سه شنبه, ۶ اسفند, ۱۳۹۸ / 25 February, 2020
اینترنت ملی
خیانت به امنیت ملی با انتشار تصاویر جشن عروسی
پارسینه / ۱۷ ساعت قبل / وبگردی
خیانت به امنیت ملی با انتشار تصاویر جشن عروسی
یک عروس و داماد روس به دلیل انتشار تصاویر جشن عروسی‌شان در اینترنت به خیانت به امنیت ملی این کشور متهم شدند.
  پارسی خبر  سرگرمی  روسیه  عروسی  امنیت ملی
نسبت ترافیک اینترنت داخلی به بین‌الملل ۷۰ به ۳۰ می‌شود
روزنامه تعادل / ۵ روز قبل / فناوری
نسبت ترافیک اینترنت داخلی به بین‌الملل ۷۰ به ۳۰ می‌شود
شورای عالی فضای مجازی در مصوبه‌ سند کلان شبکه ملی اطلاعات، وزارت ارتباطات را موظف کرده است که نسبت ترافیک اینترنت داخلی به خارجی ۷۰ به ۳۰ شود.
  اینترنت  پوشش  ترافیک  فضای مجازی  معماری
اجرای کامل شبکه ملی اطلاعات منجر به قطع یا محدودیت اینترنت بین‌المللی نخواهد شد
ارانیکو / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / اقتصادی
اجرای کامل شبکه ملی اطلاعات منجر به قطع یا محدودیت اینترنت بین‌المللی نخواهد شد
وزیر ارتباطات گفت: شبکه ملی اطلاعات مکمل اینترنت است که برای حمایت از اقتصاد داخلی و همین‌طور داده‌های داخلی مورد توجه قرار گرفته و اجرای کامل شبکه ملی اطلاعات منجر به قطع یا محدودیت اینترنت بین‌المللی نخواهد شد.
همکاری ایران و ایتالیا در توسعه هوش مصنوعی/ شبکه ملی اطلاعات ملی کردن اینترنت نیست
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / فناوری
همکاری ایران و ایتالیا در توسعه هوش مصنوعی/ شبکه ملی اطلاعات ملی کردن اینترنت نیست
وزیر ارتباطات بر ضرورت همکاری ایران و ایتالیا در توسعه دانش هوش مصنوعی تاکید کرد و گفت: معنای شبکه ملی اطلاعات، ملی کردن اینترنت نیست.
  هوش مصنوعی  ایتالیا  محمد جواد آذری جهرمی
آمار کشته‌های آبان دست وزیر کشور است؛ روایت آرمان ملی از آمار جانباختگان حوادث آبان و پاسخ پزشکی قانونی
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸-۱۱-۲۹ / سیاسی
آمار کشته‌های آبان دست وزیر کشور است؛ روایت آرمان ملی از آمار جانباختگان حوادث آبان و پاسخ پزشکی قانونی
گرانی بنزین در آبان ماه سال 1398 در همان ابتدای کار با موجی از اعتراضات مواجه شد که منجر به اتفاقاتی از جمله قطعی اینترنت نیز شد. اما ماجرا به همین جا ختم نشد و رفته رفته آمارهای غیر رسمی از دستگیری و کشته شدن منتشر شد. اعدادی که توسط رسانه های خارج از کشور ادعا می‌شد درباره تعداد کشته شدگان از 1000 هم گذشت اما در داخل آمار رسمی تاکنون اعلام نشده‌ ‌است.
ببینید | اینترنت ملی و تدابیر تازه قانونگذاران روسی
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / فناوری
ببینید | اینترنت ملی و تدابیر تازه قانونگذاران روسی
روسیه، همه شرکت های تولیدکننده گوشی تلفن همراه را که در روسیه فعالیت می کنند ، ملزم کردند به جای نرم افزارهای آمریکایی و غربی، نرم افزارهای روسی را روی گوشی های تلفن همراه نصب کنند.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۲۲ / ...
حمله گسترده هکرها به زیرساخت‌های ارتباطی کشور
هکرهای اجاره‌ای، روز شنبه گسترده‌ترین حمله تجربه‏شده در تاریخ ایران را علیه زیرساخت‌های کشور اجرا کردند که به گفته مسئولان شرکت ارتباطات زیرساخت ایران، پیش از این نظیر نداشته است.به گزارش ایسنا، از قبل ساعت ۱۲ روز شنبه، اینترنت در کشور دچار اختلال شد، به خصوص اینترنت بین‌الملل و بیشترین اختلال مربوط به اپراتورهای ثابت بود. در این باره حمید فتاحی، ‏‏معاون وزیر ارتباطات و رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در پستی در توئیتر اعلام کرد که هکرهای اجاره‌ای، (شنبه) گسترده‌ترین حمله تجربه‏شده در تاریخ ایران را علیه زیرساخت‌های کشور اجرا کردند. میلیون‏ها مبدا، میلیون‏ها مقصد را هدف گرفته‌اند و با حمله SYN flood با نرخ ۱۸۰ میلیون PPS به دنبال اختلال سراسری در شبکه اینترنت ایران هستند. حمله …
شورای عالی فضای مجازی:
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / ...
شورای عالی فضای مجازی: "ایرانت" جایگزین اینترنت شود
جلیلی عضو شورای عالی فضای مجازی با اشاره به قطع برخی دامنه‌های دات کام متعلق به وب سایت‌های ایرانی در پی محدودیت‌های وضع شده از سوی آمریکا، گفت: پروژه «ایرانت» را در سطح ملی جایگزین کنیم.
کسب و کارها از اینترنت ویژه برخوردار می شوند
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / اقتصادی
کسب و کارها از اینترنت ویژه برخوردار می شوند
ایسنا نوشت: در جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی، اهداف شبکه ملی اطلاعات تا سال ۱۴۰۴ به تصویب رسید.
دو راهی فشار امریکا و منافع تجاری جانسون در راه اندازی اینترنت نسل پنجم
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / بین‌المللی
دو راهی فشار امریکا و منافع تجاری جانسون در راه اندازی اینترنت نسل پنجم
لندن – ایرنا – هم زمان با افزایش فشار کاخ سفید بر دولت انگلیس برای عدم مشارکت شرکت چینی هوآوی در پروژه راه اندازی اینترنت پرسرعت نسل پنجم، بوریس جانسون می‌گوید در این رابطه تصمیمی خواهد گرفت که از یک سو به منافع ملی و تجاری و از سوی دیگر روابط خارجی این کشور با قدرت‌های جهانی آسیبی وارد نشود.
  شرکت فناوری هواوی  بوریس جانسون  انگلستان
بنیاد فناوری‌های فرهنگی جای استارت آپ‌ها را نمی گیرد
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / اقتصادی
بنیاد فناوری‌های فرهنگی جای استارت آپ‌ها را نمی گیرد
به دنبال تاسیس بنیاد ملی کارآفرینی در حوزه محتوای دیجیتال و بنیاد ملی توسعه فناوری در حوزه اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، بنیاد ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی با رویکرد حمایت از فعالیتهای اشتغالزا امروز با حضور وزیر کار افتتاح شد و رسما آغاز به کار کرد.
  اشتغال  کارآفرینی  فناوری  دلار  وزارت کار  اقتصاد  اینترنت اشیا  استارت آپ‌ها  مشاغل خانگی  گردشگری
هوآوی راه آمریکا از انگلیس را جدا می‌ کند
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / بین‌المللی
هوآوی راه آمریکا از انگلیس را جدا می‌ کند
لندن - ایرنا - رییس جمهوری آمریکا در گفت و گوی تلفنی با نخست وزیر انگلیس هشدار داد که در صورت موافقت دولت لندن با مشارکت شرکت چینی هوآوی در پروژه راه اندازی اینترنت پرسرعت نسل پنجم ، راه دو کشور در حوزه امنیت ملی از هم جدا می‌ شود.
  شرکت فناوری هواوی  دونالد ترامپ  بوریس جانسون  انگلستان
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / ...
شرکت پتروشیمی شازند جزو 100 شرکت برتر کشور در سال 98 شناخته شد
اراک ـ کمال‌آبادی: به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت پتروشیمی شازند، سازمان مدیریت صنعتی باهدف تولید اطلاعات در مورد بنگاه‌های اقتصادی کشور و شفاف‌سازی فضای کسب‌وکار، ارائه تصویری روشن از جایگاه بنگاه‌های اقتصادی و گروه‌های صنعتی مختلف، گسترش رقابت بین بنگاه‌های اقتصادی کشور و علمی‌تر نمودن فضای تصمیم‌گیری مدیران، "رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران" را  بر اساس شاخص های جهانی برای بیست و دومین سال متوالی انجام داد و  شرکت پتروشیمی شازند (هلدینگ) با کسب رتبه 40، جزو 100 شرکت برتر کشور در سال 98 شناخته شده است. در رتبه بندی سال جاری شرکت های برتر کشور،  هلدینگ پتروشیمی شازند بر اساس شاخص های رتبه بندی نظیر اندازه و رشد شرکت، سود آوری و عملکرد، بهره وری، صادرات، نقدینگی، بدهی و بازار بر مبنای …
نگرانی از تسلط یک رسانه بر کل فضای رسانه‌ای کشور بالا گرفت؛ صداوسیما در پی کنترل کل صوت و تصویری که در اینترنت منتشر می‌شود؟!
تابناک / ۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / فناوری
نگرانی از تسلط یک رسانه بر کل فضای رسانه‌ای کشور بالا گرفت؛ صداوسیما در پی کنترل کل صوت و تصویری که در اینترنت منتشر می‌شود؟!
شورای عالی فضای مجازی یا مرکز ملی فضای مجازی به عنوان سیاست گذار و قانون گذار در حوزه اینترنت، در اقدامی عاجل در روزهای آینده، تعریف دقیق صوت و تصویر فراگیر و مصادیق آن را مشخص نماید تا برای همه فعالان مجازی مشخص شود حدود کنترل و اختیارات صداوسیما در این عرصه کجاست و شاهد سوءاستفاده‌ای در این خلاء قانونی نباشیم.
طرح اصلاح‌طلبان در کمیسیون آموزش برای محدودیت اینترنت رد شد
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / سیاسی
طرح اصلاح‌طلبان در کمیسیون آموزش برای محدودیت اینترنت رد شد
نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به طرح اصلاح طلبان برای محدودیت اینترنت با مصوبه مجلس گفت: این طرح چون در زمره وظایف شورایعالی امنیت ملی بوده، مغایر قانون اساسی تشخیص داده شده و رد شد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / ...
پنهان‌سازی بدافزار ارزکاوی در فایل‌های صوتی ویندوز
در حالی که هنوز ۲۴ ساعت از پایان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز ۷ سپری نشده محققان از کشف آسیب‌پذیری خطرناکی خبر داده‌اند که با هدف استخراج رمزارز صورت می‌گیرد. Ophir Harpaz و Danie- Goldberg دو محقق امنیتی موسسه Guardicore Labs از حمله هکرها به کاربران ویندوز ۷ با استفاده از فایل‌های صوتی خبر داده‌اند. مهاجمان در این حمله بدافزار را در قالب فایل صوتی پنهان کرده و شبکه‌های سازمانی را با استفاده از اکسپلویت EternalBlue هدف قرار می‌دهند.EternalBlue یکی از ابزارهای هک به سرقت رفته از آژانس امنیت ملی آمریکا است که در حملات مرگبار واناکرای هم به‌کار برده می‌شد. Guardicore زمانی به آلوده شدن دستگاه‌ها مشکوک شد که از گزارش‌های بسیاری مبنی بر نمایش صفحه مرگ در کامپیوترهای متصل به شبکه‌های خاص به دست‌شان …
انگلیس به دنبال جایگزین هوآوی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / فناوری
انگلیس به دنبال جایگزین هوآوی
آمریکا به انگلیس فشار می‌آورد که در توسعه زیربنای اینترنت 5G خود از تجهیزات هوآوی استفاده نکند. بوریس جانسون نیز خواستار ارائه یک جایگزین برای هوآوی شده است. بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس پیش از تصمیم‌گیری برای همکاری با هوآوی در توسعه زیربنای اینترنت 5G انگلیس به شدت تحت فشار است. طبق گزارش‌ها مقامات دولت آمریکا شواهد جدیدی از ریسک‌های همکاری با هوآوی به دولت انگلیس ارائه کرده‌اند و آن را «دیوانگی» خوانده‌اند. در همین راستا جانسون اعلام کرد امنیت ملی کشورش را نادیده نمی‌گیرد. اما او گفت مخالفان هوآوی باید جایگزین دیگری برای این شرکت ارائه کنند. جانسون در این باره گفت: مردم انگلیس باید به بهترین فناوری موجود دسترسی داشته باشند. من قبلا درباره زیربنا و فناوری صحبت کرده‌ام. ما تصمیم داریم اینترنت …
گذشت یک هفته از قطع اینترنت در یمن | دولت نجات: ائتلاف متجاوز مسئول است
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / اقتصادی
گذشت یک هفته از قطع اینترنت در یمن | دولت نجات: ائتلاف متجاوز مسئول است
وزیر ارتباطات دولت نجات ملی یمن اعلام کرد، ائتلاف سعودی اجازه ورود تجهیزات ارتباطی و ایستگاه‌های اتصال بین‌المللی به یمن را نمی‌دهد و در قطع اینترنت دخیل است.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / اقتصادی
پیشنهاد ارائه پهنای باند رایگان به کاربران شبکه ملی اطلاعات
عضو حقیقی شورای‌عالی فضای مجازی گفت: موضوع ارائه اینترنت رایگان به کاربران در صورت استفاده از ترافیک داخلی و شبکه ملی اطلاعات در شورای‌عالی فضای مجازی پیشنهاد شد. رضا تقی‌پور انوری با بیان اینکه مطابق با سند تحقق الزامات شبکه ملی اطلاعات باید در این شبکه به خدمات و پهنای باند با کیفیت، ارزان، امن و سالم دست یابیم، اظهار کرد: هم‌اکنون پهنای باند اینترنت برای ترافیک بین‌الملل با هزینه زیادی همراه است و استفاده از ترافیک داخلی در شبکه ملی اطلاعات به کاهش هزینه‌ها منتج می‌شود. وی در مورد امکان ارائه پهنای باند رایگان به کاربران در صورت استفاده از ترافیک داخلی بر بستر شبکه ملی اطلاعات گفت: این پیشنهاد مبنی بر رایگان کردن پهنای باند ترافیک شبکه ملی اطلاعات در شورای‌عالی فضای مجازی مطرح شده است اما …
اینترنت ملی می‌تواند کشور را در برابر حملات سایبری…
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / فناوری
اینترنت ملی می‌تواند کشور را در برابر حملات سایبری…
یک کارشناس اقتصادی می گوید استفاده از شبکه ملی اینترنت یا اینترانت می تواند کشور را از حملات سایبری مصون کند ولی نمی تواند نیاز کشور را به ارتباطات و مراوده در شبکه جهانی اینترنت تامین کند.
  اینترنت  کاربران اینترنت  سرعت اینترنت  حاکمیت اینترنت  کسب و کار اینترنتی  قطع اینترنت
تهدید و تحدید اینترنت؛ هردو آسیب‌زا  است
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / فناوری
تهدید و تحدید اینترنت؛ هردو آسیب‌زا است
اگرچه مسوولان بالادستی در حوزه ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی معتقدند شبکه ملی اطلاعات در کشور ما خوب درک نشده و سوءتعبیرهایی که در زمان قطعی اینترنت پیش آمد، راه را برای ادامه توسعه شبکه ملی دشوار کرده است، اما در کنار تهدید خدمات اینترنت که شبکه ملی اطلاعات، راهی برای استقلال و مصونیت از آن در نظر گرفته شده، تحدید یا ایجاد محدودیت در دسترسی به اینترنت که نمونه آن را به‌اجبار در این برهه شاهد بودیم نیز آسیب‌های فراوان و تاثیر منفی بر اقتصاد فناوری اطلاعات را در پی خواهد داشت
  اقتصاد  اقتصاد مقاومتی  اینترنت  بنزین  فضای مجازی
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / فناوری
با محدودسازی فیلترشکن‌ها نیازی به بستن اینترنت نبود
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی‌کل کشور با بیان اینکه با راه‌اندازی شبکه اطلاعات ملی نیازی به بستن کامل اینترنت نبود، گفت:
  اینترنت  تلفن  فضای مجازی  گوگل  مقام معظم رهبری
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / اقتصادی
جاویدنیا: برخی مشکلات اقتصادی مربوط به فضای مجازی است
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی‌کل کشور با بیان اینکه با راه‌اندازی شبکه اطلاعات ملی نیازی به بستن کامل اینترنت نبود، گفت: عده‌ای بر این باور هستند که با ملی کردن شبکه اطلاعات، تمامی دسترسی‌ها به اینترنت جهانی قطع می‌شود؛ اما هدف از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات این است که در عین حفظ استقلال و پویایی کشور، با دنیا نیز بتوانیم ارتباط و تعامل داشته باشیم. متاسفانه در حال‌حاضر در شبکه‌های اجتماعی، این بیگانگان هستند که به ما دستور می‌دهند که چه‌کار بکنیم و چه‌کار نکنیم، نمونه آن تحریم‌هایی است که برای تلفن‌های همراه اپل در ایران به‌وجود آمد و بسیاری از امکانات برای استفاده‌کنندگان از این برند در داخل ایران مختل شد.
معاون دادستان: کوچ خانه‌های تیمی به فضای مجازی | ۳۰۰ مطلب شبکه‌های اجتماعی را ببینید شما را مثل همسر می‌شناسند
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / سیاسی
معاون دادستان: کوچ خانه‌های تیمی به فضای مجازی | ۳۰۰ مطلب شبکه‌های اجتماعی را ببینید شما را مثل همسر می‌شناسند
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی‌ کل کشور با بیان اینکه با راه‌اندازی شبکه اطلاعات ملی نیازی به بستن کامل اینترنت نبود، گفت: اگر فیلترشکن‌ها محدود می‌شد، ‌نیازی به بستن اینترنت در دوران آشوب نداشتیم‌.
اگر فیلترشکن‌ها محدود می‌شد نیازی به بستن اینترنت در دوران آشوب نداشتیم/ با مردم شفاف نیستند
اعتماد آنلاین / ۱۳۹۸-۱۰-۰۹ / اجتماعی
اگر فیلترشکن‌ها محدود می‌شد نیازی به بستن اینترنت در دوران آشوب نداشتیم/ با مردم شفاف نیستند
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور، با بیان اینکه با راه‌اندازی شبکه اطلاعات ملی نیازی به بستن کامل اینترنت نبود، گفت: اگر فیلترشکن‌ها محدود می‌شد، ‌نیازی به بستن اینترنت در دوران آشوب نداشتیم‌.
معاون دادستان کل کشور: منشأ حوادث آبان ۹۸ فضای مجازی بود/ ورود تلگرام سیاست دولت بود
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / سیاسی
معاون دادستان کل کشور: منشأ حوادث آبان ۹۸ فضای مجازی بود/ ورود تلگرام سیاست دولت بود
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی گفت: با راه‌اندازی شبکه اطلاعات ملی نیازی به بستن کامل اینترنت نبود.
معاون دادستان کل کشور: منشأ حوادث آبان ۹۸ فضای مجازی بود؛ وضعیت اقتصادی حال حاضر کشور نیز نامربوط به شبکه‌های مجازی نیست / ورود تلگرام سیاست دولت بود؛ سیاستگداران با مدیران تلگرام قرارداد را امضا کردند و سرور‌ها را به داخل کشور آوردند
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / سیاسی
معاون دادستان کل کشور: منشأ حوادث آبان ۹۸ فضای مجازی بود؛ وضعیت اقتصادی حال حاضر کشور نیز نامربوط به شبکه‌های مجازی نیست / ورود تلگرام سیاست دولت بود؛ سیاستگداران با مدیران تلگرام قرارداد را امضا کردند …
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی گفت: با راه‌اندازی شبکه اطلاعات ملی نیازی به بستن کامل اینترنت نبود.
قطع شبکه پهن باند، مانعی بر تحقق اقتصاد مقاومتی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / فناوری
قطع شبکه پهن باند، مانعی بر تحقق اقتصاد مقاومتی
تهران- ایرنا- «شبکه ملی اطلاعات»در کشور ما خوب درک نشده است. نمونه «هر کسی از ظن خود شد یار من» یا «فیل مولانا» است. اما شبکه ملی همان اینترنت ملی است؟ به مصاف اینترنت واحد جهانی می‌رود؟ زیرساخت قطع ارتباط با دنیاست؟ دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات می‌گوید: هیچ‌کدام؛ شبکه ملی راهکاری برای مدیریت هزینه‌ها و توسعه کسب و کار است. با تهدید- تحدید کردن فضای مجازی، اقتصاد مقاومتی را مخدوش می‌کنیم.
  اقتصاد مقاومتی  شبکه ملی اطلاعات  اینترنت  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
نتیجه شبکه ملی اطلاعات چه بود؟معاون مرکز ملی فضای مجازی پاسخ داد
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / فناوری
نتیجه شبکه ملی اطلاعات چه بود؟معاون مرکز ملی فضای مجازی پاسخ داد
به‌گفته معاون مرکز ملی فضای مجازی، شبکه ملی اطلاعات، شبکه‌ای برای ارائه خدمات دولت الکترونیکی است و این‌که سرویس‌های داخلی که در بستر اطلاعات داخلی ارائه می‌شوند و به خارج نیاز ندارند، سرویس‌های پایداری داشته باشند، نه این‌که هرچه شبکه ملی اطلاعات را تقویت کنیم، نیاز ما به اینترنت جهانی کمتر ‌شود و بخواهیم محدودش کنیم.
  شبکه ملی اطلاعات
رییس کمیته مخابرات مجلس با اشاره به اینترنت ملی: قیمت اینترنت پایین می‌آید، سرعت بالا می‌رود
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ...
رییس کمیته مخابرات مجلس با اشاره به اینترنت ملی: قیمت اینترنت پایین می‌آید، سرعت بالا می‌رود
رییس کمیته مخابرات مجلس معتقد است شبکه ملی داده‌ها، اینترنت را با قیمتی به مراتب پایین تر در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. با اجرای شبکه ملی داده‌ها تمامی داده‌های ملی برپایه و بیس سرورهای داخلی انجام خواهد شد و این موضوع بدین معنا است که تمامی شرکت‌ها و دستگاه‌های دولتی ملزم به انتقال سرورهای خود به داخل کشور هستند. با اجرای این طرح به طور قطع سرعت اینترنت بالا می رود و در مصرف آن نیز صرفه جویی صورت می گیرد.
۱۰ دلیل برای استقبال از «ایرانت»؛ شبکه ملی اطلاعات ایران
تابناک / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اجتماعی
۱۰ دلیل برای استقبال از «ایرانت»؛ شبکه ملی اطلاعات ایران
ایرانت شبکه‌ای است در گستره جغرافیایی ایران، که مبتنی بر پروتکل‌های استاندارد جهانی، ارتباطات و خدمات ارتباطی درون شبکه‌ای و برون شبکه‌ای را با دسترسی نزدیک به صد درصد فراهم می‌نماید. شبکه‌ای که در طول اینترنت است و نه در عرض آن؛ یعنی اتصال به اینترنت و ارائه خدمات ارتباطی و محتوایی اینترنت را فراهم می‌نماید، ولی برای دسترسی به خدمات داخلی خود، متوقف اینترنت نخواهد بود.
اینترنت ملی سبب قطع ارتباط اینترنتی ایران وجهان می‌شود؟
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / فناوری
اینترنت ملی سبب قطع ارتباط اینترنتی ایران وجهان می‌شود؟
رئیس کمیته مخابرات مجلس با عنوان این مطلب که ملی کردن اینترنت عنوانی نادرست برای طرح شبکه ملی داده‌ها است، گفت: با انتقال داده‌ها به فضای داخلی کشور، ارتباط ایران با جهان قطع نخواهد شد و متقاضیان خود می‌توانند انتخاب کنند که از بستر داخلی و یا خارجی نیازشان را تامین کنند. رمضانعلی سبحانی فر، در گفت‌وگو با خبرآنلاین با بیان اینکه اظهارات مطرح شده در رابطه با اینترنت ملی محلی از اعراب ندارد، اظهار کرد: اصولا طرحی تحت عنوان اینترنت ملی وجود خارجی ندارد و ما تنها به دنبال اجرای شبکه ملی داده‌ها هستیم که تمام داده‌ها و اطلاعات را به فضای داخلی منتقل کنیم. وی افزود: اینترنت یک فضای بین‌المللی است و امکان قطع آن وجود ندارد. اما ما نیازمند طراحی شبکه ملی اطلاعات هستیم که فضای امنی برای نگهداری داده‌های …
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / ...
از موفقیت «آزمایش رونت» تا «آب مقدس»
آزمایش «رونت» اینترنت ملی روسیه با موفقیت انجام شد. ژاپن، کشتی جنگی و هواپیمای گشت‌زنی به خلیج فارس اعزام می‌کند.نخستین رزمایش دریایی مشترک ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند در حال برگزاری است. سقوط هواپیمای مسافربری در قزاقستان ده‌ها کشتی و زخمی بر جای گذاشت. آلمان از بهار 2020، ویزای بلند مدت «ورزش الکترونیک» صادر می‌کند. ژاپنی‌ها برای قربانیان آتش‌سوزی کیوتو، 30 میلیون دلار جمع‌آوری کردند. تعداد کشته‌شدگان توفان فیلیپین به ۲۸ نفر افزایش یافت. پیروزی قاطع بنیامین نتانیاهو بر رقیب خود در حزب لیکود. ایتالیا همچنان درگیر خنثی کردن بمب‌های جنگ‌جهانی دوم است. با هدف تقدیس، 400 لیتر آب مقدس از فراز آسمان روی شهر لوئیزیانا پاشیده شد.
شبکه ملی اطلاعات، در تضاد با اینترنت نیست
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اقتصادی
شبکه ملی اطلاعات، در تضاد با اینترنت نیست
معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی بر عدم تضاد راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات با اتصال به اینترنت جهانی در کشور تاکید کرد.
  شبکه ملی اطلاعات
دولت مانع ایجاد بحران جدی در زمان اختلالات اینترنت شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / علمی و آموزشی
دولت مانع ایجاد بحران جدی در زمان اختلالات اینترنت شد
تهران- ایرنا- معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی بر عدم تضاد راه اندازی شبکه ملی اطلاعات با اتصال به اینترنت جهانی در کشور تاکیدکرد و گفت:دولت با پیگیری‌های لازم و تصویب سندهای بالادستی در جلسات شورای عالی فضای مجازی و پیگیری‌های اجرایی مانع ایجاد بحران جدی در زمان اختلالات اینترنت در کشور شد تا کمترین مشکلات را زمان قعطی داشته باشیم که البته این اقدامات می‌توانست بهتر، کامل‌تر و مفیدتر باشد.
  عباس آسوشه  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  شورای عالی فضای مجازی کشور
جداسازی اینترنت کودکان از اینترنت عمومی طرحی غیر عملی و غیر کارشناسی
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / فناوری
جداسازی اینترنت کودکان از اینترنت عمومی طرحی غیر عملی و غیر کارشناسی
آفتاب یزد- گروه اجتماعی: فضای مجازی علاوه بر تمام مزایایی که دارد، در برخی از موارد برای گروه سنی‌های خاصی مثل نوجوانان آسیب‌هایی را به همراه دارد که کارشناسان معتقدند عدم وجود آموزش صحیح در نحوه استفاده از اینترنت و فضای‌مجازی باعث به وجود آمدن چنین آسیب‌هایی شده است. با این حال اما روز گذشته خبر از تفکیک اینترنت کودکان از اینترنت عمومی با هدف صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی منتشر شد. در نگاه اول شاید این موضوع از جنبه‌های مثبتی برخوردار باشد اما کارشناسان می‌گویند که چنین روش‌هایی از آسیب‌های فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان جلوگیری نخواهد کرد بلکه آسیب‌های دیگری هم به همراه خواهد داشت. این در شرایطی است که کارشناسان رسانه این کار را غیر عملی و غیر کارشناسی می‌دانند و با اینکه مسئولان …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اقتصادی
روسیه در یک قدمی جدایی از شبکه جهانی اینترنت!
دولت روسیه روز دوشنبه اعلام کرد آزمایش‌های قطع ارتباط این کشور از شبکه جهانی اینترنت و راه‌اندازی طرح موسوم به اینترنت ملی و داخلی با موفقیت انجام شده است. به گزارش «ایسنا» طرح جدایی از شبکه جهانی اینترنت و راه‌اندازی اینترنت ملی در روسیه که به رونت (RuNet) موسوم است، از مدت‌ها پیش در دستور کار دولت این کشور و سازمان رگولاتوری و نظارت بر اینترنت روسیه قرار گرفته است. بر اساس اخبار و گزارش‌های منتشر شده در منابع و رسانه‌های خبری، به نظر می‌رسد دولت روسیه در راه‌اندازی این طرح عزم خود را جزم کرده و به تازگی با انجام تست و آزمایش‌های مختلف، در تلاش است که با جدیت آن را تا مرحله اجرایی شدن پیگیری کند.
اینترنت ملی روسیه با موفقیت آزمایش شد
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / بین‌المللی
اینترنت ملی روسیه با موفقیت آزمایش شد
وزارت ارتباطات روسیه از آزمایش موفق اینترنت داخلی این کشور به نام رونت خبر داده است به شکلی که پس از قطع اینترنت جهانی نیز خدمات عمومی در این کشور از کار نخواهد افتاد.
آمریکا به انگلیس درباره همکاری با «هوآوی» چین هشدار داد
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / ...
آمریکا به انگلیس درباره همکاری با «هوآوی» چین هشدار داد
یک مقام امنیت ملی آمریکا به انگلیس در زمینه دسترسی شرکت «هوآوی» به اینترنت پرسرعت جی-5 و سرقت اطلاعات طبقه‌بندی شده این کشور هشدار داد. به نوشته نشریه «فایننشال تایمز»، «رابرت او برین» مشاور امنیت ملی آمریکا در این زمینه گفت که چنین اقدامی بخش‌های اطلاعاتی انگلیس را در معرض خطر قرار می‌دهد.
روسیه: اینترنت ملی را با موفقیت آزمایش کردیم/ منتقدان نگران سانسور گردش آزادانه اطلاعات
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / ...
روسیه: اینترنت ملی را با موفقیت آزمایش کردیم/ منتقدان نگران سانسور گردش آزادانه اطلاعات
شفقنا- دولت روسیه شامگاه دوشنبه ۲۳ دسامبر اعلام کرد طرح اینترنت ملی این کشور را با موفقیت آزمایش کرده است. یورونیوز نوشت: این آزمایش در چارچوب اجرای قانون جنجالی تضمین دسترسی به اینترنت داخلی روسیه صورت گرفت که در ماه نوامبر ۲۰۱۹ لازم الاجرا شد. منتقدان نگران آن هستند که دولت روسیه از این قانون برای سانسور گردش آزادانه اطلاعات […]
باید موانع شناساندن شبکه ملی اطلاعات رفع شود
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / علمی و آموزشی
باید موانع شناساندن شبکه ملی اطلاعات رفع شود
دبیر علمی شبکه ملی اطلاعات و اینترنت گفت: شناساندن شبکه ملی اطلاعات و رفع موانع علمی از اولویت‌های اصلی راه اندازی شبکه داخلی است.
تست موفقیت آمیز قطع اینترنت در روسیه
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / بین‌المللی
تست موفقیت آمیز قطع اینترنت در روسیه
دولت روسیه هنوز جزئیات فنی درباره آزمایش ها را فاش نکرده است. تاکنون فقط مشخص شده دولت روسیه چند سناریو قطع اینترنت جهانی را آزمایش کرده از جمله سناریویی که در آن یک حمله سایبری بزرگ از یک کشور خارجی شبیه سازی شد.
  روسیه  اینترنت ملی  اینترانت
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / اقتصادی
الگوریتم‌های چینی ایده‌های مثبت را در اینترنت ترویج می‌کنند
«مدیریت فضای مجازی چین» قوانینی را منتشر کرده که از اول مارس اجرایی می‌شود و طبق آن شرکت‌های اینترنتی باید علاوه‌بر کنترل محتوا الگوریتم‌هایی بنویسند که ایده مثبت را ترویج می‌کند. به گزارش انگجت، چین قصد دارد محتوای اینترنت را بیش از پیش کنترل کند و این بار سراغ الگوریتم‌هایی برای محتوای اینترنت رفته است. «مدیریت فضای مجازی چین» قوانینی را برای کنترل محتوای اینترنت منتشر کرده و شرکت‌ها باید از آن پیروی کنند. از جمله این قوانین می‌توان به توصیه نوشتن الگوریتم‌هایی برای اینترنت اشاره کرد که ایده‌های مثبت را ترویج و همزمان محتوای بد را حذف می‌کنند. این قوانین به‌طور واضح هرگونه محتوایی را که امنیت ملی را به خطر بیندازد، اسناد دولتی را فاش کند، قدرت دولت را نقض کند و اتحاد ملی را برهم زند ممنوع …
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / اجتماعی
روسیه برای راه‌اندازی اینترنت ملی آماده می‌شود
ولادیمیر پوتین با اشاره به اینکه اینترنت آزاد و اینترنت دولتی بر ضد یکدیگر نیستند، گفت هدف از قانون اینترنت دولتی جلوگیری از پیامدهای منفی قطع ارتباط با شبکه جهانی است که مدیریت آن بیشتر در خارج از کشور است.
تلاش برای شفاف‌سازی تصمیم درباره قطع خدمات اینترنتی
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / ...
تلاش برای شفاف‌سازی تصمیم درباره قطع خدمات اینترنتی
به گفته معاون وزیر ارتباطات، تصمیم‌گیری برای جلوگیری از فعالیت اپلیکیشن‌هایی که کاربران زیادی دارند و قطع اینترنت که زندگی تعداد زیادی از شهروندان را تحت تاثیر قرار دهد، باید به‌صورت ملی و با حضور نمایندگان مجلس انجام شود.
از مرکز ملی اصرار، از وزارت ارتباطات انکار
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸-۰۹-۲۷ / فناوری
از مرکز ملی اصرار، از وزارت ارتباطات انکار
مناقشه بر سر لایه خدمات شبکه ملی اطلاعات همچنان ادامه دارد. قطع اینترنت معایب بسیاری داشت، کسب‌وکارهای خرد و کوچک را متضرر کرد، مانع ارتباط کاربران اینترنتی در ایران با بستگانشان در خارج کشور شد و بسیاری از محققان و دانشجویان را در دسترسی به مقالات علمی به دردسر انداخت و البته ضررهای مالی فراوانی وارد کرد؛ اما درمقابل یک موضوع را به‌صراحت روشن کرد؛ اینکه مجری و ناظر شبکه ملی اطلاعات که وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی هستند درباره لایه‌های این شبکه و میزان تحقق آن اختلاف نظر دارند.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / ...
توسعه شبکه ارتباطی همراه اول در استان آذربایجان شرقی
تبریز – فلاح: با اجرای پروژه فاز 8 توسعه شبکه ارتباطات سیار "همراه اول" در استان آذربایجان شرقی شروع شده است.مدیر مخابرات منطقه آذربایجان شرقی با اعلام این مطلب عنوان کرد: با نصب و راه اندازی 88 سایت جدید BTS و ارتقای تکنولوژی 296 سایت موجود در نقاط مختلف استان شبکه همراه اول توسعه بیشتری می یابد.یوسف شکوری افزود: 88 سایت جدید BTS جدید در نقاط پر ترافیک استان نصب و راه اندازی می شود و همچنین با ارتقای 296 سایت ارتباطات سیار استان به نسل های بالاتر تکنولوژی همراه اول، برخی از نقاط پر ترافیک شهرهای استان به نسل 4.5G و بخشی ازجاده های اصلی استان به اینترنت پرسرعت همراه اول تجهیز می شوند. وی اضافه کرد: تجهیز آزاد راه پیامبر اعظم (ص) و جاده تبریز – ارومیه به نسل 3 تکنولوژی تلفن همراه از جمله برنامه …
همشهری TV | انتقاد خواننده گروه بمرانی از قطع اینترنت کشور | همه تولیدات ملی عالی‌اند جز اینترنت
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / فناوری
همشهری TV | انتقاد خواننده گروه بمرانی از قطع اینترنت کشور | همه تولیدات ملی عالی‌اند جز اینترنت
خواننده گروه بمرانی از قطع اینترنت کشور در آبان ماه و جایگزینی اینترنت ملی در حضور وزیر ارتباطات انتقاد کرد.
تکلیف لایه خدمات شبکه ملی به وزارت ارتباطات
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸-۰۹-۲۶ / فناوری
تکلیف لایه خدمات شبکه ملی به وزارت ارتباطات
پروژه شبکه ملی اطلاعات از سال 84 ‌به‌صورت طرحی عنوان شد که در آن نیاز از شبکه اینترنت جهانی کاهش یابد و با بهره‌گیری از زیرساخت‌های ارتباطی و مدیریت مستقل داخلی، خدمات و محتوا را به مردم ارایه دهد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / ...
پیشنهاد استعفای رئیس‌جمهوری از جانب جهانگیری کذب است
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی که به طرح برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای رئیس‌جمهوری به پیشنهاد جهانگیری اشاره کرد، گفت: به هیچ عنوان بحث استعفای رئیس‌جمهوری مطرح نیست. من صمیمیتی هم با آقای جهانگیری دارم و زیاد گفت‌وگو می‌کنیم، نه همچین ایده‌ای دارند و نه این موضوع صحت دارد.به گزارش خبرگزاری‌ها، علی ربیعی در نشست خبری روز گذشته خود با اشاره به جلسه شورای عالی فضای مجازی‌ گفت: در این جلسه در رابطه با اینترنت و نگرانی‌های مربوط به آن صحبت شده است. همگان با اجماع کامل بر تداوم دسترسی مردم به اینترنت آزاد تاکید کردند. به هیچ وجه نه تنها موضوع قطع اینترنت مطرح نیست، بلکه گسترش ارتباط اینترنت ایرانیان هم مورد تاکید قرار گرفته است. به اعتقاد من این جلسه هم به ابهامات پاسخ داده و هم شرایط سیاست‌گذاری آتی …
نسخه جدید برای شبکه ملی اطلاعات
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / اقتصادی
نسخه جدید برای شبکه ملی اطلاعات
زمانی که رئیس‌جمهور در مراسم تقدیم بودجه 99 به مجلس، از تقویت شبکه ملی اطلاعات برای بی‎نیازی مردم از شبکه خارجی سخن به میان آورد و به دستور رهبری در این زمینه اشاره کرد، دوباره موج نگرانی‎ها از قطع مجدد اینترنت همه را فرا گرفت. این نگرانی‎ها تا حدی جدی شد که علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رئیس‌جمهور به برداشت‌های صورت گرفته از صحبت روحانی درباره شبکه ملی اطلاعات واکنش نشان داد و در توییتر نوشت: «صحبت از توسعه‌ شبکه ملی اطلاعات و استقلال در فضای مجازی، هرگز و هرگز به معنای قطع اینترنت و زیستن در عصر حجر نیست؛ این دو مکمل یکدیگرند.» در همین راستا نیز، وزیر ارتباطات و فناورى اطلاعات عصر روز شنبه در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره کودک‎آنلاین گفت: «قطعى اینترنت مانند قطع کردن هوا است و نباید در …
تحریم سلامت ، آرامش و امنیت همه ایرانیان را تحت تاثیر قرار داده است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / سیاسی
تحریم سلامت ، آرامش و امنیت همه ایرانیان را تحت تاثیر قرار داده است
سخنگوی دولت اعلام کرد که تحریم سلامت و آرامش و امنیت همه ایرانیان…
  علی ربیعی سخنگوی دولت  تحریم‌های آمریکا  اینترنت ملی  استیضاح
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / اقتصادی
جهرمی: اینترنت ملی یک دروغ بزرگ است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: قطعی اینترنت مانند قطع کردن هوا است و نباید در گفتن آن لکنت زبان داشت. اینترنت ملی یک دروغ بزرگ است، دروغی که آنقدر تکرار شده که برای تصحیح این تفکر، راه درازی در پیش داریم. به گزارش «ایسنا» مراسم اختتامیه نخستین جشنواره کودک‌آنلاین با حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سورنا ستاری معاون علمی رئیس‌جمهور، ستار هاشمی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و سیدجمال هادیان دبیر جشنواره کودک‌آنلاین در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات برگزار شد.
دبیر شورای‌عالی فضای مجازی: می‌خواهند با شبهه قطع اینترنت، موفقیت‌های ما در شبکه ملی اطلاعات را پنهان کنند
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / فناوری
دبیر شورای‌عالی فضای مجازی: می‌خواهند با شبهه قطع اینترنت، موفقیت‌های ما در شبکه ملی اطلاعات را پنهان کنند
دبیر شورای‌عالی فضای مجازی گفت: کسانی که این شبهه را مطرح می‌کنند که ما می‌خواهیم اینترنت را قطع کنیم، می‌خواهند موفقیت‌هایی که ما در شبکه ملی اطلاعات داشتیم را، پنهان کنند.