سه شنبه, ۸ بهمن, ۱۳۹۸ / 28 January, 2020
بانک مرکزی ایران
کاهش نرخ رسمی ۲۶ ارز
ایرنا / ۶ ساعت قبل / اقتصادی
کاهش نرخ رسمی ۲۶ ارز
تهران - ایرنا - بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه) قیمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ هشت ارز افزایش، ۲۶ واحد پول خارجی کاهش و نرخ بقیه ارزها ثابت ماند.
  دلار  نرخ ارز  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
روزنامه ابتکار / ۴۰ ساعت قبل / ...
بانک توسعه صادرات به سامانه هدایت رمز یکبارمصرف بانک مرکزی متصل شد
بانک توسعه صادرات ایران از تاریخ سوم بهمن‏ماه به سامانه هریم (هدایت رمز یکبارمصرف) بانک مرکزی متصل شد.به گزارش روابط‏عمومی بانک توسعه صادرات ایران به نقل از مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات این بانک، روش‏های دریافت رمز دوم یکبارمصرف از یکی از دو طریق استفاده از سامانه تولید رمز «ریما» و روش پیامکی میسر خواهد بود.روش اول مختص دارندگان گوشی هوشمند بوده و برای پلتفرم‏های Android و IOS قابل استفاده است. روش دوم برای آن دسته از مشتریانی است که یا فاقد گوشی هوشمند بوده یا به هردلیلی تمایلی به استفاده از سامانه تولید رمز ندارند. راهنمای فعال‏سازی و استفاده برای هریک از روش‏های اعلام شده در پورتال رسمی بانک به نشانی www.edbi.ir موجود است. با اتصال به سامانه هریم، مشتریان بانک می‏توانند در زمان استفاده …
نفع تمام عیار ائتلاف تهران - بغداد از تحریم عراق؛ اقدامی که واشنگتن را پشیمان خواهد کرد
دیپلماسی ایرانی / ۴۶ ساعت قبل / سیاسی
نفع تمام عیار ائتلاف تهران - بغداد از تحریم عراق؛ اقدامی که واشنگتن را پشیمان خواهد کرد
تحریم عراق از سوی ایالات متحده آمریکا در شرایط کنونی می‌تواند به اهداف ایالات متحده در این کشور آسیب بزند و فقط جایگاه ایران را تقویت کند، دقیقا همان سناریویی که سیاست آمریکا در راستای پرهیز از آن شکل گرفته است. اقدامات متقابلی نظیر مسدود کردن حساب‌های بانک مرکزی عراق نه تنها می‌تواند اقتصاد عراق را تسلیم ایران کند، بلکه تاثیر چشمگیری هم بر جایگاه جهانی دلار آمریکا خواهد گذاشت.
  تحریم ایران  تحریم عراق  ایران و امریکا  ایران و عراق  امریکا و عراق
از «واگذاری امتیاز استخراج نفت شمال طی قراردادی 99 ساله» تا «ادامه ممنوع الخروجی رئیس کل سابق بانک مرکزی »
تابناک / ۲ روز قبل / اقتصادی
از «واگذاری امتیاز استخراج نفت شمال طی قراردادی 99 ساله» تا «ادامه ممنوع الخروجی رئیس کل سابق بانک مرکزی »
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی ششمین روز بهمن ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
روزنامه ابتکار / ۲ روز قبل / ...
کارنامه عملکرد بانک قرض‏ا‏لحسنه مهر ایران درخشان است
عیسی امامی، عضو هیئت مدیره بانک قرض‏‏الحسنه مهر ایران در جمع روسای شعب و همکاران استان کرمانشاه گفت: با روند پیش‏رو و عملکرد فوق‏العاده پرسنل بانک، به قطعیت می‏توان گفت کارنامه بانک قرض‏‏الحسنه مهر ایران بسیار روشن است و چشم‏انداز خوبی دارد.به گزارش روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، عیسی امامی در جمع روسای شعب استان کرمانشاه با بررسی و مقایسه عملکرد شش‏ماه ابتدای سال ۹۸ با مقطع فعلی، گفت: در آینده ای نزدیک بانک قرض‏الحسنه مهر ایران یک بانک بسیار بزرگ خواهد شد و لازم است که تمام پرسنل آن تفکرات بزرگ و متفاوتی داشته و با تسلط بر امور بانکداری نوین و به روزترین اطلاعات مالی دنیا وارد بانک شوند. وی تصریح کرد: مردم به بانک قرض‏الحسنه مهر ایران علاوه بر انجام بهترین خدمات بانکی، به عنوان مشاور …
دنیای اقتصاد / ۲ روز قبل / اقتصادی
امنیت یکی از شاخص‌های مهم اعتماد مشتری به بانک
مدیرعامل بانک ایران زمین، با اشاره به موضوع فعال‌سازی رمزهای پویا برای ارتقای امنیت در تراکنش‌های بدون کارت گفت: موضوع امنیت یکی از شاخص‌های مهم اعتماد مشتریان به بانک خود است و تلاش‌های بانک مرکزی و بانک‌ها در راستای معرفی رمزهای پویا هم، در همین راستا تعریف شده است.
طرح بانکداری اسلامی، صحنه زورآزمایی مجلس و دولت / آیا قوانین بانکی بعد از هفت سال اصلاح می‌شود؟
تابناک / ۳ روز قبل / سیاسی
طرح بانکداری اسلامی، صحنه زورآزمایی مجلس و دولت / آیا قوانین بانکی بعد از هفت سال اصلاح می‌شود؟
تصویب کلیات طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران یا همان طرح بانکداری اسلامی، بارقه‌ای از امید را برای اصلاح ساختار بانکی کشور به وجود آورد؛ طرحی که به اعتقاد برخی کارشناسان، با اجرایی شدن آن استقلال بانک مرکزی حفظ شده و فوایدی همچون حذف سود و جریمه مرکب به دنبال خواهد داشت.
بررسی راه‌های گسترش مبادلات ارزی و تجاری ایران در جلسه امروز سران قوا
تسنیم / ۳ روز قبل / اقتصادی
بررسی راه‌های گسترش مبادلات ارزی و تجاری ایران در جلسه امروز سران قوا
رئیس کل بانک مرکزی در جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی گزارشی از اقدامات انجام شده در زمینه درآمدهای ارزی کشور و تأمین کالاهای مورد نیاز ارائه نمود و راهکارهای گسترش مناسبات ارزی و تجاری در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.
عملیات بازار باز، بانک مرکزی مقتدر می‌خواهد
روزنامه فرهیختگان / ۳ روز قبل / اقتصادی
عملیات بازار باز، بانک مرکزی مقتدر می‌خواهد
عملیات بازار باز از مدرن‌ترین ابزار‌های سیاستگذاری پولی است که برخلاف بسیاری از کشور‌های دنیا، نظام بانکی ایران بیش از سه دهه از آن محروم بوده است.
رونمایی از نشان پرداخت و حذف پایانه های فروشگاهی
خبرآنلاین / ۳ روز قبل / فناوری
رونمایی از نشان پرداخت و حذف پایانه های فروشگاهی
مهدی شهیدی قائم مقام مدیر عامل شرکت آسان پرداخت پرشین در نشست خبری که باحضور اهالی رسانه روز چهارشنبه دوم بهمن در محل سالن حافظ ادارات مرکزی بانک ملی ایران برگزار شد، در خصوص روش عملکرد اپلیکیشن نشان پرداخت گفت: نشان پرداخت به حذف کاغذ بازی از فعالیت های روزمره ما منجر خواهد شد و نشان پرداخت نخستین بانک دیجیتال ایران خواهد شد.
چاپ برگه‌های شبه اسکناس برای تبلیغ ممنوع شد
رویداد 24 / ۳ روز قبل / اقتصادی
چاپ برگه‌های شبه اسکناس برای تبلیغ ممنوع شد
تبلیغات روی اسکناس، ایران چک و مسکوکات منتشره بانک مرکزی و همچنین هرگونه تبلیغات از طریق چاپ برگه‌های شبه اسکناس، شبه ایران چک و ضرب شبه مسکوکات بانک مرکزی ممنوع شد.
  چاپ برگه های شبه اسکناس  بانک مرکزی  سپرده های بانکی  ایین نامه تبلیغات
رشد بهای رسمی ۲۶ ارز در آغاز هفته
ایرنا / ۳ روز قبل / اقتصادی
رشد بهای رسمی ۲۶ ارز در آغاز هفته
تهران- ایرنا- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امروز (شنبه) قیمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز افزایش، ۲۶ واحد پول خارجی از جمله یورو و پوند کاهش و نرخ بقیه ارزها ثابت ماند.
  دلار  یورو  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
34‌درصد خانه‌های ایران اسکلت ندارند
روزنامه شهروند / ۳ روز قبل / ...
34‌درصد خانه‌های ایران اسکلت ندارند
[شهروند]   چیزی حدود 43‌درصد خانه‌های ایران بدون اسکلت هستند و این مسأله آسیب‌پذیری آنها را در مقابل زلزله به شدت بالا برده است. علی بیت‌اللهی، رئیس دفتر ریسک و زلزله مرکز تحقیقات راه و شهرسازی دراین‌باره گفته است 27‌درصد جمعیت کشور در 9‌درصد مساحت زلزله‌خیز زندگی می‌کنند و 10‌میلیون واحد مسکونی کشور فاقد اسکلت هستند. این گفته بیت‌اللهی در شرایطی است که در ایران حدود 23‌میلیون واحد مسکونی ساخته شده و زلزله هربار خسارات سنگینی به اقتصاد ملی تحمیل کرده است. در همین زمینه معاونت هماهنگی و امور اقتصادی استانداری کرمانشاه خسارت زلزله این استان را 11‌هزار‌میلیارد تومان اعلام کرده و بانک مرکزی ناچار شده است که برای خانه‌های …
دنیای اقتصاد / ۳ روز قبل / اقتصادی
یک میلیون تن ذرت در انتظار تخصیص ارز
رئیس انجمن خوراک دام ایران گفت: عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی برای ترخیص حدود یک میلیون تن ذرت دامی، باعث بروز مشکل در بازار این نهاده شده است. مجید موافق قدیری از افزایش قیمت ذرت دامی در بازار خبر داد و گفت: قیمت ذرت دامی، درهر کیلوگرم به‌طور متوسط ٣٠٠ تومان افزایش یافته و به حدود ١٦٥٠ تومان رسیده است.
روزنامه ابتکار / ۵ روز قبل / ...
روند تامین کالاهای اساسی در سال جاری باید در سال ۹۹ نیز استمرار یابد
معاون اول رئیس‏جمهوری گفت: باید روند مناسب تامین و تخصیص ارز مورد نیاز کالاهای اساسی که در سال ۹۸ انجام شد در سال ۹۹ نیز استمرار پیدا کند.به گزارش پایگاه اطلاع‏رسانی معاون اول رئیس‏جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه بررسی نحوه تامین ارز مورد‏نیاز کالاهای اساسی با قدردانی از دستگاه‏های اجرایی مرتبط با تامین کالاهای اساسی در سال جاری افزود: لازم است نیازهای ارزی سال ۹۹ برای تامین کالاهای اساسی به صورت دقیق و کارشناسی احصاء شود.وی همچنین خاطرنشان کرد: با وجود فشارها و محدودیت‏های سال جاری، همت و تلاش بانک مرکزی و سایر دستگاه‏های ذی‏ربط باعث شد مشکلی برای تامین کالای اساسی در کشور وجود نداشته باشد.معاون اول رئیس‏جمهوری با تاکید بر اینکه خوشبختانه در سال جاری کالاهای اساسی مورد‏نیاز جامعه به وفور در بازار …
نرخ یورو و ۲۴ ارز دیگر کاهش یافت
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / اقتصادی
نرخ یورو و ۲۴ ارز دیگر کاهش یافت
تهران- ایرنا- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) قیمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۱ ارز افزایش، ۲۵ واحد پول خارجی از جمله یورو کاهش و نرخ بقیه ارزها ثابت ماند.
  دلار  یورو  پوند  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / ...
پراید بازنشسته نشد
 [پریسا اسلام‌زاده] خط تولید یک مدل از خودروی پراید در ایران بعد از 24‌سال متوقف شده است ‏اما همچنان این خودرو در بازار ایران خبرسازی می‌کند و قیمت آن، این روزها به 60‌میلیون تومان ‏رسیده است. جواد سلیمانی،  مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا اعلام کرده که از اوایل دی‌‏ماه تولید پراید 132 متوقف شده است و مطابق برنامه اعلام‌شده، خودروهای پراید ۱۱۱ و پراید ‏‏۱۳۱ هم در چندماه آینده از چرخه تولید کنار گذاشته می‌شوند‎.‎‏ با این حال درست درهمین ‏روزها قیمت پراید تا 60‌میلیون تومان صعود کرده است. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که خط ‏تولید یک مدل خودرو در کشورهای پیشرفته معمولا بیشتر از 10‌سال قدمت ندارد. با این …
رمزارز ایران چه زمانی رونمایی می‌شود؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / اقتصادی
رمزارز ایران چه زمانی رونمایی می‌شود؟
معاون فناوری بانک مرکزی با بیان اینکه انتشار پول در انحصار بانک مرکزی است و هیچ رمز ارز دیگری را به جز رمزارز بانک مرکزی قبول نداریم، گفت:بعید است که این ارز دیجیتال امسال رونمایی شود.
  بانک مرکزی  رمزنگاری  ارز دیجیتال  ارز دیجیتالی
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / اقتصادی
مقایسه سهم دولت‌ها در تخصیص ارز بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز
طی ماه‌های اخیر، مداخله دولت در بازار ارز، بحث‌برانگیز شده و دیدگاه‌های موافق و مخالفی را برانگیخته است. یکی از نکات اغلب مغفول این بحث ریال بررسی مستند و آماری میزان مداخله دولت‌های مختلف در بازار ارز است که امکان قضاوت واقع‌بینانه‌تری از کارنامه دولت‌ها در میزان تزریق ارز و نیز اثرگذاری سیاست هر دولت را فراهم می‌کند. همچنین از دیگر یافته‌های این بازخوانی، تأکید مستندی بر این واقعیت است گه تمام دولت‌های ایران باوجود تفاوت ارقام، در اصل «مداخله ارزی»، اشتراک عمل دارند و هیچ دولتی از این قاعده مستثنا نبوده است.
عملیات بازار باز لازم است؛ نه کافی
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸-۱۱-۰۱ / اقتصادی
عملیات بازار باز لازم است؛ نه کافی
برای اینکه مفهوم، اهمیت و جایگاه عملیات بازار را که بانک مرکزی از روز شنبه آغاز کرده است، بهتر متوجه شویم، باید یک مولفه اقتصادی دیگر را که در این چند سال گذشته وارد ادبیات اقتصاد ایران و لایحه بودجه کل کشور شده است، توضیح بدهیم. در یک دهه گذشته، ما در لایحه بودجه کل کشور واژگانی مثل اسناد خزانه یا نداشته‌ایم یا اوراق مشارکت در این لایحه بسیار کمرنگ بوده است.
نوشدارو یا نسخه پرخطر برای بازار پول؟
ارانیکو / ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / اقتصادی
نوشدارو یا نسخه پرخطر برای بازار پول؟
دو رئیس کل پیشین بانک مرکزی ایران به همراه چند تن از صاحب‌نظران و کارشناسان بانکی، آینده سیاست‌گذاری پولی و بانکی و طرح‌های موجود برای شکل‌دهی این نظام را نقد کردند. نکته قابل تامل در این نشست دغدغه‌های سخنرانان درخصوص آثار و پیامدهای طرح‌های اصلاحی بود به گونه‌ای که برخی سخنرانان با وجود تاکید بر خیرخواهی طراحان درخصوص نتایج طرح مشکوک بودند.
تابناک / ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / ...
تخصیص اعتبار برای جبران خسارات عشایر
با تصویب هیئت وزیران مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت (با سود و کارمزد چهار درصد) با راهبری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق بانک‌های عامل با معرفی سازمان امور عشایر ایران بین عشایر کشور و تشکل‌های عشایری آسیب دیده ناشی از حوادث غیرمترقبه با ضمانت زنجیره‌ای به منظور جبران خسارات پرداخت می‌شود.
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / ...
ایران و 3 کشور در نقطه بحرانی تورم
[شهروند]   این روزها عبارت «کنترل تورم» عبارتی پرتکرار در صحبت‌های رئیس‌ کل بانک مرکزی است. عبدالناصر همتی در مصاحبه‌ها و حتی در پست‌های اینستاگرامی خود از برنامه‌هایش برای کنترل تورم می‌گوید و اینکه قرار است تمرکز بانک مرکزی از این پس روی کنترل تورم باشد.   درحال حاضر و بنا به اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم در آذرماه به 40‌درصد رسیده است. علی سعدوندی، کارشناس اقتصاد در همین زمینه دیروز در همایش شکل‌دهی آینده سیاست‌گذاری پولی و مالی به چالش بزرگ نرخ تورم در ایران اشاره کرده و گفته است که در جهان لیگ تورم با عضویت 200 کشور وجود داشت که درحال حاضر تعداد اعضای این لیگ به کمتر از انگشتان یک دست رسیده و ایران، ونزوئلا، آرژانتین …
طرح تحول بانکداری نیازمند اصلاح است
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / اقتصادی
طرح تحول بانکداری نیازمند اصلاح است
ایرنا نوشت: رییس اسبق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران معتقد است: طرح تحول بانکداری که اکنون در مجلس شورای اسلامی قرار دارد، بدلیل وجود مشکلاتی، نیازمند اصلاح است.
  بانک مرکزی  ارز  اقتصاد ایران
ابلاغ مصوبه رفع مشکلات شرکت هپکو اراک
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / سیاسی
ابلاغ مصوبه رفع مشکلات شرکت هپکو اراک
هیئت وزیران مصوبه مربوط به رفع مشکلات شرکت مهندسی و تولید ماشین آلات راه‌سازی و معدنی هپکو اراک را برای اجرا به وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد.
  هیئت دولت  شرکت هپکو اراک
مهندسی قدرت در مکتب سلیمانی/ اینک پروژه مهار تورم!
مشرق / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / سیاسی
مهندسی قدرت در مکتب سلیمانی/ اینک پروژه مهار تورم!
روز گذشته، رئیس کل بانک مرکزی از تغییر اولویت بانک مرکزی از مدیریت بازار ارز به مهار تورم خبر داد. تردیدی نیست که در سال گذشته و تا همین ماه ها بازار ارز، مهم ترین مسئله فوری اقتصاد ایران بوده است.
  سخن روز مطبوعات  اخبار ویژه روزنامه ها  روزنامه های کشور
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / ...
اگر حوادث آبان نبود رشد اقتصادی به 2/5 درصد می‌رسید
روز گذشته (یکشنبه) ششمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در محل این اتاق برگزار شد. غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی ایران در این نشست به ارایه دغدغه‌های بانکی بخش خصوصی پرداخت و خواست ضمن در دستور کار قرار گرفتن اصلاح قانون بانکداری بدون ربا، این اصلاحات به شکلی بررسی و نهایی شود که به حل مشکلات اقتصادی کشور کمک کند، زیرا در غیر این صورت، اصلاح قانون بدون پشتوانه فنی و علمی می‌تواند به افزایش مشکلات اقتصادی کشور منجر شود. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تغییراتی که در نگاه کلان اقتصادی کشور به وجود آمد، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌هایی که در سال‌های ابتدایی دهه 60 از سوی مقامات تصمیم‌گیر و مجری قانون کشور در دستور کار قرار گرفت، اصلاح ساختار نظام بانکی کشور …
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / اقتصادی
تنظیم نرخ سود در بازار صکوک کشور با عملیات بازار باز
به گفته مدیرعامل فرابورس ایران عملیات بازار باز یکی از سیاست‌های پولی بانک مرکزی است ‌که با استفاده از این عملیات،
  ایران  بانک مرکزی  تورم  دولت  سهام
اینک پروژه مهار تورم!
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / اقتصادی
اینک پروژه مهار تورم!
روز گذشته، رئیس کل بانک مرکزی از تغییر اولویت بانک مرکزی از مدیریت بازار ارز به مهار تورم خبر داد. تردیدی نیست که در سال گذشته و تا همین ماه ها بازار ارز، مهم ترین مسئله فوری اقتصاد ایران بوده است
یکی از بندهای بخشنامه مرتبط با جریمه وام‌های بانکی ابطال شد
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / اجتماعی
یکی از بندهای بخشنامه مرتبط با جریمه وام‌های بانکی ابطال شد
ابطال بندهای ۱ و ۲ یکی از بخشنامه‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با تفسیر قانون‌گذار از جریمه در دیوان عدالت اداری بررسی شد.
  دیوان عدالت اداری  بانک مرکزی ایران  وام
نرخ رسمی همه ارزها ثابت ماند
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / اقتصادی
نرخ رسمی همه ارزها ثابت ماند
تهران- ایرنا- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) قیمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن بهای همه ارزها با توجه به تعطیل رسمی بازارهای جهانی، ثابت است.
  دلار  یورو  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
الزامات ۸ بندی مشارکت در بازار باز اعلام شد
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / اقتصادی
الزامات ۸ بندی مشارکت در بازار باز اعلام شد
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز شنبه مورخ ۲۸ دی ماه ۱۳۹۸، برای اولین بار، معامله اوراق بدهی دولتی را در چارچوب عملیات بازار باز و در قالب خرید قطعی اوراق مزبور انجام داد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که رئیس‌جمهوری در پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانک مرکزی که روز پنج‌شنبه ۲۶ دی ماه برگزار شد، از آغاز عملیات بازار باز در بانک مرکزی رونمایی کرد.
  بانک مرکزی  بازار باز
طلا، دلار و سود بانکی پس از «بازار باز»‏
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / اقتصادی
طلا، دلار و سود بانکی پس از «بازار باز»‏
[شهروند] طلا و دلار و تمام ارزهای رایج بازار ایران در نخستین روز هفته در سراشیبی افتادند. آن هم درست ‏زمانی که اخبار سیاسی روزهای اخیر منفی بود و از افزایش تحریم‌های ایران و همین‌طور اعمال ‏محدودیت‌های شدید بر آسمان ایران گزارش می‌داد. ‏ با این حال فعالان بازار طلا و ارز می‌گویند ریشه کاهش قیمت طلا و دلار به خبر روز پنجشنبه برمی‏گردد. بانک مرکزی در این روز از سازوکار جدیدی در بازار پول کشور با عنوان «عملیات بازار باز» خبر داد و ‏دیروز در فرابورس ایران نخستین معامله بازار باز ثبت شد. این اتفاق باعث شد چهارراه فردوسی و بازار زرگران ‏تهران به اقدام تازه برج لاجوردی میرداماد روی خوش نشان بدهد. همین موضوع موجب شده است که ‏بسیاری از مردم که مفهوم این تصمیم‌گیری پیچیده و کلان بانک مرکزی را متوجه نشده‌اند، …
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / ...
آمریکا باید از عراق برود
[پل پیلار، عضو ارشد سابق سازمان سی‌آی‌ای] ‎ ‎به خاطر دارید دولت جورج بوش پسر چطور برای جنگ متجاوزانه‌اش در عراق که ۱۷‌سال پیش آغاز شد، مشتری جذب کرد؟ ‏مسأله فقط تسلیحات کشتار جمعی و اتحاد خیالی با گروه‌های تروریستی نبود. این جنگ باید نعمت آزادی و دموکراسی را برای ‏مردم عراق به ارمغان می‌آورد؛ مردمی که می‌توانستند به علت سرنگونی دیکتاتورشان قدردان آمریکا باشند. این جنگ قرار بود ‏نه تنها پیگیر اهداف آمریکا، بلکه اقدامی نوع‌دوستانه به نفع مردم عراق باشد. با این حال هرگونه احساسی از قدردانی از سوی ‏عراقی‌ها فورا تحت‌تأثیر عواطف منفی بیشتری قرار گرفت. نیروهای آمریکایی بیش از آنکه با بازخوردی مثبت از سوی ‏عراقی‌ها مواجه …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / ...
توصیه‏های عجیب برای اقتصاد کشور
طی دو روز گذشته رئیس‏جمهوری در مجمع سالیانه بانک مرکزی گفته بود: « من بلد نیستم کاری به دنیا نداشته باشم و برای حل مشکلات فقط به داخل نگاه کنم. اگر اقتصاددانی بلد است که تمام روابط خارجی خراب باشد اما اقتصاد مملکت هیچ دست نخورد به ما هم بگوید.» هر چند این صحبت‌ها از بار مسئولیت دولت در برابر اصلاح اقتصاد کم نمی‌کند، با این حال باید پذیرفت که حتی اگر نه‏تنها دولت که مجموعه حاکمیت، تصمیم به اصلاح در ساختارهای اقتصادی بگیرد باز هم نمی‌توان اقتصادی را در دنیا مثال زد که بدون ارتباط با دنیای بیرون توانسته باشد به رشد اقتصادی برسد.از طرفی لازم است در نظر داشت که بخشی از اصلاح اقتصادی بی‌تردید وابسته به ارتباطات خوب بین‏المللی است و این بر هیچ صاحب‏نظری پوشیده نیست که اقتصاد را اساساً را نمی‌توان در …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / ...
سود بانکی عادلانه‌تر می‌شود
​مدیرعامل بانک صادرات ایران با بیان اینکه مهم‌ترین و مستقیم‌ترین عاملی که در عملیات بازار باز هدف تلقی می‌شود نرخ سود بانکی و نقدینگی است، گفت: اگر بخواهم در یک جمله بگویم با اجرای عملیات بازار باز در بازار مالی رونقی نسبی ایجاد می‌‌شود و بازار پول ثبات بیشتری را به همراه خواهد داشت.به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، حجت‌اله صیدی در گفت‌وگو با خبرنگار «ایلنا» درباره تاثیر کنترل نقدینگی در کشور با اجرای عملیات بازار باز بانکی ابراز کرد: مهم‌ترین و مستقیم‌ترین عاملی که در عملیات بازار باز هدف تلقی می‌شود نرخ سود بانکی است و چون مهم‌ترین ابزار مورد استفاده در این عملیات اوراق مالی دولتی است، طبیعی است که بخشی از نقدینگی به سمت این اوراق می‌رود، بنابراین در کنترل نقدینگی هم موثر خواهد بود. وی …
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / ...
عملیات ضد تورم آغاز شد
دیروز با معامله 10هزار برگ اوراق بدهی از طریق فرابورس، عملیات بازار باز با هدف کنترل نقدینگی و تنظیم نرخ بهره و تورم آغاز شد. بانک مرکزی امیدوار است با آغاز این عملیات نرخ بهره را مدیریت کند و برنامه‌های خود را برای کنترل تورم به اجرا در بیاورد. به گزارش همشهری، 4دهه بعد از توقف عملیات بازار باز در ایران از روز گذشته بانک مرکزی دوباره برای اجرای سیاست‌های تنظیم نرخ بهره و تورم وارد عمل شد.این عملیات که یکی از ابزار‌های کنترل تورم است قبل از انقلاب در ایران اجرا می‌شد اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی …
مهار مرکب تورم با عملیات بازار باز؛ مصاف بانک مرکزی با بیماری اقتصاد ایران در بازار اوراق
ایرنا / ۱۳۹۸-۱۰-۲۸ / اقتصادی
مهار مرکب تورم با عملیات بازار باز؛ مصاف بانک مرکزی با بیماری اقتصاد ایران در بازار اوراق
عملیات بازار باز از سوی بانک مرکزی آغاز شده است. آیا این نهاد به‌تدریج با مدیریت نرخ سود در بازار بین‌ بانکی موفق می‌شود بیماری چندین ساله اقتصاد ایران را درمان کند؟
"بازار باز" به برج لاجوردی رسید/ بازی مدرن دولت و بانک‌ها!
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / اقتصادی
"بازار باز" به برج لاجوردی رسید/ بازی مدرن دولت و بانک‌ها!
عملیات بازار باز سرانجام به بانک مرکزی ایران رسید و بازار پول را از…
آغاز عملیات بازار باز در اقتصاد ایران از امروز/ اهداف بانک مرکزی در بازار باز چیست؟
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / اقتصادی
آغاز عملیات بازار باز در اقتصاد ایران از امروز/ اهداف بانک مرکزی در بازار باز چیست؟
طبق اعلام بانک مرکزی از امروز ۲۸ دی ماه، رسماً عملیات بازار باز در نظام بانکی آغاز شده و بناست بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق قرضه یا بدهی دولت، از این ابزار در سیاستگذاری پولی کشور استفاده کند.
  بانک مرکزی  عملیات بازار باز
مصونیت اموال بانک مرکزی ایران در ایتالیا
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / اقتصادی
مصونیت اموال بانک مرکزی ایران در ایتالیا
در این حکم ادعا شده است که ارائه کمک مالی ایران به القاعده از طرف مسئولان مختلف ایرانی انجام شده که در کنار مسئولانی از سپاه قدس و دستگاه اطلاعات و حتی حزب‌الله، از یک مسئول عالی‌رتبه ایرانی نیز نام برده شده است. این مقام قضایی ناشناس در ادامه مدعی شده است که اطلاعاتی که مدعی است ایران و سازمان القاعده باهم ارتباط داشته‌اند، فراتر از آمریکاست و «مسئولان دولتی و روزنامه‌نگاران در اسپانیا، آلمان، انگلیس نیز از این مسئله سخن گفته‌اند.
  بانک مرکزی  پرونده هاولیش
محدودیتی برای دسترسی به روبل برای تجارت با روسیه وجود ندارد
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / اقتصادی
محدودیتی برای دسترسی به روبل برای تجارت با روسیه وجود ندارد
نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گفت: فعالان اقتصادی برای فعالیت تجاری در بازار روسیه به هر میزان روبل نیاز داشته باشند بانک مرکزی در اختیار آنان قرار می دهد.
  روابط اقتصادی  اتاق بازرگانی  فعالان اقتصادی روسیه  غلامرضا عشریه
نجات ایران از ابرتورم و دلار ۴۰ هزار تومانی
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸-۱۰-۲۸ / اقتصادی
نجات ایران از ابرتورم و دلار ۴۰ هزار تومانی
در پنجاه و نهمین مجمع سالانه بانک مرکزی که روز پنجشنبه با حضور رئیس‌جمهوری، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان بورس، اعضای هیات عامل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها برگزار شد، رئیس کل بانک مرکزی از آغاز به کار رسمی عملیات بازار باز بانکی از روز شنبه خبر داده است. در این جلسه عبدالناصر همتی گفت: انتظار داریم که با این کار نظام سیاستگذاری پولی کشور دچار تغییر و تحول عمده شده و موضوعاتی چون اضافه‌برداشت بانک‌ها، تعیین نرخ سود، کنترل نرخ تورم و‌ ... به سمتی برود که بانک‌های مرکزی کشورهای مدرن عمل می‌کنند.
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / ...
قیمت خانه در 14 منطقه تهران پایین‌تر از میانگین
بازار مسکن تهران در حالی وارد آخرین فصل از سال 98 شد که خطر شکل‌گیری موج جدیدی از رکود طولانی‌مدت را پشت سر می‌گذارد، رکودی که افزایش قیمت شکل گرفته در ماه‌های گذشته اصلی‌ترین عامل آن به شمار می‌رود. از ماه‌های ابتدایی سال 97 و همزمان با افزایش نرخ تورم و بالا رفتن قیمت ارز، بازار مسکن ایران که در بسیاری از تحولات اقتصادی سال‌های گذشته، استقلال خود را حفظ کرده بود نیز وارد فاز تغییرات قیمتی شد تا جایی که در یک دوره حدودا یک‌ساله قیمت مسکن در کلانشهرهایی مانند تهران 100 درصد افزایش یافت. به دنبال این اتفاق، فاصله میان قدرت خرید بخش قابل توجهی از جامعه با قیمت‌های موجود در بازار به شکل قابل توجهی افزایش یافت و عملا میزان تاثیر‌گذاری تسهیلات …
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / ...
فاصله بین جنگ و صلح یک گلوله است
«فاصله بین جنگ و صلح فقط یک گلوله است»؛ این جمله شاید مهم‌ترین بخش از سخنان روز پنجشنبه رییس‌جمهوری باشد که تاکید کرد به عنوان مسوول شورای‌عالی امنیت ملی، روزانه از امنیت و برخورد نظامی جلوگیری می‌کند. اظهاراتی که نشان داد همپای نیروهای خارجی طالب‌جنگ، جریان داخل کشور نیز از درگیری ابا ندارند. حسن روحانی روز پنجشنبه در پنجاه و نهمین نشست مجمع عمومی بانک مرکزی و در جمع مدیران بانکی کشور با اشاره به روزهای سخت و مصیبت‌ها و مشکلات بسیار زیاد طی دو هفته گذشته، گفت: «مردم با حضور خود و دادن دلگرمی، همدردی و همنوایی از این غم‌ها و مشکلات کاستند... دشمنان شرایطی ایجاد کردند که بدون تاب‌آوری و مقاومت یک ملت یکپارچه عبور از آن امکان‌پذیر نبود …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / ...
ارز در خارج از کشور تحویل داده شود
رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید: به جای بازگشت ارز حاصل از صادرات به داخل کشور، دولت می‌تواند این ارز را در کشور مقصد صادراتی از فعالان بخش خصوصی تحویل بگیرد.به گزارش ایسنا، با کاهش فروش نفت تحت تاثیر تحریم‌های یک‌جانبه و غیرقانونی دولت آمریکا بر ضد اقتصاد و مردم ایران، صادرات غیرنفتی یکی از اصلی‌ترین راه‌هایی بوده که در چارچوب آن نیازهای ارزی پاسخ داده شده است، راهی که با محوریت بخش خصوصی برقرار مانده و حالا فعالان این حوزه پیشنهادی جدید به دولت ارائه کرده‌اند.هرچند از ماه‌های ابتدایی سال گذشته، اختلاف نظرهایی میان صادرکنندگان و بانک مرکزی در نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور وجود داشت اما در‌نهایت دستورالعملی که این بانک در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۷ نهایی کرد، دو طرف را به یک برنامه قابل …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / ...
رونمایی از جدیدترین راهکار برای مهار تورم
کیمیا نجفیتورم، بی‌انضباطی مالی، افزایش نقدینگی و... از جمله دغدغه‌هایی است که اقتصاد کشور در سال‌های اخیر با آن دست به گریبان شده است. در این میان تصمیم‌گیران با اجرایی کردن برنامه‌هایی سعی در کنترل و مهار این مسائل دارند. بهره‌گیری از «عملیات بازار باز» از جمله برنامه‌هایی است که مسئولان به آن اشاره دارند و معتقدند که می‌تواند بی‌انضباطی‌ها را سامان بدهند، چراکه مهم‌ترین ابزار برای کنترل نرخ بهره کوتاه‌مدت است.در روز پنجشنبه مراسم رونمایی از عملیات بازار باز انجام شد و قرار بر این است که این عملیات از روز شنبه شروع شود. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی با انتشار پیامی در صفحه مجازی توضیحاتی درباره عملیات بازار باز داده است. در این یادداشت آمده است: «‌روز پنجشنبه ۲۶ دی‏ماه ۹۸، همزمان با پنجاه …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / اقتصادی
دسترسی به حساب‌های فاقد کد شهاب غیرممکن می‌شود
دسترسی به حساب‌های فاقد کد شهاب، به زودی غیرممکن می‌شود به گزارش روابط عمومی بانک ملی حسب اعلام بانک مرکزی به زودی دسترسی به حساب‌های فاقد کد شهاب غیر ممکن خواهد شد. استعلام کد شهاب حساب‌های بانک ملی ایران در پیام‌رسان «بله» امکان‌پذیر است.
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / ...
در انرژی اتمی هیچ محدودیتی نداریم
حســـن روحــــــــانی روز پنجشنبه در پنجاه‌ونهمین نشست مجمع عمومی بانک مرکزی و در جمع مدیران بانکی کشور با اشاره به اینکه در جهان سیاست ما باید کار و تلاش کنیم و روزی نبوده که در دولت به فکر سیاست خارجی نباشیم، اظهار داشت: «ارتباط با دنیای خارج و سیاست خارجی مهم است و نمی‌توان گفت که همه، دشمن ما هستند. یکی از وظایفی که مردم با رأی خود روی دوش ما گذاشتند، این بود که فتیله تنش‌ها را پایین بیاوریم. اینکه بگوییم دنیا با ما خوب نیست، نمی‌شود. باید ببینیم چه کاری می‌توانیم انجام دهیم و آیا راهی وجود دارد، یا نه؟ در این زمینه اختلاف‌نظرهایی وجود دارد.» روحانی با بیان اینکه امروز در انرژی اتمی هیچ محدودیتی نداریم و از نظر وضع هسته‌ای وضع‌مان بهتر از …
رونمایی از سازوکار جدید سیاستگذاری پولی کشور
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / اقتصادی
رونمایی از سازوکار جدید سیاستگذاری پولی کشور
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به رونمایی از بازار باز نوشت: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از این پس و به تدریج با خرید و فروش اوراق اسلامی منتشره از طرف خزانه دولت، این بازار مهم سیاستگذاری پولی را به کار خوهد گرفت .
لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / فیلم
لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد
رئیس جمهور در پنجاهمین مجمع عمومی بانک مرکزی درباره اتفاقات اخیر گفت: لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد و مجبور به عقب نشینی شدند.
  رئیس جمهور اسلامی ایران  ایران  ایالات متحده آمریکا
ملت ایران در برابر توطئه‌ها و تحریم‌های آمریکا قوی‌تر شده است
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / فیلم
ملت ایران در برابر توطئه‌ها و تحریم‌های آمریکا قوی‌تر شده است
رییس جمهوری امروز پنجشنبه در پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانک مرکزی با بیان این که آمریکایی‌ها برنامه‌ریزی غلط و اشتباهی را علیه ایران در پیش گرفته‌اند، گفت: ملت ایران در برابر توطئه‌ها و تحریم‌های آمریکا مستحکم تر و قوی‌تر شده است.
  تحریم  ایالات متحده آمریکا  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران  حسن روحانی  ایران
روند نزولی تورم ادامه می‌یابد
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اقتصادی
روند نزولی تورم ادامه می‌یابد
رئیس کل بانک مرکزی گفت: روند نزولی تورم در مرکز آمار ایران و بانک مرکزی بسیار مشابه بوده است و بر این اساس، می‌توان ادعا کرد که اقدامات بانک مرکزی در کنترل تورم نمایان شده و این روند نزولی تداوم می‌یابد.
رئیس کل بانک مرکزی: عملیات بازار باز رسما شنبه آغاز می‌شود/ ایران از شکل‌گیری اَبرَ تورم نجات یافت
عصرایران / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اقتصادی
رئیس کل بانک مرکزی: عملیات بازار باز رسما شنبه آغاز می‌شود/ ایران از شکل‌گیری اَبرَ تورم نجات یافت
امکان نوسان شدید نرخ ارز وجود داشت، اما اکنون آسیب پذیری نرخ ارز را از تحولات سیاسی و نظامی را به حداقل رسانده‌ایم و مانع خروج سرمایه از کشور شده و منجر به نگهداری ارز نزد مردم شده ایم که با این اقدامات، بانک مرکزی از سال ۹۷ به عنوان یک بازارساز وارد بازار شد.
رییس بانک مرکزی: نجات ایران از شکل‌گیری ابر تورم/ عملیات بازار باز آغاز شد
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / ...
رییس بانک مرکزی: نجات ایران از شکل‌گیری ابر تورم/ عملیات بازار باز آغاز شد
شفقنا- رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ایران از شکل‌گیری ابرتورم نجات یافته، گفت:عملیات بازار باز از شنبه رسما آغاز می‌شود و به ما این امکان را می‌دهد که در مورد اضافه‌برداشت‌های بانکها قوی عمل کنیم.  عبدالناصر همتی،...
  اقتصاد ایران  پنجاه و نهمین مجمع بانک مرکزی  رییس بانک مرکزی  نجات اقتصاد ایران
نجات از ابر تورم | بازار باز ارز  از شنبه ۲۸ دی عملیاتی می‌شود
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اقتصادی
نجات از ابر تورم | بازار باز ارز از شنبه ۲۸ دی عملیاتی می‌شود
رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه ایران از موضوع ابر تورم نجات یافته است در خصوص بازار ارز گفت، بازار باز ارزی از شنبه ۲۸ دی عملیاتی می‌شود.
ویدئو/ رئیس جمهور: لحن آمریکا پس از حمله موشکی به عین‌الاسد تغییر کرد
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / ...
ویدئو/ رئیس جمهور: لحن آمریکا پس از حمله موشکی به عین‌الاسد تغییر کرد
رئیس جمهور در پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانک مرکزی گفت: لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد و مجبور به عقب نشینی شدند.
سخنرانی حسن روحانی، رئیس جمهور در مجمع بانک مرکزی آغاز شد
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اقتصادی
سخنرانی حسن روحانی، رئیس جمهور در مجمع بانک مرکزی آغاز شد
سخنرانی حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در پنجاه و نهمین مجمع بانک مرکزی، آغاز شد.
  حسن روحانی  مجمع بانک مرکزی  بانک مرکزی ایران
ایران از شکل‌گیری ابرتورم نجات یافت/ بدون استفاده از ذخایر، بازار ارز را کنترل کردیم
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اقتصادی
ایران از شکل‌گیری ابرتورم نجات یافت/ بدون استفاده از ذخایر، بازار ارز را کنترل کردیم
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ایران از شکل‌گیری ابرتورم نجات یافته، گفت:عملیات بازار باز از شنبه رسما آغاز شده و به ما این امکان را می‌دهد که در مورد اضافه‌برداشت‌های بانکها قوی عمل کنیم.
  عبدالناصر همتی  بانک مرکزی ایران  مجمع بانک مرکزی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / اقتصادی
رای توقیف 6 میلیارد دلار از اموال ایران رد شد
درخواست خواهان‌های آمریکایی در مورد شناسایی و اجرای رای دادگاه نیویورک در ایتالیا، رد شد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی پس از آنکه ورثه برخی از قربانیان حادثه 11 سپتامبر(هاولیش و دیگران) با تحریک دولت آمریکا در سال 2011 موفق به اخذ رای از دادگاهی در نیویورک به محکومیت دولت جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی شدند، در تاریخ24 ژانویه2018 دادخواستی را به خواسته شناسایی و اجرای رای دادگاه آمریکایی و توقیف اموال و دارایی بانک مرکزی به میزان 9/ 5 میلیارد دلار آمریکا، نزد محاکم کشور ایتالیا مطرح کردند.
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / ...
ایران برنده دادگاه ایتالیا
[شهروند] آمریکا ایران را محکوم کرده است که 11‌میلیارد دلار غرامت به خانواده قربانیان حادثه یازدهم سپتامبر بپردازد و به همین بهانه بخشی از اموال کشور را در خاکش بلوکه کرده است. با این حال، آنها به همین میزان رضایت نداده و از سایر کشورهای جهان خواسته‌اند که اموال ایران را به نفع آمریکا بلوکه کنند. این درخواست آمریکا تا امروز مورد قبول هیچ کشوری نبوده و حالا در تازه‌ترین اتفاق ایتالیا هم دست رد به سینه آمریکا زده است. چهاردهم ژوئن‌ سال 2018 دادگاهی ایتالیایی با صدور قراری دستور داد اموال بانک مرکزی ایران در ایتالیا به نفع آمریکا توقیف شود که این موضوع با شکایت بانک مرکزی ایران مواجه شد و دیروز دادگاه ایتالیایی به نفع ایران رأی داد.
درخواست آمریکا برای توقیف دارایی‌های بانک مرکزی ایران رد شد
روزنامه فرهیختگان / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / بین‌المللی
درخواست آمریکا برای توقیف دارایی‌های بانک مرکزی ایران رد شد
درخواست خواهان‌های آمریکایی (ورثه برخی از قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر) برای توقیف اموال و دارایی‌های بانک مرکزی ایران به میزان ۵.۹۹۰.۸۷۶.۶۹۶ دلار نزد محاکم کشور ایتالیا رد شد.