دوشنبه, ۶ بهمن, ۱۳۹۹ / 25 January, 2021
بازتوزیع ثروت
طرح جدید بنزین؛ به نام عدالت، به کام ...؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / سهمیه بنزین / طرح بنزین سرانه خانوار / طرح جدید بنزینی
طرح جدید بنزین؛ به نام عدالت، به کام ...؟
در طرح موسوم به «سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار» که ارث مجلس قبلی است، قرار است سهمیه بنزین از «خودرو» به افراد منتقل شود. حامیان این طرح بیان می‌کنند که «سهمیه خودرو» فقط به جیب صاحبان خودرو واریز می‌شود و 50 درصد از افراد جامعه که صاحب خودرو نیستند، از آن محروم می‌شوند و این در تضاد با عدالت اجتماعی است؛ چراکه هر نوع یارانه‌ای برای بازتوزیع ثروت به نفع اقشار مستضعف برقرار می‌شود، ولی در وضعیت فعلی، این یارانه به جیب قشر مرفه یا طبقه متوسط واریز می‌شود و مستضعفین از آن بهره‌ای ندارند، پس باید طرحی نو درانداخت و با تغییر سهمیه بنزین از «خودرو» به «افراد»، گامی برای تحقق عدالت اجتماعی برداشت.
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
اسراییلی در جنوب
آنچه در هفته گذشته رخ داده و امارات و اسراییل را به سطح سفارتخانه رسانده؛ به خاطر دو کم‌کاری کوتاه‌مدت و بلندمدت ماست.  نخست اینکه وزارت خارجه تحلیل درستی به نظام نداده یا  درباره سایر تحلیل‌ها؛ تحلیل درست را برای نظام تشریح نکرده است.  سران اعرابی که با نتانیاهو دست می‌دهند؛ اگر بسیار ضعیف و بزدلند اما ترسی بزرگ‌تر را پذیرفته‌اند. مفهومی به غلط شکل گرفته که نه اسراییل که ایران خطر اول منطقه خاورمیانه است. واقعیت این است که ما در افزایش این ترس و پیامدش که نزدیکی‌شان با دشمن منافع ایران، از هیچ کوششی فروگذار نکردیم. شاید هنوز هم دیر نیست و با گفت‌وگو می‌شود اعراب منطقه را برگرداند. اما راهبرد ما چیست؟ راهبرد ما باید این باشد که اعراب …
نظام اقتصاد ایران در خدمت ثروتمندان؛ خط فقر به دهک‌ هفتم رسید!
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / خط فقر / اقتصادی / تورم
نظام اقتصاد ایران در خدمت ثروتمندان؛ خط فقر به دهک‌ هفتم رسید!
سه نظام کلیدی اقتصاد ما در خدمت ثروتمندان است و به نفع دهک‌های پایین تنظیم نشده است. هر سه نظام اقتصادی ما یعنی نظام مالیاتی، بانکی و یارانه‌ای ما نیازمند بازنگری و اصلاحات اساسی است. در نظام یارانه‌ای ما دهک دهم بیش از ۲۰ برابر دهک اول از یارانه پنهان برخوردار است. در نظام بانکی تسهیلات ارزان قیمت به دلیل فساد، رانت و بهره‌مندی از روابط پشت پرده بیشتر نصیب دهک‌های بالای درآمدی است. در نظام مالیاتی پایه‌های مالیاتی مثل مالیات بر ثروت و مجموع درآمد را نداریم. در حالی که این پایه‌های مالیاتی است که می‌تواند شکاف طبقاتی را کمتر کند و به بازتوزیع ثروت کمک کند. در نبود پایه‌های مالیاتی ثروت عده‌ای زیاد می‌شود بدون آن که مالیات بدهند.
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / الگوی توسعه / بازتوزیع ثروت / توسعه در ایران / دکتر کمال اطهاری / عدالت اجتماعی
بازتوزیع ثروت در سیاست اجتماعی ایران مغفول مانده است
این نظر دکتر کمال اطهاری، پژوهشگر اقتصاد و توسعه است که در گفت‌گو با الف تصریح کرد: ما یک توزیع داریم و یک بازتوزیع که باعث توسعه عدالت می شود، اما این مسئله جزء گفتمان جناح های ما نیست. حتی بانک ها و بنگاه های بزرگ اقتصادی به جای کمک به بخش های تولید بیشتر رانت محور بوده به سمت دلالی سوق داده شدند. اگر کیفیت نهایی و رضایت عمومی را دنبال می کنیم باید کارکرد همه بخش های مولد کشور به درستی و در چارچوب تعریف شده انجام شود. 
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / اقتصادی و سیاسی / ثروت / رایانه / سرمایه داری / گوگل
سیاست‌های ماموریت‌گرا؛ اقتصاددانی که می‌خواهد سرمایه‌داری را مرمت کند
بزرگ‌ترین دغدغه نظام‌های اقتصادی مرسوم خلقِ ثروت است و در مقابل، اصلی‌ترین راهبرد منتقدان نظام اقتصادی حاکم، بازتوزیع ثروت است. ماریانا مازوکاتو، اقتصاددانی که این روزها به یکی از مشهورترین چهره‌های این رشته تبدیل شده است، می‌گوید دلیل اینکه اقتصاد اصلاح نمی‌شود همین است
۱۳۹۸/۰۶/۱۲
بی‌نظمی جدید جهانی
نابرابری درحال رشد است اما مشکل واقعی این نیست که تعداد معدودی فوق‌العاده ثروتمندند بلکه مشکل این است که بسیاری فقیرند و شاهدند که معیارهای زندگی یا چشم‌اندازهای زندگی‌شان هیچ بهبودی نمی‌یابد. تجویز سیاسی تلاش برای کاهش نابرابری، به‌خودی خود از طریق یارانه‌های گسترده و مالیات‌های جدید در راستای بازتوزیع ثروت نیست. هدف باید این باشد که تحرک رو به بالا به یک حقیقت تبدیل شود. این فقط زمانی رخ خواهد داد که دسترسی بیشتری به آموزش باکیفیت وجود داشته باشد آن هم نه فقط برای جوانان بلکه برای تمام شهروندانی که درحال گذران عمر و زندگی خود هستند.
۱۳۹۸-۰۵-۰۷
ضرورت فراهم شدن محیط مناسب اقتصاد برای مالیات‌ستانی بیشتر
به نظر می‌رسد که پس از شوک وارد شده به اقتصاد ایران در سال‌ گذشته و جهش چمشگیر قیمت‌ها، دولت تصمیم‌ گرفته است که به مالیات به عنوان ابزار بازتوزیع ثروت توجه بیشتری نشان دهد. از همین رو هم ابزار مالیاتی، مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر فعالیت‌های اختلال‌زا در دستور کار دولت قرار گرفت. حالا ولی معاون وزیر اقتصاد از اقدام برای مالیات‌ستانی از مجموع درآمد در قالب یک پایه مالیاتی جدید خبر می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ / رفاه اجتماعی / مالیات / بازتوزیع ثروت / عدالت اجتماعی در ایران / اقتصاد ایران در دولت سازندگی / بازتوزیع درآمدها / فقر در ایران
محروم‌داری جایگزین استراتژی مبارزه با فقر شده است/ آزادسازی اقتصادی قدمگاه ناهمانگی و بی‌برنامه‌گی
چرخ اقتصاد بگردد یا نگردد، تامین رفاه شهروندان برعهده دولت‌هاست. با چنین نگرشی، این تعبیر ارائه می‌شود که رفاه مساوی است با عدالت. اما عملکرد دولت‌های مختلف در این مقوله چگونه بوده است؟ مهم این است که در جریان توسعه بیش از اینکه به رفاه و توانمندسازی شهروندان توجه شود، به ساختن سد، جاده و... توجه شد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۲
چتر معافیت بر سر بورس
مالیات‌ها به‌عنوان یکی از سالم‌ترین منابع تامین مالی دولت در بسیاری از اقتصاد‌ها از اهمیت بسزایی برخوردارند. طیف وسیعی از پایه‌های مالیاتی و انعطاف‌پذیری در تغییر آنها، باعث شده مالیات‌ها علاوه بر نقش تخصیص بهینه منابع در قالب سیاست‌های طرف تقاضا و عرضه، در نقش بازتوزیع ثروت و درآمد از سوی دولت‌های بسیاری از کشورها به‌عنوان ابزاری در راستای نیل به اهداف اقتصادی بهره‌برداری شود. با این حال، در ایران سهم مالیات‌ها از کل تولید ناخالص داخلی اندک و استفاده از این ابزار در راستای جهت‌دهی نقدینگی به بخش‌های مولد چندان مطلوب نیست. در این میان، چند صباحی است که بحث مالیات بر عایدی سرمایه و به‌ویژه مالیات بر عایدی سهام مطرح شده و مخالفان و موافقانی نیز به دنبال داشته است. در راستای بررسی دقیق‌تر نقش این …
۱۳۹۸/۰۳/۱۹
مالیات بر سکه؛ مانع سوداگری افراطی
مالیات مهم‌ترین ابزار برای ممانعت از سوداگری است. مالیات سه هدف مهم را دنبال می‌کند؛ بازتوزیع ثروت، افزایش درآمد پایدار برای دولت و سومی ممانعت از سفته‌بازی و سوداگری افراطی. دو سالی است که اقتصاد ایران گرفتار سوداگری افراطی شده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •