ارائه می‌کنند. در این طرح، استان تهران با ۱۱۵ کتابفروشی، اصفهان با ۸۵ کتابفروشی و خراسان رضوی با ۸۱ کتابفروشی بیشترین مشارکت را از آن خود کرده‌اند.اسامی و مشخصات کتابفروشی‌های عضو طرح «تابستانه کتاب ۹۹» به تفکیک هر استان بر روی سایت  tarh.ketab.ir  قابل مشاهده است. در این طرح که با شعار «کتاب بخوانیم، ایمن بمانیم» از دیروز (۱۸ مردادماه) آغاز و تا ۳۰ مرداد ادامه …
جایزه کتاب ماه و سال به رشد ادبیات کودک و نوجوان کمک می‌کند
۴ روز قبل / عباس جهانگیریان / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان / وزارت ارشاد
جایزه کتاب ماه و سال به رشد ادبیات کودک و نوجوان کمک می‌کند
داور فصل بهار نخستین جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون پرورش فکری، این جایزه را فرصتی برای رشد ادبیات کودک و نوجوان عنوان کرد.
ماجرای درخت اناری که پرتقال داد!
۱۳۹۹/۰۵/۱۶
ماجرای درخت اناری که پرتقال داد!
نیلوفر نیک‌بنیاد: اگر اهل خواندن کتاب‌های ترجمه باشید محال است «محبوبه نجف‌خانی» را نشناسید. او از مترجمان قدیمی و پرکاری است که سال‌هاست به‌صورت تخصصی در زمینه‌ی ترجمه‌ی کتاب‌های کودک و نوجوان فعالیت می‌کند. نام نجف‌خانی روی جلد کتاب می‌تواند این اطمینان را به شما بدهد که بدون ذره‌ای تردید کتاب را بردارید و بخوانید و از ترجمه‌اش لذت ببرید. به‌سراغ او رفتیم تا از حال‌و‌هوای این روزهای ادبیات سؤال کنیم. به‌تازگی چه کتابی برای نوجوانان ترجمه کرده‌اید؟ جدیدترین رمانی که برای نوجوانان ترجمه کرده‌ام …
رونمایی از مجموعه 10 جلدی «یادداشت‌های یک فرشته»
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / ادبیات کودک و نوجوان
رونمایی از مجموعه 10 جلدی «یادداشت‌های یک فرشته»
مجموعه 10 جلدی «یادداشت‌های یک فرشته» و «در جیب باد» با حضور نویسنده و جمعی از فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان رونمایی شد.
«پژوهشنامه‌ ادبیات کودک و نوجوان» منتشر شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / فصلنامه‌ تخصصی پژوهشنامه‌ ادبیات کودک و نوجوان
«پژوهشنامه‌ ادبیات کودک و نوجوان» منتشر شد
بیستمین شماره‌ فصلنامه‌ تخصصی پژوهشنامه‌ ادبیات کودک و نوجوان به همراه فهرست «لاک‌پشت‌ پرنده» منتشر شد.
ثبت ادبیات و تاریخ دفاع مقدس با محوریت حوزه کودک و نوجوان
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / استانی-اجتماعی / دفاع مقدس / ادبیات کودک و نوجوان
ثبت ادبیات و تاریخ دفاع مقدس با محوریت حوزه کودک و نوجوان
رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس، با بیان اینکه جهت گیری سازمان به سمت حوزه کودک و نوجوان است، گفت: همکاری خوبی را با آموزش و پرورش به عنوان زیربنای فرهنگی و تربیتی نسل جدید آغاز کردیم.
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
دوچرخه نامى ماندگار در تاریخ مطبوعات خواهد بود
نیلوفر نیک‌بنیاد: سیدعلی کاشفی‌خوانساری نزدیک به 30 سال است که در زمینه‌ی ادبیات کودک و نوجوان فعالیت و پژوهش می‌کند. او تا به‌حال سردبیری نشریات زیادی را به عهده داشته و چند صد یادداشت و مقاله‌ی تخصصی درباره‌ی مطبوعات کودک و نوجوان نوشته است. هم‌چنین سوابق اداری و اجرایی بسیاری در این زمینه داشته و جوایزی هم دریافت کرده است. کاشفی‌خوانساری علاوه بر داستان‌های بسیاری که برای کودکان و نوجوانان نوشته است، در زمینه‌ی تاریخ مطبوعات کودک و نوجوان ایران هم پژوهش‌های بسیاری داشته و کتاب‌های «قصه‌ی روزنامه‌جات …
جزئیات آیین سپاس کانون پرورش فکری اعلام شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / هفته ملی کودک / حامد رهنما / کتاب کودک / انقلاب اسلامی ایران
جزئیات آیین سپاس کانون پرورش فکری اعلام شد
نشان سپاس جایزه‌ جدیدی است که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نام‌آورترین چهره‌های شاخص عرصه هنر و ادبیات کودک و نوجوان و پیش‌کسوتان این عرصه در داخل یا خارج از کشور اعطاء می‌کند.
چهره‌های هنر و ادبیات کودک، تقدیر می‌شوند
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / کانون پرورش فکری / ادبیات / نویسنده / ناشران - صنعت نشر
چهره‌های هنر و ادبیات کودک، تقدیر می‌شوند
نشان سپاس، جایزه‌ جدیدی است که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نام‌آورترین چهره‌های شاخصِ هنر و ادبیات کودک و نوجوان و پیش‌کسوتان این عرصه در داخل یا خارج از کشور اعطا می‌کند.
اعلام جزییات نشان سپاس کانون
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
اعلام جزییات نشان سپاس کانون
نشان سپاس جایزه‌ جدیدی است که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نام‌آورترین چهره‌های شاخص عرصه هنر و ادبیات کودک و نوجوان و پیشکسوتان این عرصه در داخل یا خارج از کشور اعطا می‌کند.
بازى با عطر ادبیات کهن!
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
بازى با عطر ادبیات کهن!
اصغر بادپر: بعضی از بازی‌ها می‌توانند ما را دور هم جمع کنند و می‌توانند برای لحظه‌ای هم که شده، دنیای کوچک موبایلی را به‌هم بزنند. بازی‌های حرکتی مثل ادابازی یا پانتومیم از این‌دسته‌اند؛ بازی‌های کارتی هم همین‌طور و البته بازی‌های محلی که در شهرهای گوناگون رایج است. اداره‌ی کل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان که از سال گذشته پروژه‌ای را به‌نام «طراحی بازی با اقتباس از داستان‌های ادبیات فارسی» آغاز کرده، حالا به مرحله‌ی تولید این بازی‌ها رسیده است. رمز و راز …
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
حضور روح عجیب در باغ شازده قجری
رمان «ماه‌شرف» نوشته شرمین نادری توسط انتشارات آوند دانش منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش مهر، رمان «ماه‌شرف» نوشته شرمین نادری به‌تازگی توسط انتشارات آوند دانش منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌کتاب یکی از عناوین مجموعه «نقطه سر خط (داستان‌های ایرانی)» است که این‌ناشر چاپ می‌کند. شرمین نادری نویسنده این‌کتاب متولد سال ۱۳۵۵ و دارای مدرک کارشناسی ارشد تصویرسازی از دانشگاه تهران است. او از سال ۱۳۸۰ به‌عنوان نویسنده و تصویرگر نشریات مختلف ادبی و کودک و نوجوان فعالیت کرد و قصه‌گویی و قصه‌نویسی برای برنامه‌های مختلف تلویزیونی را نیز در کارنامه دارد. کتاب‌های او از سال ۸۳ به این‌سو، بیشتر به تاریخ و ادبیات کهن ایران مربوط می‌شوند. او قصه‌های قدیمی و گذشته‌ها را دوست دارد. رمان «ماه‌شرف» هم درباره …
گفت‌وگو با یوسف قوجق، برگزیده جایزه قلم زرین
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
گفت‌وگو با یوسف قوجق، برگزیده جایزه قلم زرین
یوسف قوجق شتابزدگی و برخورد ساده‌انگارانه را از مسائل ادبیات کودک و نوجوان می‌داند و معتقد است نویسندگان عموم نوجوانان را در نظر نمی‌گیرند و به اصطلاح لاکچری می‌نویسند. او همچنین با انتقاد از نهادهای مختلف معتقد است برگزیده شدن کتاب در حد یک خبر و جشنواره باقی می‌ماند.
از کتاب‌های لاکچری تا سیستم فشل کتاب‌خوانی!
۱۳۹۹/۰۴/۲۷ / یوسف قوجق / ادبیات کودک و نوجوان / جایزه قلم زرین
از کتاب‌های لاکچری تا سیستم فشل کتاب‌خوانی!
یوسف قوجق شتابزدگی و برخورد ساده‌انگارانه را از مسائل ادبیات کودک و نوجوان می‌داند و معتقد است ما در محتوای کتاب‌های مان هم ضعف داریم و نویسندگان عموم نوجوانان را درنظر نمی‌گیرند و به اصطلاح لاکچری می‌نویسند. او همچنین با انتقاد از نهادهای مختلف، معتقد است برگزیده شدن کتاب در حد یک خبر و جشنواره باقی می‌ماند.
مرگ ادبیات کودک از دهه ۷۰ آغاز شد/ اجازه دادیم ژانر وحشت ‌‌یکه‌تازی کند
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / ادبیات کودک و نوجوان
مرگ ادبیات کودک از دهه ۷۰ آغاز شد/ اجازه دادیم ژانر وحشت ‌‌یکه‌تازی کند
مجید عمیق، مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان، می‌گوید: اجازه داده‌ایم ژانر وحشت در ادبیات کودک و نوجوان یکه‌تازی کند‌؛ در حالیکه نیاز امروز ادبیات واقع‌گرا‌، اخلاقی و انسانی است.
کاهش خرید کتاب‌های تولید شده کودک و نوجوان/کودکانمان را دریابیم
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / سازمان صداوسیما / کتاب کودک / ادبیات کودک و نوجوان
کاهش خرید کتاب‌های تولید شده کودک و نوجوان/کودکانمان را دریابیم
انجمن‌های فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان و تصویرگران ایران، بیانیه‌ای را به مناسبت هفته ادبیات کودک و نوجوان منتشر کردند.
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
۲۳ عنوان کتاب جدید در کانون پرورش فکری
۲۳ عنوان کتاب جدید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از سوی انتشارات کانون آماده چاپ شد. به گزارش مهر، در سال «جهش تولید» و در شرایط بحرانی ناشی از شیوع بیماری کرونا در کشور، نویسندگان حوزه ادبیات کودک و نوجوان با انگیزه‌ای مضاعف برای کودکان و نوجوانان قلم می‌زنند.اکنون هم‌زمان با روز ملی ادبیات کودک و نوجوان، حاصل اندیشه و قلم نویسندگان ایران در روزهای پرتشویش و سخت کرونا به بار نشست است و شاهد آماده شدن ۲۳ عنوان کتاب با موضوع‌های متنوع با چشم‌اندازی ویژه و نگاهی امیدوارانه به آینده‌ای روشن در انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستیم.این آثار به قلم نویسندگان نام‌آشنای حوزه ادبیات کودک و نوجوان همچون مصطفی رحماندوست، زهره پریرخ، فرهاد حسن‌زاده، طاهره ایبد، زنده‌یاد سوسن طاقدیس، محمدرضا …
نویسنده کودک به مخاطب خودش نزدیک تر شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / استانی-اجتماعی / ادبیات کودک و نوجوان
نویسنده کودک به مخاطب خودش نزدیک تر شود
شاعر برجسته کودک و نوجوان، با تاکید بر لزوم افزایش سهم کودک در ادبیات، تصریح کرد: نکته‌ای که در روز ملی ادبیات کودک و نوجوان باید مورد توجه قرار گیرد این است که با وجود تمام دغدغه‌های صنفی نویسندگان در چنین روزهایی نویسنده کودک باید تلاش کند به مخاطب خودش نزدیک‌تر شود.
مرور تجربه‌های خلاقانه برای تربیت کودکان ایرانی
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / انتشارات راه یار / ادبیات کودک و نوجوان / خانواده / تربیت کودکان
مرور تجربه‌های خلاقانه برای تربیت کودکان ایرانی
کتاب «پرچمدار کوچک من» ازجمله آثاری است که به‌دلیل مسائل تربیتی و آموزشی، می‌توان آن را در روز ادبیات کودک و نوجوان به دیگران توصیه کرد.
داستان دنباله دار آرمگاه زنگار گرفته آذریزدی
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / استانی_ فرهنگ و هنر / مهدی آذریزدی / ادبیات کودک و نوجوان
داستان دنباله دار آرمگاه زنگار گرفته آذریزدی
طرح بازپیرایی مقبره اذریزدی پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران باز هم پس از گذشت 10 سال زنگار گرفته باقی ماند.
کانون پرورش فکری، روز ملی ادبیات کودک را تبریک گفت
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / مهدی آذریزدی / کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان / مولوی
کانون پرورش فکری، روز ملی ادبیات کودک را تبریک گفت
روز ملی ادبیات کودک و نوجوان که طی سال‌های اخیر در تقویم رسمی کشور عزیزمان ثبت شده است، مُهر تاییدی بر قبول هویت فردی و اجتماعی کودکان و نوجوانان ایرانی به عنوان مخاطبانی موثر است.
ادبیات کودک و نوجوان مهمترین بخش فعالیت‌های ادبی است
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / استانی-فرهنگی و هنری / ادبیات کودک و نوجوان / احمد اکبرپور / محمدرضا سرشار / فرهاد حسن‌زاده / استان فارس
ادبیات کودک و نوجوان مهمترین بخش فعالیت‌های ادبی است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، ادبیات کودک و نوجوان را مهمترین بخش از فعالیت‌های ادبی دانست و گفت: همیت ادبیات کودک و نوجوان به دلیل آنست که هیچ یک از انواع فعالیت ادبی در دوران معاصر به اندازه ادبیات کودک و نوجوان سازنده نبوده است.
رشد اجتماعی و آگاهی بخشی؛ از رسالت های ادبیات کودک و نوجوان
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / استانی-اجتماعی / ادبیات کودک و نوجوان
رشد اجتماعی و آگاهی بخشی؛ از رسالت های ادبیات کودک و نوجوان
شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از ۱۸ تیرماه سال ۸۸ یعنی بعد از درگذشت مهدی آذر یزدی، نویسنده ای که بیش از ۲۰ عنوان کتاب برای کودکان سرزمینمان نگاشته، این تاریخ را به عنوان روز رسمی ادبیات کودک و نوجوان اعلام کرد، اما ادبیات کودک و نوجوان چیست؟
آموزش و پرورش مجالی برای تخیل‌ورزی کودکان باقی نمی‌گذارد
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
آموزش و پرورش مجالی برای تخیل‌ورزی کودکان باقی نمی‌گذارد
۱۸ تیرماه را به‌عنوان روز ملی ادبیات کودک و نوجوان نام‌گذاری کرده‌اند؛ هرچند هنوز خانواده‌ها و نهاد آموزش‌وپرورش اهمیتی کم برای ادبیات کودک و نوجوان تخیل‌ورز قائل هستند.
شیرین‌نویسی در ادبیات کودکان و نوجوانان اهمیت دارد/ به ثبت آثارم در کمیته حافظه ملی ایران افتخار می‌کنم
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / ادبیات / ایران / کودکان و نوجوانان / ادبیات کودک و نوجوان / روز ملی ادبیات کودک و نوجوان
شیرین‌نویسی در ادبیات کودکان و نوجوانان اهمیت دارد/ به ثبت آثارم در کمیته حافظه ملی ایران افتخار می‌کنم
ایلنا: هوشنگ مرادی کرمانی نسبت به اهمیت شیرین نویسی داستان درباره کودک در حوزه ادبیات کودک و نوجوان تاکید کرد.
بازدید حق‌شناس از کتابخانه مصطفی رحماندوست | برنامه شهرداری برای کتابخانه تخصصی کودک تهران
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
بازدید حق‌شناس از کتابخانه مصطفی رحماندوست | برنامه شهرداری برای کتابخانه تخصصی کودک تهران
محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران همزمان با روز ادبیات کودک و نوجوان از کتابخانه مصطفی رحماندوست در منطقه ۳ تهران بازدید کرد.
کتاب شعر رضوی «این‌لحظه‌ها را دوست دارم» چاپ شد
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / انتشارات به‌نشر / امام رضا(ع) / ادبیات کودک و نوجوان
کتاب شعر رضوی «این‌لحظه‌ها را دوست دارم» چاپ شد
کتاب شعر کودکانه رضوی «این‌لحظه‌ها را دوست دارم» سروده مریم زرنشان همزمان با روز ادبیات کودک و نوجوان توسط انتشارات به‌نشر منتشر و راهی بازار نشر شد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
فرهنگنامه کودک و نوجوان
مراسم رونمایی از جلد نوزدهم «فرهنگنامه کودک و نوجوان» همزمان با روز ملی ادبیات کودک و نوجوان برگزار می‌شود. نشست رونمایی از جدیدترین فرهنگنامه کودک و نوجوان به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، ساعت ۱۹ امروز چهارشنبه (۱۸ تیرماه) با سخنرانی نصرالله افاضل و علیرضا میرفخرایی به صورت آنلاین توسط اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و با همکاری شورای کتاب کودک در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود. این رونمایی آنلاین به صورت زنده در اینستاگرام اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به آدرس: andishgah.nlai پخش می‌شود. روز کتاب کودک و نوجوان فرصت مناسبی جهت آشنا کردن کودکان با کتاب و بهانه‌ای برای ورود کتاب به زندگانی کودکان است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۷
قصه‌ خوانی برای کودکان محک
هنرمندان یاور کودکان مبتلا به سرطان در رویداد «یک هفته قصه‌خوانی با محک» که به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان ‏برنامه‌ریزی شده است، قصه‌های کوتاه کودکانه را در دوران شیوع کرونا هر شب از طریق ویدیو در اینستاگرام این سازمان به ‏خانه‌های کودکان ایرانی می‌برند. به گفته بهناز آسنگری، مدیر واحد خدمات حمایتی محک، رویداد یک هفته قصه‌خوانی با محک ‏از هفدهم تیر آغاز می‌شود و قصه‌خوانی فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان و هنرمندانی چون عزت‌الله الوندی، حسن ‏معجونی، آزاده مؤیدی‌‏‎فرد، بهار کاتوزی، الکا هدایت و... هر شب در اینستاگرام رسمی محک پخش می‌شود. پیش از این ‏‏«کیهان.ز» پدری که امروز یکی از …
کبوترانه؛ بسته کتاب پیشهادی کودک
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / مشرق نیوز / کتاب / نمایشگاه کتاب
کبوترانه؛ بسته کتاب پیشهادی کودک
انتشارات شهید کاظمی با همکاری انتشارات جمال به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان اقدام به برگزاری مسابقه و بسته پیشنهادی کتاب کودک تحت عنوان "کبوترانه" ویژه رده سنی۶ تا ۱۲ سال نموده است.
هنرمندان یاور محک برای همه کودکان قصه می‌خوانند
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / یاور محک / کودکان / محک
هنرمندان یاور محک برای همه کودکان قصه می‌خوانند
«رویداد یک هفته قصه‌خوانی با محک از روز ۱۷ تیر آغاز می‌شود و قصه‌خوانی فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان و هنرمندانی، چون عزت‌الله الوندی، حسن معجونی، آزاده مؤیدی‌‎فرد، بهار کاتوزی، الکا هدایت و... هر شب در اینستاگرام رسمی محک پخش می‌شود.»
جوایز شورای کتاب کودک اعلام می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / شورای کتاب کودک
جوایز شورای کتاب کودک اعلام می‌شود
جوایز شورای کتاب کودک در روز ملی ادبیات کودک و نوجوان معرفی می‌شوند.
اختتامیه پویش نامه به سردار آسمانی برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / سردار سلیمانی / ترور سردار سلیمانی / حوزه هنری / ادبیات کودک و نوجوان / حجت‌الله ناظری
اختتامیه پویش نامه به سردار آسمانی برگزار می‌شود
اختتامیه پویش نامه به سردار آسمانی همزمان با روز ادبیات کودک و نوجوان توسط حوزه هنری کودک و نوجوان برگزار می‌شود.
برگزاری ۶۲ کارگاه ادبی برای دانش‌آموزان/ طرح آموزش ۱ میلیون نویسنده نوجوان کلید خورد
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / کتاب و ادبیات
برگزاری ۶۲ کارگاه ادبی برای دانش‌آموزان/ طرح آموزش ۱ میلیون نویسنده نوجوان کلید خورد
طرح جامع توانمندسازی و دانش‌افزایی دانش‌آموزان، دانشجویان و معلمان با هدف افزایش میزان مطالعه در میان گروه‌های هدف آغاز شد. کارگاه گفتمان ادبی، بررسی رابطه ادبیات و سینما، آشنایی با نسخ خطی و ... از جمله موضوعات ۶۲ کارگاه این طرح است.
فرشید مثقالی؛ تصویرگر نوگرا و گرافیست مولف
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / براتیس لاوا / ایتالیا / نشان آبان / سعدی / مرتضی ممیز
فرشید مثقالی؛ تصویرگر نوگرا و گرافیست مولف
تهران- ایرنا- فرشید مثقالی تصویرگر، مجسمه‌ساز، کارگردان، انیمیشن‌ساز، نویسنده و از برجسته‌ترین طراحان معاصر به شمار می‌رود که در۱۳۵۳ خورشیدی برنده جایزه‌ معتبر «هانس کریستین آندرسن» معروف به نوبل ادبیات کودک و نوجوان شد. مثقالی در گفت‌وگوهایش خود را شاگرد و تحت تاثیر آثار «مرتضی ممیز» معرفی کرده است.
مدیران هفتادساله و جوانان چهل‌ساله
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / سیدعلی کاشفی خوانساری
مدیران هفتادساله و جوانان چهل‌ساله
سیدعلی کاشفی خوانساری در نگاهی به وضعیت ادبیات کودک و نوجوان در ایران، از «مدیران هفتادساله و جوانان چهل‌ساله» نوشته است.
سختی‌های نوشتن برای نوجوانان از زبان نویسنده طلبه/ ادبیات دینی کودک ایران وارد مرحله جدیدی می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / ادبیات کودک و نوجوان / کتاب و ادبیات
سختی‌های نوشتن برای نوجوانان از زبان نویسنده طلبه/ ادبیات دینی کودک ایران وارد مرحله جدیدی می‌شود؟
علی شعیبی از جمله روحانیونی است که وارد کار در دنیای کتاب کودک و نوجوان شده است. او در گفت‌وگویی با تسنیم از سختی‌های کار برای این گروه سنی می‌گوید.
دشواری نوشتن درباره مسائل «رومیناها»
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / جمال‌الدین اکرمی / قتل رومینا / خشونت خانگی
دشواری نوشتن درباره مسائل «رومیناها»
جمال‌الدین اکرمی با اشاره به دشواری نوشتن درباره مسائل «رومیناها» در ادبیات می‌گوید: ادبیات کودک و نوجوان ما بیشتر از آن‌که آگاهی‌دهنده باشد سرگرم‌کننده است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
جایگاه ادبیات در فضای آموزشی
زمانی که یک جوان یا نوجوان ایرانی بخواهد درباره تاریخ و فرهنگ کشورش به شناختی نسبی برسد، بهترین راه برایش آن است که به مطالعه و تامل در ادبیات پارسی بپردازد. ادبیات ما، دربرگیرنده بخش بسیار اعظمی از تاریخ این مرز و بوم است، یعنی روایتی از فراز و فرود‌ها، تخت‌نشینی‌ها و حکومت‌ها، جنگ‌ها و اتحاد‌ها، خیانت‌ها و خدمات، گرایش‌های فکری و مذهبی، رشد‌های فرهنگی، نبوغ سیاسی، موقعیت دین و عرفان و عشق و همچنین نقش طواغیت و انقلابات و دگرگونی‌هایی است که در طول تاریخ در کشور ایران رخ داده است. درواقع تاثیری که ادبیات می‌تواند روی جامعه و سرنوشت یک کشور ایجاد کند، هیچ انقلاب و دگرگونی قادر بر این تاثیر‌گذاری نیست. ادبیات پارسی به دو بخش تقسیم می‌شود: …
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
منهای سینما
 شورای کتاب کودک، جمشید خانیان را شایسته‌ نامزدی برای دریافت جایزه‌ جهانی «هانس کریستین اندرسن» دانسته است؛ چراکه آثار این نویسنده و حضور مستمرش در خلق ادبیات کودک و نوجوان ایران، باعث ارتقای سطح سواد ادبی و نگاه زیبایی‌شناسانه مخاطب و همچنین سطح کیفی این ادبیات شده است.  «برناردین اواریستو» نویسنده بریتانیایی که با انتشار رمان «دختر، زن، دیگر» عنوان نخستین‌ نویسنده زن سیاهپوست جایزه ادبی «بوکر» را در ‌سال ۲۰۱۹ دریافت کرد، صنعت نشر را مورد انتقاد قرار داد و آن را «مضحک» و  صنعتی با «ارزش‌هایی گمراه‌شده» خواند که خوانندگان آسیایی و سیاهپوست در آن جایی ندارند. این انتقادها …
یادداشت| دختران چه جایگاهی در ادبیات کودک ما دارند؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / ادبیات کودک و نوجوان / کتاب و ادبیات
یادداشت| دختران چه جایگاهی در ادبیات کودک ما دارند؟
ادبیات کودک و نوجوان در ایران تا چه اندازه به مسئله دختران پرداخته است؟ اساساً‌ دختران چه جایگاهی در ادبیات کودک و نوجوان ایران دارند؟
درباره صمد بهرنگی
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / نوجوانان / ادبیات کودک و نوجوان / صمد بهرنگی / نویسنده
درباره صمد بهرنگی
تهران- ایرنا- صمد بهرنگی را به عنوان پایه‌گذار ادبیات کودک و نوجوان می‌شناسند. او تاثیر چشمگیری در ادب و سیاست داشت و بدرستی می توان گفت که همچنان پس از گذشت بیش از پنج دهه از درگذشت این ادیب بزرگ، هنوز هم آثار و اندیشه‌هایش محل بحث در جامعه است و چهره‌های ادبی و روشنفکری تصاویر متفاوتی از وی ارایه می‌دهند.
توران میرهادی بزرگ بانوی ادبیات کودک
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
توران میرهادی بزرگ بانوی ادبیات کودک
توران میرهادی را مادر ادبیات کودک و نوجوان خوانده‌اند اما بسیاری بر این عقیده‌اند این بانو پا را از مادری فراتر نهاده و به نهادگذار در این حیطه مبدل شده، نهادی ماندگار که گرد زمان موجب کمرنگی یا تعطیلی اش نمی‌شود.
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
خواب آشفته نفت
خبر درگذشت نگهبان یک شرکت نفتی که خودش را از چاه نفتی در هویزه آویخت، همه ما را متاثر ساخته. البته می‌دانیم که خودکشی، نتیجه فقط یک عامل یا حادثه نیست و معمولا ترکیب پیچیده‌ای از عوامل روحی و جسمی و خانوادگی و باقی فشارهای زندگی است که فرد را به این سمت می‌برد. اما باز هم مرگ نمادین این جوان، توجه‌ها را به معیشت کارگران و به خصوص آنهایی که بر سر خوان نعمت نفت کارگری می‌کنند جلب کرده. چنین تاملاتی در ادبیات داستانی ما هم پیشینه و سابقه دارد. هرچند تعداد این آثار چندان زیاد نیست. چند موردی را که خودم خوانده‌ام، اینجا معرفی می‌کنم. *همسایه‌ها (احمد محمود، ۱۳۵۳): راوی اصلی این رمان، خالد است و رمان روایت تحول زندگی او، از یک نوجوان به یک مبارز سیاسی. با این …
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
ماجرای «رومینا» ابتدای قضیه است
مصطفی رحماندوست با اشاره به نبود زیرساخت‌های فرهنگی می‌گوید: ماجرای رومینا ابتدای قضیه است و باز هم اتفاق خواهد افتاد.این شاعر و نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با ایسنا، در پی اتفاقی که برای «رومینا، دختر ۱۴ساله تالشی» رخ داده است و کشته شدن او به دست پدرش، درباره پرداختن به مسائل نوجوانان و نقش ادبیات در جلوگیری از خشونت‌های خانگی اظهار کرد: ادبیات ما گردن بسیار بسیار نازکی دارد که با یک تلنگر هم می‌شکند؛ زمانی که مسائل عمده بزرگ و کوچک پیش می‌آید همه انتظار دارند ادبیات پاسخگو باشد. در مملکتی که تیراژ کتاب ۵۰۰ نسخه شده، انتظار این‌که ادبیات بتواند بر تربیت اجتماعی مردم تاثیر بگذارد، انتظار بیخودی است. او سپس گفت: چیزی که من از «ماجرای رومینا» خبر دارم این است که او دختری خوش‌ سر …
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
هفت کتاب «پرنده آبی» نشان لاک‌پشت پرنده می‌گیرند
یک مجموعه شعر و شش اثر داستانی از سری کتاب‌های «پرنده آبی» واحد کودک و نوجوان انتشارات علمی و فرهنگی به فهرست کتاب‌های برتر لاک‌پشت پرنده راه یافتند.به گزارش ایرنا، موسسه شهر کتاب و فصلنامه‌ پژوهشنامه‌ ادبیات کودک و نوجوان از هفت سال پیش تاکنون به ارزیابی همه‌ کتاب‌های منتشر شده در یک فصل می‌پردازند و پس از آن فهرستی را به منظور معرفی کتاب‌های مناسب به مخاطبان ارائه می‎‌کنند تا خانواده‌ها و مربیان با کتاب‌های خوب برای فرزندان خود آشنا شوند و راحت‌تر انتخاب کنند؛ از سوی دیگر جشن لاک‌پشت پرنده، فرصتی در اختیار بچه‌ها می‌گذارد تا با شاعران، نویسندگان، مترجمان و تصویرگران کتاب کودک آشنا شوند.یک مجموعه شعر و شش اثر داستانی از سری کتاب‌های «پرنده آبی» واحد کودک و نوجوان انتشارات علمی و فرهنگی به فهرست …
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
کتاب به جای داس
گروه فرهنگ و هنر – حدودا دو هفته از خبر هولناک قتل یک دختر 13 ساله به نام رومینا توسط پدرش می‌گذرد. این خبر چنان شوکی به جامعه وارد کرد که تا چند روز یکی از خبرهای داغ رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بود. کارشناسان گوناگونی از چرایی این جنایت نوشتند، راهکار‌های مختلفی هم برای پیشگیری از جرمی مشابه در آینده ارائه شد اما شاید مهم‌ترین راه‌حل، استفاده از راهکار‌های فرهنگی باشد. حال این پرسش به وجود می‌آید که آیا ادبیات و کتاب به عنوان یکی از اصلی‌ترین ابزارهای فرهنگی می‌تواند در پیشگیری از چنین جرایمی موثر باشند؟ اول خرداد رومینا اشرفی دختری که در شهر تالش زندگی می‌کرد در زمان خواب در اتاقش، توسط داس پدرش، سر بریده شد تا یکی از قتل‌های ناموسی فجیع سال ۹۹ را رقم بزند. گفته شده است جرم او این بود که عاشق …
مهدی آذر یزدی؛ نامدارترین نویسنده‌ تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ایران
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / مصطفی رحماندوست / گلستان / نویسنده
مهدی آذر یزدی؛ نامدارترین نویسنده‌ تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ایران
تهران- ایرنا- مهدی آذریزدی پیر قصه‌گو در عرصه ادبیات کودک و نوجوان است که با خلق و بازنویسی آثاری ارزشمند توانست، مخاطبان بسیاری را به خود جذب و با نگارش داستان‌های خیال‌انگیز آنان را با میراث کهن فرهنگی، تاریخی و ادبی ایران زمین آشنا کند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
دیالوگ
عباس امینی، کارگردان فیلم کشتارگاه: «زمانی با متولدین دهه70 حرف می‌زدم؛ به آنها گفتم اگر به تو یک‌میلیارد بدهند می‌روی یک نفر را خاک کنی؟ خیلی مطمئن گفت بله، گفتم یعنی اصلا برایت مهم نیست، باز هم با اطمینان گفت نه. یعنی این‌قدر آدم‌ها تغییر کرده‌اند که نمی‌توان برای آن تصوری قائل بود. ولی با وجود این ما نمی‌خواهیم این موضوع را قبول کنیم و همچنان علاقه‌مندیم که داستان‌های آرمانی دهه 60 را تعریف‌کنیم. درواقع یکی از دلایل قطع ارتباط نسل جدید با ما نیز این بوده که قصه‌های آنها را نمی‌گوییم.» حمیدرضا شاه‌آبادی، نویسنده ادبیات کودکان و نوجوانان: «نویسنده‌های ما  کمتر سراغ مسائل واقعی نوجوان می‌روند. …
یادداشت| تأملی در مفهوم پختگی در انسان و بازتاب آن در نگاه به کودکان
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / کتاب و ادبیات / کتاب کودک و نوجوان
یادداشت| تأملی در مفهوم پختگی در انسان و بازتاب آن در نگاه به کودکان
شاید زمان آن باشد تا تردیدهایی که امروزه حوزه‌هایی چون فلسفه کودکان و حقوق نوجوان را با تغییرات جدی مواجه ساخته، در ادبیات و هنر کودک و نوجوان نیز بروز کند و شاهد آثاری باشیم که مخاطب کودک در جایگاه انسانی ارزشمند به گفت‌‌وگو با بزرگسال بنشیند.
ناشر سوئدی ۳ کتاب از نویسندگان ادبیات کودک ایران را منتشر کرد
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / کتاب / ادبیات کودک و نوجوان / سوئد
ناشر سوئدی ۳ کتاب از نویسندگان ادبیات کودک ایران را منتشر کرد
تسنیم نوشت: مدیر اجرایی طرح گرنت از انتشار ۳ عنوان از کتاب‌های کودک و نوجوان ایران در سوئد با حمایت ایران خبر داد.
«کتاب باز» از جوایز جهانی ادبیات ایران می گوید
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / برنامه کتاب باز / سروش صحت / فرهاد حسن زاده / معرفی کتاب / برنامه تلویزیونی
«کتاب باز» از جوایز جهانی ادبیات ایران می گوید
برنامه «کتاب باز» امشب میزبان فرهاد حسن زاده نویسنده ادبیات کودک و نوجوان می شود که ۲ اثر از او کاندیدای جایزه جهانی هانس کریستین اندرسون شده است.
یک نویسنده و هزار کتاب‌خانه
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
یک نویسنده و هزار کتاب‌خانه
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نامزدهای خود را برای جایزه‌ی جهانی یادبود آسترید لیندگرن در سال 2021 اعلام کرد. به‌گزارش اداره‌ی کل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری،‌ «حمیدرضا شاه‌آبادی» به‌عنوان نویسنده‌ی کتاب‌های کودک و نوجوان و کتاب‌خانه‌های سیار روستایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بخش ترویج کتاب‌خوانی، به‌عنوان نامزد دریافت این جایزه معرفی شدند. جایزه‌ی جهانی یادبود آسترید لیندگرن، از بزرگ‌ترین جایزه‌های جهانی ادبیات کودک و نوجوان در جهان است که از سوی دولت سوئد به‌مناسبت …
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
معرفی نامزدی‌های ایرانی جایزه «آسترید لیندگرن‎»
شورای کتاب کودک جمشید خانیان را در بخش نویسندگان، فرشید شفیعی را در بخش تصویرگران و عبدالحکیم بهار را ‏در بخش ترویج خواندن، برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن (آلما ۲۰۲۱) معرفی کرد. شورای کتاب کودک دلایل انتخاب‌هایش ‏را در اطلاعیه‌ای به این شرح توضیح داد: «در بخش نویسندگان، جمشید خانیان به دلیل نقش پررنگ و تأثیرگذار در روند ‏شکل‌گیری ادبیات داستانی نوجوان امروز، تأکید بر مفاهیم انسانی چون صلح، مدارا، احترام به دیگری، دوستی، عشق، پرداختن ‏به مسائل و بحران‌های انسانی چون انواع تبعیض، جنگ، مهاجرت، تنهایی، مرگ، هویت، ارتباط بین نسل‌ها، زندگی شهری، ‏توجه به فرم و تکنیک در کنار محتوای غنی، بیان نمایشی و تشخص زبانی و هویت داشتن سبک نوشتاری، تأکید بر جنبه‌های …
«یک شغل نان‌وآب‌دار»؛ داستانی برای نوجوانی که داشته‌های خود را نمی‌بیند
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
«یک شغل نان‌وآب‌دار»؛ داستانی برای نوجوانی که داشته‌های خود را نمی‌بیند
تهران- ایرنا- حمید گروگان، نویسنده حوزه ادبیات کودک، در تازه‌ترین اثر خود به نام «یک شغل نان و آب‌دار» داستانی مناسب گروه سنی اواخر دبستان سراغ سوژه نوجوان خسته از خود رفته که داشته‌ها و امکاناتش را نمی‌بیند.
دورهمی مجازی فعالان ادبیات کودک و نوجوان به یاد سوسن طاقدیس
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / سوسن طاقدیس / محمود برآبادی / فریدون عموزاده خلیلی / حمیدرضا شاه‌آبادی / محمدرضا شمس / منوچهر اکبرلو / ریحانه جعفری
دورهمی مجازی فعالان ادبیات کودک و نوجوان به یاد سوسن طاقدیس
مراسم نکوداشت سوسن طاقدیس، نویسنده پیشکسوت کودک و نوجوان، به صورت گفت‌وگوی زنده برگزار شد.
برندگان آمریکایی و سوئیسی بزرگترین جایزه ادبیات کودک و نوجوان دنیا معرفی شدند
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
برندگان آمریکایی و سوئیسی بزرگترین جایزه ادبیات کودک و نوجوان دنیا معرفی شدند
جایزه بهترین نویسنده و بهترین تصویرگر «هانس کریستین اندرسن» به نویسنده‌ای از آمریکا و تصویرگری از سوییس تعلق گرفت.
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
«آسترید لیندگرن» از سوی انجمن نویسندگان کودک
انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، اسامی نامزدهای این نهاد برای جایزه «آسترید لیندگرن» (آلما) را اعلام کرد.به گزارش ایسنا، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به عنوان یکی از چهار نهاد ایرانی ادبیات کودک که نامزدهای جایزه آستریدلیندگرن را معرفی می‌کند، اسامی سه نفر کاندیداهای انجمن را برای جایزه ۲۰۲۱ آلما به این شرح اعلام کرد: حمیدرضا شاه‌آبادی به عنوان نویسنده، عبدالحکیم بهار به عنوان مروج کتاب‌ و کتاب‌خوانی، نادر موسوی مروج کتاب‌ و کتاب‌خوانی از کشور افغانستان به عنوان نامزد خارجی انجمن. انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برای برگزیدن نامزدهای آلما، بر اساس شیوه‌نامه‌هایی عمل می‌کند که از سوی هیئت مدیره تصویب شده است. در این شیوه‌نامه، انتخاب بر عهده کمیته‌ای ۱۱ نفره مرکب از پنج عضو هیئت مدیره انجمن و شش …
سوسن باغ بهشت
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
سوسن باغ بهشت
سید‌سروش طباطبایی‌پور: هر وقت صحبت از مرگ عزیزانمان می‌شود، همه انتظار دارند حرف‌های غم‌انگیز بشنوند و اشک، توی چشم‌هایشان حلقه بزند! اما رسم ما در دوچرخه این نیست؛ قبول! سوسن طاقدیس،‌نویسنده‌ی خلاق و خندان ادبیات کودک و نوجوان این سرزمین، یک‌هفته‌ای است که مهمان بهشت شده و حس نبودنش، غم‌انگیز است. اما... اما مگر او در آثارش، دست کودکان و نوجوانان این سرزمین را نمی‌گرفت و آن‌ها را در بهشت رنگارنگ و پر از امید خیالش نمی‌چرخاند! خبر خوب این‌که باید به خودمان یادآوری کنیم  در نبود انسان‌های بزرگی چون …
فروش حق انتشار2 کتاب ادبیات نوجوان به گرجستان
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / کتاب و ادبیات
فروش حق انتشار2 کتاب ادبیات نوجوان به گرجستان
2 کتاب از ادبیات کودک و نوجوان ایران به انتشارات توکا پیشین گرجستان برای ترجمه و انتشار به زبان گرجی واگذار شد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
۲۳ رمان نوجوان صوتی می‌شوند
منصور ضابطیان از انتشار ۲۳ عنوان کتاب صوتی از میان بهترین رمان‌های نوجوان با صدای بازیگران سینما و تلویزیون و گویندگان رادیو در سال ۹۹ خبر داد.به گزارش «ابتکار» به نقل از اداره‌کل روابط‌‌عمومی و امور بین‌الملل کانون، مجموعه‌ کتاب‌ صوتی کانون با عنوان «کتاب آوا» که در نخستین گام ۲۰ عنوان از کتاب‌های کودک و نوجوان را در اختیار مخاطبان خود قرار داده بود، در دومین گام ۱۰ عنوان رمان ایرانی و ۱۳ عنوان رمان خارجی را به نوجوانان بالای ۱۲ سال معرفی خواهد کرد.منصور ضابطیان، مدیر پروژه‌ بخش نوجوان «کتاب آوا» با اعلام این خبر گفت: در ادامه‌ مشارکت هنرمندان در تولید کتاب‌های صوتی به زودی ۲۳ عنوان کتاب جدید برای نوجوانان منتشر خواهد شد. در این مرحله نیز همچون دوره‌ گذشته آثاری مدنظر قرار گرفت که شمارگان بالای …
خداحافظی با سوسن طاقدیس
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
خداحافظی با سوسن طاقدیس
صبح یکشنبه، پیکر سوسن طاقدیس در قطعه نام‌آوران بهشت‌زهرا(س) به خاک سپرده شد. سوسن طاقدیس متولد 1338در شیراز بود. نویسندگی را به‌شکل حرفه‌ای با کیهان بچه‌ها آغاز کرد و توانست به مرور خود را به‌عنوان یکی از نویسندگان حوزه ادبیات کودک و نوجوان تثبیت کند. روایت زندگی طاقدیس، روایت نویسنده خودآموخته‌ای است که از شهرستان به تهران می‌آید و بدون ابزار و امکانات رسانه‌ای و استفاده از موقعیت‌ها، اثر به اثر پیش می‌آید و در دل کودکان و نوجوانان ایران جامی‌گیرد. طاقدیس مثل بسیاری از نویسنده‌های حوزه ادبیات …
دل‌نوشته‌هایی برای «سوسنِ» باغ قصه‌ها
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / سوسن طاقدیس / _درگذشت / نویسنده ادبیات کودک و نوجوان
دل‌نوشته‌هایی برای «سوسنِ» باغ قصه‌ها
در پی درگذشت سوسن طاقدیس، نویسنده پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان، نویسنده‌ها و تشکل‌های ادبیات کودک و نوجوان در پیام‌هایی درگذشت او را تسلیت گفتند و از او یاد کردند.
تسلیت محسن جوادی برای درگذشت سوسن طاقدیس
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / محسن جوادی / سوسن طاقدیس
تسلیت محسن جوادی برای درگذشت سوسن طاقدیس
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی درگذشت سوسن طاقدیس، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان کشور را تسلیت گفت.
سوسن طاقدیس، خالق داستان‌های «کیهان بچه‌ها» در دهه ۶۰ درگذشت
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
سوسن طاقدیس، خالق داستان‌های «کیهان بچه‌ها» در دهه ۶۰ درگذشت
سوسن طاقدیس نویسنده «قدم یازدهم» برگزیده بیست و سومین دوره کتاب سال ایران به علت عارضه قلبی درگذشت. طاقدیس شاعر و نویسنده ادبیات کودک و نوجوان متولد ۱۷ بهمن ۱۳۳۸ در شیراز نویسنده ایرانی بود که خیلی ها او را با کیهان بچه ها می شناختند.
برنده جایزه کتاب سال و نویسنده کودکان درگذشت
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / سوسن طاقدیس درگذشت / سوسن طاقدیس
برنده جایزه کتاب سال و نویسنده کودکان درگذشت
ایلنا: سوسن طاقدیس، نویسنده و شاعر ادبیات کودک و نوجوان درگذشت.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •