شنبه, ۵ مهر, ۱۳۹۹ / 26 September, 2020
بادهای 120 روزه
آخرین تلاش برای صید
۴ روز قبل / زابل / تالاب هامون / هامون
آخرین تلاش برای صید
ایرنا - زابل - با کاهش چشم گیر آب در تالاب هامون صیادان منطقه سیستان در شمال سیستان وبلوچستان آخرین تلاش های خود را برای صید ماهی و زنده گیری آن انجام می دهند.تالاب بین المللی هامون که از سه بخش هامون صابوری، پوزک و هیرمند تشکیل شده است در یک ماه اخیر بخش های از آن خشک شده و ماهیان زیادی در آن تلف شده اند.در حال حاضر با رها سازی حق آبه زیست محیطی دریاچه هامون از محل چاه نیمه ها بخش های از این دریاچه آبگیری شده است و صیادان می توانند ماهیان را به صورت زنده صید کنند.صیاد با پهن کردن تور ماهی گیری خود به طول بیش از 50 متر به صورت انفرادی ماهی را صید می کند به طوری که صید او در این روزها به حداقل رسیده است.از بهمن سال گذشته آب از کشور افغانستان وارد دریاچه هامون شده بود که با شروع فصل تابستان و …
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / روستاهای ایران / سیستان و بلوچستان / زاهدان / مهاجرت
(تصاویر) روستاهای رهاشده سیستان
از پنجاه سال گذشته عواملی چون سیلاب، خشکسالی و طوفان شن، ویرانی در روستاهای منطقه سیستان را رقم زده است؛ به طوری که باعث شده افراد روستاها را ترک و به نقاط شهری و دیگر استان ها مهاجرت کنند. در گذشته بدلیل نبود تکنولوژی افراد با توجه به اقلیم و وجود بادهای ۱۲۰ روزه سقف ها را به صورت گنبدی می ساختند و در سقف و دیوارهای آن از دریچه های رو به باد ایجاد می کردند تا در فصل تابستان فضای خانه سرد شود و همچنین استفاده از دیوارهای بیش از ۷۰ سانتیمتر باعث می شد تا در فصل زمستان سرمای کمتری را تجربه کنند. این روستاها که از نعمت لوله کشی آب شرب و برق برخوردار هستند، بدلیل سیلاب ها، خشکسالی ها و طوفان های شن باز هم خالی از سکنه شده اند. گل بری در بیرون و داخل منازل، وجود تعداد طاق های زیاد و متفاوت، استفاده …
بادهای ۱۲۰ روزه دوباره وضعیت جوی زابل را «زرد» می کند
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / هواشناسی / بادهای 120 روزه / زابل / سیستان و بلوچستان
بادهای ۱۲۰ روزه دوباره وضعیت جوی زابل را «زرد» می کند
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به صدور هشدار سطح زرد این اداره کل گفت: از اواسط وقت یکشنبه بر شدت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان افزوده می شود به طوریکه سبب خیزش گردوخاک و کاهش دید می شود.
برای سومین روز متوالی باد با سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت زابل را درنوردید
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / هواشناسی / وزش باد شدید / زابل / سیستان و بلوچستان / استانی-اجتماعی
برای سومین روز متوالی باد با سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت زابل را درنوردید
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: از روز سه شنبه که وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان شدت گرفت تا امروز سه روز متوالی است که بیشنه سرعت وزش باد در زابل به بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد.
تدبیری شایسته برای حل معضلی ۳۰ ساله
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / سیستان و بلوچستان / توسعه ایران / حقوق شهروندی / حاشیه نشینی بزهکاری
تدبیری شایسته برای حل معضلی ۳۰ ساله
زاهدان- ایرنا- خشکسالی که دامنگیر سیستان و بلوچستان شد و هامون خشکیده که با قهر طبیعت در مقابل تازیانه بادهای ۱۲۰ روزه همچون برده‌های غمگین سر بر زانو نهاد و دیگر دست سخاوتمند ابرهای بارانزا نوازشش نکرد زنان و مردان در غربت غمگین نگاه‌شان خانه‌های خود را در روستاهای خشکیده ترک کرده و به امید ساخت زندگی بهتر به شهرها روی آوردند و آنگاه بود که معضلی بزرگ به نام حاشیه‌نشینی در اطراف شهرها شکل گرفت.
سرعت بادهای ۱۲۰ روزه در زابل به ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت رسید
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / بادهای 120 روزه / سیستان و بلوچستان / زابل / استانی-اجتماعی
سرعت بادهای ۱۲۰ روزه در زابل به ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت رسید
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: صبح امروز بیشینه سرعت وزش باد در زابل به ۲۸ متر بر ثانیه معادل ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت رسید و سبب خیزش گردوخاک شد.
تفاوت بادهای ۱۲۰ روزه امسال با سال های قبل
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / باد 120 روزه / گرد و خاک / تالاب هامون
تفاوت بادهای ۱۲۰ روزه امسال با سال های قبل
هرساله با آغاز فصل گرما وزش بادهای ۱۲۰ روزه و خیزش گرد و خاک تنفس را برای اهالی سیستان و بلوچستان به ویژه شهرستان زابل تنگ می‌کند اما خبر خوب این است که به لطف عواملی مانند آبگیری بخش هایی از تالاب هامون در سال جاری تاکنون شاهد وقوع طوفان گرد و خاک در این منطقه نبوده‌ایم.
هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران
۱۳۹۹/۰۴/۱۸ / هشدار هواشناسی / وزش باد شدید / رگبار و رعد و برق / بادهای 120 روزه
هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران
سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران در نقاط مختلف کشور از امروز تا شنبه (۱۸ تا ۲۱ تیرماه) هشدار داد.
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / اطلاعیه هواشناسی / توصیه هواشناسی
هشدار وزش بادهای شدید در ۱۱ استان
سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به وزش بادهای شدید در ۱۱ استان از تشدید بادهای ۱۲۰ روزه در سیستان و بلوچستان خبر داد.
هشدار هواشناسی: رگبار باران در ۲ استان و تشدید بادهای ۱۲۰ روزه در ۳ استان
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
هشدار هواشناسی: رگبار باران در ۲ استان و تشدید بادهای ۱۲۰ روزه در ۳ استان
سازمان هواشناسی کشور با صدور دو هشدار از رگبار باران در جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان خبر داده است. همچنین بر اساس هشدار این سازمان از امروز (۱۲ تیر)، وزش بادهای ۱۲۰ روزه در سه استان کشور تشدید می‌شود.
ادامه وزش بادهای ۱۲۰ روزه در سیستان و بلوچستان/ بارندگی در استانهای ساحلی خزر
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / پیش بینی وضعیت هوا / گرد و خاک / بادهای 120 روزه سیستان
ادامه وزش بادهای ۱۲۰ روزه در سیستان و بلوچستان/ بارندگی در استانهای ساحلی خزر
در دو روز آینده در بعضی از استان های ساحل خزر احتمال بارندگی وجود دارد و طی پنج روز آینده پدیده غالب در شرق کشور وزش باد شدید و گرد وخاک خواهد بود.
هشدار نارنجی هواشناسی سیستان و بلوچستان نسبت به افزایش شدت باد‌های ۱۲۰ روزه
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
هشدار نارنجی هواشناسی سیستان و بلوچستان نسبت به افزایش شدت باد‌های ۱۲۰ روزه
اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان امروز شنبه نسبت به افزایش شدت بادهای 120 روزه در شمال استان هشدار نارنجی و نسبت به افزایش ارتفاع موج در سواحل دریای عمان هشدار زرد صادر کرد.
آغاز دست و پنجه نرم کردن مردم شرق استان کرمان با بادهای ۱۲۰ روزه سیستان
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / هواشناسی / اخبار اجتماعی - کرمان / استانی-اجتماعی / بادهای 120 روزه
آغاز دست و پنجه نرم کردن مردم شرق استان کرمان با بادهای ۱۲۰ روزه سیستان
رئیس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمان با اشاره به اینکه وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان آغاز شده است، اظهار کرد: از عصر امروز چهارشنبه هفتم خردادماه تا روز جمعه در شرق استان وزش باد نسبتا شدید به همراه خیزش گرد و خاک را پیش بینی می‌کنیم و در دیگر مناطق استان پدیده خاصی نداریم.
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
سیستان و بلوچستان، پرغبارترین نقطه ایران
[شهروند] ۲۹ استان در‌ سال گذشته شاهد وقوع پدیده‌های خاکدار بودند و شعاع دید افقی در تعدادی از شهر‌های‌شان به ۵۰۰۰ متر و کمتر از آن رسید. در این میان اما بررسی پدیده‌های خاکدار کشور در ‌سال گذشته نشان می‌دهد که سیستان‌وبلوچستان با بیش‌ از ۸۶ روز پدیده خاکدار کاهنده دید افقی به زیر ۵۰۰۰ متر پر گردوغبارترین استان کشور بوده است. این وضع در حالی است که بیش از 30‌درصد مساحت کشور را مناطق خشک و نیمه‌خشک در برگرفته است و نقاط مختلف آن از سالیان دور با پدیده طوفان‌های گردوغبار روبه‌رو بوده است. محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان‌وبلوچستان، در نتایج بررسی وضع پدیده‌های خاکدار کشور در ‌سال 98 به «ایرنا» این‎طور …
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای / سیستان و بلوچستان / طوفان / اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان
ماسه بادی مهمان ناخوانده جاده‌های سیستان و بلوچستان
ایرنا- زاهدان - همه ساله وزش بادهای شدید در سیستان و بلوچستان به ویژه بادهای ۱۲۰ روزه سیستان در نیمه شمالی این استان سبب حرکت شن‌های روان و پوشیده شدن سطح جاده‌ها با هزاران تن ماسه بادی می‌شود و راهداران همواره در تلاش برای پاکسازی راه‌های ارتباطی این منطقه هستند. عکس از: عصمت جهانی
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / پرویز کردوانی / خبرگزاری برنا / بیابان / زابل / مالچ / ریگ / سیمین برادران / بادهای 120 روزه زابل
اختصاص 80 میلیارد اعتبار برای بادهای 120 روزه زابل/ پاشیدن مالچ در مناطق کویری خیانت است/ می‌خواهند در زابل جنگل بکارند ولی مردم آب خوردن ندارند
پدر کویرشناسی ایران از اجرای برخی روش‌های منسوخ شده در مدیریت مناطق خشک و بیابانی انتقاد کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / صنایع دستی / زابل / سیستان / دریاچه هامون / شهر سوخته / بادهای 120 روزه / همایش یعقوب لیث / سفر به زابل / بازار سر پوشیده زابل / جاذبه‌های باستانی زابل
زابل سرزمین اسطوره‌ها و افسانه‌‌ها/ در سیستان به تاریخ صفاریان گام نهید
ایلنا: سیستان سرزمین پهلوانان و اسطوره‌هاست. سرزمینی که زمستان آن گرمای خاصی دارد و می‌توانید طعم‌ها و عطرهای خاص را در آن تجربه کنید.
۱۳۹۸/۰۷/۰۵ / هلال‌احمر / امدادرسانی هلال احمر / سیستان و بلوچستان / سیل / بادهای 120 روزه
امدادرسانی و اسکان ۶۳ تن در روستاهای سیل‌زده سیستان و بلوچستان
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از امدادرسانی و اسکان ۶۳ تن در روستاهای سیل‌زده سیستان و بلوچستان خبر داد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۹ / اجتماعی / گرد و غبار / زابل / وزش باد
بی قراری بادهای ۱۲۰ روزه سیستان تا کی ادامه‌دارد؟
زاهدان- ایرنا- بی قراری بادهای ۱۲۰ روزه سیستان واقع در شمال سیستان و بلوچستان با اینکه نفس‌های تابستان به شماره افتاده و بوی پاییز می‌آید گویا تمامی ندارد بادهایی که تقریبا پنج ماهی از آغاز فصل وزش آنها می‌گذرد و تبدیل به تکراری‌ترین خبر استان در نیمه نخست امسال شده‌اند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲
عامل افزایش گرد و غبار منطقه سیستان
با توجه به وزش بادهای ۱۲۰ روزه و افزایش میزان گرد و غبار در سیستان باید با انجام اقداماتی چون حفظ پوشش گیاهی موجود، ایجاد پوشش گیاهی جدید و پرهیز از برداشت شن و ماسه از بستر هامون ضمن جلوگیری از فرسایش خاک، به کاهش گردوغبار کمک کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷ / سیستان‌ و بلوچستان / طوفان گرد و خاک در سیستان
علت گرد و خاک سیستان‌ و بلوچستان چیست؟
مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی گفت: گرد و خاک سیستان و بلوچستان ریشه در بادهای ۱۲۰ روزه دارد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۴
توفانِ سیستان
توفان های ناشی از بادهای 120 روزه که از چند روزه اخیر در منطقه سیستان شدت گرفته ، زندگی مردم منطقه را مختل و بیش از صدها نفر را راهی مراکز درمانی کرده است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۴ / جمعیت هلال احمر / مدیریت بحران
۳۱ هزار و ۸۰۰ ماسک بین مردم توفان زده سیستان توزیع شد
زاهدان- ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان‌ گفت: این نهاد به سبب شدت بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و افزایش گرد و غبار ۳۱ هزار و ۸۰۰ عدد ماسک از روز گذشته تاکنون میان مردم توفان زده شهرستان‌های شمالی این استان توزیع کرده است.
۱۳۹۸/۰۴/۳۱ / طوفان / خراسان جنوبی / وزش باد
منشا گرد و خاک در خراسان جنوبی بادهای ۱۲۰ روزه است
بیرجند - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: منشا گرد و خاک در این استان داخلی است و به بادهای ۱۲۰ روزه سیستان برمی‌گردد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۲ / محیط زیست / آب و هوا
هوای زابل همچنان درگیر گرد و خاک
تهران- ایرنا- کارشناس سازمان هواشناسی گفت:وزش بادهای ۱۲۰ روزه همچنان موجب بروز گرد و خاک در زابل شده اما از فردا (۲۳ خرداد) از شدت وزش این بادها کاسته می شود و شاخص کیفیت هوا تا حدی مطلوب‌تر می‌شود.
۱۳۹۸/۰۳/۲۲
گزارش تصویری: وزش بادهای ۱۲۰ روزه در زابل
بادهای ۱۲۰ روزه سیستان معروف به بادهای لوار، دنباله بادهای موسمی هندوستان است و از طریق افغانستان با عبور از نواحی کم ارتفاع این کشور چون دشت «ناامید» وارد ایران می‌شود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۴
آلودگی هوای زابل در محدوده خطرناک قرار گرفت
زاهدان- ایرنا- رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با تداوم وزش بادهای 120 روزه در شمال استان میزان غلظت ذرات معلق در هوای زابل افزایش یافت و به عدد 714 واحد و در محدوده شرایط خطرناک رسید.
۱۳۹۷/۱۲/۲۵
نمایشگاه عکس صد و بیست در شیراز
ایرنا-شیراز-نمایشگاه عکس "صد و بیست " آثار حامد غلامی و محمد ده دست با موضوع بادهای 120 روزه منطقه زابل استان سیستان و بلوچستان در گالری سو در شیراز افتتاح شد./عکس:رضا قادری
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •