جمعه, ۳ بهمن, ۱۳۹۹ / 22 January, 2021
انجمن جمعیت شناسی ایران
نقش جمعیت‌شناسی در مهار کرونا
۱۳۹۹/۰۹/۲۸ / کرونا / اختصاصی ایرنا / انجمن جمعیت شناسی ایران
نقش جمعیت‌شناسی در مهار کرونا
تهران- ایرنا- پهناوری و تنوع اقلیم‌ها و خصوصیات فرهنگی- اجتماعی، پیش‌بینی‌هایی را که در خصوص وضعیت کرونا و روند آن در کلان شهرها صورت می‌گیرد، مختل ساخته است. این موضوع سبب شد تا «ایرج حریرچی» معاون کل وزارت بهداشت، جمعیت‌شناسان و متخصصان علوم اجتماعی را به همکاری بیشتر با وزارت بهداشت فراخواند.
تولد رُند، چشم هم چشمی از نوع دیگر
۱۳۹۹/۰۹/۰۹ / سازمان ثبت احوال کشور / بارداری / اختصاصی ایرنا / انجمن جمعیت شناسی ایران / نوزاد
تولد رُند، چشم هم چشمی از نوع دیگر
تهران - ایرنا - جمعیت شناس و پژوهشگر اجتماعی تولد روند را نوعی چشم و هم چشمی از نوع جدید برشمرد و گفت، این کار هیچ ارجحیتی برای فرد ایجاد نمی کند.
بررسی مسائل جمعیتی در دومین روز همایش جامعه شناسی ایران و روسیه
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / روسیه / انجمن جمعیت شناسی ایران / ایران
بررسی مسائل جمعیتی در دومین روز همایش جامعه شناسی ایران و روسیه
مسکو - ایرنا - مسائل جمعیتی و مشکلات اجتماعی ایران و روسیه توسط جامعه شناسان جوان در دومین روز همایش جامعه شناسی دو کشور بررسی شد.
ببینید چرا جوانان از ازدواج می‌ترسند!
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / کاریکاتور / ازدواج
ببینید چرا جوانان از ازدواج می‌ترسند!
رئیس سابق انجمن جمعیت شناسی ایران گفته که جوانان فوبیای ازدواج دارند... اظهارنظری که سوژه کارتونی از محمدرضا ثقفی در صفحه طنز و کارتون روزنامه شهروند شد.
پیامدهای بحران کرونا بر ساختار و پویایی جمعیت در آینده
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / ویروس کرونا / بهزیستی / سالمندان / مهاجرت / انجمن جمعیت شناسی ایران / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
پیامدهای بحران کرونا بر ساختار و پویایی جمعیت در آینده
تهران- ایرناپلاس- یکی از مسائلی که پس از همه‌گیری کرونا در اروپا مطرح شد تاثیر بیماری کووید-۱۹ بر روندهای جمعیتی است. شناخت الگوهای مختلف مرگ و میر بین گروه‌های مختلف و اینکه آیا این همه‌گیری و پیامدهای اقتصادی آن بر پویایی جمعیت در آینده تاثیر خواهد گذاشت از مسائلی است که دانشمندان به دنبال پاسخی برای آن هستند.
یک یا دو فرزند دیگر کافی نیست
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / مقام معظم رهبری / سازمان ملل متحد / انجمن جمعیت شناسی ایران / دانشگاه علوم پزشکی مشهد / دولت / ناباروری / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
یک یا دو فرزند دیگر کافی نیست
مشهد- ایرنا- نمودار رشد جمعیتی در ایران از جمله خراسان رضوی آینده خوبی را در چشم انداز توسعه کشور ترسیم نمی‌کند چرا که در این شرایط "یک یا دو فرزند" برای خانواده‌ها کافی نیست و باید نگرشها نسبت به فرزندآوری و توسعه خانواده‌ها در سطح کلان کشور تغییر کند.
افزایش سن ازدواج عامل اصلی کاهش جمعیت کشور
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
افزایش سن ازدواج عامل اصلی کاهش جمعیت کشور
رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران افزایش سن ازدواج را مهمترین عامل کاهش جمعیت کشور دانست.
واقعا پیر می‌شویم؟
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / انجمن جمعیت شناسی ایران / سیف الله ابوترابی / وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
واقعا پیر می‌شویم؟
تهران - ایرنا - طی دو تا سه نسل آینده جمعیت ایران پیر خواهد شد و با افزایش شمار سالمندان مواجه خواهیم بود، حمایت از جمعیت سالمند نیاز به ارتقا سطح حمایت های اجتماعی و اقتصادی از این قشر دارد و از سویی افزایش جمعیت باید متناسب با سطح منابع و امکانات باشد تا به عنوان یک سرمایه ارزشمند قلمداد شود.
سیاست‌های کلی جمعیت در ایران؛ چالش‌ها و راهکارها
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / انجمن جمعیت شناسی ایران
سیاست‌های کلی جمعیت در ایران؛ چالش‌ها و راهکارها
تهران - ایرنا - جمعیت، تحولات و پیامدهای آن موضوعی استراتژیک و نیازمند سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کوتاه‌­مدت و دراز­مدت است. با توجه به روند کاهشی رشد جمعیت و پیامدهای آن از جمله کاهش جمعیت نیروی کار (سنین ۱۵ تا ۶۴ سال) و سالخوردگی جمعیت در دهه‌­های آینده، سیاست‌های کلی جمعیت در ۳۰ اردیبهشت سال ۱۳۹۳ توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / کرونا / محمد جلالی / انجمن جامعه شناسی ایران / کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها
احتمال تاثیر کرونا بر میزان فرزندآوری وجود دارد
تهران- ایرنا- رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران گفت: حوادث طبیعی و بحران‌های اجتماعی به دلیل وارد کردن شوک‌های اقتصادی و روحی-روانی تاثیر منفی بر رفتار و تصمیمات افراد از جمله تشکیل خانواده و فرزندآوری می‌گذارند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / اعتماد اجتماعی / انجمن جامعه شناسی ایران / انجمن جمعیت شناسی ایران / دانشگاه تهران
توسعه، حکمرانی خوب، اعتماد اجتماعی - خلاصه
در این نشست که به همت «انجمن جامعه شناسی ایران» و «انجمن جمعیت شناسی ایران» در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، دکتر علی دینی ترکمانی به ارزیابی سطح اعتماد اجتماعی در جامعه ایران، تاثیر حکمرانی خوب بر آن و رابطه اعتماد اجتماعی با توسعه جوامع پرداخت.
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / انجمن جمعیت شناسی ایران / باروری زنان / قاسمی / دانمارک
نرخ رشد جمعیت کشور تا سال ۱۴۲۵ صفر خواهد شد
تهران - ایرنا - دبیر کارگروه جمعیت مرکز ماهر بسیج گفت: در حوالی سال ۱۴۲۵ نرخ رشد جمعیت صفر خواهد شد و بعد از آن شاهد کاهش جمعیت کشورمان خواهیم بود.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / جمعیت ایران فردا / انجمن جمعیت شناسی ایران / جمعیت کیفی / شاخص سرمایه انسانی
رشد کیفی جمعیت مناطق محروم، شاخص سرمایه انسانی را ارتقا می‌دهد
تهران - ایرنا- عضو هیأت علمی دانشگاه کردستان گفت: رشد کیفی جمعیت در مناطق محروم و مرزی نقشی اساسی در ارتقای شاخص های سرمایه انسانی مانند رشد نیروی کار، ایفا می‌کند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / سلامت اجتماعی / انجمن جمعیت شناسی ایران / عدالت و توسعه
نبود سلامت اجتماعی، در اجرای عدالت مشکلاتی ایجاد می‌کند
تهران- ایرنا- استاد گروه مدیریت و اقتصاد سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نبود سلامت اجتماعی، مشکلات و اختلالاتی جدی برای عدالت و کیفیت زندگی به همراه دارد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / حقوق زنان / انجمن جمعیت شناسی ایران
سهم اشتغال زنان دارای تحصیلات عالیه نسبت به مردان کمتر است
تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه تهران و جمعیت شناس گفت: اگرچه سهم آموزش عالی در بین بانوان افزایش پیدا کرده اما سهم اشتغال در بین زنان تحصیلکرده نسبت به مردان کمتر است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / انجمن جمعیت شناسی ایران
مهارت‌آموزی برای معلمان هم آموزش داده شود
تهران- ایرنا- استادیار جمعیت شناسی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: سرمایه انسانی شامل دانش، مهارت و سلامت است. این سرمایه انسانی باید در قالب مهارت های مختلف زندگی هم برای دانش آموزان و هم برای معلمان ارائه شود و فقط به دانش‌آموزان اختصاص نیابد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱
ایران مسیر سالمندی را طی می‌کند
روز گذشته نهمین کنفرانس انجمن جمعیت شناسی ایران با حضور رئیس سازمان ثبت احوال کشور، رئیس مرکز آمار ایران و جمعی از مسئولان این حوزه برگزار شد. سرمایه انسانی در ایران، آموزش بازار کار، اشتغال، سلامت و مهاجرت از جمله محورهای مهم این نشست بود.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / سازمان های مردم نهاد / انجمن جمعیت شناسی ایران / دانشگاه صنعتی شریف / دانشگاه ها
مسعود نیلی: اشتغال به عنوان موضوع اصلی کشور مطرح است
تهران – ایرنا - «مسعود نیلی» دانشیار اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف گفت:‌ شاید اشتغال امروز برای دهه شصتی‌ها مطرح نباشد و از سن کاری آنها گذشته باشد اما معتقدم که این طور نیست و هنوز اشتغال به عنوان موضوع اصلی در کشور مطرح است.  
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / انجمن جمعیت شناسی ایران / سرمایه اجتماعی / جمعیت پیر
شاخص پایین اشتغال بیانگر اتلاف سرمایه انسانی است
تهران- ایرنا- رئیس موسسه مطالعات جمعیتی ایران با تاکید بر اینکه شاخص های متفاوت و پایین اشتغال به ویژه اشتغال زنان تحصیلکرده در ایران، بیانگر اتلاف سرمایه انسانی است، گفت: از این رو سیاست های ملی توسعه باید بر توسعه انسانی امکان بهره گیری از این تحولات و روندهای نوظهور جمعیت در راستای توسعه پایدار در همه سطوح را فراهم کند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / تحصیلات تکمیلی / سالمندان / انجمن جمعیت شناسی ایران / باروری زنان
کاهش باروری، پیامدهای اجتماعی زیادی به همراه دارد
تهران- ایرنا- استاد دانشگاه علوم اجتماعی و مدرس جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران گفت: وقتی گذار جمعیتی اتفاق می‌افتد شاهد دو اتفاق کاهش مرگ و میر و کاهش باروری هستیم که پیامدهای زیاد اقتصادی، اجتماعی و جمعیتی مانند افزایش اشتغال در حوزه زنان را به همراه دارد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / انجمن جمعیت شناسی ایران
نهمین کنفرانس انجمن جمعیت شناسی ایران
ایرنا-تهران- نهمین کنفرانس انجمن جمعیت شناسی ایران روز دوشنبه در محل تالار ایوان شمس برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / مرکز آمار ایران / انجمن جمعیت شناسی ایران / ایران
پویایی کنونی جمعیت ایران فرصتی تاریخی برای کشور است
تهران- ایرنا- رئیس مرکز آمار ایران گفت: پویایی و بالندگی جمعیت در ایران فرصتی تاریخی است که باید از آن در راستای بالندگی جامعه در حوزه های مختلف استفاده کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / انجمن جمعیت شناسی ایران / ایران / جامعه شناسی
سیاست‌های جمعیتی نیازمند نگاهی جدید است
تهران- ایرنا- رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران گفت: با توجه به ویژگی های جدید جمعیتی کشور لازم است در سیاست های جمعیتی و مباحث مربوط به تحولات جمعیت نگاه جدید داشته باشیم.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / انجمن جمعیت شناسی ایران / نیروی انسانی / دانشگاه تهران
استفاده از سرمایه نیروی انسانی نیازمند سیاست‌های جدید است
تهران- ایرنا- رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران برای تولید و پیشرفت در همه زمینه‌ها نیازمند سیاست‌هایی برای استفاده از پتانسیل ارزشمند نیروی انسانی به عنوان یک فرصت طلایی است و بی‌توجهی به این موضوع اثرات منفی به همراه دارد.
۱۳۹۸/۰۴/۰۹
رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران در گفت‌وگو با شفقنا: تاثیر ۳۵ درصدی افزایش تحصیلات بر کاهش باروری/ سیاست‌های افزایش جمعیت و برنامه‌ریزی برای مدیریت سالمندی همزمان انجام شود
شفقنا زندگی-شیما حیدری: رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران و رئیس موسسه مطالعات جمعیتی کشور با اشاره به اینکه افزایش سطح تحصیلات حدود ۳۵ درصد در کاهش باروری موثر بوده است، گفت: سیاست های افزایش جمعیت و برنامه ریزی برای مدیریت سالمندی نیز باید به صورت همزمان در نظر گرفته و اجرا شوند. محمد جلال عباسی شوازی در گفت و گو […]
۱۳۹۸/۰۳/۰۵ / پیش بینی جمعیت ایران / جمعیت ایران / نرخ رشد جمعیت
آخرین وضعیت جمعیتی ایران تا سال ۱۴۳۰ / کشوری سالخورده می‌شویم!
رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران گفت: هرچند که تا سال ۱۴۳۰ جمعیت ایران با بیش از ۱۵ درصد افراد بالای ۶۵ سال سن سالخورده می شود، اما ۶۳ درصد جمعیت فعال خواهیم داشت که باید برای آنها برنامه ریزی‌های لازم را داشته باشیم.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱
رئیس انجمن جمعیت شناسی: سونامی کاهش جمعیت ایران صحیح نیست / تا سال ۱۴۳۰، بیش از ۱۵ درصد ایرانیان بالای ۶۵ سال خواهند داشت
رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران گفت: هرچند که تا سال ۱۴۳۰ جمعیت ایران با بیش از ۱۵ درصد افراد بالای ۶۵ سال سن سالخورده می شود، اما ۶۳ درصد جمعیت فعال خواهیم داشت که باید برای آنها برنامه ریزی‌های لازم را داشته باشیم. محمد میرزایی تاکید کرد: براین اساس صحبت‌هایی مبنی بر بحران جمعیتی و یا سونامی کاهش جمعیت در کشور که مطرح می شود، صحیح نیست.
۱۳۹۸/۰۲/۳۰ / اجتماعی / جمعیت / عباسی شوزای / جوان
سرمایه گذاری و بستر سازی از چالش های جمعیتی ایران جلو گیری می کند
تهران -ایرنا- رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران گفت: اتخاذ سیاست های مناسب، افزایش جمعیت در آینده را تضمین و از رشد منفی جمعیت پیشگیری و در نهایت سرمایه گذاری و بستر سازی از چالش های جمعیتی جلو گیری می کند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •